və ya yaxın gələcəkdə gəlinləri harada axtarmalı?
Son zamanlarda müxtəlif yerli KİV artıq dəfələrdir, Azərbaycanda abortlar problemini gündəmə gətirir ki, bu da adətən qız uşaqlarının doğulmasının «arzu edilməməsi» ilə bağlıdır. Hər il ölkə üzrə abortların sayı mindən yuxarı artmaqdadır. Son 12 il üzrə doğulan qızların sayı doğulan oğlanların sayına nisbətən 1/3 təşkil edir, halbuki mütləq ifadədə 100/105 nisbəti normal sayılır.
Bütünlükdə, Çinlə müqayisə aparmaq olar, orada «rəqəmlə» əks olunan durum daha pis vəziyyətdədir. Amma məsələ bundadır ki, Çində «qızlardan imtina”ya ailədə uşaqların məhdudlaşdırılması üzrə sərt dövlət siyasəti səbəb olub. Bizdə isə cinslərin nisbətinin pozulmasının səbəbkarı ailələrin özüdür. İndi məktəblərin 1-6 siniflərində hər 16 oğlana 6 qız düşür. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatları isə ölkədə abortların sayının artmasını təsdiq edir: ölkə üzrə 2006-cı ildə 20867, 2007-ci ildə 22325, 2008-ci ildə isə 25256 abort gerçəkləşdirilib.
Psixologiya ensiklopediyasında körpə qatilliyini nəzərdə tutan infantisid anlayışı var. Bu termin bir sıra konserpativ üsullarla öz nəslini kəsməyi nəzərdə tutur. Aslanlar, gəmiricilər və primatlar da daxil olmaqla, bir sıra canlı ailələrində belə hallara rast gəlinib. Məsələn, Hindistanın lanqur meymunları qrup lideri olduqdan sonra, dişi meymunların yalnız onun körpələrini doğması və böyütməsi üçün südəmər körpələrin hamısını öldürməyə çalışırlar. Hər kəsə bəlli olan anlamlarla yanaşanda bəhs edilən hadisəyə, sözün birbaşa mənasında, təbii seçim halı kimi baxmaq olar.
Gender? Ayrı-seçkilik? E.Giddens yanlış fikirlər barədə
Yəqin ki, abortların sayı barədə məlumatla tanış olan hər bir kəsin ağlına indi populyar olan gender sözü gəlir. Baxmayaraq ki, bu sözün nə ilə bağlı olduğunu çoxları hələ anlamır. Gerçəklikdə gender anlayışı qadının və kişinin sosial rolu əsasında müəyyən edilməsini əhatə edir, yəni cinsi əlamətdən söhbət getmir.
Gender qadın və kişiyə ictimai və şəxsi həyatlarında ictimaiyyət tərəfindən təyin edilən öhdəlik, funksiya və rolla müəyyən edilir. Buna görə də gender bərabərliyi hər iki cinsin sosial dəyərli rifaha, imkanlara, ehtiyat və mükafatlara eyni səviyyəli sahibliyi deməkdir. Bu cür yozum heç də kişi və qadının eyniliyindən bəhs etmir, sadəcə, onların imkanlarının və yaşam şanslarının bərabərliyini ifadə edir.
Gender araşdırmalarında mərkəzi yeri cinsi sosial bərabərsizlik tutur, çox vaxt bu, ayrı-seçkilik adlandırılır. Tanınmış ingilis sosioloqu Entoni Giddensin fikrincə, bu anlayış «bir qrup üzvlərinin başqa qruplar üçün açıq olan imkanlardan məhrum edilməsini» nəzərdə tutur. Söhbət, şəksiz ki, yetkin insanlardan gedir. Bəs valideynlər tərəfindən yeni insanın dünyaya gəlmə imkanından məhrum edilməsinə necə baxılmalıdır? Bu, "perspektiv"ə ayrı-seçkilikdir? Bunun səbəbi nədir?
