Çərşənbə axşamı, 21:27
Ölümlərə baş əymədən, iddialardan, yalanlardan uzaqlarda yaşadı. yeganə şairdir ki, sağlığında adına mükafatlar təsis edildi, yaradıcılıq müsabiqələri keçirildi
Bu, hər şairə nəsib olan xoşbəxtlik və tale payı deyil ki, sağlığında da, ölümündən sonra da dərin məhəbbətlə sevilsin, anılsın, şeirləri dillər əzbərinə çevrilsin. Bu sırada əzəmətlə dayanan Məmməd Araz ömrüboyu Azərbaycanda yaşayıb-yaratsa da, yazdıqları dünya poeziyasının inciləri sayıldı.
Məmməd Araz 1933-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Şahbuz rayonunun Nurs kəndində anadan olub. Orta məktəbi doğma kəndində bitirdikdən sonra, Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun coğrafiya fakültəsində təhsil alıb. Bir müddət Şahbuz rayonunda müəllimlik edib. «Sevgi nəğməsi» adlı ilk şeirlər kitabı 1959-cu ildə oxuculara çatdırılıb. Həmin il Moskvada Ali Ədəbiyyat kursuna daxil olan Məmməd Araz təhsilini başa çatdırdıqdan sonra, «Maarif» nəşriyyatında redaktor vəzifəsində çalışıb. Sonralar müxtəlif qəzet, jurnal redaksiyalarında, nəşriyyatda məsul katib, redaktor müavini, direktor müavini işləyib. 1975-ci ildən ömrünün sonuna kimi (2004-cü il) «Azərbaycan təbiəti» jurnalının baş redaktoru olub. 20-dən artıq kitabın müəllifidir, respublikanın əməkdar incəsənət xadimi, Dövlət mükafatı laureatı, Azərbaycanın xalq şairidir. Dövlət müstəqilliyimizi qazandıqdan sonra, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin fərmanı ilə Azərbaycanın ən yüksək mükafatı - «İstiqlal» ordeni alan ilk üç şairdən biri olub.
Azərbaycan poeziyasının Məmməd Araz zirvəsi. Misralarla göyərən bu ucalığın ətəklərinə çatmağa çoxu həsrət qaldı. Məmməd Araz haqqında yazanlar bu möhtəşəm ucalığın kökünü həmişə təbii ilham və istedadla bağlayırlar. Mənə elə gəlir ki, bu sözləri bütün şairlər haqqında demək mümkündür. Çünki əsl şairlik elə ilhamdan, istedaddan doğulur. Məmməd Araz bütün bu ziddiyyətlərlədolu dünyadan, elə öz şair dostlarının arasından bir ox kimi sıyrılaraq elə bir ucalıqda dayandı ki, biz bu zirvədə ancaq onu gördük. Məmməd Araz son dərəcə təvazökar, səmimi, kövrək, həm də zahirən çox fağır, solğun təsir bağışladığından, bəlkə də çoxumuz dərk edə bilmirdik ki, ətrafımızı bürümüş adiliyin içində necə böyük bir dahi ilə üz-üzəyik. Çəkdiyi ağrılara da, cəfaya və səfaya da özü daha yaxşı bələd idi. Uzun illər ağır xəstəlikdən əziyyət çəkdi. Amma ilhamı da, istedadı da həmişə təzə və saf idi. Qələmini çox dərindən işlədirdi. Ölümün qara üzünə şeirləri ilə meydan oxuyurdu. Öz inkarında özünü təsdiqləyirdi:
Qələm var əlimdə,
Gör neçə ildir?
Bir nəğməm dillərə nə
vaxt düşəcək?
Mənim gəlişimlə nə dəyişildi,
Mənim gedişimlə nə dəyişəcək?
Bu bənzərsiz şairin poeziyası ilə bağlı Azərbaycanın xalq yazıçısı Anarın çox dəqiq, ədəbi ölçüləri var: «Məmməd Araz şeirində sanki fikirlər sözlərin boyuna biçilib. Nə vəznin boş xanələrini doldurmaq üçün artırılan lüzumsuz kəlmələr var burda, nə də darısqal dil köynəyində çırpınan düşüncələr. Məmməd Araz poeziyasının mehvəri Vətən eşqi, vətəndaşlıq amalı, dünya haqqında, kürreyi-ərzimiz haqqında həm nikbin, həm də nigaran qənaətlərdir».
