Elnur Məmmədli «Olimpiya sevincinə bərabər» sevincini bizimlə bölüşdü
Pekin Yay Olimpiya Oyunlarının qalibi Elnur Məmmədli uzun fasilədən sonra, yenidən Azərbaycan azarkeşlərinə sevinc bəxş etdi. Cüdoçu Bakıda təşkil edilən Olimpiya lisenziyalı WORLD Masters turnirinin qalibi olmaqla Londona yollanmaq üçün vacib 400 lisenziya xalını qazandı. Olimpiadadan sonra zədələnən, 18 ay idmandan kənarda qalan Məmmədli bütün tənqidlərə gözəl qələbələriylə cavab verdi. Bakıdakı turnirdə rəqiblərini bir-bir sıradan çıxaran Məmmədli ona hədər yerə «ippon» ləqəbinin verilmədiyini sübut etdi. Pekin Olimpiadasında olduğu kimi, Elnur yenə bütün rəqiblərini «ippon»la (vaxtın əvvəl təmiz qələbə) üstələməklə yığmanın lideri olduğunu isbatladı. Elnur Məmmədli ilə söhbət zamanı Olimpiya çempionu Bakı turnirindəki qələbənin nə qədər vacib olduğunu anlatmağa çalışdı.
- Uzun fasilədən sonra yenidən Bakıda mübarizə aparmalı oldun. Yəqin ki, doğma divarlar arasında mübarizə aparmaq daha çətindi...
- Psixoloji cəhətdən Bakıda tatami üzərinə çıxmaq həmişə çətin olub. Azarkeşlər zala gələrək idmançılarımızdan yalnız qələbə gözləyir. Ona görə idmançının üzərində ikiqat məsuliyyət olur. Uzun müddətdi Bakıda mötəbər yarışlarda yarışmamışam. Buna görə də 2011-ci ili qələbəylə başlamaq istəyirdim. Çox sevinirəm, hər şey istədiyim kimi alındı. İlk görüşdən finala qədər məni dəstəkləyən hər bir azarkeşə təşəkkürümü bildirirəm. Onlar mənə əlavə güc verdi.
- Hər halda, yarışa çətin qələbəylə başladın. İlk rəqibinin güclü olması sənə çətin anlar yaşatdı...
- İlk görüşdə rəqib Avropa çempionu Siracutdin Maqomedov oldu. Turnirdə ən güclü cüdoçular iştirak etdiyindən, ilk görüşdən çətin olacağını başa düşürdüm. Əgər qalib gəlmək istəyirsənsə hamını məğlub etməlisən. Ona görə Siracutdin Maqomedovla görüşdə də yalnız qələbə haqda düşünürdüm. Biz bir-birimizi yaxşı tanıyırıq, ona görə hər ikimizə çətin oldu. Sonuncu dəfə Tokiodakı dünya çempionatında onu məğlub etmişdim. Bakıda da Siracutdin revanş ala bilmədi.
- Pekində 73 kq.-da Olimpiya çempionu oldun. Bakıdakı yarışda isə 81 kq-da qələbə qazandın. Demək olar ki, yeni çəkiyə artıq öyrəşmisən.
- Dünya çempionatından başlayaraq, yeni çəkidəki olan rəqiblərə öyrəşmişəm. Dünya çempionatı ardınca isə Bakıdakı turnirdə bu çəkidə ən güclü cüdoçularla mübarizə aparmışam. Hər bir rəqiblə açıq mübarizə apararaq gücümü göstərdim və sübut etdim ki, hələ çox şeyə qadirəm. 81 kq.-da möhkəmlənərək yeni qələbələr qazanmaq istəyirəm.
- Maqomedov üzərində qələbədən sonra, yenidən ifanda «ippon» fəndini izləmək çox sevindirici oldu.
- Təşəkkür edirəm. Vaxtından əvvəl qələbə qazanmağıma baxmayaraq rəqiblərimi qeyd etmək istərdim. İngilis Euan Bartonla görüş yaddaqalan oldu. O, dünya çempionatında bürünc medal qazanmaqla səviyyəsini sübut edib. Onunla hər bir görüş çox çətin olur. Finalda Leandro Qulxeyro üzərində qələbəyə də çox sevindim. Həlledici görüş həmişə ağır keçir. Braziliyalı cüdoçu hələ 73 kq.-da mübarizə apardığım vaxtlarda mənə uduzmuşdu. Bakıda yeni çəkidə də ondan güclü olduğumu göstərdim.
- Finaldakı qələbədən sonra çox sevinirdin. Sanki Olimpiadadakı sevinci yenidən yaşadın.
- Düz deyirsiniz, möhtəşəm azarkeşlərin dəstəyi altında qələbə qazanmaqdan yaxşı nə ola bilər. Azərbaycan azarkeşi yalnız qələbəyə layiqdi. Uzun müddət zədəli olduğumdan, istədiyim kimi güləşə bilmirdim. Bilirəm ki, hamı məndən qələbə gözləyir. Ona görə gözlərini yolda qoyduğum üçün pis olurdum. Şükür olsun ki, hər şey yaxşı oldu. Dövlət himnimiz səslənəndə olimpiada yadıma düşdü. Sanki, yenidən olimpiadada qələbə qazandım. Bakıdakı turnir hər bir cüdoçu üçün çox vacib idi. Birinci yerə 400 lisenziya xalı verilirdi. Ona görə hamı sona qədər yarışırdı. Bu turnir nüfuzuna görə olimpiada və dünya çempionatından sonra 3-cü güclü yarış sayılır.
- Beləliklə, artıq Londona yollanmaq uğrunda mübarizəyə qoşuldun.
