YOLUN ÖHDƏSİNDƏN TİKƏN GƏLƏR
Müasir texnologiyaların istifadə edilməsı və yüksək peşəkarlıq qısa müddətdə "AZVIRT" mmc-ni Azərbaycanın ən etibarlı şirkətlərindən birinə çevirib
Yəqin,  çox az adam razılaşmaz ki, Azərbaycan, demək olar ki, bir neçə il ərzində dünyanın ən inkişaf etmiş ölkələrinin həsədlə baxacağı infrastruktur inkişaf yolu keçib. Son üç-beş il ərzində, demək olar ki, hər ay mövcud nəqliyyat, kommunikasiya, şəhər və region, məişət infrastrukturunun yeniləndirilməsi və yaxşılaşdırılması üzrə iri obyektlər açılır.
Dövlətin bu prosesə böyük önəm verdiyini göstərən fakt kimi, Prezident İlham  Əliyevin bu layihələrin hər birinin istismara açılması mərasimində şəxsən iştirak etdiyini göstərmək olar ki, bu da inşaatçıları daha da məsuliyyətli olmağa ruhlandırır.
Yeri gəlmişkən, bu layihələrdə  əsas məqsəd  əhalinin həyat  və məişətinin rahatlığının yaxşılaşdırılması və yüksəldilməsi olsa da, çox sayda əlavə müsbət effektləri də var; onların sırasında yeni iş yerlərinin açılmasını, ölkənin turizm cəlbediciliyinin yüksəlməsini, orta və iri sahibkarlığın inkişafını göstərmək olar.
Sonuncu bəndə toxunarkən bildirməliyik ki, infrastruktur obyektlərinin yenidən qurulması və ya tikintisi üzrə sifarişlər, buna maliyyə, əsasən, dövlət tərəfindən verilsə də, layihələrin birbaşa podratçıları və subpodratçıları özəl bölmə müəssisələri olur ki, bu da onların inkişafına və böyüməsinə gətirir.
Deyilənlərin ən uğurlu örnəklərindən biri kimi, dövlət sifarişi əsasında gerçəkləşdirilən önəmli nəqliyyat infrastrukturu layihələri üzrə yetərincə  uğurlu iş təcrübəsinə malik  "AzVirt" MMC-ni göstərmək olar.
Regionların inkişafına töhfə
Öncədən qeyd edək ki, "AzVirt" MMC şirkəti öz fəaliyyət sahəsində bütün xidmətlər spektrini təklif edir - bu, avtomobil yollarının, körpü və hava limanlarının  tikintisisi və yenidən qurulması, yol-tikintiti materiallarının istehsalı, layihələndirmə işləri və s.-dir.
Fəaliyyətinin ilk günlərindən müasir texnologiyaların istifadəsi və əldə edilmiş təcrübə  hesabına, həmçinin, "AzVirt" MMC-in yüksək peşəkarlığının yardımı ilə şirkət qısa müddətdə ölkənin ən etibarlı qurumlarından birinə çevrilib. Bununla yanaşı, elmi-nəzəri təfəkkürə və MMC-nin fəaliyyəti sahəsində praktiki vərdişlərə malik yüksək ixtisaslı kadr potensialının olması da burada az rol oynamayıb. Yeri gəlmişkən, birinci amil şirkətə elmi-praktiki araşdırmalar aparmağa imkan verir ki, bunun da nəticəsində müxtəlif qabaqcıl texnologiyalar tətbiq edilir.
Beləliklə, məhz  "AzVirt" MMC  Azərbaycanda bu gün qırmadaş mastikalı və polimerli asfaltbeton qarışığını istifadə edən ilk və yeganə müəssisədir. İstehsal edilən asfalt betonunun tərkibinə aktivləşdirilmiş mineral tozlar qatılır.  Şirkətin icraçı-direktoru Kamil Əliyevin sözlərinə görə, yol tikintisində MMC geodeziyadan və layihələndirmədən başlayaraq, tikintiyə və istismara verilməsinə qədər işin bütün mərhələlərini yerinə yetirdiynə görə, "AzVirt" MMC-in başqa müəssisələrlə də səmərəli əməkdaşlığına imkan verir ki, bu da işin keyfiyyətinin yüksəlməsinə və layihənin  vaxtında bitirilməsinə təsir göstərir.
