"PARLAQ TƏZADLAR ÖLKƏSİ"
Almaniyanın Azərbaycandakı səfiri Herbert Kvelle Cənubi Qafqazın ən güclü dövləti, Içərişəhər və Bakıdakı yenitikililər haqqında
Herbert Kvelle Azərbaycanda yenidir. Almaniyanın Bakıdakı səfiri vəzifəsinin icrasına cəmi bir neçə ay əvvəl - bu ilin avqustunda başlayıb. Kvelle təcrübəli diplomatdır. O, 20 ildən artıq müddətdə Almaniyanın Xarici İşlər Nazirliyində, həmçinin, bu ölkənin Los-Anceles, Pretori, Havana, Varşava, Londondakı diplomatik nümayəndəliklərində çalışıb. Azərbaycanla Almaniya arasında münasibətlərin həm ikitərəfli formatda, həm də Avropa İttifaqı çərçivəsində inkişafına mühüm əhəmiyyət verir.
Bu müsahibənin səhifəyə yerləşdirildiyi vaxt səfirin 1819-cu ildə Baden-Vyurtemberqdən olan insanların saldığı Helendorf şəhərinin yerləşdiyi ərazidəki Gəncə və Göy göl rayonunda olmasını rəmzi hadisə kimi qələmə vermək olar. Səfirin fikrincə, Azərbaycanla Almaniya arasında münasibətlərin başlanma tarixini məhz o dövrdən hesablamaq lazımdır.
- Cənab Kvelle, Sizi Azərbaycana səfir təyin olunmanız münasibətilə təbrik edirik. Ölkəmiz haqqında ilk təəssüratlarınız necədir?
- Təşəkkür edirəm. Azərbaycana səfir göndərildiyimdən şadam. Çünki özüm də məhz burada işləmək istəyirdim. Ölkənizin böyük regional əhəmiyyəti var və Azərbaycan iqtisadi baxımdan Cənubi Qafqazın ən güclü dövlətidir.
Azərbaycan haqqında təəssüratlarıma gəlincə, hələlik bu haqda heç nə deyə bilmərəm. Çünki hələ yalnız Bakıda, yaxın şəhərlərdə (Sumqayıt, Qobustan) və İsmayıllıda (səfirlə söhbətimiz onun Gəncə və Göygölə səfərlərindən əvvəl olub - red.) olmuşam. Amma Azərbaycanla bağlı müəyyən gözləntilərim artıq doğrulub. Azərbaycan parlaq təzadlar ölkəsidir. Burada müasir nailiyyətlər qədim ənənələrlə birgə yaşayır. Qədim şəhər (İçərişəhər) möhtəşəm yenitikililərlə əhatə olunub. Ola bilsin, bu heç də hamının xoşuna gəlmir. Amma ölkənizin müstəqillik əldə etməsindən sonrakı inkişaf tempini göstərir.
Azərbaycanı həm də dünyəvi dövlət kimi tanıdım. Ölkədə əksəriyyət təşkil edən müsəlman əhali yüksək dini tolerantlıq nümunəsi göstərir.
- Ölkələrimiz arasında ikitərəfli əməkdaşlığın gündəmində hansı məsələlər durur? Səfir kimi hansı istiqamətlərin inkişafına üstünlük verəcəksiniz?
- Təxminən, 200 il əvvəl müasir Baden-Vyurtemberqdən olan ilk alman köçkünlər Azərbaycanın qərb bölgəsinə gəlib. Burada onları ürəklə qarşılayıblar və həmin şəxslər özlərinə yeni vətən tapıblar. Bu tarixi əlaqələr ikitərəfli əlaqələrdə bizim üçün əvvəlkitək başlanğıc nöqtəsi sayılır.
Almanların və alman məhsullarının da Azərbaycanda yaxşı nüfuzu var. Ölkənizdə Almaniyaya münasibətdə mənfi fikrə rast gəlməmişəm. Bu, səfirin yaşaması və fəaliyyətini xoş edir.
