QİSMƏTDƏN QAÇMAQ OLMAZ
Uşaq vaxtı həmişə silahla gəzib... Özünün taxtadan hazırladığı oyuncaq silahla. Ən böyük arzusu qanun keşikçisi olmaq, cinayətkarlıqla mübarizə aparmaq olub və arzusu gerçəkləşib. Təyyar Bayramov hüquq fakültəsini bitirib və bir müddət məhkəmə orqanlarında çalışıb.
Ancaq o, uşaqlıqdan başqa bir istedadı ilə də fərqlənib və bu da təbiidir. "Ağdamda anadan olduğuma və orada böyüyüb boya-başa çatdığıma görə, muğam ifa etmək, gözəl səsi olmaq adi bir hal idi. Orada elə bir mühit var idi ki, bir də görürdün, qonşuda kimsə ifa edir, muğam səsi gəlir", - deyir xanəndə.
Görünür, elə buna görədir ki, xanəndə olmağı düşünməyən Təyyar Bayramov qismətdən yayına bilməyib.
- Sizi Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən televiziya muğam müsabiqəsindən tanımışıq. Bildiyimə görə, müsabiqəyə qədər başqa peşə sahibi idiniz. Sizi muğama gətirən səbəb və səbəbkar kim olub?
- Ümumiyyətlə, Qarabağda səsi olmayan adam çox az-az olar. Mən də həmin o uşaqlardan idim ki, səsim var idi və hərdən özüm üçün ifa edirdim. Atamın da muğama, musiqiyə marağı olduğundan, məni tar sinfinə qoydu. Bir müddət keçdikdən sonra fikirləşdim ki, bu alətin ifaçılığına marağım yoxdur. Ona görə də təhsilimi yarımçıq qoydum. Amma indi çox peşmanam ki, o vaxt gərək tarı öyrənəydim. Çünki tarı bilən xanəndə həmişə bir addım öndədir. Əgər tarı öyrənsəydim, indi yeni musiqi yazmaq, yenilərini ifa etmək daha rahat olardı. İfaçılıq haqqında isə onu deyə bilərəm ki, elə ilk dəfə məktəbdəki konsertlərdə, tədbirlərdə ifa edirdim. Müəllimim olmadığı üçün elə öz eşitdiklərimi ifa edirdim. Məktəb müəllimlərim də, musiqidən başı çıxan insanlar da valideynlərimə yaxşı səsim olduğunu deyirdilər.
Bir müddət sonra Bakıya köçdük. Amma Bakıya gələndən sonra da peşəkar şəkildə muğamla məşğul olmaq, xanəndəlik etmək fikrim yox idi. Yalnız dost-tanış məclislərində özümçün ifa edirdim.
Artıq universitetdə oxuyurdum. Hərdən universitet tədbirlərində ifa edirdim. Eynən məktəb müəllimlərim kimi, universitet müəllimlərim də yaxşı səsimin olduğunu və məndən yaxşı xanəndə olacağını deyirdilər. Amma mənə bu, bir az qəribə gəlirdi. Çəkinirdim, düşünürdüm ki, bu mənim xarakterimə yad bir şeydir ki, durum səhnəyə çıxım, mahnı ifa edim. İdmanla məşğul olurdum və bir hədəfim var idi - yaxşı qanun keşikçisi olacağam.
Amma gərək həyatda insana düzgün istiqamət verən olsun. O vaxt mənim istiqamət verənim yox idi. Bir gün anam və dayım Mənsum İbrahimlə görüşüb və mənim səsim olduğu haqqında məlumat veriblər. Sonradan anamın təkidi ilə Mənsum müəllimin yanına gəldim və səsimi dinlədi. Və həqiqətən də yaxşı səsim olduğunu dedi. Bir şeyi də qeyd edim ki, Mənsum müəllimdən öncə tanışlarımdan biri vasitəsilə başqa bir xanəndə ilə tanış olmuşdum. Amma o, bu yolda istiqamət vermək üçün müəyyən məbləğdə pul istədi. Mən də düşündüm ki, atasız oğlanam, elə bu yolda xərcləyəcəyimi ailəmə xərcləsəm, daha təqdirəlayiq olar. Ona görə də o vaxt bu istiqamətdən uzaqlaşdım. Amma Mənsum müəllim elə ab-hava yaratdı ki, bir də onda ayıldım ki, artıq Asəf Zeynallı adına Musiqi Kollecində oxuyuram. Elə o vaxtdan da muğam dəryasına səyahətim başladı.