Şirkətin bu və ya başqa layihəyə cəlb edilmiş işçilərin qarşısında qoyduğu əsas tələb məhz yüksək keyfiyyətdir. Başqa sözlə, "AzVirt" MMC dünyada qəbul edilmiş bütün normalara əməl edir. MMC ekspertlərinin fikrincə, alman, Amerika və MDB keyfiyyət standartlarının  normaları bir-birindən o qədər də fərqlənmir, buna görə də, prinsipcə, onların hamısına cavab vermək elə də çətin deyil. Tikilən yollar boyunca yaradılan yeni infrastrukturlar, drenaj sistemləri də, çəkilən kommunikasiyalar da  bütün tikinti normalarına uyğun şəkildə həyata keçirilir. Qeyd edək ki, "AzVirt" MMC 2008-ci ildə  beynəlxalq ISO 9001:2000 standartlarının qeydiyyat sertifikatını əldə edib.
Öncə  deyildiyi kimi, bütün bunların hesabına sözügedən şirkətə artıq 10 ildən çoxdur ki, respublika miqyasında iri və məsuliyyətli layihələrin gerçəkləşdirilməsi tapşırılır. Belə ki, “2004-2008-ci illərdə regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində  "AzVirt" MMC tərəfindən Gəncə Hava Limanının uçuş-eniş zolağının, perronunun, yönəldici yollarının bərpası üzrə işlər, həmçinin Gəncə-Qazax yolundan hava limanına kimi asfalt beton yolunun çəkilməsi həyata keçirilib.
Şirkətin «hava limanı» layihələri sırasında Zabratda "Azalhelikopter" aviaşirkətinin  uçuş meydançasının 2007-ci ildə başa çatdırılmış tam yenidən qurulma layihəsini göstərmək olar. Bir il sonra isə Lənkəran hava limanında aerodrom, yük terminalı, vağzalyanı meydan və yönəltmə yolları istismara verilib. Demək olar ki, eyni vaxtda Zaqatala hava limanının uçuş-eniş zolağının təmiri və bərpası üzrə işlər də başa çatdırılıb.
Yollar, körpülər, qovşaqlar
Şəksiz ki, bütün bu layihələr regionların infrastrukturunun inkişafı üzrə ümumi proqramına önəmli töhfələr verib. Amma "AzVirt" MMC-in fəaliyyəti, əlbəttə ki, bununla məhdudlaşmır, şirkətin həm də Bakıda paytaxtın nəqliyyat sisteminin təkmilləşdirilməsi üzrə görülən işlər çərçivəsində önəmli layihələrin gerçəkləşdirilməsi üzrə yetərincə təcrübəsi var. MMC müasir yolların və yol qurğularının, körpülərin, yeraltı və yerüstü piyada keçidlərinin tikintisi üzrə işlərdə də iştirak edib.
Bunun parlaq nümunəsi kimi Əzizbəyov dairəsindən Heydər Əliyev Hava Limanına qədər olan avtomobil yolunun yenidənqurulması və genişləndirilməsi layihəsini göstərmək olar, məqsəd bu istiqamətdə hərəkət edən nəqliyyat vasitələrinin rahat və təhlükəsiz irərliləməsini təmin etmək idi.
Bununla yanaşı, 8-12 zolaqlı yolun 4 zolağı sürətli hərəkət üçün ayrılıb. Layihəyə görə,  yaşayış məntəqələri ərazisində nəqliyyatın rahat hərəkəti üçün Əzizbəyov dairəsindən Sabunçu dairəsinə qədər uzunluğu 12,2 km olan  8 zolaqlı yol tikilib. Yol hərəkətinin tənzimlənməsi çərçivəsində üç yol qovşağı, körpü, yeraltı tunel, altı yerüstü və bir yeraltı piyada keçidi tikilib, yoldan yağış və qrunt sularının kənarlaşdırılması üçün tədbirlər görülüb.