Azərbaycan - mayası nur, qayəsi nur ki.
Hər daşından alovdilli ox ola bilər.
«Azərbaycan» deyiləndə ayağa dur ki,
Füzulinin ürəyinə toxuna bilər”.
Böyük Azərbaycan şairi Füzuliyə hörmət və onu sevmək Azərbaycanı sevmək deməkdir. Bu iki doğmanın arasında şairin çox ustalıqla yaratdığı vəhdət təbiidir. Məmməd Araz bədii sözün rəssamı idi. Sözlə elə tablolar yaradırdı ki, onun misraları gözümüzün önündə heyrətli bir mənzərəyə çevrilirdi.
“Azərbaycan - qayalarda bitən bir çiçək,
Azərbaycan - çiçəklərin içində bir qaya”.
Bu, adicə şeir, tablo deyil. Bu, Azərbaycanın əzəmətli heykəlidir, sadəcə qranitdən, mərmərdən deyil, sözdən yoğrulub, sözdən qurulub.
Dünya ədəbiyyatı seriyasında gördüyüm, duyduğum Məmməd Arazı, demək olar ki, müntəzəm oxuyuram. Onun poeziyasında doqquz planetin doqquzu da görünür. Orada həyatı, onun mənasını, fəlsəfəsini görürəm. Onunla ünsiyyətdə olmaq bir səadət idi. Yaxşı ki, o günləri indi kədər və xiffətlə xatırlasam da, qəlbimdə bir təsəlli var: uzun müddət Məmməd Arazla bir redaksiyada çalışmışam. Ondan dəfələrlə müsahibə almışam. Həmişə dünyanın təzadlarına, qəribəliklərinə, ümumiyyətlə, dünyanın özünə poetik baxışı olan şairin bu mövzuda çoxlu şeiri dillər əzbərinə çevrilib. Çox təzadlar yükünü çəkən bu dünyamızda nələr görməmişdi?! Bir narahtlıq keçirirdi ki, ağıllı azdıqca ağılsız artır. Ona görə də şeirlərində haray çəkirdi: «Qoruyun dünyanı «ağıllı»lardan». Bəzən də inciyəndə üzünü Tanrıya tutub deyirdi:
Odunu, suyunu dəyiş dünyanın,
Yolunu, yönünü dəyiş dünyanın,
Fəzada yerini dəyiş dünyanın
Ya rəbbim, bu dünya sən quran deyil!
Bu sərhədli, sədli dünyada ən çətin olanı nə idi görən? Bir dəfə belə bir sualla ona üz tutdum. Cavabı indi də xəyalımdan çəkilmir: «Min taleyin dərdinin bir qəlbi göynətməməsi, hər ocağın üstündə özünə aş dəmləyən biganələrin çoxluğu».
Məmməd Arazın oxucu ürəyində yaratdığı çox qəribə bir portreti var. Hər dəfə onun haqqında fikirləşəndə aşağıdakı misraları yada düşür:
Məni şeirimdə gəz bir insan kimi,
Qəlbimdə nə varsa ona demişəm.
Anadan, bacıdan gizlətdiyimi
Kağızdan, qələmdən gizlətməmişəm.
Uşaqlığı sovet rejiminin Azərbaycanda həyata keçirdiyi ağır repressiya illərinə təsadüf edib. 1945-ci ildə atası İnfil kişini «siyasi dustaq» kimi həbs edərək 1955-ci ilə qədər Qazaxıstanda həbs düşərgəsində saxlayıblar. 1981-ci ildə 105 yaşında dünyasını dəyişən İnfil kişinin həbs edilməsində qonşu ermənilərin əli olmuşdu. Həyatın amansızlığı, insanların riyakarlığı qarşısında çox əzab çəkən, lakin heç vaxt sınmayan, əyilməyən İnfil kişi ömrüboyu el üçün çalışıb, millət üçün xeyirxahlıq etmişdi. Yaşadığı kənddə bağ saldırdı, körpü tikdirdi, su çəkdirdi. Ondan aldığı həyat dərslərinə görə də Məmməd Araz nəinki Azərbaycan ədəbiyyatının, dünya poeziyasının şedevri olan «Atamın kitabı» adlı poemasını yazdı. Bu poema, əslində, bir ibrət dərsidi. Bəlkə də daha çox bir millətin, bir xalqın bədii ensiklopediyasıdır.
