SÜLH İSTƏYİRSƏNSƏ, MÜHARİBƏYƏ HAZIR OL!
Azərbaycan hökuməti bilavasitə ölkə daxilində hərbi istehsalın lokallaşdırılmasını yaxın onillik üçün əsas vəzifələrdən biri elan edib. Artıq təxminən, 20 ildir ölkəmiz Ermənistan tərəfindən hərbi təcavüzə məruz qalıb, üstəlik, təcavüzkar dünya siyasətinin bir sıra nəhəng oyunçuları tərəfindən fəal şəkildə dəstəklənir, onlar Yerevanı müasir silahlarla təchiz edir. Bu çətin vəziyyətdə dövlətimiz yalnız xarici ölkələrdən silah almağa bel bağlaya bilməz - həm onun bahalığına, həm də Dağlıq Qarabağda müharibə bərpa olunacağı təqdirdə, hərbi texnika istehsalçısının özünü necə aparacağını proqnozlaşdırmağın çətinliyinə görə.
Odur ki Azərbaycanın öz dövlət təhlükəsizliyini tam təmin etmək üçün müdafiə istehsalının bilavasitə ölkə daxilində lokallaşdırılması tələb olunur.
Müdafiə sifarişləri üçqat artıb
Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin (MSN) yaradılmasından keçən 5 il ərzində ölkədə mövcud olmuş ixtisaslı müəssisələrin kökündən yenilənməsində, müasir silah, döyüş sursatı və avadanlıqların istehsalı sahəsində böyük işlər görülüb. Bu sahədə mükəmməl nailiyyətlər olmadan bu gün təhlükəsizliyimizin tam təminini təsəvvür etmək mümkünsüzdür. Hər il dekabrın 17-də müdafiə sənayesi sahəsində çalışanların peşə bayramının dövlət səviyyəsində qeyd olunması da təsadüf deyil.
2016-cı ilədək hərbi sənayenin inkişafına dair Dövlət Proqramı çərçivəsində MSN hələ sovet dövründə yaradılmış sənaye müəssisələrinin bərpası və yenilənməsini də həyata keçi-rəcək. Onların fəaliyyəti Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin ehtiyacı olan istiqamətlərə yönəldilir. 2008-ci ilin iyununda «Alov» zavodu işə düşüb. Ötən ilin martında bu sahədə bir neçə yeni obyekt də açılıb - təcrübə istehsalı üçün Elmi-Tədqiqat İnstitutu, «Cihaz» radiomontaj zavodu və elektron-hesablama maşınlarının istehsalı ilə məşğul olan müəssisə. Elə həmin ilin yazında müasir «Dalğa» elm-istehsalat müəssisəsi, həmçinin, «Üfüq» və «İqlim» müəssisələrində «Şərq» birliyinə daxil olan yeni istehsal istiqamətləri fəaliyyətə başlayıb. Ümumilikdə, müdafiə sifarişlərinin istehsalı üçün hazırda 20 müəssisə işləyir.
«Bu gün MSN müdafiə təyinatlı məhsulların istehsalı ilə məşğul olacaq 10 müəssisədə müasirləşdirmə işlərini başa vurmaq üzrədir. Yaxın vaxtlarda onlardan 8-i istismara veriləcək. Qurum 535 ədəd xüsusi dəzgah və avadanlıq alıb. Onların quraşdırılması qrafik üzrə gedir», - deyə müdafiə sənayesi naziri Yavər Camalov bildirib.
Nazirin istehsalın artımı ilə bağlı təqdim etdiyi statistika heyrətləndiricidir. Ötən 4 ildə Dövlət Büdcəsindən MSN-ə 414 milyon manatdan artıq vəsait ayrılıb. Yeni istehsal müəssisələrinin yaradılması və müasir texnologiyaların tətbiqi nəticəsində 2006-cı ildən 2009-cu ilədək müdafiə sahəsində istehsalın həcmi 2,8 dəfə artıb. Bilavasitə hərbi texnikanın istehsalında isə bu rəqəm 46-dır. Artıq bu ilin ortalarında ölkədə 413 adda hərbi texnika və döyüş sursatı istehsal edilib. Bu, 2 il əvvəllə müqayisədə düz, 6 dəfə çoxdur.
