"ÜMİD EDİRƏM Kİ, KAĞIZ KİTABLAR HƏLƏ BƏŞƏRİYYƏTƏ ÇOX KÖMƏK EDƏCƏK…"
Çingiz Abdullayevin birinci kitabı «Mavi mələklər» 1988-ci ildə Bakıda «Yazıçı» nəşriyyatı tərəfindən 30 min tirajla çap olunmuşdu. Bu əsərin çapı qadağan edilmişdi, üç ildən çox «KQB»nin və nəşriyyatın arxivlərində saxlanan əsərdə guya məxfi sayılan məlumatlar varmış. Hazırda Çingiz Abdullaev - hüquq elmləri doktoru, Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının katibidir. Onun əsərləri, təxminən, 30 dilə tərcümə edilib və dünyanın müxtəlif ölkələrində toplam 20 milyon tirajla çap olunub.
Çingiz Abdullayev bir vaxtlar Müdafiə Nazirliyinin xətti ilə xaricdə tapşırıqlar yerinə yetirib, xüsusitəyinatlı şöbəyə rəhbərlik edib. Belçiki, Almaniya, Polşa, Rumıniya, Anqola, Əfqanıstanda işləyib. Çoxları bilmir ki, 1986-cı ildə Abdullayev Çauşeskunun güllələnməsində əli olması ittihamı Rumıniyadan çıxarılıb. Sən demə, o, məsələnin bütün detallarından xəbərdar imiş, amma baş verənlərə birbaşa heç bir dəxli yox imiş. Namibiya ərazisində o, əsir düşmüş Anqola komandirlərini qurtarmaq üçün ağır əməliyyatın iştirakçısı olub. Bu əməliyyatdan cəmi dörd nəfər sağ qayıdıb. Buna görə də həyat və qan bahasının nə olduğunu çox yaxşı bilir. Boş yerə deyil ki, Amerikanın «Christian Science Monitor» jurnalı Abdullayevi siyasi detektiv üzrə ən yaxşı çağdaş müəlliflərdən biri adlandırıb. Və bu gün Çingiz ABDULLAYEV «Region plus»un suallarına cavab verir.
- Çingiz müəllim, siz hüquq fakültəsini qurtarmısınız, amma yazıçı oldunuz. Dövlət xidmətini atıb, yazıçılığa meyillənməyiniz nə ilə bağlıdır?
- Demək olar ki, bu, taleyin işidir. Əslində isə hər şey daha gerçək və sadədir. Mən kitab yazmağa hələ partiya işində olanda başlamışdım, onda inzibati orqanların kuratoru idim, məni Mərkəzi Komitəyə təsdiq edəndə qərara aldılar ki, Yazıçılar İttifaqına katib göndərsinlər. Bu təyinata çox sevindim, amma düşünürdüm, uzun çəkməz və yenidən dövlət qulluğuna qayıdaram. Amma özünüz də bilirsiniz nələr baş verdi. 90-cı illərin «Qara Yanvar»ı oldu, 91-də SSRİ dağıldı və 92-də Xocalı faciəsi törədildi. Belə şəraitdə hara qayıdaydım və qayıtmaq da istəmirdim.
- Keçən ilin payızında sonuncu kitabınız - «Qələbə mehrabı» çapdan çıxıb. Maraqlıdır, detektivin baş qəhrəmanı Füzuli Hüseynovun prototipi kimdir?
- Əslində, «Qələbə mehrabı»ndan sonra «Uzanan sözardı» və «Alqışlar altında ölüm» kitablarım çapdan çıxıb. Yetirəncə çox kitabım işıq üzü görür. Qəhrəmanlarımı konkret insanlardan götürürəm. Onların bəzilərini açıqlamaq olar, bəzilərini isə yox. Bəziləri özlərini tanıyır və inciyirlər. Məsələn, mənim yaxın yoldaşlarımdan biri görəndə ki atasını “KQB” generalı kimi yox, polkovnik kimi təsvir eləmişəm, incimişdi. «Dədəmin vəzifəsini niyə alçatlmısan?» - demişdi.
- Əsərləriniz üçün süjeti necə tapırsınız?
