Çərşənbə axşamı, 21:34
Azərbaycanın Mədəniyyət və Turizm Naziri Əbülfəs Qarayev «Region plus»a ölkənin turizm perspektivlərindən və mədəniyyətlərarası dialoqda respublikanın rolundan danışıb
İqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətli sahələrindən biri turizmdir, ekspertlərin fikrincə, bu, iqtisadiyyatın uğurlu inkişafında aparıcı rol oynayan sahələrdəndir. Azərbaycanın mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəz Qarayevlə müsahibəmizin əsas mövzusu ölkənin turizm sənayesinin perspektivləri  və gələcəyi, bu sahənin inkişafı üçün hansı konkret addımların atılması barədədir.
- Cənab nazir, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ayrıca Fərmanı ilə 2011-ci il ölkədə Turizm İli kimi elan edilib. Bəllidir ki,  bu il üçün yetərincə sıx tədbirlər planı təsdiq edilib və orada həm ölkədaxili, həm  də beynəlxalq xarakterli tədbirlər tam aydın şəkildə əksini tapıb. Bununla belə, sizin özünüzün məsələyə yanaşmanızı öyrənmək istərdik.
- Tamamilə haqlısınız, bu planda öz əksini tapmış bütün tədbirləri sadalamara  ehtiyac yoxdur. Bu sənəd cəmiyyətə açıqdır və ölkənin istənilən vətəndaşı onunla tanış ola bilər. Dövlət başçısı İlham Əliyevin bu təşəbbüsünün məna yükünü və gerçək təyinatını təhlil etmək daha önəmlidir. Bu durum, ilk növbədə, yetərincə konkret dövlət tapşırıqlarının gerçəkləşdirilməsində turizmin önəminə xüsusi diqqət yetirilməsindən xəbər verir.
Azərbaycanda turizm yalnız milli iqtisadiyyatın strateji istiqaməti olmaqla qalmır, həm də effektiv təbliğat üsulu və ölkənin pozitiv beynəlxalq imicinin formalaşması deməkdir. Turizm  universal sahədir və onun peşəkar təşkili nəticəsində iqtisadi, siyasi və hətta sosial tapşırıqların gerçəkləşdirilməsini uğurla təmin etmək olar. Başqa sözlə, turizm müəyyən funksional sintez təqdim edir ki, bu, həmin sahəni prioritet etməklə yanaşı, həm də ölkənin sabit inkişafının təmin edilməsi işində strateji baxımdan önəmlidir.
Şəksiz ki, turizm böyük iqtisadi və investisiya potensialına malikdir.  Bununla yanaşı, Azərbaycanın coğrafi və iqlim xüsusiyyətlərini nəzərə alanda, bu potensial dəfələrlə artır. Bundan başqa, bu sahəyə dünyada olan obyektiv tələb baxımından turizm  kommersiya fəallığının bir növü kimi böyük perspektivlərə malikdir. Azərbaycanda «turizm dəyərləri» sayılan bütün parametrlər var, bunlar məhz ictimai təhlükəsizlik, siyasi sabitlik, mədəniyyətin dünyəvi xarakteri, milli dözümlülük, demokratik dəyərlərə sadiqlik,  coğrafi landşaftın müxtəlifliyi, zəngin flora və fauna, əlverişli iqlim və inkişaf infrastrukturudur. Bütün bu amillər bizə ümid etməyə imkan verir ki, yaxın tezlikdə Azərbaycanda turizm milli iqtisadiyyatın ən rentabelli və güclü inkişaf etmiş sahəsinə çevriləcək.
- Britaniyanın «The Times» qəzetinə 2010-cu ilin 21 oktyabr tarixində verdiyiniz müsahibədə «Ölkəyə MDB-dən, Qərbi Avropadan, Orta Asiyadan və dünyanın başqa ölkələrindən turistlər cəlb etmək nə qədər çətindir?» sualına cavabınızda daha çox siyasi məqamlara toxunmuşdunuz. Bu nə ilə izah edilir?
-  Bu gün xarici turistləri heyrətləndirmək çox çətindir. Dünyada baş verən həyəcanın fonunda turist, sadəcə, təhlükəsizliyinə zəmanət istəmir, həm də mənəvi-ideoloji baxımdan rahatlıq istəyir. Azərbaycan tolerant, çoxmillətli ölkədir, burada mədəniyyətlərin dialoqu yalnız yazılmış siyasi dəyər deyil, həm də Azərbaycan xalqının mədəni-siyasi xüsusiyyətidir. Bu təkzibolunmaz gerçəklik yetərincə önəmlidir və bu, ölkəyə xarici turistlərin cəlbində böyük rol oynaya bilər.
