YENİ İL ÖNCƏSİ MÖCÜZƏ
Dekabrın 25-də Heydər Əliyev Sarayında Emin Ağalarovun tamamilə Yeni il ruhunda olan "Wonder" ("Möcüzə") adlı qeyri-adi konserti keçirilib. Konsertdə gənc müğənninin artıq Rusiya və MDB ölkələrində satışa çıxarılmış sayca beşinci diskinin təqdimatı olub. Emin şouya hələ bu ilin yayından hazırlaşıb. Xoreoqrafla, vokal üzrə pedaqoq, quruluşçu rejissor və musiqiçilərlə məşqlər edilib və nəhayət bu gərgin işin nəticəsini Moskva, Sankt-Peterburq, Kiyev izləyiciləri yüksək qiymətləndiriblər, sonra isə növbə Bakının olub.
Proqramın gedişində Eminin bu il İngiltərədə yazdırdığı yeni "Wonder" adlı albomundan kompozisiyalar səsləndirilib. Müğənni yeni repertuarının böyük bölümünü dünya sonqraytinq nəhəngləri - Enrike İqlesiasın hitlərinin yarıdan çoxunun müəllifi olan Pol Berri, həmçinin, Ceymi Skott, Ueyn Hektor və başqaları ilə həmmüəlliflikdə yazıb. Diskin prodüseri isə Böyük Britaniynın ən nüfuzlu beş prodüserinin sırasına daxil olan Brayan Roullinq olub; o, Lara Fabian, Enrike İqlesias, Ceyms Morrison, Şer və başqa tanınmış dünya ulduzları üçün gördüyü işlərindən tanınır.
Amma albomun iki əsas mahnısı - "Wonder" və "Obvious" bütünlüklə Emin tərəfindən yazılıb. Yeri gəlmişkən, Eminin yeni albomundan olan "Obvious", demək olar ki, işıq üzü görməsi ilə tanınmış Britaniya hit-paradına çıxıb. "Bu, ölkəmizdən kənara getmək üçün bizim şansımızdır!" - deyə istedadlı azərbaycanlı ifaçı və uğurlu biznesmen öz müvəffəqiyyəti barədə bildirib
Onun sözlərinə görə, "hər iki trek sevdiyiniz, amma yanınızda olmayan və ayrılığından kədərləndiyiniz şəxs barədə hisslər və duyğular barədədir".
Melodik, yanıqlı və yaddaqalandır - bu sözləri "Wonder" albomundan olan bütün treklərə aid eləmək olar, istər emosional ballada, istərsə də enerjili rəqs kompozisiyası olsun. Yeni mahnılardan biri - "Just for one night" artıq "Love Radio" və "Dfm" dinləyicilərinin sevimlisinə çevrilib. Ancaq Emin yeni mahnılardan əlavə, öz köhnə hitlərini də, məsələn, müğənninin beş il qabaq yazdığı və oxuduğu ilk mahnısını - "Still" kompozisiyasını da ifa edib.
Emin Ağalarovu dinləməyə bütün yaşlardan olan tamaşaçılar gəlmişdilər. Həmin axşam Heydər Əliyev Sarayında yalnız gəncləri deyil, həm də bütün yaşların təmsilçilərini görmək olardı. Həmin gün tamaşaçılar sırasında mərhum dahi müğənni Müslüm Maqomayevin xanımı Tamara Sinyavskaya və Eminin həyat yoldaşı - Leyla Əliyeva da var idi. Ekranda 3D formatlı kompyuter effektləri ilə müşayiət edilən şou zalda heyrətamiz atmosfer yaradırdı. Ekranda su damlaları parlaq alovla, şam şöləsi sonsuz ulduzlu səma və səmada uçan qartallarla, ahəngdar meqapolis mənzərəsi "Bremen musiqçiləri"ndəki cizgi filmi həyətləri ilə əvəz edilirdi.
Emin tamaşaçılarla həvəslə ünsiyyət qururdu. Tələskənliklə avtoqraf paylayırdı və çiçəkləri alırdı, konsertdən sonra isə fanklubdan olan uşaqlarla uzun müddət şəkil çəkdirdi. Pərəstişkarların diqqətinə sayğısız yanaşan loğva ulduzlar ondan çox şey öyrənməlidirlər!
