Bu nadir meyvə az qala bütün dərdlərin dərmanı olmaqla yanaşı, orqanizmin qocalmasının qarşısını da alır
Əgər insan müntəzəm şəkildə nar yeyərsə, onun ürəyi saat kimi işləyəcək, qocalıq isə hələ uzun müddət qapını döyməyəcək. Oktyabrdan, bəzən isə daha əvvəldən başlayaraq, yanvaradək hər birimiz bu möhtəşəm meyvənin dadından zövq almaq şansı qazanırıq. Narın Azərbaycanın rəmzi olması da təsadüfi deyil. Bu nadir meyvənin bütün növlərinin yetişdiyi məkan məhz Azərbaycandır.
Meyvələrin şahı
"Granatus" latın dilindən tərcümədə "dənəvər" deməkdir. Nar əsl meyvələrin şahıdır. O, heç də yalnız tərkibinə görə nadir meyvə deyil. Qədim zamanlardan nardan istər tibdə, istərsə də kosmetologiyada geniş istifadə olunub. Onun faydası hər kəs tərəfindən qəbul olunur. Əfsanəyə görə, şahın başına qoyduğu tacın forması məhz üzərində tac olan nardan götürülüb. Bizim dövrümüzdə isə bu meyvənin "şah" tituluna supermeyvə adı da əlavə edilib - onun müalicəvi xüsusiyyətinə görə. Narın müalicəvi xüsusiyyətlərindən hələ vaxtilə Dioskorid, Qalen, Kolumella və bir çox digər filosoflar da yazıblar. İbn Sina nar haqqında yazırdı: "Turş nar, xüsusilə onun şirəsi ödqovucu xüsusiyyətə malikdir. Nar siropu və qatı hala düşənədək qaynadılmış şirəsi xumarlığın dərmanıdır. Qızdırma zamanı yeməkdən sonra turş nar şirəsi içmək faydalıdır".
Orta əsrlərə aid Azərbaycan saray təbibi Məhəmməd Mömin insanlara narın yalnız dənələrini deyil, çiçəyini də (gülnar) istifadə etməyi məsləhət bilirdi: "Narın çiçəyi qaraciyəri, bağırsaqları, qanyaratma orqanlarını möhkəmləndirir. O, bağırsaqda yaraya, bütün orqanlarda qanaxmanın qarşısının alınmasına, qotura qarşı da xeyirdir. Nar çiçəyilə kompress yaranı sağaldır, şişin böyüməsini əngəlləyir, saç tökülməsinin qarşısını alır. Çiçəkdən hazırlanmış həlimlə ağızı yaxalamaq isə damaqları, dişləri möhkəmləndirir, ağızdakı yaraların müalicəsində yaxşı effekt verir".
Məhəmməd Yusif Şirvani "Tibbnamə"də yazırdı ki, yabanı narın qurudulmuş dənələri xörəklərə turş qatqı kimi istifadə olunur. Onun da ödqovucu xüsusiyyəti var. Bundan əlavə, nar qurusu həzmə də kömək edir. Nar ağacı 200-300 il yaşaya bilir.
Faydası
Nar vitaminlərlə, minerallarla zəngin meyvədir. Bu meyvənin tərkibində orqanizmin mükəmməl işləməsi üçün lazım olan hər şey var. Onun şirəsində 15 amin turşusu aşkarlanıb. Bu turşulardan 6-sına nardan başqa yalnız ətdə rast gəlinir və onlar insan orqanizmi üçün əvəzolunmazdır. Narda 4 əsas vitamin də var: C, P, B6 və B12. C vitamini immuniteti gücləndirir, P - damarları, B6 - əsəb sistemini möhkəmləndirir, B12 qanyaratmanı yaxşılaşdırır. Amma bu da son deyil! Nar ağır günlər üçün sadəcə ideal vasitədir. Çünki 100 qram meyvədə 62-79 kilokalori, 100 milliqram nar şirəsində isə 42-65 kilokalori var. Nar yod, kalium, kalsium, dəmir, silisium kimi minerallarla da zəngindir.
