SAHİL - SƏNİN HƏMİŞƏ QAYIDA BİLƏCƏYİN YERDİR
Sahil - dünyaya gəldiyi və böyüdüyü, qanadlanıb arzu arxasınca uçduğu yerdir, bu, həyatın fəlsəfəsi və mənəvi inkişafıdır. Sahil - sənin həmişə qayıda biləcəyin yerdir. Doğma torpaq və ata evi səni həmişə gözləyir. "Sahil" art-layihəsinin ekspozisiyası Pyotr Bevza, Pyotr Lebedinsin, Konstantin Pavlişinin və Kiyevin rəssam-zərgərlərinin müəllif işləri ilə təqdim olunub. Sərginin kuratoru Yuliya Nujina "R+"a bunları dedi:
"Sahil" sərgisinin yaradılması ideyası bizim rəssamların zərgərlik bəzək əşyalarının nümayişi zamanı yaranıb. İş orasındadır ki, qiymətli metallarla yanaşı, rəssamlar Dnepr çayının qumundan da (hər bir qum zərrənin diametri 0,7 mm!) istifadə ediblər. Onu təbii material kimi götürür, ələyir, zərgərlik məhsulunun görünüşünü verir və bəzəklərin yaradılması üçün istifadə edirlər. Qum isə - doğma torpağın bir hissəsidir, sənin dünyaya gəldiyin sahilin hissəsidirsə, ekspozisiya daha maraqlı olar, əgər rəssamlıq onun tərkib hissəsi olarsa.
"Zəvvar"
Müəllif - Pyotr Bevza. Bu ad altında olan dörd iş insan həyatının müxtəlif dövrlərini əks etdirir. Zəvvar, səyyah, səyahətçi: qarşımızdakı kimdir? Yeni təəssüratlar, yoxsa öz-özünü axtaran insan? Çox güman ki, elə hər ikisi. Biz görürük ki, zərif insan fiquru ətrafında rənglər necə dəyişilir. Gündən-günə. İldən-ilə. Amma onun özü dəyişilirmi?
"Lavra"
Sarı rəngin nəslindən olan günəşin şəfəqində, anfiladaların fonunda Lavraya gələn balaca qız dayanır. Qız Tanrının yanına gəlib. O, elə balacadır ki, Xeyr ilə Şərin fərqini çətin anlayır. O, sadəcə işığa tərəf əl uzadır. Və işıq onu işıqlandırır, sanki, gələcəkdə xoşbəxt həyat üçün xeyir-dua verir ona.
Egleofsky - 1, 2, 3
Müəllif - Konstantin Pavlişin. Xatirələrin sahili, kiçik vətən, cızılmış qanadları arasında toran səmanın mavisi görünən dəyirmanın çevrələri ilə qaralmış böyük dünyanın uşaq hissiyyatları. Hamımız sanki uşaqlıq dövründəyik. Və ancaq rəssamın emosional yaddaşı nəhəng dünya obrazını uşaq gözü ilə bərk saxlaya bilərdi. Ağacların böyük, bizim isə balaca olduğumuz dövr ürəkdə həmişə silinməz iz saxlayır. Həmin iz ki uşağın dünya və özü ilə əlaqələrini çox vaxt müəyyənləşdirir.
"Refleksiya"
Müəllif - Pyotr Lebedines. Rəssamın üç işi müxtəlif adlar altında nümayiş olunub. Lakin onların təcəssümü bir anlayışa sığınır - "Refleksiya"ya. Latın dilindən rus dilinə gələn söz və hərfi mənası "geriyə müraciət" deməkdir. Əslində isə rəssam diqqətlə öz hisslərinə fikir verir. Vaxt kontekstində hiss və öz-özünə baxışlarla, şəxsi şüurun saxlanılması və işi ilə bağlı olanları. Şəxsiyyət strukturu, şüuru, mənimsəmə, emosional reaksiya və rəssamın şüuru, qəlbi daxilində və onun ətrafında baş verən hər şeyin cismani qiymətləndirilməsi. Rəssamın rəng qammasında - hiss fenomenlərinin parçalanmamış axınıdır. Onları dayanıqlı elementlər strukturunda birləşdirməklə, bizi diqqətimizi cəmləməyə məcbur edir.