Çoxsaylı xarici ekspertlər, Avropanın tanınmış dövlət xadimləri və sadə müşahidəçilər dəfələrlə bildiriblər ki, Azərbaycan dözümlülüyün və dini tolerantlığın nümunəsi və hətta optimal modelidir. Bizim işimiz ölkənin bu mövcud və obyektiv imicini möhkəmləndirmək və inkişaf etdirməkdir. Mədəniyyətlərarası dialoqda ölkənin bu statusu, bəli, məhz statusu yalnız xarici turistlərin cəlbi ilə qalmayacaq, həm də konkret xarici siyasi məqsədlərin həllində yardımçı ola bilər. Bununla da turizm mədəniyyət siyasəti ilə tandemdə ölkənin beynəlxalq siyasi arenada effektiv təbliğat alətinə çevrilə bilər. Bir sözlə, hər şey Azərbaycanın milli maraqlarına xidmət etməlidir.
Bu zaman həm də ölkənin sürətlə inkişaf edən turizm infrastrukturunu unutmaq olmaz. Otellər şəbəkəsi, həmçinin, beşulduzlu otellər şəbəkəsi bütün ölkə üzrə yayılıb. Qusardakı «Şahdağ» layihəsi əzəmətlidir və bu barədə artıq Qərbdə də danışırlar. Bizim turistlərə təklif etdiyimiz servisin keyfiyyəti ildən-ilə yaxşılaşır. Yerli və xarici sərmayəçilərin marağı birlikdə turizmin sürətli inkişafına dəstək verir.  Bir cümlə də Azərbaycan Turizm İnstitutu barədə danışmaq istəyirəm. Məhz bu institut bu gün peşəkar kadrların hazırlanması üçün əsas olacaq. Bu kadrlara isə tələb, onların önəmi isə ölkənin turizm infrastrukturunun inkişafına mütənasib olaraq artır.
- Azərbaycan ictimaiyyəti «Mədəniyyət» kanalının açılmasına yetərincə müsbət yanaşdı. Bu hadisəni ziyalılar və yaradıcı peşələrin təmsilçiləri xüsusilə müsbət şərh edirlər. Bəs ölkənin mədəniyyət və turizm naziri bu kanaldan nə gözləyir?
- «Mədəniyyət» kanalının açılması faktına  ölkədə gerçəkləşdirilən mədəniyyət siyasətinin davamı kimi baxmaq olar. Mədəniyyət siyasətinin əsas strateji məqsədləri təhlil edilərsə, aydın olar ki, qarşıya qoyulan məqsədlərə çatılmasında təbliğat xüsusi rol oynayır. Təbliğat amilinin özəlliyi kanalın vacibliyini və strateji önəmini xüsusilə aktuallaşdırır. Bundan başqa, kanal tərbiyə, təhsil, mədəni identifisikasiya, «mədəni vətənpərvərlik»in  formalaşdırılması kimi proseslərdə, həmçinin, estetik zövqün və mədəni orientasiyanın formalaşmasında  əvəzedilməz rol oynayır.
Şəksiz ki, «Mədəniyyət» kanalı bütün dərdlərin sehrli dərmanı deyil. Yeni qurum artıq mövcud kanallarla sərt rəqabət şəraitindədir. Bundan başqa, kanal aktiv tənqidə hazır olmalıdır. Axı yeni kanaldan çox şey gözləyirlər, deməli, onun fəaliyyətinə diqqət çox olacaq. Unutmaq olmaz ki, yeni kanal Azərbaycanın və onun mədəniyyətinin xaricdə təbliğində böyük rol oynayacaq. İnformasiya savaşı şəraitində KİV-in, xüsusilə də televiziya kanalının statusu strateji zərurət kimi artır. Amma onu da demək lazımdır ki, «Mədəniyyət» kanalı yalnız maarifçilik işi ilə kifayətlənməməlidir. Çağdaş dinamik informasiya texnologiyaları dünyasında maarifçilik formatı məhdud xarakter daşıya bilər ki, bu da həmin qurumun rəqabət qabiliyyətinin aşağı düşməsinə və səmərəsizliyinə səbəb ola bilər.
- Demək olarmı ki, mədəniyyət və turizmin strateji tandemi Azərbaycanın xaricdə təbliğatına xidmət edir...
- Çox xidmət edir demək, daha doğru olar. 2006-cı ildə prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin yaradılması faktını təkcə Azərbaycanın siyasi sisteminin struktur islahatlarının nəticəsi kimi dəyərləndirmək doğru olmazdı. Hər hansı xarici siyasi məqsədə nail olunmasında  mədəniyyət mexanizmlərindən geniş istifadə mədəniyyət siyasətinin perspektiv və potensialının adekvat qiymətləndirməsindən xəbər verir. Mədəniyət və turizm sahələrini  funksional olaraq birləşdirən əsas vəzifə ölkənin beynəlxalq imicinin qaldırılması və təbliğidir.