Nar şirəsi yorğunluq, qanazlığı, ateroskleroz, respirator infeksiyalar, bronxial astma, angina, radiasiya şüalanması kimi hallarda məsləhət görülür. Bu meyvənin tərkibində punikalagin (Punicalagin) də var. Bu maddə sərbəst radikalları neytrallaşdırır, antioksid statusu yüksəldir. O, orqanizmə düşər-düşməz, ürəyə müsbət təsir göstərir. Həkimlərin sözlərinə görə, narın tərkibində olan punikalagin və digər antioksidantlar damarların divarlarını möhkəmləndirir, "pis" xolesterinin miqdarını azaldır, bu da öz növbəsində ateroskleotik piləklərin əmələ gəlməsinə mane olur. Nar tərkibindəki K vitamini sayəsində sümüklərdə, birləşdirici toxumalarda maddələr mübadiləsinə müsbət təsir göstərir, kalsiumun həzminə kömək edir. Keyz Qərb Rezerv Universitetinin tibb məktəbinin elmi araşdırmaları isə narın osteoartroza aparıb çıxaran qığırdaq toxumalarının deformasiyasını əngəllədiyini göstərib. Nar şirəsi fitonutrientlə zəngindir. Bu, iltihabı aradan qaldırır, qığırdaq toxumalarda şişkinliyi azaldır.
Nar şirəsi diş təbəqəsini aradan qalxmasına da kömək edir. Bundan başqa, onun tərkibində mikrobəleyhinə və virusəleyhinə maddələr var. Nəticədə, nar şirəsi ağız boşluğunu bakteriyalardan da təmizləyir. Bu, damaq xəstəliklərinin yaranma riskini xeyli azaldır. Narın şirəsində bədxassəli elementlərin yaranmasını önləyən maddələr də var. Amerika Xərçəngin Araşdırılması Assosiasiyasının jurnalında yer almış tədqiqat nəticələrinə əsasən, müntəzəm şəkildə nar yemək süd vəzi xərçənginin əmələ gəlmə riskini bir neçə dəfə azaldır.
Alimlər nar şirəsinin prostat xərçənginə faydasını da araşdırır. Onun tərkibində böyük dozada antiiltihab maddələrinin olması orqanizmdə xərçəng hüceyrələrinin inkişafının qarşısını alır. Bundan başqa, nar şirəsinin ağciyərdə onkologiyanı ləngitdiyini düşünmək üçün də əsaslar var. Bu, xəstəliklə daha effektiv mübarizənin aparılmasına imkan verir.
Nar immuniteti artırır. 100 qram nar meyvəsində orqanizmin C vitamininə gündəlik tələbatının 21%-i var. Gündə bir narın dörddə birini yemək kifayətdir ki, insanın immuniteti güclənsin.
Nar həzmi yaxşılaşdırır. Qidadakı liflər orqanizm tərəfindən həzm olunmur, lakin bağırsaqdan bütün artıqların çıxmasına kömək edir. Onlar sağlam həzmin "mühərriki" sayılır. Bu liflərə dənli bitkilərdə, həmçinin bəzi meyvələrdə və əlbəttə ki, narda rast gəlinir. Gündə cəmi 100 qram nar yeməklə, gündəlik lif normasının 16%-ni əldə edirsiniz. Bundan başqa, nar şirəsi iştahanı stimullaşdırır, susuzluğu aradan qaldırır. Nar çapıqların bitişməsinə də kömək edir. Nar dənələrindən hazırlanmış yağ epiderma hüceyrələrinin regenerasiyasına kömək edir, yaraların sağalmasını sürətləndirir. Nar cövhəri günəşin yandırdığı dərinin bərpasına kömək edir. Nar qanda hemoqlobini artırır. Onun şirəsi isə qanazlığından əziyyət çəkən insanlara çox tez-tez məsləhət görülür - gündə 3 dəfə yeməkdən əvvəl yarım stəkan.
Mütəmadi olaraq xörəklərə nar qatılması orqanizmdə hemoqlobinin miqdarını normallaşdırmaqla yanaşı, saçın diblərini də möhkəmləndirir. Bu, saç tökülməsinin qarşısını alır, onlara sağlam parlaqlıq verir. Nar şəkərli diabetdən əziyyət çəkənlər üçün də məsləhətli meyvədir. O, sidikqovucu xüsusiyyətə malikdir. Nəticədə, nar şəkərli diabetin ilkin mərhələsində tez-tez rast gəlinən şişkinliyi aradan qaldırır.
Nar qocalmağa qoymur. 2006-cı ildə aparılmış araşdırmanın nəticəsinə görə, o, Alzheymer xəstəliyinin inkişafını da əngəlləyir. Bu, meyvənin tərkibindəki antioksidantlar hesabına mümkün olur. Nəticədə, beyində iltihab proseslərinin qarşısı alınır. Bundan başqa, nar cövhəri tibdə antiage ("yaş əleyhinə") əlavə kimi də istifadə olunur. O, dərinin qocalmasının qarşısını alır, qırışları azaldır, yaşla əlaqədar piqment xallarının yaranmasına mane olur.
