Regionun ən möhtəşəm stadionu bakıda olacaq
Son illər Bakıda, eləcə də regionlarda çoxlu sayda Olimpiya kompleksləri və digər idman qurğuları tikilərək idmançıların ixtiyarına verilir. Həmin arenalar ən son standartlara cavab verməklə həm də yerləşdiyi regionun inkişafında mühüm rol oynayır, özəlliklə də burada idman turizminin inkişafına şərait yaradır.
Lakin digər növlərdən fərqli olaraq, futbolda vəziyyət bir qədər başqadır. İnfrastrukturun zəif olması AFFA rəhbərliyini əməli işə keçməyə vadar edib. Bu işdə futbol qurumuna dövlətdə yaxından yardımçı olacaq. Belə ki, yaxın zamanlarda Bakıda Olimpiya stadionunun tikintisinə başlancaq. Bu arena Cənubi Qafqazda ən möhtəşəm futbol arenası sayılacaq. Dövlət Neft Şirkətinin vəsaiti hesabına inşa olunajaq stadion Böyükşor qəsəbəsində yerləşəcək. Stadionun 2015-ci ildə hazır olacağı deyilir. Hələlik arenanın neçəyə başa gələcəyi dəqiq məlum deyil. Türkiyənin TOCA şirkətinin stadionun 1 milyard dollara başa gələcəyini bəyan etməsi tez bir zamanda təkzib olundu. Türkiyə şirkəti rəsmi saytında arenanın tikintisi ilə bir neçə qurumun məşğul olacağını bəyan etməklə yanaşı, hələlik xərclənəcək məbləği açıqlamağı qeyri-ciddi addım adlandırdı. Ona görə indidən nə qədər vəsait xərclənəcəyini demək düzgün deyil. Fakt odur ki, Bakıda daha bir möhtəşəm arena olacaq.
Azərbaycanın futbol sahəsində belə böyük layihənı reallaşdırması ölkədə bu idman növünə marağı artıracaq və Olimpiya hərəkatına təkan olacaq. Olimpiya idman növlərinə xüsusi marağın olduğu Azərbaycanda hələ də Olimpiya stadionunun olmaması başadüşülən deyil. Ən azından, bu amilə görə də belə bir arenanın tikintisi yalnız müsbət qarşılanmalıdı. Stadion texniki jəhətdən ən yeni qurğu olacaq və bütün müasir texniki imkanlarla təchiz ediləcək.
Yeni stadion Azərbaycanın Olimpiya oyunlarını keçirmək iddialarını əsaslandırmaq üçün güclü  arqumentlərdən birinə çevriləcək. Hərçənd, layihənin bilavasitə Bakı şəhərinin 2020-ci il Yay Olimpiya Oyunlarına namizədliyini irəli sürmək istəyi ilə əlaqəsi yoxdur. Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti  Çingiz Hüseynzadənin sözlərinə görə, Azərbaycanda uzun müddətdi dünya standartlarına cavab verən stadiona ehtiyac var: "Azərbaycanda futbolun inkişaf etməsi, komandaların sayının artması yeni stadionların tikintisini vacib edir. Hazırda əsas oyunlar mərkəzi arena - Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda keçirilir. Bu stadion şəhərin mərkəzində yerləşdiyindən, onu genişləndirməyə imkan azdı. Buna görə də yeni stadionun tikilməsinə yalnız sevinməliyik. Fikrimcə, Olimpiadanın Bakıda keçirilib-keçirilməməsindən asılı olmayaraq, müasir idman qurğularının inşası davam etdirilməlidir".
Çingiz Hüseynzadə arenanın bütün müasir tələblərə cavab verəcəyini bildirdi: "Məndə olan məlumata görə, stadionun inşasında müasir texniki imkanlardan istifadə ediləcək. Orada irəli-geri hərəkət edən tribunalar olacaq. Həm sırf futbol stadionu, həm də digər idman növləri üzrə, xüsusən, atletika yarışları keçirməyə yararlı olacaq. Yəqin ki, əlavə futbol meydançaları da ola-caq. Bu arena ən yaxşı infrastruklardan birinə çevriləcək. Fikrimjə, orada böyük işlər görüləcək. Böyükşor qəsəbəsindəki neft gölməçələrinin qurulması, yolların salınması da lazım olacaq. Təkcə stadionla iş bitmir. Həmin ərazidə infrastruktur yaradılacaq".
Arenanın 65 min tamaşaçı tutumuna malik olajağını nəzərə alsaq, deməli, sözügedən layihə Azərbaycanın idman imicini daha da yüksəldəcək. Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov ilkin layihənin tam başqa formada olduğunu söyləməklə yanaşı, stadionun tikintisinə xərjlənəcək məbləğə də aydınlıq gətirdi: "Yeni stadion layihəsi tezliklə həyata keçiriləcək. Stadionun 65 min azarkeş üçün nəzərdə tutulacağı dəqiqdir. İlkin layihədə stadion Parisdəki "Stad de Frans" arenasına bənzəyirdi. Həmin layihə 300 milyon manata başa gələcəkdi. Yeni layihə bir qədər ucuz olacaq. Əsas məsələ stadionun 65 min azarkeşi qəbul etmək imkanına malik olması, eləcə də bütün standartlara cavab verməsidir. Qazonun ətrafında qaçış çığırı olajaq. Hər hansı bir yarışa həddən artıq maraq olacağı təqdirdə, həmin qaçış zolağının yerində oturajaqların qurulması mümkün olacaq. Bir sözlə, bu çox möhtəşəm layihədir. Ümid edirik, biz bunu yüksək səviyyədə başa vura biləcəyik".
