KİM-KİMƏ BORCLUDUR, YAXUD KİM-KİMƏ LAZIMDIR?\
Hələ 2011-ci ilin yanvarında Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvili qonşu Ermənistana səfər edən zaman bəzi gürcü KİV sosial tədqiqatlara əsaslanaraq bildirirdi ki, ermənilər Gürcüstanı Azərbaycan və Türkiyə ilə yanaşı, onlara dost olmayan dövlətlərin sırasında görür. «Bunun yalnız Tbilisi ilə Bakı arasında yaxınlaşmadan qaynaqlanmadığını anlamaq çətin deyil. Axı, bu  Qafqaz respublikasının hərbi doktrinasında açıq şəkildə yazılır ki, Azərbaycan strateji müttəfiq, Ermənistan isə yalnız praqmatik tərəfdaşdır», - deyə «Georgia Times» qəzeti yazmışdı.
Bu, Ermənistanın Gürcüstana mənfi münasibətinin yeganə və başlıca səbəbi deyil. Hadisələr göstərir ki, belə əhval daha çox Gürcüstanın Samtsxe-Cavaxetiya regionu ilə əlaqəli ermənilərin iddiaları ilə də bağlıdır.
«Cavaxetiya ermənilərinin hüquqları uğrunda mübarizə yeni mərhələyə qədəm qoyur». Bunu martın 10-da Cavaxetiya ermənilərinin hüquqlarını müdafiə üzrə koordinasiya şurasının üzvləri, «Cavakh» həmyerlilər birliyinin rəhbəri, Ermənistanın hakim Respublika Partiyasından olan deputat Şirak Torosyan və «Yerkir» («Məmləkət») birliyinin rəhbəri Sevak Artsruni bəyan ediblər.
Onlar bildiriblər ki, koordinasiya şurasına daxil olan təşkilatlar erməni blogerlərin BMT-nin baş katibi Pan Gi Muna, Avropa Komissiyasının prezidenti Joze Manuel Barrozuya, Avropa  Şurasının baş katibi Tornbern Yaqlanda ünvanladıqları  onlayn ərizəyə qoşulurlar.
Gürcüstan hökumətindən «Cavaxetiya ermənilərinə qarşı ayrı-seçkilik siyasətinə son qoyulması, erməni ictimai xadimlərinə qarşı təqiblərin dayandırılması, Vaaqn Çaxalyanın (ermənilərin separatçı «Vahid Cavakh» təşkilatının rəhbəri - “R+”.) azad olunması, Cavaxetiyada erməni dilinə regional dil statusunun, həmçinin, erməni apostol kilsəsinə hüquqi statusun verilməsi və SSRİ dövründə müsadirə olunmuş kilsələrin geri qaytarılması» tələb edilir.
Tələblərdən göründüyü kimi, Ermənistanın hakim partiyası səviyyəsində qonşu dövlətin daxili işlərinə kobud şəkildə müdaxiləyə cəhd olunur. Bu iddiaların arxasında, əslində, hansı qüvvələr və maraqlar dayanır? Bütün bunlar nələrə aparıb çıxara bilər? «R+»a müsahibəsində bu və digər suallara Gürcüstan parlamentinin vitse-spikeri, müxalifətçi «Xristian-Demokrat Hərəkatı» partiyasının deputatı Levan Vepxvadze cavab verir.
- Ermənistan parlamentinin deputatlarının rəhbərlik etdiyi «Cavaxetiya ermənilərinin hüquqlarının müdafiəsi üzrə koordinasiya şurası» adlı qurum «Cavaxetiya məsələsi»ni Avropa Parlamentində, ATƏT və digər beynəlxalq qurumlarda qaldıracağını bildirir. Cavaxetiya regionunda ötən əsrin 90-cı illərində baş vermiş hadisələrə oxşar separatçılığın güclənməsi mümkündürmü?
- Sosial planda Samtsxe-Cavaxetyiada vəziyyət Gürcüstanın digər regionlarındakı durumdan heç nə ilə fərqlənmir. Əlbəttə ki, orada həll edilməli olan sosial problemlər var. Amma bu, hansısa etnik azlıqlarla bağlı deyil. Orada yerli kənd təsərrüfatı ilə əlaqəli problemlər mövcuddur. Yerli fermerlər heç zaman kartofu özlərinə sərf edən qiymətə sata bilmir. Cavaxetiyada əsas kənd təsərrüfatı məhsulu məhz kartofdur. Amma bu, Gürcüstanın bütün regionlarına xas problemdir. Məsələn, Kaxetiya fermerləri üzüm satışında problemlərlə üzləşirlər. Yəni bu, məhsulun nə vaxt və hansı qiymətə satılması ilə bağlı sırf fermerlərə aid problemdir. Burada milli məsələ yoxdur.