Məşhur Frenk Sinatranın "My Way" mahnısının kaver versiyasının ifasından öncə Emin səhnədən bildirdi ki, bu mahnını həyatının ən önəmli şəxsiyyətlərindən birinə həsr etmək istəyir. Ekranda "Yaşıl əbədiyyət" kompozisiyasını ifa edən Müslüm Maqomayev peyda oldu. Emin Ağalarovun heç bir konserti onsuz ötüşmür. Bu, demək olar ki, axşamın ən həyəcanlı anı idi. Müslüm Maqomayev Eminin müəllimlərindən biri olub, ona öz ifaçılıq ustalığını təkmilləşdirməkdə yardım edib.
Yeri gəlmişkən, təsadüfi deyil ki, 2007-ci ildə Rusiya KİV sensasion yenilik yaymışdı - Müslüm Maqomayev onillik susqunluqdan sonra, müğənni və "Crocus Group"un kommersiya direktoru Emin Ağalarov ilə duet oxumaq üçün səhnəyə qayıdır. Bu önəmli hadisə əfsanəvi müğənninin 17 sentyabr 2007-ci ildə keçirilmiş yubileyi axşamında baş vermişdi. Onda Müslüm Maqomayev Emini qonaqlara öz varisi kimi təqdim etmişdi və onunla birgə Frenk Sinatranın məşhur "My Way" mahnısını oxumuşdu. Bu kompozisiyanın ifası zamanı SSRİ xalq artistinin mikrofonu simvolik olaraq, istedadlı ifaçı Emin Ağalarova ötürməsi də gerçəkləşmişdi.
Bakı konsertində lirik blüz mahnıları çox tezliklə klassik rok-n-roll standartları ilə əvəzləndi. Emin daha bir sevimli müğənnisinin - Elvis Preslinin kaverlərini ifa etdi. XX yüzilliyin ən tirajlı şlyageri, "Ruh" filmindən tanınan "Unchained Melody" mahnısını müğənni əllərində qızılgül ifa etdi və həmin gülləri Leyla Əliyevaya təqdim elədi. Sevgi haqqında bu kompozisiyanı həmişə olduğu kimi o, Leyla üçün oxudu.
Saatyarımlıq şou başa çatdıqdan sonra, Emin qonaqlara bildirdi ki, bu axşam konsertə gələnlərin hər birinə onun yeni "Wonder" albomu təqdim ediləcək; bu, bir növ, Yeni il hədiyyəsi olacaq. Konsertdən yığılmış bütün vəsait isə əvvəldə deyildiyi kimi, xeyriyyəyə sərf ediləcək. Qeyd edək ki, Bakıda müxtəlif vaxtlarda verdiyi üç konsertdə Emin $250 min yığa bilib və bu vəsait Azərbaycanın uşaq evlərinə keçirilib. Yeniilqabağı bundan yaxşı möcüzə ola bilməzdi.

