RUSİYA və QƏTƏR SEVİNC İÇİNDƏ
2018 və 2022-ci illərdə futbol üzrə Dünya Çempionatını qəbul edəcək ölkələrin adı artıq hamıya məlumdur. Xoşbəxtlər Rusiya və Qətər oldular. FİFA-nın bu qərarını bəziləri gözlənilməz, digərləri isə normal addım kimi qarşıladı. Sürixdə keçirilən səsvermə zamanı futbolun yaradıcıları sayılan İngiltərə cəmi 2 səs toplamaqla, mübarizəni artıq birinci turda dayandırmalı oldu. İkinci turdan sonra isə lazımi qədər - 13 səs toplayan Rusiyanın 2018-ci ildə keçiriləcək Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcəyi dəqiqləşdi. İspaniyaPortuqaliya 7, HollandiyaBelçika isə 2 səslə məğlubiyyətini etiraf etdi. Təəccüblü məqam İngiltərənin cəmi 2 səslə ilk turdaca məğlubiyyəti oldu. Amma digər tərəfdən, bu məğlubiyyət gözlənilən idi. Belə ki, İngiltərə mətbuatının səsvermə ərəfəsində FİFA rəhbərliyini rüşvətxorluqda günahlandırması ali futbol qurumunu bərk qəzəbləndirmişdi.
Nüfuzlu BBC telekanalının «Panorama» verilişində ali futbol qurumunun ittiham olunması nəticəsiz qalmalı deyildi. İngilislər FİFA İcraiyyə Komitəsinin 3 üzvü - braziliyalı Rikkardo Teyşeyra, kamerunlu İssa Ayatu və paraqvaylı Nikolas Leosu Cənubi Afrika Respublikasında keçirilən Dünya Çempionatı zamanı yayım hüququnu rüşvətlə satmaqda ittiham edirdi. Bundan əlavə, “icrakom” üzvlərinin adı həm də 1998-ci ildəki mundial zamanı biletlərin alverçilərə ötürülməsində də çəkilirdi. Üstəlik, onların öz səslərini pul əvəzində digər ölkələrə satması və mötəbər yarışların məhz böyük pullar müqabilində ölkələrə verilməsi deyilirdi.
FİFA-nın məsələyə münasibəti özünü çox gözlətmədi. 1998-ci ildəki qalmaqalla bağlı hələ o zaman araşdırılma aparıldığı və deyilənlərin sübut olunmadığı açıqlandı. Afrikadakı mundialla bağlı faktların olmadığı bildirildi. Səslərin satılmasına gəlincə, FİFA rəhbərliyi araşdırma aparacağına söz verdi. Eyni zamanda, həmin şəxslərə 2018 və 2022-ci il dünya çempionatlarının ev sahibinin müəyyənləşməsi zamanı səsvermədə iştiraka qadağa qoyuldu.
İstənilən halda İngiltərə mətbuatı FİFA-nın imicinı ləkələməkdə davam etdi. Britaniya mediası uzun müddət qalmaqaldan istifadə edərək, ali futbol qurumuna qarşı qara piar aparmağa başladı. Sözsüz ki, İcraiyyə Komitəsinin digər üzvləri də bu məsələdən narazı olmaya bilməzlər. Üç nəfərlə yanaşı, onların da rüşvətxorluqda ittiham olunması aləmi qarışdırdı. Bəzi rəsmilər əvvəlcədən İngiltərənin namizədliyini dəstəkləməyəciyini bəyan etdi. Bununla FİFA rəsmiləri İngiltərə mətbuatına cavab verdilər. Əlbəttə ki, uduzan Böyük Britaniya oldu. Rusiya isə qalmaqala qarışmır, öz namizədliyi üçün yüksək səviyyədə təbliğat aparmaqla məşğul idi. İngiltərə mediası FİFA-ya təzyiq etməyə də cəhd etdi. Amma həmişə olduğu kimi, ali futbol qurumu onunla sərt şəkildə davranmağa icazə verməyəcəyini nümayiş etdirdi. Rusiyanın qələbəsi, həm də FİFA-nın İngiltərəni cəzalandırması oldu. Əksər “icrakom” üzvləri məhz İngiltərənin əleyhinə səsverməklə onlara cavab vermiş oldu.