Bildirmək gərəkdir ki, bu yaxınlarda Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə ölkənin nəqliyyat sisteminin təkminləşdirilməsi üzrə 2008-2013-cü illərdə nəzərdə tutulmuş əlavə tədbirlər planı çərçivəsində "AzVirt" MMC tərəfindən tikilmiş bir sıra çox önəmli obyektlərin açılışı  gerçəkləşdirilib.
K. Əliyevin sözlərinə görə, şirkətə 19 kilometrlik Heydər Əliyev Hava Limanı - Bilgəh qəsəbəsi avtomobil yolunun və 14 kilometrlik Bilgəh - Novxanı - Sumqayıt yolunun birinci hissəsinin yenidən qurulması da tapşırılıb və bu istiqamətlərdə işlər, demək olar ki, 65-70% başa çatdırılıb.
İstismara verilmiş obyektlər sırasında hava limanı yol qovşağını göstərmək olar. Bu qovşaq «yonca yarpağı» tipinə aid edilir.  Böyük önəm daşıyan bu qovşaq Zığ - Hava Limanı və Bakı şəhəri - Mərdəkan qəsəbəsi istiqamətlərində avtomobillərin hərəkətinin tamamilə təhlükəsiz və maneəsiz tənzimlənməsini  həyata keçirir. Qeyd edək ki, tikintisinə ötən ilin mayında başlanmış körpüdə inşaat işləri ən yüksək keyfiyyət normları ilə gerçəkləşdirilib. İstismara verilmiş yeni qovşağın yollarının ümumi uzunluğu 6757 m.-dir.
İkiistiqamətli və dörd aşırımı olan körpünün uzunluğu 127 m, eni isə 39,8 m.-dir. Körpünün konstruksiyası gərginləşdirilmiş dəmir betonundan ibarətdir. Burada həmçinin uzunluğu 8,8 km olan müasir drenaj sistemi çəkilib. Körpü 9 bal gücündə zəlzələyə davamlıdır və istismar müddəti 100 ilə hesablanıb.
Bununla yanaşı, bu layihə çərçivəsində "AzVirt" MMC daha bir çox önəmli obyekt - hava limanı - Zuğulba qəsəbəsi istiqamətində yol tikib. Burada polad aşırımlı asma körpü inşa edilib, onun da istismar müddəti 100 ilə hesablanıb. Bu körpü həm də piyada körpüsü rolunu oynayır. Daha əvvəl isə bu avtomobil yolunda nəqliyyatın intensiv hərəkəti piyadaların da təhlükəsiz hərəkətinə mane olurdu. Bu körpüdə keçidin olması real təhlükəni aradan qaldırmış oldu.
Burada yolun hər iki istiqəmətində piyadalar üçün pilləkənlər quraşdırılıb, körpünün hər iki tərəfində eni 4 m olan piyada yolu tikilib. Bu qovşaq nəqliyyat vasitələrinin Binə qəsəbəsindən Bakıya və Mərdəkana hərəkətinin maneəsiz tənzimlənməsində önəmli rol oynayır.
Görülən işlərin keyfiyyətinə gəldikdə, bu məsələ ilə bağlı ən yaxşı fikir Prezident İlham Əliyevə məxsusdur: "Azərbaycanda artıq bütün işlərdə, o cümlədən körpü və yolların tikintisində ən müasir texnologiyalardan itstifadə edilir. Bu körpü dünyanın ən inkişaf etmiş ölkələrinin şəhərlərində tikilmiş körpülərdən heç də geri qalmır, bəlkə də onlardan üstündür, çünki burada ən qabaqcıl, yeni texnologiyalardan istifadə edilir".
