BÖYÜK AZƏRBAYCANLILAR
Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günündə biz ölkəmizi onun sərhədlərindən çox-çox uzaqlarda şöhrətləndirən böyük övladlarımızın adlarını xatırlayırıq
Dekabrın 31-də yalnız Yeni il deyil, həm də Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü qeyd olunur. 1989-cu ildən 1990-cı ilə keçən Yeni il gecəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasında yaşayan minlərlə azərbaycanlı kortəbii şəkildə qonşu İran ərazisinə axışaraq, Yeni ili orada yaşayan etnik qardaşlarımızla bayram etmək istəyiblər. Həmin vaxtdan dekabrın 31-i Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü kimi bayram edilir və bu, sadəcə rəmzi məsələ deyil. Dünya üzrə bizim dövlətdən kənarda - İran, Türkiyə, MDB məkanı, Almaniya, Fransa, Böyük Britaniya, Skandinaviya ölkələrində; ABŞ-da, Yaxın Şərq ölkələrində 50 milyondan çox azərbaycanlı yaşayır.
2000-ci ildə Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev çıxış edərək, yeni yüzilliyin ilk üç ilində dünya azərbaycanlılarının konqresini keçirməyə çağırdı. Bu layihə yeni XXI yüzilliyə və III minilliyə keçidin bayram edilməsi üzrə ümumi prezident planına salınmışdı. Heydər Əliyev bütün azərbaycanlıları müstəqil Azərbaycanın ətrafında birləşməyə, onun sabitliyi və çiçəklənməsi üzrə mümkün hər şeyi etməyə səsləmişdi.
21 il əvvəl sovet-İran sərhədinin Azərbaycan hissəsində tikanlı məftilləri saxlayan dirəklərin kortəbii şəkildə sökülməsi başlayanda, o dövrün müxalifət mətbuatı bu hadisələri Berlin divarının uçurulması ilə eyniləşdirmişdi. Amma məhz həmin gün Arazın hər iki tərəfində yaşayan azərbaycanlıların qardaşlaşması Moskvaya güc vasitəsilə müdaxilə etməyə bəhanə verdi. Elə həmin gün, 1989-cu il dekabrın 31-də İstanbulda tarixdə ilk dəfə olaraq Dünya Azərbaycanlıları Konqresi öz işinə başladı. Bu hadisəyə o vaxt rəsmi təbliğat tərəfindən, demək olar ki, reaksiya verilmədi və yalnız müxalifət mətbuatı tərəfindən işıqlandırıldı. Ancaq məhz bu iki hadisə sonradan dekabrın 31-nin Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü elan edilməsinə səbəb oldu.
Ona görə də bu gün bizləri daha çox birləşdirən dəyərlər barədə düşünməyə; köklərimizi, ölkəmizi onun sərhədlərindən çox-çox uzaqlarda şöhrətləndirmiş, əsl tarix yazan soydaşlarımızı xatırlamağa borcluyuq. İstedadlı Azərbaycan xalqının böyüklüyünü vurğulamaq üçün Azərbaycan mədəniyyətinin və elminin inkişafına əvəzsiz, ölçüyəsığmaz əmək vermiş bir neçə böyük adamın adını sadalamaq yetərlidir. Şəksiz, bir məqalədə bütün adları yada salmaq mümkün deyil, amma biz heç olmasa, Azərbaycanı bütün dünyada tanıtmış insanları xatırlatmağa cəhd edəcəyik.

ВЕЛИКИЕ АЗЕРБАЙДЖАНЦЫ
В День солидарности азербайджанцев всего мира вспоминаем имена сыновей и дочерей, прославивших нашу страну за пределами Родины
31 декабря - это не только канун Нового года, это еще и День солидарности азербайджанцев всего мира. В новогоднюю ночь с 1989 на 1990 год тысячи азербайджанцев, живущих в Нахчыванской Автономной Республике, стихийно прорвались на территорию соседнего Ирана, чтобы отпраздновать встречу Нового года с этническими братьями, живущими в Иране. С тех пор 31 декабря отмечается как День солидарности азербайджанцев всего мира, и это не просто символика. В мире за пределами нашей страны проживают свыше 50 миллионов азербайджанцев - в Исламской Республике Иран, Турции, странах СНГ, Германии, Франции, Великобритании, скандинавских странах, США, странах Ближнего Востока.
В 2000 году президент Азербайджана Гейдар Алиев выступил с призывом собрать в течение первых трех лет нового столетия Конгресс азербайджанцев мира. Этот проект был включен в общий президентский план по празднованию нового, XXI века и третьего тысячелетия. Гейдар Алиев призвал азербайджанцев сплотиться вокруг независимого Азербайджана и предпринять все возможное для его стабильности и процветания.
21 год назад, когда начался стихийный демонтаж инженерных сооружений на азербайджанском участке советско-иранской границы, оппозиционная пресса того времени сравнила это событие с падением Берлинской стены. И именно этот день братания азербайджанцев по обе стороны реки Араз дал советской Москве повод для силового вмешательства. В этот же день, 31 декабря 1989 года, в Стамбуле открылся первый в истории Всемирный конгресс азербайджанцев. Это событие в те дни практически не было замечено официальной пропагандой и освещалось лишь в оппозиционной печати. Однако именно эти два события послужили причиной для объявления 31 декабря Днем солидарности азербайджанцев всего мира.
И сегодня, как никогда, мы должны вспомнить о том, кто и что нас объединяет, вспомнить о наших корнях, нашей великой истории, созданной и написанной азербайджанцами, прославившими нашу страну далеко за пределами нашей родины, и теми, кто родился в Азербайджане. Нам достаточно перечислить несколько великих имен людей, внесших неоценимый вклад в развитие азербайджанской культуры и науки, чтобы вновь констатировать факт величия талантливого азербайджанского народа. Безусловно, в одной статье невозможно упомянуть все имена, но мы постараемся назвать хотя бы тех, благодаря кому об Азербайджане узнали во всем мире.