GÜC HAQQ DEYİL, HAQQ GÜCDÜR
ATƏT-in Xarici İşlər Nazirləri Şurası beynəlxalq münasibətlər sistemindəki qorxulu tendensiyanı üzə çıxardı
ATƏT-in Xarici İşlər Nazirləri Şurasına İsveçrənin sədrliyi son dərəcə çətin dövrə təsadüf edib və təşkilatın bütünlükdə fəaliyyət zonasında təhlükəsizliyə təhdid sayılacaq hadisələrlə müşayiət olunub. Beynəlxalq münasibətlər sistemindəki böhranı tam çılpaqlığı ilə üzə çıxaran bu hadisələr qurumun ötən həftə Bazeldə keçirilən illik toplantısında əsas müzakirə mövzusu olub.
Gözlənildiyi kimi, iclas iştirakçıları əsas diqqəti təhlükəsizlik sahəsində qlobal böhrana yol açmış Ukrayna hadisələrinə yönəldiblər. ATƏT-ə sədrliyi Serbiyaya təqdim edən İsveçrə prezidenti Didye Burkhalter bildirib ki, indi beynəlxalq birlik Avropanın yenidən düşmən düşərgələrə bölünməsinə imkan verməməlidir. "Bu il ATƏT üçün adi illərdən biri olmadı. Avropada təhlükəsizlik sahəsində vəziyyət pisləşib", - deyə o, qeyd edib.
İsveçrəli siyasətçinin narahatlığı əbəs deyil. Ukraynada yaşananlar faktiki olaraq, dünyanı "soyuq müharibə" illərinə qaytarıb və kifayət qədər ciddi hadisəyə çevrilib. Təəssüf ki, o, ATƏT məkanında təhlükəsizliyə yeganə təhdid deyil.
2014-cü ilin mayında Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında atəşkəs razılaşmasının əldə edilməsinin 20-ci ildönümü tamam olub. Lakin barışıq üçün bu yubiley ili 20 ilin ən gərgin dövrü kimi yadda qalıb. Erməni tərəfinin iyulun sonu, avqustun əvvəllərində əl atdığı silahlı diversiya hər iki tərəfdən insan tələfatına yol açıb, sülh prosesi dövrünün ən qanlı insidenti kimi yadda qalıb. Bundan başqa, Ermənistanın işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarında, o cümlədən, bilavasitə qoşunların təmas xətti yaxınlığında genişmiqyaslı hərbi təlimlər keçirməsi Azərbaycanın mövqelərinə hücum etməyə cəhd göstərən Ermənistan hərbi vertolyotunun vurulması ilə nəticələnib.
Üstəlik, son insident Azərbaycan, Ermənistan və Fransa prezidentlərinin Parisdə keçirdikləri görüşdən dərhal sonra baş verib. Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyevin bu günlərdə Rusiyanın "Rossiya 24" telekanalına müsahibəsində də dediyi kimi, tərəflər görüşdə qarşılıqlı inamın artırılmasına, təmas xəttrində insidentlərin azalmasına yol aça biləcək tədbirlər haqda fikir mübadiləsi aparıblar. Amma bunun fonunda Ermənistan təlimlərlə və vertolyot olayı ilə bağlı növbəti dəfə təxribata əl atıb.
Aydındır ki, Qarabağ münaqişəsi zonasında gərginliyin artması Bazeldə Azərbaycanın xarici işlər nazirini və vasitəçi ölkələri narahat edən əsas məqamlardan idi. Bununla yanaşı, Rusiyanın XİN başçısı Sergey Lavrovun, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerrinin və Fransa xarici siyasət idarəsinin rəhbəri Arlem Deziranın birgə bəyanatlarının tezisləri Azərbaycanın XİN başçısı Elmar Məmmədyarovun çıxışındakı fikirlərlə üst-üstə düşüb - münaqişə zonasında təxribatlara əl atılması yolverilməzdir, tərəflər vasitəçi ölkələrin himayəsi altında mümkün qədər tez zamanda ümumi sülh razılaşmasının əldə olunması istiqamətində danışıqlara başlamalıdırlar.
