Rostropoviç adına iv Beynəlxalq Festival melomanlar üçün əsl hədiyyədir
Dekabrın 12-dən 19-na kimi Bakıda dünya üzrə dahi violonçel ustası və dirijor Mstislav Rostropoviçin adını daşıyan yeganə beynəlxalq musiqi festivalı keçirilib. Bu musiqi forumunun təşkili ideyası musiqiçi ilə dostluq edən və onun yaradıcılığını sevən ?mummilli Lider Heydər Əliyevə məxsusdur. Qeyd edək ki, paytaxtımız bu beynəlxalq foruma 2007-ci ildən ev sahibliyi edir. Bu dəfə isə görkəmli ifaçıların yer aldığı və gənc istedadlı musiqçilərlə tanışlıq imkan yaradan festival ilin ən parlaq hadisələrindən biri kimi yadda qaldı. Rostropoviç adına IV Beynəlxalq festival Heydər Əliyev Fondu, Mstislav Rostropoviç Fondu, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən təşkil edilmişdi.
İndiki festival ulduz qonaqlarla zəngin idi. Bizim ölkə də layiqli təmsil edilmişdi, elə festivalın təntənəli açılışı olan ilk konsert də bunu göstərdi. Bu il o, dekabrın 12-nə- Heydər Əliyevin anım gününə həsr edilmişdi. Mstislav Rostropoviç Fondunun başçısı, maestronun qızı Olqa Rostropoviç bildirib ki, bununla eyni zamanda iki görkəmli şəxsin xatirəsini anmağı qərara alıblar. Konsertdə həmçinin Azərbaycan Dövlət Uşaq-Gənclər Simfonik Orkestri də yer alıb. O.Rostropoviçin sözlərinə görə, bu cür orkestrin yaradılması onun atasının istəyi olub. Öz növbəsində, gənc musiqiçilər sübut ediblər ki, bu cür şərəfə həqiqətən də layiqdirlər.
Festival çərçivəsində bakılılar və paytaxtın qonaqları dünya kinosunun canlı əfsanələrindən birini - tanınmış fransız aktyoru Jerar Depardyeni də görə biliblər. O, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrında "Karmen" tamaşasından öncə çıxış edib və Prosper Morimenin "Karmen" novellasından seçilmiş hissələri oxuyub. J.Bizenin "Karmen" tamaşası isə rejissor İvan Popovskinin tammiqyaslı quruluşunda Qalina Vişnevskaya Opera Mərkəzinin solistlərinin iştirakı ilə keçirilib. Əsas partiyaları tanınmış müğənnilər, vokalçıların beynəlxalq müsabiqələrinin qalibləri Alina Şakirova (Karmen), Oleq Dolqov (Xoze), Anastasiya Privoznova (Mikaella), həmçinin bizim həmyerlimiz, Rusiya Dövlət Akademik Böyük Teatrının solisti Elçin Əzizov (Eskamilio) ifa ediblər. Dirijor pultunu isə tanınmış rusiyalı dirijor Yaroslav Tkalenko idarə edib. Burada İspaniyanın çılğın və qaynar ehtirasları, qeyri-adi qəhrəmanları, çılğınlıq gözə dəymirdi, hər şey təmkinli və ziyalı idi, qəhrəmanların dramı daha çox ekstraordinar üslubla deyil, həyatın özünün gözlənilməzliyinin hansısa etirafı kimi göstərilirdi.
Yeri gəlmişkən, festival çərçivəsində Jerar Depardye gənclər və idman naziri Əbülfəs Qarayevlə görüşüb və görüşdə Azərbaycanla Fransa arasında kinematoqrafiya sahəsinə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Nazir tanınmış aktyora böyük fransız yazıçısı Aleksandr Düma haqqında Azərbaycanda çəkiləcək filmdə baş rollardan birinə çəkilməyi təklif edib.