E.Giddensin fikrincə, «yetkin» bərabərsizliyin qaynaqlarından biri yanlış düşüncələrdir və çox vaxt bu, ayrı-seçkilik üçün əsas olaraq götürülür. Ancaq «bu iki halın bir-birindən asılı olmadan da mövcudluğu mümkündür». Başqa sözlə, insanın münasibətlərində yer almış yanlış düşüncələrin işə keçməsi vacib deyil. Razılaşaq ki, bütövlükdə yanlış düşüncələrə nəsə duyğu-hissiyyat kimi baxılır, heç də həmişə rasional seçilmiş sayılmır və müəyyən ənənələrin yerinə yetirilməsi göstəricisi hesab edilir.
E.Giddens sanır ki, yanlış düşüncələr bir qayda olaraq, «stereotip təfəkkür» hesabına mövcud olur, belə təfəkkürün təcrübəsi uzunmüddətli, nəsildən-nəslə ötürülən olsa da, çox vaxt yanlış və səhvdir. Amma bu cür təfəkkür yalnız insanın özünün maraqlarına toxunmadığı və emosional planda mənfi təsir etmədiyi halda ziyansız olur. Gələcək uşağın cinsiyyətinin vaxtından qabaq bilinməsi halında hamiləliyin süni yolla dayandırılmasının təkcə bir ailə cütlüyü üçün deyil, bütövlükdə cəmiyyət üçün faydalı olub-olmamasını araşdırmaq üçün sosioloqun son qeydlərindən uzaqlaşmağa cəhd edək.
Bu, gender baxışıdırmı?
Yuxarıda təsvir edilən meyilə istisna olaraq, çağdaş anlamda gender məsələsi kimi baxmaq, istənilən halda, alınmır. Burada söhbət hər şeydən öncə, gələcəyin demoqrafik problemindən gedir. Özü də yaxın gələcəyin problemindən. Demoqrafik proqnoz həm sosial, həm də iqtisadi müstəvinin orqanik təşkiledicisidir, çünki əhalinin demoqrafik potensialı təkcə ümumdünya önəmi qazanmasına görə deyil, həm də cəmiyyətdəki durumun təhlili və proqnozu nəticəsində strateji önəm qazanmış məsələdir.
Son illərdə Azərbaycanda cinslərin bərabərliyi məsələsinə böyük diqqət yetirilir, qadınların «xeyrinə» müxtəlif aksiyalar keçilir. Məsələn, keçən il Bakıda Avropa Şurasının «Gender bərabərliyi: de-yuro və de-fakto gender bərabərliyi arasında fərqlərin ləğv edilməsi» konfransı keçirilib. Ailə, Qadın və Uşaqların Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən 2010-cu ildə bu mövzuda araşdırma aparılıb. Regionlarda qadınlara və uşaqlara qarşı zorakılıq problemlərinə diqqətin artırılması məqsədilə «Ailə daxilində zorakılığa qarşı mübarizə üzrə tədbirlər» layihəsi gerçəkləşdirilir. Həmçinin, «XXI yüzillikdə zorakılığa qarşı əsas amil kimi daxili mədəniyyətin möhkəmlənməsi» gündəliyi ilə görüşlər keçirilib.
Sadalananların əsasında birmənalı şəkildə «gender» istiqamətində önəmli addımların olmasını etiraf etmək olar. Amma burası da var ki, onların hamısı formalaşmış «yaş senzi» istiqamətinə yönəlib. Amma bu gün daha çox «yetkinliyə qədər» dövrü daha çox problemli görünür. Yeri gəlmişkən, 2010-cu ildə ATƏT-in İnsan ticarətinə qarşı mübarizə üzrə alt komitəsinin təmsilçisi Lidi Err hamilə qadınlar arasında selektiv abortların Azərbaycan üçün mənfi nəticələrini proqnozlaşdırıb, doğulan oğlan uşaqlarının sayının doğulan qızlardan dəfələrlə çox olmasına səbəb olan bu meyil perspektivdə bizim cəmiyyət üçün bərpaedilməz itkilərə gətirib çıxara bilər.