Öncə qeyd edildiyi kimi, "AzVirt" MMC göstərilən proqram çərçivəsində yol layihələri üzərində işləməyə davam edir və növbədə Heydər Əliyev Beynəxalq Hava Limanından Bilgəh qəsəbəsinə qədər çəkilən yolun istismara  verilməsidir. Burada tikinti eyni anda bir neçə obyektdə aparılır, işin tam başa çatması isə bu ilin sonuna qədər planlaşdırılır.
Beləliklə, şirkət nəqliyyat vasitələrinin rahat hərəkəti, əhalinin rahatlığı, həmçinin paytaxt ətrafının xarici görkəminin yaxşılaşdırılması üçün nəzərdə tutulmuş daha bir neçə önəmli layihəyə imza atacaq. Yekunda bir daha Azərbaycan şirkətlərinin bu cür iri layihələrdə iştirakını yüksək qiymətləndirən İlham Əliyevin sözləri yerinə düşərdi: «Azərbaycanda bu sahədə çox güclü və müasir şirkətlər artıq var. Deməli, vəsaitlər Azərbaycanda qalır, bizim insanlar işlə təmin edilir, ölkəmiz inkişaf edir».

BUILD AND YE SHALL REACH
Hardly anyone would argue today that, in a matter of a few years, Azerbaijan has achieved infrastructural development at a pace to make the world's most developed countries envious.  In the last three to five years, major facilities have been put into operation almost every month, modernising and improving transport, communications, urban, regional, communal and other types of infrastructure.  The importance attached by the state to this process is demonstrated by the fact that President Ilham Aliyev not only participates personally in the launching ceremonies of these projects, but also periodically monitors their implementation, thus placing even greater responsibility on the builders.  Incidentally, besides the main goal of these projects - improving and making people's everyday lives more comfortable - there are also many positive 'side effects', including new jobs, greater attractiveness for tourists and the development of medium-size and large businesses.  Touching on the latter, let us stress that although contracts for construction or reconstruction of infrastructure, as well as funding for projects, are released by state, the project contractors and subcontractors are private companies; this enables them to grow and expand.
One clear example is the AzVirt LLC, with its successful record of work on state contracts for important transport infrastructure projects.
Contribution to regional development
Let us note in advance that the AzVirt company offers a full range of services in its field of operations:  building and repairing motorways, bridges and airports, manufacturing road building materials, design work and so on.
Thanks to the introduction of latest technologies, literally from the very first days of the company's operation, and its accumulated experience and professionalism, AzVirt quickly became one of the most trusted companies in the country.  The availability of highly skilled staff with both the extensive theoretical knowledge and practical skills required in the company's area of operations also played an important role.  Incidentally, the former factor enables the company to conduct applied research to introduce various cutting-edge technologies.  For example, AzVirt is the first and the only company in Azerbaijan to use stone mastic asphalt, resin mixes and bituminous concrete asphalt.  Activated mineral particles are used in the manufacture of bituminous concrete tarmac.  Company Executive Director Kamil Aliyev said that in view of the fact that the company conducts the full cycle of work in road building, beginning with geodesy and design and ending with construction and putting into operation, AzVirt 's cooperation with other enterprises is increasingly effective, and this too has a positive effect on the quality and timely completion of projects.
Good quality is the company's main requirement of the staff involved in implementing company projects.  Incidentally, AzVirt complies with all international standards.  The company's experts believe that quality standards in Germany, the United States and CIS countries are not so different, which is why meeting them all is not too difficult in principle.  New infrastructure is built along the highways and draining and communications systems are added - all this is done in full conformity with all construction standards.  Let us note that in 2008, AzVirt received the ISO 9001:2000 standard compliance certificate.
As already mentioned, this has helped the company to secure nationally important, large-scale projects for more than 10 years.  For example, within the framework of the State Programme for the Social and Economic Development of the Regions (for 2004-2008), AzVirt conducted reconstruction work on the runway, ramp and guide tracks of Ganca airport and the bituminous concrete road from the Ganca-Qazax motorway to the airport.
