QONŞULAR SAATLARI TUTUŞDURDU
Birgə enerji və nəqliyyat layihələri, oxşar separatizm  problemləri və sadəcə,  mehriban qonşu münasibətləri. Azərbaycan-Gürcüstan əlaqələrinin indiki səviyyəsini səciyyələndirən qarşılıqlı maraqlar toplusu, ümumilikdə, demək olar, bunlardan ibarətdir. Lakin qonşu ölkələr arasında müzakirə predmeti və əməkdaşlıq sahələri çoxdur və bu da tərəflərin mütəmadi əlaqə saxlamasını zəruri edir.
Bu baxımdan, Gürcüstan xarici işlər naziri Qriqol Vaşadzenin yanvarın 18 -19-da Azərbaycana etdiyi səfər «saatların tutuşdurulması» kimi də qiymətləndirilə bilər. Qonşu dövlətin XİN başçısını qəbul edən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla Gürcüstan arasında enerji layihələrinin uğurla həyata keçirildiyini vurğulayıb. Dövlət başçısı, həmçinin, Gürcüstanla siyasi və iqtisadi əlaqələrin inkişafının vacib olduğunu vurğulayıb. Daha ətraflı danışıqlar iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında davam etdirilib.
Jurnalımıza blis-müsahibəsində Q. Vaşadze Bakıya səfərinin məhsuldar keçdiyini deyib və qarşılıqlı əlaqələrin indiki səviyyəsindən razılığını bildirib.
- Cənab nazir, Bakıya səfərinizin nəticələrini necə qiymətləndirirsiniz?
- Mənim azərbaycanlı həmkarım Elmar Məmmədyarovla  görüşlərim,  bir növ, ənənə halını alıb və bu, təqdirəlayiq haldır. Bakıda olmağımdan məmnunam. Biz ilk siyasi danışıqlarımızı apardıq və müzakirələrimiz əhəmiyyətli, səmərəli oldu. Hazırda Gürcüstan-Azərbaycan münasibətlərinin indiki durumunu qiymətləndiririk. Qərara almışıq ki, əlaqələrimizi daha da dərinləşdirək. Cənubi Qafqazda stabillik məsələlərinə, iqtisadi la-yihələrə xüsusi  toxunduq. Onu da qeyd edim ki, birgə həyata keçirilən iqtisadi layihələr Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərində  böyük gücə malikdir. Biz bu vacib məsələlərlə bağlı qərar qəbul etdik. Bununla yanaşı, iki ölkənin beynəlxalq təşkilatlarda bir sıra qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərdə birgə mövqedən çıxış edilməsi, xüsusilə də Avropa İttifaqı ilə əlaqədə birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələlərinin mümkün-lüyünü də  müzakirə etdik.
- Otən ilin sonunda Polşa öz vətəndaşlarını Azərbaycanın müvafiq dövlət qurumlarının rəsmi icazəsi olmadan Dağlıq Qarabağa getməməyə çağırdı. Gürcüstan da Polşa kimi dövlətlərin bu addımına qoşula bilərmi?
- Biz kimlərinsə atdığı addımlara qoşulmuruq. Yaxşısı budur, onlar bizə qoşulsunlar. Bizim gürcülər üçün ciddi qayda-qanunlarımız var. Göstəriş var ki, konflikt olan ərazilərə gedilməsin, o cümlədən, Dağlıq Qarabağa Azərbaycan hökumətinin icazəsi olmadan getmək olmaz. Yadıma gəlmir ki, bu qanuna əməl olunmasın. Axırıncı dəfə, məncə,  bu qayda 2009-cu ildə pozulub.
- Gürcüstan-Azərbaycan sərhədlərinin delimitasiyası üzrə komissiyanın gürcü və azərbaycanlı ekspertlərindən ibarət işçi qrupunun görüşlərində indiyədək elə də müsbət bir nəticə əldə edilməyib. Razılaşmanın əldə olunmamasının kökündə nə durur?
- Biz bu məsələni də müzakirə etdik. Bu istiqamətdə işlər gedir, komissiya görüşür, danışıqlar aparır.  Onu deyim ki, bu, çox həssas və ciddi bir məsələ olduğu üçün şərh verə bilmərəm. Ekspertlərin işləri başa çatanadan sonra rəy bildirəcəyik.
- Azərbaycanın enerji sektorunun inkişafının Gürcüstan iqtisadiyyatına nə kimi təsiri var?
