ƏSRLƏR ÜÇÜN YENİ İL HƏDİYYƏSİ
2011-ci il ərəfəsində Azərbaycan tarixinin ən nəhəng layihələrindən biri - Oğuz - Qəbələ - Bakı su kəməri istifadəyə verildi
İlin sonunda nəticələr çıxarmaq, keçmiş 365 günü qiymətləndirmək, növbəti 12 ay üçün planlar qurmaq qəbul edilmiş ənənədir. Çoxları ili sevincli hadisələrlə bitirməyə çalışır. Axı, inanca görə, köhnə ili necə yola salsan, yeni ili də o cür yaşayacaqsan.
Bu inancdan çıxış etsək, onda qarşıdan gələn Dovşan ili Azərbaycan üçün ən yaxşı illərdən biri olacaq - yaxşı hadisələrlə zəngin, firavan, gəlirli... Axı 2010-cu ilin sonlarında Azərbaycan tarixinin ən nəhəng layihələrindən biri - Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəməri layihəsi reallaşdırıldı. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin kəmərin açılış mərasimindəki çıxışında söylədiyi kimi, "Bu gün tarixdə qalacaq".
Etiraf edək ki, bu nəhəng layihənin 3 ilə reallaşdırılacağına inananlar çox az idi. Məlum olduğu kimi, Bakıda əsrlərdir su problemi olub. Ötən əsrin əvvəlində şəhərdə içməli su ilə bağlı yaranmış problem məşhur azərbaycanlı mesenat Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Şollar su kəmərini çəkdirməsi ilə aradan qaldırılmışdı.
1970-ci illərdə şəhərdə içməli suya tələbatın artması ilə meydana çıxmış problem ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə Kür və Ceyranbatan su kəmərlərinin çəkilişilə aradan qaldırıldı.
Növbəti belə hadisə isə XXI əsrin əvvəlində İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərinin tikintisi oldu.
Qeyd edək ki, bundanəvvəlki bütün layihələr miqyasına görə, yeni su kəmərindən geri qalır. Oğuz-Qəbələ zonasından Bakıya təmiz suyun çəkilməsi ideyası ?mummilli Lider Heydər Əliyevə məxsusdur. Lakin həmin illərdə bu, sadəcə arzu idi. Yalnız 2005-ci ildə Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə layihənin detallarının işlənməsindən sonra onun real cizgiləri müəyyənləşdi. 2007-ci ilin martında Oğuz rayonunun Sincan kəndində layihənin təməli qoyuldu və inşaat işlərinə başlandı. Bu 3 ildə 262 kilometr uzunluğunda borunun su ilə doldurulması üçün çoxsaylı artezian quyuları qazıldı, "podstansiyalar" yaradıldı. Oğuz rayonunun ərazisində dəniz səviyyəsindən 417 metr hündürlükdə su qəbul edən əsas kompleks tikildi. Suyun boru xətti boyunca tənzimlənməsi üçün çoxsaylı tənzimləyici qurğular da yaradıldı.
Beləliklə, indiyədək paytaxt əhalisinin yalnız 40%-i fasiləsiz, 60%-i isə müəyyən qrafik üzrə su ilə təmin olunurdusa, Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərinin istismara verilməsi ilə Bakı əhalisinin, təxminən, 75%-i Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının standartlarına cavab verən təmiz və keyfiyyətli su ilə fasiləsiz təmin ediləcək.
Suyun verilməsi qrafiki, təxminən, 2 dəfə artırılacaq. Gələcəkdə paytaxtda yeni xətlər çəkiləcək, kiçik diametrli borular daha böyükləri ilə əvəzlənəcək. Bütün bunlar yaxın bir neçə ildə şəhərə qrafiklə su verilişinin tamamilə ləğvinə aparıb-çıxaracaq. Bakıya bitişik yaşayış məntəqələrində isə bu problem yeni su təchizatı sistemlərinin yaradılması ilə aradan qaldırılacaq.
Ən vacib olanı odur ki, görülmüş işlərin hamısı daxili vəsaitlər hesabına reallaşdırılıb. Konkret desək, layihəni Azərbaycan Dövlət Neft Fondu maliyyələşdirib. Yəqin ki, bu layihə neft gəlirlərinən əhalinin rifahının yaxşılaşdırılmasına düzgün transformasiyasının aydın göstəricisidir.
"Həqiqətən də çox rəmzi xarakter daşıyan bu hadisə bir daha Azərbaycanın uğurlu siyasətinin göstəricisidir. Bu, həm də o deməkdir ki, bizim üçün ən böyük sərvət, ən böyük nailiyyət Azərbaycan vətəndaşlarıdır", - deyə Prezident İlham Əliyev bu haqda deyib.
Bütün bunlarla yanaşı, qeyd olunmalıdır ki, bu layihə ən nəhəng layihələr zəncirinin yalnız bir bəndidir. O, hökumətin əhalini təmiz, keyfiyyətli su ilə təmin etmək istiqamətində gördüyü son iş deyil. Hazırda çaylarda quraşdırılmış sutəmizləyici qurğular Azərbaycanın 300 mindən artıq əhalisinin ÜST-nin standartlarına cavab verən içməli su ilə təmininə şərait yaradıb.
