KİMƏ YAŞIL ÖRTÜK, KİMƏSƏ MƏŞQÇİ SKAMYASI
İdmançı karyerasını başa vuranların çoxu sonradan özünü məşqçi kimi sınamaq qərarına gəlir. İdmançının məşqçiliyə başlaması daha çox futbolda rast gəlinən haldır. Amma ulduz-futbolçu heç də həmişə ulduz-məşqçiyə çevrilmir. Əvəzində o qədər də böyük, bəzən isə ümumiyyətlə, futbolçu karyerası olmayanlar sonradan dünyanın ünlü məşqçisinə çevrilir.
Ulduzlar skamyada sönür
Dediklərimizi təsdiqləmək üçün gəlin konkret misallara müraciət edək. XX əsrin ən tanınan futbolçularından biri Dieqo Maradonanı yada salaq. Futbolçu kimi adını dünya idman tarixinə yazan məşhur argentinalı məşqçilikdə çox vaxt tənqid olunur. Futbolda böyük uğurlar əldə edən Maradona məşqçi kimi hələ özünü təsdiqləməyib. O, Argentina yığmasını 2010-cu ildə keçirilən Dünya Çempionatına çıxarsa da, bu ona və komandaya çətinliklə başa gəldi. Belə ki, seçmə mərhələnin son turunda son saniyələrdə vurulan qol Argentinanın mundialda iştirakını dəqiqləşdirdi. Maradonanın məşqçilik bacarığına olan şübhələr 14 final mərhələsində Almaniyaya məğlubiyyətdən sonra daha gücləndi. Argentina 0:4 hesablı məğlubiyyətlə rüsvay oldu. Maradona uğurlu futbolçu karyerası olmayan Almaniya millisinin çalışdırıcısı Yoahim Lövə uduzdu. Bundan sonra isə Maradona millidən ayrıldı.
Dünya futbolunda Maradona qədər məşhur olan Pelenin də məşqçi kimi uğurlu olmadı. Futbol kralı elə buna görə də məşqçiliyə yaxın durmadı. Braziliya Futbol Federasiyasında rəhbər vəzifədə çalışan Pele təşkilatçı kimi sözünü dedi. Növbəti Dünya Çempionatının Braziliyada keçirilməsində onun əməyi danılmazdı.
Pelenin həmyerlisi «ağ Pele» adlandırılan Ziko da baş məşqçi kimi böyük uğurlardan kənarda qaldı. «Fənərbağça» və «Olimpiakos» klublarında məqsədə çatmayan Ziko, tezliklə vəzifəsindən ayrıldı. Hərçənd ağ Pele Türkiyə komandasıyla Çempionlar Liqasında uğurlu çıxış etməyi bacarmışdı.
Eyni sözləri Karl-Haynts Rummeninge, Georgi Hacı, Xristo Stoiçkov, Paollo Rossi, Salvatora Skilaçi və digərləri barədə də demək olar. Onlar da məşqçi kimi böyük uğurlara həsrət qaldı.
Bu məqamda bəzi istisnaları yada salmaq lazım gəlir: Frans Bekkenbauer və Xosep Qvardiola.
Bekkenbauer 1990-cı ildə Almaniya yığmasına dünya çempionluğunu qazandırıb. Amma sonradan məşqçilikdən uzaqlaşaraq rəhbər vəzifədə çalışmağı üstün tutub. Hazırda o, «Bavariya»nın fəxri prezidentidir. Qvardiolaya gəlincə, onun rəhbərliyi altında «Barselona» xariqələr yaradır. Kataloniyalılarla bütün mümkün titulları qazanan Qvardiola hələlik başqa klubda çalışmayıb. Yəni onun digər klubda da uğur qazanacağını heç kəs əminliklə söyləyə bilməz.
İndi sizə futbolçu kimi uğur qazanmayan, amma məşqçi kimi dünyada tanınan məşhurlardan danışacağıq. Təbii ki, bu siyahıya hazırda dünyanın ən güclü məşqçisi sayılan Coze Maurinyo başçılıq edir. Portuqal mütəxəssis «Portu» və «İnter»lə Çempionlar Liqasını qazanmaqla adını tarixə yazıb. Onun futbolçu kimi isə uğurlu karyerası yoxdur. Avtobioqrafik əsərində Maurinyo atası varlı olduğuna görə, futbolçu kimi üzərində işləmədiyini bildirib. Yəni digərlərinin zəhmət hesabına qazandığını o artıq atasından əldə etmişdi. Buna görə də Maurinyonun futbolçu kimi karyerası uğurlu alınmayıb.