Tendensiya davam etdiriləcək: dövlət müdafiə sifarişi proqramına əsasən, bu ilin sonunadək 108 yeni məhsulun yaradılması nəzərdə tutulub. Bunun üçün 82 milyon manatdan artıq vəsait xərclənəcək. Beləliklə, bu il ölkədə müdafiə məhsulları istehsalının həcmi ötən illə müqayisədə 3,2 dəfə artırılacaq.
Gələn il isə müdafiə sənayesinə ayrılacaq vəsaitin həcmi daha da artacaq: bu məqsədlə 2011-ci ilin Dövlət Büdcəsindən 1,239 milyard manatın ayrılması nəzərdə tutulur. Ümumilikdə, ordunun saxlanması və təminatına 2,511 milyard manatdan artıq vəsait ayrılacaq.
HSK üçün yaxşıların yaxşısı seçilir
Son 5 ildə Azərbaycanda atıcı silahlar, yaxın məsafədə döyüş vasitələri, müəyyən qədər artilleriya silahı istehsal olunub, həmçinin, müxtəlif kalibrli döyüş sursatlarının, mühəndis, döyüş və təlim mərmilərinin, mühəndis xidməti və kəşfiyyat üçün xüsusi vasitələrin istehsalına başlanılıb. Bu il müasir zirehli maşınların yığımına start verilib, MSN müxtəlif növ minaatanların, qumbaraatanların, snayper tüfənglərinin, optik nişangahların; mina, mərmi yığıcıları, aviasiya bombaları, müxtəlif odlu silahlar üçün trenajorların; tank və piyada zirehli maşınları üçün tırtılların, müxtəlif növlü patronlar, qumbaralar və digər məhsulların istehsalına da başlayıb.
Maraqlıdır ki, söhbət yalnız ixrac olunan hərbi texnikanın yığılmasından deyil, həm də silah sistemlərinin istehsalı üçün tələb olunan texnologiyaların alınması, həmçinin, tamamilə yerli mütəxəssislər tərəfindən yaradılmış silah nümunələrinin də təqdim edilməsindən gedir. Onların sırasında böyük kalibrli (14,5 mm) «İstiqlal» snayper tüfəngini göstərmək olar. Ötən il bu silahın bazasında yeni - 12,7 mm kalibrli tüfəng yaradılıb. Qarşıdakı illərdə 23 və 30 mm kalibrli snayper tüfənglərinin hazırlanması da nəzərdə tutulub. Üstəlik, bütün bu məhsulların ixracı üçün yaxşı imkanlar da var. Xüsusilə «İstiqlal» snayperinin lisenziyalaşdırılaraq Türkiyədə istehsalı nəzərdə tutulub.
Bu ilin sentyabrında Cənubi Afrikanın Keyptaun şəhərində təşkil olunmuş «Africa Aerospace Defence-2010» müdafiə sərgisində MSN Azərbaycan mühəndislərinin daha bir əl işini təqdim edib. Söhbət 60 mm kalibrli «Dual Purpose Mortar» minatanlardan gedir. Bu iki təyinatlı, qısalüləli silah yaxın məsafədə döyüş üçün daha effektiv vasitə sayılır. Onun yüngül çəkisi isə silahdan dağlıq ərazilərdə də rahatlıqla istifadə olunmasına imkan verir.
Tezliklə Azərbaycanda yaxın məsafədə döyüş üçün nəzərdə tutulmuş daha bir effektiv silahın istehsalına da başlanılacaq. Bu, 40 mm kalibrli barabanlı qumbaraatandır. Onun üçün döyüş sursatları Türkiyənin Makina və Kimya (MKEK) şirkətlərinin dəstəyilə hazırlanacaq.