- Cavaxetiya regionundan strateji əhəmiyyətə malik Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu keçir. Ermənistan bu layihəyə mənfi münasibətini gizlətmir. Bu dəmir yolu Cavaxetiyada ermənilərə məxsus «Virk», «Cavakh», «Parvana» və digər separatçı təşkilatlar tərəfindən terror hədəfinə çevrilə bilərmi?
- Bu regionda erməni-gürcü münasibətləri ilə bağlı problem yoxdur. Təəssüf ki, etnik məsələlərdən istifadə etməklə özünə siyasi karyera qurmağa çalışan insanlar, qruplar var. Bunun qarşısını mərkəzin fəallığını artırmaqla almaq olar. Cavaxetiya üçün əlavə problem orada yaşayan ermənilərin Gürcüstanın dövlət dilini bilməməsidir. Bu səbəbdən, onların ümumdövlət sisteminə inteqrasiyasında problemlər yaranır. Onlar dil bilmədikləri üçün dövlət işlərində işləyə, ali məktəblərdə təhsil ala bilmirlər və s.
Odur ki, dövlət əsas fəaliyyətini Cavaxetiya regionunun ümumgürcüstan siyasi sisteminə inteqrasiyası üzərində qurub. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun işini pozmaq cəhdlərinə gəlincə, düşünmürəm ki, onun reallaşmasına kimsə mane olmağa çalışsın. Hamı anlayır ki, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunda terror bumeranq kimi Gürcüstan ərazisindən digər istiqamətlərdə yükdaşımalarına da zərbə vuracaq. Bu, ilk növbədə, Gürcüstanın Qara dəniz limanlarından Ermənistan yükdaşımalarına da aiddir. Bütün bunlar arasında qarşılıqlı əlaqə var. Ermənistanla Gürcüstan arasında yaxşı münasibətlər Tbilisidən daha çox Yerevana lazımdır. Çünki Gürcüstan ərazisi Yerevan üçün həyati əhəmiyyətli tranzit zonasıdır.
- Yeri gəlmişkən, bu regionda separatçılar, praktik olaraq, yerli rus əhaliyə qarşı etnik təmizləmə aparıb. Yerli ermənilərin təzyiqi ilə buradakı  rus  icması öz kəndlərini tərk etməli olub...
- Orada problem ruslara və ya gürcülərə münasibətdə deyil. Məsələ ondadır ki, hər bir regionda torpaq sahələrinə sahibliklə bağlı problemlər var. Əgər Gürcüstanın digər regionlarında insanlar 1 kvadratmetr torpaq sahəsi uğrunda mübahisə edirsə, Cavaxetiyada söhbət hektarlardan gedir. Orada yalnız erməni kəndlərində yox, rusların arasında, həmçinin, erməni kəndlərinin öz aralarında da mübahisələr var. Çətin iqlim şərtləri üzündən Cavaxetiyada acarlar da yaşaya bilmədi. Daşqınlardan əziyyət çəkən acarların çoxu Acarıstana qayıtdı.
- Azərbaycanlı əhalinin Gürcüstan cəmiyyətinə inteqrasiyası ilə bağlı vəziyyət necədir?
- Azərbaycanlı əhalinin əsas problemi gürcü dilini bilməməkdir. Bundan başqa, Gürcüstanın istənilən digər regionunda olduğu kimi, orada da sosial-iqtisadi problemlər var. Azərbaycanlıların gürcü dilini bilməsi onlara dövlət xidmətində iş uğrunda müsabiqələrə qatılmaq, ali təhsil almaq və digər imkanlar verəcək. Əhalinin ölkədə baş verən siyasi proseslərdən, iqtisadi hadisələrdən xəbərdar olması da çox vacibdir.
