"Qarabag"ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov "R+"a dövlət başçısı ilə görüşün təfərrüatlarını bölüşüb və ötən mövsümü qiymətləndirib
Futbol üzrə Avropa Liqasında uğurlu çıxış edən Azərbaycan çempionu "Qarabağ"ı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev qəbul etdi. "Qarabağ"ın Avroliqadakı çıxışına toxunan dövlət başçısı İlham Əliyev Ağdam təmsilçisinin "İnter"lə son oyunda hakimlərin haqsızlığı ilə üzləşdiyini deyib. Prezident Azərbaycan çempionunun avrokuboklarda ölkəmizi layiqli təmsil etdiyini vurğulayıb: "Siz xalqımıza qələbə sevinci də bəxş edirsiniz. Xüsusilə son yarışlarda, Avroliqadakı yarışlarda sizin oyunlarınız ən yüksək qiymətə layiqdir. Sizin qrupunuzda yarışan klubların büdcəsi sizinkindən qat-qat böyükdür, bəlkə 10 dəfədən çoxdur. Ancaq həyatda, idmanda, siyasətdə maliyyə vəsaiti hər şeyi həll etmir. Sizdə vətənə olan bağlılıq, vətənpərvərlik, peşəkarlıq və iradə bax, bu qələbələri şərtləndirib. Siz bütün komandalarla çox uğurlu yarışmısınız, qələbələr qazanmısınız. Hər kəs - həm Azərbaycanda, həm də dünyada futbolla maraqlanan hər bir insan yaxşı görür və bilir ki, siz böyük qələbələrə layiq idiniz. Ancaq bu qələbələr sizin əlinizdən vicdansızcasına alınıb. Bütün dünyanın gözü qarşısında bu qədər ədalətsizlik, bu qədər vicdansızlıq bəlkə də futbol tarixində nadir hallarda baş verir. Əlbəttə, bilirəm ki, siz də məyus olmusunuz, azarkeşlər də, Azərbaycan xalqı da. İlk növbədə, ona görə ki, siz bu qələbəyə layiq idiniz".
Dövlət başçısının sərəncamına əsasən "Qarabağ" futbol klubuna Azərbaycan Respublikasının 2014-cü il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Prezidentin ehtiyat fondundan bir milyon manat ayrılıb. Üstəlik, Azərbaycan Prezidenti klubun Futbol Akademiyasının inşası üçün torpaq ayrılmasına göstəriş verib.
Sözsüz, "Qarabağ"ın uğurlu çıxışında baş məşqçi Qurban Qurbanovun böyük əməyi var. Son günlər bütün diqqətini Azərbaycan çempionatına yönəldən mütəxəssisdən R+un suallarına cavab verməyi xahiş etdik. İşinin çox olmasına baxmayaraq Qurban QURBANOV məmnuniyyətlə bizə vaxt ayırdı.
- İlk olaraq sizi Avroliqadakı uğurlu çıxış etdiyinizə görə təbrik edirik. Yəqin, təbriklər çox olub...
- Sözün düzü, biz işimizlə məşğul oluruq. Azərbaycanı Avropada yaxşı təmsil etməyə çalışdıq. Son matçda qələbə qazanmaq istəyirdik, amma alınmadı.
- Dövlət başçısı İlham Əliyev "Qarabağ"ı qəbul edən zaman uğurlarınızı yüksək qiymətləndirdi. Prezidentlə görüş, yəqin ki, böyük stimul olacaq...
- Vaxt tapıb komandanı qəbul etdiyi üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə təşəkkür edirəm. Dövlət başçısından xoş sözlər eşitmək hər birimiz üçün çox sevindiricidir. Cənab prezident "Qarabağ"ın oyunlarını izlədiyini və nəticələrdən xəbərdar olduğunu söylədi. Prezident həm sevincli idi, həm məyus. Son matçda vurduğumuz qolun sayılmamasına görə məyus olmuşdu. Qəbul zamanı dövlət başçısı bizi "İnter" üzərində qələbə münasibətilə təbrik etdi. O dedi ki, hakimlər saymasa belə, "Qarabağ" bu görüşdə qalibdir. Prezidentin komandanı qəbul etməsi futbolçuları daha da həvəsləndirəcək. Dövlət başçısının diqqəti sayəsində ölkədə idman inkişaf edir. Biz də çalışmalıyıq ki, futbolumuz daha böyük uğurlar qazansın. Çox xoş hisslərlə ayrıldıq görüşdən. Cənab prezidentlə görüşümüz bizim məsuliyyəti də artırır. Biz uğurlarımızı davam etdirməliyik.
