ALMAN DƏQİQLİYİ və AZƏRBAYCAN QONAQPƏRVƏRLİYİ
Almaniya müasir dünyada layiq olduğu hörmət və nüfuza malik dövlətdir. Alman keyfiyyəti, alman dəqiqliyi (oxu: məsuliyyəti) yəqin ki, AFR-i dünyaya tanıtdırmış əsas "brend"lərdən idi. Şübhəsiz, bu, bir tərəfdən, ölkənin obyektiv üstünlüklərini əks etdirsə də, digər tərəfdən, piar və siyasi texnoloqların fəaliyyətinin sonucudur. Nəticədə, dünyada alman şirkətləri etibarlı, işinin öhdəsindən yüksək səviyyədə gələn tərəfdaş kimi tanınır. Alman keyfiyyəti haqqında təsəvvür insanlarımızın beynində o qədər dərinə gedib ki, bir çoxları avtomobil alarkən seçim üzərində əməlli-başlı düşünür: yeni Koreya avtomobili, yoxsa işlənmiş alman maşını?
1945-ci ildə müharibədən məğlub çıxmış bu ölkə xarabaya çevrilmiş, Sovet tanklarının tırtılları altında viranə qoyulmuş, aviasiyası tərəfindən bombardman edilmişdi. Bu gün həmin hadisələrin üzərindən 75 il keçib və biz tamamilə fərqli Almaniya görürük - Avropa İttifaqının iqtisadi lokomotivi və siyasi özəyi, ən öndə gedən texnologiyaların ixracatçısı, nəhayət, dünyanın siyasi düzənində getdikcə daha vacib rol oynamağa çalışan dövlət. Onun BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvünə çevrilmək istəyi də, məhz bundan xəbər verir.
Bütün bunlarla yanaşı, Almaniya itirilmiş demokratik dəyərləri də bərpa etməyə nail olub, Avropanın məşhur dəyərlərinin hökm sürdüyü əsas mərkəzlərdən birinə çevrilib. Bu dəyərlərin əsasını isə hüquqi demokratik dövlət prinsipi təşkil edir.
Bu dövlətin yaşadığı 2 dağıdıcı dünya müharibəsindən sonra belə sürətlə bərpa olunmasının səbəbləri nədir? Belə bir fikir var ki, alman iqtisadiyyatının belə sürətli inkişafı "Marşall" planı əsasında ABŞ-ın Qərbi Almaniyaya maddi dəstəyilə əlaqədardır. Doğrudur, bu, qismən həqiqətdir: SSRİ ADR-in bərpası və inkişafına fəal dəstək verdiyi kimi, Qərb də AFR-in dirçəlişi yolunda səyini əsirgəməyib. AFR və ADR o zaman sanki iki düşmən tərəfin "piştaxta"sı idi: kapitalist və sosialist "piştaxtası". Praktik olaraq, sosialist blokunun iflası ilə Almaniyanın dirçəlişi başladı. Bu, yalnız tarixi və siyasi səbəblərlə deyil, həm də xeyli dərəcədə iqtisadi faktorlarla bağlı idi: mövcudluğunun son illərindən ciddi iqtisadi problemlərlə üzləşmiş SSRİ üçün ADR-i saxlamaq həddindən artıq "bahalı məşğuliyyət" idi. "Yetim qalmış" ADR-in total müasirləşməyə ehtiyacı var idi və o, bunu öz gücünə həyata keçirə bilməzdi. Bu proses hələ də davam edir və "yeni ərazi" (AFR-də sonradan onlara birləşmiş 5 şərq ərazisini belə adlandırırlar) hələ də əməkhaqqı və yaşayış səviyyəsinə görə, Qərb ərazilərindən geri qalırdı.
Bir qədər inteqrasiya, miqrantlar və Tilo Sarasin haqqında
Bir çox digər Qərb dövlətlərində olduğu kimi, Almaniyada da miqrantlarla bağlı problem kifayət qədər ciddidir. Yəqin ki, "inteqrasiya" və "inteqrasiya problemləri" son zamanlar burada ən çox istifadə olunan ifadələr sırasındadır.