Kollecdə dərsə sentyabrın 1-dən başlamağıma baxmayaraq, artıq ayın 11-də Mənsum müəllim başqa tələbələri ilə birgə məni də ilk dəfə televiziya verilişlərindən birinə çıxartdı. Bu çıxışdan sonra, Opera və Balet Teatrının rəhbər işçilərinin də olduğu bir tədbirə qatıldım. Orada ifa etdikdən sonra, onlar da məni operaya dəvət etdilər və sınaq müddəti kimi "Leyli və Məcnun" tamaşasında İbni Salam rolunu verdilər. Bundan sonra isə günlərin birində televiziyada muğam müsabiqəsinin keçiriləcəyini eşitdim. Sənədlərimi verdim və qismət belə gətirdi ki, ilk olaraq iyirmiliyə qəbul olundum. Bu yolla artıq bir də gördüm ki, müsabiqənin qalibiyəm.
- 2005-ci ildə müsabiqə qalibi oldunuz. 2006-cı ildə isə artıq "Şah İsmayıl" operasında baş rol ifaçısı idiniz. Bu təklif necə oldu və bu ifanıza qocaman xanəndələrdən nə reaksiya gəldi?
- Təbii ki, birdən-birə baş rolu heç kimə həvalə etməzdilər. İlk olaraq yoxladılar, qeyd etdiyim kimi, sınaq müddəti verdilər. Amma elə ilk dəfədən demişdilər ki, bu ifaçıda yaxşı Şah İsmayıl səsi var. Opera səhnəsində aktyorluq da mühüm rol oynadığına görə, səs hər şeyi həll etmirdi, bütün bu keyfiyyətlər də tələb olunurdu. Bir müddət sonra bu rolu ifa etdim. Bu günə kimi də bu səhnədə bu rolu tək ifa edirəm. Hərçənd, iki dəfə sənət dostum Səbuhi İbayev bu rolu ifa edib.
O ki qaldı qocaman sənətkarlara, mən həmişə müsbət fikirlər eşitmişəm. Bilmirəm, muğamın aliliyindənmi irəli gəlir, ya nədən, bu istiqamətdə həmişə dəstək və ruhlandırıcı sözlər eşitmişəm.
Düşünürəm ki, dövlətimizin ustad sənətkarlara göstərdiyi qayğının nəticəsidir ki, onlar da bizə qayğı ilə yanaşırlar. Onlar bu yola min cür əzabla davam ediblər, çətinliklərdən keçiblər. Amma biz dövlətimizin və şəxsən Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri Mehriban xanım Əliyevanın qayğısı ilə daha rahat yollarla addımlamışıq. Hərçənd, insanın özündən də çox şey asılıdır. Əgər bizə belə şərait yaradılıbsa, gərək sonradan da öz yolumuzdan dönməyək.
- Operdan danışmışkən, "Məcnun" olmaq istəməmisiniz?
- Bilirsiniz, bu axı bu bir plan, öhdəlik deyil ki, mütləq bunu oynamalısan. Özümə gəldikdə isə ilk olaraq mənim fizioloji quruluşum Məcnun olmağa icazə vermir. Məcnun gərək arıq ola. Bir tərəfdən isə səsimin xarakterində də Məcnunluq yoxdur. Mən özümü elə Şah İsmayıl olaraq görürəm. İllər keçər, bəlkə də ola bilər. Amma mənim yaxşı analiz etmək bacarığım var. Hər ifaçı hər ürəyindən keçəni ifa edə bilməz. Gərək o ifa səsə yatsın.
- Bildiyim qədər öz tələbələriniz də televiziya muğam müsabiqəsində iştirak ediblər. Özü bu yolu keçmiş bir müəllim kimi, onlara ilk və sütun məsləhətiniz nə olub?
- Qeyd edim ki, 2005-ci ildən artıq müəllimlik fəaliyyətinə başlamışdım. Və 2006-cı ildə bu müsabiqədə tələbələrim var idi. Onlara ilk məsləhətim, dediyiniz kimi, sütün məsləhətim, əziyyət çəkmələri lazım olduğu olub. Xanəndə gərək əziyyət çəksin, öyrənsin. Bilmədiyi ilə maraqlansın, axtarışda olsun. Elə tələbə var ki, dinlədiklərindən artıq bazası var. Onunla işləmək rahatdır. Eləsi də var, gərək ona hər xırdalığı başa salasan. Bax, bu, bir az çətin olur. Çünki öyrətdiyin hələ onun üçün yaddır. Elə tələbə var ki, yalnız üçüncü kursdan sonra oxumağa başlayır. Mən də onlara deyirəm ki, nə qədər şansınız varsa, onu dəyərləndirin. Çünki özüm də ustadımın mənə öyrətdiklərini öyrədirəm. Elə tələbələrim olur, onlarla psixoloji söhbətlər aparıram ki, öz səsini dəyərləndirə bilməsi üçün daim axtarış aparmasının onun üçün faydalı olacağını bilsin, üzərində işləsin.