Mədəniyyət və təhsil sahəsində Azərbaycanda alman dilinin inkişaf etdirilməsi haqqında düşünürəm. Alman dilini daha yaxşı bilmək Almaniyada təhsilin davam etdirilməsi imkanlarını xeyli artırır. Biz gənc azərbaycanlıların ixtisasının artırılmasına məmnuniyyətlə dəstək verəcəyik ki, gələcəkdə onlar Azərbaycan siyasəti, iqtisadiyyatı və mədəniyyətində vacib rol oynaya bilsin. Burada söhbət yalnız akademik (universitet) təhsilindən getmir. Ölkədə texniklərdən, sənətkarlardan tutmuş, sürətlə inkişaf etməkdə olan mehmanxana, restoran biznesində ixtisaslı personaladək bir çox sahəyə aid mütəxəssislərə böyük tələbat var. Almaniyanın peşəkar təhsil sistemi hesabına bu sahədə ölkənizə təklif edə biləcəyimiz çoxlu şeylər var. İqtisadi əlaqələrə gəlincə, ağla, ilk növbədə, energetika gəlir. Almaniya və Avropa İttifaqının digər dövlətləri xammal baxımından yoxsuldur və xaricdən enerji təchizatından asılı vəziyyətdədir. Bu asılılıq isə təbii ki, təchizatçı ölkənin maraqlarına cavab verir. Məhz Aİ-Azərbaycan münasibətlərində qarşılıqlı tələbatın ödənməsi üçün əla imkanlar görürəm. Bu, hər iki tərəfə maksimum səmərə gətirər. Almaniyanın enerji konsernləri burada müxtəlif layihələrdə iştirak edir. Yeri gəlmişkən, Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarı Günter Ottinher əvvəl Baden-Vyurtemberqin baş naziri olub. O, əslən Azərbaycana gəlmiş ilk alman köçkünlərinin vətənindəndir və prezident İlham Əliyevin dəvəti ilə Azərbaycanda olan zaman dəfələrlə bu faktı dilə gətirib.
Prezident İlham Əliyev etimadnaməmi qəbul edən zaman mənə deyib ki, Azərbaycan neft və qaz sektoru ilə yanaşı, xaricilərin köməkliyilə iqtisadiyyatın digər sahələrini də inkişaf etdirmək istəyir. Buradakı tərəfdaşlarıma daim deyirəm ki, Bakıda Almaniya-Azərbaycan ticarət palatasının yaradılması çox ləngiyib. Ticarət palatası Azərbaycan iqtisadiyyatının diversifikasiyası üçün ideal alət olardı. Fərəhli haldır ki, bütün rəsmi şəxslər məni əmin edirlər ki, ticarətdə transparentliyə və xüsusilə də, hüquqi zəmanətlərə (buraya gömrük və vergi aspektləri daxildir) böyük önəm verirlər.
Almaniya iqtisadiyyatının onurğa sütunu olan kiçik və orta müəssisələr üçün xaricdə biznesin yaradılması, xüsusilə investisiya yatırılması qərarlarının qəbulunda bu, həlledici faktordur.
Siyasi əməkdaşlıq məsələsinə də toxunmaq istərdim. Çünki Aİ ilə Azərbaycan arasında inkişaf edən assosiativ danışıqların getdiyi vaxt siyasi dialoqun vacibliyi daha da artır. Almaniya Aİ-nin ən çox əhalisi olan və güclü iqtisadiyyata malik dövlətidir. Azərbaycanlı dostlar Almanyianın siyasi nüfuzundan da danışır. Odur ki, biz Azərbaycanla dialoqa son dərəcə ciddi yanaşırıq; məsələn: Aİ-Azərbaycan aktiv planının ikinci prioriteti olan demokratik inkişafın möhkəmləndirilməsi məsələsinə. Bu, hörmətə əsaslanan, amma eyni vaxtda mövcud nailiyyətlər, çatışmazlıqlar haqda açıq və aydın danışıqlar tələb edən məsələdir. Yaxşı əməkdaşlığımız bundan yalnız qazanardı.