Zamanın, bəxtin hökmü qarşısında insan heç nəyi dəyişməyə qadir deyil. Nə geriyə boylanmaq, nə xəyala dalmaq yenilik gətirmir. İnsanın yeganə tapınacağı bir şey var - haqq! Məmməd Araz bütün ömrü-boyu haqqa sarılmaq istəyi ilə yazıb- yaradırdı. Sözünü elə məqamda, elə tərzdə təsirli söyləyirdi ki, insan onun şeirlərinə qoşulub, dünyanın gözəlliklərinə damcı-damcı hopmaq istəyirdi. İlhamının və istedadının gücünə, öz ömrünün əbədiliyinə imza atan əsərlər yazıb-yaratdı. Ən ağır, ən üzüntülü anlarında belə, dünyanın faniliyini hamıdan çox duyduğuna baxmayaraq, ölümün qara kabusunu, caynaqlarını özünə yaxın qoymurdu. Hər dəfə üzləşdiyi qəfil itkilərdən sarsıldıqca heyrətə gəlirdi:
İnana bilmirəm: ölüm haqq ola,
Torpaq rəssam uda, bəstəkar uda!
Ana dəfn oluna, gözəl qocala.
Bəlkə bir səhnədir, əsərdir bu da.
Bir insan beşaddımlıq ömür yolunda nə qədər dərdlə, kədərlə, bəd xəbərlə üzləşərmiş? Amma nə gileyə dəyər, nə şikayətlənməyə. Çünki verən də Allahdır, alan da! Pozulmaz yazıları məhz Ulu Tanrı yazır! Məmməd Araz heç vaxt naşükür olmayıb. Dilindən həmişə xoş sözlər eşidilib, baxışlarından mehribanlıq duyulub. Gileydən, şikayətdən çox uzaq idi. Ən qəmli şeirində də insanı düşündürürdü, həyatın qədrini bilməyə, mənəvi kamilliyə, ucaldıqca kökünü görməyə, barlandıqca harınlaşmamağa səsləyirdi:
Birdən qəfil qada gəlsə: Dahilik!
İçimdən bir səda gəlsə: Dahilik!
Vay odu ki, əda gəlsə: Dahilik!
Tanrım, məni məndən qoru bu yaşda.
Belə təvazökar, sadə və böyük bir ürək sahibi idi Məmməd Araz! Şeirlərindən hansı misranı çəksən, heyrətlidir, atalar sözü kimi müdrik və mənalıdır: «Vicdanımı ovuclara sığmadım», «Su olur yandıran, su tapmır yanan», «Boz dumanla həmdil oldum, qatarım itdi, hansı qəlbə qıfıl asdım, açarım itdi», «İki itə para sümük atdılar; Qarabaşda, Alabaşda nə günah», «Yüz də çevir, min də ələ torpağı, namərdinən mərd yanaşı göyərdi», «Alçağa da alçalan gör alçağı», «Əbədiyə qəhqəhə çəkər əbədi dünya», «Gedir milyonçunun qəpik davası» və s.
Otuz ilə yaxın dərdin ən ağırı ilə mücadilədə olan «ölə-ölə yazmıram, yaza-yaza ölürəm» deyən, əyilməyən, sınmayan, ilhamının qüdrətinə söykənərək öz mənəviyyatını, şəxsiyyətini qeyri-adi ucalıqda tutmağı bacardı Məmməd Araz! Gəlimli-gedimli dünyanın son hökmünün ağrılarını ürəyindən keçirə-keçirə duyğularımızı bir xəbərdarlıq üstündə köklədi: «Dünya mənim, dünya sənin, dünya heç kimin!». Poetik duyğularını misra-misra kağızlara köçürən şairi insan kimi tanımaq üçün şeirlərini dönə-dönə oxumaq, poeziyasından çəkilən nümunələrə diqqətlə yanaşmaq gərəkdir. Biz canlı klassiklə və bənzərsiz bir şairlə eyni bir səmanın altında, eyni məmləkətdə və nəhayət, eyni şəhərdə yaşadıq. İndi anlayıram ki, nə xoşbəxtimişik? Azərbaycan poeziyasında Məmməd Araz zirvəsinin şahidi olduq. Şeirimizdə Məmməd Araz dilinin yaratdığı ucalığın ətəklərinə çoxunun əli çatmadı.