Zərgərlik sənəti
Ekspozisiyaya əsas şarmı zərgərlik məmulatlarını yaradan Kiyev rəssamlarının işi bəxş edir. Qaşlı üzüklər, qolbaqlar, asmalar, sırğalar - bunlar analoqu olmayan müəllif işləridir. "Faberje ordeni" mükafatına layiq görülən işlər. Bu təşkilatı Ukraynada məşhur Faberjenin nəvəsi Tatyana yaradıb. Onun məqsədi - MDB məkanında yaxşıların yaxşılarını seçmək və ordenlə təltif etməklə, onların nailiyyətlərini göstərməkdir. Məlumdur ki, Faberje uzun müddətdir, Ukraynada yaşayıb və işləyib, onun incəsənət ideyalarının həyata keçirilməsində çoxlu ukraynalı çalışıb. Nəzərə alsaq ki, qızılla iş ukraynalılar üçün ənənəvi deyil, müasir mərhələdə incəsənətin bu növünə rəssamlar xüsusi diqqət ayırırlar. Azərbaycan, zərgərlik sənətinin qədim tarixinə malik bir ölkə olaraq bu sənəti sadəcə tətbiqi incəsənət kimi nəzərdən keçirmək istəməyən Ukrayna rəssamlarının xüsusi diqqətini cəlb edir.
"Bu yaxınlarda Ukrayna arxeoloqları Tripolye rayonu yaxınlığında, üzərində slavyanların mədəniyyət ənənələrinə xas olmayan, çoxlu simvollu qadın bəzək əşyaları aşkarlayıblar. Belə bir fərziyyə var ki, onlar bizə Odlar yurdundan gəlib. Bu da Azərbaycanda olmaq üçün daha bir xoş səbəbdir. Qədim rəssamlar tərəfindən öz məmulatları üzərində qoyulan simvollar və işarələr böyük məmnuniyyətlə bizim müasir rəssamlar və onların ustaları tərəfindən istifadə edilir", - deyə Yuliya Nujina deyib.
"Kolumbun Amerikanı kəşf etməsi"
Qaşlı üzük. Qızıl. Qiymətli daşlar. İnkaları, konkistadorları, saysız qızıllar və qiymətli daşları xatırladır. Hələ onun estetik nöqteyi-nəzərdən gözqamaşdırıcı olduğunu demirik.
"Leonardo"
Meteorit daşın kiçik parçası üzərində icra olunmuş gözəl üzük (qaşlı). Qızıl ilə Leonardo da Vinçi və onun əlinin qızılı kəsim xətti çəkilib. Rəngi heç vaxt solmayan klassik incəsənət rəmzi kimi. Və yeni formalar, ideyaların sonsuz axtarışlarında olanlara xeyir-dua kimi.
Necklace
Asma bəzək. Qızıl, brilyant. Günəşin qədim simvolu. Qızıl lövhələr arasında işlənmiş rəsmlər ehtimal edilir ki, Azərbaycanın bütpərəstlik dövrlərinə və insanların Ahura Mazda tanrısına inandıqları zamana aid edilir. Mərkəzdə xırda səpintilər - qızılla örtülmüş Dnepr qumu da var.
Pendant
Asma bəzək. Qızıl, brilyantlar. Qızıl suyuna salınmış qum. Tripolidə qazıntılar zamanı aşkar edilmiş və bizi Ahura Mazda zamanına aparan rəsmlər.
"Ümid edirik, sərgi diqqət çəkdi, həmçinin mütəxəssislər də. Mədəniyyətlərimizdə ümumi köklər tapmaq maraqlıdır. Biz Azərbaycana ilk dəfə gəlmişik. Bu qısa zamanda həm şəhərdən, həm də insanlardan xeyli müsbət emosiyalar ala bildik. Möhtəşəm gözəlliyə malik sahil kənarı! Gecə küçələr və evlər Parisi xatırladır. Bakı çox gözəl şəhərdir! Mən onu Şərqin Avropa paytaxtı kimi qəbul edirəm. Çox ümid bəsləyirəm ki, ölkələrimizin rəssamları arasında qarşılıqlı maraqlı yaradıcı layihələr yaranacaq", - deyə Y. Nujina qeyd edib.
Çox güman ki, bu sərgini təkcə rəssamlıqla deyil, həm də tətbiqi incəsənətlə məşğul olan çoxlu azərbaycanlı rəssam görə bildi. Yuliya Nujina və onun həmkarlarının tamamilə müstəqil və eyni hüquqla əsas incəsənətlə birgə öndə olmağa kifayət qədər layiqli olan incəsənəti.

Premiere of the "Shore" arts-project is part of cultural exchange between Ukraine and Azerbaijan
The shore is where you were born and bred, where you took wing and chased a dream - it is a philosophy of life and formation of the spirit. The shore is a place you can always come back to. Your native land and ancestral home are always waiting for you. The "Shore" arts-project exhibition was represented by the works of Petro Bevza, Petro Lebedinets, Konstantin Pavlishin and works by artistic goldsmiths of Kiev. This is what Yuliya Nuzhina, the curator of the exhibition, said in an interview with R+:
"The idea for the "Shore" exhibition arose during an exhibition of jewellery by our artists. As well as precious metals, the artists used sand (each grain had a diameter of 0.7mm!) from the shores of the Dnipr. It is treated as a natural material, sifted and given the appearance of a piece of jewellery and used to make ornaments. But since sand is a part of our native land and part of the shore where we came into this world, we decided that the exhibition would be much more interesting if painting was its integral part."