FİFA-nın qərarı bütün Rusiyada bayram kimi qeyd olundu. Axı mundialı qəbul etmək hər ölkəyə nəsib olmur. İndiyə qədər futbol üzrə Dünya Çempionatına yalnız 16 ölkə ev sahibliyi edib. Qonşu ölkənin yarışı qəbul etməsini bir sıra amillərlə əlaqələndirmək olar. Rusiya 2014-cü ildə Qış Olimpiya Oyunlarını keçirəcək. Soçidə baş tutacaq mötəbər yarışdan sonra təşkilatçılar universiadaya ev sahibliyi edəcək. Sözsüz ki, bu iki mötəbər yarışdan sonra, futbol üzrə Dünya Çempionatını keçirmək o qədər çətin görünməyəcək. Üstəlik, Rusiya Federasiyasının rəhbərliyi FİFA qarşısında kifayət qədər ciddi təkliflər irəli sürüb. Hökumət Dünya Çempionatı zamanı iştirakçılara və nümayəndə heyətlərinə şəhərlərarası nəqliyyatdan pulsuz istifadə etməyə imkan yaradacaq. Yəni qonaqlar üçün xüsusi nəqliyyat ayrılacaq. Üstəlik, bütün ölkələr üçün mundial ərzində Rusiyaya gediş-gəliş vizasız həyata keçiriləcək. Mötəbər turnir zamanı azarkeş və iştirakçılarla problem yaşamamaq üçün Rusiya hökuməti viza işini yüngülləşməklə bütün diqqəti özünə cəlb edib. Oyunlar Rusiyanın 13 şəhərində keçiriləcək. Bunlar Yekaterinburq, Volqoqrad, Kazan, Kalininqrad, Krasnodar, Moskva, Rostov, Nijni-Novqorod, Samara, Sankt-Peterburq, Soçi, Saransk və Yaroslavldı. Mötəbər yarışı keçirmək Rusiyaya 50 milyard dollara başa gələcək. 3,8 milyard yeni stadionların inşasına və köhnə arenaların yenidən qurulmasına xərclənəcək. Turizm infrastrukturunun inkişafına Rusiya höküməti 11 milyard xərcləməyi planlaşdırır. Böyük məbləğ yeni yolların inşasına sərf olunacaq. 7771 km avtomobil, 2024 km isə dəmiryol xəttinin çəkilməsinə, ümumilikdə, 35 milyard lazım olacaq. Moskva və Soçidən başqa digər şəhərlərdəki hava limanlarında yeni eniş və uçuş zolaqları düzəldiləcək. Yeni terminalların yaradılmasına 1,4 milyard xərclənəcək.
Qonşu ölkənin yarışı yüksək səviyyədə keçirəcəyini indidən əminliklə söyləmək olar. «Axı Rusiya adi bir ölkə deyil, demək olar ki, bütöv bir qitədir və onların futbolda böyük irəliləyiş etməyi planlaşdırırlar. Onların çempionatla bağlı təqdimatını isə mən əla adlandırardım». Bunu hələ ilin əvvəlində FİFA prezidenti Yozef Blatter bəyan etmişdi.
Sürixdəki tarixi qələbədən sonra, FİFA prezidenti Yozef Blatterə minnətdarlıq  edən Rusiyanın Baş naziri Vladimir Putin iki maraqlı məqama toxunub. İlk olaraq o, yarışın ən yüksək standartlara cavab verəcəyini deyib. Putin, hətta stadionların lazım olan vaxtdan daha tez istifadəyə veriləcəyinə söz verib. Baş nazir Rusiya mətbuatını təşkilati işlərlə yaxından maraqlanmağı xahiş edib. İstənilən tənqidə hazır olduqlarını deyən Putin bütün xalqın 2018-ci ildə dünya çempionatını bayram ab-havasında keçirmək üçün səfərbər olacaqlarını bildirib.