- Ölkədə hələ də "Qarabağ"-"İnter" matçından danışırlar. Riçard Almeydanın qolu, hakimin onu hesaba almaması - bu anları unutmaq üçün nə qədər vaxt lazımdır?
- Dəqiq söyləmək çətindir. Mən hələ unutmamışam. Oyundan sonra matçın bütöv videoyazısına baxmışam. Qol epizoduna gəlincə bəlkə 40 dəfə təkrar baxmışam. O hisslər barədə danışmaq çətindir. Həmin anı yenidən yaşamaq istəməzdim, eyni zamanda o hissləri sözlə ifadə etmək çətindir.
- Həmin epizoda baxmısınız deyirsiniz, əminliklə söyləmək olar ki, qol idi? Şəxsən biz orada təmiz qol olduğunu gördük..
- Matçdan sonra "İnter"in futbolçuları da yaxınlaşıb söylədi ki, Almeydanın qolu qaydalar çərçivəsində idi. Təkrar layiqli qol vurduğumuzu göstərir. Amma bizim nəsə deməyimiz mənasızdır. Artıq qərar verilib. Həmin anda baş hakim məsuliyyəti üzərinə götürməliydi.
- Deməli, "Qarabağ"ın layiqli qələbəsini "oğurladılar". 34 min azarkeşin sevinci əlindən alındı...
- "Qarabağ" gərək o oyunu unutsun. Yoxsa gələcəkdə bizə problem yarada bilər. Azarkeşlərimizin hər birinə sizin vasitənizlə təşəkkür edirəm. Cari mövsüm bizi heç vaxt tək qoymadılar. Bütün oyunlarda sona qədər dəstək oldular. Heç vaxt istəməmişəm ki, onların qarşısında komandam uduzsun. Azarkeşlərimiz ən böyük qələbələrə layiqdir. Hər zaman demişəm ki, doğma meydanda "Zalsburq" üzərində 2:1 hesablı qələbəmizdə onların payı böyükdür. Həmin matçda azarkeşlərimiz bizə möhtəşəm dəstək oldu. "İnter"lə oyunda sona qədər ümidimiz var idi, lakin sonda alınmadı. Çox istərdik ki, xalqımızı sevindirək.
- Həmin gün dünya üzrə bukmeyker kontorlarında "Qarabağ"ın qələbəsinə 251 milyon dollar pul qoyuluşu edilmişdi. Bu hal oyuna təsir edə bilər? Eyni zamanda UEFA-nın Rusiya-Ukrayna hadisələrinə görə ikincilərə dəstək olduğu deyilir...
- Hakim səhv etdi deyə bilmirəm. Çünki epizodu görürdü. Yan xətt hakimi və qapının arxasındakı köməkçi hər şeyi görürdü. Bizim əlimizdə fakt yoxdur. Belə halda danışmaq çətindir. Həmin an baş hakim məsuliyyəti üzərinə götürməliydi. Amma o bunu edə bilmədi. Qolun qaydalar çərçivəsində vurulduğunu bütün komandamız təkrarlayırdı. Hakim qərarında qəti oldu. Bəlkə də belə olmalı idi.
- Demək olar ki, 14 saniyə biz 116 finalın həyəcanını yaşadıq. Bu anlarda hamı düşünürdü ki, qol vurmuşuq və qalib "Qarabağ"dır.
- Bu saniyələrdə 116 final haqda düşünmürdük. Hamı qələbəni fikirləşirdi. Biz "İnter"ə qalib gəldiyimiz üçün sevinirdik. Təəssüf ki, sonradan hər şey dəyişdi. Biz çox üzüldük. Son olaylara görə toparlanmaq vacibdir. Uzun müddət həmin oyun azarkeşlərin və futbolçuların yaddaşında olacaq.
- Amma "Qarabağ" tarixi uğura çox yaxın idi. Növbəti mövsüm belə imkan olmaya bilər...
- Futbolda hər bir nəticə mümkündür. Hakim qərarı qəbul edib. İndi bu barədə təhlil aparmaq nəticəsizdir. UEFA hakim səhvlərinə görə nəticəni dəyişmir. Futbolçular düşünə bilər ki, bu mərhələyə yenə gəlməyəcəyik. Amma unutmaq lazımdır. Yalnız bu halda uğurlu çıxışı davam etdirmək olar.