Rostropoviçin Bakı ilə əlaqəsini festivalda Azərbaycan musiqiçilərinin çıxışı rəmziləşdirirdi, onların arasında gənc musiqiçilərin çıxışı xüsusi yer tuturdu. Yuri Başmet və Nataliya Qutmanın canlı ifasının onlar üçün necə bir dərs olduğunu təsəvvür etmək mümkündür, Rostropoviçin şagirdi Maksim Venqerovun master-klassını isə heç unutmaq olmaz. Dekabrın 17-də filarmonik konsertin ikinci şöbəsində uşaqların çıxışı özünəməxsus şəkildə festivalın incisinə çevrildi və bir növ nəsillərin əlaqəsinin simvolu oldu. İspan simfoniyasını skripka və Eduard Lalonun orkestri üçün hissəsinin beş uşaq arasında bölüşdürmək barədə Venqerovun möhtəşəm ideyası onu bir növ gənc istedadlara baxışa çevirib. Yeri gəlmişkən, uşaqlardan hər biri əsl artistizm və böyük istedad nümayiş etdirib.
Festivalın üçüncü günü "Moskva solistləri" kamera ansamblının bədii rəhbəri Yuri Başmet ilə görüş olub; yeri gəlmişkən, o, hər il bu musiqi bayramında iştirak edir. Birinci şöbədə Motsart tərəfindən 1779-cu ildə Zalsburqda yaradılmış orkestrlə skripka və alt üçün "Konsert simfoniyası" səslənib. Simfoniyanın hər üç hissəsi Motsartsayağı canlandırılmışdı, üzvi vəhdət son detalına qədər təşkilatlı və fitri idi. F. Şubertin "Arpecione" sonatası Bakıda ilk dəfə alt və R.Balaşovun simli orkestrinin ifasında ifa edilib. Şubert arpecione ilə fortepianoya sonata yazmışdı, bu, hərdən "qəribə" adlandırılan alət üçün yazılmış və bizim günlərə qədər gəlib-çıxmış yeganə əsərdir. Hazırda sonata violonçeldə və ya altda fortepiano ilə birgə ifa edilir.
Konsertin ikinci bölməsi isə F.Şubert və Q.Malerin "Ölüm və Qız" əsərinin ifası ilə başlayıb. Əsərin tarixi göstərir ki, musiqi incəsənəti bütün tarixi inkişaf dövründə zamandan və milliyyətdən kənar olan unikal və vahid prosesdir. Əsərin dörd hissəsi vahid inkişaf xətti ilə birləşib, inkişafın özəlliyi ilkin mənbənin - Matius Klaudiusun dialoq şəklinə salınmış "Ölüm və Qız" şeirinin proqram əsasından gəlir. Bu əsərin ideya yönümünü insan və tale kimi müəyyən etmək olar.
Optimist konsepsiya majorun bərqərar olması, insan ruhunun ölüm üzərində qələbə çalması ilə vurğulanır. Heyran qalmış tamaşaçıların gur alqışları uzun müddət orkestr ifaçılarını səhnədən buraxmayıb. Növbəti dəfə alqışlar önünə çıxan Yuri Başmet zala müraciət edib: "İndi biz çalışırıq ki, eyni mövzuya tanınmış bəstəkarların necə "reaksiya verdiyini" sizə göstərək". Bundan sonra orkestr məşhur "Happy birthday" mahnısını Bax səsləndirməsinə yaxın ciddi akkordlu xor üslubunda ifa edib.
Rostropoviç adına IV Beynəlxalq festival Zubin Metanın dirijoluq etdiyi İsrail filarmoniya orkestrinin (İFO), həmçinin çağdaş dünyanın görkəmli pianoçusu Rudolf Buxbinderin çıxışı ilə başa çatıb. Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayevin, piaonçu Murad Adıgözəlzadənin, kinorejissor Eldar Quliyevin və bizim ölkənin bir çox tanınmış insanlarının da iştirak etdiyi qapanış mərasimi dekabrın 19-da Heydər Əliyev Sarayında olub.
Öz çıxışında maestro bildirib ki, uzun illər dostluq etdiyi "böyük Slava Rostropoviçdən çox şey öyrənib". Bramsın skripka konsertinin Pinxas Tsukkerman - Zubin Meta tandemi tərəfindən ifası solistlə orkestrin elə vəhdətinə nümunə olub ki, onda artıq interpretasiya barədə düşünmürsən, sadəcə, musiqiyə qulaq asırsan, ilk səsindən son səsinə kimi ona köklənirsən.
