"Yerevan perspektivləri"
Plasido Dominqonun ağlına da gəlməzdi ki, onun Ermənistan paytaxtında keçirilən konserti rəsmi Yerevan qarşısında kədərli perspektivlər açacaq. Dünyaca məşhur tenorun konsertinin "Yerevan perspektivləri" adlanmasını da rəmzi hadisə saymaq olar. Amma söhbət heç də konsertin özündən getmir - Ermənistan KİV-in yazdığına görə, o, yaxşı keçib. Amma məhz bu konsertdə Ermənistanın hakim komandası daxilindəki qarşıdurmanın əlamətləri açıq şəkildə özünü göstərib.
Hələ konsert başlanmazdan əvvəl yüksəkranqlı məmurlar, yumşaq desək, bir-birlərinin əhvalını korlamağa macal tapıblar. Yerevan meri Qagik Bəyləryanla Prezident Aparatının protokol xidmətinin əməkdaşı Aram Kandayan arasında insident baş verib. Protokola əsasən, merin xanımı prezidentlə yanaşı kürsüdə əyləşə bilməz. Bu üzdən xanımdan yerini dəyişməsi istənilib və bu, şəhər merini əsəbiləşdirib: o, öz emosiyalarına hakim ola bilməyib. Baş verənlərdən qəzəblənmiş mer Prezident Aparatının protokol xidməti əməkdaşını əzişdirib.
"Arminfo" xəbər verir ki, mer Qagik Bəyləryan bu insidentlə əlaqədar, dekabrın 8-də vəzifəsindən rəsmən istefa verib.
Daha doğrusu, bunu ondan tələb ediblər.
Yerevan merinin ardınca Ermənistan ədliyyə naziri Gevork Danielyan da istefaya göndərilib. O, səlahiyyətlərini icra etmədiyi üçün prezidentin sərəncamı ilə postundan kənarlaşdırılıb. İstefaya səbəb baş nazir Tiqran Sarkisyanın Danielyandan məhkəmə qərarlarının məcburi icrası xidmətinin rəhbəri Miqran Poqosyanı cəzalandırmasını istəməsinə baxmayaraq, nazirin tapşırığa əməl etməməsidir. Qeyd edək ki, Sarkisyan Poqosyanın işçilərinə yaraşmayan münasibət göstərdiyi üçün cəzalandırılmasını tələb etmişdi.
Bəlkə də bütün bunlardan sonra, erməni hakimiyyətinə yaxın ekspertlərin Serj Sarqsyanın guya cəzasızlıq və özbaşınalığa çox dözümsüz olması haqqında söylədiyi fikirlərlə razılaşmaq olardı. Amma  sonradan Prezident Aparatının baş müsahibi Anait Zakaryanın dövlət vəsaitinin israf olunmasına görə vəzifəsindən kənarlaşdırılması prosesə daha dərindən yanaşılma zərurətini meydana çıxarıb.
Məsələn, "Jamanak" qəzeti son istefaları Serj Sarqsyana qarşı sui-qəsd planının ifşasının nəticəsi adlandırır. "Robert Köçəryan və Serj Sarqsyan müharibəyə başlayır?" başlıqlı məqalədə bildirilir ki, Sarqsyan özünə qarşı "saray çevrilişi"nin hazırlandığına dair xəbərlər alıb. Planın arxasında isə məhz R.Köçəryan dayanır. Məhz bu üzdən S.Sarqsyan bu planda iştirakından şübhələndiyi  şəxslərin vəzifədən kənarlaşdırılmasına başlayıb. Qəzet yazır ki, Yerevan meri Q. Bəyləryan və ədliyyə naziri Q.Danielyanın istefaları "təmizləmə" prosesinin yalnız başlanğıcıdır.
Ermənistanın digər qəzeti - "Yerkir" isə öz mənbələrinə istinadən bildirir ki, istefaya göndəriləcək növbəti məmurlar - parlamentin spikeri Ovik Abramyan, həmçinin, bir sıra nazir və güc strukturlarının rəhbərləridir.
Ermənistanın adının çəkilməsini istəməyən yüksəkrütbəli məmuru "İnterfaks"a bildirib ki, ölkənin siyasi və media dairələrində iki bir-birinə zidd düşərgəyə parçalanma müşahidə olunur. "Kiçik bir qrup Yerevanın artıq sabiq merinin əməllərinə haqq qazandırmağa çalışır, bununla da dövlət idarəçiliyində "oğru yanaşması"nı təqdir edir. Digər hissə isə belə əməllərin yolverilməz olduğunu, onun presedent yarada biləcəyini düşünür", - deyə mənbə bildirib.
