BÖYÜK AZƏRBAYCANLILAR
Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günündə biz ölkəmizi onun sərhədlərindən çox-çox uzaqlarda şöhrətləndirən böyük övladlarımızın adlarını xatırlayırıq
Dekabrın 31-də yalnız Yeni il deyil, həm də Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü qeyd olunur. 1989-cu ildən 1990-cı ilə keçən Yeni il gecəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasında yaşayan minlərlə azərbaycanlı kortəbii şəkildə qonşu İran ərazisinə axışaraq, Yeni ili orada yaşayan etnik qardaşlarımızla bayram etmək istəyiblər. Həmin vaxtdan dekabrın 31-i Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü kimi bayram edilir və bu, sadəcə rəmzi məsələ deyil. Dünya üzrə bizim dövlətdən kənarda - İran, Türkiyə, MDB məkanı, Almaniya, Fransa, Böyük Britaniya, Skandinaviya ölkələrində; ABŞ-da, Yaxın Şərq ölkələrində 50 milyondan çox azərbaycanlı yaşayır.
2000-ci ildə Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev çıxış edərək, yeni yüzilliyin ilk üç ilində dünya azərbaycanlılarının konqresini keçirməyə çağırdı. Bu layihə yeni XXI yüzilliyə və III minilliyə keçidin bayram edilməsi üzrə ümumi prezident planına salınmışdı. Heydər Əliyev bütün azərbaycanlıları müstəqil Azərbaycanın ətrafında birləşməyə, onun sabitliyi və çiçəklənməsi üzrə mümkün hər şeyi etməyə səsləmişdi.
21 il əvvəl sovet-İran sərhədinin Azərbaycan hissəsində tikanlı məftilləri saxlayan dirəklərin kortəbii şəkildə sökülməsi başlayanda, o dövrün müxalifət mətbuatı bu hadisələri Berlin divarının uçurulması ilə eyniləşdirmişdi. Amma məhz həmin gün Arazın hər iki tərəfində yaşayan azərbaycanlıların qardaşlaşması Moskvaya güc vasitəsilə müdaxilə etməyə bəhanə verdi. Elə həmin gün, 1989-cu il dekabrın 31-də İstanbulda tarixdə ilk dəfə olaraq Dünya Azərbaycanlıları Konqresi öz işinə başladı. Bu hadisəyə o vaxt rəsmi təbliğat tərəfindən, demək olar ki, reaksiya verilmədi və yalnız müxalifət mətbuatı tərəfindən işıqlandırıldı. Ancaq məhz bu iki hadisə sonradan dekabrın 31-nin Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü elan edilməsinə səbəb oldu.
Ona görə də bu gün bizləri daha çox birləşdirən dəyərlər barədə düşünməyə; köklərimizi, ölkəmizi onun sərhədlərindən çox-çox uzaqlarda şöhrətləndirmiş, əsl tarix yazan soydaşlarımızı xatırlamağa borcluyuq. İstedadlı Azərbaycan xalqının böyüklüyünü vurğulamaq üçün Azərbaycan mədəniyyətinin və elminin inkişafına əvəzsiz, ölçüyəsığmaz əmək vermiş bir neçə böyük adamın adını sadalamaq yetərlidir. Şəksiz, bir məqalədə bütün adları yada salmaq mümkün deyil, amma biz heç olmasa, Azərbaycanı bütün dünyada tanıtmış insanları xatırlatmağa cəhd edəcəyik.

On World Azerbaijanis Solidarity Day, we remember the names of our sons and daughters who glorified our country beyond the motherland
31 December is not only New Year's Eve, but also World Azerbaijanis Solidarity Day. On New Year's Eve 1989, thousands of Azerbaijanis living in the Naxcivan Autonomous Republic spontaneously broke into the territory of neighbouring Iran to celebrate the New Year with their ethnic brethren living in Iran. Since then, 31 December has been celebrated as World Azerbaijanis Solidarity Day, and this is not just symbolism. More than 29 million Azerbaijanis live beyond our borders - in the Islamic Republic of Iran, Turkey, the CIS countries, Germany, France, Great Britain, Scandinavia, the USA and the Middle East.
In 2000, President Heydar Aliyev made an appeal to convene a Congress of World Azerbaijanis in the first three years of the new century. This project was included in the general presidential plan to celebrate the new 21st century and the third millennium. Heydar Aliyev called on Azerbaijanis to rally around independent Azerbaijan and to do everything possible for its stability and prosperity.
Twenty-one years ago, when the spontaneous dismantling of fortifications on the Azerbaijani sector of the Soviet-Iranian border began, the opposition press of the time likened the event to the fall of the Berlin Wall. And it was this day of fraternization between Azerbaijanis on both sides of the Araz River that gave Moscow cause for military intervention. On the same day, 31 December 1989, the first ever World Congress of Azerbaijanis opened in Istanbul. In those days, this event was virtually ignored by official propaganda and was covered only by the opposition press. However, these two events served as reasons to proclaim 31 December World Azerbaijanis Solidarity Day.
And today, more than ever, we must remember who and what unites us, remember our roots and our great history, created and written by Azerbaijanis who glorified our country far beyond the borders of our homeland and those who were born in Azerbaijan. It is enough to list a few of the great people who made invaluable contributions to the development of Azerbaijani culture and science to re-establish the greatness of the talented people of Azerbaijan. Of course, it is impossible to mention all names in one article, but we will try to name at least those who introduced Azerbaijan to the world.