MAYYALAR YANILIBLAR?
Meksikada, Qvatemalada, Belizdə hindi xalqı yaşayır, sayca, təqribən, 600 min nəfərdir. Dini mənsubiyyətlərinə görə, katolikdirlər. Mayyaların əcdadları Amerikanın ən qədim sivilizasiyalarından birinin nümayəndələridir.
Mayyalar kimlər olub?
Tarixdə ən müəmmalı xalqlardan biri olan mayya haqqında məlumatlar Mərkəzi Amerikanın cəngəllikləri arasında qalmaqdadır. Mayyalar kimlərdir? Onlar haradan gəlmədirlər? Bizim indiki nəslimiz üçün hər hansı məlumat saxlayıblarmı?
200 il bundan əqdəm, yəni 1773-cü ildən onların məşhur Palenke şəhərinin xarabalıqları aşkara çıxarılandan sonra, alimlər və yazıçılar bütün bu suallara cavab axtarırlar. Qazıntı işləri davam etdirilən bu şəhər, əhatəsində olduğu cən-gəlliklərin təsirindən yoxa çıxmaq təhlükəsi altındadır. Bu möhtəşəm şəhərin ağ əhəng daşından tikilmiş piramidaları, məbədləri, sarayları Yeni Dünyanın, hətta Renessans möcüzələrindən biri kimi heyranlıq doğurur.
Mayyaların tikdikləri binaların divarlarını bəzəyən yazılar tədricən oxunmağa başlanandan sonra, şəhərin tarixi zənginlikləri əsrimizin ikinci yarısından lazımi qaydada dəyərləndirilib.
Müasir adamlardan fərqli olaraq, mayyaların şəxsi mülkiyyətini yaşayış üçün zəruri olan əşyalar təşkil etmişdir. Mayyalar primitiv əmək alətlərindən istifadə etmklə əkinçiliklə məşğul olur, qarğıdalı və bir sıra digər dənli bitkilər becərirdilər. Eyni zamanda, onların təmtəraqla geyinmiş hökmdarları torpağın münbitliyini artırmaq üçün öz üzərlərində qəribə və qorxunc ayinlər icra edirdilər. Mayya cəmiyyəti silklərə ayrılırdı. Belə ki, hökmdarlar və kəndlilər cəmiyyətdə öz yerlərini bilirdilər, lakin Avropanın həmin cəmiyyətləri arasında bir sıra nəzərəçarpacaq fərqlər də var idi.
Mayyalar təcrübəli astronomlar idilər. Onlar inanırdılar ki, Günəşin beşinci epoxasında yaşayırlar, müasir insanlar meydana gələnə qədər əvvəlki dörd günəş epoxası ərzində dörd insan irqi bir-birini əvəz etmişdir. Bütün bu mədəniyyətlər güclü kataklizmlər nəticəsində məhv olmuş, yalnız az sayda insan salamat qalmışdır. Onlar da görüb-bildiklərinii özlərindən sonra gələnlərə danışmışlar. Mayya xronologiyasına görə, müasir epoxa eramızın 3114-cü ilinin 12 avqustunda başlamışdır və mayyanın 22 dekabr 2012-ci ilində başa çatmalıdır. Həmin vaxtda, yaşadığımız Yer kürəsi mayyaların qabaqcadan verdiyi məlumata görə, yenidən öz mənzərəsini dəhşətli zəlzələlər nəticəsində dəyişməlidir.
Mayya xalqı haqqında çox-çox kitablar yazılmışdır. Lakin indiyədək heç kim mayyalıların təqvimlərinin mənşəyinin və göstərilmiş tarixin haradan götürüldüyünün izahını verməmişdir. Lakin mayyaların təqviminin quruluşu və mayyaların vaxtın bu qədər mürəkkəb hesablanma sistemlərini yaratmağa nəyin səbəb olduğu hələ də qaranlıq qalmaqdadır.