2008-ci ildə MSN-nin «Telemexanika» zavodu 5x45 və 7x62 kalibrli patronlar üçün birgə giliz istehsal edib. Elə bu şirkətin dəstəyilə yaxın gələcəkdə müxtəlif elektron avadanlıqlarının gecəgörmə cihazlarının və s. istehsalına başlanacaq.
Öz gücünə arxalanaraq
Ümumilikdə, Türkiyə müəssisələrinin müdafiə sənayemizin istehsalına dəstəyini qiymətləndirmək çətin olardı. Məhz bu əməkdaşlıq sayəsində MSN NATO standartlarına cavab verən üç tapança - «İnam», «Zəfər» və «Zəfər-K»nı istehsal etməyi bacarıb. Yenə də bu dəstək sayəsində xüsusi əməliyyatlarda istifadə olunan tapança-pulemyotların istehsalına hazırlıq görülür.
Mülki sektor üçün isə artıq optik nişangahların, ovçu tü-fəngləri üçün güllələrin istehsalı başlanıb. Yaxın gələcəkdə 16 və 12 mm kalibrli yivsiz lüləli tüfənglər də istehsal ediləcək.
Ölkənin hərbi sənaye kompleksinin yeni inkişaf istiqaməti Türkiyənin «Roketsan» şirkəti və Azərabaycanın «İqlim» müəssisəi ilə birlikdə 107 və 122 mm kalibrlik çoxlüləli raket qurğularının istehsalını nəzərdə tutur. Bir müddət əvvəl əldə edilmiş razılaşmaya əsasən, yaylım atəşi sistemi üçün detallar «İqlim»də, raket komponentləri isə Türkiyənin «Roketsan» zavodunda hazırlanacaq. Bu raketlərin yüksək aerodinamik göstəriciləri var. Onların mühərriki az tüstüləyən yanacaqla işləyir. 107 mm kalibrli raket 11 kilometrədək, 122 mm kalibrli raket isə 40 kilometrədək məsafədəki hədəfə iki ayrı-ayrı başlıq daşımağa qadirdir.
Türkiyənin «Aselsan» şirkəti isə MSN ilə birlikdə Azərbaycan zirehli maşınlarının müasirləşdirilməsi, onların üzərində optik cihazlar və nişangahın kompüterləşdirilməsi layihəsi üzərində işləyir.
Türkiyənin daha bir şirkəti - «Yonca Onuk Ortaklıgı» Azərbaycanla birlikdə hərbi gəmi tikintisilə maraqlanır. Bu ilin sonunadək «Azon» zavodunda türkiyəli istehsalçılarla birlikdə maskalanma şəbəkələrinin istehsalına başlanacaq. Daha uzaq perspektivdə Türkiyə şirkətlərinin Azərbaycanda ATAK vertolyotlarının istehsalında iştirakı da istisna olunmur.
Cənubi Afrikanın “Paramount Group” şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində bu ildən etibarən «V» formalı korpuslu «Matador» və «Marauder» zirehli maşınlarının istehsalına başlanıb. Onlar tankəleyhinə minalardan daha yaxşı qorunmaq üçün xüsusi sistemə malikdir. Bu maşınlar 17 kiloqram trotil ekvivalentində partlayışın dalğasına dözür. Mina partlaması maşının yalnız təkərlərini sıradan çıxarır. Heyət üzvlərinin isə qəlpə və partlayışın akustikasından müdafiəsi yüksək səviyyədə təmin olunub. Bu gün 20 belə zirehli maşın istehsal olunaraq, silahlı qüvvələrin istifadəsinə verilib.