- Çox böyük, yaxşı təsiri var. Bildiyiniz kimi, bu situasiyanı biz özümüz - həm Gürcüstan, həm də Azərbaycan yaradıb. Azərbaycan və Gürcüstan enerji baxımından özünü təmin edir, heç kimdən asılı deyil. Müstəqillik məsələsinə gələndə, müstəqilliyi qorumaq üçün enerji asılılığının olmaması çox vacibdir. İqtisadi cəhətdən heç kimdən asılı deyilik.  Bizim ölkə başçılarımız, hökumətlərimiz bu istiqamətdə çox böyük işlər görüblər. Özü də qiyməti, dəyəri olmayan işlər. Azərbaycanda enerji sektorunun inkişafında sizin ölkə rəhbərinizin xidmətləri qiymətsizdir. Biz birgə işlərimiz nəticəsində bunu yaratmışıq. Bizim hökumətlərimiz bu sahədə böyük işlər görüb. Mən bunu qiymətləndirməyə bilmərəm.  Azərbaycan kimi qonşumuzdan çox razıyıq.

NEIGHBOURS COMPARE NOTES
Georgian Foreign Minister Grigol Vashadze has discussed the results of the talks in Azerbaijan with Region Plus
Joint energy and transport projects, problems of territorial integrity and simply good neighbourly relations - this is perhaps a generalized list of the main factors which define the current level of cooperation between Azerbaijan and Georgia.  As there are many more subjects for discussion and areas of cooperation, regular contacts between the sides are important.
Georgian Foreign Minister Grigol Vashadze's visit to Azerbaijan on 18-19 January 2011 can be called the latest instance of comparing notes by the neighbours.  At a meeting with the head of the foreign political department of the neighbouring state, Azerbaijani President Ilham Aliyev stressed the successful implementation by Azerbaijan and Georgia of projects in the energy sector.  He also noted the importance of promoting political and economic ties with Georgia.  The talks continued in greater detail at the foreign ministers' level.
In his short interview with R+, Grigol Vashadze called his visit to Baku fruitful and expressed his satisfaction with the level of relations between the two countries in general.
- Mr Vashadze, what is your assessment of the results of your visit to Baku?
- My meetings with my Azerbaijani opposite number Elmar Mammadyarov have become a tradition of sorts, and I can only welcome this. I was glad to visit Baku again. We had the first political consultations this year, and our discussions were important and effective.  At present, we are conducting an appraisal of the current state of relations between Georgia and Azerbaijan, and we have decided to make our relations even closer. We also discussed issues of stability in the South Caucasus and economic projects. I have to say that the joint economic projects which we are implementing are highly important for Azerbaijani-Georgian relations. We reached decisions on these important issues. In addition, we discussed the possibility of reaching a common position in international organizations on issues of mutual interest, especially on the implementation of joint projects with the European Union.
- Late last year, Poland urged its citizens to refrain from travelling to Nagornyy Karabakh without permission from relevant government agencies of Azerbaijan. Will Georgia join the countries which do not recommend their citizens to travel to the occupied territories of Azerbaijan? What instructions do Georgian citizens have in this respect?
- We are not joining any initiatives, we urge others to join ours. There are binding laws for the Georgians. There is an instruction prohibiting Georgian citizens to visit conflict areas, including Nagornyy Karabakh, without permission from the Azerbaijani authorities. I do not remember when it was last violated. I think this happened in 2009.
- And what about the demarcation of the Azerbaijan-Georgian border? To all appearances, there is no progress on this issue. What is the problem?
- We discussed this issue too. We are working on this issue, the commission holds meetings and talks. I have to say that it is a very sensitive and serious issue, so I cannot comment on it yet. We shall make comments on this issue when experts complete their work.
- In conclusion, please familiarize us with your assessment of the influence of Azerbaijani projects in the energy sector on the development of the Georgian economy.
- The influence is great and positive. As you know, we have created this situation ourselves - both Georgia and Azerbaijan. Today our countries produce energy for themselves and do not depend on anyone. Energy security is important in guaranteeing national independence. From an economic point of view, we do not depend on anyone. The heads of our states and governments have done a lot of work in this direction. The leadership of your country should pride itself on the development of the energy sector of Azerbaijan. It is difficult to overestimate this work. We have achieved this together. I can only appreciate this. We are pleased to have a neighbour like Azerbaijan.