- Bildiyiniz kimi, Azərbaycan qonşu Ermənistanla müharibə şəraitindədir. Münaqişə artıq 20 ilə yaxındır davam edir və sülh danışıqları hələ də heç bir nəticə verməyib. Almaniyanın bu problemlə bağlı mövqeyi necədir və o, münaqişənin həllinə hansı köməkliyi göstərə bilər?
- Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ondan bilavasitə əziyyət çəkmiş insanlara daim əzab verir. Problem bütünlükdə regionun inkişafına maneədir. Bu problemin dondurulmuş münaqişə olduğuna dair fikrə mən bir qədər şübhə ilə yanaşıram. Çünki təmas xəttində daim insidentlər qeydə alınır, hər iki tərəfdən ölən və yaralananlar olur. Cənubi Qafqazda sülh və sabitliyin olması Avropanın marağındadır. Bu səbəbdən Almaniya Azərbaycanla Ermənistan arasında ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində aparılan danışıqları tam dəstəkləyir. ATƏT-in mexanizmi sülh razılaşması axtarışında daha ağlabatan uğur vəd edir. Madrid prinsipləri ərazi bütövlüyü və xalqların müqəddəratını təyinetmə prinsipləri arasında tarazlıq yaratmaq üçün yaxşı bazadır.
Almaniyanın məsələ ilə bağlı mövqeyi isə hər zaman aydın olub: bizim üçün Azərabycanın BMT-yə qəbulunadək mövcud olmuş sərhədləri qüvvədədir. Qəti mövqeyimiz ondan ibarətdir ki, Bundestaqın 2009-cu ilin mayında qəbul etdiyi qətnamədə də əksini tapıb. Çox ümid edirəm, ATƏT-in himayəsi ilə keçirilən danışıqlarda uzunmüddətli tərəqqiyə nail olunacaq.
Eyni zamanda düşünürəm ki, hər iki ölkənin ictimaiyyətinin vaxtında münaqişənin həlli prosesində iştirakı, sülh şəraitində yaşamağın üstünlüklərini anlaması vacibdir. Bilirəm ki, danışmaq real iş görməkdən asandır. Amma tarixi təcrübə göstərir ki, hökumətlər arasında razılaşma yalnız o halda mümkün və davamlı olur ki, onun arxasında xalqlar dayansın. Fikrimcə, barışıq və qarşılıqlı anlaşma üçün şəraitin yaradılması hökumətin məsuliyyətinə aid məsələdir. Bu işə başlamaq isə heç zaman gec deyil.
- Fikrinizcə, Azərbaycanın Aİ-yə üzvlüyü perspektivi necədir?
- Bildiyimə görə, Azərbaycan indiyədək heç zaman Avropa İttifaqına üzv olmaq istəyini dilə gətirməyib. Demək, bu məsələ hazırda gündəmdə deyil. Amma şəxsən mən bu il Azərbaycanla Aİ arasında assosiativ danışıqların başlanması faktını çox alqışlayıram. Bu, ölkələrimizi yaxınlaşdıracaq. Bu danışıqların inkişaf edəcəyinə ümidliyəm. Əlbəttə ki, burada elə sahələr olacaq ki, irəliləyiş və anlaşma digərləri ilə müqayisədə daha tez əldə ediləcək. Uğurlu danışıqların gedişində Azərbaycan Aİ-yə üzv olmaq fikrinə düşərsə, birlik bu məsələyə ciddi yanaşmalıdır. Amma mən buna müəyyən gələəcyə aid məsələ kimi baxıram.