Bütün bunların fonunda, ABŞ-ın digər vasitəçi ölkələrlə birlikdə Qarabağ münaqişəsi zonasında təxribatların yolverilməz olduğunu bəyan etdiyi bir vaxtda, Amerikanın özü növbəti təxribata əl atıb. Amerikalılar Qarabağdakı separatçı rejimin liderlərindən biri, "DQR"in "parlament sədri" Aşot Qulyanı Birləşmiş Ştatlarda qəbul ediblər. Üstəlik, Vaşinqtonun dəfələrlə tanımadığını bəyan etdiyi rejimin nümayəndəsi yalnız erməni diasporunun təmsilçiləri və ermənipərəst konqresmenlər tərəfindən deyil, həm də ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri Ceyms Uorlik tərəfindən qəbul olunub.
Azərbaycan ərazilərinin işğalının arxasında "Dağlıq Qarabağın özünümüdafiə ordusu"nun deyil, Ermənistan silahlı qüvvələrinin dayandığını dəfələrlə sübut edib. Yeri gəlmişkən, noyabrın 12-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən vurlumuş hərbi vertolyot Ermənistanın hərbi hissələrindən birinin balansında olub. Uorlik separatçı qonaqla görüşdə vertolyotun vurulması məsələsini müzakirə edib.
Şübhəsiz, Bakı Amerika tərəfinin bu məsələləri münaqişənin həlli prosesində heç bir rola malik olmayan şəxslərlə müzakirəsini separatçı rejimin münaqişə tərəfi kimi təqdim olunması cəhdi sayır. Bu, problemin sülh yolu ilə həlli perspektivinə zərbə vurur. Ümumilikdə, Amerika rəsmilərinin separatçı rejim təmsilçiləri ilə əlaqələri, hər il bu rejimə maliyyə dəstəyinin göstərilməsi Azərbaycan-Amerika münasibətlərinə ziyan vurur.
Beləliklə, ATƏT-ə sədrlik gələn il üçün Serbiyaya keçib. İlk baxışdan o, Azərbaycan üçün çox uyğun ölkədir. Azərbaycanla Serbiya arasında nəinki ikitərəfli siyasi və iqtisadi münasibətlər yüksək səviyyədədir, onlar ərazi bütövlüyü problemlərinin həllinə yanaşmada vahid mövqedən çıxış edirlər və Serbiya da, Azərbaycan kimi, oxşar problemə malikdir. Lakin geridə qalmış işlərin məyusedici təcrübəsi göstərir ki, ATƏT-ə sədrlik edən heç bir dövlət, onun sammitlərində qəbul edilən heç bir qərar (1994-cü ildə Budapeştdə və 1996-cı ildə Lissabonda keçirilmiş sammitlər də daxil olmaqla) Ermənistanı öz qoşunlarını Azərbaycan ərazilərindən çıxarmağa məcbur etmək iqtidarında deyil.
"Dünyada beynəlxalq təsisatların deformasiyası gedir. Bu, çox narahatedici, təhlükəli meyildir. Hesab edirəm, dünyanın aparıcı ölkələri burada öz qəti sözlərini deməlidirlər, təkcə bəyanatlarla deyil, həm də qəbul edilən qərarlara hörmət göstərməklə; yaxud da qərarlar qəbul edilmir, amma tədbirlər görülür - biz bunu müasir dünyada yaxın vaxtlarda dəfələrlə görmüşük", - deyə İlham Əliyev "Rossiya 24"ə müsahibəsində bildirib: "Ona görə də mövcud beynəlxalq əməkdaşlıq mexanizminin qırılması, sadəcə, total hərc-mərcliyə gətirib çıxaracaq".