XX əsrin 60-cı illərində Almaniyada ucuz işçi qüvvəsinə son dərəcə ciddi ehtiyac duyulurdu. Sürətlə inkişaf edən alman iqtisadiyyatının tələbatının ödünilməsi üçün bu, vacib idi. Həmin dövrdə Türkiyə, Yunanıstan, Yuqoslaviya, İspaniya, İtaliya və sair ölkələrdən insanlar ilə müvafiq müqavilələr imzalanır, Almaniya hökuməti, ilk növbədə, "rotasiya" prinsipini əsas götürürdü: qeyd olunan ölkələrin vətəndaşları müqavilələri bitənədək Almaniyada işləməli, razılaşmanın müddəti sona çatdıqda vətənlərinə dönməli, onları yeniləri əvəzləməli idi. Reallıqda isə hər şey bir qədər fərqli alındı: iqtisadi baxımdan özünü doğrultmadığı üçün "rotasiya" prinsipindən imtina edildi. Hər dəfə yeni gələn işçilərə uzun-uzadı təlim keçilməli olurdu və bu, Almaniya müəssisələrinə baha başa gəlirdi. Nəticədə, miqrantlar burada daimi yaşayış hüququ və ailələrini də oraya dəvət etmək imkanı qazanırdı. Nəticə: AFR stastistika xidmətinin məlumatına görə, 2009-cu ilə 82 milyon əhalisi olan ölkədə "miqrant keçmişli" insanların sayı 16 milyona çatır. Onların, təxminən, 7 milyonu isə hələ də əcnəbi vətəndaşdır. Söhbət, ilk növbədə, türk qastarbayterlərindən gedir. Məhz onlar AFR-də ən genişmiqyaslı immiqrant "ordu"larından birinə malikdir.
Bir müddət əvvələdək Almaniya hökumətində inteqrasiya problemləri ilə bağlı susmağa, "multimədəni" cəmiyyət modelinə üstünlük verməyə çalışırdılar. Bu, bir cəmiyyətdə müxtəlif millətlərin özünəməxsusluğunun, inkişaf imkanlarının qorunması ilə birgə yaşamasını nəzərdə tutur.
Əlbəttə ki, liberalizmə əsaslanan bu layiqli cəhdləri həyata keçirmək son dərəcə çətin oldu. Almanlar miqrantların mədəniyyətinin müəyyən hissəsini qəbul etdi. Müsbət məqam kimi mətbəxi göstərmək olar. Məsələn, Berlin türkünün hazırladığı dönər Avropada, az qala, 1 nömrəli fast-fuda çevrildi. Mənəvi dəyərlərdən söhbət gedən zaman isə ortaya gizlədilməsi çətin olan kifayət qədər problem çıxır. Bəlkə də bu, miqrantların sayının çoxluğu və ya, avropalılarla Anadoludan olan dərin inanclı türklərin dəyərlərindəki müəyyən antaqonist hallarla bağlıdır. Bu məsələ ətrafında uzun-uzadı diskussiya aparmaq, kimin günahkar, kimin haqlı olması üzərində baş sındırmaq olar.
Amma olan olub. Almaniya kansleri Angela Merkel bir müddət əvvəl yüksək tribunadan alman cəmiyyətinin multimədəni modelinin iflasa uğradığını açıq şəkildə bəyan edib. Bu bəyanata Tilo Sarasinin "Almaniya: özünüləğv" kitabı ilə bağlı yaranmış qalmaqal da səbəb olub. Qeyd edək ki, Sarasin Sosialist Partiyasının sabiq üzvü və Federal Bankın İdarə Heyətinin keçmiş sədridir. O, kitabında Almaniya əhalisinin sayının azalması, eyni zamanda, müsəlman ölkələrindən miqrant axınının artmasına əsaslanaraq, Berlinin inteqrasiya siyasətini sərt tənqid edib. Özü də bu əsərində, müəllif ziddiyyətlər və xalqların genetik fərqliliyi haqqında təxribatçı fikirlərə yer verib. Misal kimi isə o, yəhudiləri göstərir: Sarasinin fikrincə, bu millət "yəhudi geninə" malikdir. Sonradan bu ifadələrə görə üzrxahlıq etməsinə baxmayaraq, belə bir fikir səsləndirməklə, Sarasin öz siyasi karyerasını məhv etdi.
