«Eurovision-2011»də Azərbaycanı Eldar Qasımov və Nigar Camal təmsil edəcəklər
Bu ilin mayında Düsseldorfda (Almaniya) keçiriləcək «Eurovision-2011» müsabiqəsində Azərbaycanı Eldar Qasımov və Nigar Camal təmsil edəcəklər. Fevralın 11-də Azərbaycan Dram Teatrının zalında keçirilmiş milli seçim turunun finalında münsiflər heyəti belə qərar qəbul edib. Üç ay davam edən musiqi telemarafonunun nəticəsini finişə hələ 1 ay qalmış proqnozlaşdırmaq mümkün idi.
Amma gəlin, hər şeyi təfsilatı ilə danışaq.
Bu il Avropa ölkələrinin təcrübəsinə əsaslanan İctimai Televiziya milli seçim turunu “Pop star” teleşou formatında keçirmək qərarına gəlmişdi. Xatırladaq ki, ötənilki yarışın qalibi Lena Mayer Almaniyada məhz bu üsulla seçilmişdi.
Azərbaycanın «Eurovision» layihəsinin 77 iştirakçısı 7 qrupa bölünmüş, onların hər birinə nəyə qadir olduğunu göstərmək üçün 1 həftə ayrılmışdı. Həftə ərzində gənc ifaçılar Azərbaycan və xarici dildə mahnılar ifa edib, seçim isə tamaşaçıların SMS-ləri və münsiflərin rəyi əsasında müəyyənləşib. 7 nəfərin yüksəlməli olduğu yarımfinala 10 iştirakçı adlamışdı.
Telemarafonun üçüncü həftəsinə Günay İbrahimli ilə yanaşı, 26 yaşlı şotlandiyalı, idman müəllimi Nikola Barkley də çıxmışdı. Sonuncu - yeddinci həftə isə İlhamə Qasımlı və Nigar Camal üçün uğurlu oldu. Amma sonrakı mərhələdə əcnəbi iştirakçı - Nikola səhhəti ilə əlaqədar olaraq, yarımfinalda iştirakdan imtina etdi.
Yerdə qalan doqquzluqda Çin-giz Mustafayev, Nurlan Növrəsli, Aynişan Quliyeva, İlqarə İbrahimova və Eldar Qasımov da var idilər.
Beləliklə, «Eurovision»da ölkəmizi təmsil etmək üçün yarışda 9 nəfər qalmışdı/.
Son həftə 9 finalçı üçün ən «qanlı» mərhələ idi. Göndərilən SMS-lərin sayı artırdı, vəziyyət münsiflər üçün müəyyən mənada gözlənilməz axarda inkişaf etməyə başlamışdı. İlk 5 sıranı İlhamə Qasımova, İlqarə İbrahimova, Nurlan Növrəsli, Aynişan Quliyeva və Arzum Xəlilova tuturdular. Elan edilmiş qaydalara əsasən, məhz onlar finala yüksəlməli idilər.
Amma münsiflərin öz planı var idi. Onların müdaxiləsi ilə «doqquzluq»un 731 SMS toplamış autsayderi Nigar Camal 18 750 SMS yığmış Nurlan Növrəslini siyahıdan çıxardı.
Nigar, eyni zamanda, Günay İsgəndərli və Çingiz Mustafayevi də arxada qoydu. Onun gözlənilmədən «beşlik»ə düşməsi söz-söhbətə də səbəb oldu - Cennifer Lopesin azərbaycanlı oxşarı siyahıya təsadüfən salınmamışdı.
Qala-konsertin finalı Azərbaycan Dövlət Dram Teatrının bərpa edilmiş zalında keçirildi. 5 finalçının hər biri 4 mahnı ifa etdi: Avropa və eurovision hitləri, Azərbaycan musiqisi və yeni kompozisiya . Qeyd edək ki, zaldakı tamaşaçıların favoriti Eldar Qasımov və İlhamə Quliyeva idi.
Eldar həqiqətən də milli seçim turunun kəşfi oldu. Gözəl səsə və qəmgin təbəssümə malik istedadlı oğlan çoxsaylı bloggerlərin ürəyini fəth edə bildi.
Möhtəşəm vokala sahib İlhamə Quliyeva isə tamaşaçılar qarşısına gözlənilmədən qamətli və zərif xanım simasında çıxmaqla, çoxlarını təəccübləndirməyi bacardı.