- Ümidverici tələbələrim var. Əsası, əzmkar olmaqdır.
- Bir müddət hamının dilində Milli Konservatoriyanın açılışında Xalq Artisti Alim Qasımovun ifanıza olan müdaxiləsi oldu. Özünüz bunu necə qəbul elədiniz?
- Alim Qasımov Azərbaycan muğamını dünyada tanıdan böyük sənətkardır. O sənətkar ruh adamıdır. Mən "Dilkəş" şöbəsini ifa edirdim, "Şahnaz"a keçəndə Alim Qasımovun təbi gəldi və mənə qoşuldu. Bu mənə də xoş gəldi. Sonra özü də dedi ki, ifam zamanı təbi gəlib və ifa edib.
- Heç bu haqda Alim müəllimlə söhbət etmisinizmi?
- Xeyr, bu haqda söhbətimiz olmayıb. Heç söhbətə əsas olan məqam da yoxdur. Mən ifa etdim, sənətkarımız da öz ürək sözlərini muğamla çatdırdı. Hələ sonunda da zarafatyana dedi: "Keç təsnifə, ay bala". Təbii ki, bəzi adamlar bu məsələdə də öz xislətlərini ortaya qoydular. Biri dedi, Təyyar Bayramov xaric oxudu; biri dedi, səsi çatmadı və nə bilim, daha nələr söylədilər. Amma muğam ifaçıları, muğamı bilənlər dinləyəndə gördülər ki, orada xaric oxumaqdan, səs çatmamaqdan söhbət belə getmirdi. Sadəcə, orada uzunçuluğa yol vermək olmazdı, ona görə də sənətkarımız vaxtında işə qarışdı. Belə məsləhət bildi və belə də etdi.
- Yenə də istəyirəm, yaradıcılıqla bağlı söhbətimizə qayıdaq. Əvvəllər xalq mahnıları üslubunda mahnılar çox yazılardı. Həm də elə muğam ifaçıları tərəfindən. Bu aralar, demək olar ki, belə mahnılar azdır. Sizin necə, belə mahnılar yazmaq fikriniz varmı?
- Tamamilə düz buyurdunuz. Etiraf edək ki, bu gün belə mahnılar, demək olar ki, yoxdur. Özümün bir-iki cızma-qaram var. Bərabər işlədiyim sənət dostlarım Təbriz Usubov və Rəşad İbrahimovla birgə düzəldib təqdim etməyi düşünürük. Elə xalq mahnıları var ki, onlara yeni üslub gətirmişik, ifa etmişəm. Dinləyicilərdən aldığım fikirlərə görə heç də pis alınmayıb. Bayaq dediyim fikrə qayıdıram ki, əgər atam o vaxt məni tara qoyanda tarı öyrənsəydim, bu gün təsniflər yazardım. Məsələn, sənətkarımız Əlibaba Məmmədov, Qulu Əsgərov, Bəhram Nəsirov tarı bildiklərinə görə, gözəl musiqilər yazıblar. Bizim elə bəstəkarlarımız da olub ki, heç bir alətdə ifa edə bilməyiblər.
- Tərəzinin gözünə qoymalı olsaydınız, sizin üçün hansı daha ağır gələrd: hüquqşünaslıq, yoxsa xanəndəlik?
- Bilirsiniz, hüquqşünasın bir səhvi bir nəfərin və onun yaxınlarının həyatını korlayar. Müğənni isə bir səhv etsə, bir neçə min və ya milyon insanın zövqünü korlayar. Ona görə də mənim üçün ikisi də eyni ağırlığa malikdir. Amma hüquqşünaslıq - bu mənim uşaqlıq arzum, can atdığım, olmaq istədiyim bir peşədir.
- Azərbaycanda konsert vermək fikriniz varmı?
- Düzünü deyim, konsert vermək haqqında heç düşünmürəm. Ona görə yox ki, nəsə çətinliyim var, oxuya bilmərəm. Üçsaatlıq "Şah İsmayıl" tamaşası elə üç konsertə bərabərdir. Sadəcə, konsertin təşkilinə ayrılacaq vaxtım yoxdur. Azərbaycanda konsert verənləri də görürəm. Bir salon götürürlər, sonra başlayırlar bilet paylamağa. Mən o salona sərf elədiyim məbləği iki-üç dəsgah yazdıraram, qalar ömürlük.
