Azərbaycan nüvə enerjisinin öyrənilməsinə dair işləri sürətləndirir
Dünyada yer altından çıxarılan yanacaq (neft, qaz və kömür) ehtiyatlarının məhdudluğu ilə birgə enerji istehlakının artımı alternativ energetikanın inkişaf məsələlərini ön plana çıxarır. Hərçənd son on ildə külək və günəş, habelə bioyanacağın enerjisinin istifadəsi üzrə layihələr fəal şəkildə inkişaf etsə də, onların payı hələ də cüzidir. Atom və su enerjisi də böyük əhəmiyyətə malikdir. Və əgər son halda çox şey təbii şərtlərdən, daha doğrusu, ölkədə bolsulu çayların olmasından asılı olsa da, atom elektrik stansiyaları, demək olar ki, hər yerdə inşa edilə bilər. Bu gün dünyanın 30 ölkəsində 435 nüvə enerji reaktoru istismar olunur və daha 15 ölkədə 72 reaktor inşa edilir. 2013-cü il ərzində AES-lərdə 2359 teravatt-saat (TVts) elektrik enerjisi istehsal edilib ki, bu da elektrik generasiyasının dünya üzrə həcmindən 11% azdır. Bərpaolunan enerji mənbələrinin payı artmaqda davam edir, amma dünya hələ də üstünlüyü orqanik yanacağa verir.
Beynəlxalq Energetika Agentliyinin proqnozlarına görə, atom istehsal obyektlərinin əsas artımını Çin, Hindistan, Koreya və Rusiyadan gözləmək lazımdır. Dünya energetikasında atom elektrik stansiyalarında elektrik enerjisinin hasilat payı 2040-cı ilə kimi hazırkı dövrlə müqayisədə cəmi 1 bənd - 12%-ə qədər artacaq. Faktiki olaraq atom və bərpaolunan generasiya ilə elektrik enerjisinin hökmranlıq etdiyi "işıqlı gələcək", yenidən bir neçə on ilin üfüqünün arxasında gizlənir. "Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi" QSC-nin sədri Adil Qəribovun hesab etdiyi kimi, Azərbaycanın sənaye sektoru yüksək artım templəri nümayiş etdirir ki, paralel olaraq enerji mənbələrinə tələbat artır.
"Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi" QSC-nin sədri Adil Qəribovun hesab etdiyi kimi, Azərbaycanın sənaye sektoru yüksək inkişaf templəri nümayiş etdirir, bununla paralel olaraq, enerji mənbələrində tələbat artır. Lakin enerjinin alternativ mənbələri nüvə texnologiyaları kimi bu ehtiyacları ödəmək qabiliyyətinə malik deyil. Azərbaycanda nüvə energetikasının inkişaf perspektivləri və gələcəkdə həlli gözlənilən öhdəliklər Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində "Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi" QSC-nin yaradılması haqda 2014-cü il 8 may tarixli Sərəncamında müəyyən edilib.
"Bizim vəzifəmiz mümkün qədər tez atom elektrik stansiyası (AES) tikmək deyil. Azərbaycan karbohidrogen ehtiyatları ilə zəngindir və bu gün AES-in tikintisi bizim üçün qısamüddətli vəzifə deyil. İndi görülən işlər gələcək üçün qoyulan özüldür. Azərbaycanda AES-in tikinti müddəti haqda konkret danışsaq, buna illər, ehtimal ki, 20-30 il və hətta daha çox vaxt lazım olacaq", - deyə A. Qəribov qeyd edib. Qoyulan məqsədlərə çatmaq üçün nüvə texnologiyalarını mənimsəmək zəruridir və kadr potensialını da gücləndirmək bir o qədər labüddür. Azərbaycan köhnə nəsil reaktorlardan istifadə etmək niyyətində deyil, çünki QSC sədrinin hesab etdiyi kimi onların əksəriyyəti istehsalatda köhnəlmiş texnologiyalardır və onlar yüksək təhlükəsizliyə malik deyillər.
"Dördüncü nəsil reaktorlar seriya şəklində istehsal olunarsa, bu məsələni nəzərdən keçirməyə hazır olacağıq, öz təkliflərimizi hazırlayacağıq. Azərbaycanda gələcəkdə inşa olunacaq AES-in gücünə gəlincə isə o, 1000 meqavatdan az olmayacaq. Çünki gücü az olan AES-lərin tikintisi iqtisadi nöqteyi-nəzərdən sərfəli deyil", - deyə Qəribov qeyd edib.