Buna rəğmən, bu kitab yuxarıda qeyd olunan bəzi məqamlar istisna olmaqla, kütlə arasında ciddi dəstək alıb və intensiv diskussiyalara təkan verib. Öz yazılmamış qanunları olan yarıkriminal getto və "dövlətin içində dövlət", heç də alman cəmiyyətinin can atdığı şeylər deyil. Bu mənada tam aydın fikir mövcuddur: bu problemi aradan qaldırmaq üçün effektiv inteqrasiya siyasəti yürüdülməlidir. Amma "bu siyasət necə olmalıdır" sualına hələ də birmənalı cavab yoxdur.
Almaniya - Azərbaycan: ikitərəfli əməkdaşlığın vəziyyəti
Almaniyanın müharibədənsonrakı inkişafı mövzusuna dönərək qeyd edək ki, bu dövrdə almanların çətinlikləri aradan qaldırmasında Qərbin bu dövlətə verdiyi pullardan daha çox, vəsaitin rasional xərclənməsi kömək edib. Məhz bu, ölkənin dirçəlməsindən sonrakı inkişafında da ciddi rol oynayıb. Yəqin ki, bu məsələdə bizim də onlardan öyrənməli olduğumuz məqamlar var: çoxmilyardlıq neft və qaz layilələrini reallaşdıran Azərbaycan nəhəng vəsaitlər qazanır, sonradan həmin pulları infrastrukturun yaxşılaşdırılmasına, sosial standartların yüksəldilməsinə xərcləyir. Bununla yanaşı, sərmayə qoyulan vəsaitdən götürəcəyimiz faydalı əmsalın daha çox olması üçün, bu gəlirərin effektli və rasional bölüşdürülməsi vacibdir və dövlətimiz qarşısında duran əsas məsələlərdən biri də məhz budur.
Qonşu Ermənistanın təcavüzkar siyasəti üzündən müdafiə sahəsinə nəhəng vəsaitlər xərcləyən, milyonluq qaçqın ordusunu saxlayan Azərbaycan iqtisadiyyatının xarici təhsilli güclü mütəxəssislərə ehtiyacı var. Bu yerdə Azərbaycanın Ştutqartdakı fəxri konsulu Otto Hauzerin "Trend"ə müsahibəsindən sitat gətirmək yerinə düşər: "Nəzərə almaq lazımdır ki, alman şirkətləri Azərbaycana gələn və burada istehsala başlamaq istəyən zaman onlara ixtisaslaşmış işçi qüvvəsi lazım olacaq. Bu olmasa, demək, investisiya da olmayacaq. Bu istiqamətdə iş aparılması Azərbaycan üçün çox vacibdir. Bizdə - Almaniyada, praktik olaraq, faydalı qazıntı yoxdur. Bizdə nə neft, nə də qaz var. Amma ixtisaslı mütəxəssislərimiz kifayət qədərdir. Onlara nəhəng investisiyalar qoyulur. Azərbaycan zəngin ehtiyatlara malikdir, amma onlar nə vaxtsa tükənəcək. Ən vacib kapital ixtisaslaşdırılmış işçilərdir və bu işdə də investisiya tələb olunur. Almaniya universitetləri ilə kooperasiya Azərbaycandan gənc insanların təhsil və təcrübə ardınca Almaniyaya və əksinə yollanmaları üçün imkan açır. Bu, Baden-Vyurtemberqlə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın ən vacib məqamlarından biridir".