Məsələn, nazirliyin xaricə istiqamətləndirimiş PR-strategiyası kimi «Discovering Azerbaijan» layihəsini göstərə bilərəm, onun çərçivəsində  «Filmer Limited» (Böyük Britaniya), «Mondeos» (Fransa), «Vokruq sveta» (Rusiya), «Explorer Publishing and Distribution LLC» (Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri) kimi nəşrlərlə əməkdaşlıq haqqında saziş bağlanıb.
Əldə edilmiş sazişlər çərçivəsində beynəlxalq yol göstəricilərinin Azərbaycana həsr edilmiş xüsusi buraxılışları nəşr ediləcək. Qeyd edim ki, bir sıra nəşrlər artıq çıxıb və onların birinci sayının təqdimatı olub. Göstərilən nəşrlər, bir növ, «nəşriyyat brendləri»dirlər, öz ənənələri və beynəlxalq nüfuzları var.  Onlar analoji nəşriyyat evləri arasında böyük avtoritetə malikdir və yüksək reytinq sahibidirlər. Bu yol göstəricilərinin əsas özəlliyi ondadır ki, ölkə barədə statistik göstəricilərlə yanaşı, onlar buraya ölkə, onun mədəni özünəməxsusluğu, mədəni irsinin çoxçalarlılığı haqqında, həmçinin, bizim zəngin milli mədəniyyətimizin təbliğinə və ölkənin müsbət imicinin yaradılmasına imkan verən başqa xarakterli materiallar da daxil edirlər.
- Başçılıq etdiyiniz nazirliyin fəaliyyətini izlədikcə, dəfələrlə elmi tədbirlərin, konfransların, seminarların və elmi metodikanın xüsusi önəmini üzə çıxaran başqa təşəbbüslərin də şahidi olduq. Fəaliyyətin elmi tərəfinə bu qədər diqqətin səbəblərini oxuculara izah edə bilərsinizmi?
- Etiraf etməliyəm ki, Azərbaycan ictimaiyyətinin nazirliyin fəaliyyətinin bu tərəfinə diqqət yetirməsinə çox sevinirəm. Qeyd etmək istərdim ki, çağdaş dövrümüzdə mədəniyyət siyasətinin gerçəkləşdirilməsində inzibati resurslar öz faydalı iş əmsallarını çoxdan tükədib. Mədəniyyət siyasətinin qarşısında duran keyfiyyətcə yeni məqsədlər, həmçinin, maraqların liberallığı bizdən dinamik inkişaf edən sosial-siyasi proseslərə reaksiya zamanı çeviklik, operativlik və adekvatlıq tələb edir.  Bu gün elm və təhsil kimi anlayışlar ideya, orijinallıq, yaradıcılıq, rentabellik, nou-hau, mütərəqqilik, inteqrasiya, aktuallıq, kadr siyasətinin uğurluluğu və perspektivlilik kimi anlayışlara bərabər tutulur. Əksinə, bu istiqamətlərin olmaması və ya zəif inkişafı tənəzzül üçün real səbəb ola bilər.
Analitik fəaliyyət, proqnozlaşdırma, konkret durumların inkişafının modelləşdirilməsi, mövcud göstəricilərin sistemləşdirilməsi, həmçinin, strateji planlaşdırma olmadan gerçəkləşdirilən istənilən mədəniyyət layihəsinin mövcudluğunu təqvim ilinin cansıxıcı tədbirlər planı ilə eyniləşdirmək olar. Obyektivlik naminə qeyd edirəm ki, mədəniyyət siyasətində elmin aktuallaşdırılması və mahiyyətcə mühafizəkar olan bədii təhsil sisteminin çağdaşlaşdırılması elə də sadə iş deyil. Onlar yetərincə səy, önəmli kapital yatırımları tələb edir. Buna görə də elm, məhz onun mövcudluğu yeni şəraitin, tələblərin, həmçinin, mədəniyyət siyasətinin gerçəkləşdirilməsində yeni məqsədlərin ortaya çıxmasına səbəb ola bilər.
Bu siyasətin gerçəkləşdirilməsində effektivliyin artırılması ilə yanaşı, elm bütün dəyişikliklərə perspektivlilik xarakteri verir və müzakirə olunan sahənin kadr siyasəti üçün yeni səriştəlilik meyarları formalaşdırır. Nazirlik tərəfindən sponsorluq edilən, təşəbbüs göstərilən bütün elmi tədbirləri və aksiyaları sadalamayacağam. Bundan başqa, biz mütəmadi olaraq ölkənin ən tanınmış alimlərinin iştirakı ilə işçi qruplar yaradırıq ki, bununla da cari məsələlərin iştirakında elmin mövcudluğunu təmin edirik.