Gürcüstanın Təhsil Nazirliyində etnik azərbaycanlıların, ermənilərin gürcü dilini öyrənmələri üçün proqram var. Amma bu proqramın maliyyələşdirilməsi cüzidir - 600 min lari (təxminən, 400 min dollar). Məsələn, Gürcüstan hökuməti 1000 ingilisdilli müəllimin ölkəyə gətirilməsinə 6 milyon dollar ayırıb. Əlbəttə, gürcülərin ingilis dilini öyrənmələri vacibdir. Amma milli azlıqların dövlət dilini bilməsi bundan az vacib deyil. Onların dövlətlərinin nemətlərindən faydalanması üçün bu vacibdir. Gürcü dilini bilmək azərbaycanlıların və ya ermənilərin milli mədəniyyətini inkişaf etdirmələrinə mane olmur. Dövlət dilini bilmək onlara kargüzarlıqla məşğul olmağa, uğurlu karyera qurmağa imkan verir.
- Gürcüstan XİN 2011-ci ildə Tbilisinin Ermənistan-Azərbaycan-Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı təşəbbüslə çıxış etməsinin istisna olmadığını bəyan edib. Gürcüstanın bu təşəbbüsü nə qədər uğurlu alına bilər?
- Gürcüstan qonşu dövlətlər arasında sülhün əldə edilməsində effektiv rol oynaya bilər. Amma təşəbbüsün irəli sürülməsi qonşu dövlətlərlə problem yarada bilər. Təşəbbüs münaqişə tərəfləri üçün qarşılıqlı şəkildə qəbul olunan kompromisləri özündə əks etdirməlidir. Kompromisləri münaqişə tərəfləri qəbul etmirsə, sülhməramlı təşəbbüslə çıxış edən ölkə ilə münasibətdə problemlər əmələ gələ bilər.

КТО КОМУ ДОЛЖЕН, ИЛИ КТО КОМУ НУЖЕН?
Еще в январе 2011 года, когда президент Грузии Михаил Саакашвили совершил визит в соседнюю Армению, ряд грузинских СМИ со ссылкой на социологические исследования напоминали, что армяне включили Грузию в список недружественных им стран наряду с Турцией и Азербайджаном. "Несложно предположить, что подобные настроения обусловлены не только сближением Тбилиси и Баку. Ведь в доктрине национальной безопасности кавказской республики четко прописано, что Азербайджан - стратегический союзник, в то время как Армения - всего лишь прагматический партнер", - писала в начале года газета Georgia Times.
И это не единственная и не главная причина недружелюбного отношения к Грузии в Армении. События показывают, что больше всего подобный настрой обусловлен притязаниями армян, связанными с грузинским регионом Самцхе-Джавахетия.
"Борьба за права джавахкских армян переносится на новую плоскость". Об этом 10 марта заявили члены координационного совета защиты прав джавахкских армян председатель земляческого союза "Джавахк", депутат от правящей Республиканской партии Армении Ширак Торосян и председатель союза "Еркир" ("Страна") Севак Арцруни.
Они сообщили, что организации, входящие в состав координационного совета, присоединяются к онлайн-петиции армянских блогеров к генсеку ООН Пан Ги Муну, президенту Европейской комиссии Жозе Мануэлю Баррозу и генсеку Совета Европы Торнбьерну Ягланду.
От грузинских властей требуется "прекратить дискриминационную политику в отношении армян Джавахка, прекратить преследование армянских национально-общественных деятелей и освободить Ваагна Чахаляна (руководитель армянской сепаратистской организации "Единый Джавахк". - R+), предоставить армянскому языку в Джавахке статус регионального, а также придать правовой статус Армянской апостольской церкви и вернуть конфискованные в советское время церкви".
Как видно из перечня требований, на уровне представителей правящей партии Армении предпринимается попытка грубого вмешательства во внутреннюю политику соседнего государства. Какие же на самом деле силы и интересы стоят за этими притязаниями и к чему все это может привести? На эти и другие вопросы в интервью R+ ответил вице-спикер грузинского парламента, депутат от оппозиционной партии "Христианско-демократическое движение" Леван ВЕПХВАДЗЕ.
- Члены так называемого координационного совета защиты прав джавахкских армян, который возглавляют депутаты армянского парламента, обещали поднять "джавахкский вопрос" в Европарламенте, ОБСЕ и других международных организациях. Возможно ли обострение сепаратизма в регионе Джавахетии подобно тому, что было в 90-е годы прошлого века?