Futbolçu kimi uğur qazanmayıb, amma məşqçi kimi sözünü deyənlərin sırasına Aleksa Ferqyuson, Arsen Venger, Fabio Kapello, Luis Felipe Skolari, Marçello Lippi və digərlərini daxil etmək olar.
Futbolçu kimi böyük uğurlara həsrət olan Yuri Romantsev uzun illər Moskva «Spartak»ını Rusiyanın əvəzolunmaz çempionu elədi.
Və ya futbolçu karyerası zəngin olmayan Fatih Terim «Qalatasaray» və Türkiyə millisindəki uğurları ilə vətənində «imperator» ləqəbini aldı.
Azərbaycanda da bu tendensiya özünü doğruldur. Futbolçu kimi heç kimə tanış olmayan Ağasəlim Mircavadov məşqçi kimi özünü göstərdi. Müxtəlif komandalarla dəfələrlə Azərbaycan çempionluğunun sevincini yaşayan Mircavadov «Neftçi» və «Xəzər-Lənkəran»la Birlik Kubokunu qazandı.
Şanlı futbolçu karyerası olan Vəli Qasımov isə hələ də məşqçi kimi özünü doğrultmaqda çətinlik çəkir. Rusiyada Azərbaycan layiqincə təmsil edən Nazim Süleymanov hazırda AZAL komandasının baş məşqçisi kimi çalışır. Demək olar ki, Süleymanov böyük məşqçilik karyerasının ilk uğurlarını qazanmağa yaxındı.
Futbolçu, sonradan isə məşqçi kimi sözünü deyənlər Qurban Qurbanovla Yunis Hüseynov oldu. Uzun illər millinin bombardiri olan, böyük azarkeş ordusunun sevgisini qazanan Qurban karyerasını başa vurandan sonra məşqçiliyə başladı. Özü də Qurbanovun ilk kişi «Neftçi» kimi çətin və daim çempionluğa oynayan komandada oldu. Çoxları onun bacarığına şübhə ilə yanaşsa da, ilk mövsümdə Qurban flaqmanla gümüş medal qazandı. Sonradan «Qarabağ»a baş məşqçi kimi yollanan Qurban Qurbanov burada tarix yazdı. Ağdamlılarla ölkə kubokunu qazanan gənc məşqçi 2 mövsüm ardıcıl avrokuboklarda böyük qələbələr qazandı. «Rusenborq» kimi güclü rəqibi sıradan çıxaran «Qarabağ» ilk mövsüm 2, sonradan isə 3 mərhələ adlamaqla yeni rekorda imza atdı.
Yunis Hüseynova gəlincə, yaşlı azarkeşlər onun yığmadakı gözəl oyunlarını yaxşı xatırlayır. Əsasən, uzaqdan zərbələrlə rəqib qapıçıları həyəcanlandıran Hüseynov keçmiş UEFA kuboku, indiki Avropa Liqasında mərhələ adlayan ilk azərbaycanlı məşqçi kimi tarixə düşüb. Onun rəhbərlik etdiyi «Karvan» klubu Avroliqada mərhələ adlamaqla azarkeşlərə sevinc bəxş etmişdi.
Təəssüf ki, hazırda Yunis Hüseynov işsizdi.
Məsələ nədədir?
Beləliklə, nəticə hamıya aydındır. Ulduz-futbolçu çox vaxt ulduz-məşqçi ola bilmir. Futbolçu karyerası alınmayanlar isə əksər hallarda sözünü məşqçilikdə deyir.
Bu məsələdə əsas problem ulduz futbolçunun sonradan özünü məşqçi kimi deyil, elə ulduz-futbolçu kimi aparmasıdır. Lakin heyətdəki oyunçulara yuxarıdan-aşağı baxaraq, onlarla hətta bəzən diktator kimi davranmaq uğursuzluğun başlanğıcına çevrilir. Futbolçu karyerasında olan xüsusiyyətlər məşqçilikdə özünü doğrultmur. Keçmiş futbolçu isə özünü hələ də əlçatmaz oyunçu kimi aparmaqla səmimiyyəti korlayır.