Bütövlükdə, proses anlaşılandır. Keçən il Azərbaycan Respulbikasının «Reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması» qanun layihəsi hazırlanıb. Qanun layihəsinə görə, erkən hamiləlik dövrlərindən həkimlərə uşağın cinsini söyləmək qadağan edilir. Tutaq ki, qadağan edildi. Amma vəziyət «Qızıl buzov»un personajlarından birinin dediyi kimi olacaq: «Əgər yumurta varsa, deməli, onu kimsə yeməlidir». Bu deyimi aşağıdakı kimi dəyişdirmək olar: «Əgər ultrasəs müayinə (USM) gələcək uşağın cinsiyyətini görməyə imkan verirsə, deməli, kimsə onu müəyyən etməlidir».
Amma bu, texniki məsələdir. Təəssüf ki, durumun bu rakursda inkişafı başqa yeri doldurulmaz itkilərə gətirə bilər.
Beləliklə, bir sıra sosioloqların söylədiyinə görə, gənc subay kişilərin cəmiyyətdə çox olması sosial baxımdan gərginliyin artmasına səbəb olur: gənclərin quldur dəstələrinə qoşulma təhlükəsi artır. Bu da simptomatikdir ki, zorakılıq xarakterli cinayətlər qızların təmsilçiliyinin minimum olduğu yerlərdə qeydə alınır. Mümkündür ki, qarşı cinsə maraq yerində oğlanlarda daxili çağırışın başqa istiqamətlərə yönəlməsi baş verir (burada söhbət eynicinsli sevgidən yox, başqa yaş maraqlarından gedir). Başqa sözlə deyilsə, özünə qadın rəfiqə tapmayan gənc həyatın təbii axınında fəaliyyətdən məhrum olur. Axı istənilən halda qızlarla görüş və ünsiyyət gec-tez onda "liberal" görüşlər formalaşdırır.
Bəhs olunanların konteksində xüsusi təsəvvürə ehtiyacı olmayan Frensis Fukuyama göstərib ki, istənilən cəmiyyətin mərkəzi problemi «gənc üzvlərin təcavüzkarlığı, qüruru və potensial zorakılığı üzərində nəzarət, onları təhlükəsizlik və produktiv axına yönəltməkdir». Analitikin sözlərinə görə, bu məsələni, əsasən, «təcavüzü rituallaşdırmağa» çalışan yaşlı kişilər həll edirlər. Amma bu halda qadın amilinin də önəmi az deyil. Bunun bir cəhəti yuxarıda təsvir edilib, həmçinin, oğlanın bacısının və bacısının rəfiqələrinin olması da onda müəyyən xasiyyət yumşaqlığı yarada bilir.
Qadın müəllimələri də unutmaq olmaz, onlar kişilərdən fərqli olaraq, gənc nəsli tamamilə fərqli tonda tərbiyə edirlər. Dolayısı ilə cəmiyyətdə qadının təmsilçiliyinin azalması başqa cür problemlərə də səbəb olur. Beləliklə, oğlanlar artıq məktəbdən, sonra isə yetkin həyatında qız çatışmazlığı ilə üz-üzə qalacaqlar. Bu nəyə səbəb olacaq? Onlar dostlarının və qonşularının əlindən qızları (sonra da nişanlıları və qadınları) alacaqlar? Cəmiyyətdə yeni daxili münaqişə elementləri formalaşacaq?