Mövcud ziddiyyətlərə baxmayaraq, nüvə energetikası enerjinin digər istehsal növləri ilə müqayisədə bir sıra üstünlüklərə malikdir. AES-in digər elektrik stansiyalarından üstünlüyü ondan ibarətdir ki, onların işləməsi üçün az yanacaq tələb olunur və onlar digər məsələn, istilik elektrik stansiyalarından fərqli olaraq, ekoloji cəhətdən təmizdirlər. Müəyyən miqdar enerjinin istehsalı üçün neft və ya qaz, kömürlə müqayisədə cüzi miqdarda uran lazımdır ki, həmin miqdarda enerji istehsalına çəkilən xərcləri azaldır. Uran alış və nəql olunma zamanı da ucuz başa gəlir ki, gələcəkdə də elektrik enerjisinin dəyərini azaldır. Atom enerjisini istixana qazları buraxmır. Nüvə bölünməsi üçün kameralar su ilə soyudulur, daha sonra isə turbinlərin qidalanması üçün istifadə olunan buxara çevrilir. AES-in orta xidmət müddəti 40 ildir.
"Fukusima" AES-də baş verən qəzadan sonra, reaktorların təhlükəsizlik məsələsi aktuallaşdı və bir çox ölkələr atom energetikasının inkişafını məhdudlaşdırmağa başladılar. Lakin elm və texnologiyanın inkişafı, heç şübhəsiz, gələcəyin reaktorlarının təhlükəsizliyinə təsir edəcək. Və bu mənada istismar mənbəyi artıq çoxdan tükənən atom elektrik stansiyaları, o cümlədən Ermənistanda Metsamor AES-in bağlanmasının zəruriliyi böyük aktuallığa malikdir. 1970-ci illərdə inşa olunan Metsamor AES artıq çoxdan köhnəlmiş hesab olunur və bütün region üçün təhlükə doğurur. AES-in bağlanmasının zəruriliyini dəfələrlə bir sıra beynəlxalq strukturlar bildiriblər, AB isə bu işlər üçün hətta 200 mln. avro da ayırmağı təklif edib. Lakin Ermənistanda AES-in istismar müddətini daha 10 il - 2026-cı ilə kimi uzatmaq niyyətindədirlər.
"Ermənistanda qəza olacağı təqdirdə, onu qısa müddətdə kənarlaşdırmaq üçün imkanlar yoxdur və problem qlobal miqyas ala bilər. 20 ton nüvə materiallarının partlayışı region üçün ekoloji fəlakət ola bilər", - deyə Qəribov bildirib.
Nüvə elmlərinin inkişafı, texnologiyaların öyrənilməsi və kadr potensialının genişləndirilməsi məsələsinə toxunaraq, Qəribov qeyd edib ki, Azərbaycanda 20 meqavat gücündə tədqiqat reaktorunun tikintisi nəzərdə tutulub. Bundan başqa, 2 kilovatlıq tədqiqat-təlim reaktoru da işə salınacaq. Bu kadr potensialının inkişafında mühüm məsələdir. Belə ki, Azərbaycan bu işdə aparıcı nüvə nəhənglərinin təcrübəsindən savayı, daxili imkanlarından da istifadə etmək niyyətindədir.
Əldə olunan təcrübənin tədris müəssisələri vasitəsilə inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulub. Burada məqsəd AES-in istismara verilməsi zamanı rusiyalı mütəxəssislərin köməyinə qaçan qonşu İran və Ermənistan kimi gələcəkdə kadr çatışmazlığı problemini hiss etməməkdir. Qəribovun proqnozlarına görə, tədqiqat və tədris reaktorunun tikintisi 2020-ci ilə qədər yekunlaşa bilər. Azərbaycan onların tikintisi üçün icazə almaq məqsədilə Beynəlxalq Atom Enerjisi Təşkilatına (MAQATE) artıq müraciət edib.