Odur ki, dünyanı gücün haqqı yox, haqqın gücü idarə etməlidir. Hələliksə, biz istər Qarabağda, istərsə də Kosovo və Krımda bunun əksini müşahidə edirik. Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı BMT TŞ 4 qətnamə qəbul edib və həmin sənədlərdə Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş ərazilərdən qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb olunur. Lakin bu işin həllinə Ermənistana verilən öyüd-nəsihətlər, iqtisadi rifah vədləri kömək etmir və etməyəcək. Artıq qeyd olunduğu kimi, vertolyot insidenti Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin guya qarşılıqlı inamın gücləndirilməsi, münaqişə zonasında təxribatlara yol verilməməsi haqda razılığa gəlmələrindən dərhal sonra baş verib. Buradan belə qənaətə gəlmək olar ki, ya Ermənistan rəhbərliyinin verdiyi sözlər heçdir, ona inanmağa dəyməz, ya da o, digər qüvvələrin əlində oyuncaqdan başqa bir şey deyil. Bütün əlamətlər Ermənistan rəhbərliyinə bu iki fikrin hər birinin aid olduğunu göstərir. Odur ki, Sarqsyan rejimindən münaqişənin həlli istiqamətində irəliləyiş gözləməyə dəyməz. Torpaqların işğaldan azad olunması ya elə işğalın baş verdiyi yolla həyata keçirilməli, ya da Ermənistanı sülhə məcbur edə biləcək qüvvə ilə razılıq əldə olunmalıdır.
"Dünyada beynəlxalq təsisatların deformasiyası gedir. Bu, çox narahatedici, təhlükəli meyildir. Hesab edirəm ki, dünyanın aparıcı ölkələri burada öz qəti sözlərini deməlidirlər, təkcə bəyanatlarla deyil, həm də qəbul edilən qərarlara hörmət göstərməklə. Yaxud da qərarlar qəbul edilmir, amma tədbirlər görülür - biz bunu müasir dünyada yaxın vaxtlarda dəfələrlə görmüşük".

ПРАВО СИЛЫ, А НЕ СИЛА ПРАВА
Председательство Швейцарии в Совете глав МИД стран ОБСЕ пришлось на весьма непростой период и сопровождалось событиями, непосредственно угрожавшими безопасности на всей зоне ответственности этой организации. Эти события, как никогда подчеркнувшие кризис системы международных отношений, и стали главным предметом дискуссий на ежегодном заседании совета, прошедшем на минувшей неделе в Базеле.
Внимание участников заседания, как и ожидалось, было сосредоточено на украинских событиях, которые спровоцировали глобальный кризис в сфере безопасности. Теперь международному сообществу нужно не допустить нового разделения Европы на враждебные лагеря, заявил президент Швейцарии Дидье Буркхальтер, передавая Сербии полномочия председателя ОБСЕ. "Этот год был не самым обычным для ОБСЕ. Ситуация в сфере безопасности в Европе ухудшилась", - сказал он.
Опасения швейцарского политика оправданы. События в Украине фактически вернули мир к периоду холодной войны и стали серьезнейшим, однако, к сожалению, не единственным вызовом безопасности на пространстве ОБСЕ.
В мае 2014 года исполнилось 20 лет со дня установления режима прекращения огня в зоне нагорно-карабахского конфликта, однако уходящий юбилейный для перемирия год стал самым напряженным за все два десятилетия переговорного процесса. Вооруженная диверсия армянской стороны, предпринятая в конце июля - начале августа, привела к жертвам с обеих сторон и стала самым кровавым инцидентом за все время, казалось бы, мирного процесса. Более того, проведение Арменией широкомасштабных военных учений на оккупированной территории Азербайджана и в непосредственной близости от линии соприкосновения войск спровоцировало уничтожение одного из боевых вертолетов ВВС Армении при попытке атаковать азербайджанские позиции.
Причем последний инцидент произошел почти сразу после встречи глав Азербайджана, Армении и Франции в Париже. Как сообщил в недавнем интервью российскому телеканалу "Россия-24" президент Азербайджана Ильхам Алиев, стороны помимо собственно урегулирования конфликта обменялись мнениями относительно мер, которые помогли бы укрепить доверие и снизить количество инцидентов на линии соприкосновения. И на этом фоне Армения совершила провокацию с учениями и вертолетом.
