ERMƏNİSAYAĞI "MİNNƏTDARLIQ"
İrəvan Avrasiya İttifaqına üzvlüklə bağlı "yol xəritəsi"ni başa vurmaq üzrədir. Ölkə parlamenti Ermənistanın Avrasiya İttifaqına qoşulması haqda müqaviləni 103 səs lehinə, 7 əleyhinə və 1 bitərəf olmaqla, ratifikasiya edib.
Ekspertlər deputatların sənədi dəstəkləyəcəklərinə şübhə etmirdilər. Hələ səsvermədən əvvəl məlum idi ki, bu razılaşmanı, hətta erməni müxalifətinin bir hissəsi dəstəkləməyə hazırdır. Məsələn, "Orinas yerkir" fraksiyasının rəhbəri Egine Bişaryan İrəvanın Aİİ-yə qoşulmasının ölkəyə iqtisadi fayda gətirəcəyini, təhlükəsizlik sahəsində problemləri çözəcəyini bildirirdi.
Erməni Milli Konqresi (EMK) fraksiyası adından isə onun rəhbəri Levon Zurabyan bu sənədi dəstəkləyəcəklərini bildirmişdi. Zurabyanın sözlərinə görə, onun təmsil etdiyi EMK hakimiyyətdə olsaydı, Qərblə Rusiya arasında ikili oyun oynanmazdı, 3 il Avropa İttifaqı ilə danışıqlar aparıb, sonra qəfildən danışıqlardan çıxaraq, Aİ-nin hörmətini və Rusiyanın etimadını itirməzdi. Və əlbəttə ki, danışıqların mahiyyətini xalqdan gizlətməzdi. İndiki şəraitdə isə Zurabyan bir tərəfdən, Rusiya ilə vahid təhlükəsizlik sistemində yer almağın, digər yandan, iqtisadi baxımdan Avropaya inteqrasiyanın yolverilməzliyini düşünür. Nəhayət, Zurabyanın fikrincə, Ermənistan Aİİ-yə üzv olacağı təqdirdə, müstəqilliyini itirəcəyinə dair bütün deyilənlər emosionallıqdan başqa bir şey deyil. Fraksiya rəhbəri çıxışını belə bitirib: "Amma onu da bilirik ki, Aİİ-yə üzvlük bizə risklər və təhlükələr gətirəcək. Bu, ittifaqın gələcəyinin qeyri-müəyyənliyi, Rusiyaya tətbiq edilən sanksiyalarla bağlıdır. Ən ciddi təhlükə isə Ermənistanda hakimiyyətin qeyri-legitimliyi ilə bağlıdır. İndiki hakimiyyət Aİİ-də Ermənistan xalqının maraqlarını təmsil edə bilməz".
İrəvanın Aİİ-yə qoşulmasına yalnız "İrs" fraksiyası birmənalı etirazı edib.
Əslində, bu vəziyyət hələ müxalifətin mitinqləri zamanı ortaya çıxmışdı. Mitinq müxalifət liderlərinin səs-küylü bəyanatları, ultimatumları və s. baxmayaraq, nəticəsiz bitmişdi.
Bütün bunlarla yanaşı, bu gün Ermənistan ictimaiyyətində anti-Rusiya əhvalı açıq-aydın hiss olunmaqdadır. Üstəlik, ölkənin siyasi və iqtisadi həyatında bir sıra trendlər müşahidə olunur, hansı ki, bu, əhalini daha da qızışdıracaq.