Məmmədin anası - mənim doğma bibim Cahan sinəsi bayatılı, bədahətən qafiyəli sözlər deyən bir qadın olub. Hərdən mənə elə gəlir ki, Məmməd Arazın ilk kitablarının və sonrakı nəşrlərdə bəzi şeirlərin əsl müəllifi Cahan bibimin özüdür. Çünki o şeiriyyət məhz anasının laylaları, südü və deyimləri ilə Məmmədin ruhuna hopmuşdu. Anaya qismət olmayan şairlik oğlun nəsibi imiş. Bəlkə də bu səbəbdən Məmməd Araz qəlbən əmin olmaq istəyirdi ki, bir ana ürəyi nəğmə deyəndə buludlar yerə enməlidir! Bir ana ürəyi hökm eləyəndə qranit qayalar muma dönməlidir! Ona görə də Məmməd Araz bir dəhşəti uzun müddət ürəyinə yaxın qoymayıb - «Ana dəfn oluna!». Günlərin birindəcə
“Üzümə dəyməyir ana nəfəsi,
Nə bərk yuxudayam, nə bərk yuxuda”,
- deyərək üzüntülü dumanların içində yuxuların yalanına inanıb:
“Mənə bir dərd olur, dərd olur neçin,
Anamı sinəmdə dəfn etməmişəm!”.
Məmməd Araz bütün yaradıcılığıboyu sözə bir varlıq kimi baxıb. Kimliyi, şəxsiyyəti, əqidəsi, həqiqəti olduğu kimi, şeirlərində görünüb. Gözlərimin önündəcə ayrı-ayrı misralardan boylanan qüdrətli şairimizin canlı obrazı, şəxsiyyəti canlanır. Hisslər, duyğular şairi idi Məmməd Araz! Və bütün bunlardan öncə vətəndaş şair idi! Ya bəlkə də daha çox bir o qədər diqqət çəkməyən üsyankar idi.
Məmməd Araz poeziyası onun bütün pərəstişkarları üçün bir mənəvi işıq, bir mənəviyyat dərsidir. İlahinin yazısına və öz şairlik istedadına söykənərək qüdrətli şeirləri ilə qolumuzdan tutan, ovqatımızı təzələyən, bizi təklənməyə, əyilməyə qoymayan Məmməd Araz şeiri oxucuya vətənpərvərlik ruhu verir. Ömrün karvan yükünü sənətin elə incilərindən tutdu ki, Gündoğandan Günbatana qədər olan biraddımlıq yoldakı şərafətin fəxrini, iftixarını hələ neçə nəsil yaşayacaq, deyəcək, öyünəcək. Dillər əzbəri olan misraları var ki, ahəngindəki cəngavər gücünə və qüdrətinə görə bir orduya istiqamət verir, bütöv bir elin ürəyinə mübarizə əzmi səpir, qolumuzdan tutaraq səfərbər edir:
Ayağa dur, Azərbaycan!
Nə yatmısan qoca vulkan,
Səninliyəm?!
Səninləyəm!
Səndən qeyri biz hər şeyi bölə billik!
Səndən qeyri biz hamımız ölə billik!
Yaradıcılığı ilə nəinki doğma yurdunun, bütün dünyanın əbədiyyətidir Məmməd Araz! Poeziyası doyulmaz bir çeşmədir. Şeirləri dünya ədəbiyyatında əbədi qeydiyyatda olan bir ustaddır. Bununla yanaşı, şairin poeziyasında Azərbaycanın vüqarlı dağları və vətən sevgisi sirli-sehrli bir qüdrətə dönərək görün, bizi hansı məqama çağırır:
Vətən mənə oğul desə, nə dərdim,
Mamır olub qayasında bitərdim...
Bəşərə, dünyaya məhəbbət məhz Vətən sevgisindən, yurd eşqindən qidalanır. Öz kəndinin bulağına, çəməninə vurğun kəsilməyən dünyanın gözəllikləri qarşısında biganə olar. Nə yaxşı ki, Məmməd Araz poeziyasında bu başıbəlalı dünyanın təzadları da var, gözəllikləri də.