Beləliklə, uşağın doğulması zamanı ilk baxışdan təhlükəsiz görünən «qeyri-təbii cinsiyyət seçimi» ciddi fəsadlara yol aça bilər. Uyğun olaraq, əhalinin təbii cinsi strukturunun saxlanması cəmiyyətin sabitliyini formalaşdıran vacib amillərdən birinə çevrilir. Şəksiz, siyasi, iqtisadi və sosial törəmə prosesindən danışarkən biz ruhani məsələni ən başlıca saymasaq da, unutmuruq. Çünki «yaradılmışın hamısı cütdür» amili dini prinsipdir. Yəni Yaradan tərəfindən nəzərdə tutulan törəniş ahəngi həm də bir-birini sevən qadın və kişinin ailə qurmasını nəzərdə tutur, özü də bu yalnız nəsil artımını yox, həm də toplumun mehribanlığını təmin edir. Doğulmağa hüququ olan uşağın süni şəkildə valideynlər tərəfindən «cinsi əlamət”ə görə müəyyən edilməsi Tanrının törəniş balansını pozur.
İslam alimləri arasında hər iki valideynin fikrinin qəti olduğu zaman doğum üzərində nəzarətin (kontresaptiv vasitələrin istifadəsinin) yolverilən olub-olmaması haqqında fikri birmənalı deyil. Bəziləri bunu yolverilən sayır, başqaları bunu tənqid etməsə də, fikir bildirmək istəmirlər. Ümumiyyətlə, belə bir fikir var ki, əgər bətndəki körpənin döl müddəti 40 gündən aşağıdırsa, ər və həkim də buna razıdırsa, həmçinin, sağlamlığa ziyan vurmursa, evli qadın hamiləliyini dayandıra bilər. Əgər hamiləlik qadının sağlamlığı və fiziki durumu üçün mənfi təsir göstərəndə hamiləliyin süni yolla dayandırılmasına icazə verilmir.
Bütövlükdə, İslamda hamiləliyin dayandırılmasına məhz həyatın müqəddəsliyi və toxunulmazlığı bucağından baxılır. Bir tərəfdən də Quranda belə bir ayə var: «Yoxsulluq üzündən uşaqlarınızı öldürməyin" («Ənam» surəsi, 151-ci ayə). Başqa tərəfdən, bir qədər fərqli düşünməyə vadar edən ayə də var: «Ey Peyğəmbər! Mömin qadınlar Allaha heç bir şərik qoşmayacaqlarına, oğurluq və zina etməyəcəklərinə, uşaqlarını öldürməyəcəklərinə, əlləri ilə ayaqları arasından olanı yalanla ört-basdır etməyəcəklərinə (ərlərindən olmayan uşaqlarını onlara isnad etməyəcəklərinə) və heç bir yaxşı işdə sənə qarşı çıxmayacaqlarına dair sənə beyət etmək üçün yanına gəldikləri zaman onların beyətini qəbul et və Allahdan onlar üçün bağışlanma dilə (“İmtahana çəkilən qadın” surəsi, 12-ci ayə).
Şəksiz, bu problemi direktiv üsullarla həll etmək mümkün deyil. Bu və ya başqa qanundan yan keçmək üçün həddindən artıq pozuntular tətbiq etmək mümkündür. Amma əhalinin maarifləndirilməsi də vacibdir. Özü də təxirəsalmadan. Etiraf edilməlidir ki, bu cür mənfi durum çox toplumlara xasdır.
Bir qədər öncə, Rusiyada demoqrafik böhranın olduğunu qeyd edən prezident Dmitri Medvedev ekspert rəylərinə istinad edərək bildirib ki, bunun əsas həll yolu «ailələrdə uşaq sayını radikal şəkildə üç və daha artıq etməkdir». Bu problem bir sıra Avropa ölkələrində ciddi müzakirə edilib. Yəni insanlar süni şəkildə öz ölkələri üçün demoqrafik problem yaratmalı deyillər. Özü də bu problem sabah üçün bugünkündən qat-qat yüksəkdir.

or, where to look for brides in the near future?
In recent years, the local media has once again addressed the issue of abortions which are due mainly to the reluctance to have a child of the 'wrong' sex. Most often, the unwanted 'guest' is a baby girl. The number of abortions in the country is increasing by more than 1,000 per year. The ratio of newborn girls to boys in the last 12 years has been 1 to 3, while the norm is 100 to 105 in absolute terms.