Ən başlıcası odur ki, bizim təşəbbüslər həm Milli Elmlər Akademiyası, həm də Təhsil Nazirliyi tərəfindən anlayışla qarşılanır. Bu məsələdə bizi sözügedən sahəni keyfiyyətcə dəyişən, mədəniyyət fenomeni üçün yeni ictimai-siyasi anlayış formalaşdıran və ölkənin beynəlxalq mövqeyini möhkəmləndirən təşəbbüslər maraqlandırır. Bu fakt, başqa sözlə, elmin və elmi araşdırmaların önəmini anlamaq göstərir ki, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi gələcəkdə də sahənin inkişafında elmin mövcudluğuna xüsusi diqqət ayıracaq.
- Cənab nazir, bir çox mədəniyyət təşəbbüsləri, o cümlədən, beynəlxalq tədbirlər nazirliklə Heydər Əliyev Fondunun birgə səyləri çərçivəsində gerçəkləşdirilir...
- Bundan başqa, deyim ki, bizim çox təşəbbüslərimiz Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə gerçəkləşdirilir. Mədəniyyət siyasətindəki bu gün haqqında danışdığımız həmin konkret uğurlar məhz ölkə rəhbərliyinin birbaşa dəstəyinin nəticəsidir. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən  təşəbbüs qaldırılan humanitar, o cümlədən, mədəniyyət layihələrini Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına və təbliğinə əvəzsiz töhvə kimi dəyərləndirmək mümkündür.
Məhz birinci xanımın səyləri nəticəsində muğam Azərbaycan mədəniyyətinin bütün dünyada tanıdılmasının əsas vasitələrindən birinə çevrildi. Muğamın gözəlliyi, çoxçalarlılığı, dərinliyi və təsirliliyi Azərbaycan mədəniyyətinin təsdiqidir. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən 2005-ci ildən başlayaraq gerçəkləşdirilən «Azərbaycan muğamları» layihəsinin əsas məqsədi muğam sənətinin dirçəldilməsi, populyarlaşdırılması və Azərbaycan xalqına məxsusluğunun beynəlxalq aləmdə təsdiqidir.
Bundan başqa, bizim ölkənin YUNESKO kimi təşkilatla işinin uğurları az deyil. Bunlar  Qobustanla, aşıq sənəti ilə, Novruzla, Azərbaycan xalça incəsənəti ilə bağlıdır. Bir sözlə, mədəniyyət siyasətinin əsas işinin mədəni irsin çeşidlərinin populyarlaşdırılması olduğu nəzərə alınarsa, onda Heydər Əliyev Fondu ilə birgə işi nazirliyin bu sahədə  siyasətinin uğurlu olmasının əsas şərti kimi dəyərləndirmək olar.
- Mədəniyyət nazirinə Azərbaycanda gerçəkləşdirilən mədəniyyət siyasətinin əsas prioritetləri barədə sual verməmək bağışlanmaz olardı. Təbii ki, sual genişmiqyaslıdır və onu bir cavabla əhatə etmək mümkün deyil, amma bununla belə siz qısaca olaraq prioritetlərin konturlarını cıza bilərsinizmi?
- Sualınıza cavab verməzdən öncə bir haşiyəyə çıxmalı və deməliyəm ki, prioritetlərin müəyyən edilməsi bir sıra özəl amillərdən asılıdır. Onların sırasında ölkənin iqtisadi artımını, beynəlxalq imicinin göstəricilərinin vəziyyətini, daxili siyasi sabitliyi, vətəndaşların siyasi mədəniyyətinin xüsusiyyətlərini, konkret dövlətin yerləşdiyi bölgənin «münaqişəlilik göstəricisini» və s. göstərmək olar.
Əgər tam qısa istəyirsinizsə, onda ölkənin mədəniyyət siyasətində dörd strateji istiqaməti ayırmaq olar. Onlar ölkənin mədəniyyət potensialının və mədəni irsinin, yaradıcılıq və bədii təhsil sisteminin qorunmasını, mədəni həyatın çoxtərəfliliyinin və mədəniyyət innovasiyalarının dəstəklənməsi ilə yanaşı, milli mədəniyyətin inkişafının vərəsəliyinin təmin edilməsi; mədəniyyət fəzasının vahidliyinin, mədəniyyət dəyərlərinin əlçatarlılığının təmin edilməsi, çoxmillətli dövlətdə mədəniyyətlərin dialoqu üçün şəraitin yaradılması; şəxslərin və sosial qrupların konkret cəmiyyətin uğurla çağdaşlaşmasına  imkan verən dəyərlərə istiqamətlənməsinin formalaşdırılması;  xarici təbliğat və ölkənin müsbət beynəlxalq imicinin formalaşdırılması, həmçinin, mədəni irsin konkret növlərinin Azərbaycan xalqına məxsusluğunun beynəlxalq səviyyədə qəbul etdirilməsinə nail olmaqdır.
