Futzal üzrə Azərbaycan millisı yenidən Avropa çempionatında
Bakıda keçirilən futzal üzrə Avropa çempionatının seçmə mərhələsi Azərbaycan və İspaniya komandaları üçün uğurlu oldu. Hər iki yığma layiqli çıxış etməklə qitə birinciliyinin final mərhələsinə adladı. Coze Alesio Da Silvanın rəhbərlik etdiyi millimiz Qazaxıstanı 6:3, Fransa komandasını isə 4:2 hesabıyla məğlub etdi. Qrup mərhələsinin son matçında futzalçılarımız Avropa çempionu İspaniyaya uduzdu 3:8. Nəticədən asılı olmayaraq, hər iki komanda yüksək nəticələr göstərdiyinə görə qitə birinciliyində medallar uğrunda yarışmaq imkanı qazandı.
Yığmamızın tarixində ikinci dəfə Avropa çempionatının final mərhələsinə vəsiqə alması çox sevindirici olsa da, oyun baxımından müəyyən problemlər hələ də qalmaqdadı. Millimizin “Avro-2012”də şanslarını, eləcə də heyətlə bağlı suallarımızı braziliyalı baş məşqçimiz Coze Alesio Da Silvaya ünvanladıq.
- Seçmə mərhələdə iki qələbə və bir məğlubiyyətlə komandamız Avropa çempionatına vəsiqə aldı. Ümumi nəticə və oyunu necə qiymətləndirirsiniz?
- Bütövlükdə komandamız yaxşı oynadı. Qazaxıstan və Fransa kimi komandaları üstələdik. Sonda İspaniya ilə görüşdə gücümüz çatmadı. Həm də artıq final mərhələsinə çıxdığımızı bilirdik. Müəyyən mənada arxayınçılıq da sözünü dedi. Səhvlərimiz də oldu. Əks-hücumlar zamanı müdafiədə yaranan çaşqınlıq məni bərk narahat edir. Səhvlər üzərində işləyəcəyik.
- Avropa çempionu İspaniya ilə görüşdə yığmamız qapısından 8 top buraxdı. Müdafiədə belə kobud səhvlərin olacağını gözləyirdinizmi?
- Futzalçılar çoxlu səhvlərə yol verdi. Daha doğrusu, İspaniya bizi səhv etməyə məcbur etdi. Belə güclü rəqiblə oyunda toparlanmaq vacibdi. Müdafiəmizin buraxdığı səhvlər ümumi nəticəyə təsirsiz ötüşmədi. Yorğunluq da özünü göstərdi. Əsas heyətin 6 üzvü bütün oyunlarda meydanda olub. Bu isə fiziki cəhətdən yorğunluq yaradır. Üstəlik, qapıçı Tveryankin də səhvə yol verdi. Qapımızda gördüyümüz qollardan 3-nün qarşısını ala bilərdi.
- İkinci hissədə yığmamızın oyunu daha pis təsir bağışladı.
- Fasilədən sonra meydana ehtiyat oyunçuları buraxmağa başladım. Gördüyünüz kimi, onların bəziləri hələ belə sürətli oyunlara dözə bilmir. İspaniya isə yorğunluqdan yararlanaraq nəticəni xeyrinə həll etdi. İstənilən halda sevinmək olar ki, Azərbaycan millisi Avropa çempionatında yarışacaq.
- Heyətdə dəyişiklik gözlənilirmi?
- Çıxış yolumuz yoxdu. Yığmaya daha bir neçə milliləşdirilmiş futzalçını dəvət etmək lazımdı. Federasiya rəhbərliyinə fikrimi bildirmişəm. Əks halda, çempionat zamanı ciddi problemlər ortaya çıxa bilər.
- Yığmamızın heyətində əksər oyunçuların legioner olması nə ilə əlaqədardı?
- Yerli oyunçular hələlik yüksək fiziki təzyiqə tab gətirmir. Amma gələn il əsas heyətdə yerli oyunçuların çox olacağına inanıram. Gənclərdən Elvin Quliyev daha çox xoşuma gəlir. Üzərində işləsə, gələn il əsas heyətin oyunçusuna çevriləcək.
- Avropa çempionatı gələn il keçiriləcək. Heyətdə yaşlı oyunçuların olması sizi narahat etmirmi?
- Gələn il futzalçıların yaşının üstünə 1 il də gələcək. Bu mənada fikirlər müxtəlifdi. Məsələn, Maşado Nilson gələn il Xorvatiyada da bizə kömək edəcək. O, peşəkardı və özünü formada necə saxlamağın lazım olduğunu başa düşür. Qapıçı problemimiz ola bilər. Tveryankinin 46 yaşı var və gələn il sürətlə oynamaq onun üçün çətin ola bilər. Bu barədə fikirləşəcəyik. Ola bilər ki, “Avro-2012”də heyətdə yeni qapıçı görəsiniz.