Понятно, что эскалация напряженности в зоне карабахского противостояния стала главным вопросом, который беспокоил глав внешнеполитических ведомств Азербайджана и стран-посредников на заседании в Базеле. Причем тезисы совместного заявления главы МИД РФ Сергея Лаврова, госсекретаря США Джона Керри и госсекретаря Франции по европейским делам Арлема Дезира оказались созвучны выступлению министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова - провокации в зоне конфликта недопустимы, стороны должны как можно быстрее начать переговоры о всеобъемлющем мирном урегулировании под эгидой стран-сопредседателей.
Тем временем в эти же дни, когда США наряду с другими странами-посредниками заявляли о недопустимости провокаций в карабахском конфликте, американская сторона сама совершила очередную провокацию - приняла у себя одного из лидеров сепаратистского режима - "председателя парламента "Нагорно-Карабахской Республики" Ашота Гуляна. Причем представителя режима, от признания которого официальный Вашингтон все время открещивается, приняли не только члены армянской диаспоры и проармянские конгрессмены, но и сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик.
Азербайджан неоднократно доказывал, что за оккупацией его земель стоит вовсе не "армия самообороны Нагорного Карабаха", а вооруженные силы Республики Армения. Кстати говоря, и подбитый 12 ноября вертолет, печальную судьбу которого Уорлик обсуждал с карабахским самозванцем, также официально состоял на балансе одной из воинских частей Армении. Разумеется, обсуждение американской стороной вопросов с лицами, от которых никак не зависит решение конфликта, в Баку не может оцениваться иначе, как попытки представить сепаратистский режим стороной конфликта и тем самым еще больше навредить перспективам его мирного решения. В целом контакты американских официальных лиц с представителями сепаратистского режима, ежегодное оказание ему финансовой помощи наносят урон азербайджано-американским отношениям.
Итак, председательство в ОБСЕ на следующий год доверено Сербии. На первый взгляд, очень удобная для Азербайджана страна на столь высоком посту, учитывая не только высокий уровень двусторонних политических и экономических отношений, но и общность взглядов на решение проблемы территориальной целостности, с которой обе страны знакомы не понаслышке. Однако печальный опыт прошлых лет показывает, что ни одна страна - председатель ОБСЕ, ни принимаемые на саммитах организации решения (включая саммиты в Будапеште в 1994 году и Лиссабоне в 1996-м) не могут побудить Армению вывести войска с азербайджанской территории.
"В мире идет деформация международных институтов, что является очень тревожной и опасной тенденцией. Считаю, что ведущие страны мира должны сказать здесь свое четкое слово не только заявлениями, но и уважением к тем решениям, которые принимаются. Или не принимаются решения, а действия осуществляются - мы это тоже видели не раз в современном мире", - сказал в упомянутом выше интервью президент Азербайджана. По его словам, "слом существующего механизма международного сотрудничества приведет просто к тотальному хаосу".
Словом, миром должно править не право силы, а сила права. Но пока мы видим обратное как в Карабахе, так и в Косово и Крыму. В случае с Нагорным Карабахом приняты четыре резолюции СБ ООН о безоговорочном выводе армянских войск с оккупированных территорий, но никакие увещевания в адрес Армении и обещания экономических благ не помогали и не помогут. Как уже говорилось, инцидент с вертолетом произошел сразу после того, как президенты Азербайджана и Армении вроде бы договорились об укреплении мер доверия и недопущении провокаций в зоне конфликта. Отсюда вывод - либо слово армянского руководства ничего не стоит и ему нельзя верить, либо это руководство является марионеткой в руках других сил. По всем признакам здесь имеют место оба фактора. Следовательно, ожидать подвижек от режима Саргсяна бессмысленно. Проблему деоккупации можно решить либо тем же путем, которым она создавалась, то есть силой, или же договариваться надо с теми, кто реально способен принудить Армению к миру.
"В мире идет деформация международных институтов, что является очень тревожной и опасной тенденцией. Считаю, что ведущие страны мира должны сказать здесь свое четкое слово не только заявлениями, но и уважением к тем решениям, которые принимаются. Или не принимаются решения, а действия осуществляются - мы это тоже видели не раз в современном мире".