Şəksiz, Azərbaycanın mədəniyyət siyasəti istənilən başqa siyasi fəallıq növü kimi müəyyən korelyasiyalardan istisna deyil. Bu, dünyada baş verən obyektiv proseslərdən, daxili siyasətdən asılı olmayan bir sıra fəaliyyətlərin konkret növlərini təkmilləşdirmək və rasionallaşdırmaq istəyi ilə izah edilir. Bununla belə, düşünürəm, bu siyasətin strateji xətti dəyişməz qalacaq.
- Xeyli vaxtdır mətbuat Bakıda I Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun keçirilməsindən yazır. Bu forum siyasətçilərin, diplomatların, alimlərin və ölkədə gedən siyasi proseslərin bariz şahidi olan sadə vətəndaşların müzakirə mövzusudur. Əlbəttə ki, nəzərdə tutulan tədbirlərin miqyası və dəvət olunacaq qonaqların ranqı barədə şərhləri yalnız  forum keçirildikdən sonra almaq olar. Amma istənilən halda, necə deyərlər, nəzərdə tutulan beynəlxalq tədbirin siyasi məzmunu barədə ilk mənbədən eşitmək istərdik...
- Suala görə təşəkkür edirəm. Gerçəkdən qarşıdan gələn forum ən müzakirə edilən mövzudur. Özü də əlavə edim ki, təkcə bizdə deyil, həm də ən tanınmış beynəlxalq təşkilatlarda müzakirə edilir. Dərhal qeyd edirəm ki, Bakıda 7-9 apreldə I Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun keçirilməsinə təşəbbüs bizim ölkənin prezidenti tərəfindən edilib. Dövlət başçısı 2010-cu ilin sentyabr ayının 23-də forumun keçirilməsi niyyətini  Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının 65-ci sessiyasında bəyan edib.  Forumda müəyyən mənada rəqabət aparan bir sıra beynəlxalq təşkilatların (YUNESKO-nun,  BMT yanında Sivilizasiyalar Alyansının, Avropa Şurasının, Avropa Şurası yanında  «Şimal-Cənub» mərkəzinin, İSESKO-nun), eyni zamanda iştirakı, həmçinin, «Euronews»un maraqlı olması, tədbirdə dünyanın bütün qitələrinin, əlliyə yaxın ölkənin təmsil olunması deməyə imkan verir ki, I Dünya mədəniyyətlərarası dialoq forumu yuxarıda sadalanan qurumlar tərəfindən mədəniyyətlərarası  dialoqun prinsiplərinin təbliği və möhkəmləndirilməsi işində əsas dəyərlərin funksional prioritetlərin razılaşdırılmış təyinatı imkanı kimi qiymətləndirilir.
Bununla da artıq bu gündən, demək olar ki,  forum yalnız çağdaş Azərbaycan tarixində deyil, həm də beynəlxalq münasibətlər sistemində önəmli hadisə olacaq. Dünyanın ən nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarını, özü də dünya meyllərini müəyyənləşdirən təşkilatları ölkə ərazisində bir araya gətirmək cəsarətli təşəbbüsdür və bunu heç Avropa ölkələrinin də hamısı bacara bilməz. Bu faktın özü Azərbaycanın gücünün və potensialının beynəlxalq səviyyədə tanınması deməkdir.
Düşünürəm ki, çağdaş dünyanın bizə həddindən artıq inteqrasiya edildiyini və qarşılıqlı asılı olduğumuzu bildirmək üçün xüsusi sübutlar və arqumentlər gətirməyə ehtiyac yoxdur. Dünyada baş verən hadisələr fonunda mədəniyyətlərarası dialoq, az qala, sülhün və anlaşmanın yeganə təminatçısına çevrilib. Bununla da mədəniyyətlərarası dialoq çağdaş dünyanın siyasi-ideoloji dəyərinə çevrilir.
Belə bir vəziyyətdə, mədəniyyətlərarası dialoq prinsiplərinin təbliği əsas prioritetlərindən və xarici siyasətinin prinsipal istiqamətlərindən biri olan ölkə,  qlobal beynəlxalq münasibətlər sisteminin aktiv subyekti statusuna  can atır.  Ölkənin mövcud siyasi-iqtisadi potensialının adekvat qiymətləndirilməsi, həmçinin, mədəniyyətlərarası dialoqun önəminin dərindən anlaşılması  beynəlxalq təşkilatların da Azərbaycanın  bu cür təşəbbüslərini fəal dəstəkləməsinə səbəb olur.