"Pilgrim"
A work by Petro Bevza. Four works under this title reflect different periods of man's life. Pilgrim, nomad, traveller: who do we see? Is it someone seeking new experiences or just being himself? It could easily be both. We can see the changing of the colours around the frail human figure, like the seasons of the year, dividing him into four periods, day by day, year by year. But does he himself change?
"Monastery"
A little girl, arriving at a monastery, stands in the yellow glow of the sunlight against the background of a suite of rooms. She has arrived in Baku. She is so small that she probably doesn't understand the difference between good and evil. She is simply drawn towards the light which puts her in shadow, as if bestowing a blessing on her for a happy future life.
Needle - 1,2,3
It is the work of Konstantin Pavlishin. It is a shore of memories, a small homeland, childish feelings of a small world defined by the outlines of a windmill, through the lacerated blades of which can be seen the blue twilight of the sky. We are all natives of our childhood. And only the emotional memory of the artist can capture so strongly the image of the vast world through the eyes of a child. A time when the trees were big and we were small always leaves an indelible imprint on one's heart. It is an imprint which in many ways defines the relationship between a child and the world.
"Reflection"
This is a work by Petro Lebedinets. The artist has exhibited three works under different titles, but they are interpreted in one definition - "Reflection", a word that entered the Russian language from the Latin and literally means "looking back". But in fact the artist is paying close heed to his own feelings, those which are linked with a perception and opinion of himself in the context of time and of the content and work of his own conscience - the structure of his personality, his thoughts, perceptions, emotional reactions and the sensitive assessment of everything that is going on in the conscience and soul of the artist and around him. The artist's palette is an undivided torrent of sensuous phenomena. By locking them into a structure of stable elements he forces us to focus our attention on them.
The art of the jeweller
The works of the Kiev artists who have created ornaments of jewellery give the exhibition a special charm. Rings, bracelets, pendants and earrings - all these are originals and are without equal, works which have received the "Order of Faberge" award. This organization was created in Ukraine by Tatyana, the grand-daughter of the famous Faberge. Her aim was to find the creme de la cr?me in the CIS and mark their achievements with the presentation of an order. We know that Faberge lived and worked for a long time in Ukraine and there are many Ukrainians among the masters who work on embodying his artistic ideas. And since working in gold is not traditional to the Ukrainians artists do not focus particular attention nowadays on this type of creative work. Azerbaijan, as a country with ancient traditions of the art of jewellery, attracts the particular attention of Ukrainian artists who do not wish to regard this type of creative activity as applied art. And, possibly, they have some justification in trying to prove that it can be regarded as an independent art in itself.
"Not so long ago Ukrainian archaeologists discovered in the Trypillia region ancient women's adornments on which there were many symbols that were not typical of the cultural traditions of the Slavs. It was assumed that they had reached us from the Land of Fire. And this is another good reason to visit Azerbaijan. The symbols and signs applied by ancient artists to their articles are being happily used by our modern artists and their masters in their works," Yuliya Nuzhina told us.
"Columbus' Discovery of America"
A ring. Gold. Precious stones. Reminders of the times of the Incas, the Conquistadores, countless layers of gold and precious stones. Not to mention that it is flawless from the aesthetic viewpoint.
"Leonardo"
A beautiful ring made out of a small piece of meteorite. Leonardo da Vinci and his hand are set in gold as a symbol of a never fading classical art and as a blessing to those who endlessly seek new forms and ideas.
Necklace
A pendant. Gold, diamonds. An ancient symbol of the sun. Drawings inscribed between gold plates, probably relating to Azerbaijan's pagan times and people's beliefs in the god Ahura Mazda. A tiny deposit in the centre is sand from the Dnipr covered with gold.
Pendant
A pendant. Gold. Diamonds. Gilt sand. Drawings discovered during excavations at Trypillia which take us back to the times of Ahura Mazda. "We believe that the exhibition will attract a lot of attention, including that of experts. It is interesting to find some common roots in our cultures. This is our first time in Azerbaijan but in this short time we have gained a huge amount of positive feelings about the city itself and the people. The embankment is extraordinarily beautiful! The streets and houses at night remind me of Paris. Baku is a very beautiful city! I see it as the European capital of the East. And I hope very much that creative projects of mutual interest will emerge between the artists of our countries," Nuzhina said.
Many Azerbaijani artists who are engaged not only in painting but also applied art have probably seen this exhibition. It is an art which Yuliya Nuzhina and her colleagues regard as completely independent and completely deserving of its equal place alongside the principal arts.