- Həyatdan götürürəm. Bəzən elə işlər baş verir ki, onu heç bir yaradıcı məllif belə düşünə bilməz. Məsələn, faciəli 11 Sentyabr hadisələrini götürək. Kimin ağlına gələrdi ki, Amerikada eyni vaxtda bir neçə layner oğurlayacaqlar və onu Ticarət Mərkəzinin qoşa qülləsinə çırpacaqlar? Yeri gəlmişkən, həmin binanın ən üst mərtəbəsindəki restoranda yemək yeməyi çox sevirdim və orada tez-tez olurdum. Həyat o qədər gözlənilməz və heyrətli olur ki, heç bir müəllif onunla yarışa çıxa bilməz.
- Sizin Dronqonu çox vaxt müəlliflə eyniləşdirirlər. Amma o, müəyyən qədər ideallaşdırılmış personajdır. Qəhrəmanınızın hansı cəhətlərinin sizdə olmasını istərdiniz?
- Ümid edirəm ki, o, insanların xoşuna gəlir. Amma düşünürəm, o elə də ideallaşdırılmayıb. O da bütün kişilər kimi hərdən arvadına xəyanət edir, yaxşı üzə bilmir, maşın sürməyi sevmir, təyyarə ilə uçmağı xoşlamır. Mən də onun kimi ağıllı, həssas və xoşxasiyyət olmaq istərdim. Həm də qadınların xoşuna gəlir. Bəzən qısqanclıqla görürəm ki, o, müəllifdən çox sevilir. Əməlli-başlı pisikirəm.
- Kitab oxumağa vaxtınız varmı? Ədəbiyyatın hansı janrına üstünlük verirsiniz? Sizin fikrinizcə, hansı müəllifi dahi adlandırmaq olar?
- Mən hər şeydən öncə oxu-cuyam. Uşaqlıqdan kitab oxumağı sevirəm. Müəllimlər dərs vaxtı kitabları məndən alırdılar. Ən çox keçən əsrin 60-cı illərinin fantastikasını sevirəm. Onda parlaq müəlliflərin bütöv bir toplusu var idi. Bredberi, Azimov, Şekli, Saymak, Anderson - bütün həyatımboyu sevdiyim müəlliflərdir. Müəlliflər baxımından mən elə də orijinal deyiləm. Əlbəttə, Şekspir məndən ötrü mütləq dahidir. Həm də Tolstoy, Dostoyevski, Dikkens, Balzak. Onların çoxdan heç bir qiymətə ehtiyacı yoxdur. Sadəcə, dahidirlər! Və əlbəttə ki, ata Düma. O, sizə bütün zamanların hekayəçisinin parlaq nümunəsidir.
- Elə bir kitab varmı ki, hər bir insan oxumalıdır. Gənclərə hansı əsərləri oxumağı məsləhət görərdiniz?
- Şəksiz ki, «Robinzon Kruzo», «Qulliverin macəraları», «Xəzinələr adası», «Don-Kixot», Jül Vern və Mayn Ridin kitablarını; Aleksandr Düma və Herbert Uells mütləq oxunmalıdır. Onlarsız insan özünü ziyalı saya bilməz. Daha yaşlı insanlar Heminquey, Remark və Folkneri oxumalıdırlar. Ümumiyyətlə isə kitablar yetərincə fərdi məşğuliyyətdir. Gənclərə gözəl şahzadə qıza aşiq olmağı, qızlara əfsanəvi şahzadəni sevməyi məsləhət görmək olar. Amma hərənin öz şahzadəsi olacaq. Kimlərsə Prustu xoşlayır, kimlərsə də Kamyudan ötrü ölür, bəziləri də Çexovu bəyənir. Bütün zövqləri eyniləşdirmək mümkün deyil. Bir neçə kitabı mütləq oxumaq lazımdır, qalanları zövq işidir. Əsas odur, xoşa gəlsin.
- İnternetə necə baxırsınız, o, getdikcə kinoteatrları, kitabxanaları, televiziyanı və qəzetləri əvəz edir. Sizə elə gəlmirmi ki, zaman keçdikcə, elektron kitablar insanların ənənəvi kağız kitablara münasibətini dəyişəcək?