3 saat davam edən bayram şousunda səhnəyə qonaq qismində «Eurovision» iştirakçıları olmuş Səfurə Əlizadə, həmçinin, Gürcüstan təmsilçisi Sofiya Nijaradze, San-Marinodan Senit və İsveçrəni turnirdə təmsil etmiş Anna Rossinel də çıxdılar. Bundan sonra İctimai Televiziyanın baş direktoru İsmayıl Ömərov, Beynəlxalq Musiqi Şurasının prezidenti Lalə Kazımova, xalq artistləri - «Qaya» qrupunun rəhbəri Rauf Babayev, bəstəkar Faiq Sücəddinov və müğənni Zülfiyyə Xanbabayeva, həmçinin, «Eurovision»un Azərbaycandakı koordinatoru Zöhrə Bədəlbəyli, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təmsilçisi Mənzər Nurəliyevdən ibarət münsiflər heyəti müşavirəyə ayrıldılar. Üzücü gözləntilərdən sonra, münsiflər heyətinin rəhbəri İ.Ömərov səhnəyə çıxdı və bu il Azərbaycanı «Eurovision»da duetin təmsil edəcəyini açıqladı. O, bu qərarı vaxtilə məhz Aysel Teymurzadə-Araş duetinin Azərbaycana 3-cü yeri qazandırması ilə əsaslandırdı.
Məlum olduğu kimi, 5 finalçı arasında yeganə kişi Eldar Qasımov idi. İndi qızlardan hansının münsiflərin daha çox xoşuna gəldiyini tapmaq lazım idi.

Eldar Qasimov and Nigar Camal will represent Azerbaijan at Eurovision-2011
Eldar Qasimov and Nigar Camal will represent Azerbaijan at the Eurovision-2011 song contest to be held in May in Dusseldorf, Germany. The decision was reached by the jury after the final round of the national selection process on 11 February at the Azerbaijani Drama Theatre. The results of the three-month-long televised marathon were predictable as early as a month before selection day. But let us start from the beginning.
This year, the public broadcaster decided to follow in the footsteps of European countries and organize a nationwide selection round in the Pop Star TV show format, the winner to perform at Eurovision-2011. Last year's winner Lena Mayer was chosen in Germany in the same way. The 77 participants in the Azerbaijan Eurovision contest were divided into seven groups and given one week to prove themselves on stage and demonstrate their performing skills. For one week the young performers sang in Azerbaijani and foreign languages. Selection was based on the results of viewers' text messages and the jury's assessment. Instead of the expected 7 contestants, 10 made it to the semi-finals. During the third week of the TV project, Gunay Ibrahimli and Nicola Barclay, a 26-year-old fitness coach from Scotland, qualified for the semi-finals. The last, seventh, week was successful for Ilhama Qasimova and Nigar Camal. Eventually Nicola withdrew, citing poor health as the reason. Besides these candidates, Cingiz Mustafayev, Nurlan Novrasli, Aynisan Quliyeva, Ilgara Ibrahimova, Arzum Xalilova and Eldar Qasimov were among the 9 finalists. So, the nine performers vied for the right to represent our country in the Eurovision contest.
The last week for the nine finalists was the "bloodiest." The number of text messages increased and the results were preposterous and surprised the jury. The top five places went to Ilhama Qasimova, Ilqara Ibrahimova, Nurlan Novrasli, Aynisan Quliyeva and Arzum Xalilova who, according to the rules, were to be the finalists. However, the jury had its own plans. They intervened, and the outsider of the nine contestants, Nigar Camal, with her 731 text messages, pushed Nurlan Novrasli out of the audience voters rating, although he had 18,750 text messages of support! Niqar also sidelined Gunay Ibrahimli and Cingiz Mustafayev, who were both one step above her in the ratings. The surprise promotion of Nigar Camal into the top five gave rise to numerous rumours that the Azerbaijani 'clone' of Jennifer Lopez had been included in the list for a reason.
The final gala concert was organized at the recently reconstructed Azerbaijani State Drama Theatre. All five participants sang four songs each: A European hit, a Eurovision hit, an Azerbaijani song and a new song. The audience's favourites were Eldar Qasimov and Ilhama Qasimova. Eldar was the true discovery of the national selection contest. This talented guy with a beautiful voice and a bleak smile won the hearts of numerous bloggers too. And Ilhama Qasimova with her excellent voice surprised everyone with her sudden transformation into a slender and elegant diva.
Among the guests of the gala show, which continued for three hours, were Eurovision participants Safura Alizade and Sopo Nizharadze from Georgia, Senit from San Marino and Anna Rossinelli from Switzerland. The jury members, Public Broadcaster General Director Ismail Omarov, International Musical Council President Lala Qasimova, People's Artists Gaya music group manager Rauf Babayev, composer Faiq Sucaddinov and singer Zulfiya Xanbabayeva, musical coordinator of Eurovision in Azerbaijani Zahra Badalbeyli and Culture and Tourism Ministry official Manzar Nuraliyeva, recessed for deliberation. After a tedious wait, the chairman of the jury entered the stage and announced that a decision had been made to send a duet to the Eurovision contest this year. The jury chair said that the duo Aysel Teymurzada and Arash had won third place for Azerbaijan in the past. The only male among the five participants was Eldar Qasimov. The only question was which of the girls the jury liked best. As expected, it was Nigar Camal. In conclusion, the winners sang a duet.