Bundan başqa, yada salaq ki, Avropa Şurasına üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin 2008-ci ilin dekabrında gerçəklənən konfransı, həmçinin, İslam Konfransı Təşkilatının 2009-cu ilin oktyabr ayına təsadüf edən konfransı da Bakıda keçirilib və onlar da mədəniyyətlərarası dialoqun siyasi önəminin qlobal səviyyədə vurğulanmasına həsr edilmişdi.  Bu cür tədbirlər Azərbaycanın xarici siyasətini bizim regiondan uzaqlara aparır və ölkəni beynəlxalq münasibətlərin fəal iştirakçısına çevirir.
- Sağ olun, cənab nazir. Yekunda istərdik ki, sizi Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin beşilliyi münasibətilə təbrik edək və gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayaq.

WHERE THE WEST AND THE EAST THE CONVERGE
In an interview with R+, Azerbaijan's Minister of Culture and Tourism Abulfaz Qarayev spoke about tourism as a strategic sector of the national economy
One of the sectors of a competitive economy is tourism, which is generally recognized as one of the whales of successful economic development. How promising the Azerbaijani tourism industry is and what specific actions are being taken by the government for its development is the theme of our interview with Azerbaijan's Minister of Culture and Tourism Abulfaz Qarayev.
- Based on a separate decree issued by President Ilham Aliyev, 2011 has been declared the Year of Tourism in Azerbaijan. Readers know that quite an interesting plan has been approved for this year, which reflects events of both domestic and international nature. Nevertheless, how do you assess this event?
- You are absolutely right. There is no need to enumerate all points reflected in this plan of action. This document is available, and every citizen can read it. It is much more important to analyze the semantic content and true purpose of this initiative by the head of state Mr. Ilham Aliyev. This circumstance primarily speaks for the pronounced individuality of the political and economic importance of tourism in the implementation of very specific state objectives. Tourism in Azerbaijan is not only a strategic sector of the national economy, but also an effective way of promoting and creating a positive international image for the country. Tourism is a universal sector, and if it is organized professionally, it can ensure the successful implementation of economic, political and even social tasks. In other words, tourism is a kind of functional synthesis, which makes this industry not only a priority, but also a strategically important area in ensuring the stable development of the state.
Undoubtedly, tourism has enormous economic and investment potential. However, given the geographical and climatic particularities of Azerbaijan, this potential is multiplied by many times. In addition, due to the presence of objective demand in this area in the world, tourism, as a form of commercial activity, has great prospects. In Azerbaijan, there are all parameters that are considered to be "tourist values", namely: public security, political stability, the secular nature of culture, national tolerance, loyalty to democratic values, a diverse geographical landscape, rich flora and fauna, a favourable climate and infrastructure. All these factors allow us to hope that tourism in Azerbaijan will become one of the most profitable and highly developed areas of the national economy in the near future.
- Mr. Qarayev, answering the question "How difficult is it to attract tourists to the country from the CIS, Western Europe, Central Asia and other regions of the world?" in your interview with the British newspaper The Times on 21 October 2010, you referred to political components to a greater extent. Why?
- Today, it is very difficult to surprise a sophisticated foreign tourist. Against the background of turmoil in the world, a tourist requires not just a guarantee of safety, but seeks comfort in spiritual and ideological terms. Azerbaijan is a tolerant multicultural country, where the dialogue of cultures is not only a written political value, but also an essential cultural and political particularity of the Azerbaijani people. This undeniable truth is a very important feature, which can secure a mass influx of foreign tourists into the country. Many foreign experts, prominent European statesmen and ordinary observers have repeatedly stated that Azerbaijan is a universal example and even some optimal model of religious tolerance. Our goal is to strengthen and develop this objectively existing image of the country. Such status, namely the status of a country of intercultural dialogue, could play a key role not only in attracting foreign tourists, but also in resolving specific foreign policy goals. Thus, tourism in tandem with the cultural policy is becoming an effective tool for promoting the country worldwide. In short, everything must serve the national interests of Azerbaijan.
We should not forget about the rapidly developing tourism infrastructure in the country. The chain of hotels, including five-star hotels, entertainment centres which are common throughout the country, the ambitious Sahdag project in Qusar, which is already being spoken about in the West today, services offered to our visitors, whose quality is improving with each passing year, the interest of domestic and foreign investors, and much more combine to promote the rapid development of tourism. I should note the Azerbaijani Institute of Tourism in one sentence. It is this institution that is now the main forge of professional staff, the importance of and the need for which increases in direct proportion to the growth of the tourism infrastructure.
- The Azerbaijani public reacted quite well to the opening of the Culture TV channel. Azerbaijani intellectuals and artists make particularly positive comments on this event. What does the minister of culture and tourism expect from the new channel?
- The opening of the Culture TV channel can be called a continuation of the cultural policy being implemented in the country. If we analyze the main strategic objectives of the cultural policy, it becomes evident that propaganda is of key importance in the realization of tasks. The particularity of the factor of propaganda, in turn, actualizes the objective need for and strategic importance of the new channel. In addition, this channel plays an indispensable role in processes such as upbringing, education, cultural identity, the formation of "cultural patriotism", as well as the formation of aesthetic taste and cultural orientation.