- İnternetə müsbət yanaşıram, o, bəşəriyyətin ən böyük ixtiralarından biridir. Biz, hətta təsəvvür edə bilmirik ki, o, gələcəkdə həyatımızı necə dəyişəcək. Mənə elə gəlir, yalnız Ayzek Azimov hələ 50 il qabaq bizim sivilizasiyanın başına gələcəklərini görə bilmişdi. Ola bilər, kitablara qarşı münasibət doğrudan da dəyişə bilər. Mən elektron kitabların və İnternetdə əsər satışının necə artdığından xəbərdaram. Amma ümid edirəm, kağız kitablar hələ bəşəriyyətə xidmət edəcək. Sonrasına baxarıq... Sivilizasiyanın inkişafını dayandırmaq mümkün deyil, biz yalnız öz axmaqlığımız üzündən bu prosesi dayandıra bilərik.
- Çox səyahət edirsiniz, tanınmış yazıçılardan kimlərlə görüşmüsünüz? Hansı görüş xüsusilə yadınızda qalıb?
- Kimlərlə görüşdüyümü, hətta sadalayıb-qurtarmaq mümkün deyil. Bu baxımdan gerçəkdən xoşbəxt insanam. Kamilo Xose Selanın villasında olmuşam, Joze Saramaqo və Dario Fo ilə görüşmüşəm, Sergey Mixalkovla dost olmuşam, bir neçə dəfə evinə getmişəm. Orxan Pamuk qonağım olub. Çağdaş Nobel mükafatı laureatlarından, demək olar ki, hamısını tanıyıram, o cümlədən, sonuncü laureat Mario Varqasa Losu ilə də tanışam; o özünün «Müharibə dünyanın sonudur» kitabını mənə bağışlayıb. Onlardan hər biri barədə danışmağa başlasam, bütöv bir kitab yazmaq olar. Onların hər biri, demək olar ki, oturuşmuş görüş sahibi idi və heç nə ilə onların fikrini dəyişmək mümkün deyildi. Hələ səksəninci illərin sonlarında Yulian Semyonovla görüşmüşdüm. Yəqin ki, mənə ən çox təsir edən «Məsih İncili» əsərinin müəllifi Joze Saramaqo olub. O, əyilməz iradə və kişilik sahibi idi, heç vaxt öz baxışlarından geri çəkilməzdi. Mənim Azərbaycanda da bəxtim gətirib. Burada indi dünyada olmayan Mirzə İbrahimov, Süleyman Rüstəm, İsmayıl Şıxlı kimi görkəmli yazıçılarla görüşmüşəm.
- Siz artıq 50 yaşınızı keçmisiniz. Bu müddət ərzində nə qazandınız, nə itirdiniz?
- Mizantroplaşdım. Optimizmi xeyli itirdim. Ümid edirəm, tam transformasiya baş verməz. Amma incidir. İnsanlar dəyişmirlər. Başqalarının səhvləri üzərində öyrənmirlər. Bu çox incidir. Üstəlik, mən ata və anamı itirmişəm. Atam üç il qabaq, anam isə iki ay qabaq məni tərk elədi. İkisinin bir yerdə yüz yetmiş yaşları var idi. Anam, hətta dünyasını 87 yaşında dəyişsə belə, bu, yenə də ağırdır. Onlar həyatda olanda elə bilirsən ki, onlar əbədidirlər. Amma bununla belə mən düşünürəm ki, bəxtim gətirib. Əlli il valideynlərlə birgə yaşamaq böyük xoşbəxtlikdir və heç kim bu əlli ili məndən əsla ala bilməz. Heç zaman.
- Siz artıq dünyada məşhur yazıçı şöhrətini qazanmısınız, həyatda daha nələri əldə etmək istərdiniz?
- İstərdim ki, kitablarımı daha çox insanlar oxusunlar. Frankfurt mükafatını artıq qazanmışam, Nobel istəyirəm, amma onu verməyə də bilərlər. Əgər ciddi danışsaq, bütün normal insanlar, o cümlədən, «dünyaşöhrətli yazıçılar» nə istəyirlərsə, mən də onu - doğma və yaxınların sağlığını istəyirəm. İnanın, ən önəmlisi budur.
- Çingiz Abdullayevin bacarmadığı və öyrənmək istədiyi nəsə varmı?
- Fransız dilini bilmirəm. Uşaqlarım sərbəst şəkildə bir neçə dildə, o cümlədən, fransızca da danışırlar. Mən onu həmişə gözəl saymışam. Yəqin, öyrənmək lazımdır. Bir də kosmosa uçmaq istərdim. İstərdim ki, Yerə kənardan baxım. Təyyarləri sevməsəm də, ildə 40-50 dəfə uçmalı oluram. Kosmosun xatirinə raketlə də risk etmək istərdim.