- İndi milli komandayla birlikdə Norveçə təlim-məşqə yollanırıq. Orada beynəlxalq turnirdə də iştirakımız gözlənilir. 2011-ci il Olimpiada üçün önəmli mövsümdü. Qarşıda idmançılarımızı lisenziya xarakterli yarışlar gözləyir. Gərək hamımız Londona yollanmaqdan ötrü bu sınaqlardan alnıaçıq çıxaq.
- Yəqin ki, ən böyük ümidlər London Yay Olimpiya Oyunlarıyla bağlıdı.
- Əlbəttə, hər bir idmançının arzusu olimpiadayla bağlıdı. Amma Londona qədər bir sıra beynəlxalq turnirlərdə qələbə qazanmalıyam. Üstəlik, bu il dünya çempionatı olacaq. Orada da qızıl medal qazanmaq istərdim. Avropa çempionu olmuşam, olimpiadada qızıl medal qazanmışam. Kolleksiyamda dünya çempionluğu yoxdu. Ona görə bu titula da sahib çıxmaq istəyirəm. Gələn il isə bütün fikrim olimpiadada olacaq.

СИЛЬНЫЙ СРЕДИ СИЛЬНЫХ
После долгой паузы победитель летних Олимпийских игр в Пекине Эльнур Мамедли вновь порадовал своих болельщиков. Азербайджанский дзюдоист стал победителем прошедшего в Баку турнира World Masters, заработав тем самым 400 лицензионных очков на Олимпиаду в Лондон. Напомним, что, получив травму после Олимпиады в Пекине, Э.Мамедли 18 месяцев был вне спорта. Но его победа на последнем турнире подтвердила, что не зря Эльнура прозвали "Иппон" (судейский термин, означающий "чистая победа"). Повергнув всех своих соперников и одержав во всех схватках чистую победу, спортсмен сохранил за собой также лидерство в команде. Своим видением значимости победы на бакинском турнире Эльнур МА-МЕДЛИ поделился и с нами.
- После продолжительной паузы ты вновь боролся в Баку. Трудно было, наверное?
- С психологической точки зрения выходить на татами в родных стенах всегда трудно. Болельщики в зале ждут от тебя только победы. Поэтому и ответственность удваивается. Да, я долгое время не участвовал в престижных турнирах в Баку. Поэтому хотелось начать 2011-й с победы. Очень рад, что мне это удалось. Хочу также поблагодарить всех болельщиков. Их поддержка придавала мне дополнительные силы.
В первой встрече моим соперником был чемпион Европы Сиражутдин Магомедов. Вообще в соревновании принимали участие сильнейшие дзюдоисты, и я с самого начала знал, что будет трудно. Поэтому на встрече с Сиражутдином Магомедовым я думал только о победе. Мы с ним знаем друг друга довольно хорошо, поэтому нам обоим было трудно. В последний раз я одержал победу над ним на чемпионате мира в Токио. В Баку он не смог взять реванш.
- В Пекине ты стал олимпийским чемпионом в весовой категории 73 кг, а в Баку одержал победу в весе 81 кг. Можно ли сказать, что ты уже привык к новой весовой категории?
- К соперникам в этом весе я привык после чемпионата мира. В Токио, а затем и в Баку пришлось бороться с сильнейшими дзюдоистами в этой весовой категории. Я вел открытую борьбу, чтобы показать, что еще на многое способен. Хотелось бы укрепиться и побеждать уже в категории 81 кг.
- Наблюдать "иппон" в финале было очень приятно…
- Благодарю. Несмотря на мою победу раньше времени, надо отдать должное и соперникам. Запоминающейся была, например, встреча с англичанином Эуаном Бартоном. Он показал свой уровень, заработав "бронзу" на чемпионате мира. Каждая встреча с ним - тяжелый поединок. Я был очень рад и победе над Леандро Гулхейро в финале. Решающая схватка всегда проходит трудно. Этот бразильский дзюдоист проиграл мне еще в категории 73 кг. В Баку я смог одолеть его уже в новой весовой категории.
- В финале ты так радовался, будто снова взял олимпийскую медаль…
- Да, действительно, что может быть лучше победы при поддержке своих болельщиков? Из-за травмы долгое время я не мог бороться как хотелось бы. Знаю, что все ждали от меня только побед. Поэтому мне было неудобно заставлять болельщиков ждать. Хвала Всевышнему, что все хорошо закончилось. Когда прозвучал гимн Азербайджана, я снова вспомнил пекинскую Олимпиаду. Как будто снова стал олимпийским чемпионом. Бакинский турнир World Masters важен для каждого дзюдоиста. Первое место награждалось 400 лицензионными очками. Поэтому все боролись до конца. По своему престижу этот турнир занимает третье место после Олимпиады и чемпионата мира.
- Теперь тебе предстоит борьба за путевку в Лондон…
- Сейчас мы с национальной сборной отправляемся на сборы в Норвегию. Там же примем участие в одном международном турнире. 2011 год очень важен для подготовки к Олимпиаде. Мы должны пройти все испытания, чтобы добиться права поехать в Лондон.
- С лондонской Олимпиадой связаны, наверное, самые большие надежды Эльнура Мамедли…
- Конечно, мечта любого спортсмена - Олимпиада. Но до Лондона я должен еще одержать победы в ряде международных соревнований. К тому же в этом году пройдет чемпионат мира по дзюдо. Хотелось бы и там взять золотую медаль. Чемпионом Европы я уже был, Олимпиады - тоже. В моей коллекции отсутствует лишь медаль чемпиона мира, которую я очень хочу завоевать в этом году. В следующем же году все мои силы будут отданы Олимпиаде.