Bütün bunlarla paralel olaraq, MSN müəssisələrində Azərbaycan Ordusunun ağır texnikasının özəyini təşkil edən sovet zirehli texnikasının müasirləşdirilməsi də həyata keçirilir. Söhbət xüsusilə T-55, T-64 tanklarının, BTR-70 və digər zirehli texnikanın modernləşdirilməsindən gedir. Onlar müasir texnika, gecəgörmə cihazları, naviqasiya və rabitə, döyüşaparma sistemi ilə təchiz edilir. Xüsusilə İsrailin «Elbit Systems» şirkəti ilə əldə edilmiş razılaşmaya əsasən, bu qurum Azərbaycan Ordusunun T-72 markalı tanklarının modernləşdirilməsilə məşğul olacaq. Nəticədə, bu tankların nəzarət-atış sistemi dəyişdiriləcək, oraya aktiv müdafiə sistemi quraşdırılacaq. Yaxın bir neçə ildə Azərbaycan İsrailin texniki dəstəyilə pilotsuz uçuş aparatlarının istehsalına da başlamağı planlaşdırır. Bu gün onlar kəşfiyyat və aviazərbələrin endirilməsi işində daha effektiv vasitədir. Bu qurğular rəqibin Hava Hücumundan Müdafiə sistemindən asanlıqla yayına bilir.
MSN-nin yaxın gələcək üçün olan planları arasında reaktiv yaylım atəşi sisteminin, zirehli texnika, vertolyot, atış və yüngül silahlar, müxtəlif idarəolunan döyüş sursatlarının (həmçinin aviabombalar) istehsalı, digər hərbi və xüsusi ləvazimatların hazırlanması var. Bunun üçün nazirlik dünyanın 20-dən artıq ölkəsində aviasiya, naviqasiya, cihazqayırma və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən təxminən 60 şirkətlə əməkdaşlıq edir.
MSN müdafiə xarakterli məhsulların nomenklaturasını genişləndirməklə yanaşı, yeni növdə mülki məhsulların istehsalını da mənimsəyir. Hərbi zavodlar neft-qaz sənayesi üçün armaturlar, terminallarda qaz qəbulu sistemi, avtomatlaşdırılmış informasiya-nəzarət sistemi, tənzimləyici və ölçü mərkəzləri, müxtəlif perforatorlar, traktorlar üçün tırtıllar, rəqəmsal işıqforlar, akkumlyatorlar və s. istehsal edir. Yalnız bu ilin əvvəlindən nazirliyin müəssisələrində 19,3 milyon manatlıq mülki təyinatlı məhsullar istehsal edilib. MSN üçün yeni fəaliyyət istiqaməti kimi ölkədə kosmik texnika və texnologiyanın istehsalı göstərilir. Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl «Azərbaycan Respublikasında kosmik sənayenin inkişafı Dövlət Proqramı» qəbul edilib və Milli Aerokosmik Agentlik yaradılıb.
Beləliklə, 6-7 ildən sonra Azərbaycan kənardan silah gətirmək kimi təhlükəli asılılıqdan qurtulacaq, əsas silah və döyüş sursatı istehsalını özü təşkil edə biləcək.

IF YOU WANT PEACE, PREPARE FOR WAR!
The Azerbaijani Government has declared the establishment of a domestic defence industry to be its top priority over the next 10 years.  For almost 20 years now, our country has been the subject of military invasion by Armenia, and the aggressor enjoys active support from some major players in the international political arena, who supply Yerevan with modern armaments.  In the situation that has evolved, our state cannot rely exclusively on imports of armaments, both because this option is expensive and because the position of supplier states if the Nagorno-Karabakh conflict is resumed cannot be predicted.  Therefore, to fully guarantee Azerbaijan's national security, defence items must be produced in our country.
Defence order with 200% growth
In the five years since the creation of the Ministry of the Defence Industry of Azerbaijan, a huge amount of work has been done to radically modernize the specialized facilities in the country and to organize the production of advanced armaments, ammunition and hardware.  Without impressive success in this sector, it is simply impossible today to imagine proper guarantees of national security.  That is why it is unsurprising that the professional holiday of defence industry workers is celebrated every year on 17 December.