Otto Hauzer məhz Almaniyanın adi insanlar üçün "Mercedes" istehsalı ilə tanınan ən varlı bölgəsi olan Baden-Vyurtemberqlə əməkdaşlıq haqqında təsadüfən danışmayıb. Azərbaycanla bu ərazi arasında tarixi əlaqələr hələ 190 il əvvəl, ilk şvab köçkünlərinin Azərbaycanda Helenendorf və Annenfeld şəhərlərini inşa edən zaman yaranıb.
Hazırda Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarı, bundan əvvəl isə Baden-Vyurtemberqin baş naziri olmuş Günter Ottinger 2009-cu ildə Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin dəvəti ilə Bakıya səfər etmişdi. Həmin səfər iki ölkə arasında iqtisadi tərəfdaşlığın inkişafına yeni impuls oldu. 2009-cu ildə ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi, təxminən, 1,6 milyard avro idi. Azərbaycandan Almaniyaya neft, əks istiqamətdə isə heç birinin digərinə nisbətən üstünlük təşkil etmədiyi müxtəlif məhsullar ixrac olunur.
Siyasi nöqteyi-nəzərindən Azərbaycanla Almaniya arasında münasibətlər rəvandır. AFR işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 rayonu Azərbaycan ərazisi sayır, bu, Almaniya Xarici İşlər Nazirliyinin saytında da açıq şəkildə yazılıb. Berlin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində beynəlxalq səyləri də dəstəkləyir.
Azərbaycan Aİ-nin qapısını döymür, bununla da başqalarının borcunu ödəməkdən bezmiş alman vergiödəyiciləri və siyasətçilərini qıcıqlandırmır. Azərbaycanda xarici kapitala maneə yoxdur, ölkədə fəaliyyət göstərən Almaniya şirkətlərinin sayı artır. RWE enerji konserni "Nabukko" layihəsinin 5 bərabər əhəmiyyətə malik səhmdarından biridir. Almaniyanın bir müddət əvvəl təyinat almış Azərbaycandakı səfiri Herbert Kvellenin sözlərinə görə, iki ölkə arasında, demək olar ki, ideal ikitərəfli münasibətə yeganə mənfi təsir göstərən məqam ayrı-ayrı, fərdi insan haqlarının pozulmasıdır. Səfir Azərbaycanda belə hallara rast gəlindiyini düşünür.
Amma bəzi tənqidi məqamlara baxmayaraq, Almaniyanın hakim elitası və diplomatik nümayəndəliyi Azərbaycandakı daxili siyasi vəziyyətə qiymət verərkən, özlərini ənənəvi olaraq çox nəzakətli aparırlar və və münsiflər məhkəməsi kimi davranmağı düşünmürlər. Çünki onlar anlayırlar ki, Azərbaycan öz öhdəliklərini ayrı-ayrı dövlətlər önündə deyil, beynəlxalq təşkilatlar qarşısında götürüb.
Bu mövqe Bundestaqın deputatı Manfred Qrundun (XDİ) Azərbaycandakı parlament seçkisi zamanı ölkəmizə müşahidəçi qismində etdiyi səfər vaxtı da təsdiqlənib. Məlum olduğu kimi, seçki müşahidəçiləri müxtəlif olur və getdikləri ölkənin onların fəaliyyətinə reaksiyası da birmənalı deyil. Elə seçki günü MSK onlardan bəzilərinin seçki prosesinə açıq müdaxilə etməkdən belə, çəkinmədiyini açıqlamışdı. Müşahidəçilərin müəyyən hissəsi əvvəlcədən bədbin əhval-ruhiyyədə olur, prosesi yararsız elan etməyə hazırlaşır. Digərləri əksinə, seçkiyə, az qala, əvvəlcədən, müsbət qiymət verməyə çalışır.
Azərbaycana qısamüddətli müşahidəçilər kimi gəlmiş Almaniya Bundestaqının deputatı Qrund və onun Avstriyadan olan həmkarı Karl Ollinger bunların heç birinə aid deyildilər. Klassik "alman düşüncəsi"nə malik praqmatik siyasətçilər olan bu şəxslər özləri üçün "qızıl orta" müəyyənləşdiriblər. Seçki prosesinə də onlar bu praqmatiklə yanaşıb, "xoş olanı, xeyirli olanla birləşdirək" şuarını əsas götürüb.
