SAHİL - SƏNİN HƏMİŞƏ QAYIDA BİLƏCƏYİN YERDİR
Sahil - dünyaya gəldiyi və böyüdüyü, qanadlanıb arzu arxasınca uçduğu yerdir, bu, həyatın fəlsəfəsi və mənəvi inkişafıdır. Sahil - sənin həmişə qayıda biləcəyin yerdir. Doğma torpaq və ata evi səni həmişə gözləyir. "Sahil" art-layihəsinin ekspozisiyası Pyotr Bevza, Pyotr Lebedinsin, Konstantin Pavlişinin və Kiyevin rəssam-zərgərlərinin müəllif işləri ilə təqdim olunub. Sərginin kuratoru Yuliya Nujina "R+"a bunları dedi:
"Sahil" sərgisinin yaradılması ideyası bizim rəssamların zərgərlik bəzək əşyalarının nümayişi zamanı yaranıb. İş orasındadır ki, qiymətli metallarla yanaşı, rəssamlar Dnepr çayının qumundan da (hər bir qum zərrənin diametri 0,7 mm!) istifadə ediblər. Onu təbii material kimi götürür, ələyir, zərgərlik məhsulunun görünüşünü verir və bəzəklərin yaradılması üçün istifadə edirlər. Qum isə - doğma torpağın bir hissəsidir, sənin dünyaya gəldiyin sahilin hissəsidirsə, ekspozisiya daha maraqlı olar, əgər rəssamlıq onun tərkib hissəsi olarsa.
"Zəvvar"
Müəllif - Pyotr Bevza. Bu ad altında olan dörd iş insan həyatının müxtəlif dövrlərini əks etdirir. Zəvvar, səyyah, səyahətçi: qarşımızdakı kimdir? Yeni təəssüratlar, yoxsa öz-özünü axtaran insan? Çox güman ki, elə hər ikisi. Biz görürük ki, zərif insan fiquru ətrafında rənglər necə dəyişilir. Gündən-günə. İldən-ilə. Amma onun özü dəyişilirmi?
"Lavra"
Sarı rəngin nəslindən olan günəşin şəfəqində, anfiladaların fonunda Lavraya gələn balaca qız dayanır. Qız Tanrının yanına gəlib. O, elə balacadır ki, Xeyr ilə Şərin fərqini çətin anlayır. O, sadəcə işığa tərəf əl uzadır. Və işıq onu işıqlandırır, sanki, gələcəkdə xoşbəxt həyat üçün xeyir-dua verir ona.
Egleofsky - 1, 2, 3
Müəllif - Konstantin Pavlişin. Xatirələrin sahili, kiçik vətən, cızılmış qanadları arasında toran səmanın mavisi görünən dəyirmanın çevrələri ilə qaralmış böyük dünyanın uşaq hissiyyatları. Hamımız sanki uşaqlıq dövründəyik. Və ancaq rəssamın emosional yaddaşı nəhəng dünya obrazını uşaq gözü ilə bərk saxlaya bilərdi. Ağacların böyük, bizim isə balaca olduğumuz dövr ürəkdə həmişə silinməz iz saxlayır. Həmin iz ki uşağın dünya və özü ilə əlaqələrini çox vaxt müəyyənləşdirir.
"Refleksiya"
Müəllif - Pyotr Lebedines. Rəssamın üç işi müxtəlif adlar altında nümayiş olunub. Lakin onların təcəssümü bir anlayışa sığınır - "Refleksiya"ya. Latın dilindən rus dilinə gələn söz və hərfi mənası "geriyə müraciət" deməkdir. Əslində isə rəssam diqqətlə öz hisslərinə fikir verir. Vaxt kontekstində hiss və öz-özünə baxışlarla, şəxsi şüurun saxlanılması və işi ilə bağlı olanları. Şəxsiyyət strukturu, şüuru, mənimsəmə, emosional reaksiya və rəssamın şüuru, qəlbi daxilində və onun ətrafında baş verən hər şeyin cismani qiymətləndirilməsi. Rəssamın rəng qammasında - hiss fenomenlərinin parçalanmamış axınıdır. Onları dayanıqlı elementlər strukturunda birləşdirməklə, bizi diqqətimizi cəmləməyə məcbur edir.
Zərgərlik sənəti
Ekspozisiyaya əsas şarmı zərgərlik məmulatlarını yaradan Kiyev rəssamlarının işi bəxş edir. Qaşlı üzüklər, qolbaqlar, asmalar, sırğalar - bunlar analoqu olmayan müəllif işləridir. "Faberje ordeni" mükafatına layiq görülən işlər. Bu təşkilatı Ukraynada məşhur Faberjenin nəvəsi Tatyana yaradıb. Onun məqsədi - MDB məkanında yaxşıların yaxşılarını seçmək və ordenlə təltif etməklə, onların nailiyyətlərini göstərməkdir. Məlumdur ki, Faberje uzun müddətdir, Ukraynada yaşayıb və işləyib, onun incəsənət ideyalarının həyata keçirilməsində çoxlu ukraynalı çalışıb. Nəzərə alsaq ki, qızılla iş ukraynalılar üçün ənənəvi deyil, müasir mərhələdə incəsənətin bu növünə rəssamlar xüsusi diqqət ayırırlar. Azərbaycan, zərgərlik sənətinin qədim tarixinə malik bir ölkə olaraq bu sənəti sadəcə tətbiqi incəsənət kimi nəzərdən keçirmək istəməyən Ukrayna rəssamlarının xüsusi diqqətini cəlb edir.