Əla növlər
Azərbaycanın hər bölgəsində nar yetişdirilir. Ölkə ərazisində onun yabanı növlərinə də rast gəlinir. Bizdə narın "Vələs", "Şirin", "Gülöyşə", "Şıxbaba", "Şahnur" kimi növləri var. Onların hər birinin öz dadı, öz rəngi olur. Bəzi növlərdən isə dava-dərman hazırlanır. Azərbaycanda nara şeirlər yazır, mahnılar bəstələyirlər.
Göyçay, Qəbələ, Ucar və Sabirabad rayonlarında nar emalı zavodları açılıb, kəndlərdə nar qəbulu məntəqələri yaradılıb. Yalnız Göyçay rayonunda 1700 hektar ərazidə nar bağları yerləşir. Bu bağlardan ildə 30 tondan artıq məhsul götürülür.
Hər il noyabrın əvvəlində Azərbaycanda nar festivalı keçirilir. Bu vaxt narın yığımı başa çatır və ölkə bu hadisəni təntənə ilə qeyd edir. Sərgilər və yarmarkalar təşkil olunur, insanlar əldə etdikləri məhsullarla öyünür, müxtəlif nar məhsullarının dadına baxırlar: şərab, şirə, mürəbbə və s.
Hazırda Azərbaycanda nar istər tər meyvə, istərsə də emal olunmuş formada həm daxili, həm də xarici bazarlara çıxarılır. Azərbaycanda istehsal olunan nar şirəsi Rusiyaya, MDB və Avropa ölkələrinə, ABŞ-a, İsrailə və Çinə ixrac olunur. Narın emalı nəticəsində əldə olunan məhsullar sırasında nar şirəsini, sousu, həmçinin konsentrat məhsullarını göstərmək olar. Bu məhsullar arasında narşərab xüsusilə populyardır. Azərbaycan kulinariyasında o, ət yeməklərinə əlavə olunan ədviyyat kimi istifadə edilir. Balıqdan hazırlanmış müxtəlif xörəklərə də narşərab əlavə olunur. Nar dadlı və gözəl meyvədir. Ondan bir çox xörəklər hazırlanır - salatlardan tutmuş desertlərədək.
NARŞƏRAB
Əvvəlcə nar təmizlənir, dənələnərək böyük qazana yığılır. Qazan alovun üzərinə qoyulur, əzilir və vaxtaşırı qarışdırılır. Bu işdə istifadə olunan qaşıq taxtadan olmalıdır. Çünki narın turşuluğu metal əşyalarla reaksiyaya girir. Tədricən qazanda əmələ gələn şirə dənələrin üzərini örtür. Lətdən ayrılmış çəyirdəklər ağardıqda alov söndürülür.
Daha sonra şirə çəyirdəklərdən ayrılır. Bunun üçün böyük süzgəc lazımdır. O, ləyənin və ya qazanın üzərinə qoyulur, hazır məhlul onun üzərinə tökülür. Süzgəcdəki dənələri durmadan əzmək, qarışdırmaq lazımdır. Qazana süzülmüş şirə yenidən alovun üzərinə qoyulur, yanmaması üçün vaxtaşırı qarışdırılır. Şirənin qaynadılması prosesi mayenin kifayət qədər qatılaşmasınadək davam etdirilir. Bu zaman sous kənarlara sıçraya bilər və bu, normal sayılır.
Sousun hazır olub-olmadığını onu boşqaba tökərək soyutmaqla bilmək mümkündür. Hazır sous yağsız smetan konsistensiyasında olmalıdır. Əgər qatılıq kifayət qədərdirsə, alov söndürülməli, sousa isə duz əlavə olunmalıdır.
Narşərab üçün narın hazırlanması 1 saat, sousun hazırlanması isə 2 saat çəkir. 10 kiloqram nar giləsindən, təxminən, 2,5-3 litr narşərab çıxır. Bu miqdarda sousa 1 çay qaşığı duz əlavə etmək kifayətdir.

Этот уникальный плод является чуть ли не панацеей от всех болезней и замедляет процесс старения организма
Если регулярно есть гранат, то сердце будет работать как часы, а старость еще долго не постучит в дверь. Начиная с октября, а то и раньше, и вплоть до января мы можем наслаждаться этим великолепным плодом. И не случайно, что гранат является символом Азербайджана. Именно на азербайджанской земле произрастают все сорта этого уникального плода.