- Son Avropa çempionatında komanda yekunda 4-cü oldu. Gələn “Avro-2012” üçün qarşınızda hansı məqsədlər qoyulub?
- Hələ bu barədə federasiya ilə söhbətimiz olmayıb. Gərgin məşq etməklə layiqli şəkildə hazırlaşmalıyıq. Əgər Xorvatiyaya yaxşı formada yollansaq, nəticə də yaxşı olacaq.
- “Avro-2012”də Azərbaycan millisi qitənin ən güclüləriylə yarışacaq. Rəqibləri analiz etməyə imkanınız olubmu?
- Siyahı ilə tanışam. İtaliya, Rusiya, Portuqaliya, Sloveniya və digər güclü komandalarla oynaya bilərik. Çox şey püşkdən asılıdı. Sentyabrın 7-də keçiriləcək püşkatmanın bizə düşərli  olacağına ümid edirəm.

Сборная Азербайджана по футзалу вновь в финале чемпионата Европы
Прошедший в Баку отборочный этап чемпионата Европы по футзалу принес удачу командам Азербайджана и Испании. Показав хорошую игру, обе сборные завоевали путевки в финальную часть первенства континента. Руководимая Жозе Алесио да Сильвой сборная Азербайджана выиграла у сборной Казахстана со счетом 6:3 и Франции (4:2), уступив лишь чемпиону Европы - сборной Испании (3:8).
Второй по счету выход сборной Азербайджана в финальный этап чемпионата Европы радует, хотя все еще имеются определенные проблемы в игровом плане. О шансах азербайджанской сборной в финале чемпионата Европы и проблемах с составом мы побеседовали с главным тренером бразильцем Жозе Алесио да СИЛЬВОЙ.
- Команда завоевала путевку в финал чемпионата Европы, одержав две победы и проиграв в одной встрече. Как вы оцениваете общий результат и игру сборной в целом?
- В целом команда выступила хорошо. Обыграли казахов и французов, а вот на последнюю встречу с испанцами сил не хватило. К тому же зная, что вышли в финал, игроки преждевременно успокоились, что также повлияло на исход игры. Были и ошибки. Меня очень беспокоит растерянность, которая временами появлялась при контратаках противника. Будем работать над промахами.
- На встрече с чемпионами Европы - испанцами наша команда пропустила восемь мячей… Ожидали ли вы, что будет допущено так много грубых ошибок в обороне?
- Вы правы, ошибок было многовато. Точнее это испанцы заставляли нас ошибаться. В игре с таким сильным соперником очень важно сконцентрироваться. Допущенные нашими защитниками промахи сказались на конечном результате. Сыграла свою роль и физическая усталость - шесть игроков основного состава выходили на поле во всех встречах. Вдобавок ошибался и вратарь Тверянкин. Три из пропущенных мячей можно было отразить.
- Во втором тайме наша сборная выглядела не очень-то…
- После перерыва я выпустил на поле запасных игроков. Как сами могли убедиться, некоторые из них просто не выдержали такой скоростной игры. А испанцы воспользовались этим и решили исход встречи в свою пользу. В любом случае надо радоваться тому, что сборная Азербайджана продолжит борьбу в чемпионате Европы.
- Ожидаются ли изменения в составе?
- Иного выхода у нас просто нет. В сборную необходимо пригласить еще несколько игроков со стороны. Я уже сообщил федерации свое мнение по этому поводу. В противном случае в ходе чемпионата могут возникнуть серьезные проблемы.
- С чем связано то, что большинство игроков в составе нашей сборной - легионеры?
- Пока местные игроки не выдерживают высоких физических нагрузок. Но я верю, что в следующем году в основном составе местных игроков будет больше. Из молодых больше всех мне нравится Эльвин Гулиев. Если он будет работать над собой, то в следующем году вполне может попасть в основной состав.
- До чемпионата Европы еще целый год. Вас не беспокоит наличие в составе возрастных игроков?
- Мнения на этот счет различны. К примеру, Машадо Нильсон поможет нам в следующем году в Хорватии. Он профессионал и прекрасно знает, как надо поддерживать форму. Но можем столкнуться с проблемой вратаря. Тверянкину уже 46 лет и в новом сезоне ему может быть трудновато играть в скоростной футбол. Мы думаем об этом. Возможно, на Евро-2012 в составе появится новый вратарь.
- На последнем чемпионате Европы наша команда была четвертой. Какие цели вы ставите перед собой на Евро-2012?
- Мы еще не обсуждали это с федерацией. Необходимо напряженно тренироваться, чтобы достойно подготовиться. Если отправимся в Хорватию в хорошей форме, результат также будет хорошим.
- На Евро-2012 сборная Азербайджана будет соревноваться с сильнейшими командами континента. Вы уже прикидывали возможности соперников?
- Просмотрел список финалистов. Нам по силам сразиться со сборными России, Италии, Португалии, Словении и др., многое будет зависеть от жеребьевки, которая пройдет 7 сентября. Будем надеяться, что жребий будет благосклонен к нам.