İstənilən halda, S.Sarqsyan idarəçiliyi özünün  heç də ən yaxşı dövrünü keçirmir. Özü də məmur istefaları ilə əlaqəli səs-küylü qalmaqallar bunun göstəricilərindən yalnız biridir. Ermənistanda sosial-iqtisadi vəziyyət acınacaqlıdır. İnsanlar kütləvi şəkildə ölkəni tərk edir və bunu rəsmi statistika də təsdiqləyir. Hakimiyyət üçün vəziyyət heç də ürəkaçan deyil. Hətta düşünsək ki, heç kəs Sarqsyanı devirmək fikrində deyil, kriminal dövlət strukturundakı kadr təmizləmələri itməkdə olan reytinqin bərpası cəhdi kimi qiymətləndirilə bilər.
Bu çətin vəziyyətdə S.Sarqsyan üçün əsas "sehrli çubuq" isə Dağlıq Qarabağ problemidir. Xatırladaq ki, Qarabağ klanı Ermənistan hakimiyyətini məhz bu münaqişə vasitəsilə ələ keçirib.
KTMT-nin Moskvada keçirilən toplantısında S.Sarqsyanın Azərbaycan torpaqlarını hərbi yolla azad etməyə qərar verəcəyi təqdirdə, "Dağlıq Qarabağ Respublikası"nın müstəqilliyini tanıya biləcəklərini açıqlaması da təsadüf deyil. Bu məqamda bir fakta diqqət edilməlidir: Ermənistan prezidentinin belə "cəsarətli" bəyanat səsləndirdiyi vaxtda, onun ölkəsinin parlamenti "DQR"i tanımaqdan imtina edir. Müxalifətçi "İrs" partiyasının fraksiyası tərəfindən gündəliyə təqdim edilmiş "DQR-in müstəqilliyinin tanınması haqqında" qanun layihəsinə parlamentdəki çoxluq səs verməyə heç cəsarət etməyib. Sənədə Ermənistan parlamentinin 131 deputatından yalnız 13-ü səs verib.
Bütün bunlar bir daha göstərir ki, S.Sarqsyanın Dağlıq Qarabağla bağlı bəyanatları yalnız münaqişədəki status-kvonun və müvafiq olaraq, öz hakimiyyətinin qorunmasına hesablanıb.
"Serj Sarqsyanın bəyanatı göstərir ki, "A" - o, danışıqların davam etdirilməsini istəyir; "B" - müharibədən qorxur və bundan yayınmağa çalışır; "V" - hansısa konkret qərar qəbul etmək istəmir; nə sülh prosesinin irəli aparılması, nə də Dağlıq Qarabağın müstəqilliyinin tanınmasını  da. Sonuncu addım sülh prosesini tam iflasa uğradardı. Əslində, Sarqsyanın bəyanatı  istənilən yolla status-kvonun uzadılmasına cəhddir. Prinsipcə, bu status-kvo Ermənistanı tədricən ölümə aparır. Amma o, eyni zamanda, Ermənistan hakimiyyətini qəsb etmiş Qarabağ klanına məxsus  rejimin  mövcudluğunu uzatmağa da imkan verir", - deyə Azərbaycan parlamentinin deputatı, "Region+"un siyasi icmalçısı Rasim Musabəyov "1news" agentliyinə bildirib.
Beləliklə, Ermənistan hakimiyyəti hər tərəfdən çat verir. Qarabağ klanının Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin uzadılması və Sarqsyanın "cəsarətli" bəyanatları vasitəsilə hakimiyyətdə nə qədər qala biləcəyi məlum deyil. Amma bir məqam tam aydındır: Qarabağ klanının "Yerevan perspektivləri" çox qaranlıq və pis görünür...

"Ереванские перспективы"
Пласидо Доминго даже не подозревал, что его концерт в столице Армении откроет перед официальным Ереваном далеко не радужные перспективы. Символично, но фестиваль, в рамках которого выступал всемирно известный тенор, как раз носил название "Ереванские перспективы". Хотя вопрос не в самом концерте - он, как пишут армянские СМИ, прошел на славу. Однако именно на этом концерте появились первые признаки открытого противостояния внутри правящей власти.
Еще до начала концерта чиновники высшего ранга успели, мягко говоря, испортить друг другу настроение. Инцидент произошел между мэром Еревана Гагиком Бегларяном и сотрудником протокольной службы аппарата президента Арамом Кандаяном. По протоколу супруга мэра не должна была занимать кресло рядом с президентом, и когда ее попросили пересесть, столичный градоначальник не сдержал свои эмоции, избив в ответ сотрудника президентского протокола.
Как сообщает Арминфо, в связи с конфликтом 8 декабря мэр Еревана Гагик Бегларян официально подал заявление об отставке. А точнее, его об этом попросили.