- Son sual bilavasitə ikitərəfli münasibətlərə aid olmasa da, münasibətlərimiz kontekstində aktualdır. Azərbaycanla Almaniya milliləri arasında Kölndə keçirilmiş son futbol qarşılaşmasını necə qiymətləndirirsiniz? Alman mütəxəssis Berti Foqtsun Azərbaycan millisinin baş məşqçisi kimi ümumi fəaliyyətini necə xarakterizə etdiyinizi bilmək də maraqlı olardı...
- Təəssüf ki, qeyd etdiyiniz qarşılaşma zamanı Almaniyada olsam da, matçı yalnız televizordan izləyə bilmişəm. Amma 3 dəfə Tofiq Bəhramov adına stadionda olmuşam, Küveytə və Türkiyəyə qarşı oyunlara baxmışam. Türkiyəyə qarşı alınmış 1:0 hesablı qələbə yalnız Azərbaycan üçün yox, həm də Almaniya üçün əla nəticə oldu. Bu qələbə Almaniyanın seçmə qrupda liderliyini möhkəmləndirməsinə kömək etdi. Odur ki, təbriklər və təşəkkürlər, Azərbaycan!
CAR-da keçirilmiş Dünya Çempionatında Argentina yığmasını 4:0 hesabı ilə məğlub etmiş komandaya böyük hesabla uduzmaq üçün heç də utandırıcı deyil. Mən səbirsizliklə iyunun 7-də Bakıda keçiriləcək növbəti qarşılaşmamızı gözləyirəm. Azərbaycan yığması Türkiyə ilə qarşılaşmada göstərdi ki, o, kritik məqamlarda özündə güc toplaya bilir. Düşünürəm, o artıq Qərbi Avropa səviyyəsinə yaxınlaşıb. Ola bilsin, bu, Berti Foqtsun rəhbərliyi ilə keçən ağır məşqlər nəticəsində mümkün olub. O, Almaniyada hər kəsin tanıdığı peşəkar və təcrübəli məşqçidir.

"СТРАНА ЯРКИХ КОНТРАСТОВ"
Посол Германии в Азербайджане Герберт Квелле о самом сильном государстве на Южном Кавказе, Старом городе и бакинских новостройках
Герберт Квелле в Азербайджане человек новый. К исполнению своих обязанностей на посту посла Германии в Баку он приступил всего несколько месяцев назад, в августе этого года. Дипломат со стажем, он проработал более двадцати лет в Министерстве иностранных дел Германии и дипломатических представительствах этой страны в Лос-Анджелесе, Претории, Гаване, Варшаве, Лондоне. Придает важное значение развитию отношений между Азербайджаном и Германией - как в двустороннем формате, так и в рамках Европейского союза.
Символично, что в дни верстки данного интервью посол находился с визитом в Гяндже и Гейгельском районе, на территории которого располагался город Хеленендорф, основанный в 1819 году немецкими переселенцами из земли Баден-Вюртемберг.  Именно с той даты, по мнению г-на Герберта КВЕЛЛЕ, и следует исчислять историю взаимоотношений между Азербайджаном и Германией.
- Господин Квелле, поздравляем вас с назначением на должность посла в Азербайджане. Каковы ваши первые впечатления от нашей страны?
- Спасибо. Я рад назначению в Азербайджан, поскольку сам хотел работать именно здесь. Ваша страна имеет большое региональное значение и является экономически самым сильным государством на Южном Кавказе.
Что касается моих впечатлений от Азербайджана, то на данный момент я не могу сказать чего-то, так как был лишь в Баку, близлежащих  городах (Сумгайыт, Гобустан), в Исмаиллы (наша беседа с послом состоялась до его поездки в  Гянджу и Гейгель. - Авт.). Но определенные мои ожидания, связанные с Азербайджаном, уже успели подтвердиться. Азербайджан - страна ярких контрастов, где современные достижения уживаются со старыми традициями. Старый город (Ичери шэхэр) окружен блестящими новостройками. Возможно, это нравится не каждому, но символизирует темпы развития страны с момента обретения ею независимости.