"Bütün rayonlarımız üçün ağır, çətin və təəssüf ki, ənənəvi olan bu problem həll olunacaq. Bunun üçün bizim bütün imkanlarımız var - güclü siyasi iradə, düşünülmüş siyasət, konkret proqramlar, peşəkar kadrlar, güclü yerli təşkilatlar", - deyə dövlət başçısı bildirib: "Təmiz içməli su, təmiz hava, təmiz ekologiya - bütün bunlar həm də sağlamlıq deməkdir. Biz elə etməliyik ki, Azərbaycan vətəndaşları sağlam olsun, dünyada mövcud olan ən öncül meyarlar ölkənin bütün sahələrində tətbiq edilsin və bu, insan sağlamlığı üçün ıvacib oaln içməli su məsələsinə də aiddir".
Bir sözlə, su həmişə həyat mənbəyi sayılıb. İnsanların içməli su ilə təmini isə dünyada ən xeyriyyəçi işlərdən biridir. Su kəməri çəkdirmiş insanların adlarının bütün xalqların tarixində qalması təsadüf deyil. Bakılılar hələ də H.Z.Tağıyev və H.Əliyevin xatirəsinə dərin hörmətlə yanaşır.

A NEW YEAR PRESENT FOR CENTURIES TO COME
On the eve of 2011, one of the greatest projects of azerbaijan's history - the oguz-qabala-baku water pipeline - was put into operation
The end of the year is traditionally the time to review work done, evaluate what has been accomplished over the past 365 days and make plans for the next 12 months. Many want to finish the year with a joyous event because, as the legend goes, the better you see the New Year in, the more entertaining it will be.
On this basis next year, the Year of the Rabbit, will be one of the best for Azerbaijan - rich in good events, successful and profitable. At the end of 2010, Azerbaijan commissioned one of the most ambitious infrastructure projects in its history - the Oguz-Qabala-Baku water pipeline. As President Ilham Aliyev told a ceremony marking the commissioning of the pipeline, "this day will go down in history". Frankly, only a handful of people really believed that this massive project could be completed in a matter of three years.
As we all know, Baku has had a problem with drinking water for centuries. At the dawn of the 20th century, the city's water problem was resolved by the construction of the Shollar water pipeline by renowned Azerbaijani philanthropist Haci Zeynalabdin Tagiyev. In the 1970s, the capital's ever-growing demand for drinking water was met by the construction of the Kura and Ceyranbatan water pipelines, under the leadership of nationwide leader Heydar Aliyev. The next such event was the construction of the Oguz-Qabala-Baku water pipeline, spearheaded by President Ilham Aliyev at the start of the 21st century. All the prior projects were certainly of lesser scope than the new water line.
The initiative to transfer pure water resources from the Oguz-Qabala zone to Baku came from nationwide leader Heydar Aliyev, but in those days it was only a dream. Only in 2005 did it become feasible, when detailed development of the project commenced on the instruction of President Ilham Aliyev. The foundations of this project were laid in the village of Sincan, in Oguz District, in March 2007, and construction began. To fill a pipeline stretching over 262 km with water, numerous artesian wells were drilled and a substation built. The main complex of water intake facilities was built in Oguz District at an altitude of 417 metres above sea level. In addition, numerous facilities were established along the pipeline to regulate water levels.
So far only 40 per cent of the Baku population has a continuous water supply, while 60 per cent have water on a certain schedule. The commissioning of Oguz-Qabala-Baku will provide 75 per cent of the population with continuous water meeting the requirements of the World Health Organization. Continuous water supply will almost double in scope.
New water lines will be built in the capital in the future, while the existing small-diameter pipes will be replaced by larger ones. Thus, water supply by schedule will be completely abolished in the city in a few years. The problems of towns adjoining Baku will be resolved by the construction of new water and sewage systems.
Most importantly, all the work has been financed at Azerbaijan's own expense, namely from the State Oil Fund of Azerbaijan. This is perhaps the most graphic example of how oil revenues translate into better living standards for the population.
"This issue is indeed very symbolic; it demonstrates Azerbaijan's successful policy once again. It also shows that our greatest wealth, our greatest asset is the citizen of Azerbaijan," said President Aliyev.
It is also worth pointing out that this project is only one in a series of projects on the government's agenda to supply the population with high-quality water. Following the construction of wastewater treatment plants in villages situated on river banks, over 300,000 Azerbaijani citizens are now provided with drinking water conforming to World Health Organization standards.
"In all our districts, this difficult and, unfortunately for us, perennial problem will be resolved. We have everything in place to achieve this - a strong political will, a sound policy, specific programmes, qualified professionals and competent local companies," the head of state pledged. "Clean drinking water, clean air, clean environment - all this means health. We must make sure that the citizens of Azerbaijan are healthy, that the world's most advanced criteria are applied to Azerbaijan, including those relating to drinking water, which is essential to human health."
Water has been a source of life for millennia, while supplying water to the population has always been a noble deed. It is not by chance that those who have built water lines in the past are remembered gratefully by many generations. The people of Baku still revere the memories of H. Tagiyev and H. Aliyev. The gift presented to the people of Azerbaijan by President Ilham Aliyev on New Year's Eve will certainly be remembered.