Tədqiqat reaktorları atom energetikası, tibbi, radioaktiv izotopların istehsalı üçün və s. sahələrdə əsaslı tədqiqatların aparılmasında istifadə olunur. Onlar sənaye nüvə reaktorlarından fərqlənirlər, hərçənd onların böyük əksəriyyəti nüvə reaktorlarının yeni konstruksiyalarının tədqiqatı üçün nəzərdə tutulub və hazırda mövcud olan konstruksiyaların prototipləri olub. Tədqiqat reaktorlarının təhlükəsizliyinə gəlincə isə Qəribovun sözlərinə görə, bu vaxta qədər onlarla bağlı heç bir hal qeydə alınmayıb. Dünyada 600 tədqiqat reaktoru fəaliyyət göstərir ki, onların 90%-i universitet və akademik parkların ərazisində yerləşir.
Tədqiqat və tədris reaktorlarının tikintisi üçün 15 ha torpaq sahəsi ayrılıb, burada həmçinin inzibati bina, DATA-mərkəzlər və elmi işlərin aparılması üçün digər infrastruktur da yerləşəcək. DATA-mərkəzin hesablama gücü Avropa Nüvə Araşdırmaları Mərkəzinin (CERN) informasiya axınının emalı üçün fəaliyyət göstərəcək. Onun gücü mərhələli şəkildə artırılacaq ki, bu da böyük həcmdə hesablamalar aparmağa imkan verəcək və mənbələr fizikaçılara, həmçinin nüvə energetikası sahəsində məşğul olan digər alimlərə əlçatan olacaq. Atom energetikasının inkişafı üçün əsas hərəkətverici qüvvə enerji tədarüklərinin zəmanəti, iqlim dəyişikliklərinə cavab, istixana qazlarının tullantılarının azaldılmasıdır. Atom enerjisi yanacağın tükənən növləri üçün əla alternativ qismində, habelə istixana qazlarının tullantılarının xeyli dərəcədə azalması üzrə mühüm vasitə qismində nəzərdən keçirilir.
Enerji daşıyıcılarının tədarükünün zəmanətindən savayı, atom energetikası dövlətin ümumi sənaye səviyyəsinə nəzərə çarpan təkanverici təsir göstərir. Dünya nüvə nəhəngləri, heç şübhəsiz, sənaye baxımdan inkişaf etmiş ölkələrdir. Atom energetikasının inkişafı üçün kompleks güc və bu və ya digər dövlətin strateji imkanlarını təsdiq edən iri kapital qoyuluşu və yüksək texnologiyalar labüddür. Müəyyən dərəcədə atom enerjisinin aparıcı sənayesinə malik olması Azərbaycanın gələcəkdə dünya nəhəngləri klubuna daxil olması deməkdir.

ALTERNATIVE RESOURCES
The growth in energy consumption in the world, coupled with the limited supply of fossil fuels (oil, gas and coal), brings the development of alternative energy to the foreground. Although projects on the use of wind and solar energy, as well as biofuels have been actively developing in recent decades, their share is still scanty. The energy of the atom and water is of great importance. And if in the latter case, much depends on natural conditions, i.e. the presence of large rivers in the country, nuclear power plants can be built almost anywhere.
Today, 30 countries of the world operate 435 nuclear power reactors and 15 other countries are building 72 reactors. In 2013, nuclear power plants produced 2,359 terawatt-hours (TWh) of electricity, which accounted for less than 11 per cent of global electricity generation. The share of renewable energy continues to increase, but the world still prefers organic fuel.
According to the International Energy Agency, the main increase in nuclear capacity is to be expected in China, India, Korea and Russia. The share of electricity generation at nuclear power plants in world energy will increase by only 1 point - up to 12 per cent by 2040 in comparison with the present time. In fact, the "bright future", which is dominated by electricity from nuclear and renewable generation, is hiding behind the horizon of several decades again.
The chairman of the JSC National Centre for Nuclear Research, Adil Qaribov, believes that the industrial sector of Azerbaijan demonstrates high rates of growth in parallel with which demand for energy sources is increasing. Moreover, alternative energy sources are not capable of meeting this demand like nuclear technology does.
Prospects for the development of nuclear power in Azerbaijan and the challenges that lie ahead in the future are defined in the 8 May 2014 decree of Azerbaijani President Ilham Aliyev on the establishment of the JSC National Centre for Nuclear Research at the Azerbaijani Ministry of Communications and High Technology.