Həqiqətən də, paytaxtın parıldayanadək təmizlənmiş seçki məntəqələrini gəzmək, seçki komissiyalarının onsuz da əziyyət çəkən üzvlərinə əlavə əziyyət vermək nəyə gərəkdir? Ondansa avropalı üçün ekzotik Qafqaz ölkəsində gəzmək və eyni zamanda, Azərbaycanın rayonlarındakı seçki prosesini qiymətləndirmək daha yaxşı olmazmı? Qrund ilə əvvəlcədən telefonla danışan zaman onun Azərbaycanın mənzərəli regionlarından birində olmaq istəyindən xəbər tutan bu məqalənin müəllifi düşünmədən Qubanı seçdi: məqsəd əcnəbi qonağa böyük Qafqazın gözəlliyini nümayiş etdirmək idi. ATƏT-in İnsan Haqları və Demokratik Təsisatlar Bürosundan olan həmkarlarımız isə özlərinə xas peşəkarlıqla bu səfərin təşkilinə yardımçı oldular.
Bir müddət əvvəl istifadəyə verilmiş Quba magistralı müşahidəçiləri, sözün yaxşı mənasında, təəccübləndirdi. Hər halda, onlar postsovet ölkələrində müntəzəm səfərlərdə olurlar və bərbad yolları öz gözləri ilə görüblər.
Quba və onun ətrafında bir neçə seçki məntəqəsinə baş çəkən deputatlar təşkilatçılıq səviyyəsindən razı qalmışdılar. Deputatların "Əminliklə demək olmaz ki, Almaniya və ya Avstriyada səsverməni bundan yaxşı təşkil edə bilərdik" fikri seçki komissiyasının üzvlərində böyük məmnunluq yaradıb. Onlar eyni fikirləri məntəqənin çıxışında qarşılarına çıxan yerli televiziyanın sualına cavabında da təkrarlayıblar.
Qubanın canlı tarixi, təxminən, 4 min əvvələ gedib-çıxan qədim dağ kəndi Xınalıqda seçki bir qədər fərqli keçib. Söhbət heç də yalnız ondan getmir ki, burada Abşeronun qəmgin peyzajı, Bakı mikrorayonlarının beton qutularının depressiv görüntüsü ilə müqayisədə Xınalıqda proses dəniz səviyyəsindən 2300 metr hündürlükdəki qarlı dağların əhatəsində baş tutub. Qeyd etmək lazımdır ki, dövlət başçısının diqqəti nəticəsində bir neçə il əvvəl Xınalığa yeni asfalt yol çəkilib. "Yeni yol"dan danışarkən qeyd edilməlidir ki, bunadək orada "köhnə yol" adında da heç nə olmayıb. Əvvəllər kəndin sakinləri yağış və qar səbəbi ilə mövsümi blokadada yaşayırdısa, artıq belə problem yoxdur.
Seçkinin təşkili məsələsinə qayıdaraq qeyd edək ki, məntəqədə "yoxlama" aparan xarici qonaqları ən çox maraqlandıran o idi ki, "sivilizasiya"dan bu qədər uzaqlıqda yerləşən məntəqədə seçki neçə keçiriləcək. Xınalığın coğrafi vəziyyəti seçki prosesinin təşkili səviyyəsinə heç bir təsir göstərməmişdi: o, Avropa standartlarına uyğun şəkildə keçirilirdi və bu, müşahidəçilərin xüsusi qiymətləndirmə balında da əksini tapdı.
Qonaqları Xınalıq sakinlərinin danışıq dilinin tam unikal olması, dünyanın heç bir yerində bu dildə danışılmaması da xeyli təəccübləndirib. 4 min il ərzində insanların xüsusiyyətlərini qoruyub-saxlaması faktının özü qonaqlara fantastik görünürdü.