Məmməd Araz bütün varlığı, ağrı-acıları ilə birlikdə Azərbaycanın özü demək idi. Şeirlərində yurdumuzun portretini çox sərrast və təsirli yaradan şairimizin özü də torpağımıza çox bənzəyirdi. O qədər müqəddəs, o qədər nəcib insan idi ki, dünyanın bütün yaxşılıqlarını onun adına bağlamaq, dünyanın bütün günahlarını ona görə keçmək olardı.

THE IMMORTAL MAMMAD ARAZ
Perhaps not every poet is destined to be equally loved and respected during his life and after his death.  But this one is both loved and read.  Mammad Araz can be listed proudly among the prominent individuals who, while working in Azerbaijan, achieved worldwide fame.  His works have rightfully taken their place among the jewels of world poetry.
He was born in 1933 in the village of Nurs in the Sahbuz District of the Naxcivan Autonomous Republic.  After graduating from the high school in his native village, he joined the Geography Department of the Azerbaijani Pedagogical Institute.  He worked as a teacher in his home district of Sahbuz for some time.  His first book, 'Sevgi Nagmasi' (Song of Love), was published in 1959.  In the same year, he joined the Higher Literature Course in Moscow and began work as an editor at the Maarif (Enlightenment) publishing house after graduation.  Later he was an executive editor, deputy editor and director in different publishing houses.  From 1975 until his death in 2004, he was the chief editor of the Priroda Azerbaidzhana magazine.  The author of more than 20 books, Mammad Araz was an Honorary Arts Worker, winner of the State Prize and People's Poet of Azerbaijan.  After independence, he was one of three poets to be decorated with the highest national award, the Order of Istiqlal (Independence) by decree of national leader Heydar Aliyev.
Mammad Araz is one of the luminaries of Azerbaijani poetry.  Many people have failed to reach even the foothills of that summit.  Many people who write about him say that his greatness stemmed from his natural inspiration and inborn talent.  But it seems to me that these words can describe many poets.  After all, true poetry is always the fruit of inspiration and talent.  Mammad Araz was different in that, after launching himself like an arrow out of this controversial world, he has conquered a summit on which he stands alone.  He was very humble, sincere and vulnerable, and many of us probably did not even realize that amid our routine lives, we held a genius.
He suffered from a serious illness for many years, but his inspiration and talent were always extraordinary, fresh and pure. His quill was profound. He confronted death with his poems. He proved himself by denying himself.
Here is what People's Writer Anar wrote about the work of the inimitable poet:  "In Mammad Araz's poems thoughts seem commensurate with the words.  There are neither redundant words, added to fill a void in the line, nor thoughts crowding the tongue.  The core of his poetry is love for the motherland, civic spirit, and both optimistic and alarmed thoughts about the world, about all of us."
Mammad Araz was an artist in letters.  He painted pictures with his words, and his poems drew stunningly vivid images for us.
These were no ordinary pictures.  These were grand monuments to Azerbaijan, although they were formed not from granite or marble, but from words.
All nine planets of the Solar system are in his poetry.  There is life, its meaning and philosophy. Talking to him was real bliss. Today I remember him with sadness and sorrow, and there is only one consolation:  I worked in an editor's office with Mamed Araz for a long time. I interviewed him many times. He had his own poetic view of earthly contrasts, oddities and the world in general, which was different from others', and his view was reflected in his verses.  He could see many things in this world.  He felt uneasy in a world where the wise made mistakes and the foolish rose to importance.  "Save the world of the 'smart'" the poet wrote.  And sometimes he felt resentful and implored the Almighty.
"What is the most difficult thing in this world full of borders and obstacles?" - I once asked him. And his answer still dwells in my memory:  "When your soul does not ache with the bitterness of thousands of destinies, when there are many indifferent people cooking pilaf on their hearth."
Mammad Araz's childhood coincided with the difficult years of Soviet repression.  In 1945, his father Infil kisi was arrested and held in a prison camp in Kazakhstan as a "political prisoner" until 1955. Ethnic Armenian neighbours were involved in his arrest. But the blows of fate and human perfidy could not break the soul of courageous Infil kisi - he died in 1981 aged 105. He spent his whole life doing noble deeds: planting an orchard in his native village, building a bridge and an aqueduct to the village. The lessons which Mammad Araz learned from his father eventually resulted in his poem 'My Father's Book', which is a masterpiece not only of Azerbaijani, but of world literature. The book was an edification, or perhaps even an encyclopaedia of the arts of a nation.