Müasir standartlara görə, mayyaların sivilizasiyası primitiv kimi dəyərləndirilməlidir. Onların mexanizmləri, avtomobilləri yox idi. Lakin onların başqa anlamda nailiyyətləri yetərincə olub. Bu yaxınlarda aparılmış tədqiqatlar göstərib ki, mayyalar özlərinin psixi qabiliyyətlərini inkişaf etdirə bilirmişlər. Onların psixi qabiliyyətlərinin genişliyini indimizdə də təsəvvürə gətirmək çətindir.
Avstraliya aborigenləri kimi, onlar da insanın yuxuda gördüyü hər bir şeyin gələcəyi qabaqcadan görməyə və hazırda olanları yozmağa imkan verdiyinə inanırdılar. Mayyalar həm də teleskopun və digər müasir cihazların yoxluğu şəraitində planetlərin və ulduzların hərəkət trayektoriyalarını son dərəcə dəqiqliklə hesablaya bilirdilər. Bununla birlikdə, mayyalar son dərəcə dindar adamlar idilər və orta əsr xristianları kimi, onlar da özlərinin şəhvət hisslərini cilovlamağın vacibliyinə inanırdılar, yeri gələndə, canlarından keçməkdən də qorxmurdular, bütün bunları göylərə qalxmaq istəyi üçün edirdilər.
Mayya sivilizasiyasının məhv olmasının sirrini alimlər tam açıqlaya bilməyiblər. Bu sivilizasiya 1000 ildən artıq bir müddətdən qabaq yoxa çıxıb. Onlardan sonra piramidalar, unikal yazıları Mərkəzi və Cənubi Amerikanın səhralıq yerlərində aranda, habelə cəngəlliklərində unudulub qalmışdır.
İki yüz ildir arxeoloqlar bu sivilizasiyanın məhv olması səbəblərini öyrənmək üçün müxtəlif hipotezlər irəli sürürlər. Bəziləri deyir ki, bəşər tarixinin ən maraqlı sivilizasiyalarından birinin yoxa çıxmasının səbəbi 150 il ərzində viranqoyucu quraqlıqlar olmuşdur. Qərib dənizinin cənub hissəsinin çöküntülərində tədqiqatlar üçün qazılmış şurfların (quyuların) köməyi ilə aydınlaşdırılmışdır ki, təqribən, 810, 860, və 910-cu illərdə üç güclü quraqlıq baş vermişdir. Mayyalar həmin vaxtlarda özlərinin bəzi şəhərlərinidən çıxıb getmişlər. Professor Herald Xauqun fikrincə, yüz il ərzində yağıntıların azalması regionda resursların ümumi çatışmazlığına səbəb olmuşdur. Bu çatışmazlıq sonralar güclü quraqlıqlar nəticəsində daha da dərinləşmişdir.
Mayya xalqı üçün su çox mühüm təbii resurs idi. Mayyalar yağış suyunu min bir əziyyətlə rezervuarlara toplayırdılar. Bu məqsədlə geniş kanal şəbəkələri və suvarma sistemləri yaratmışdılar. Kiçik kəndlərdə çox illərdən bəri davam edən quraqlıq adamların qırılması ilə nəticələnməsə də, əhali sıxlığı böyük olan şəhərlərdə bir neçə il davam edən quraqlıq öldürücü təsir göstərirdi.
Yazılanlara görə, mayya sivilizasiyasının məhvinə bir səbəb də güclü dövlətlərdən asılı mayya qrupları arasında uzunsürən müharibələrin, miqrasiyaların, epidemiyaların, intensiv əkinçiliyin, yaxud bu amillərin bir yerdə təsiri olmuşdur.
Mayyaların məxsusi hesablama sistemləri mövcud imiş. Onlar xəritəyə ulduzların və planetlərin hərəkətini köçürə bilirdilər. Mayyaların geniş ticarət əlaqələri var idi. Bütün bunlarla bərabər, mayyalar qanalmaya insanları qurban verməyə əsaslanan dini mərasimlər də icra edirdilər. Mayya tarixi iki minilliyi əhatə etmişdir. 250 və 750-ci illərdə mayya əhalisi artaraq, 3-13 mln nəfərə çatmışdı.