Я также узнал Азербайджан как светское государство. Доминирующее мусульманское большинство населения показывает пример высокой религиозной толерантности.
- Какие основные вопросы стоят на повестке двустороннего сотрудничества между нашими странами? Развитию какого направления вы как посол будете отдавать предпочтение?
- Почти двести лет назад первые немецкие поселенцы из современного Баден-Вюртемберга пришли в западную часть Азербайджана. Здесь они были сердечно приняты и обрели новую родину. Эти исторические связи по-прежнему являются для нас точкой отсчета в двусторонних отношениях. Немцы и немецкая продукция, между прочим, пользуются хорошей репутацией в Азербайджане. Я не сталкивался в вашей стране с  предубеждениями по отношению к Германии. Это делает жизнь и работу посла приятными.
В сфере культуры и образования я думаю о дальнейших мерах по продвижению немецкого языка в Азербайджане. Чем лучше знание немецкого, тем выше шансы на продолжение образования в Германии. Мы с удовольствием будем способствовать повышению квалификации молодых азербайджанцев, чтобы они впоследствии могли играть важную роль в политике, экономике и культуре Азербайджана. Причем здесь речь идет не только об академическом (университетском) образовании. В стране наблюдается высокая потребность в специалистах, начиная с техников и ремесленников и заканчивая квалифицированным персоналом в гостиничном и ресторанном бизнесе, который развивается высокими темпами. Благодаря системе немецкого профессионального образования нам есть что предложить вашей стране в этой области.
Говоря об экономических связях, в первую очередь в голову приходит энергетика. Германия и другие страны - члены ЕС бедны сырьем и зависимы от энергопоставок из-за рубежа. Эта зависимость, естественно, соответствует интересам стран-поставщиков. И Азербайджан здесь не исключение. Именно в отношениях ЕС и Азербайджана я вижу отличную возможность удовлетворить взаимные потребности с максимальной выгодой для обеих сторон. Немецкие энергетические концерны принимают здесь участие в различных проектах. Между прочим, комиссар ЕС по энергетическим вопросам Гюнтер Оттингер был ранее премьер-министром земли Баден-Вюртемберг. Он родом из родного региона первых немецких поселенцев в Азербайджане и неоднократно ссылался на этот факт, находясь в Азербайджане по приглашению президента Ильхама Алиева.
Как мне сказал президент        Ильхам Алиев, принимая мою верительную грамоту, помимо нефтяного и газового секторов Азербайджан хочет развивать с иностранной помощью и другие отрасли экономики. Я постоянно говорю моим здешним партнерам, что подготовка к созданию Германо-азербайджанской торговой палаты  в Баку затянулась - торговая палата была бы идеальным институтом для оказания содействия в диверсификации азербайджанской экономики. Отрадно, что все официальные лица заверяют меня, что они осознают высокое значение транспарентности в торговле, и в особенности правовых гарантий (сюда относятся таможенные и налоговые аспекты). Для мелких и средних немецких предприятий, являющихся позвоночником немецкой экономики, это определяющий фактор при принятии решения о создании бизнеса за рубежом, в частности при инвестировании.
Я также хотел бы коснуться вопроса политического сотрудничества. Ибо при развивающихся ассоциативных переговорах между ЕС и Азербайджаном политический диалог становится все важнее. Германия - самая густонаселенная и сильнейшая в экономическом плане страна ЕС. Мои азербайджанские друзья подчеркивают также политическую влиятельность ФРГ.  Поэтому мы со всей серьезностью подходим к диалогу с Азербайджаном, например, к обязательствам по второму приоритету активного плана ЕС -  Азербайджан, а именно - по укреплению демократического развития. Это требует уважительного, но в то же время открытого и откровенного разговора о прогрессе и существующих недостатках. Наше хорошее сотрудничество от этого только выиграет.
