YENİ İL ÖNCƏSİ MÖCÜZƏ
Dekabrın 25-də Heydər Əliyev Sarayında Emin Ağalarovun tamamilə Yeni il ruhunda olan "Wonder" ("Möcüzə") adlı qeyri-adi konserti keçirilib. Konsertdə gənc müğənninin artıq Rusiya və MDB ölkələrində satışa çıxarılmış sayca beşinci diskinin təqdimatı olub. Emin şouya hələ bu ilin yayından hazırlaşıb. Xoreoqrafla, vokal üzrə pedaqoq, quruluşçu rejissor və musiqiçilərlə məşqlər edilib və nəhayət bu gərgin işin nəticəsini Moskva, Sankt-Peterburq, Kiyev izləyiciləri yüksək qiymətləndiriblər, sonra isə növbə Bakının olub.
Proqramın gedişində Eminin bu il İngiltərədə yazdırdığı yeni "Wonder" adlı albomundan kompozisiyalar səsləndirilib. Müğənni yeni repertuarının böyük bölümünü dünya sonqraytinq nəhəngləri - Enrike İqlesiasın hitlərinin yarıdan çoxunun müəllifi olan Pol Berri, həmçinin, Ceymi Skott, Ueyn Hektor və başqaları ilə həmmüəlliflikdə yazıb. Diskin prodüseri isə Böyük Britaniynın ən nüfuzlu beş prodüserinin sırasına daxil olan Brayan Roullinq olub; o, Lara Fabian, Enrike İqlesias, Ceyms Morrison, Şer və başqa tanınmış dünya ulduzları üçün gördüyü işlərindən tanınır.
Amma albomun iki əsas mahnısı - "Wonder" və "Obvious" bütünlüklə Emin tərəfindən yazılıb. Yeri gəlmişkən, Eminin yeni albomundan olan "Obvious", demək olar ki, işıq üzü görməsi ilə tanınmış Britaniya hit-paradına çıxıb. "Bu, ölkəmizdən kənara getmək üçün bizim şansımızdır!" - deyə istedadlı azərbaycanlı ifaçı və uğurlu biznesmen öz müvəffəqiyyəti barədə bildirib
Onun sözlərinə görə, "hər iki trek sevdiyiniz, amma yanınızda olmayan və ayrılığından kədərləndiyiniz şəxs barədə hisslər və duyğular barədədir".
Melodik, yanıqlı və yaddaqalandır - bu sözləri "Wonder" albomundan olan bütün treklərə aid eləmək olar, istər emosional ballada, istərsə də enerjili rəqs kompozisiyası olsun. Yeni mahnılardan biri - "Just for one night" artıq "Love Radio" və "Dfm" dinləyicilərinin sevimlisinə çevrilib. Ancaq Emin yeni mahnılardan əlavə, öz köhnə hitlərini də, məsələn, müğənninin beş il qabaq yazdığı və oxuduğu ilk mahnısını - "Still" kompozisiyasını da ifa edib.
Emin Ağalarovu dinləməyə bütün yaşlardan olan tamaşaçılar gəlmişdilər. Həmin axşam Heydər Əliyev Sarayında yalnız gəncləri deyil, həm də bütün yaşların təmsilçilərini görmək olardı. Həmin gün tamaşaçılar sırasında mərhum dahi müğənni Müslüm Maqomayevin xanımı Tamara Sinyavskaya və Eminin həyat yoldaşı - Leyla Əliyeva da var idi. Ekranda 3D formatlı kompyuter effektləri ilə müşayiət edilən şou zalda heyrətamiz atmosfer yaradırdı. Ekranda su damlaları parlaq alovla, şam şöləsi sonsuz ulduzlu səma və səmada uçan qartallarla, ahəngdar meqapolis mənzərəsi "Bremen musiqçiləri"ndəki cizgi filmi həyətləri ilə əvəz edilirdi.
Emin tamaşaçılarla həvəslə ünsiyyət qururdu. Tələskənliklə avtoqraf paylayırdı və çiçəkləri alırdı, konsertdən sonra isə fanklubdan olan uşaqlarla uzun müddət şəkil çəkdirdi. Pərəstişkarların diqqətinə sayğısız yanaşan loğva ulduzlar ondan çox şey öyrənməlidirlər!
Məşhur Frenk Sinatranın "My Way" mahnısının kaver versiyasının ifasından öncə Emin səhnədən bildirdi ki, bu mahnını həyatının ən önəmli şəxsiyyətlərindən birinə həsr etmək istəyir. Ekranda "Yaşıl əbədiyyət" kompozisiyasını ifa edən Müslüm Maqomayev peyda oldu. Emin Ağalarovun heç bir konserti onsuz ötüşmür. Bu, demək olar ki, axşamın ən həyəcanlı anı idi. Müslüm Maqomayev Eminin müəllimlərindən biri olub, ona öz ifaçılıq ustalığını təkmilləşdirməkdə yardım edib.
Yeri gəlmişkən, təsadüfi deyil ki, 2007-ci ildə Rusiya KİV sensasion yenilik yaymışdı - Müslüm Maqomayev onillik susqunluqdan sonra, müğənni və "Crocus Group"un kommersiya direktoru Emin Ağalarov ilə duet oxumaq üçün səhnəyə qayıdır. Bu önəmli hadisə əfsanəvi müğənninin 17 sentyabr 2007-ci ildə keçirilmiş yubileyi axşamında baş vermişdi. Onda Müslüm Maqomayev Emini qonaqlara öz varisi kimi təqdim etmişdi və onunla birgə Frenk Sinatranın məşhur "My Way" mahnısını oxumuşdu. Bu kompozisiyanın ifası zamanı SSRİ xalq artistinin mikrofonu simvolik olaraq, istedadlı ifaçı Emin Ağalarova ötürməsi də gerçəkləşmişdi.