Amma yay aylarında Ağdamda tamamilə kənarda olan bir hərbi hissədə əsgərlərimiz qarşısında konsert vermək planım var. Ola bilər ki, oraya özümlə bir neçə nəfər tələbəmi də aparım. Ümumiyyətlə, fikrimcə, konsertə xərcləyəcəyim pulu diskə, yeni ifalara vermək daha məntiqlidir. Çünki bizim o qədər qazancımız yoxdur ki, nəyinsə üstündən keçək ki, ad olsun konsert verdik. Bu mənim fikrimdir. Mən belə qəbul edirəm, başqalarını deyə bilmərəm.

YOU CAN'T ESCAPE DESTINY
When he was a child he used to carry a gun around with him, a toy one of course. He had made it himself from wood. He dreamt of standing guard over the law and combating crime. And that dream did come true. Tayyar Bayramov graduated from the Faculty of Law and spent some time working in the judiciary. But all that time, he exercised his other talent, his splendid ability to perform Azerbaijani mugams.
It is quite common in Azerbaijan for someone who hails from
Nagornyy Karabakh to have a good voice. Tayyar Bayramov was born and grew up in the town of Agdam which is currently occupied by Armenia. Several generations of mugam performers have come from Agdam. Although Tayyar did not initially intend to follow in their footsteps, his fate took a different turn.
- We came to know you at the first Azerbaijani mugam competition. Before that competition you were not known to have another profession. What made you enter the world of mugam?
- I shall note straightaway that almost everybody in Nagornyy Karabakh has a good voice and an ear for music. I could sing well when I was a child too, and I always sang for my own enjoyment. My father was also interested in mugam and music. He sent me to tar [Azerbaijani folk instrument] classes. I spent some time studying at a music school, but then I understood that I was not interested in playing the tar. This is why I gave it up, something I regret now. I needed to learn to play the tar, since a xananda [Azerbaijani mugam singer] who can play an instrument is always a step ahead of the rest. If I had learnt it, it would be easier for me to compose and perform new music now. I first started to sing at school concerts and events.
I was self-taught and only sang what I had heard. The teachers and people who knew about music told my parents that I had a good voice. Sometime later, we moved to Baku. But afterwards I didn't think any more about becoming a professional mugam performer, a xananda. I just sang for my own pleasure at get-togethers with friends and relatives. Sometimes I performed at events at the university. Just like the teachers at school, the lecturers at university said that I had a good voice and would make a good xananda. But I was too shy. I thought that I didn't have the right disposition to become a professional singer. I used to do sport and only dreamt of being a good defender of the law.
One day my Mum and my uncle met People's Artiste of Azerbaijan Mansum Ibrahimov and told him about me. On my mother's insistence, I went to see Mansum muallim [Azerbaijani term of respect when speaking of men] and he listened to me singing. He said that I really did have a good voice. Incidentally, before I went to see Mansum muallim, one of my acquaintances had put me in contact with another xananda. But that one asked for a certain amount of money to help me pursue that path. I had grown up without a father, so I thought it would be better to spend that money on my family. This is why I did not take up music professionally at that time. But Mansum Ibrahim created such an atmosphere that, once I had come to my senses, I could see myself as a student at the Asaf Zeynalli Music School. That is when I started my travels on the ocean of mugam.
Mansum Ibrahimov first got me into performing on television. That was in September, immediately after I had started at the college. After that, I managed to perform at an event where I was heard by the management of the Theatre of Opera and Ballet. They offered me the part of Ibn Salam in the opera "Leyla and Macnun".
Then I heard that there would be a mugam competition on the television. I submitted my documents and for the first time I was included in the 20 best performers. I only realised what was happening when I won the competition.
- In 2005 you won the competition. And in 2006 you sang the main role in the opera "Shah Ismail". How did you manage to get that job and how did the xananda elders react to your performance?
- Of course, no-one is entrusted with a main part immediately. To begin with, they checked me out; as I have already mentioned, they took me on for a trial period. You see, in the opera it is not just a matter of voice, but acting skill is also important. But right from the start they said that this performer had a good voice for the role of Shah Ismail. Sometime later I did sing that role. Right up until now I am the only one to sing that role, although my friend Sabuhi Ibayev played it twice.
As far as the reaction of the venerable mugam performers is concerned, I only heard positive reviews from them. I don't know whether it was the supreme nature of mugam or something else, but I have always met with support and encouragement.