Daha bir sevindirici məqam buranın əhalisinin öz xüsusiyyətlərini qoruyub-saxlaması ilə yanaşı, demokratik proseslərdən də kənarda qalmamasıdır. Xınalıqdakı seçici fəallığının yüksək olması da bunu bir daha nümayiş etdirib.
Təbii ki, kənd sakinləri əsl qafqazlı qonaqpərvərliyini qonaqlara nümayiş etdirməyi də yaddan çıxarmamışdı: bütün müşahidəçilər kənd evlərinin birində nahara və çay süfrəsinə dəvət olundular.
Nahar almanların sevdiyi kimi, əvvəlcədən planlaşdırılmış olmasa da, əsl azərbaycansayağı keçdi - səmimi və hərarətli.

GERMAN PUNCTUALITY AND AZERBAIJANI HOSPITALITY
Germany enjoys well-deserved respect and authority in the modern world. German quality and German punctuality (read: obligation) are probably the main reasons for the country's fame in the modern world. On the one hand, they reflect the country's unquestionable advantages and, on the other - they are the fruit of good, well-thought out German-style endeavour by PR officials and political strategists. As a result, German firms are perceived as reliable business partners that perform at a high level. Notions of German quality are so deeply entrenched in the minds of our people that when buying a car, some even seriously think about what is the better choice: a new Korean or a used German car?
In 1945, this defeated country was in ruins, crushed by the tread of Soviet tanks and bombed out by allied aircraft. Today, after 75 years, we see Germany in a completely different incarnation - the economic engine and political core of the European Union, exporter of the most advanced scientific technologies and, finally, a state seeking to play an increasingly important role in the global political system, as evidenced by its desire to become a permanent member of the UN Security Council. In addition, Germany has managed to regain its lost democratic values and become one of the symbols and main guardians of the well-known European values based on the principle of a democratic state.
What was the reason for its rapid recovery after the two devastating world wars that this country went through? There is a popular belief that the rapid development of the German economy in the post-war years was due to US financial injections into West Germany via the so-called "Marshall Plan". Yes, this is partly true: the West actively helped Germany to recover and develop, as the Soviet Union, in turn, helped the German Democratic Republic. West and East Germany were "showcases" for the two hostile camps at that time: capitalism and socialism. Almost simultaneously with the collapse of the socialist bloc, Germany reunited, which was not only for historical and political reasons, but mainly for economic ones: experiencing a severe economic crisis in its final years, it became prohibitively expensive for the USSR to keep East Germany. The "orphan" East Germany needed total modernization, and was unable to do this on its own. This process is still ongoing and the "new lands" (the five new eastern regions) are still behind the western lands in living standards and wages.
A little bit about integration, immigrants and Thilo Sarrazin
In Germany, as in many other Western countries, the immigration problem is quite acute. Perhaps, the word "integration" and "integration problems" have become the most frequently used here in recent years.
In the 1960s, Germany desperately needed a cheap labour force to cover the needs of a rapidly recovering economy. At that time, contracts were signed with the governments of many countries - Turkey, Greece, Yugoslavia, Spain, Italy etc. The German government's original plan provided for the principle of "rotation": residents of the aforementioned countries, having worked in Germany for some time, were to return to their country after the expiration of their contracts and be replaced by others. But the reality was somewhat different: the principle of "rotation" was cancelled due to its economic inefficiency, because it was always necessary to train new workers, which was costly for German companies. As a result, immigrants received permanent residence permits and the right to invite their families to Germany. The result was that, according to Germany's statistical service, in 2009 the number of "people with an immigrant background" was around 16 million, in a country of 82 million, and about 7 million of them are still foreign nationals. These are mainly Turkish guest workers, representing one of the least integrated immigrant communities in Germany. Until recently, the government preferred to keep silent about problems of integration and banked on a "multicultural" social model which suggested co-existence between all ethnic cultures in the country, while preserving their identity and creating conditions for their development.
