KİMƏ YAŞIL ÖRTÜK, KİMƏSƏ MƏŞQÇİ SKAMYASI
İdmançı karyerasını başa vuranların çoxu sonradan özünü məşqçi kimi sınamaq qərarına gəlir. İdmançının məşqçiliyə başlaması daha çox futbolda rast gəlinən haldır. Amma ulduz-futbolçu heç də həmişə ulduz-məşqçiyə çevrilmir. Əvəzində o qədər də böyük, bəzən isə ümumiyyətlə, futbolçu karyerası olmayanlar sonradan dünyanın ünlü məşqçisinə çevrilir.
Ulduzlar skamyada sönür
Dediklərimizi təsdiqləmək üçün gəlin konkret misallara müraciət edək. XX əsrin ən tanınan futbolçularından biri Dieqo Maradonanı yada salaq. Futbolçu kimi adını dünya idman tarixinə yazan məşhur argentinalı məşqçilikdə çox vaxt tənqid olunur. Futbolda böyük uğurlar əldə edən Maradona məşqçi kimi hələ özünü təsdiqləməyib. O, Argentina yığmasını 2010-cu ildə keçirilən Dünya Çempionatına çıxarsa da, bu ona və komandaya çətinliklə başa gəldi. Belə ki, seçmə mərhələnin son turunda son saniyələrdə vurulan qol Argentinanın mundialda iştirakını dəqiqləşdirdi. Maradonanın məşqçilik bacarığına olan şübhələr 14 final mərhələsində Almaniyaya məğlubiyyətdən sonra daha gücləndi. Argentina 0:4 hesablı məğlubiyyətlə rüsvay oldu. Maradona uğurlu futbolçu karyerası olmayan Almaniya millisinin çalışdırıcısı Yoahim Lövə uduzdu. Bundan sonra isə Maradona millidən ayrıldı.
Dünya futbolunda Maradona qədər məşhur olan Pelenin də məşqçi kimi uğurlu olmadı. Futbol kralı elə buna görə də məşqçiliyə yaxın durmadı. Braziliya Futbol Federasiyasında rəhbər vəzifədə çalışan Pele təşkilatçı kimi sözünü dedi. Növbəti Dünya Çempionatının Braziliyada keçirilməsində onun əməyi danılmazdı.
Pelenin həmyerlisi «ağ Pele» adlandırılan Ziko da baş məşqçi kimi böyük uğurlardan kənarda qaldı. «Fənərbağça» və «Olimpiakos» klublarında məqsədə çatmayan Ziko, tezliklə vəzifəsindən ayrıldı. Hərçənd ağ Pele Türkiyə komandasıyla Çempionlar Liqasında uğurlu çıxış etməyi bacarmışdı.
Eyni sözləri Karl-Haynts Rummeninge, Georgi Hacı, Xristo Stoiçkov, Paollo Rossi, Salvatora Skilaçi və digərləri barədə də demək olar. Onlar da məşqçi kimi böyük uğurlara həsrət qaldı.
Bu məqamda bəzi istisnaları yada salmaq lazım gəlir: Frans Bekkenbauer və Xosep Qvardiola.
Bekkenbauer 1990-cı ildə Almaniya yığmasına dünya çempionluğunu qazandırıb. Amma sonradan məşqçilikdən uzaqlaşaraq rəhbər vəzifədə çalışmağı üstün tutub. Hazırda o, «Bavariya»nın fəxri prezidentidir. Qvardiolaya gəlincə, onun rəhbərliyi altında «Barselona» xariqələr yaradır. Kataloniyalılarla bütün mümkün titulları qazanan Qvardiola hələlik başqa klubda çalışmayıb. Yəni onun digər klubda da uğur qazanacağını heç kəs əminliklə söyləyə bilməz.
İndi sizə futbolçu kimi uğur qazanmayan, amma məşqçi kimi dünyada tanınan məşhurlardan danışacağıq. Təbii ki, bu siyahıya hazırda dünyanın ən güclü məşqçisi sayılan Coze Maurinyo başçılıq edir. Portuqal mütəxəssis «Portu» və «İnter»lə Çempionlar Liqasını qazanmaqla adını tarixə yazıb. Onun futbolçu kimi isə uğurlu karyerası yoxdur. Avtobioqrafik əsərində Maurinyo atası varlı olduğuna görə, futbolçu kimi üzərində işləmədiyini bildirib. Yəni digərlərinin zəhmət hesabına qazandığını o artıq atasından əldə etmişdi. Buna görə də Maurinyonun futbolçu kimi karyerası uğurlu alınmayıb.
Futbolçu kimi uğur qazanmayıb, amma məşqçi kimi sözünü deyənlərin sırasına Aleksa Ferqyuson, Arsen Venger, Fabio Kapello, Luis Felipe Skolari, Marçello Lippi və digərlərini daxil etmək olar.
Futbolçu kimi böyük uğurlara həsrət olan Yuri Romantsev uzun illər Moskva «Spartak»ını Rusiyanın əvəzolunmaz çempionu elədi.