Of course, Culture TV is not a panacea for all problems. The new station will have to endure fierce competition with well-established channels. Moreover, the channel should be ready for active criticism, because there are high expectations from the new channel, and hence, there will be more attention to its activities. We must not forget also that the new channel should help the external promotion of Azerbaijan and Azerbaijani culture. In an information war, the importance of the media and especially television channels rises to the status of strategic necessity. Thus, we can say that Culture TV should not confine itself to educational work. Its educational format in today's dynamic world of information technology will be limited, which may render the channel uncompetitive and inefficient.
- Mr. Qarayev, can we say that the strategic tandem of culture and tourism serves to promote Azerbaijan abroad?
- Moreover, we even have to say this. The establishment of the Ministry of Culture and Tourism on the initiative of President Ilham Aliyev in 2006 cannot be regarded only as a consequence of structural reforms in the political system of Azerbaijan. The increased use of cultural mechanisms to achieve any foreign policy goal speaks of the adequate assessment of the prospects and potentials of cultural policy. The main objectives that functionally unite culture and tourism are to promote and form the country's international image.
For example, in the context of the ministry's externally-oriented PR strategy, I should highlight the Discovering Azerbaijan project, in which agreements were signed on cooperation with such world-renowned publications as Filmer Limited (United Kingdom), Mondeos (France), Vokrug Sveta (Russia) and Explorer Publishing and Distribution LLC (UAE). Under the agreements reached, special editions of international travel guides on Azerbaijan will be issued. I should note that a number of publications have been published, and moreover, the first issues of these publications have been presented. These publications are in a way "publishing brands" that have printing traditions and international recognition. They enjoy great authority and have high rankings among similar printing houses. The particularity of these guides is that, together with statistical data about Azerbaijan, they include detailed information about the country, cultural identity, kinds of cultural heritage, as well as materials of other nature which will promote our rich traditional culture and create a positive international image for the country.
- Watching the work of your ministry, we have repeatedly witnessed direct research activities, conferences, seminars and other initiatives to facilitate the individuality of the importance of science and scientific methods. Could you explain to our readers the reason for so much attention to science?
- I must confess that I am glad that the public in Azerbaijan sees this sphere of the ministry's work. It should be noted that in our contemporary period, the administrative resources to implement cultural policies have practically exhausted their efficiency. Qualitatively new goals facing our cultural policy, as well as liberal interests require us to be flexible, efficient and adequate in responding to dynamic socio-political processes. Today, science and education are equivalent to such notions as the idea, originality, creativity, profitability, know-how, progressiveness, integration, relevance, successful personnel policy and prospects. On the contrary, the absence or underdevelopment of these areas can become a real cause of stagnation.
Without analytical work, forecasting, simulation of specific situations, systematization of existing data, as well as strategic planning, the essence of any cultural policy may be reduced to a banal action plan. For objectivity's sake, it should be recognized that the actualization of science in cultural policy and the modernization of the conservative nature of the system of art education are far from being an easy task. They require considerable effort, significant investment and time, which is always in short supply. Nevertheless, science, namely, its presence may cause qualitatively new conditions, requirements and goals to appear in the implementation of cultural policies. In addition to improving efficiency in the implementation of this policy, science will give a prospective nature to all transformations and generate new criteria of competence in the personnel policy of the areas under review. I will not list all the academic activities and actions that have been initiated, conducted and sponsored by the ministry. Moreover, we regularly create different working groups with the participation of the most eminent scientists of the country, thus ensuring the presence of science in the implementation of the existing tasks.
The key point is that all our initiatives are perceived adequately by the National Academy of Sciences and the Ministry of Education. In this case, we are interested in initiatives that contribute to the qualitative transformation of this sphere, the formation of a new social and political perception of the phenomenon of culture and the strengthening of the country's international position. Understanding this fact, i.e. the importance of science and scientific development, explains the fact that the Ministry of Culture and Tourism will continue to pay close attention to the presence of science in the development of industry in the future.
- Mr. Qarayev, many cultural events, including international ones, are held jointly by the Ministry of Culture and the Heydar Aliyev Foundation...
- Moreover, I should say that many of our initiatives are implemented with the support of the Heydar Aliyev Foundation. Those specific achievements in our cultural policy, of which we can proudly talk today, are just the result of direct support from the country's leadership. The endless number of humanitarian projects, including cultural ones, initiated by the president of the Heydar Aliyev Foundation, the goodwill ambassador of UNESCO and ISESCO, MP Mehriban Aliyeva, must be seen as an indispensable contribution to the development and promotion of Azerbaijani culture. It is thanks to the efforts of the country's first lady that mugham has become one of the main components of the impersonation of Azerbaijani national culture in the world. The beauty, versatility, depth and perceptibility of mugham are the recognition of Azerbaijani culture. Thus, the main objectives of the project of the Heydar Aliyev Foundation "Azerbaijani Mugham", which has been implemented in practice since 2005, are the resuscitation, popularization and ensuring of the global recognition of the belonging of mugham to the Azerbaijani people.