- 2014-cü ili ümumilikdə "Qarabağ" üçün uğurlu saymaq olar. Başa çatan ili necə qiymətləndirirsiniz?
- Məncə pis alınmadı. Uzun fasilədən sonra "Qarabağ" çempionluq sevinci yaşadı. Avroliqada əsas məqsəd qrup mərhələsinə vəsiqə qazanmaq idi. Sevindirici haldır ki, məqsədimə çatdıq. Son oyuna kimə 116 final mərhələsinə adlamaq şansımız var idi. Şansımızı sona qədər saxlamaq yaxşı haldır. Çempionatda da liderliyi davab etdiririk. Komandamız fasiləyə birinci pillədə yollana bilər. Bu mənada 2014-cü ili uğurlu saymaq olar.
- Azərbaycan millisi üçün bu ili uğurlu saymaq olmaz. Yeni seçmə mərhələdə bütün oyunlarda məğlub olmuşuq...
- Milli üçün, həm müsbət, həm də mənfi məqamlar var. İl ərzində yaxşı oyunlarımız da var idi. Məğlubiyyət də oldu. Əsas odur ki, 2015-ci il uğurlu olsun. Yeni baş məşqçiyə uğur arzulayıram. Biz hamımız Azərbaycan millisinin uğur qazanmasını istəyirik.
- Gələcəkdə Qurban Qurbanovu Azərbaycan millisində görmək imkanımız olacaq?
- (gülür) "Qarabağ"da olduğum zaman da millinin uğurları üçün çalışırıq. Hər bir klubumuz çalışır yığmaya hazır futbolçu versin. Hazırda bütün fikrim "Qarabağ"la bağlıdır.
- "Qarabağ" bu uğurları 2015-ci ildə də davam etdirə biləcək?
- Azarkeşlər bizdən hər zaman qələbə istəyir. Onlar başa düşür ki, qələbə qazanmağa imkan var və ona görə belə tələb irəlis sürür. Bu il həm "Qarabağ", həm də "Neftçi" Avroliqada pley-offda çıxış etdi. Bu hal ölkə futbolunun irəlilədiyini göstərir. Bu gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bizi dəstəkləyir. İnanıram ki, bu uğurları təkrarlamaq mümkündür. Daha da irəli getmək olar. Sadəcə, işləmək və çalışmaq lazımdır. Biz gərək bu ilki uğurları unudaq. Yeni mövsümdə də Azərbaycan çempionatı və avrokuboklar var. "Qarabağ" adi komanda deyil. Bu komandada işləmək böyük məsuliyyətdir.

Qarabag head coach Qurban Qurbanov told R+ about the details of the meeting with the head of state and the evaluation of the last season
Azerbaijani President Ilham Aliyev has praised the performance of Azerbaijani FC Qarabag, which stopped short of getting into the Europa League round of 32 because of a referee error. Aliyev, who received the members of the club, said that Qarabag represented the country in the Europa League with credit.
"You give our people the joy of victory. In particular, your games in the latest competitions and the competitions of the Europa League deserve the highest praise. The budgets of clubs playing in the same group as you are many times higher than your budget, perhaps, more than 10 times. But in life, sports and politics, finances do not decide everything. Your attachment to the motherland, patriotism, professionalism and will have caused all these victories. You played very successfully with all teams and gained victories. Anyone interested in football in Azerbaijan and in the world knows and sees that you deserved great victories. But these victories were shamelessly taken away from you. Such injustices and such dishonesty before the eyes of the world perhaps rarely occur in the history of football. Of course, I know that you, the fans and the people of Azerbaijan are disappointed, first of all because you deserved this victory," the president of the country said at the meeting.
In connection with the successful performance of the club on the European scene, Qarabag was allocated 1m manats from the reserve fund of the president. In addition, a site was allocated for the construction of a football academy for FC Qarabag.
The main creator of the successful performance of Qarabag is the head coach Qurban Qurbanov. After the completion of games in the Europa League, the club focused on the national championship, but despite his busy schedule, Qurbanov answered questions from R+.
- First of all let me congratulate you on your successful performance in the Europa League. You probably received a lot of congratulations?
- We're doing our job. We're trying to represent Azerbaijan in Europe with credit. In the last game we really wanted to win, but unfortunately it didn't happen.