İlk növbədə, Ermənistanın Aİİ-yə qoşulmasını dəstəkləyən müxalifət fraksiyalarının özlərində bu məsələ ilə bağlı birlik yoxdur. Məsələn, Levon Zurabyan EMK-nin İrəvanın Aİİ-yə qoşulmasını dəstəklədiyini deyirsə, eyni fraksiyanı təmsil edən Ermənistanın sabiq baş naziri Qrant Baqratyan parlament diskussiyaları zamanı deyib: "Ermənistan Avrasiya İqtisadi İttifaqına qoşulmaqla suverenliyinin, ən azı, üçdəbirini itirəcək. Bundan sonra bizim müstəqil xarici siyasətimiz olmayacaq. Onu başqa ölkə idarə edəcək". Daha sonra istənilən birliyin məqsədinin mübadilə olduğuna dair həqiqəti xatırladan deputat deyib: "Zəhmət olmasa, deyin, nəyi mübadilə etməyə hazırlaşırıq? Deyirsiniz, inkişaf olacaq. Amma axı bu, belə deyil".
Baqratyanın proqnozu diqqətəlayiqdir. İrəvanda əmindirlər ki, Rusiya İrəvanı göstərdiyi loyallığa görə mükafatlandırmağa, sadəcə, borcludur. Nəzəri baxımdan, əlbəttə ki, inteqrasiya mexanizmlərinə qoşulmanın Ermənistan iqtisadiyyatını canlandırmalı olduğunu düşünmək olar. Ermənistan KİV-in ötəri təhlili belə göstərir ki, Avrasiyaya inteqrasiyanın başlanması ilə ölkədə ciddi iqtisadi inkişaf gözlənilir. Lakin realist olmaq lazımdır - Ermənistanda belə sürətli inkişafın olacağını göstərən əlamətlər yoxdur. Birincisi, iqtisadiyyatda istənilən "sıçrayış" üçün daxili iqtisadi potensial lazımdır. Ermənistanda isə bu, yoxdur. İkincisi, Serj Sarqsyanın hələ Gömrük İttifaqına üzvlüklə bağlı bəyanatındakı fikir hələ də aktualdır: Ermənistan "sıxışdırıldığı" üçün Avropa və Avrasiyanın inteqrasiya layihələrində tam şəkildə iştirak etmək iqtidarında deyil. Rusiyadan gözlənilən iqtisadi "hədiyyələr"ə gəlincə, orada haqlı olaraq düşünürlər ki, Ermənistanın neft və qaza, həmçinin taraşsız almaza görə rüsumların ləğvindən əldə edəcəyi milyardlarla dollar Aİİ-yə üzvlüyə görə kifayət qədər ciddi bonusdur. Amma Qərbin sanksiyaları və rublun dəyərini sürətlə itirməsi Moskvanın müttəfiqlərinə səxavət göstərmək halında olmadığını nümayiş etdirir.
Beləliklə, əksər ekspertlərin fikrincə, Ermənistanın sabiq baş naziri parlament dinləmələri zamanı kifayət qədər ağrılı məqama toxunub. Hazırda Ermənistan iqtisadiyyatı dərin tənəzzül yaşayır. Bu tənəzzülün səbəbləri heç kimə sirr deyil. Səbəb İrəvanın təcavüzkar siyasətidir. Bu, onun miqyaslı və gəlirli regional layihələrdən kənarda qalması ilə nəticələnib. Lakin ermənilər üzləşdikləri iqtisadi problemlərini əsl səbəblərini "görməməyə" çalışırlar. Onlar belə səbəblər kimi, ilk plana daha tez həzm olunan məqamları çıxarırlar - hakimiyyətin iqtisadi sahədəki yanlışlıqlarından tutmuş, inhisarçılara, korrupsiyaya və s.-dək.
Ermənistanın Aİİ-yə üzvlüyü bu vəziyyətin kökündən dəyişməsi ilə nəticələnə bilər. Əgər hələ dünən Ermənistandakı iqtisadi qarışıqlığa görə məsuliyyət İrəvandakı fiqurların üzərinə qoyulurdusa, indi dramın ucuzlaşmasından tutmuş, işsizliyin və miqrasiyanın artımınadək hər şeyə Moskva cavabdeh olacaq. Artıq qışın ilk günlərində Ermənistanda dramın məzənnəsinin düşməsinə görə məsuliyyət Rusiyanın üzərinə qoyulub: cəmi 1 həftə ərzində 1 dolların milli valyuta ilə qiyməti 400 dramdan 450 drama yüksəlib.