2018-ci ildə Dünya Çempionatının məhz qonşu Rusiyada keçirilməsi Azərbaycan azarkeşləri üçün də göydəndüşmə fürsət oldu. Sıravi azərbaycanlı artıq mundialı canlı izləmək üçün nə Avropa səfirliklərindən viza alacaq, nə də xəritədə Cənubi Afrika Respublikasını axtaracaq. Rusiya bizimlə qonşu olduğundan bu ölkəyə səfər etmək çox asan başa gələcək. Ona görə əksər azərbaycanlılar indidən 2018-ci ilin yayını Rusiyada keçirəcəyini dəqiqləşdirib.
2022-ci ildə təşkil olunacaq mundial isə Qətərə etibar olundu. Burada əsas mübarizə Amerika Birləşmiş Ştatlarıyla Yaponiya arasında olacağı proqnozlaşdırılsa da, yekun səsvermə Qətəri qalib etdi.
Qətərin 2022-ci ildə Dünya Çempionatını yüksək səviyyədə keçirməsinə yalnız hava mane ola bilər. Yayda ölkədə 50 dərəcə dözülməz istilərin olması təşkilatçıların işini çətinləşdirir. Adətən, belə havada küçəyə çıxmaq mümkün olmur. Kondisionerlərin gücü ofislər və iş yerlərində havanın temperaturunu yalnız 25 dərəcəyə salmağa kömək edir. Buna görə də iqlimlə bağlı problemin necə həll olunacağı maraqlıdır. Qətər mediası Dünya Çempionatını, ilk dəfə olaraq, qışda keçirməyi təklif edib. Bu ölkədə qış aylarında hava normal olur. Ona görə də onların fikrincə, mundialı yanvar və ya fevralda keçirmək mümkündür. Qeyd edək ki, Qətər mundialı qəbul edəcək ilk İslam ölkəsi kimi tarixə düşəcək. Deyilənə görə, mundial zamanı Qətərdə spirtli içkilərin qəbuluna icazə veriləcək.
Növbəti Dünya Çempionatı 4 ildən sonra Braziliyada olacaq. Cənubi Amerikaya yollanmaq hər bir azarkeşə nəsib olmayacaq. Amma düz, 8 ildən sonra mundial bizlərə lap yaxın olacaq. Dünya Çempionatı həmyerlilərimizin çoxluq təşkil etdiyi Rusiyada baş tutacaq. İndidən Moskvaya hazırlaşmaq olar.

RUSSIA AND QATAR ELATED
The host countries for the 2018 and 2022 Football World Cups have been chosen.  The lucky ones are Russia and Qatar.  Some people were puzzled by the FIFA decision, and others view it as a reasonable decision.  During the voting, which was conducted in Zurich, England, the country where football has its origins, failed to pass the first round of voting, winning only 2(!) votes.  And after the second round, it became clear that the 2018 World Cup will be held in Russia, which won the largest number of votes, 13.  The Spain-Portugal tandem won 7 votes and the Netherlands - Belgium tandem won only 2 votes.
Although at first sight, England's defeat and such a small number of votes is surprising, this outcome could have been predicted.  The fact is that accusations of corruption, which had been made by the British press against the FIFA leadership, have angered football's ruling body.  The last straw was the accusation made on the Panorama show aired by the influential British TV channel BBC.  A few days before the voting, the BBC produced a programme in which it was said that three incumbent FIFA Executive Committee members, Ricardo Teixeira, Issa Hayatou and Nicolas Leoz, had received illegal payments for the broadcasting rights during the World Cup in South Africa.