- В социальном плане регион Самцхе-Джавахетия ничем не отличается от других грузинских регионов. Разумеется, там есть социальные вопросы, которые надо решать, но это не связано с какими-то этническими меньшинствами. Там есть проблема, связанная с местным сельским хозяйством. Местным фермерам иногда не удается продать урожай картофеля по выгодным для них ценам. Картофель в Джавахетии основной продукт сельскохозяйственного производства. Но это общий для всех грузинских регионов социальный вопрос. К примеру, фермеры Кахетии сталкиваются с проблемой продажи винограда. То есть это типичная проблема фермеров, когда и по какой цене продать продукцию. Тут нет национального вопроса.
- Через регион Джавахетии пройдет имеющая стратегическое значение железная дорога Баку - Тбилиси - Карс. В Армении не скрывают негативного отношения к этому проекту. Может ли железная дорога стать объектом терактов действующих в Джавахетии армянских сепаратистских организаций "Вирк", "Джавакх", "Парвана" и др.?
- В этом регионе нет проблем в плоскости армяно-грузинских отношений. К сожалению, есть люди, группы, которые посредством этнических вопросов хотят сделать себе политическую карьеру. Противостоять этому можно увеличением активности центра. Дополнительная проблема Джавахетии заключается в том, что армяне региона не знают государственного языка Грузии и из-за этого их трудно интегрировать в общегосударственную систему. Не владея языком, они не могут работать на государственной службе, учиться в вузах и т.д.
Поэтому основная работа государства ведется в направлении интеграции региона Джавахетия в общегрузинскую политическую систему.
Что касается возможности саботажа проекта Баку - Тбилиси - Карс, то не думаю, что кто-то решится помешать его реализации. Все понимают, что теракт на железной дороге Баку - Тбилиси - Карс бумерангом ударит по транспортировке грузов в других направлениях через Грузию. В частности в транспортировке грузов из грузинских черноморских портов в Армению. Все это взаимосвязано. Хорошие отношения между Арменией и Грузией больше нужны Еревану, чем Тбилиси. Потому что грузинская территория жизненно важная транзитная зона для Еревана.
- Кстати, в этом регионе сепаратисты практически осуществили этническую чистку местного русского населения. Под давлением местных армян община русских староверов была вынуждена покинуть свои села…
- Там проблемы не в отношении к русским или грузинам. Дело в том, что в любом районе есть проблема владения землей. Если в других районах Грузии люди между собой спорят за квадратные метры земли, то в Джавахетии споры за гектары земли. Причем спорят не только армянские села с русскими, но и армянские села между собой.
Из-за сложных климатических условий в Джавахетии не смогли прижиться также аджарцы, которые пострадали из-за оползней и были переселены в Джавахетию. Многие из них возвратились в Аджарию.
- Как обстоят дела с интеграцией азербайджанского населения в грузинское общество?
- Основная проблема азербайджанского населения - это незнание грузинского языка. Там также есть социально-экономические проблемы, характерные для любого другого региона Грузии. Знание азербайджанцами грузинского языка позволит им участвовать в конкурсах на должности в государственной службе, получить высшее образование и пр. Очень важна информированность населения о происходящих в стране политических, экономических процессах.
У Минобразования Грузии есть программа по обучению этнических азербайджанцев и армян государственному языку Грузии. Но у этой программы просто мизерное финансирование в 600 тыс. лари (около $400 тыс.). К примеру, на финансирование одной тысячи приглашенных англоговорящих педагогов правительство Грузии выделило $6 млн. Конечно, важно, чтобы грузины учили английский язык. Но не менее важно обучение государственному языку национальных меньшинств, чтобы они могли воспользоваться благами своего государства, которые они вправе получать.
Знание грузинского языка не препятствует развитию национальной культуры азербайджанцев или армян. Владение государственным языком позволяет им вести делопроизводство, делать успешную карьеру.
- Грузинский МИД не исключил возможности того, что в 2011 году Тбилиси выступит с инициативой относительно урегулирования армяно-азербайджанского конфликта. Насколько успешной может стать эта инициатива Грузии?
- Грузия может играть эффективную роль в достижении мира между соседними государствами. Но выдвижение инициатив чревато появлением проблем с соседями. Инициатива должна предусматривать взаимоприемлемые компромиссы для сторон конфликта. Если компромиссы не приемлемы для сторон конфликта, то могут появиться проблемы в отношениях со стороной, выступившей с миротворческой инициативой.