Dünyanın sonu?
Son vaxtlar İnternet saytlarında Vanqanın uzaqgörənlik deyimləri, Nostradamusun təbiət hadisələrindən bəhs edən şeirləri, ən başlıcası, mayyaların sirli təqvimləri əsasında insanların narahatlığına səbəb olan məlumatlar verilməkdədir. Xalq arasında yayılmış əfsanəyə görə, 2012-ci ildə Nibira adlı planet Yer kürəsi ilə toqquşmaqla bütün insan sivilizasiyasına son qoyacaqdır. Amerikanın Milli Kosmik Agentliyi (NASA) xalqların narahatlığına son qoymaq üçün Dünyanın axırı haqqında 12 başlıca sualı cavablandırmışdır. Cavabları NASA Astrobiologiya İnstitutunun baş elmi işçisi Devid Morrison imzalayıb. "Nə üçün dünyanın axırı 2012-ci ilin dekabrında olacaqdır?" sualı belə cavablandırılıb: "Qədim şumerlər dünyanın axırı barədə qabaqcadan xəbər veriblər. Bu məlumat barədə fantast Zakariə Sitçin hələ 1976-cı ildə nəşr olunmuş "12 planet" kitabında söhbət açıb. O göstərib ki, guya rəsmi elmə məlum olmayan şumer manuskriptləri tapıb. Həmin manuskriptlərdə Nibiru planeti haqqında danışılır. Həmin planet Günəş ətrafında dövr edir. Onun tam dövrə vurması üçün 3600 Yer ili tələb olunur. Ona görə də onu heç kim görə bilməmişdir. Əslində, mistifikasiya olan bu məlumatlar yaxınlarda başqa bir əfsanənin yaranmasına əsas verib. Qədim mayyaların təqviminə uyğun olaraq, 2012-ci ilin dekabr ayı bizim kainatın mövcudluğunun axırıncı ayıdır. Bu aydan sonra əyyam sona yetəcəkdir. Hindilərin hesablamalarına görə, bu vaxt 20 dekabr və 23 dekabra düşür. Bu il hindi uzaqgörücülüyünün yaranmasına həm də "2012" adlı film- fəlakət səbəb olub. Filmin süjeti mayya təqvimində təyin edilmiş dünyanın axırına həsr edilib".
Nibiru adı Babil astroloqlarının əsərlərində də çəkilir və tədqiqatçılar tərəfindən Marduk səcdəgahı ilə əlaqələndirilir. Bu barədə eramızdan əvvəl, təqribən, 668 və 627-ci illərdə yaradılmış "Enuma eliş" əsatirində də xatırlanır.
Belə ki, şumerlərin sivilizasiyası mövcud idi və ona görə də öz mədəniyyətlərinin bütün abidələrini xeyli əvvəl - eramızdan əvvəl 13 və 14-cü əsrlərdə yaratmışdılar. Sitçinin, guya ki, həmin Niburu planetini şumerlərin kəşf etməsi barədə fərziyyəsi heç bir elmi məntiqə əsaslanmır. Doğrudur, şumer sivilizasiyası güclü bədii ədəbiyyata, kənd təsərrüfatında qabaqcıl texnologiyalara, hərtərəfli şəhər infrastrukturuna və çox geniş inkişaf etmiş ədəbi abidələrə malik idi. Lakin təəssüflər olsun ki, şumerlərin astronomiya sahəsində kəşflərini sübuta yetirən sənədlər dövrümüzə çox az miqdarda gəlib çatmışdır. Qətiyyətlə demək olar ki, şumerlərin Neptun, Uran və Pluton haqqında təsəvvürləri yox idi. Onlar, ümumiyyətlə, planetlərin Günəş ətrafında fırlanması barədə təsəvvürlərə malik deyildilər. Heliosentrizm haqqında ilk ideyalar Şumer sivilizasiyası yoxa çıxandan 2 min il sonra meydana gəlmişdi.