- Son ənənəvi sual. Öz yaradıcılıq planlarınızdan danışın. Hazırda hansı əsər üzərində işləyirsiniz və növbəti kitabınız nə vaxt işıq üzü görəcək?
- Yaxın bir neçə ayda «Bumeranq zərbəsi», «Qurban sindromu», «Vicdanın adaptasiyası» trilogiyam işıq üzü görəcək. Sonra otuzbeşyaşlı gənc bakılı qadının dili ilə yazılmış «Bakı bulvarı» kitabım çap olunacaq. Artıq «Yeni amazonlar tayfası» kitabım hazırdır. Görürsünüz, dayanmıram. Martda isə Ənvər Əbluc tərəfindən çəkilmiş «Toran işıq» filmimin premyerası olacaq. Planlarım çoxdur, yaşayarıq, görərik...

What secret did people's writer Chingiz Abdullayev reveal to our magazine?
Cingiz Abdullayev's first book - the novel "Blue Angels" - was published in early 1988 in Baku by the Yazici publishing house with a print run of 30,000 copies. This novel was banned from publication and was kept in KGB archives and the publishing house for more than three years, as it allegedly contained information considered to be confidential. Now Cingiz Abdullayev is a doctor of law and secretary of the Writers' Union of Azerbaijan. His novels have been translated into nearly 30 languages, with a total print run of more than 20 million copies worldwide.
At one time he carried out overseas assignments for the Ministry of Defence and led a special purposes section. He worked in Belgium, Germany, Poland, Romania, Angola and Afghanistan. Few people know that in 1989 Abdullayev was expelled from Romania on charges of involvement in the shooting of Ceausescu. It turned out that he knew all the details of the incident, although he was not directly involved in it. In Namibia, he participated in a major operation to free captured Angolan officers. Only four people returned alive from the operation. Thus he knows very well the price of blood and life. It is no wonder that the US magazine Christian Science Monitor called him one of the best contemporary writers in the political detective genre. Today, Cingiz Abdullayev answers questions from R+.
- Mr Abdullayev, you graduated from the faculty of law and became a writer. What prompted you to leave government service and take up writing?
- You can say it was fate. But in reality, everything is much more prosaic and simple. I started writing books while I worked in the party overseeing administrative authorities and, at some point, when I was promoted to the Central Committee, they decided to appoint me secretary of the Writers' Union of Azerbaijan. I was only too glad of such a change and figured it wouldn't last long. I thought I would return to public service. But you know what happened - "Black January" in 1990, the break-up of the Soviet Union in 1991 and Xocali in 1992. In such circumstances, there was nowhere to return to and I did not really want to.
- In the autumn of last year, your latest book, "The Altar of Victory", saw the light of day. Who was the "prototype" of the detective story's main character Fizuli Huseynov?
- In fact, since the "Altar of Victory", "The Protracted Epilogue" and "Death to Applause" have been published. I've published many new books. I take my characters from specific people. I can name some of them, but can't name others. Some people recognize themselves and take offence. For example, one of my closest friends was offended when I wrote that his father was a colonel in the KGB, while he was actually a general. "Why did you demote my dad?" my friend asked.
- How do you find plots for your novels?
- In life. Sometimes such incredible things happen that even the most imaginative writer could not invent them. For example, the tragic events of 11 September. Who could imagine that in America someone would seize several airliners and destroy both towers of the World Trade Centre? By the way, I loved to dine at their restaurant on the top floor and often visited there. Life is so unpredictable and interesting that no author can keep up with it.
- Your Drongo is often associated with his author. Nevertheless, he is a kind of idealized character. What traits of your character would you like to possess?
- I hope people like him. But I don't think he's so idealized. Like almost all men, he's sometimes unfaithful to his wife, doesn't swim very well, doesn't like driving and hates flying. I'd like to be as clever, insightful and communicative as he is, and to be liked by women. Sometimes I am jealous that people like him more than his author. It's terribly annoying...
- Do you have time to read? What genre of literature do you prefer? Which author do you think can be called a genius?
- I'm primarily a reader. I have loved to read since childhood. Teachers took away my books during lessons. I love American fiction of the 1960s most of all. A whole constellation of brilliant writers appeared then. Bradbury, Asimov, Sheckley, Simak, Anderson - a love for life. And I'm not original in my choice of authors. Of course, Shakespeare. He's an absolute genius for me. Also, Tolstoy, Dostoevsky, Dickens and Balzac. Although they no longer need any assessment. They're simply genius! And, of course, Dumas p?re. He's one of the most brilliant storytellers of all time.