- Как вы знаете, Азербайджан находится в состоянии войны с соседней Арменией. Конфликт продолжается уже на протяжении почти 20 лет, и мирные переговоры так и не приносят результатов.  Какова позиция Германии относительно конфликта и как она может содействовать его урегулированию?
- Нагорно-карабахский конфликт несет с собой постоянные страдания для людей, которых он непосредственно затронул, и препятствие для развития всего региона. Распространенное мнение, что данный конфликт заморожен, я нахожу сомнительным, так как регулярно происходят инциденты на линии соприкосновения войск с ранеными и убитыми с обеих сторон.
Мир и стабильность на Южном Кавказе в европейских интересах. Поэтому Германия полностью поддерживает переговорный процесс между Азербайджаном  и Арменией в рамках МГ ОБСЕ. Механизм ОБСЕ обещает наиболее вероятный успех в поиске мирного решения. Мадридские принципы создали хорошую базу для поиска равновесия между принципами территориальной целостности и права народов на самоопределение. Германская позиция была всегда ясна: для нас являются действительными территориальные границы Азербайджана на момент его принятия в ООН. Наша твердая позиция также была выражена в резолюции Бундестага, принятой в мае 2009 года. Я очень надеюсь на долгосрочный прогресс в переговорах под эгидой ОБСЕ.
Помимо этого мне кажется также важным, чтобы общества обеих стран заблаговременно принимали участие в процессе разрешения конфликта и чтобы повышалось понимание пользы от мирного сосуществования. Я знаю, что легче сказать, чем сделать. Но, как показал исторический опыт, договоренности на уровне правительств становятся лишь в том случае осуществимыми и продолжительными, если за ними стоят народы. На мой взгляд, создание предпосылок для примирения и взаимопонимания лежит в зоне ответственности правительств. И начинать здесь никогда не поздно.
- Каковы, на ваш взгляд, перспективы вступления Азербайджана в ЕС?
- Насколько я знаю, Азербайджан до сих пор ни разу не высказывал желания вступить в ЕС. Соответственно этот вопрос на данный момент не стоит на повестке. Но лично я очень приветствую тот факт, что в этом году начались официальные ассоциативные переговоры между ЕС и Азербайджаном. Они сблизят наши страны. Надеюсь на их продолжительное продвижение. Безусловно, здесь будут сферы, в которых прогресс и понимание будут достигнуты быстрее, чем в других. Если Азербайджан по ходу успешных переговоров вознамерится вступить в ЕС, то ЕС определенно должен будет серьезно подойти к этому вопросу. Но я рассматриваю это как тему отдаленного будущего...
- И последний вопрос, который хоть и не касается двусторонних отношений непосредственно, но все же актуален в контексте наших отношений. Как вы оценили последнюю футбольную игру между сборными Азербайджана и Германии в Кельне?  Было бы также интересным узнать вашу оценку деятельности немецкого специалиста Берти Фогтса на посту тренера азербайджанской сборной в целом.
- К сожалению, вышеупомянутую игру я имел возможность посмотреть лишь на телеэкране, хоть и находился на момент ее проведения в Германии. Но зато я был три раза на стадионе имени Тофига Бахрамова и наблюдал  игры против Кувейта и Турции. 1:0 против Турции - великолепный результат не только для Азербайджана, но и Германии, которая укрепила, таким образом, свою лидирующую позицию в отборочной группе. Так что поздравляем и спасибо, Азербайджан! И проигрывать с большим отрывом команде, обыгравшей Аргентину со счетом 4:0 на ЧМ в ЮАР, вовсе не обидно. Я с нетерпением жду нашей следующей игры   7 июня в Баку. В игре против Турции азербайджанская команда показала, что может собраться с силами в критической ситуации. Мне кажется, она уже приблизилась к западноевропейскому уровню. Возможно, это происходит благодаря тяжелым тренировкам под руководством Берти Фогтса. Он опытный и профессиональный тренер, которого в Германии знает каждый.