I think that, because the state had taken care of the merited masters, in their turn, they took care of us. They had undergone many trials and tribulations in their careers and had overcome many difficulties. Thanks to the care of the state and the personal attention of the head of Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva, we are not experiencing so many difficulties in our careers. Since such good conditions have been created for us, we should continue to follow that path.
- Since we have talked about opera, did you never want to play Macnun?
- You know, this is not simply a table of commitments, requiring that you play this or that role. I would not be permitted to play Macnun firstly because of my build. Macnun has to be a slim man. Nor does my voice suit that role. It is precisely in the role of Shah Ismail that I see myself. It might happen sometime in the future. But I am a good judge of the situation. A performer cannot play all the roles that he wants to. His voice has to be right for the part.
- I believe that in subsequent years your pupils have taken part in the television mugam competition. What was the first main piece of advice that you gave them as their tutor who had already followed that path?
- I started teaching in 2005. My students already took part in the 2006 competition. I advised them primarily to try hard, to put every effort into their performance. A xananda has to keep on learning, overcoming difficulties. He has to take an interest in what he does not know and search for it. There are students whose bass range is greater than what they have heard sung. It is easy to work with students like that. But there are students who need all the nitty gritty explained to them. That is much more difficult. No matter what you teach them, it is all foreign to them. There are students who only start to study after the third class. I tell them that they need to value the bit of opportunity that has come their way. You see, I teach them what my tutor taught me. There are students with whom I have psychologically-related discussions, I advise them to keep on searching for what they need, to work on themselves and be able to appraise their own voice. Many are hopeful. The main thing is to have a purpose in life.
-There was talk for some time about People's Artiste Alim Qasimov interfering in your performance at the opening ceremony of Azerbaijan's Conservatory. What did you yourself think about that?
- Alim Qasimov is a great maestro, who has made Azerbaijani mugam famous throughout the world. He is a maestro of the soul. I performed the "Dilkesh" section, but when I went over to the "Shahnaz" section, Alim Qasimov was also inspired and joined me. For me that was a great compliment. Then he himself said that he had enjoyed my performance and felt like singing himself.
- Did you talk to Alim muallim about it?
-No, we didn't talk about it. There was no need to. I sang, and the maestro expressed his heartfelt feelings with mugam. At the end, he even joked: "Go over to tasnifs, sonny". Naturally, some people voiced their own thoughts on this. Some said that Tayyar Bayramov was in poor form, others that I was pretending and so forth. But mugam performers, who know what they are listening to, testified to the fact that there was nothing wrong with my voice. Simply, at that event the performance did not need to be too long, so the maestro's timely intervention helped me to cut it short. I thought that was necessary and that is how I acted.
- I would like to return to the conversation about your career. Xananda used to compose many songs in folk style. At the present time, there are not many songs like that. Are you thinking of composing some?
- You are quite right. It has to be admitted that hardly any songs like that have been written of late, but I do have several in the pipeline. I am going to work them up, and my mugam pals Tabriz Usubov and Rasad Ibrahimov and I are going to present them. We also have folk songs that we have produced in a new style, and I have performed them. Judging from the response, they have not turned out too badly.
I re-iterate that, if I had learnt to play the tar in the club into which my father had enrolled me, today I would be composing tasnifs. Our outstanding maestros, Alibaba Mammadov, Qulu Askarov, and Bahram Nasirov, for example, have composed splendid songs thanks to their ability to play the tar. True, we do have composers who don't play any instrument.
- If you weigh the profession of lawyer against that of a mugam performer, which has greater weight?
-You know, when a lawyer makes a single mistake, that can destroy the life of a person and those close to him. A singer may spoil the mood of thousands of people, even millions. So, for me both professions are of equal weight. But I strove to be a lawyer right from childhood.
- Are you thinking of ever giving a solo concert?
- To be frank, the idea has never crossed my mind. Not because I am experiencing difficulties or will not be able to sing. "Shah Ismail", which lasts for three hours, is equivalent to three concerts. But I don't have any time for giving concerts, for getting involved in organised events. I know what happens when they are getting ready for a concert. They hire a hall and start to distribute tickets. I would rather write a few mugams than pay to hire a hall, and the mugams will last for ever.
At the same time, I am planning to give a concert this summer at one of the most remote military units in Agdam. Perhaps I'll take a few of my students there with me. Generally speaking, I think that it is better to spend money on making new recordings and new songs rather than on a concert. You see, we don't earn that much to waste it pulling wool over people's eyes by organising a concert. That's my view. This is my understanding of it, so it's not up to other people.