Amma Rusiya üçün ən təhlükəlisi bu deyil. İrəvanın əl atdığı "vertolyot təxribatı" daha böyük risklər yaradır. Ermənilər Azərbaycanın hava məkanında vurulmuş erməni vertolyotunun Rusiya istehsalı olan "İqla" zenit-raket kompleksi ilə vurulduğuna diqqət çəkirlər.
Rusiyanın Azərbaycana silah-sursat satması çoxdandır ki, İrəvanın kəskin reaksiyası ilə qarşılanır. Bununla yanaşı, Ermənistanın özü KTMT-nin üzvü kimi, Rusiyadan silah alışında ciddi imtiyazlara malikdir. "Silah biznesi" ilə bağlı Rusiyaya Ermənistanın yalnız qərbpərəst müxalifətçiləri yox, şəxsən prezident Serj Sarqsyan da öz etirazını bildirib. İrəvanda bu gün də həmin əhval hiss olunur. Bundan başqa, orada Rusiyaya qarşı terror aktlarının törədilməsinə açıq çağırışlar eşidilib. 2010-cu ilin avqustunda İqor Muradyan "Lraqir" qəzetində Rusiyanın Azərbaycana "S-300" zenit-raket kompleksləri satmaq planını (1 il sonra onlar Bakının Azadlıq meydanında Azərbaycanın müstəqilliyini bərpa etməsinin 20-ci ildönümü ilə bağlı keçirilən paradda nümayiş etdirildi) şərh edərkən yazırdı: "Rusiya siyasətbazlarının erməni "vəkil"lərinin bütün mümkün arqumentlərinə rəğmən, Azərbaycana "S-300" ZRK-lərin satışı, şübhəsiz, onu gücləndirəcək, regionda bu ölkənin əhəmiyyətini artıracaq...
Beləliklə, aydın olur ki, Ermənistanın müdafiəsi və təhlükəsizliyi hakimiyyətin yox, erməni xalqının işi və vəzifəsdir. Vətənin təhlükəsizlikdə olması üçün bəziləri həyatını qurban verməlidirlər. "S-300" ZRK ya istehsal olunduğu müəssisədə, ya daşınan zaman, ya da Azərbaycan ərazisində məhv edilməlidir. Bu işlə çoxdan, ən azı, 4 il əvvəldən məşğul olmaq lazım idi. Çeçen müqavimətindən nəticə çıxarmaq olmazdımı?.. Gələcəkdə nə baş verəcəyindən asılı olmayaraq, Rusiya bu alçaq əməlinə görə cavabını almasa, Ermənistanın özünü dövlət adlandırmağa haqqı çatmayacaq".
Nəhayət, Moskva üçün "Ermənistan müstəvisi"ndə Türkiyə ilə münasibətlərin inkişafı xeyli əlavə risk yarada bilər. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Ankaraya səfərindən sonra isə artıq bu inkişafın başlandığını söyləmək mümkündür. Üstəlik, 1915-ci il hadisələrinin 100-cü ildönümünə az qalır və bununla əlaqədar olaraq, ermənilərin "itirilmiş Qərbi Ermənistan"la bağlı növbəti isteriyaya başlayacaqları şübhə doğurmur.
Yeri gəlmişkən, ermənilər bu "itki"yə görə Türkiyə və Qars müqavilələri imzalamış Rusiyanı ittiham edir. Ola bilsin, bu trendlərin hər biri ayrı-ayrılıqda Moskva üçün ciddi problem deyil. Amma onların sinerqiyası çox ciddi nəticələrə yol aça bilər.

