Regionun ən möhtəşəm stadionu bakıda olacaq
Son illər Bakıda, eləcə də regionlarda çoxlu sayda Olimpiya kompleksləri və digər idman qurğuları tikilərək idmançıların ixtiyarına verilir. Həmin arenalar ən son standartlara cavab verməklə həm də yerləşdiyi regionun inkişafında mühüm rol oynayır, özəlliklə də burada idman turizminin inkişafına şərait yaradır.
Lakin digər növlərdən fərqli olaraq, futbolda vəziyyət bir qədər başqadır. İnfrastrukturun zəif olması AFFA rəhbərliyini əməli işə keçməyə vadar edib. Bu işdə futbol qurumuna dövlətdə yaxından yardımçı olacaq. Belə ki, yaxın zamanlarda Bakıda Olimpiya stadionunun tikintisinə başlancaq. Bu arena Cənubi Qafqazda ən möhtəşəm futbol arenası sayılacaq. Dövlət Neft Şirkətinin vəsaiti hesabına inşa olunajaq stadion Böyükşor qəsəbəsində yerləşəcək. Stadionun 2015-ci ildə hazır olacağı deyilir. Hələlik arenanın neçəyə başa gələcəyi dəqiq məlum deyil. Türkiyənin TOCA şirkətinin stadionun 1 milyard dollara başa gələcəyini bəyan etməsi tez bir zamanda təkzib olundu. Türkiyə şirkəti rəsmi saytında arenanın tikintisi ilə bir neçə qurumun məşğul olacağını bəyan etməklə yanaşı, hələlik xərclənəcək məbləği açıqlamağı qeyri-ciddi addım adlandırdı. Ona görə indidən nə qədər vəsait xərclənəcəyini demək düzgün deyil. Fakt odur ki, Bakıda daha bir möhtəşəm arena olacaq.
Azərbaycanın futbol sahəsində belə böyük layihənı reallaşdırması ölkədə bu idman növünə marağı artıracaq və Olimpiya hərəkatına təkan olacaq. Olimpiya idman növlərinə xüsusi marağın olduğu Azərbaycanda hələ də Olimpiya stadionunun olmaması başadüşülən deyil. Ən azından, bu amilə görə də belə bir arenanın tikintisi yalnız müsbət qarşılanmalıdı. Stadion texniki jəhətdən ən yeni qurğu olacaq və bütün müasir texniki imkanlarla təchiz ediləcək.
Yeni stadion Azərbaycanın Olimpiya oyunlarını keçirmək iddialarını əsaslandırmaq üçün güclü  arqumentlərdən birinə çevriləcək. Hərçənd, layihənin bilavasitə Bakı şəhərinin 2020-ci il Yay Olimpiya Oyunlarına namizədliyini irəli sürmək istəyi ilə əlaqəsi yoxdur. Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti  Çingiz Hüseynzadənin sözlərinə görə, Azərbaycanda uzun müddətdi dünya standartlarına cavab verən stadiona ehtiyac var: "Azərbaycanda futbolun inkişaf etməsi, komandaların sayının artması yeni stadionların tikintisini vacib edir. Hazırda əsas oyunlar mərkəzi arena - Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda keçirilir. Bu stadion şəhərin mərkəzində yerləşdiyindən, onu genişləndirməyə imkan azdı. Buna görə də yeni stadionun tikilməsinə yalnız sevinməliyik. Fikrimcə, Olimpiadanın Bakıda keçirilib-keçirilməməsindən asılı olmayaraq, müasir idman qurğularının inşası davam etdirilməlidir".
Çingiz Hüseynzadə arenanın bütün müasir tələblərə cavab verəcəyini bildirdi: "Məndə olan məlumata görə, stadionun inşasında müasir texniki imkanlardan istifadə ediləcək. Orada irəli-geri hərəkət edən tribunalar olacaq. Həm sırf futbol stadionu, həm də digər idman növləri üzrə, xüsusən, atletika yarışları keçirməyə yararlı olacaq. Yəqin ki, əlavə futbol meydançaları da ola-caq. Bu arena ən yaxşı infrastruklardan birinə çevriləcək. Fikrimjə, orada böyük işlər görüləcək. Böyükşor qəsəbəsindəki neft gölməçələrinin qurulması, yolların salınması da lazım olacaq. Təkcə stadionla iş bitmir. Həmin ərazidə infrastruktur yaradılacaq".
Arenanın 65 min tamaşaçı tutumuna malik olajağını nəzərə alsaq, deməli, sözügedən layihə Azərbaycanın idman imicini daha da yüksəldəcək. Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov ilkin layihənin tam başqa formada olduğunu söyləməklə yanaşı, stadionun tikintisinə xərjlənəcək məbləğə də aydınlıq gətirdi: "Yeni stadion layihəsi tezliklə həyata keçiriləcək. Stadionun 65 min azarkeş üçün nəzərdə tutulacağı dəqiqdir. İlkin layihədə stadion Parisdəki "Stad de Frans" arenasına bənzəyirdi. Həmin layihə 300 milyon manata başa gələcəkdi. Yeni layihə bir qədər ucuz olacaq. Əsas məsələ stadionun 65 min azarkeşi qəbul etmək imkanına malik olması, eləcə də bütün standartlara cavab verməsidir. Qazonun ətrafında qaçış çığırı olajaq. Hər hansı bir yarışa həddən artıq maraq olacağı təqdirdə, həmin qaçış zolağının yerində oturajaqların qurulması mümkün olacaq. Bir sözlə, bu çox möhtəşəm layihədir. Ümid edirik, biz bunu yüksək səviyyədə başa vura biləcəyik".