In addition, all the concrete successes of our country in cooperation with an organization such as UNESCO, and there are many of them: Qobustan, Asiq arts, Novruz, the art of Azerbaijani carpet weaving, etc., are also directly linked to the name of the first lady. In short, if we consider that one of the main objectives of our cultural policy is to popularize the varieties of cultural heritage, the tandem of the ministry and the Heydar Aliyev Foundation should be regarded as a prerequisite for the effectiveness of this policy.
- I think it would be inexcusable not to ask the minister of culture about the main priorities of the cultural policy being implemented in Azerbaijan. It is clear that the scale of this issue cannot be covered in one answer, but, nevertheless, could you briefly define the outlines of the main priorities?
- Responding to the question, I must make a reservation, pointing out that the definition of priorities depends on a number of special factors. They include: the country's economic growth, the state of indicators of the country's international image, political stability, the nature of political culture among citizens, the possibility of conflicts in the region in which a specific state is situated, etc.
If we talk very briefly, then we can try to identify four strategic directions in the cultural policy of the state. They are: the preservation of the country's cultural potential and cultural heritage, the system of creative and artistic education, ensuring the continuity of national culture along with support for the diversity of cultural life and cultural innovations, ensuring the unity of cultural space, accessibility of cultural values, creation of conditions for dialogue between cultures in a multinational state; formation of the orientation of individuals and social groups to the values that contribute to the successful modernization of a particular society, external propaganda and development of a positive international cultural image for the country, as well as achieving the international recognition of the belonging of particular types of cultural heritage to the people of Azerbaijan. Of course, the cultural policy of Azerbaijan, like any other kind of political activity, will not avoid certain correlations. This is explained by the desire to improve and rationalize specific activity and by a number of objective processes taking place in the world, which do not depend on domestic policy. Nevertheless, it appears that the strategic line in this policy will remain unchanged.
- Domestic media have long been talking about the issue of holding the first world forum of intercultural dialogue in Baku. This forum is a subject of discussion for politicians, diplomats, academics and ordinary citizens who are active observers of political processes in the country. Of course, due to the scale of the event and the rank of guests, detailed comments can be received only after the forum. Nevertheless, we would like, as they say, to learn firsthand about the political content of the forthcoming international event...
- Thank you for your question. Indeed, the upcoming forum is the most discussed topic, and at the same time, I should add, not only here, but also in a number of influential international organizations. Immediately, I note that the first world forum of intercultural dialogue, which will be held in Baku on 7-9 April this year, was initiated by Azerbaijani President Ilham Aliyev. The head of state announced his intention to host this event on 23 September 2010 in New York during the 65th session of the UN General Assembly. The simultaneous participation of rival influential international organizations (UNESCO, the UN Alliance of Civilizations, the Council of Europe, the North-South Centre of the Council of Europe, ISESCO) in the upcoming forum, as well as the interest of Euronews and the fact that the event will represent all continents of the world, around fifty countries, allow us to assume that the first world forum of intercultural dialogue is regarded by the above organizations as a chance to define the core valuesand priorities in promoting and strengthening principles of intercultural dialogue.
Thus, we can already say that this forum will be a significant event not only in the history of modern Azerbaijan, but also in international relations. Gathering the most influential international organizations that determine global trends in the territory of one country is a bold initiative, which not all European countries can do. This fact in itself speaks about the international recognition of the strength and potential of Azerbaijan. I think there is no need to search for specific evidence and reasoning to say that our modern world is highly integrated and interdependent. Against the backdrop of world events, intercultural dialogue has become almost the sole guarantor of peace and understanding. Thus, intercultural dialogue is becoming a political and ideological valueof the modern world. In this scenario, a country in which the promotion of the principles of intercultural dialogue is one of the priorities and policy directions of its foreign policy bids to be an active subject of the global system of international relations. Adequately assessing the existing politico-economic potential of the country, as well as understanding the importance of intercultural dialogue are the reasons why international political organizations so actively support such initiatives in Azerbaijan.
In addition, I should recall that the conference of culture ministers of Council of Europe members states in December 2008 and the conference of culture ministers of OIC member states in October 2009, which were held in Baku, were also devoted to the global individualization of the political importance of intercultural dialogue. Such activities lead the coverage area of Azerbaijan's foreign policy far beyond our region and position the country as an active participant in global international relations.
- Thank you for your interview and and we congratulate you with the 5-year anniversary of your ministry.