2011-ci ildə azərbaycan paytaxtı bir sıra mötəbər yarışlara ev sahibliyi edəcək
Yenicə həyatımıza qədəm qoyan 2011-ci il Azərbaycan idmanı üçün həm vacib, həm də məsuliyyətli mövsüm olacaq. Bu ildən etibarən, 2012-ci ildə keçiriləcək London Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya uğrunda mübarizə başlayır. Eyni zamanda, məhz bu il paytaxtımız Bakı bir sıra mötəbər yarışlara ev sahibliyi edəcək.
2011-ci ilin Bakıda keçiriləcək ilk böyük yarışı cüdo ilə bağlı olacaq. Dünya cüdosunun ən güclü simaları London Olimpiadasına lisenziya xalları uğrunda mübarizəyə məhz bizim doğma şəhərdə başlayacaq. «Dünya ustaları»nın turnirində qələbəyə görə 400 lisenziya xalı veriləcək. Mötəbər yarışda ölkəmiz ən güclü heyətlə təmsil olunacaq. Yığmanın lideri Pekin Yay Olimpiya Oyunlarının qalibi Elnur Məmmədli də iştirakçılar sırasında olacaq. 400 xalı qazanan cüdoçu böyük ölçüdə Londona yollanacaq heyətə daxil ediləcək. Xatırladaq ki, Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının yeni qaydalarına əsasən, Olimpiadaya lisenziyalar reytinq sıralamasına uyğun veriləcək. Yəni olimpiadanın startına 2 ay qalmış reytinqdə ilk 8-də qərarlaşan cüdoçular (Avropa üzrə, hər çəki dərəcəsində) 4 illiyin ən böyük yarışına vəsiqə alacaq.
Digər mötəbər yarış taekvondoçulaların lisenziya xarakterli turniridi. Qaydalara əsasən taekvondo üzrə olimpiadaya lisenziyalar 2 yarışda verilir. Bu mötəbər turnirlərdən biri məhz Bakıda keçiriləcək. Taekvondoçularımız Londona yollanmaqdan ötrü əsl güclərini göstərməlidi. Qaydalara əsasən hər ölkə olimpiadaya yalnız 4 idmançı (2 qadın və 2 kişi) yollaya bilər. Ona görə rəqabətin yüksək olacağını indidən əminliklə söyləmək olar. Qeyd edək ki, indiyə qədər Azərbaycan xanım taekvondoçularla Olimpiadada təmsil olunmayıb. Məhz buna görə də cari mövsüm federasiya maksimum nəticə əldə etməyi qarşıya məqsəd qoyub. Taekvondoçularımız Olimpiadaya maksimum heyətlə yollanmaq arzusundadı.
2011-ci ildə Bakıda keçiriləcək ən böyük yarış boks üzrə böyüklərin dünya çempionatı olacaq. Bu, Azərbaycan idmanı tarixində boks üzrə ən böyük turnir olacaq. İndiyə qədər Bakıda bədii gimnastika və güləş üzrə dünya çempionatları keçirilib. Boksçuların dünya çempionatı həm də lisenziya uğrunda mübarizəylə yadda qalacaq. Planetin ən güclü boksçuları Londona vəsiqəni Bakıda qazanmalı olacaq. Ona görə millimizin ciddi sınaqla üzləşdiyi dəqiqdi. Azərbaycan yığması doğma divarlar arasında maksimum lisenziya qazanmağa iddialıdı.
Bundan başqa, 2011-ci il ərzində Bakıda bir sıra beynəlxalq turnirlər təşkil ediləcək. Futbol üzrə yığmamız eləcə də qadın voleybolçulardan ibarət klublarımız beynəlxalq görüşlər keçirəcək. Futbolçularımız Avropa çempionatının seçmə mərhələsi çərçivəsində Bakıda Almaniya və Belçikanı qəbul edəcək. Voleybolçularımız isə Çağırış Kuboku və Çempionlar Liqasında vacib görüşlər keçirəcək. Üstəlik «Rabitə» voleybol klubu artıq Liqada əsas mərhələyə vəsiqə qazanıb. Bu isə o deməkdir ki, Bakı daha bir mötəbər yarışa ev sahibliyi edə bilər. Söhbət Çempionlar Liqasının «dördlər finalı»ndan gedir. Qitənin ən güclü 4 voleybol klubu məhz paytaxtımızda mübarizə apara bilər. Federasiya artıq lazımi sənədləri toplayıb. Qaydalara əsasən, «dördlər finalı»na vəsiqə qazanan klublardan biri əsas mərhələnin görüşlərinə ev sahibliyi etmək imkanı qazanır.
Bakıda WSB silsiləsindən olan dünya boks seriyasının görüşləri təşkil ediləcək. «Bakı atəşi» komandası rəqiblərini Sərhədçi Olimpiya İdman Mərkəzində qəbul edəcək. Hazırda komandamız 5 görüşdə maksimum xalla qrupda liderdi. Bu isə boksçularımızın pley-off mərhələsinə çıxmaq şansını artırır. 2011-ci ildə Peşəkar Boks Liqasının 3 görüşü Bakıda baş tutacaq. Martda «İpək Yolu» beynəlxalq boks turniri keçiriləcək. Mayda isə yeniyetmə boksçuların ənənəvi «Heydər Əliyev kuboku» uğrunda beynəlxalq turniri təşkil olunacaq.