Bakı konsertində lirik blüz mahnıları çox tezliklə klassik rok-n-roll standartları ilə əvəzləndi. Emin daha bir sevimli müğənnisinin - Elvis Preslinin kaverlərini ifa etdi. XX yüzilliyin ən tirajlı şlyageri, "Ruh" filmindən tanınan "Unchained Melody" mahnısını müğənni əllərində qızılgül ifa etdi və həmin gülləri Leyla Əliyevaya təqdim elədi. Sevgi haqqında bu kompozisiyanı həmişə olduğu kimi o, Leyla üçün oxudu.
Saatyarımlıq şou başa çatdıqdan sonra, Emin qonaqlara bildirdi ki, bu axşam konsertə gələnlərin hər birinə onun yeni "Wonder" albomu təqdim ediləcək; bu, bir növ, Yeni il hədiyyəsi olacaq. Konsertdən yığılmış bütün vəsait isə əvvəldə deyildiyi kimi, xeyriyyəyə sərf ediləcək. Qeyd edək ki, Bakıda müxtəlif vaxtlarda verdiyi üç konsertdə Emin $250 min yığa bilib və bu vəsait Azərbaycanın uşaq evlərinə keçirilib. Yeniilqabağı bundan yaxşı möcüzə ola bilməzdi.

MIRACLE ON NEW YEAR'S EVE
On 25 December Emin Agalarov gave an extraordinary concert with the New Year title of Wonder at the Heydar Aliyev Palace. The young performer's fifth album, on sale in Russia and in the Commonwealth of Independent States (CIS), was presented at the concert.
Emin kicked off preparations for the show back in summer this year. Rehearsals with a choreographer, a vocal teacher and a producer-stage manager and musicians - the results of the hard work have already been seen in Moscow, St Petersburg, Kiev and Yekaterinburg, and now in Baku.
All compositions on the new album Wonder, recorded by Emin in England this year, were performed at the concert. The singer composed most of his new repertoire in partnership with renowned songwriters Paul Barry (the author of a good half of Enrique Iglesias's hits), Jamie Scott, Wayne Hector and others.
Brian Rowling, who is amongst the five most influential British producers and well-known for his cooperation with Lara Fabian, Enrique Iglesias, James Morrison, Cher and many other world-famous stars, produced the record.
Two key songs from the album - entitled Wonder and Obvious - were composed entirely by Emin. By the way, the song Obvious made it into the British hit parade practically immediately on release. "It is our chance to reach beyond our country!" commented the talented Azerbaijani performer and successful businessman on his success.
As he said, "both these tracks are about feelings and emotions for someone you love, about whom you grieve but who is not with you anymore". Melodious, sensual and memorable - these words may apply to all tracks on the Wonder album, whether they are emotional ballads or vigorous dancing compositions. Apart from the new songs, one, Just for One Night, has already had time to take the fancy of listeners to Love Radio and Dfm. Emin also sang some of his old hits, such as Still - the first song the singer composed and performed five years ago.
An audience of all ages came to listen to Emin Agalarov. There were not only youth but also members of older generations that evening at the Heydar Aliyev Palace. Among the audience were the spouse of the outstanding, late singer Muslim Magomayev, Tamara Sinyavskaya, and Emin's spouse - Leyla Aliyeva.
The show in combination with computer effects on the screen in 3D format, created a tremendous atmosphere in the hall. Drops of water were replaced on a huge screen by a hot flame, a candle flame - a fathomless starry sky and soaring eagles, the landscape of a rhythmic megacity - an animation palace from the Bremen musicians.
Emin spoke very often with the audience and with evident pleasure. Patiently distributing autographs and accepting flowers, and after the concert he posed for photographs for a long time with children from his fan club. Here is a man from whom those haughty stars, who deprive their admirers of attention, have to learn!
Prior to singing a cover version of Frank Sinatra's My Way, Emin announced from the stage that he would like to devote the song to one of the most significant persons in his life. On the screen appeared Muslim Magomayev, who sang Dark Blue Eternity. Not a single concert by Agalarov is without it.
It was, perhaps, the most touching moment of the concert. Muslim Magomedovich was one of Emin's teachers, he helped him to improve his mastery. Incidentally, it is no accident that in 2007 the Russian media carried a sensational report - after ten years' of silence Muslim Magomayev returned to the stage to sing a duet with the singer and commercial director of the Crocus Group, Emin Agalarov.
That significant event occurred on 17 September 2007, the legendary singer's birthday. At that time, Muslim Magomayev introduced Emin to the audience as his successor and sang My Way with him. During the performance, there was a symbolic handover of the microphone from the National Artist of the USSR to the talented young singer.
At the Baku concert lyrical blues soon moved on to classical rock'n'roll standards. Emin sang a cover of another favourite singer - Elvis Presley. And the smash hit of the 20th century, Unchained Melody from the film "Ghost. He sang with a rose in his hand and then presented it to Leyla Aliyeva. He sang the well-known composition about love, as always, for her.
At the end of the 90 minute show, Emin pleased the audience with the news that everyone in the hall would be presented with his new album Wonder - an original New Year gift. All proceeds from the concert will go, as earlier, to charity. We should say that for the three concerts that have taken place at various times in Baku, Emin has managed to raise about 250,000 dollars, which were transferred to children's homes in Azerbaijan. Is this not a miracle for the New Year!