Futbolçu kimi uğuru olmayanlara isə məşqçilik sahəsində özünü doğrultmaq bir qədər asan başa gəlir. Yetirmələriylə səmimi, mehriban davranan məşqçi, futbolçu kimi əldə edə bilmədiyi uğurları məşqçi kimi qazanmaq arzusunda olur.
Araşdırmalara görə, ulduz-futbolçular məşqçilik dönəmində uğursuzluq zamanı oyunçuları günahkar hesab edirlər. Şanlı keçmişi olmayan məşqçilər isə məsuliyyəti, ilk olaraq, öz üzərlərinə götürürlər.
Digər səbəb savadla bağlıdır. Ulduz-futbolçuların çoxu məşqçiliyə başlayarkən əlavə heç bir bilik, məlumat almaq istəmirlər. Onlar elə düşünür ki, hər şeyi bilirlər. Amma etiraf etmirlər ki, güclü futbolçu olmaq hələ güclü məşqçilik demək deyil. Yaxşı məşqçi olmaq üçün daim yeniliklərlə maraqlanmalısan. Çünki müasir futbol hər gün dəyişir və yenilənir.

КОМУ ГАЗОН, А КОМУ СУДЕЙСКАЯ СКАМЕЙКА
Так уж повелось, что многие из тех, кто завершил спортивную карьеру, приходят затем к решению испытать себя в качестве наставника. Трансформация спортсмена в тренера чаще всего наблюдается в футболе. Но блиставшие на зеленых полях спортсмены не всегда могут добиться аналогичных успехов в качестве тренера, т.е. звезда футбола совсем не обязательно должна быть и блестящим тренером. И наоборот, не имеющие особых заслуг в качестве футболиста, а иногда и вовсе не выходившие на зеленый газон люди становятся тренерами со всемирной славой.
Звезды гаснут на скамейке
Вспомним знаменитого футболиста ХХ века Диего Марадону. В футболе он покорил все вершины, но не смог самоутвердиться в качестве тренера. Хотя он и вывел аргентинскую сборную в финал чемпионата мира 2010 года, ему и команде это далось с большим трудом. Участие Аргентины в мундиале решил гол, забитый на завершающих секундах последнего матча заключительного тура отборочного цикла…
Еще больше усилились сомнения в тренерских качествах Марадоны после позорного поражения от сборной Германии в четвертьфинале со счетом 4:0. Марадону вчистую переиграл Йоахим Лёв, футбольная карьера которого совершенно не сравнима с игрой знаменитого аргентинца. После этого Марадона распрощался со сборной Аргентины, и, видимо, навсегда.
Не снискал славы на тренерском поприще и знаменитый Пеле. Он предпочел даже не пробовать себя в этом качестве. Пеле занимает руководящий пост в Бразильской федерации футбола, и в том, что следующий чемпионат мира пройдет в Бразилии, есть также его заслуга.
Не смог добиться в качестве главного тренера видимых успехов и земляк Пеле Зико, которого называли еще и "белый Пеле". Потерпев фиаско в "Фенербахче" и "Олимпиакосе", Зико вскоре расстался со своей должностью. И это несмотря на то, что с турецкой командой он сумел удачно выступить в Лиге чемпионов.
Сказанное можно повторить и в отношении Георга Хаджи, Христо Стойкова, Паоло Росси, Сальваторе Скилачи, а также многих других выдающихся футболистов, которые не смогли добиться ощутимых успехов как тренеры.
Однако есть и исключения. К примеру, Франц Беккенбауэр и Хосеп Гвардиола.
Так, в 1990 году Беккенбауэр привел сборную Германии к чемпионству. Но затем, правда, предпочел отойти от тренерской деятельности и занял пост руководителя. В данный момент он является почетным президентом "Баварии". Что же касается испанца, то под его руководством "Барселона" творит просто чудеса. Гвардиола, под началом которого каталонцы завоевали всевозможные титулы, пока не испытывал себя в других клубах, поэтому утверждать, что там его ждут такие же блестящие успехи, сложно.