Король фруктов
Granatus в переводе с латинского означает "зернистый". Гранат - настоящий король фруктов. Он не просто уникален по своему составу. C древних времен гранат широко применяется как в медицине, так и в косметологии. Польза граната общепризнана. По легенде, именно гранат с его венчиком на макушке подсказал людям форму королевского головного убора. В наше время к титулу короля добавилась репутация суперфрукта - за чрезвычайные лечебные свойства. О целебных свойствах граната писали еще Диоскорид, Гален, Колумелла и многие другие ученые и философы древности. Ибн Сина писал о гранате следующее: "Кислый гранат, особенно сироп из него, обладает желчегонным действием. Гранатовый сироп и густо сваренный сок граната помогают от похмелья. При лихорадках полезно пить кислый гранатовый сок после еды". Азербайджанский средневековый придворный целитель Мухаммед Му'мин рекомендовал использовать не только зерна, но и цветы граната (гюльнар): "Цветы гранатника вяжут, укрепляют печень, кишки, органы кроветворения. В частности, они полезны при язвах кишок, кровотечении из всех органов, чесотке. Компресс с перетертыми цветами граната заращивает раны, препятствует увеличению опухолей, выпадению волос. Полоскание отваром цветков укрепляет десны, зубы, эффективно при болячках во рту".
Мухаммед Юсиф Ширвани в "Тиббнаме" писал, что сушеные зерна дикого граната (нарданак) используются как кислая приправа к блюдам. Они обладают желчегонным действием и способствуют пищеварению. Гранатовые деревья могут доживать до 200-300 лет.
Польза
Гранат - целый витаминно-минеральный комплекс. Ведь в гранате есть все необходимое для полноценной работы организма. В соке граната обнаружены 15 аминокислот, 6 из которых содержатся, помимо граната, только в мясе и незаменимы для человеческого организма. В нем также содержатся 4 основных витамина: С, Р, B6 и В12. Витамин С укрепляет иммунитет, Р - сосуды, B6 - нервную систему, a B12 улучшает кроветворение. Но и это еще не все! Гранаты просто идеальны для разгрузочных дней, так как в 100 г мякоти содержится 62-79 ккал, а в 100 мл сока граната - 42-65 ккал. Также гранаты богаты такими минеральными веществами, как йод, калий, кальций, железо, кремний.
Гранатовый сок рекомендуют пить при истощении, малокровии, атеросклерозе, респираторных инфекциях, бронхиальной астме, ангине, радиационном облучении. В гранате содержится пуникалагин (Puni-calagin). Это вещество нейтрализует свободные радикалы и повышает антиоксидантный статус. Попадая в организм, оно благотворно влияет на сердце. По данным медиков, пуникалагин и другие антиоксиданты, содержащиеся в гранате, укрепляют стенки сосудов и снижают уровень "плохого" холестерина, что препятствует образованию атеросклеротических бляшек. Гранат благодаря витамину К препятствует развитию артрозов, которым по статистике страдает более 10% населения Земли. Именно витамин К играет значительную роль в обмене веществ в костях и соединительных тканях и участвует в усвоении кальция. А научные изыскания медицинской школы Западного резервного университета Кейза показали, что гранат замедляет деформацию хрящевых тканей, приводящих к остеоартрозу. Гранатовый сок богат фитонутриентами, которые снимают воспаления и уменьшают припухлости хрящевых тканей.
Сок граната способствует удалению зубного налета. Кроме того, он обладает противомикробными и противовирусными свойствами и очищает полость рта от бактерий. Благодаря этому снижается риск возникновения болезней десен. Также в соке граната содержатся вещества, блокирующие рост злокачественных новообразований. Согласно исследованию, опубликованному в журнале Американской ассоциации исследований рака, регулярное употребление граната в несколько раз снижает риск рака молочной железы. Ученые изучают также пользу экстракта граната при раке простаты. Благодаря высокому содержанию анктиокислительных и антивоспалительных веществ гранатовый сок замедляет рост раковых клеток. Кроме того, существуют основания полагать, что он замедляет развитие легочных онкологий, что позволяет более эффективно бороться с заболеванием.
Гранат повышает иммунитет. В 100 г граната содержится 21% дневной нормы витамина С. Считается, что достаточно съедать четвертинку одного граната, чтобы укреплять иммунитет.