Within the framework of the state programme for development of the defence industry for the period to 2016, the Defence Industry Ministry is conducting the remodelling and re-equipment of industrial enterprises which were founded back in the Soviet era, changing their specializations to meet the needs of the Azerbaijani Armed Forces.  For example, in December 2007, the modernized enterprises Peyk and Iglim Research and Production Association were brought into operation and, in June 2008, the Alov plant resumed work.  In March 2009, several new defence industry facilities were opened - a research institute with a test production facility, the Cihaz and a plant which manufactures electronic computing devices.  In the spring of 2010, the upgraded Dalga research enterprise and new production lines at the Ufug and Iglim enterprises, subsidiaries of the Sarq conglomerate, were launched.  In total, about 20 enterprises are involved in fulfilling state defence orders today.
"At present, the Defence Industry Ministry is completing the modernization of 10 enterprises which manufacture defence products and eight of these facilities will resume production in the near future.  The department has bought 535 machines and their installation is proceeding according to schedule," said Defence Industry Minister Yaver Camalov.  The statistics for growth in production output provided by the minister are impressive.  For example, in the last four years, more than AZN 414 million were allocated from the national budget to the Defence Industry Ministry; the new production facilities and the introduction of modern technologies resulted in 180% growth in defence production output, and a 46-fold increase in the production of military hardware specifically during the period from 2006 till 2009.  Already by mid-2010, the country had produced 413 different models of military hardware and ammunition, 6 times more than two years ago.  This trend will continue:  by the end of this year, in accordance with the state defence order programme, 108 new products will be brought into production, for an expenditure of AZN 82 million.  So this year defence industry output will increase by 220% compared to last year.
In the future, spending on the defence industry will increase even further:  the 2011 national budget earmarks AZN 1.239 billion for this purpose.  Overall, there are plans to allocate more than AZN 2.511 billion to the Army and supplies for the Army.
Only the best is selected for the military-industrial complex
In the last five years, Azerbaijan has begun to manufacture small arms, close-quarter combat weapons, small series artillery weapons and ammunition of different calibres and engineering, combat and training ordnance and special equipment for the military services and reconnaissance.  This year, the assembly of armoured personnel carriers also began and Defence Industry Ministry enterprises are commencing serial production of different models of mortars, grenade launchers, sniper rifles, optical scopes, collimator scopes, mines, artillery round stowage boxes, aviation bombs, training simulators for different types of firearms, tracks for tanks and infantry fighting vehicles, small-arms ammunition of different types, grenades and other products.
It is notable that Azerbaijan has not only begun a complete replacement of foreign military hardware, but is also acquiring the technology to manufacture weapons systems and supplies armaments designed entirely by Azerbaijani specialists.  Among them is the large-calibre (14.5 millimetre) sniper rifle Istiqlal.  Last year, production of a new 12.7-mm rifle began; its design was based on the Istiqlal, and next year, 23 and 30-mm sniper weapons will be added to the product range.  All these products have good export potential, in particular, licensed manufacturing of one version of the Istiqlal rifle is to begin in Turkey.
At the Africa Aerospace Defence 2010 defence show in September 2010 in Cape Town, South Africa, the Defence Industry Ministry exhibited yet another project by Azerbaijani engineers, the 60-mm Dual Purpose Mortar.  This short-barrelled, dual-purpose weapon is considered the most effective mortar for close-quarter combat and, thanks to its light weight, it is indispensible in the mountains.  Azerbaijan will start manufacturing yet another close-quarter combat weapon in the near future - a 40mm grenade launcher with revolver-type magazine and the ammunition for it, which will be manufactured with support from the Turkish company, Makina ve Kimya (MKEK).  In 2008, the Telemekhanika plant, which is under the Defence Industry Ministry's jurisdiction, and the MKEK company launched the joint production of cartridges for 5.45 and 7.62-mm rounds.  With support from the same company, the production of different types of electronics, night vision devices and other products will be organized in our country in the near future.