Among the company's airport projects, there was also the total reconstruction of Azalhelikopter's helipads in Zabrat, completed in 2007. One year later, the two-year project to reconstruct the aerodrome, cargo terminal, rail station square and access road at Lankaran airport was completed.  Almost simultaneously, work to repair and reconstruct the Zaqatala airport runway was completed.
Roads, bridges, traffic intersections
Of course, all the above-mentioned projects were a noticeable contribution to the overall programme of development of infrastructure in the regions.  However, AzVirt's operations are not limited to them:  The company also has experience of carrying out important projects in Baku, within the framework of the action plan to improve the capital's transport system.  The company took part in building modern roads and motorway facilities, bridges, pedestrian underpasses and overpasses and so on.  One of the best examples was the project to reconstruct and widen the motorway from Azizbayov circle to Heydar Aliyev International Airport, which improved safety and comfort on the route.
Four lanes of the eight- to 12-lane motorway are intended for high-speed traffic.  In line with the project, the eight-lane 12.2-km motorway was built from Azizbayov to Sabuncu circle to better accommodate traffic within the populated area. To regulate the traffic, three interchanges, a bridge, a tunnel, six surface-level pedestrian crossings, with one underground passage, were built and measures were taken to drain rain and subsoil waters from the surface of the motorway.  Literally a few days ago, a ceremony to open a number of important facilities built by AzVirt as part of the action plan to improve the country's transport system for the period 2008-2013 was held with the participation of President Aliyev.  Kamil Aliyev said that the company had been charged with the reconstruction of the 19-km road from H. Aliyev International Airport to the town of Bilga and the 14-km section of the Bilga-Novxani-Sumqayit highway, and that the project was already 65-70% completed.  Among the facilities completed is the cloverleaf, two-level interchange at the airport.  A highly important facility, the interchange regulates in complete safety the unhindered flow of traffic from Zix to the airport and from Baku to Mardakan.  We should note that the work on the airport interchange, begun in May 2011, was conducted to the highest quality standards.  The total length of the motorways at the cloverleaf interchange is 6.757 km.  The two directional bridge, with four spans, is 127 metres long and 39.8 metres wide.  The bridge was built with pre-stressed reinforced concrete.  A modern draining system 8.8 kilometres in total length was also installed; grassing and landscaping work was carried out around the facility.  The bridge is resistant to earthquakes of scale 9 and its service life is 100 years.
In addition to the interchange, AzVirt built another important facility within the project - the traffic interchange on the airport- Zagulba motorway.  A suspension bridge with steel vaults was built there; its service life is also 100 years.  The bridge doubles as a pedestrian crossing.  In the past, intense traffic on this motorway created difficulties for safe crossing.  The pedestrian zone on the bridge has eliminated the risk. Steps were built for pedestrians on both sides of the motorway and there are 4-metre-wide pedestrian passages in both directions.  The facility is important for the regulation of unimpeded traffic flow from Bina to Baku and Mardakan and the reverse direction.  As for the quality of construction work, the best assessment was given by President Ilham Aliyev:  "The most advanced technologies are already in use in all areas in Azerbaijan, including in the building of roads and bridges.  This bridge is in no way inferior to those in the cities of the most advanced countries, and it might even be superior, because the latest cutting-edge technologies were used."
As already mentioned, AzVirt continues to work on road construction under the programme, and next in line for completion is the motorway from Heydar Aliyev International Airport to Bilga. Work is under way on several facilities there and the project is to be completed by the end of this year.
So, the company will affix its signature to several more important projects to facilitate unimpeded traffic flow, comfort of travel and improved visual appeal for the capital's outskirts.  In ending, it would be appropriate to cite President Ilham Aliyev who always appreciates highly the participation of Azerbaijani companies in large-scale projects of this kind:  "There are already very strong, modern companies in this field in Azerbaijan.  The money stays in Azerbaijan, our people have jobs, and the country develops."