"БЛАГОДАРНОСТЬ" ПО-АРМЯНСКИ
Ереван завершает "дорожную карту" по вступлению в Евразийский союз. Национальное собрание Армении 103 голосами "за", 7 "против" и 1 воздержавшимся ратифицировало договор о присоединении Армении к Евразийскому союзу. Эксперты не сомневались в том, что эта инициатива будет поддержана депутатами. Еще до старта голосования стало понятно: соглашение о вступлении в ЕАЭС готова поддержать даже значительная часть армянской оппозиции. Так, руководитель фракции "Оринац еркир" Эгине Бишарян сказала, что присоединение к ЕАЭС может принести как экономические выгоды, так и решить вопросы в смысле безопасности.
От имени фракции Армянского национального конгресса его руководитель Левон Зурабян заявил, что они проголосуют за присоединение Армении к Евразийскому союзу. По утверждению Зурабяна, если бы у власти находился АНК, то его представители не стали бы играть в двойные игры с Западом и Россией, не ввязывались бы в трехлетние переговоры, чтобы за один день выкинуть их, потеряв и доверие ЕС, и уважение РФ, и уж тем более не скрывали бы от народа ход переговоров. А в нынешней ситуации, по его словам, нельзя пребывать в одной системе безопасности с РФ, а экономически интегрироваться с Западом. Наконец, Зурабян заявил, что все разговоры об утере независимости в случае вступления в ЕАЭС - из эмоциональной области. А закончил примечательным пассажем: "Но мы понимаем, что членство в ЕАЭС несет в себе риски и вызовы, которые связаны с неопределенностью будущего самого союза и санкциями в отношении РФ. Но самая большая угроза связана с нелегитимными властями Армении, которые не могут представлять в ЕАЭС интересы народа РА". Однозначно против вступления Армении в ЕАЭС высказалась только фракция "Наследие".
Собственно говоря, такой политический расклад сформировался еще во время оппозиционных митингов, которые, несмотря на громкие заявления их лидеров, ультиматумы и т.д., закончились, по сути дела, ничем.
Тем не менее рост антироссийских настроений в сегодняшней Армении заметен невооруженным глазом. Более того, в политической и экономической жизни страны наблюдается целый ряд трендов, которые эти самые настроения будут подпитывать и подогревать.
Прежде всего в оппозиционных фракциях, которые поддержали вступление Армении в ЕАЭС, единства по этому вопросу нет. К примеру, хотя Левон Зурабян заверил, что АНК поддерживает вступление Армении в ЕАЭС, депутат от той же фракции, экс-премьер-министр Армении Грант Багратян в ходе парламентских дискуссий предупредил: "Присоединившись к Евразийскому союзу, Армения утеряет, по меньшей мере, треть своего суверенитета".
"После этого у нас не будет независимой внешнеэкономической политики, ее будет проводить другая страна", - сказал Багратян. Затем, напомнив прописную истину, согласно которой целью любого объединения является обмен, вопросил: "Скажите мне на милость, что мы собираемся обменивать? Вы говорите - начнется рост, но ведь это не так".
Прогноз Багратяна заслуживает внимания. В Ереване уверены, что Россия ну просто обязана щедро вознаградить Армению за проявленную лояльность.
Теоретически, конечно, можно рассуждать, что включение интеграционных механизмов может оживить армянскую экономику. Как показывает даже беглый анализ армянских СМИ, после старта евразийской интеграции здесь ожидают впечатляющего экономического рывка. Однако - будем реалистами - на скорый "рывок", в том числе в евразийской плоскости, в Ереване мало что указывает. Во-первых, для любого "рывка" нужен внутренний экономический потенциал, каковым Армения не располагает. Во-вторых, по-прежнему остаются актуальными предупреждения экспертов, звучавшие еще по горячим следам заявления Сержа Саргсяна о намерении вступить в тогда еще Таможенный союз: Армения в силу своего "зажатого" положения не может полноценно участвовать ни в европейских, ни в евразийских интеграционных проектах. Что же до экономических "подарков" от России, то здесь не без оснований полагают, что миллиард долларов, которые получает Армения в результате обнуления пошлин на нефть, газ и неограненные алмазы, - это более чем достаточный "бонус" за членство в ЕАЭС. К тому же на фоне западных санкций и обвала рубля Москве не до щедрых подарков своим союзникам.