Orkestr pianoçu R.Buxbinderin akkompanementi altında Lüdviq van Bethovenin əsərlərini - "Eqmont" uvertürasını və 5 saylı orkestrlə fortepiano üçün konsertini ifa edib. Qeyd edək ki, R.Buxbinder Berlin, Vyana filarmoniyalarının tanınmış orkestrləri ilə, Fransa milli orkestri, London filarmoniya orkestri ilə və çox sayda başqa orkestrlərlə əməkdaşlıq edir. O, musiqi qaynaqlarının ciddi öyrənilməsinə xüsusi önəm verir. Zal pianoçunun çıxışını uzun müddət alqışlayıb, hətta dirijorun özündən də zaman-zaman "Bravo!" sədaları gəlirdi. Konsertin ikinci hissəsində İsrail filarmoniya orkestri İqor Stravinskinin "Müqəddəs yaz. Bütpərəst Rusun mənzərələri" baletindən musiqi ifa edib.

IV Международный фестиваль имени Ростроповича - настоящий подарок для меломанов
С 12 по 19 декабря в Баку проходил единственный в мире Международный музыкальный фестиваль, который носит имя выдающегося виолончелиста и дирижера Мстислава Ростроповича. Идея организации этого музыкального форума принадлежала общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, который дружил с музыкантом и любил его творчество. Отметим, что наша столица принимает у себя этот международный форум с 2007 года. На этот раз фестиваль стал одним из самых ярких событий года, отмеченным именами выдающихся исполнителей и знакомством с молодыми талантливыми музыкантами. IV Международный фестиваль имени Ростроповича был организован Фондом Гейдара Алиева, Фондом Мстислава Ростроповича и Министерством культуры и туризма.
Нынешний фестиваль был богат звездными именами гостей. Наша страна тоже была представлена достойно, что показал уже самый первый концерт, ставший торжественным открытием фестиваля. В этом году он был приурочен к 12 декабря - Дню памяти Гейдара Алиева. Глава Фонда Мстислава Ростроповича, дочь маэстро Ольга Ростропович, отметила, что таким образом организаторы решили почтить одновременно память двух выдающихся личностей. В концерте принял участие также Государственный детско-молодежный симфонический оркестр Азербайджана. По словам О.Ростропович, создание подобного оркестра было желанием ее отца. В свою очередь молодые музыканты доказали, что достойны подобной чести.
В рамках фестиваля бакинцы и гости столицы смогли также вживую увидеть одну из легенд мирового кино - известного французского актера Жерара Депардье. Он выступил в Азербайджанском государственном академическом театре оперы и балета перед спектаклем "Кармен", зачитав избранные отрывки из новеллы "Кармен" Проспера Мериме. Сам спектакль "Кармен" Ж.Бизе - полномасштабная постановка режиссера Ивана Поповски - прошел с участием солистов Оперного центра Галины Вишневской. Главные партии исполнили известные певцы, лауреаты международных конкурсов вокалистов Алина Шакирова (Кармен), Олег Долгов (Хозе), Анастасия Привознова (Микаэла), а также наш соотечественник, солист Государственного академического Большого театра России Эльчин Азизов (Эскамильо). За дирижерским пультом стоял известный российский дирижер Ярослав Ткаленко.
Здесь не было бушующих и кипящих страстей, необычных героев, знойного колорита Испании. Все было очень сдержанно и интеллигентно, и драма действующих лиц подавалась скорее не в экстраординарном ключе, а как некая констатация непредсказуемости самой жизни. Кстати, в рамках фестиваля состоялась встреча Жерара Депардье с министром молодежи и спорта Абульфасом Гараевым, на которой были обсуждены перспективы сотрудничества между Азербайджаном и Францией в сфере кинематографии. Министр предложил именитому актеру сняться в одной из главных ролей в фильме о великом французском писателе Александре Дюма, съемки которого начнутся в будущем году в Азербайджане.