This worthy liberal aspiration was extremely difficult to implement in practice. The Germans accepted certain aspects of immigrant culture: cuisine can be cited as a positive example. Thus, the doner, which was the invention of a Turk from Berlin, has become almost fast food number one in Europe. But when it comes to values of a more spiritual nature, then there is a problem that is difficult to conceal. Perhaps the problem is the large number of immigrants, or a certain antagonism between the values of Europeans and, say, deeply religious Muslim Turks from Anatolia. We could discuss this subject for a long time, figuring out who is right and who is to blame, but we see what happened - namely, Chancellor Angela Merkel stated openly that the multicultural model of German society has failed. This statement was preceded by a scandal surrounding a book by Thilo Sarrazin, a former member of the Socialist Party and former chairman of the Federal Bank. In his book "Germany Does Away with Itself ", Sarrazin, using data on population decline in Germany and the simultaneous influx of immigrants from Muslim countries, criticized the country's rigid integration policy. It is worth noting that in this work, the writing often suffers from inconsistencies and allows for provocative statements about the genetic identity of peoples; as an example, he cites Jews who, according to Sarrazin, have "a certain Jewish genome". It is an inexcusable mistake, for which Sarrazin, despite his subsequent apology, paid with the "self-destruction" of his political career. However, despite this, the book, apart from some of the above passages, found fairly broad support among the masses and sparked intense debate. Semi-criminal ghettos and "states within a state", with their unwritten laws, the marginalization of a substantial part of their own citizens, not to mention immigrants, are not something that German society seeks. There is a clear understanding: in order to overcome this problem, you need to conduct an effective policy of integration. But when asked what this policy should look like, there is still no unequivocal answer...
Germany-Azerbaijan: a state of bilateral cooperation
Returning to the theme of Germany's post-war development, it is worth noting that not only the money generously provided by the West, but also its rational management, helped the Germans to overcome the difficulties of the post-war period and achieve further sustainable development after the reunification of the country. Perhaps we have something to learn from them here: Azerbaijan, implementing its multi-billion dollar oil and gas contracts, is earning huge amounts of money, which is then channelled into the improvement of the infrastructure and general enhancement of social standards. At the same time, a more effective and rational distribution of those revenues in order to obtain maximum efficiency from the money invested is an area in which our state still has some work to do. Burdened by huge defence spending because of neighbouring Armenia's aggression and supporting a million-strong army of refugees, the Azerbaijani economy needs qualified foreign-educated specialists to introduce the latest manufacturing technology from the West. Here, it is appropriate to quote Trend news agency's interview with Azerbaijan's Honorary Consul in Stuttgart, Otto Hauser: "We must take into account the fact that when German companies come to Azerbaijan and wish to begin production here, they will a need skilled workforce. And if that does not exist, there will be no investment. Work in this sphere is very important for Azerbaijan... Here in Germany, we have practically no minerals. We do not have any oil or gas. But we have qualified specialists. And a lot of money is being invested in them. Azerbaijan is rich in natural resources, but they will run out one day. The really important asset is a skilled workerforce. And investment is required here. Cooperation with German universities and the creation of opportunities for young people from Azerbaijan to go to Germany for training and experience, and vice versa, is one of the most important points of cooperation between Baden-Wurttemberg and Azerbaijan".
It is no accident that Otto Hauser spoke about cooperation with Baden-Wurttemberg - one of Germany's richest regions, known to people in the street primarily because Mercedes cars are made there. Historical ties between Azerbaijan and this region were established 190 years ago when the first Swabian settlers founded the cities of Helenendorf and Annenfeld in Azerbaijan. The current EU commissioner for energy and former Prime Minister of Baden-Wurttemberg, Guenther Oettinger, visited Azerbaijan in 2009 at the invitation of President Ilham Aliyev. This visit gave a new impetus to economic partnership between the two countries. In balanced trade turnover between Azerbaijan and Germany, which amounted to almost 1.6 billion euros in 2009, Azerbaijan exports mainly oil and imports various groups of goods.
From a political point of view, relations between the two countries are proceeding smoothly. Germany recognizes Nagornyy Karabakh and the seven surrounding occupied districts as Azerbaijani territories, which is written openly on the German Foreign Ministry's website, and it supports international efforts to resolve the conflict peacefully.