- There are books that everyone must read. What stories would you personally advise young people to read?
- Of course, "Robinson Crusoe", "The Adventures of Gulliver", "Treasure Island", "Don Quixote", the books of Jules Verne and Mayne Reid, Dumas and HG Wells. Without them, you can't consider yourself to be an educated person. And for older age groups, there are Hemingway, Remarque and Faulkner. But in general, books are a very private business. You can wish a young man to fall in love with a beautiful princess and a girl to fall in love with a prince from a fairytale. But everyone will have their own prince and princess. Some like Proust, some love Camus, and others like Chekhov. There can be no single taste. There are several mandatory books, but the rest is up to you. The main thing is to like them.
- How do you feel about the Internet which is gradually replacing cinemas, libraries, television and newspapers? Don't you think that over time, e-books will change the reader's attitude to traditional paper books?
- I feel very positive. The Internet is one of mankind's greatest inventions. We can't even imagine yet how it will change our future life. It seems that only Isaac Asimov imagined fifty years ago what would happen to our civilization. Perhaps the attitude to books really will change. I know how the sale of electronic books and novels is growing on the Internet. Hopefully, paper books will continue to serve humanity in my lifetime. And then we'll see ... The development of civilization cannot be stopped unless we are stupid enough to stop the process.
- Do you travel a lot? What prominent writers do you meet? What particular meeting do you remember?
- It's impossible even to list all the people I've met. In this respect, I'm a very lucky man. I was at the villa of Camilo Jose Cela and I met Jose Saramago and Dario Fo, I'm a close friend of Sergey Mikhalkov and have visited his home several times. We've hosted Orhan Pamuk here. Among modern Nobel Prize winners, I've seen and know almost everyone, including Mario Vargas Llosa, who gave me his book "The War of the End of the World". If I start to talk about each of them, I could write a book. Almost all of them were people with longstanding views that couldn't be shaken by any situation. I even met Yulian Semyonov back in the late eighties. Perhaps I was most impressed by the author of "The Gospel According to Jesus Christ", Jose Saramago. He was a man of unbending will and courage who never renounced his views. But I would not want to talk only about those whom I met while travelling. I've been lucky in Azerbaijan as well. Here I met such outstanding past writers as Mirza Ibrahimov, Suleyman Rustam and Ismayil Sixli.
- You are over 50 now. What have you gained and lost in this time?
- I've become a misanthrope. I've lost a fair amount of my optimism, turning into a cheerful cynic. I hope that there will be no final transformation. But it's annoying. People do not change and do not learn from others' mistakes. It's a shame. I've also lost my mom and dad. My dad died three years ago and my mother passed away two months ago. They lived a combined total of almost 170 years. But I'm still hurt, even though my mother died at 87. When they're alive, you think they're eternal. Although, by and large, I think I was lucky. To live up to 50 with your parents is great happiness and no-one can take it away from me. Never.
- You have already achieved fame as an internationally known writer. What else would you like to accomplish in life?
- I want more people to read my books. I already have the Frankfurt Prize, I would like a Nobel Prize, although they may not give it to me. But, to be serious, the most important thing that any sane person, even a "world famous writer", may want in life is the health of his family and friends. Believe me, this is the most important thing...
- What else can't Cingiz Abdullayev do, but would very much like to learn?
- I don't speak French. Children are fluent in several languages, including French. It has always seemed so beautiful to me. I probably need to learn it. I would also like to fly into space and look at our earth from the outside. Although I don't like airplanes, I have to fly forty to fifty times a year. For the sake of space, I'm willing to take a risk and get on a rocket.
- The last traditional question. Tell us about your future plans. What novel are you working on and when will your next book be released?
- In the next few months, my trilogy "Boomerang Hit", "Victim Syndrome" and "Adaptation of Conscience" will be published. Then there will be a book written on behalf of a young, 35-year-old Bakuvian woman, which is called "The Baku Boulevard". The book, "Clan of New Amazons" is ready. As you can see, I'm not stopping. And in March, my new movie "Inverted Light", filmed by Anvar Abluc, will premiere. There are many plans. We just have to wait and see...