In general, an analogy could be drawn with China, where the situation is much worse. But the point here is that the loss of daughters in China has been due to a tough government policy to limit the number of children per family. In Azerbaijan, the reason for the distortion of the numerical sex ratio is the family itself. And in school grades 1-6 now there are 16 boys for only 6 girls. The State Statistics Committee confirms the increasing number of abortions in the country: in 2006 - 20,867, in 2007 - 22,325 and in 2008 - 25,256.
In psychological studies there is such a thing as infanticide, meaning the killing of a child. The term implies the propensity of some conspecific species to exterminate their offspring. Such cases have been recorded in a number of animal families, including lions, rodents and primates. For example, male Indian Langur monkeys who become leaders of their groups try to kill all the breastfed babies, so that females bear only their offspring (until another male ousts them from the group). This could be described as a form of natural selection. In our case, we may see a kind of unnatural selection (in the literal sense of the word).
Gender? Discrimination? Anthony Giddens on prejudice
After reading the information on the number of abortions, gender, a popular term nowadays, will surely spring to mind, although many have yet to understand this concept and what it involves. In reality, the concept of gender includes the identification of women and men based on their social role, i.e. not on gender.
Gender is determined by the tasks, functions and roles that society allocates to women and men in their social and personal lives. Therefore, gender equality implies identical possession by both sexes of socially valuable benefits, opportunities, resources and rewards. This interpretation does not imply the sameness of men and women, but only emphasizes equality of opportunities and life chances. The main focus of gender studies is the problem of social inequality between the sexes, often called discrimination. This, according to the well-known British sociologist Anthony Giddens, involves "actions aimed at depriving members of one group of opportunities open to others". This, of course, concerns adults. But how should we view the fact that parents deprive a new human of the chance to be born? Is this discrimination in the long-term? What is the reason behind it?
Giddens says one source of adult inequality is prejudice, which often serves as the basis of discrimination. However, "these two phenomena can exist independently of each other", because people's prejudices are not necessarily put into practice. In general, prejudice is usually regarded as something tangible and sensual, but not always rational; it may be, say, an indicator of compliance with certain traditions.
Giddens believes that prejudice is, as a rule, "due to stereotypical thinking", the experience of which, even though it is long-standing (passed down from generation to generation), can often be misleading and bigoted. It is harmless only if it is emotionally neutral and does not affect the interests of a person himself.
Let us move from the sociologist's last remarks to determine whether the abortion of a foetus of known sex is useful or not to a particular person (couple) and to society in general.
Is it a gender perspective?
It is still not possible to present the above-described trend as exclusively a gender issue (in today's sense of the word). It is, above all, about a demographic problem in the future, and in the near future at that. Demographic forecasting is an organic component of both social and economic fields, because a population's demographic potential is a strategic issue, relevant not only because of global migration, but also for analysis and forecasting developments in society.
Azerbaijan has been paying much attention to gender equality in recent years, holding various campaigns 'in favour' of women. For example, last year Baku hosted a conference of the Council of Europe on the theme "Gender equality: the elimination of differences between gender equality de jure and de facto"; the State Committee for Family, Women and Children conducted a study of the "Institute of Family and Marriage in Modern-Day Azerbaijan: A Sociological Analysis" in 2010; in order to increase awareness of violence against women and children, the project "Measures to Combat Violence within the Family" has been implemented in the regions; meetings have also been held with the agenda "Strengthening internal culture as the main factor against violence in the 21st century".
Based on the above, we can clearly recognize important steps in gender-related directions. Another point is that these steps are directed more towards the already developed age group, although the younger group is seen as more problematic today. By the way, in 2010, Lydie Err, a representative of the PACE subcommittee on anti-trafficking, predicted the negative consequences of selective abortions among pregnant women for Azerbaijan, as they result in the number of newborn boys exceeding the number of girls, which is fraught with the possibility of irreparable loss to our society in the future.