1983-cü ildə NASA-nın kosmosa spektrin infraqırmızı hissəsində astronomik tədqiqatlar aparılması üçün göndərdiyii İRAS adlı aparatın 10 aylıq uçuşu zamanı aşkara çıxarılan və əvvəllər ultrabənövşəyi şüalanma mənbələri məlum olmayan çox sayda (təqribən, 350 min) obyektlərin heç biri bizim Günəş sistemimizin sərhədlərində böyük Nibiru obyekti deyildi, uzaq qalaktikalar idi. Ümumiyyətlə götürüldükdə, Nibiru uydurma bir şeydir. Astrofizikanın indiki inkişafı dönəmində görünməyən, yaxud kəşf edilməyən 10-cu planet ola bilməz.
Dünyanın axırının görücülərinin isnad etdikləri Mayya təqvimi gələcəyin deyil, keçmiş vaxtın uçotunu aparmaq üçün yaradılıb. Bəli, hindi təqvimi indiki təqvimimizdən xeyli mürəkkəb olub və etiraf edək ki, ilin uzunluğunu da xeyli dəqiq müəyyənləşdirib. Amma bu, hər hansı proqnoz vermək üçün yetərli deyil. Dünyanın axırı haqqında əsassız ehtimalın səbəbi Mayya təqviminin 2012-ci ildə başa çatmasıdır. Xalq arasında Kəhkəşanın daxilindəki geniş buludluqlar halqasını tutqun yarıq adlandırırlar. Həmin halqa qalaktikanın mərkəzini bizim üçün görünməz edir. İnsanlara qalaktika yarığının təsiri bununla da məhdudlaşır. İnternetdə yazılanlardan oxuyuruq ki, 2012-ci ildə Günəşdə bütün tarixboyu görünməmiş qasırğalar olacaq və Yerdə maqnit qütblərinin yerdəyişməsi ilə sonuclanacaq.
Doğrudan da Günəşin aktivliyi 11 ildə bir dəfə maksimum həddə çatır. Bu zaman güclü Günəş partlayışları və koronal kütlə partlayışları müşahidə edilir. Və bu, insanların həyatı üçün təhlükə törətmir. Təhlükə açıq kosmosda, yaxud Ay səthində işləyən astronavtlar üçün törənə bilər. Bəzən Günəşdə baş verən güclü partlayışlar radioverilişləri bir müddət korlaya, yaxud peyklərdəki elektronikanı xarab edə bilər.
Maqnit sahəsi məsələsinə gəldikdə demək lazımdır ki, maqnit sahəsi insanları həm də Günəş partlayışlarından qoruyur. Lakin Yerin maqnit qütblərinin yaxın vaxtlarda dəyişəcəyini söyləmək üçün heç bir əsas yoxdur. Alimlərin proqnozlarına görə, maqnit qütblərinin yerdəyişməsi halları, təqribən, 400 ildə bir dəfə baş verir.
Deyilənlərə görə , 2012-ci ildə Yerin meteoritlə toqquşması gözlənilir. Lakin Yerin iri səma obyektləri ilə toqquşma halları çox nadir hadisədir. Belə toqquşma hadisəsi 65 milyon il bundan əvvəllər baş vermiş və dinozavrların qırılması ilə nəticələnmişdir.

THE MAYA WERE WRONG?
A native population of 600,000 lives in Mexico, Guatemala and Belize.  They are Catholics.  And they are descendants of the Maya and representatives of one of the world's oldest civilizations.
Who are the Maya?
Information about the Maya -- one of the most mysterious peoples in history  is still hidden in the impenetrable jungles of Central America.  So who are the Maya?  Where did they come from?  Have they left any information for our generation?