Mayda, həmçinin, şahmatçıların «Prezident kuboku» turniri olacaq. Federasiya həmin yarışda dünyanın aparıcı qrossmeysterlərini payxtamıza dəvət edəcək. Qeyd edək ki, ötən il «Prezident kuboku»nda dünya çempionu Vladimir Kramnik və bir sıra məşhur şahmatçılar iştirak ediblər.
Göründüyü kimi, 2011-ci il Azərbaycan idmanında mötəbər yarışlar və əlamətdar hadisələrlə zəngindi. Ölkə idmanı hər il mühüm yarışlara ev sahibliyi etməklə dünyanın diqqət mərkəzində olur.
Dövlət başçısı, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyevin idmançılarla görüşdə söylədiyi kimi, dünya artıq Azərbaycanı idman ölkəsi kimi qəbul edib. Bakı indi istənilən mötəbər yarışa ev sahibliyi etmək imkanına malikdir. Üstəlik ölkəmizin dünya və Avropa çempionatlarını yüksək səviyyədə keçirəcəyi heç kimdə şübhə doğurmur. İndi beynəlxalq federasiyalar Azərbaycan təşkilatçılığını bütün dünya ölkələrinə nümunə kimi göstərir.

В 2011 году столица Азербайджана примет ряд авторитетных международных соревнований
Наступивший год будет важным и очень ответственным для азербайджанского спорта. В этом году стартует борьба за путевки на летние Олимпийские игры в Лондоне. Помимо этого Баку предстоит принять у себя также ряд престижных международных соревнований.
Первым крупным соревнованием, которое пройдет в этом году в Баку, станет лицензионный международный турнир дзюдоистов. Самые сильные дзюдоисты мира соберутся в столице Азербайджана, чтобы побороться за путевки на лондонскую Олимпиаду. Победа на турнире "Мировых мастеров" позволит набрать 400 лицензионных очков. Азербайджанская команда в этом соревновании будет представлена своим сильнейшим составом, в числе участников которого и лидер сборной, олимпийский чемпион Эльнур Мамедли. Напомним, что олимпийские лицензии по этому виду спорта, согласно новым правилам Международной федерации дзюдо, будут выдаваться по рейтинговому списку. То есть путевки в Лондон получат те спортсмены, которые за два месяца до начала Олимпиады окажутся в первой восьмерке (по Европе, во всех весовых категориях).
Другим престижным турниром лицензионного характера в Азербайджане станет соревнование таэквондистов. Согласно правилам, олимпийские путевки по этому турниру разыгрываются в два этапа. Первый из них пройдет в этом году в Баку. Отметим, что каждая страна имеет право послать на Олимпиаду всего четырех спортсменов (двое мужчин и две женщины). Поэтому уже сейчас можно представить, насколько острой будет конкуренция. Азербайджанским таэквондисткам придется в этом году продемонстрировать все, на что они способны. Отметим, что до сих пор наши девушки в Олимпиаде не участвовали.
Самым же крупным соревнованием, которое примет Баку в 2011 году, станет чемпионат мира по боксу среди взрослых. Это будет самый большой турнир в истории азербайджанского спорта. Чемпионат также будет носить лицензионный характер - сильнейшие боксеры мира будут бороться за путевки на Олимпиаду. Поэтому азербайджанскую сборную ожидает нелегкая борьба, однако руководство команды нацелено завоевать в родных стенах максимально возможное количество лицензий.
Текущий год запомнится и другими международными турнирами, которые пройдут в Азербайджане. Отечественные футболисты в рамках отборочного этапа чемпионата Европы примут в Баку команды Германии и Бельгии. Важные встречи в родных стенах проведут и волейболисты Азербайджана - это "Кубок вызова" и Лига чемпионов. Вдобавок клуб "Рабита" уже получил путевку в основной этап лиги, а это значит, что Баку может стать хозяином еще одного престижного соревнования - "Финала четырех". Волейбольная федерация Азербайджана уже подала необходимые документы, и, судя по всему, именно Баку будет предоставлено право на организацию встречи четырех сильнейших волейбольных клубов континента.
В Баку ожидается также проведение Всемирной серии бокса (WSB). Команда "Бакы атеши" ("Бакинский огонь") примет соперников в Олимпийском спортивном комплексе пограничников. В настоящее время азербайджанская команда лидирует в группе, набрав максимальное количество очков за пять встреч. А это повышает шансы боксеров выйти в плей-офф.
В 2011году в Баку пройдет также третья встреча Лиги профессионального бокса. В марте наша столица примет турнир "Ипек йолу" ("Шелковый путь"), а в мае - международный турнир на Кубок Гейдара Алиева.
В последний месяц весны в Баку состоится также Кубок Президента по шахматам. На престижное соревнование будут приглашены самые сильные шахматисты мира. Напомним, что в прошлогоднем Кубке президента приняли участие чемпион мира Владимир Крамник, а также ряд других известных шахматистов.
Как видим, 2011 год для Азербайджана будет богат на авторитетные международные соревнования и знаменательные события. Как заметил, подводя итоги прошлого года, президент страны, глава Национального олимпийского комитета Ильхам Алиев, сегодня Азербайджан во всем мире воспринимается как спортивная страна. Баку доказал, что способен провести у себя любое международное соревнование на высшем уровне, будь то континентальное или мировое первенство. Не случайно в последние годы международные федерации спорта все чаще приводят Азербайджан в пример как хорошего организатора международных турниров. И этот год, вероятно, не станет исключением.