Man is powerless before time and destiny, he cannot change much. Neither looking back nor daydreaming earn him new knowledge.  And the only thing worth worshipping is truth.  Mammad Araz spent his entire life in search for truth. He used to utter his word in a moment and so touchingly that the reader wanted to melt into his poems and become absorbed like a drop of dew by all the beauty of this world.
Thanks to his inspiration and talent, he created works which have made him immortal. Even in the direst and saddest moments, he would not let death approach, although he did believe in the transience of the worldly. Deeply troubled by every sudden loss, he would still be surprised, denied death, could not believe that it could claim artists, composers or mothers. He did not believe that beauty aged and held that life was but a stage.
How much trouble, sadness or bad news can a man endure during his brief life? But it makes no sense to complain. It is all in the hands of the Almighty. Mammad Araz was always thankful to God and never complained or grumbled. He always had a good word and a kind look in the eyes. Even in his saddest poem he helped the reader to value life, enjoy it, better himself, not to be arrogant or conceited.
A humble and simple man with a big heart - this was Mammad Araz!  His hemistiches are amazing; they are full of meaning and wise as proverbs.  Despite 30 years of struggle with a grave disease, Mammad Araz did not change as a person.  "I do not write as one dying, I die but keep writing."
Mulling the harsh sentence that destiny had handed down to him, he warned us:  "The world is mine, the world is yours, the world is no one's!" A poet who writes down all of his feelings on paper is best understood as a person by reading his work. It happened that we lived under the same sky, in the same country and even in the same city as a classic, a unique poet. Only now do we realize how lucky we were.  We can see the very peak upon which Mammad Araz stood.
Mammad's mother - my aunt Cahan - also loved poetry, folklore and could recite poetry.  Sometimes it seemed to me that some of Mammad Araz's poems were authored by aunt Cahan, because poetry was absorbed by her son's soul from her lullaby and from his first memories of his mother.  But his mother was not to become a poet.  Her son became a poet for her.  That is perhaps why he wanted with all his heart to see for himself that clouds descend on the earth when a mother's heart sings!  Cliffs will rock if a mother's heart wishes it so!  That is why for so long Mammad Araz could not let into his heart one horrible truth:  "My mother will be buried!"  In his poems he laments that he was unable to bury his mother in his heart.  "How deeply I slept," the poet wrote when one day he could not hear his mother's breath and, plunged into bereavement, began to believe that dreams can be misleading.
Throughout his poetic life, he treated the word as a living creature.  His personality, his convictions, his truths - everything that he was - found its way into his poems.  Mammad Araz sang feelings and sang suffering.  But first and foremost he sang his Motherland!
Mammad Araz's poetry was a moral light for his readers, a moral lesson for them.  His powerful verse holds us by the hand, purifies us spiritually, does not allow us to stay alone, prevents us from feeling lonely, keeps our spirits up, inspires patriotism.  Many generations will be proud of their great compatriot whose creative caravan travelled the road from East to West in one day.  The great power and mellow sounds of his poems can empower a whole army, sow the seeds of struggle in the hearts of an entire people, take us by the hand and mobilize us.
Awaken, rise, Azerbaijan!
Why do you sleep like an old volcano?
I am with you!
Mammad Araz's poetry is a spring from which the reader wants to quench her thirst again and again.  The towering Azerbaijani mountains and love for motherland in his poetry are incredibly strong and powerful.
The poet's love for the world, for the Universe, stems from his love for his Motherland and his people.  Without falling in love with the streams, forests and fields of his village, man will remain indifferent to the beauty of the rest of the world too.  It is very good that there is Mammad Araz's poetry, and there are all the controversies and the beauty of our long-suffering world in it.
With all his might and all his tribulations, Mammad Araz was a symbol of Azerbaijan.  And the poet who created an accurate and touching portrait of the fatherland was very much like his native land.  He was so pure and magnanimous that one cannot help associating all the good things in the world with him and forgiving all the bad for his sake.