Hələlik layihənin son variantı təsdiqlənməyib. Amma stadionun yaxınlığında otel, park və müxtəlif dükanların olacağı gözlənilir. Arenanın yaxın ərazilərində kompleks infrastruktur yaradılacaq. Həmin yer kiçik Olimpiya şəhərciyi kimi hazırlanacaq. Azarkeşlərin yarışları rahat izləməsi üçün bütün tədbirlər görüləcək.
Son illər Ukrayna və Türkiyədə ən müasir standartlara cavab verən arenalar tikilib. Hazırda 2018-ci ildəki dünya çempionatına hazırlaşan qonşu Rusiya da yeni stadionların inşasına başlamağı planlaşdırır. Ona görə Azərbaycanda Olimpiya stadionunun tikintisinin ölkə idmanına böyük kömək edəcəyini indidən söyləmək olar. Stadion hazır olandan sonra, güclü yığmaları həmin arenada layiqincə qəbul etmək müm-kündür. Hələliksə bizə səbirsizliklə 2015-ci ili gözləmək qalır.

FOR THE FIRST TIME IN THE CAUCASUS
A number of Olympic complexes and other sports facilities have been built in Baku and the country's regions in recent years. These facilities meet the best international standards and at the same time play an important role in the development of the regions, making them attractive for sports tourism.
The Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA), which is not satisfied with the current state of the country's football infrastructure, is working on its improvement. The government too is focusing on football. In particular, the construction of the region's largest Olympic stadium is to begin in Baku soon. It will be the largest football stadium in the South Caucasus. It will be built in the town of Boyuk Sor with funding from the State Oil Company. Construction is to be completed in 2015. The exact cost of construction is still not clear. A statement by the Turkish company TOCA that the project is worth about US$1 billion was refuted soon afterwards. The company's official web site reads that, because several contractors will work on the project simultaneously, statements about the cost cannot be taken seriously. The only thing known for certain is that the new facility will be truly grand.
The construction of the stadium will promote a growth in interest in football and give impetus to the development of the Olympic theme. With special interest and attention on the Olympic movement, the absence of an Olympic stadium in the country was a clear flaw. The project's implementation is welcome, if only from this angle. It will be the most modern sports facility, equipped with cutting-edge technology.
The new stadium will be an extra argument in favour of Azerbaijan if a decision is taken to host the Olympic Games. However, the plans to build an Olympic stadium are not directly linked to a plan to nominate Baku as a candidate city for the 2020 summer Olympic Games. National Olympic Committee Vice President Cingiz Husayinov said that Azerbaijan has long since needed a stadium meeting international standards. "Stadiums are built because football is developing in Azerbaijan, and the number of teams is increasing. At present, important games are played at the central arena of the Tofiq Bahramov Republic Stadium. The stadium is situated in the centre of Baku, which limits its capacity for expansion. That is why we are pleased with the decision to build a new stadium. I am certain that we must keep building new sports facilities regardless of whether the Olympic games are held in Baku", said Husayinzada.
He also said that the stadium will meet all modern requirements. "From what I know, all the latest technology will be used. There will be slide-out grandstands, and the stadium will be able to host not only football events, but competitions in other disciplines, for example track and field. Additional pitches will be built, too. There will be a lot of accompanying work: oil ponds in Boyuk Sor will be drained, new roads will be built and so on. In short, a new infrastructure will be built", said the National Olympic Committee vice president.
Youth and Sports Minister Azad Rahimov, for his part, touched on the issue of the expense to be borne. "The new stadium construction project will be launched very soon. One thing is known for certain: the stadium will accommodate 65,000 spectators. In the initial design, it looked like the Stade de France in Paris. That project was to cost AZN 300 million. The new stadium will cost less. The most important point is that the stadium will admit 65,000 fans and meet all the latest international standards. The pitch will be encircled by a race track which will be convertible into grandstands if necessary. This is a grand project which I hope will be implemented very well", the minister said.
Although the final version of the design has not been approved yet, it is known that the complex will also include a hotel, shopping facilities and a park. The area around the facility will hold the appropriate infrastructure. An Olympic village of sorts will be built here with all amenities for fans.
In recent years, modern sports facilities have been built in Turkey and Ukraine. Neighbouring Russia, too, will start building large stadiums soon: it is to host the 2018 World Football Cup. Azerbaijani fans and sportsmen impatiently await the completion of the grand Olympic stadium which will give an impetus to the development of sports in the country. It will make it possible to host the world's best teams in different disciplines.