Связь Ростроповича с Баку символизировало участие в фестивале азербайджанских музыкантов, среди которых особое место заняли выступления молодых музыкантов. И можно представить, каким уроком для них стало живое исполнение Юрия Башмета, Натальи Гутман, не говоря уже о мастер-классе ученика Ростроповича - Максима Венгерова. А выступление детей во втором отделении филармонического концерта 17 декабря стало своеобразной изюминкой фестиваля, неким символом связи поколений. Великолепная идея Венгерова распределить части Испанской симфонии для скрипки и оркестра Эдуарда Лало между пятью ребятами превратила ее в своеобразный смотр молодых талантов. Кстати, каждый из них продемонстрировал настоящий артистизм и большие способности.
Третий фестивальный день подарил встречу с художественным руководителем камерного ансамбля "Солисты Москвы" Юрием Башметом, который, к слову, ежегодно принимает участие в этом празднике музыки. В первом отделении прозвучала Концертная симфония для скрипки и альта с оркестром, созданная Моцартом в Зальцбурге в 1779 году. Все три части  симфонии были по-моцартовски оживлены, до последней детали организованы и органичны в своем единстве. Впервые в Баку прозвучала соната "Арпеджионе" Ф.Шуберта в обработке для альта и струнного оркестра Р.Балашова. Произведение, написанное Шубертом в 1824 году, явилось данью модному в 20-х годах ХIХ века увлечению музыкальным инструментом арпеджионе, который придумал в 1823 году венский мастер Иоганн Георг Штрауфер. Шуберт написал для арпеджионе с фортепиано сонату - пожалуй, единственное дошедшее до нас известное произведение, написанное для этого "странного" (как его иногда называли) инструмента. В настоящее время соната исполняется на виолончели или альте с фортепиано.
"Смерть и Девушка" Ф.Шуберта - Г.Малера - с исполнения этого сочинения началось второе отделение концерта. История сочинения - доказательство тому, что музыкальное искусство, во всем его историческом развитии, - уникальный, единый процесс вне времени и вне национальности. Четыре части сочинения объединены одной линией развития, особенности которой идут от программной основы первоисточника - стихотворения "Смерть и Девушка" Матиуса Клаудиуса, решенного в виде диалога. Человек и судьба - так можно определить идейную направленность данного сочинения. Оптимистическая концепция подчеркивается установлением мажора, победой человеческого духа над смертью. Восхищенные зрители долго не отпускали оркестрантов со сцены. Выйдя в очередной раз на аплодисменты, Юрий Башмет обратился к залу: "Сейчас мы постараемся вам показать, как на одну и ту же тему "реагируют" знаменитые композиторы". После этого оркестр исполнил тему популярной песни Happy birthday в строгом аккордовом хоральном стиле, близком к баховскому звучанию.
Завершился IV Международный фестиваль имени Ростроповича концертом Израильского филармонического оркестра под руководством дирижера Зубин Мета, а также выступлением выдающегося пианиста современности Рудольфа Бухбиндера. Церемония закрытия фестиваля, на которой присутствовали министр культуры и туризма Абульфас Гараев, пианист Мурад Адыгезалзаде, кинорежиссер Эльдар Кулиев и многие другие выдающиеся личности нашей страны, состоялась 19 декабря во Дворце им. Гейдара Алиева.
В своем вступительном слове маэстро отметил, что "очень многому научился у великого Славы Ростроповича", с которым его связывала многолетняя дружба. Скрипичный концерт Брамса в тандеме Пинхас Цуккерман - Зубин Мета стал примером того единения солиста и оркестра, когда уже не думаешь об интерпретации, а просто слушаешь музыку, погрузившись в ее течение от первого до последнего звука. Оркестр под аккомпанемент пианиста Р.Бухбиндера исполнил произведения Людвига ван Бетховена: увертюру "Эгмонт" и Концерт для фортепиано с оркестром №5. Отметим, что Р.Бухбиндер сотрудничает со знаменитыми оркестрами Берлинской, Венской филармоний, национальным оркестром Франции, Лондонским филармоническим оркестром и многими другими. Он придает особое значение тщательному изучению музыкальных источников. Зал долго рукоплескал выступлению пианиста, и даже сам дирижер время от времени выкрикивал "Браво!". Во второй части концерта Израильский филармонический оркестр исполнил фрагменты из балета "Весна священная. Картины языческой Руси" Игоря Стравинского.