«ƏTRAFLI ÖYRƏNİLMƏLİ FENOMEN!»
Cari voleybol mövsümü Azərbaycan klubları üçün uğurlu oldu. Zarafat deyil, qadın voleybolçularımız uzun müddət azarkeşlərimizin arzuladığı Çempionlar Liqası və Çağırış Kubokunda (Celenc Cup) sona qədər mübarizə aparmaqla bütün qitənin diqqətini özünə cəmləşdirdi.
Qitənin ən nüfuzlu voleybol turniri sayılan Çempionlar Liqasında ilk və ən böyük uğurumuz 6 il əvvələ təsadüf edir. Həmin mövsüm Azərbaycanın o dövr üçün yeganə klubu olan qadın voleybolçulardan ibarət «Azərreyl» dördlər finalına vəsiqə qazanıb. Bu dəfə bu sevinci bizlərə «Rabitə» bəxş etdi. Özü də gümüş medal qazanmaqla.
Ümumiyyətlə, mövsüm ərəfəsində «Rabitə»də baş verən dəyişiklikləri müsbət qiymətləndirmək olar. Rəhbərlik kifayət qədər səviyyəli transferlərlə gücləndi və komandanın qarşısına ciddi məqsədlər qoydu. Çempionlar Liqasında inamlı çıxışıyla yadda qalan «Rabitə» ardıcıl qələbələrdən sonra, yarışın əsas mərhələsində iştirak hüququ qazandı. Liqanın qalibi ənənəyə uyğun olaraq, dörd ən güclü klubun mübarizəsində məlum olur.
2010-2011 mövsümündə «Rabitə», «Fənərbağça», «Vaqifbank Günəş Sığorta» (hər ikisi Türkiyə) və «Skavolini» Liqanın qalibini müəyyənləşdirmək üçün İstambula toplaşdı. Əvvəlcə «Rabitə»-«Skavolini», daha sonra isə «Fənərbağça»-«Vaqifbank Günəş Sığorta» arasında yarımfinal oyunları baş tutdu. Bu mərhələdə təmsilçimiz səviyyəli oyunla azarkeşləri sevindirdi. İtaliyada ən güclü klub sayılan «Skavolini» «Rabitə» qarşısında aciz qaldı. Decan Brdcoviçin komandası hələ qrup mərhələsində Bakıda məğlub etdiyi rəqibə bu dəfə Türkiyədə gücünü göstərdi. Etibarlı müdafiə, inamlı hücumlar sayəsində «Rabitə» bu səddi 3:1 hesablı qələbəylə keçdi. Digər yarımfinalda isə sürpriz nəticə qeydə alındı. «Vaqifbank Günəş Sığorta» güclü «Fənərbağça»nı 3:2 hesabıyla üstələdi.
«Rabitə»nin finala çıxması artıq Azərbaycanda bayram kimi qarşılandı. Komandamızı qardaş ölkədə dəstəkləmək üçün çoxlu sayda azarkeşin Türkiyəyə yollanması, eyni zamanda, soydaşlarımızın arenaya Azərbaycan Bayrağı ilə gəlməsi xüsusi ruh yüksəkliyi yaratmışdı. Sözsüz ki, hamı «Rabitə»nin finalda «Vaqifbank Günəş Sığorta» üzərində qələbəsini gözləyirdi. Amma təəssüf ki, belə olmadı. Türkiyənin təcrübəli təmsilçisi 3:0 hesablı qələbə ilə Çempionlar Liqasının qalibi oldu. «Rabitə» isə Azərbaycan voleybolu tarixində ilk dəfə qitənin ən nüfuzlu klub turnirində gümüş medala layiq görüldü. Sözsüz ki, komandamızın nüfuzlu yarışda 2-ci yerə yüksəlməsi ölkə idmanında yeni səhifə açdı. «Rabitə»nin və Azərbaycan millisinin voleybolçusu Natalya Məmmədov ən yaxşı ötürmə müəllifi kimi xüsusi nominasiyada qalib olmasını da yaddan çıxarmaq olmaz. Hazırda Məmmədova təkcə ölkəmizin deyil, qitənin aparıcı voleybolçularından sayılır.
Voleybol komandalarımızın uğuru bununla kifayətlənmədi. Çağırış Kubokunda 3 Azərbaycan komandası yarımfinala çıxmaqla yeni rekord müəyyənləşdirdi. Yarımfinalda «Azərreyl» məşhur «Uraloçka»nı turnirdən kənarlaşdırdı. Digər yarımfinalda isə «Lokomotiv» 2 görüşün nəticəsinə görə «İqtisadçı» komandasını məğlub etməklə finala adladı. İndiyə qədər heç bir turnirin yarımfinalında 3 komandamız mübarizə aparmamışdı.