For more than 200 years after the ruins of the famous Maya city of Palenque were discovered in 1773, researchers and writers have been looking for answers to these questions.  The city, where excavations continue to this day, is at risk of being overgrown by the jungle.  Its pyramids, temples and palaces, built with white travertine, are just as awe-inspiring as the Renaissance-era wonders of the New World.  The history of the city started to become clearer only in the second half of the 20th century, when deciphering began of the writings with which the Maya decorated the walls of buildings.
In contrast to modern people, the Maya owned only the things which were necessary for survival.  They tilled their land with primitive tools to grow corn and other cereals.  At the same time, their rulers, dressed in luxurious vestments, personally conducted very unusual and frightening ceremonies to ask the gods to make the land more fertile.  Mayan society was divided into estates.  Everyone - from peasants to rulers - knew their place in society.  But these estates were different from those in Europe.
The Maya were knowledgeable astronomers.  They believed that they lived in the fifth era of the Sun, and that during the preceding four eras, four races had replaced one another.  All those cultures perished in powerful cataclysms and only a few survived to pass their knowledge onto the next generation.  According to the Mayan calendar, the modern era opened on 12 August 3114 BCE and will end on 22 December 2012.
Although many books have been written about the Maya, no one can explain the origins of their calendar or the sources of the dates it gives.  The calendar's structure and the reasons why the Maya created a very complex chronological system remain unclear to this day.
By modern standards, the Mayan civilization can be considered primitive.  They did not have sophisticated mechanisms or implements.  However, they excelled in other ways.  Recent research has shown that the Maya successfully acquired and developed their knowledge to an extent difficult to imagine even today.
Like the Australian aboriginals, they believed that everything they saw in their dreams enabled them to predict the future and interpret the present.  Although they did not have telescopes and other devices, the Maya could calculate very accurately the trajectories of the planets and celestial bodies.  At the same time, they were very religious and, like Christians of the medieval period, believed in the need to check their carnal desires and they were not afraid of giving up their lives to achieve bliss in an afterlife.
The secret of the disappearance of the Maya civilization has not been solved yet either.  This happened more than 1000 years ago.  The Maya left behind a great many pyramids and unique inscriptions in the deserts and jungles of Central and South America.  Some people say that the reason for the disappearance of one of the most interesting civilizations in history was an unprecedented drought which continued for 150 years.  Using wells which were drilled to study sediments in the southern part of the Caribbean Sea, it was established that in roughly the 810s, 860s and 910s CE there were great droughts which even forced the Maya to abandon their cities.
In the opinion of Professor Gerald Haug, reduced precipitation for a century resulted in a general shortage of resources in the region, and the droughts that followed made the situation worse.
Water was very important for the Maya.  They collected rainwater in reservoirs and built extensive networks of channels and irrigation.  Although the long drought did not lead to mass casualties in small villages, it was deadly for large, densely populated cities.
It is also believed that long wars with powerful states to which they owed allegiance, epidemics, intensive land use, or a combination of all these factors, were detrimental to the Maya.
The Maya had their own system of calculus.  They could chart the movements of stars and planets.  They had extensive trade relations.  At the same time, they performed religious rituals which involved human sacrifice.
The history of the Maya spans millennia.  From 250 to 750 CE, the population increased and rose from 3 to 13 million people.
End of the world?
Web sites have often published of late alarming warnings about the end of the world.  These are based on statements by Baba Vanga [a blind Bulgarian clairvoyant], Nostradamus's verses about future developments and, most importantly, on the mysterious Mayan calendar.  There is quite widespread speculation that a planet called Nibiru will collide with the Earth in 2012 and put an end to human civilization.  The US National Aeronautics and Space Agency supplied answers to the 12 main questions about the "end of the world" to dispel fears.  It was signed by David Morrison, a senior researcher at the NASA Astrobiology Institute.