In addition, the names of the Executive Committee officials were mentioned in connection with illegal transfers of tickets to ticket scalpers during the 1998 World Cup.  They were also accused of accepting bribes for their votes for countries to host the world cup.  The FIFA reacted soon enough.  About the 1998 scandal, it was said that the investigation conducted back then did not find any evidence in support of the accusations.  It was also pointed out that no specific facts were mentioned in connection with the South Africa World Cup.  As for the voting bribery, the FIFA leadership promised to conduct an investigation.  At the same time, the named members of the Executive Committee were suspended from voting for the host countries of the 2018 and 2022 World Cup.  However, the British press continued to "expose" the FIFA and, taking advantage of the scandal, staged a whole campaign of denigration of that organization.
This scandal certainly affected other members of the Executive Committee, too.  After all, accusations of bribery against three of their colleagues cast shadows on them.  In response to the campaign against the football ruling body, some FIFA officials even said in advance that they would not support England's candidature in the vote.  In the end they did as they promised.  In Russia, the FIFA decision caused great joy.  After all, not every country hosts the World Cup.  Until now, only 16 countries have had this honour.
Several factors may account for our northern neighbour being granted this right:  in 2014, the Winter Olympics will be held in Sochi and after that it will host the Universiade.  Of course, after organizing important international competitions of this size, organizing the football World Cup will not be so difficult for Russia.  In addition, the Russian leadership made several quite serious proposals to the FIFA:  the country's government will make travel for participants and delegations free of charge, in other words, special transport will be allocated for this purpose, a visa-free travel regime will be introduced for the duration of the World Cup to avoid problems for fans and participants in the important event.  The games will be played in 13 cities:  Yekaterinburg, Volgograd, Kazan, Kaliningrad, Krasnodar, Moscow, Rostov, Nizhniy Novgorod, Samara, St Petersburg, Sochi, Saransk and Yaroslavl.  The World Cup will cost Russia $50 billion, of which $3.8 billion will be spent on building new stadiums and repairing old ones.  The government plans to allocate $11 billion for development of the tourism infrastructure, $35 billion on building 7,771 kilometres of motorways and 2,024 kilometres of railways.  New runways will be built at the airports in all the above cities with the exception of Moscow and Sochi.  Building new airport terminals will cost $1.4 billion.
Already it can be said with certainty that Russia will organize the event at a very high level.  "Russia is not even a country, it is a whole continent, one might say, and they have huge plans to expand in football.  And I would say that their presentation was wonderful," said FIFA head Sepp Blatter in early 2010.
Russian Prime Minister Vladimir Putin, who congratulated the FIFA president on the choice in Zurich, discussed two issues.  He said that the event will be organized to the highest possible standards.  And he promised that the stadiums will be completed even before the deadline.  The prime minister also said that the Government was ready to accept all criticism and asked the Russian press to take a close interest in organizational activities.  He noted that everyone in Russia would be happy to create a festive atmosphere during the 2018 World Cup.
The FIFA decision was a nice present for Azerbaijani fans too.  Ordinary Azerbaijanis will not have to go through lengthy procedures at European embassies to get a visa or search for South Africa on the map to go to the World Cup.  Russia is our neighbour, and getting there will be very easy.  That is precisely why already many Azerbaijanis are preparing to spend the summer of 2018 in Russia.
And the 2022 World Cup will be hosted by Qatar, although it was expected that the favourites would be the United States and Japan.  Only the weather can hinder the World Cup in that country.  Summer temperatures can rise above 50 degrees centigrade, which makes the situation difficult for the organizers.  At temperatures like this, it is impossible to walk out onto the street.  Air conditioners can cool the air in offices and at work places only down to 25 degrees.  That is why it is interesting how the weather issue will be addressed.  The Qatari press proposed organising the championship in the winter, in January or February, when the temperature in the country is normal.  Let us also note that Qatar will be the first Muslim country to host the World Cup.  They say that even the ban on alcoholic drinks will be lifted for the duration of the competition.  In the mean time, the next World Cup will take place in four years' time in Brazil.  Not every Azerbaijani fan can go to South America.  But in 8 years, the World Cup will be very close.  So we can start preparing for a trip to Moscow right away...