"Bu yaxınlarda Ukrayna arxeoloqları Tripolye rayonu yaxınlığında, üzərində slavyanların mədəniyyət ənənələrinə xas olmayan, çoxlu simvollu qadın bəzək əşyaları aşkarlayıblar. Belə bir fərziyyə var ki, onlar bizə Odlar yurdundan gəlib. Bu da Azərbaycanda olmaq üçün daha bir xoş səbəbdir. Qədim rəssamlar tərəfindən öz məmulatları üzərində qoyulan simvollar və işarələr böyük məmnuniyyətlə bizim müasir rəssamlar və onların ustaları tərəfindən istifadə edilir", - deyə Yuliya Nujina deyib.
"Kolumbun Amerikanı kəşf etməsi"
Qaşlı üzük. Qızıl. Qiymətli daşlar. İnkaları, konkistadorları, saysız qızıllar və qiymətli daşları xatırladır. Hələ onun estetik nöqteyi-nəzərdən gözqamaşdırıcı olduğunu demirik.
"Leonardo"
Meteorit daşın kiçik parçası üzərində icra olunmuş gözəl üzük (qaşlı). Qızıl ilə Leonardo da Vinçi və onun əlinin qızılı kəsim xətti çəkilib. Rəngi heç vaxt solmayan klassik incəsənət rəmzi kimi. Və yeni formalar, ideyaların sonsuz axtarışlarında olanlara xeyir-dua kimi.
Necklace
Asma bəzək. Qızıl, brilyant. Günəşin qədim simvolu. Qızıl lövhələr arasında işlənmiş rəsmlər ehtimal edilir ki, Azərbaycanın bütpərəstlik dövrlərinə və insanların Ahura Mazda tanrısına inandıqları zamana aid edilir. Mərkəzdə xırda səpintilər - qızılla örtülmüş Dnepr qumu da var.
Pendant
Asma bəzək. Qızıl, brilyantlar. Qızıl suyuna salınmış qum. Tripolidə qazıntılar zamanı aşkar edilmiş və bizi Ahura Mazda zamanına aparan rəsmlər.
"Ümid edirik, sərgi diqqət çəkdi, həmçinin mütəxəssislər də. Mədəniyyətlərimizdə ümumi köklər tapmaq maraqlıdır. Biz Azərbaycana ilk dəfə gəlmişik. Bu qısa zamanda həm şəhərdən, həm də insanlardan xeyli müsbət emosiyalar ala bildik. Möhtəşəm gözəlliyə malik sahil kənarı! Gecə küçələr və evlər Parisi xatırladır. Bakı çox gözəl şəhərdir! Mən onu Şərqin Avropa paytaxtı kimi qəbul edirəm. Çox ümid bəsləyirəm ki, ölkələrimizin rəssamları arasında qarşılıqlı maraqlı yaradıcı layihələr yaranacaq", - deyə Y. Nujina qeyd edib.
Çox güman ki, bu sərgini təkcə rəssamlıqla deyil, həm də tətbiqi incəsənətlə məşğul olan çoxlu azərbaycanlı rəssam görə bildi. Yuliya Nujina və onun həmkarlarının tamamilə müstəqil və eyni hüquqla əsas incəsənətlə birgə öndə olmağa kifayət qədər layiqli olan incəsənəti.

ТАМ, ГДЕ БЕРЕГ - ДОМ
Берег - это место, где родился и вырос, откуда, встав на крыло, вылетел вслед за мечтой, это философия жизни и духовное становление. Берег - это место, куда ты всегда сможешь вернуться. Родная земля и отчий дом ждут тебя всегда. Экспозиция арт-проекта "Берег" была представлена работами художников Петро Бевзы, Петра Лебединца, Константина Павлишина и авторскими работами художников-ювелиров Киева. Вот что рассказала в беседе с R+ куратор выставки Юлия Нужина.
"Идея осоздании выставки "Берег" возникла в момент экспонирования ювелирных украшений наших художников. Дело в том, что помимо драгоценных металлов художники использовали песок (каждая песчинка диаметром 0,7мм!) с берегов Днепра. Его берут как природный материал, просеивают, придают ему вид ювелирного изделия и используют при создании украшений. Ну а раз песок - это часть родной земли, часть берега, откуда ты вышел в мир, то мы решили, что экспозиция будет гораздо интереснее, если составной ее частью станет живопись.
"Пилигрим"
Автор - Петро Бевза. Четыре работы под этим названием отражают разные периоды жизни человека. Паломник, странник, путешественник: кто перед нами? Человек, который ищет новых впечатлений или самого себя? Вполне возможно, что и то, и другое. Мы видим, как краски вокруг хрупкой человеческой фигурки меняются. Меняются времена года, разбивая его на четыре периода. День за днем. Год за годом. Но меняется ли он сам?