Və ya futbolçu karyerası zəngin olmayan Fatih Terim «Qalatasaray» və Türkiyə millisindəki uğurları ilə vətənində «imperator» ləqəbini aldı.
Azərbaycanda da bu tendensiya özünü doğruldur. Futbolçu kimi heç kimə tanış olmayan Ağasəlim Mircavadov məşqçi kimi özünü göstərdi. Müxtəlif komandalarla dəfələrlə Azərbaycan çempionluğunun sevincini yaşayan Mircavadov «Neftçi» və «Xəzər-Lənkəran»la Birlik Kubokunu qazandı.
Şanlı futbolçu karyerası olan Vəli Qasımov isə hələ də məşqçi kimi özünü doğrultmaqda çətinlik çəkir. Rusiyada Azərbaycan layiqincə təmsil edən Nazim Süleymanov hazırda AZAL komandasının baş məşqçisi kimi çalışır. Demək olar ki, Süleymanov böyük məşqçilik karyerasının ilk uğurlarını qazanmağa yaxındı.
Futbolçu, sonradan isə məşqçi kimi sözünü deyənlər Qurban Qurbanovla Yunis Hüseynov oldu. Uzun illər millinin bombardiri olan, böyük azarkeş ordusunun sevgisini qazanan Qurban karyerasını başa vurandan sonra məşqçiliyə başladı. Özü də Qurbanovun ilk kişi «Neftçi» kimi çətin və daim çempionluğa oynayan komandada oldu. Çoxları onun bacarığına şübhə ilə yanaşsa da, ilk mövsümdə Qurban flaqmanla gümüş medal qazandı. Sonradan «Qarabağ»a baş məşqçi kimi yollanan Qurban Qurbanov burada tarix yazdı. Ağdamlılarla ölkə kubokunu qazanan gənc məşqçi 2 mövsüm ardıcıl avrokuboklarda böyük qələbələr qazandı. «Rusenborq» kimi güclü rəqibi sıradan çıxaran «Qarabağ» ilk mövsüm 2, sonradan isə 3 mərhələ adlamaqla yeni rekorda imza atdı.
Yunis Hüseynova gəlincə, yaşlı azarkeşlər onun yığmadakı gözəl oyunlarını yaxşı xatırlayır. Əsasən, uzaqdan zərbələrlə rəqib qapıçıları həyəcanlandıran Hüseynov keçmiş UEFA kuboku, indiki Avropa Liqasında mərhələ adlayan ilk azərbaycanlı məşqçi kimi tarixə düşüb. Onun rəhbərlik etdiyi «Karvan» klubu Avroliqada mərhələ adlamaqla azarkeşlərə sevinc bəxş etmişdi.
Təəssüf ki, hazırda Yunis Hüseynov işsizdi.
Məsələ nədədir?
Beləliklə, nəticə hamıya aydındır. Ulduz-futbolçu çox vaxt ulduz-məşqçi ola bilmir. Futbolçu karyerası alınmayanlar isə əksər hallarda sözünü məşqçilikdə deyir.
Bu məsələdə əsas problem ulduz futbolçunun sonradan özünü məşqçi kimi deyil, elə ulduz-futbolçu kimi aparmasıdır. Lakin heyətdəki oyunçulara yuxarıdan-aşağı baxaraq, onlarla hətta bəzən diktator kimi davranmaq uğursuzluğun başlanğıcına çevrilir. Futbolçu karyerasında olan xüsusiyyətlər məşqçilikdə özünü doğrultmur. Keçmiş futbolçu isə özünü hələ də əlçatmaz oyunçu kimi aparmaqla səmimiyyəti korlayır.
Futbolçu kimi uğuru olmayanlara isə məşqçilik sahəsində özünü doğrultmaq bir qədər asan başa gəlir. Yetirmələriylə səmimi, mehriban davranan məşqçi, futbolçu kimi əldə edə bilmədiyi uğurları məşqçi kimi qazanmaq arzusunda olur.
Araşdırmalara görə, ulduz-futbolçular məşqçilik dönəmində uğursuzluq zamanı oyunçuları günahkar hesab edirlər. Şanlı keçmişi olmayan məşqçilər isə məsuliyyəti, ilk olaraq, öz üzərlərinə götürürlər.
Digər səbəb savadla bağlıdır. Ulduz-futbolçuların çoxu məşqçiliyə başlayarkən əlavə heç bir bilik, məlumat almaq istəmirlər. Onlar elə düşünür ki, hər şeyi bilirlər. Amma etiraf etmirlər ki, güclü futbolçu olmaq hələ güclü məşqçilik demək deyil. Yaxşı məşqçi olmaq üçün daim yeniliklərlə maraqlanmalısan. Çünki müasir futbol hər gün dəyişir və yenilənir.

SOME SHINE ON THE PITCH WHILE OTHERS EXCEL FROM THE BENCH
It just so happens that many of those who complete their sporting careers then decide to test themselves as mentors. The transformation of an athlete into a coach is seen most often in football. But the stars who shine on the pitch cannot always achieve the same success as coaches, i.e. a football star does not necessarily become a brilliant coach. Conversely, those who have no special merits as footballers and never make a mark on the pitch become coaches of world renown.