"Our task is not to build a nuclear power plant (NPP) as soon as possible. Azerbaijan is rich in hydrocarbon resources, and today the construction of nuclear power plants is not a short-term task for us. The work that is currently under way is the foundation that is laid for the future. Speaking specifically about the timing of the construction of nuclear power plants in Azerbaijan, it will take years, probably 20-30 years, and maybe more," Qaribov said.
To achieve these objectives it is necessary to master nuclear technology and, last but not least, build up human resources capacity. Azerbaijan does not intend to use the old generation of reactors, as obsolete technology is used for the production of most of them, the chairman of the company believes, and it is not provided with a high level of security.
"We will be ready to consider this issue and prepare our own proposals if reactors of the fourth generation are mass produced. As for the capacity of the NPP that will be built in Azerbaijan in the future, it will be no less than 1,000 megawatts, as the construction of a nuclear power plant with low capacity is not profitable from an economic point of view," Qaribov said.
In spite of the existing differences, nuclear energy has a number of advantages compared with other types of energy. The advantage of NPPs over other types of power plants is that their operation requires a small amount of fuel and they are environmentally friendly in contrast, for example, to thermal power plants.
The production of a certain amount of energy requires considerably less uranium than coal, oil or gas, which reduces the cost of the generation of the same amount of energy. Uranium is also cheaper to buy and transport, which further reduces the cost of electricity. Nuclear power does not emit greenhouse gases. Nuclear fission chambers are cooled by water, which is then converted into steam used to power turbines. The average life of a nuclear power plant is 40 years.
Following the accident at the Fukushima nuclear power plant, the issue of the safety of reactors became topical, and many countries began to restrict the development of nuclear energy. But the development of science and technology, of course, will affect the safety of the reactors of the future. In this regard, the need to close nuclear power plants whose service life has long expired, including the Metsamor NPP in Armenia, is becoming more topical. Built in the 1970s, the Metsamor nuclear power plant has long been considered obsolete and is a threat to the entire region. A number of international organizations have repeatedly pointed out the need to close the nuclear power plant, while the EU has even proposed allocating 200m euros for this work. However, Armenia intends to extend the operation of the plant for another 10 years - until 2026.
"In the event of an accident, Armenia is unable to eliminate it in a short period of time, and the problem can gain a global scale. The explosion of 20 tonnes of nuclear materials can become an environmental disaster for the region," Qaribov said.
On the issue of nuclear science, technology development and capacity building, Qaribov said that Azerbaijan plans to build a research reactor with a capacity of 20 megawatts. In addition to the research reactor, a two-kilowatt training reactor will also be used.
This is an important component in the development of human resources. For example, in this issue, in addition to the experience of leading nuclear powers, Azerbaijan intends to use its internal resources.
It is planned to develop the resulting experience through educational institutions in order not to experience shortages of personnel in the future on the example of neighbouring Iran and Armenia, which are using Russian specialists to operate nuclear power plants.
According to Qaribov, the building of research and training reactors can be completed by 2020. Azerbaijan has already appealed to the International Atomic Energy Agency (IAEA) for permission for their construction.
Research reactors are used for basic research in the field of nuclear energy and medicine, for the production of radioactive isotopes, etc. They differ from commercial nuclear reactors, even though many of them were intended for research into new designs of nuclear reactors and were prototypes of currently existing designs.
With regard to the safety of research reactors, according to Qaribov, no incidents have ever been reported at them. There are more than 600 research reactors in the world, and 90 per cent of them are located in universities and academic parks.
Some 15 hectares of land have been allocated for the construction of research and training reactors, and office buildings, a DATA centre and other infrastructure for scientific work will also be located there.
The computing power of the DATA centre will be used to handle the information flow of the European Centre for Nuclear Research (CERN). Its capacity will be expanded in stages, which will make it possible to carry out volume calculations, and the resources will be available to physicists and other scientists working in the field of nuclear energy.
The main driving force for the development of nuclear energy is guaranteed energy supplies, response to climate change and reduction of greenhouse gas emissions. Nuclear energy is considered as an excellent alternative to fossil fuels, as well as an important tool for a major cut in greenhouse gases.
In addition to guaranteeing energy supplies, nuclear energy has a significant stimulating effect on the overall industrial level of a state. World nuclear powers are undoubtedly industrialized countries. The development of nuclear energy requires huge investment and high technology, which shows the complex power and strategic capabilities of a state. To some extent, the presence of advanced nuclear power industry means the entry of Azerbaijan into the club of world powers in the future.