- President Ilham Aliyev praised the successful performance of Qarabag in the Europa League. The meeting with the head of state will be a great incentive...
- I thank Azerbaijani President Ilham Aliyev for taking the time to meet with the team. For each of us it's very pleasing to hear good words from the head of state. Mr President said that he'd been watching the games of Qarabag and the results. The president was both joyful and upset. He was upset that our goal in the last game was disallowed. During the meeting, the president congratulated us on the victory over Italian Inter. He said although the referee disallowed the goal, Qarabag won the game. The meeting with the president stimulated the team even more. Thanks to the attention of the head of state, sports are developing in the country. And we must strive to achieve even greater success in football. We have very pleasant impressions from this meeting. It further increased our responsibility, and we need to continue our success.
- The country is still talking about the Qarabag-Inter game. The goal of Richard Almeida and the referee's decision to disallow it - how much time is needed to forget all this?
- It's hard to say that. I haven't forgotten it yet. I looked through the recording of the whole game, and the episode with the scored goal - probably 40 times. It's hard to talk about those emotions. I wouldn't want to relive that moment, and it's difficult for me to express my feelings in words.
- You reviewed that episode. Can you confidently say that it was a clean goal? Personally, I didn't see any violations there.
- After the match, Inter players also told us that Almeida scored within the rules. The replay showed a clean goal. But there's no point in saying anything. The decision was made. At that moment, the chief referee should have taken responsibility for the decision.
- So, before the eyes of 34,000 fans, Qarabag was robbed of a well-deserved victory...
- Qarabag should forget that game. Otherwise, there will be problems in the future. I thank all fans for their support. They didn't leave us without attention this whole season. They supported us in every game until the end. I'd never want my team to let down our fans. They deserve great victories. I've always said that they made a great contribution to our 2:1 win over Salzburg at home. At that match, the fans gave us tremendous support. And in the game with Inter, we had hope until the very end, but failed, though we wanted to please our people...
- On that day, bookmakers took bets on the victory of Qarabag in the amount of 251m dollars. Could this factor affect the game? On the other hand, they say that UEFA supported Ukraine because of the deterioration in relations between the West and Russia.
- I can't say that the referee made a mistake. The linesman and the referee behind the goal saw everything very well. But we have no evidence on hand. Therefore, it's difficult to say anything. At that time, the chief referee should have taken responsibility. But he didn't do that. Our entire team asserted that the goal was scored within the rules. But the referee didn't change his decision. Perhaps, it was supposed to be this way.
- We can say that we felt for 14 seconds that we were in the Europa League round of 32. Everyone thought that Qarabag won...
- We didn't think about the round of 32. Everyone was happy about the victory over Inter. Unfortunately, everything changed later, which upset us very much. It's important to get a grip on yourself after such an injustice. For a long time, this game will be in the memory of the players and fans.
- But Qarabag was very close to a historic success. There may not be such a chance next season.
- In football, any result is possible. The referee made a decision. And now, there's no point in analyzing it. UEFA will not change the result because of a referee mistake. Football players may think that they no longer will be able to reach that stage. But everything must be forgotten. Only in this case, can we continue our successful performance.
- How would you rate the last season in general?
- In my opinion, it turned out well. After a long break, Qarabag became the champion. In the Europa League the main task was to make it into the group stage. And we achieved our goal. Until the last game we had a chance to get into the round of 32. And this is also a good indicator. In the championship, we are leaders and can go for the winter break in first place. Therefore, 2014 can be considered successful.
- But for the national team this year was not successful. We lost all the qualifying round games.
- There are both positive and negative sides. During the year, there were good games and defeats. The main thing is to ensure that 2015 is a good one. Therefore, I wish success to the new head coach. We all want success for the national team of Azerbaijan.
- Can we see you at the head of the national team in the future?
- (Laughs) Being in Qarabag, we're working for the success of the national team. Each club is trying to prepare the players for the main team. Now all my thoughts are related to Qarabag.
- Will Qarabag be able to repeat this success in 2015?
- The fans always expect us to win. They understand that there's a chance to win and therefore put forward such claims. This year both Qarabag and Neftci played in the play-off of the Europa League. This is an indicator of the development of football in the country. Azerbaijani President Ilham Aliyev supports us. I think it will be possible not only to repeat our success, but also go further. We have to work. We must forget about the success of this year. In the coming year, there's the Azerbaijan Championship and European Cups. Qarabag is not an easy team. Working in it is a big responsibility.