Гранат улучшает пищеварение. Пищевые волокна - это элементы, которые не усваиваются организмом, но обеспечивают удаление из кишечника всего переработанного. Они считаются "двигателем" здорового пищеварения. Пищевые волокна содержатся в злаках, а также некоторых фруктах, в том числе и гранате. Вы получите 16% дневной нормы пищевых волокон, если съедите всего 100 г граната. Кроме того, гранатовый сок стимулирует аппетит и прекрасно утоляет жажду. Гранат способствует заживлению шрамов. Масло зерен граната улучшает регенерацию клеток эпидермиса, а также ускоряет заживление ран. Кроме того, экстракт граната хорошо восстанавливает кожу после солнечных ожогов. Гранат повышает уровень гемоглобина в крови. Гранатовый сок часто назначается при анемии - по полстакана три раза в день за полчаса до еды.
Регулярное употребление в пищу граната не только нормализует гемоглобин, но и укрепляет волосяные луковицы. Это предотвращает выпадение волос и придает им здоровый блеск. Гранат показан при сахарном диабете - он обладает мочегонным действием, что способствует уменьшению отеков, часто встречающихся у диабетиков на ранних стадиях болезни. Гранат сохраняет молодость. Согласно исследованию 2006 года, он препятствует развитию болезни Альцгеймера. Это происходит за счет высокого содержания в составе граната антиоксидантов пуникалагинов, которые, в свою очередь, уменьшают выраженность воспалительных процессов в головном мозге и замедляют возрастные деменции. Кроме того, экстракт граната нередко применяется в медицине как antiage ("против возраста") добавка. Он замедляет процесс старения кожи, уменьшает количество морщин и препятствует образованию возрастных пигментных пятен.
Великолепные сорта
Гранат в Азербайджане произрастает везде, в том числе в дикорастущем виде. У нас также выращиваются такие сорта граната, как "Велес", "Ширин", "Гюлейша", "Шихбаба", "Шахнур". У каждого свой вкус, цвет, из некоторых даже готовят лечебные снадобья. В Азербайджане о гранате сочиняют стихи, слагают песни.
В Гёйчайском, Габалинском, Уджарском и Сабирабадском районах сданы в эксплуатацию заводы по переработке граната, созданы станции приема граната в селах. Только в Гёйчайском районе на площади 1700 гектаров заложены гранатовые сады, где получают более 30 тонн урожая в год. Каждый год в Азербайджане в начале ноября проводится фестиваль граната. Заканчивается его сбор, и страна с размахом отмечает это событие. Проводятся выставки и ярмарки, люди хвастают своим урожаем и дегустируют различные гранатовые вкусности: вино, сок, варенье и пр.
В настоящее время азербайджанский гранат поставляется как на внутренний, так и внешний рынок в виде свежих фруктов, а также в переработанной форме. Гранатовый сок, производимый в Азербайджане, экспортируется в Россию, страны СНГ и Европы, США, Израиль и Китай. Продукты, полученные при переработке граната, - это гранатовый сок, соус, а также продукты концентрата. Среди этих продуктов известен соус наршараб. В азербайджанской кулинарии он используется в качестве приправы к мясным блюдам, а также подается к разнообразным рыбным блюдам. Гранат - вкусный и красивый фрукт. Из него готовят множество блюд - от салатов до десертов.
НАРШАРАБ
Сначала гранаты следует очистить и сложить зерна в большую кастрюлю. Поставив кастрюлю с гранатовыми зернами на огонь, следует начать давить их толкушкой, периодически помешивая. И ложка, и толкушка должны быть деревянными, так как кислота граната будет вступать в реакцию с металлическими приборами. Постепенно выделяющийся сок со временем покроет косточки. Прекратить нагревание кастрюли следует тогда, когда косточки, отделившиеся от зерен, побелеют.
Затем нужно отделить сок от косточек. Для этого пригодится достаточно объемный дуршлаг, который следует поставить на таз или кастрюлю. Зерна в дуршлаге нужно, не прекращая, толочь и помешивать. Отцеженный сок в кастрюле снова нужно поставить на огонь и периодически помешивать, чтобы не пригорел. Процесс вываривания гранатового сока будет продолжаться до тех пор, пока жидкость не станет достаточно густой. В ходе варки закипевший соус может разбрызгиваться, такой эффект считается нормой.
Готовность соуса можно определить, выложив его на тарелку и остудив. Готовый соус будет иметь консистенцию нежирной сметаны. Когда консистенция соуса будет достаточно густой, огонь под кастрюлей следует выключить, а в соус добавить соль.
Время подготовки гранатов - 1 час, время приготовления соуса - 2 часа.
Из 10 кг гранатовых зерен получится около 2,5-3 л соуса наршараб. В такое количество соуса следует добавить одну чайную ложку соли.