Relying on domestic resources
Overall, it would be hard to overestimate the support of Turkish enterprises in the development of Azerbaijan's defence industry.  Thanks to this type of cooperation, the Defence Industry Ministry began manufacturing three models of pistols -- Inam, Zafar and Zafar-K -- which meet NATO standards, and it is about to launch production of submachine guns for special operations.  And, for the civilian sector, the production of optical scopes and cartridges for shotguns has already started, and the production of 16- and 12-caliber smooth-bore guns will start next year.
New directions in the development of the country's military-industrial complex envisage the joint manufacture of 107-mm and 122-mm multiple rocket launchers by the Turkish company Roketsan and the Azerbaijani Research and Production Association Iglim.  According to the contract signed recently, the multiple launch rocket systems will be manufactured at the Iglim facility, and missile components will be made at a Roketsan plant in Turkey.  These solid-fuel-propelled missiles have very good aerodynamic performance characteristics, and their engines use smokeless synthetic fuel.  The 107-mm missile has an effective range of up to 11 kilometres, and the 122-mm missiles, which can carry two different types of warheads, can hit targets at distances of up to 40 kilometres.
The Turkish company Aselsan is working with the Defence Industry Ministry on projects to upgrade Azerbaijani armoured personnel carriers and installing modern optical devices, thermal TVs and computerized sights.  Yet another Turkish company, Yonca Onuk Ortakligi, is interested in shipbuilding projects in cooperation with Azerbaijan.  And before the end of this year, the production of camouflage nets will start at the Azon facility in cooperation with a Turkish manufacturer.  In the more distant future, the possibility of participation by the Turkish company in production of ATAK helicopters cannot be ruled out.
In cooperation with the South African company Paramount Group, production of the Matador and Marauder armoured personnel carriers with v-shaped hulls and improved protection against antitank mines, which enables them to survive explosions equivalent to 17 kilograms of TNT, was launched in Azerbaijan this year.  A mine explosion will only damage the wheels, while the crew is well-protected from both shrapnel and acoustic effects of the explosion.  At present, some 20 of these armoured vehicles have been assembled and sent to the Armed Forces.
At the same time, the Defence Industry Ministry's enterprises are working on upgrading the Soviet-era armoured hardware which still forms the core of the Azerbaijani Army's heavy armaments.  In particular, the T-55 and T-64 tanks, BTR-70 armoured personnel carriers and other armoured hardware models are undergoing upgrade, being equipped with modern electronics, night vision, navigation, communications and weapons systems.  Agreement has been reached with the Israeli company Elbit Systems, which upgrades the Azerbaijani T-72 tanks, on replacing fire control systems and adding explosive-reactive armour.  In the next few years, Azerbaijan plans to organize production of unmanned aerial vehicles (UAVs) with Israel's support - today, these are the most effective tools of front-level reconnaissance and air strike weapons; they can easily penetrate enemy air defence systems.
The department's immediate plans include organizing production of multiple launch rocket systems, armoured hardware, helicopters, smalls arms, different types of guided ammunition (including air bombs) and other military-purpose and special equipment.  For this purpose, the Defence Industry Ministry has established ties with almost 60 companies in more than 20 countries, operating in the fields of aviation, navigation, instrument building and others.
Simultaneously with the broadening of the range of defence sector products, the Defence Industry Ministry is working on the production of new types of civilian-purpose products.  Defence facilities have started to manufacture well control equipment for the oil and gas industries, gas filling systems for terminals, automated information control systems, gauges and metering devices, perforators, tracks for tractors, mobile food thermoses, smart meters, digital traffic lights, batteries and so on.  This year alone, the ministry's enterprises produced civilian-purpose goods worth AZN 19.3 million.  A new area of work for the Defence Industry Ministry is the development of space technology and equipment in light of the recently approved State Programme for Development of the Space Industry in the Republic of Azerbaijan and the creation of a National Airspace Agency.
In short, in six or seven years' time our country will be fully set up to manufacture the main types of armaments, ammunition and technology-intensive equipment and release itself from dependence on imports, which is always very dangerous in this field.