Qarşıda komandalarımızı Azərbaycan çempionatının final mərhələsi gözləyir. Hazırda Azərbaycan superliqası qitənin ən güclü çempionatlarıyla müqayisə olunur. Məşhur ulduz voleybolçuların məhz Azərbaycan çempionatında forma geyməsi hətta bəzi ölkələri qıcıqlandırır da.

"ФЕНОМЕН, ТРЕБУЮЩИЙ ТЩАТЕЛЬНОГО ИЗУЧЕНИЯ!"
Нынешний сезон оказался удачным для азербайджанского волейбола. Отечественные волейболистки смогли привлечь к себе внимание борьбой до победного в Лиге чемпионов и на европейском Кубке вызова (Celenc Cup).
До этого в Лиге чемпионов - на самом престижном клубном турнире европейского континента удача сопутствовала азербайджанским волейболисткам лишь шесть лет назад. Тогда единственный в Азербайджане женский волейбольный клуб "АзерРейл" получил путевку в "Финал четырех", где занял четвертое место. В этот раз фортуна в Лиге чемпионов улыбнулась команде "Рабита", которая выиграла серебряную медаль.
В целом изменения, произошедшие за сезон в клубе "Рабита", заслуживают положительной оценки. Руководство команды, подкрепленное сильными трансферами, поставило перед игроками серьезные задачи. В итоге после серии побед в Лиге чемпионов команда получила право выступить на финальном этапе турнира. По традиции победитель лиги определяется в "Финале четырех" сильнейших команд этого континентального соревнования.
Чтобы выявить сильнейшего в сезоне 2010-2011, азербайджанская "Рабита", турецкие команды "Фенербахче", "Вагифбанк Гюнеш Сыгорта" и итальянская "Скаволини" собрались в Стамбуле. Сначала "Рабита" сыграла со "Скаволини", затем "Фенербахче" встретилась с командой-соотечественницей "Вагифбанк Гюнеш Сыгорта".
Одолевшая "Скаволини" на групповом этапе азербайджанская команда, возглавляемая сербским специалистом Дежаном Брджовичем, снова взяла верх над самым сильным волейбольным клубом Италии. Надежная защита и уверенные атаки обеспечили "Рабите" победу со счетом 3:1.
В другом полуфинале порадовала любителей волейбола турецкая команда "Вагифбанк Гюнеш Сыгорта", которая одержала победу над более сильным турецким клубом - "Фенербахче" со счетом 3:2.
Надо отметить, что выход "Рабиты" в финал был приятным сюрпризом для азербайджанских болельщиков, которые не пожалели времени и средств, чтобы поехать в Турцию и поддержать свою команду. И данный фактор не мог не отразиться на игре волейболисток. Сам по себе выход в финал самого престижного континентального турнира уже можно считать новой страницей в истории азербайджанского волейбола.
Все с нетерпением ждали встречи "Рабита" - "Вагифбанк Гюнеш Сыгорта". Но, к сожалению, в финале фортуна отвернулась от азербайджанских спортсменок. Победителем Лиги чемпионов стала опытная турецкая команда, выигравшая со счетом 3:0. "Рабита" же  первая азербайджанская волейбольная команда, взявшая "серебро" самого престижного клубного турнира Европы. А победителем специальной номинации на лучшую подачу стала игрок "Рабиты" и сборной Азербайджана по волейболу Наталья Мамедова, которая сегодня считается одной из сильнейших как в Азербайджане, так и в Европе.
Но успехи азербайджанских волейболисток в нынешнем сезоне этим не ограничиваются. Под новым рекордом подписались три отечественные команды - "АзерРейл", "Локомотив" и "Игтисадчи", добившиеся выхода в финал турнира Celenc Cup. Такого количества азербайджанских команд еще не было в финале ни одного волейбольного соревнования.
Впереди отечественные команды ждет финал чемпионата страны. Надо отметить, что в настоящее время национальная Суперлига считается одним из престижных клубных чемпионатов континента. Азербайджанскую форму носят известные игроки европейского волейбола, что порой воспринимается даже ревностно в ряде стран.
Осенью же стартует новый сезон еврокубков, на который азербайджанские клубы отправятся с более амбициозными намерениями.