Вслед за ереванским мэром в отставку был отправлен и министр юстиции Геворк Даниелян. Он был уволен с поста указом президента Армении за невыполнение своих обязанностей. Причиной отставки стало то, что премьер-министр Армении Тигран Саркисян публично попросил министра юстиции наказать руководителя Службы принудительного исполнения судебных актов Миграна Погосяна за неподобающее поведение в отношении своих подчиненных, а Даниелян не выполнил эту просьбу-поручение.
Конечно, после этого можно было бы согласиться с утверждениями ряда близких к армянским властям экспертов о некой политической линии, в основе которой лежит нетерпимость главы Армении Сержа Саргсяна к проявлениям вседозволенности и безнаказанности. Но последовавшее далее также увольнение главного бухгалтера президентской администрации Анаит Закарян за растрату государственных средств говорит уже о том, что эти процессы следует рассматривать намного глубже.
Газета "Жаманак", к примеру, расценила последние отставки как следствие заговора, который разоблачил Серж Саргсян. В статье "Роберт Кочарян и Серж Саргсян вышли на тропу войны?" газета пишет, что до главы Армении дошли слухи о готовящемся против него "дворцовом перевороте", за которым стоит экс-президент Роберт Кочарян. Именно поэтому С.Саргсян начал увольнять тех, кто, по его сведениям, принимал участие в этом заговоре. При этом издание отмечает, что отставка мэра Еревана Гагика Бегларяна и увольнение министра юстиции Геворка Даниеляна только начало кадровой чистки.
Другая армянская газета - "Еркир" со ссылкой на собственные источники сообщает, что следующими в списке увольнений станут спикер парламента Овик Абрамян, ряд министров и руководители силовых структур.
Между тем, как сообщил "Интерфаксу" на условиях анонимности высокопоставленный чиновник, в политических и медиакругах Армении наблюдается раскол на два противоположных лагеря.
"Одна небольшая часть пытается защитить поведение уже бывшего мэра Еревана, оправдывая, таким образом, воровские подходы в системе государственного управления. Другая часть считает, что подобное поведение неприемлемо и может стать прецедентом", - пояснил источник.
Так или иначе, С.Саргсян переживает не самые лучшие времена своего правления. И об этом говорят не только громкие скандалы, связанные с отставками высокопоставленных чиновников. Социально-экономическая ситуация в Армении плачевная, люди в массовом порядке покидают страну, о чем свидетельствует официальная статистика. Ситуация для властей складывается не самая благоприятная. И если даже предположить, что никто не собирался свергать С.Саргсяна, то кадровые чистки в структуре криминализированной власти могут быть расценены как попытки спасти падающий рейтинг. Другой, а точнее главной палочкой-выручалочкой для С.Саргсяна в сложившихся условиях является нагорно-карабахская проблема, на волне которой карабахский клан и захватил власть в Армении.
Не случайно на встрече глав - государств ОДКБ в Москве С.Саргсян пригрозил признанием независимости так называемой "Нагорно-Карабахской Республики" в случае, если Азербайджан решит освободить свои земли военным путем. Но следует обратить внимание, что в то время как глава Армении выступает с такими "смелыми" заявлениями, парламент его страны не решается признавать "НКР". На голосование по проекту закона "О признании независимости НКР", представленного оппозиционной фракцией "Наследие", парламентское большинство не рискнуло даже явиться. За законопроект проголосовали всего 13 депутатов из 131 армянского парламентария.
Все это вновь подтверждает, что внешне самоуверенные заявления С.Саргсяна по Нагорному Карабаху рассчитаны лишь на сохранение статус-кво в конфликте, а соответственно и собственной власти. "Заявление Сержа Саргсяна означает, что: а) он хочет продолжения переговоров; б) что он не хочет и боится войны. И в) что он не готов принимать какие-либо, скажем, определенные решения, будь это связано с продвижением мирного процесса вперед либо же с признанием Нагорного Карабаха, что полностью прервет переговорный процесс. По существу заявление Сержа Саргсяна - это гимн, это попытка любыми способами продлить существующий статус-кво. Этот статус-кво, в принципе, приводит к медленному умиранию, собственно, Армении, но он одновременно также позволяет пролонгировать существование самого режима карабахцев, которые захватили власть в Армении", - сказал агентству 1news депутат азербайджанского парламента, политический обозреватель нашего журнала Расим Мусабеков.
Таким образом, армянская власть трещит по швам. Неизвестно, как долго карабахский клан сможет продержаться у власти в Армении за счет затягивания процесса армяно-азербайджанского урегулирования и бравых заявлений С.Саргсяна. Ясно только одно - "ереванские перспективы" карабахского клана выглядят довольно мрачно и неутешительно.