There is a general understanding of the process. Two years ago, a bill "On reproductive health and family planning" was prepared. Under this bill, physicians would not be allowed to disclose the sex of the child in the early stages of pregnancy. Let us assume that this is forbidden. However, one of the characters in the story of the "Golden Calf" says: "Since eggs exist, someone has to eat them." Paraphrasing this statement, we can say: "Since ultrasound scanning sees the sex of a child, someone has to report it."
But this is rather a technical question. Unfortunately, the development of the situation in this perspective may lead to other irreparable losses.
Thus, a number of sociologists say that it is a general tendency in human communities for a substantial preponderance of young, unmarried men to contribute to increased tensions in the social sense: there is an increased risk of young men uniting in youth gangs. It is highly symptomatic that violent crimes are recorded in areas with minimal representations of women. Perhaps, instead of interest in women, young men develop an urge to use their inner motivations in different directions (we are not talking of homosexual love, but about other interests of the age group). In other words, not finding a woman mate, young men are deprived of a natural life progression. Indeed, in the end, meeting and talking with girls might promote more liberal views.
In the context of the above, Francis Fukuyama, who needs no special introduction, said that the central problem of any society is control over "aggression, ambition and potential violence from its young members and putting them on a safe and productive track". According to this analyst, this task is almost always performed by older men who try to "ritualize aggression". However, in this case the female factor is hardly less important. One aspect is indirectly reflected above - the presence of a sister and her friends also has a softening influence on boys. We cannot ignore, for example, a woman teacher who educates the younger generation in a somewhat different tone to that of a man.
Indirectly, the declining number of women in society leads to problems of another kind. For example, boys will face a shortage of girls at school and later in adulthood. Where will this lead? Will they compete for girls (and then brides and wives) with their friends and neighbours? Isn't this the start of internal conflict in society?
Thus, the seemingly innocuous 'unnatural sex selection' at birth may lead to serious complications. Consequently, the preservation of the natural sex structure of the population is one of the major pivots of a stable society. Of course, in discussing the political-economic or social outcomes of the process, we do not forget (if we do not prioritize) the spiritual aspect. Because the aspect "two of every kind" is a religious principle, since the God-given harmony of the universe also means the establishment of a family between two people - man and woman - who love each other, not merely with a view to reproduction, but as 'social cement'. Artificial decision-making by parents (for whatever reason) as to whether their child has the right to see the light of day upsets the balance of the Creator's universe.
Among Islamic scholars there is no unequivocal opinion on the permissibility of birth control (the use of simple contraceptives) if both parents are clearly aware of its expediency. Some allow it, while others, even if they do not condemn it, do not express their opinions aloud. It is generally accepted that a married woman is allowed to interrupt her pregnancy if the foetus is less than 40 days old and she has the consent of her husband and doctor (that there is no factor of harm to health). Artificial termination of pregnancy is also allowed if it poses a threat to the woman's life or may adversely affect her health and physical condition.
In general, the termination of pregnancy in Islam is seen and evaluated in terms of the sanctity and inviolability of life. On the one hand, the Koran says: "Do not kill your children for fear of poverty" (Sura Livestock: 151). On the other hand, there is a verse that makes one think differently: "O Prophet! When believing women come to you giving you a pledge that they will not associate aught with Allah, and will not steal, and will not commit fornication, and will not kill their children, and will not bring a calumny which they have forged of themselves, and will not disobey you in what is good, accept their pledge, and ask forgiveness for them from Allah (of their sins)" (Sura "She That Is To Be Examined": 12).
Of course, this problem can no longer be solved by legislative means. There are too many tricks that can be used to ignore a law on this issue. But it is necessary to educate the public, and without delay. Let us recognize that this negative situation is typical of many societies. Speaking about the demographic crisis in Russia some time ago, Russian President Dmitriy Medvedev, referring to experts' opinion, said that the most important ways to overcome it are "a radical increase in the number of families with three or more children". This problem is being very seriously discussed in several European countries. That is, people should not artificially create a demographic problem in their country - not so much for today as for tomorrow.