The answer to the question "What is the origin of the prediction that the world will end in 2012?" is this:
"The story started with claims that Nibiru, a supposed planet discovered by the Sumerians, is headed towards Earth.  Zecharia Sitchin, who writes fiction about the ancient Mesopotamian civilization of Sumer, claimed in several books (e.g., The Twelfth Planet, published in 1976) that he had found and translated Sumerian documents identifying the planet Nibiru, which orbited the Sun every 3600 years.  These Sumerian fables include stories of "ancient astronauts" visiting Earth from a civilization of aliens called the Anunnaki. Then Nancy Lieder, a self-declared psychic, who claims she is channelling aliens, wrote on her website Zetatalk that the inhabitants of a fictional planet around the star Zeta Reticuli warned her that the Earth was in danger from Planet X or Nibiru.  This catastrophe was initially predicted for May 2003, but when nothing happened then, doomsday was moved forward to December 2012.  Only recently have these two fables been linked to the end of the Mayan long-count at the winter solstice in 2012 - hence the prediction that December 21, 2012 is doomsday.  According to the Mayans, this was to take place between 20 and 23 December.  The whole 2012 disaster scenario is a hoax, fuelled by ads for the Hollywood science-fiction disaster film "2012". I can only hope that most people are able to distinguish Hollywood film plots from reality."
The name "Nibiru" was also used by Babylonian astrologists and is linked by researchers to the altar of the god Marduk.  The Enuma Elish tablets, which were written in 668-627 BCE, mention this.
But the Sumerian civilization existed long before that in the 14th and 13th centuries BCE.  All their cultural monuments belong precisely to that period.  Sitchin's hypothesis that the planet Nibiru was discovered by the Sumerians has no logical scientific proof.  True, the Sumerian civilization had an extensive literary tradition, advanced agriculture for the period, a well-developed urban infrastructure and very fine literary works.  Unfortunately, however, very little documentary evidence has reached us to support their achievements in astronomy.  It can be said with confidence that the Sumerians had no idea, not only that Neptune, Uranus and Pluto exist, but also that the planets orbit the Sun.  The first ideas about heliocentricism developed some 2,000 years after the disappearance of the Sumerian civilization.
Not one of the numerous (more than 350,000) objects emitting ultraviolet radiation discovered by NASA in 1983, is the planet Nibiru within the borders of the Solar system.  They are all distant galaxies.  In conclusion, Nibiru is a fiction because in view of the present level of development of astrophysics, the existence of a 10th planet in our solar system could not go unnoticed.
The Mayan calendar, which is often cited by augurs of the end of the world, was not designed to predict the future, it is a glimpse into the past.  It is known that the Mayan calendar was much more complex than ours and, it has to be admitted, determined the duration of the annual cycle much more accurately.  But that is not enough for making predictions.  The unfounded speculations about the end of the world were caused by the fact that the extended period in the Mayan calendar ended in 2012.  In lay terms, the large ring of nebulae in our galaxy is called a "black hole."  That ring hides the centre of our galaxy from us.  But that is not the only way this ring influences people.  We can find on the internet that in 2012, there will be immense solar storms on the Sun, and this will result in a reversal of the Earth's magnetic poles....
Indeed, solar activity does reach a peak once every 11 years.  During the peak periods, there are huge explosions and coronal flashes on the Sun.  But this does not pose a threat to humanity.  Only astronauts who are on spacewalk missions or on the surface of the Moon are at risk.  Sometimes solar explosions can temporarily jam radio signals or cause glitches in the operation of electronics on the Earth's artificial satellites.
As for the magnetic field, it should be noted that this field protects people from solar explosions too.  However, there are no grounds for predicting any changes to the Earth's magnetic poles in the near future.  Researchers say that changes take place approximately once in 400 years.
There are also rumours that the Earth is to collide with a meteorite in 2012.  But collisions with large space objects are very rare phenomena.  The last one took place 65 million years ago and is believed to have resulted in the extinction of the dinosaurs.