Azerbaijan is not knocking on the EU's door and annoying German taxpayers and politicians, who are tired of paying others' debts. Foreign capital in Azerbaijan does not face obstacles, while the number of German companies is growing. The RWE energy concern is one of five shareholders in the Nabucco project. According to the newly appointed German ambassador, Herbert Quelle, perhaps the only factors creating some negative sentiment in the almost perfect bilateral relations between our two countries are isolated cases of violations of individual rights and freedoms which, according to the ambassador, take place in our country.
However, despite some criticism, the German ruling elite in general and the German diplomatic mission in our country in particular, are traditionally known for their sensitive approach when assessing the political situation in Azerbaijan and do not consider themselves entitled to act as arbitrators, reasonably believing that Azerbaijan has undertaken obligations to international organizations, not to individual states. This position was reflected during the visit of the Bundestag deputy Manfred Grund (CDU) as an observer of the parliamentary elections. Election observers are known to be different - and visiting a foreign country, they sometimes produce a mixed reaction from the host country. On election day, the CEC said that some of them openly interfered in the electoral process. Some observers are pessimistic from the very outset and are determined to condemn the process, while others, we must confess, are on the contrary, ready to give a positive assessment of the elections sight unseen.
German Bundestag deputy Manfred Grund and his counterpart from the Austrian Parliament, Karl Oellinger, who had come to our country as short-term observers are neither one nor the other. As pragmatic politicians with a classic "German" way of thinking, they represent a sort of happy medium. The deputies approached the monitoring of the elections no less pragmatically, guided by the motto "combine business with pleasure".
Well, really, why visit shining constituencies in the capital and torment the already tormented commission members when you can afford a small tour of an exotic Caucasian country and simultaneously assess the electoral process in the districts of Azerbaijan? Knowing in advance from a telephone conversation with Manfred Grund about his desire to visit one of the most picturesque regions of the country, the author of the article, without a second thought, chose Quba to show the foreign guests the beauty of the Greater Caucasus. Colleagues from the OSCE/ODIHR, with their usual professionalism, helped with travel arrangements.
The new highway to Quba was a pleasant surprise for observers who regularly visit the former Soviet Union and know what it is like to travel on a bad road.
Having checked a few polling stations in and around Quba, the deputies were satisfied with the level of organization. "In Germany or Austria, we would not be able to organize the voting process any better," the MPs said, without sparing words of praise to the great satisfaction of election commission employees. With the same views, they pleased local television journalists who interviewed them at the entrance to a polling station.
Elections in Xinaliq - an ancient 4,000-year-old mountain village in Quba - were somewhat different. And it's not just that, unlike the bleak landscapes of Abseron and the depressing views of concrete-box Baku neighbourhoods, they were held here surrounded by snow-capped mountains at an altitude of 2,300 metres above sea level. It is worth noting that, thanks to the head of state's attention, a new asphalt road was built to Xinaliq a couple of years ago. Speaking of "the new road", we should clarify that there was no "old road" as such. And whereas previously local residents faced seasonal isolation because of rain and snow from October until May, this problem no longer exists. Returning to the organization of the elections, I should note that while "testing" the polling station, the foreign visitors wondered how elections could take place so far from "civilization". But the geographical remoteness of Xinaliq had absolutely no effect on the level of the electoral process: it complied with European standards, which was reflected in the observers' special assessment forms.
The foreign guests were especially greatly surprised by the fact that the language spoken by the inhabitants of Xinaliq is absolutely unique and is not spoken elsewhere in the world. The very fact that people had managed to preserve their identity for more than 4,000 years seemed just fantastic to them. It is also very pleasing that for all its uniqueness, the village did not remain aloof from democratic processes and showed quite a high turnout.
Naturally, the villagers did not fail to demonstrate real Caucasian hospitality: the whole observation group was invited for lunch and tea in one of the farmhouses. Although the dinner was not planned in advance, as the Germans like it, it was an Azerbaijani-style, warm and sincere occasion.