ЧУДО НАКАНУНЕ НОВОГО ГОДА
25 декабря во Дворце им. Гейдара Алиева прошел необычный концерт Эмина Агаларова с вполне новогодним названием Wonder ("Чудо"). На вечере был презентован пятый по счету диск молодого исполнителя, который уже поступил в продажу в России и странах СНГ. Подготовку к этому шоу Эмин начал еще летом нынешнего года. Репетиции с хореографом, педагогом по вокалу, режиссером-постановщиком, музыкантами - результаты этой напряженной работы уже смогли оценить в Москве, Санкт-Петербурге, Киеве, Екатеринбурге и теперь в Баку. В ходе программы прозвучали все композиции с нового альбома Wonder, записанного Эмином в этом году в Англии. Большую часть своего нового репертуара певец сочинил в соавторстве с мировыми величинами сонграйтинга Полом Бэрри (автор доброй половины хитов Энрике Иглесиаса), Джейми Скоттом, Уэйном Хектором и другими. Продюсировал пластинку Брайан Роуллинг, входящий в пятерку самых влиятельных продюсеров Великобритании и известный по работе с Ларой Фабиан, Энрике Иглесиасом, Джеймсом Моррисоном, Шер и многими другими мировыми звездами. При этом две ключевые вещи из альбома - заглавная Wonder и Obvious целиком написаны Эмином. Кстати, песня Obvious из нового альбома Эмина практически сразу после выхода попала в известный британский хит-парад. "Это наш шанс пробиться за пределы нашей страны!" - прокомментировал свой успех талантливый азербайджанский исполнитель и успешный бизнесмен. По его словам, "оба этих трека - о чувствах и эмоциях к кому-то, кого вы любите, о ком вы тоскуете, но кого больше нет рядом". Мелодичные, чувственные и запоминающиеся - эти слова можно отнести ко всем трекам с альбома Wonder, будь то эмоциональные баллады или энергичные танцевальные композиции. Кроме новых песен, одна из которых - Just for one night уже успела полюбиться слушателям Love Radio и Dfm, Эмин исполнил также некоторые из своих старых хитов, такие как композиция Still - первая песня, которую певец сочинил и исполнил пять лет назад.
Послушать Эмина Агаларова пришли зрители всех возрастов. В этот вечер во Дворце Гейдара Алиева можно было увидеть не только молодежь, но и представителей взрослого поколения. Среди зрителей в этот день были супруга покойного выдающегося певца Муслима Магомаева Тамара Синявская и супруга Эмина - Лейла Алиева. Шоу в сочетании с компьютерными эффектами на экране в формате 3D создавало потрясающую атмосферу в зале. Капли воды сменялись на огромном экране жарким пламенем, пламя свечи - бездонным звездным небом и парящими в нем орлами, пейзаж ритмичного мегаполиса - мультяшным дворцом из "Бременских музыкантов".
Общался со зрителями Эмин много и с удовольствием. Терпеливо раздавал автографы и принимал цветы, а после концерта долго фотографировался с ребятами из своего фан-клуба. Вот уж у кого нужно поучиться тем надменным звездам, которые обделяют вниманием поклонников! Перед исполнением кавер-версии на песню My Way знаменитого Фрэнка Синатры Эмин сообщил со сцены, что хотел бы посвятить эту песню одной из самых значительных личностей в его жизни. На экране появился Муслим Магомаев, который исполнил композицию "Синяя вечность". Ни один концерт Агаларова без него не обходится. Это был, пожалуй, самый трогательный момент вечера. Муслим Магомедович был одним из учителей Эмина, помогал ему совершенствовать исполнительское мастерство. Кстати, неслучайно в 2007 году российские СМИ передали сенсационную новость - Муслим Магомаев после десяти лет молчания возвращается на сцену, чтобы спеть дуэтом с певцом и коммерческим директором Crocus Group Эмином Агаларовым. Это знаменательное событие произошло 17 сентября 2007 года на юбилейном вечере легендарного певца. Тогда Муслим Магомаев представил Эмина присутствовавшим как своего преемника и спел вместе с ним ту самую песню Фрэнка Синатры My Way. А во время исполнения этой композиции произошла символическая передача микрофона народного артиста СССР талантливому исполнителю Эмину Агаларову.
На бакинском концерте очень скоро лирические блюзовые вещи переросли в классические рок-н-ролльные стандарты. Эмин исполнил каверы на еще одного своего любимого исполнителя - Элвиса Пресли. А самый издаваемый шлягер ХХ века Unchained Melody, известный по фильму "Привидение", певец исполнил с розой в руках, которую тут же преподнес Лейле Алиевой. Знаменитую композицию о любви он пел, как всегда, для нее.
В завершение полуторачасового шоу Эмин порадовал собравшихся сообщением, что каждому, покидающему зал этим вечером, будет подарен его новый альбом Wonder - своеобразный новогодний подарок для зрителей. Все средства с концерта пойдут, как и ранее, на благотворительность. Отметим, что за три концерта, состоявшихся в разное время в Баку, Эмину удалось собрать около $250 тысяч, которые были перечислены азербайджанским детским домам. Чем не чудо перед Новым годом.