Hələlik layihənin son variantı təsdiqlənməyib. Amma stadionun yaxınlığında otel, park və müxtəlif dükanların olacağı gözlənilir. Arenanın yaxın ərazilərində kompleks infrastruktur yaradılacaq. Həmin yer kiçik Olimpiya şəhərciyi kimi hazırlanacaq. Azarkeşlərin yarışları rahat izləməsi üçün bütün tədbirlər görüləcək.
Son illər Ukrayna və Türkiyədə ən müasir standartlara cavab verən arenalar tikilib. Hazırda 2018-ci ildəki dünya çempionatına hazırlaşan qonşu Rusiya da yeni stadionların inşasına başlamağı planlaşdırır. Ona görə Azərbaycanda Olimpiya stadionunun tikintisinin ölkə idmanına böyük kömək edəcəyini indidən söyləmək olar. Stadion hazır olandan sonra, güclü yığmaları həmin arenada layiqincə qəbul etmək müm-kündür. Hələliksə bizə səbirsizliklə 2015-ci ili gözləmək qalır.

Самый грандиозный стадион региона будет сооружен в Баку
В последние годы в Баку и регионах страны строится целый ряд олимпийских комплексов и других спортивных сооружений. Эти комплексы, отвечающие самым высоким мировым стандартам, играют в то же время важную роль в развитии регионов, делая их привлекательными для спортивного туризма.
Ассоциация футбольных федераций Азербайджана (АФФА), которую не устраивает ситуация с футбольной инфраструктурой страны, перешла к практической деятельности по ее улучшению. Государство также не оставляет футбол без внимания. В частности, скоро в Баку начнется строительство крупнейшего в регионе олимпийского стадиона. Он станет самой большой футбольной ареной на Южном Кавказе. Возводиться он будет за счет средств Государственной нефтяной компании в поселке Беюк Шор. Завершить строительство планируется в 2015 году. Пока еще точно не известно, во что обойдется его сооружение. А заявление турецкой компании ТОCА, что это составит около $1 млрд., было вскоре опровергнуто. Как указывается на официальном сайте компании, ввиду того, что строительством будут заниматься сразу несколько подрядчиков, заявления о сумме предстоящих расходов не могут быть восприняты серьезно. Единственное, что известно точно, - возводимое сооружение будет выделяться своей грандиозностью.
Строительство этого стадиона послужит росту интереса в стране к футболу и даст толчок развитию олимпийского движения. При наличии особого интереса и внимания к олимпийскому движению в целом факт отсутствия в стране олимпийского стадиона был явным недостатком. Как минимум в силу этого фактора реализация данного проекта может лишь приветствоваться. Это будет самое современное спортивное сооружение, оснащенное по последнему слову спортивной техники.
Новый стадион станет дополнительным аргументом в пользу Азербайджана, если будет решено принять у себя Олимпиаду. Хотя сами по себе планы по сооружению олимпийского стадиона не имеют непосредственного отношения к намерению выдвинуть кандидатуру Баку на проведение летних Олимпийских игр 2020 года. По словам вице-президента НОК Чингиза Гусейнова, Азербайджан уже давно нуждается в стадионе, отвечающем мировым стандартам. "Сооружение стадионов обусловлено развитием футбола в Азербайджане, ростом числа команд. Сейчас основные встречи проводятся на центральной арене Республиканского стадиона имени Тофика Бахрамова. Стадион расположен в центре города, что ограничивает возможности по его расширению. Именно поэтому мы должны радоваться решению о сооружении нового стадиона. Уверен, что строительство новых спортивных комплексов должно быть продолжено независимо от того, будут проведены в Баку Олимпийские игры или нет", - сказал Ч.Гусейнзаде.
Он также заявил, что стадион будет отвечать всем современным требованиям. "По имеющимся у меня сведениям, будут использованы все достижения современной техники. Здесь будут выдвижные трибуны, на стадионе можно будет проводить соревнования не только по футболу, но и другим видам спорта, в частности по легкой атлетике. Будут обустроены дополнительные футбольные поля. Намечается также осуществление целого ряда сопутствующих работ - осушение на прилегающей территории поселка Беюк Шор нефтяных запруд, прокладка новых дорог и т.д. Одним словом, будет создана новая инфраструктура", - сообщил вице-президент НОК.
Министр молодежи и спорта Азад Рагимов, в свою очередь, затронул и вопрос предстоящих расходов в связи с этим. "Проект сооружения нового стадиона будет реализован очень скоро. Одно точно - стадион будет рассчитан на 65000 зрителей. В стартовом проекте он был похож на стадион "Стад де Франс" в Париже. Тот проект должен был обойтись в 300 млн. манатов. Затраты на новый проект будут ниже. Главное - стадион должен быть способен вместить 65000 болельщиков и отвечать всем современным международным стандартам. Газон будет обрамлен беговой дорожкой, которую в случае необходимости можно будет превратить в трибуны. Это грандиозный проект, который, надеюсь, мы реализуем на высшем уровне", - сказал министр.
Хотя заключительный вариант проекта пока не утвержден, известно, что в комплекс будут входить также отель, торговые объекты, парк. На прилегающих к арене территориях будет создана инфраструктура. Здесь будет своего рода олимпийский городок со всеми удобствами для болельщиков.
За последние годы в Турции и Украине были возведены современные спортивные сооружения. Скоро приступит к строительству крупных стадионов и соседняя Россия, где пройдет чемпионат мира по футболу 2018 года. Азербайджанские болельщики и спортсмены тоже с нетерпением ждут сооружения грандиозного олимпийского стадиона, который даст толчок для дальнейшего развития спорта в стране. Он позволит достойно принимать сильнейшие команды мира по различным видам спорта.