Таким образом, экс-премьер-министр Армении, по мнению многих экспертов, затронул в ходе парламентских слушаний весьма болезненную тему. Армянская экономика находится в состоянии глубокого упадка - это уже ни для кого не секрет. Как и то, что первопричина этого кризиса - ее собственная агрессорская политика, в результате которой Армения оказалась отлученной от наиболее масштабных и прибыльных региональных проектов. Однако в Армении истинные причины собственных экономических неурядиц предпочитают старательно обходить, выводя на первый план объяснения более удобоваримые - от ошибок властей в сугубо экономической области до "монополистов", коррупции и т.д.
Однако вступление Армении в ЕАЭС может эту ситуацию в корне изменить. Если еще вчера за экономические неурядицы Армении ответственность возлагалась на ереванские фигуры, то теперь отвечать за все, от падения драма до безработицы и миграции, будет Москва. Строго говоря, на нее уже возложили ответственность за обвал курса драма, случившийся в Армении в первые дни зимы: только за одну неделю местная валюта рухнула с 400 драмов за доллар до 450 с лишним.
Но даже не это самое опасное для России. Куда больше рисков создает предпринятая Ереваном "вертолетная провокация". Точнее, то обстоятельство, что вторгшийся в воздушное пространство Азербайджана армянский военный вертолет был сбит из ПЗРК "Игла" российского производства.
Поставки российского оружия в Азербайджан уже давно вызывают у Еревана весьма резкую реакцию - при том, что сама Армения как член ОДКБ при покупке российского оружия пользуется солидными преференциями. Претензии России по поводу "оружейного бизнеса" предъявляли не только прозападные оппозиционеры, но и президент Армении Серж Саргсян, и эти настроения в Ереване никуда не делись. Более того, здесь, как известно, звучали и прямые призывы к терактам против России. В августе 2010 года Игорь Мурадян на страницах "Лрагир" взялся комментировать планы России продать Азербайджану ЗРК С-300 - те самые, которые через год проследовали по площади Азадлыг во время военного парада, посвященного 20-летию восстановления независимости Азербайджана. Игорь Мурадян тогда писал: "Вопреки всевозможным аргументам армянских "адвокатов" рус-ских политиканов поставки ЗРК С-300 Азербайджану, несомненно, усилят его и придадут новое значение этой стране в регионе... Становится совершенно ясным, что защита и безопасность Армении - это дело не властей, а обязанность и задача армянского народа. Немногие должны пожертвовать жизнью, чтобы родина была в безопасности. ЗРК С-300 должны быть уничтожены либо на предприятии-изготовителе, либо при транспортировке, либо на территории Азербайджана. Этим нужно было заняться давно, по крайней мере, четыре года назад. Неужели нельзя было сделать выводы из опыта чеченского сопротивления?.. Что бы ни произошло в дальнейшем, если Россия не получит по мозгам в связи со своими подлыми шагами, Армении незачем быть обозначенной как государство".
Наконец, немало факторов риска для Москвы на "армянском поле" может принести и активизация сотрудничества с Турцией, о чем после визита президента РФ Владимира Путина в Анкару можно говорить как о свершившемся факте. Тем более что уже на носу 24 апреля 1915 года и, следовательно, очередной виток истерии по поводу "потерянной Западной Армении". В потере которой, напомним, здесь также обвиняют Россию, подписавшую с Турцией Московский и Карсский договоры. Возможно, каждый из этих трендов в отдельности и не является большой проблемой для Москвы, но в случае их синергии последствия могут оказаться труднопредсказуемыми.