Stars go out on the bench
Recall Diego Maradona, the famous footballer of the 20th century. As a footballer he won it all, but he was unable to assert himself as a coach. Although he led the Argentine national team to the world championship in 2010, he and his team found it a great struggle. Argentina's participation in the FIFA World Cup finals was only ensured by a goal scored in the final seconds of the last match of the final round of qualifiers...
Doubts about Maradona's coaching qualities increased further after the disgraceful defeat by Germany in the quarterfinals; the score was 4:0. Maradona was totally beaten by Joachim L?w, whose football career is in no way comparable to that of the famous Argentine. After that, Maradona said goodbye to the national team of Argentina and, perhaps, forever.
Nor did the famous Pele gain fame in his coaching career. He did not even challenge himself in that capacity. Pele holds the presidency of the Brazilian football federation, and that the next World Championship will be held in Brazil is also his contribution.
Pele's compatriot Zico, who was called the "White Pele", also notably failed to achieve success as head coach. Having failed with Fenerbahce and Olympiakos, Zico soon departed his post, although the Turkish team had done well in the Champions League.
This also holds true for Gheorghe Hagi, Hristo Stoichkov, Paolo Rossi and Salvatore Schillaci, as well as many other prominent players who failed to achieve tangible success as coaches.
However, there are exceptions, for example, Franz Beckenbauer and Josep Guardiola.
In 1990, Beckenbauer made Germany champions. However, he then chose to give up coaching and took over as manager. Currently, he is honorary president of Bayern Munich. As for the Spaniard, Barcelona have been creating miracles under his leadership. Guardiola, under whom the Catalans have won many titles, has not yet tested himself at other clubs, so it is difficult to say that the same brilliant success awaits him there.
Now let's talk about the famous coaches who did not shine as players. This list, naturally, is headed by Jose Mourinho, who is considered the world's most effective coach. The Portuguese went down in history after winning the Champions League with FC Porto and Inter Milan. As a footballer, Mourinho was not successful. In his memoirs, he points to his father as the reason. In other words, he received from his father what others achieved by hard work. And so Mourinho's career as a footballer was not successful. Here we can also add the names of Alex Ferguson, Arsene Wenger, Fabio Capello, Luiz Felipe Scolari and Marcello Lippi, who did not distinguish themselves on the pitch, but are known worldwide as top-class coaches.
The list goes on and on. Yuriy Romantsev, under whom Moscow's Spartak repeatedly won the Russian championship, cannot boast of special achievements as a player.
A mediocre player, Fatih Terim, is hailed as the "Emperor" at home for his achievements as head coach of Galatasaray and the Turkish national football team.
This trend also manifests itself in Azerbaijani football. Agasalim Mircavadov, who did not really distinguish himself on the pitch, proved to be a good coach, repeatedly winning the championship at the head of various teams. He also led Neftci and Xazar-Lankaran to victories in the CIS Cup. But our famous footballer Vali Qasimov is still unable to prove himself as a coach.
At the same time, Nazim Suleymanov, who represented Azerbaijan in Russia with credit, is now head coach of FC AZAL and is close to a first success in his coaching career.
Qurban Qurbanov and Yunis Huseynov are also star footballers who have asserted themselves as coaches. The former was the national team's striker and a favourite with the fans for many years. His coaching career began with Neftci - a team always in contention for the title. Although many doubted his coaching talents, in his very first season Qurban led the club to silver medals. Later, he became manager at FC Karabakh where he has fully held his own. Under his leadership, the Agdam footballers won the national cup and distinguished themselves in European competitions twice. Having beaten such a strong club as Rosenborg in the first season, Karabakh managed to get through two rounds and, in the following season, through three rounds.
As far as Yunis Huseynov is concerned, experienced fans remember very well his excellent play in the national team, where he was known for his long shots. He was the first Azerbaijani coach to take his team Karvan into the next stage of the former UEFA Cup, now called the Europa League. Unfortunately, Yunis Huseynov is now unemployed.
What is the problem?
As we see, a football star does not necessarily become a "star" manager, while those who failed in their football career often prove themselves as coaches. Basically, the problem is that in becoming a coach, a well-known footballer goes on to behave like a football star. The fiasco begins with an arrogant attitude towards players and dictatorial behaviour.
For those who did not prove to be good footballers, it is easier to assert themselves as coaches. Treating footballers in a friendly and encouraging manner, they strive to reach as coaches the peaks that remained inaccessible to them as football players.
According to studies, as coaches, former football stars blame every defeat on the players, while coaches who do not have outstanding past achievements, assume the responsibility themselves.
Another reason has to do with education. Starting out as a coach, most former football stars do not seek additional knowledge and information. They think they know everything. However, a good footballer does not necessarily make a good coach. To become a good coach, you need to constantly monitor the latest innovations - modern football changes every day.