"Лавра"
В сиянии солнца, в потомке желтого цвета на фоне анфилад стоит маленькая девочка, пришедшая в Лавру. Девочка пришла к Богу. Она так мала, что вряд ли понимает разницу в понятийном ряду добра и зла. Она просто тянется к свету. И он осеняет ее, как будто благословляя на счастливую жизнь в будущем.
Egleofsky - 1, 2, 3
Автор - Константин Павлишин. Берег воспоминаний, малая родина, детские ощущения большого мира, очерченного абрисами ветряка (мельницы), сквозь изодранные лопасти которого видна синева сумрачного неба. Все мы родом из детства. И только эмоциональная память художника может так цепко удерживать образ огромного мира глазами ребенка. Период, когда деревья были большими, а мы - маленькими, всегда оставляет в душе неизгладимый след. Тот след, который во многом определяет взаимоотношения ребенка с миром и самим собой.
"Рефлексия"
Автор - Петр Лебединец. Три работы художника выставлены под разными названиями. Но восприятие их укладывается в одно определение - "Рефлексия". Слово, попавшее в русский язык из латинского и в буквальном смысле означающее "обращение назад". Но на самом деле художник внимательно прислушивается к собственным ощущениям. Тем, которые связаны с ощущением и взглядом на самого себя в контексте времени, на содержание и работу собственного сознания. Личностная структура, мышление, восприятие, эмоциональное реагирование и чувственная оценка всего того, что происходит в сознании, душе художника и вокруг него. В цветовой гамме художника - нерасчлененный поток чувственных феноменов. Замыкая их в структуру устойчивых элементов, он заставляет нас сосредоточить на них внимание.
Ювелирное искусство
Особый шарм экспозиции придают работы киевских художников, создавших ювелирные украшения. Перстни, браслеты, подвески, серьги - это авторские работы, аналогов которым нет. Работы, которые удостоены награды "Орден Фаберже". Эту организацию создала в Украине внучка прославленного Фаберже - Татьяна. Цель ее - выявлять лучших среди лучших на всем пространстве СНГ и отмечать их достижения вручением ордена. Известно, что Фаберже долгое время жил и работал в Украине, и среди мастеров, работающих над воплощением его художественных идей, было много украинцев. А поскольку работа по золоту не является для украинцев традиционной, то этому виду творчества на современном этапе художники уделяют особое внимание. Азербайджан, как страна с давними традициями ювелирного ремесла, привлекает особое внимание художников Украины, которые не хотят рассматривать этот вид творчества как прикладное искусство. И, возможно, вполне справедливо доказывают, что его можно рассматривать как самостоятельный вид искусства.
"Не так давно археологи Украины обнаружили в районе Триполья древние женские украшения, на которых очень много символов, не свойственных культурной традиции славян. Есть предположение, что они попали к нам из Страны огней. И это еще один приятный повод побывать в Азербайджане. Символы и знаки, нанесенные древними художниками на свои изделия, с удовольствием используют в своих работах наши современные художники и их мастера", - рассказывает нам Юлия Нужина.
"Открытие Америки Колумбом"
Перстень. Золото. Драгоценные камни. Напоминает времена инков, конкистадоров, несметных залежей золота и драгоценных камней. Не говоря уже о том, что с эстетической точки зрения он безупречен.
"Леонардо"
Красивый перстень, выполненный на небольшом куске метеоритного камня. Золотом нанесены линии золотого сечения Леонардо да Винчи и его рука. Как символ никогда не увядающего классического искусства. И как благословение тем, кто в бесконечном поиске: новых форм, идей.
Necklace
Подвеска. Золото, бриллианты. Древний символ Солнца. Рисунки, нанесенные между золотыми пластинами, предположительно относятся к языческим временам Азербайджана и верованиям людей в бога Ахура Мазда. Мелкая россыпь в центре - днепровский песок, покрытый золотом.
Pendant
Подвеска. Золото. Бриллианты. Позолоченный песок. Рисунки, обнаруженные при раскопках в Триполье и отсылающие нас во времена Ахура Мазды.
"Мы рассчитываем, что выставка привлечет внимание. В том числе и специалистов. Интересно найти какие-то общие корни в наших культурах. Мы в Азербайджане впервые. За это короткое время успели получить массу положительных эмоций и от самого города, и от людей. Набережная потрясающей красоты! Ночные улицы и дома напоминают Париж. Баку очень красивый город! Я воспринимаю его как европейскую столицу Востока. И очень надеюсь, что между художниками наших стран возникнут взаимно интересные творческие проекты", - сказала Ю.Нужина.
Скорее всего эту выставку увидели многие азербайджанские художники, которые занимаются не только живописью, но и прикладным искусством. Искусством, которое Юлия Нужина и ее коллеги считают вполне самостоятельным и вполне заслуживающим занимать место рядом с основным искусством на равных.