Теперь расскажем о прославленных тренерах, которые никак не проявили себя в качестве футболистов. Этот список, естественно, возглавляет считающийся самым сильным тренером в мире Жозе Мауриньо. Португальский тренер вписал свое имя в историю, выиграв Лигу чемпионов с "Порту" и "Интером". Как футболист Мауриньо не состоялся. В мемуарах он в качестве причины называет своего отца. Другими словами, то, чего остальные добивались за счет собственного труда, он получил от отца. Поэтому и не сложилась карьера у Мауриньо-футболиста. Сюда же можно добавить и имена Алекса Фергюсона, Арсена Венгера, Фабио Капеллы, Луиса Филипе Сколари, Марчелло Липпи, которые не проявили себя на футбольной стезе, но знамениты во всем мире как тренеры высочайшего класса.
Список можно продолжить и далее. Юрий Романцев, при котором московский "Спартак" стал многократным чемпионом России, не может похвастать особыми достижениями за время выступлений на зеленом газоне.
Посредственный футболист Фатих Терим за достижения на посту главного тренера "Галатасарая" и национальной сборной Турции получил на родине прозвище "Император".
Проявляется эта тенденция и в азербайджанском футболе. Не очень блиставший на поле Агасалим Мирджавадов проявил себя как хороший тренер, многократно завоевав чемпионство во главе различных команд. Он же приводил к победе на Кубке содружества "Нефтчи" и "Хазар-Лянкяран". Зато наш прославленный футболист Вели Гасымов все еще не может проявить себя и как тренер.
Вместе с тем достойно представлявший Азербайджан в России Назим Сулейманов ныне является главным тренером команды AZAL и близок к первым удачам в своей тренерской карьере.
К сумевшим утвердиться в качестве тренеров звездным футболистам можно отнести Гурбана Гурбанова и Юниса Гусейнова. Первый из них долгие годы был бомбардиром сборной и любимцем болельщиков. Его тренерская карьера началась в "Нефтчи" - команде, всегда нацеленной на чемпионство. Хотя многие и сомневались в его тренерских талантах, в первый же сезон Гурбан привел клуб к серебряным медалям. Потом он стал главным тренером "Карабаха", где проявил себя в полной мере. Под его руководством агдамские футболисты завоевали кубок страны, а также два раза подряд показали себя с хорошей стороны и на еврокубках. В первом же сезоне выиграв у такого сильного клуба, как "Русенборг", карабахцы сумели пройти два, а в следующем сезоне даже три этапа.
Что касается Юниса Гусейнова, болельщики со стажем хорошо помнят его прекрасную игру в составе сборной, где он выделялся своими дальними ударами. Он стал первым азербайджанским тренером, шагнувшим со своей командой "Карван" в следующий этап бывшего Кубка УЕФА, ныне - Европейской лиги. К сожалению, в настоящее время Юнис Гусейнов безработный.
В чем дело?
Как видим, звезда футбола не обязательно должна стать "звездным" тренером, а те, у кого не сложилась футбольная карьера, в большинстве случаев проявляют себя в качестве тренера. В основном суть проблемы состоит в том, что, став тренером, футболист с именем и дальше продолжает вести себя как звезда футбола. Начало фиаско закладывается высокомерным отношением к игрокам, звездными, а порой и диктаторскими замашками.
Тем же, кто не проявил себя в качестве футболиста, легче самоутвердиться в амплуа тренера. Обращаясь с футболистами дружелюбно и приветливо, они стремятся покорить в качестве тренера вершины, которые остались для них неприступными в бытность футболистами.
Согласно исследованиям, став тренерами, футболисты-звезды при проигрыше винят в этом игроков. А не имеющие в прошлом ярких достижений тренеры берут ответственность, в первую очередь, на себя.
Другая причина связана с образованием. Приступая к тренерской деятельности, большинство бывших футбольных звезд не стремятся приобрести дополнительные знания и информацию. Они думают, что знают все. Однако сильный футболист еще не значит сильный тренер. Чтобы стать хорошим тренером, необходимо постоянно следить за самыми последними новинками - современный футбол меняется и обновляется ежедневно.