Azərbaycan idmançıları il ərzində beynəlxalq turnirlərdə 800-dən artıq medal qazanıblar
2014-cü il Azərbaycan idmanı və idmançıları üçün uğur ili kimi yadda qaldı. Azərbaycan idmançıları il ərzində müxtəlif beynəlxalq turnirlərdə, ümumilikdə, 805 medal qazandı. Bu göstərici 2013-cü illə müqayisədə 25 medal çoxdur. Qazanılan medallardan 275-i qızıl, 255 gümüş, 275-i bürünc əyarlıdır. 2014-cü il həm də gələn il Bakıda keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarının təşkilatçılığı baxımından əlamətdar hadisələrlə yadda qaldı. Avropanın bir neçə ölkəsində Bakı - 2015 Avropa Oyunlarının təqdimat mərasimi keçirildi. Yarışlarda istifadə olunan idman qurğularının inşası son mərhələyə çatdı.
Hər il olduğu kimi 2014-cü ilin yekununda da Azərbaycan Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin başçısı İlham Əliyev idmançılar, məşqçilər və federasiya rəsmiləriylə görüş keçirib. Azərbaycan Prezidenti 2014-cü ili idmanımız üçün uğurlu il kimi qiymətləndirdiyini bildirib: "Bizim idmançılar ildən-ilə daha da çox medal qazanırlar. Bu il də istisna il olmamışdır. Beynəlxalq yarışlarda, dünya və Avropa çempionatlarında 805 medal qazanılmışdır və onlardan 275-i qızıl medaldır. Keçən ilə nisbətən yenə də medalların sayı artıb. Bu, həm onu göstərir ki, idmançılarımız daha da gözəl nəticələr qazanırlar. Medalların sayı, əlbəttə ki, bizi sevindirir. Çünki bu, idmanın inkişafının əsas göstəricisidir".
Dövlət başçısı xatırladıb ki, il ərzində Azərbaycanda bir neçə mötəbər beynəlxalq yarış keçirilmişdir: "Onlardan ikisi Avropa Çempionatıdır - bədii gimnastika və taekvando üzrə. Hər il Azərbaycanda beynəlxalq yarışlar keçirilir. Beləliklə, Azərbaycan bu sahədə də öz imkanlarını ortaya qoyur. Uğurlarımızın davamı, əlbəttə ki, təmin ediləcək. Buna əyani sübut olaraq, bu il Çində keçirilmiş yeniyetmələrin Yay Olimpiya Oyunlarını misal göstərmək olar. Bizim idmançılarımız bu Oyunlarda ən böyük və deyə bilərəm ki, tarixi qələbə qazanmışlar. Bu Oyunlarda 204 ölkə iştirak edirdi və Azərbaycan yeniyetmələri komanda hesabında 10-cu yerə layiq görülmüşlər. Bu, böyük tarixi nailiyyətdir. Bu uğuru gələcəkdə təkrarlamaq çətin olacaq. Ancaq biz buna çalışmalıyıq".
Prezident İlham Əliyev söyləyib ki, Avropa Oyunlarının keçirilməsi, eyni zamanda ölkəmizin gücünü göstərir: "Çünki ancaq güclü dövlətlər belə böyük tədbirləri, idman tədbirlərini keçirə bilərlər. Azərbaycan da güclü dövlətdir. Beynəlxalq aləmdə Azərbaycan çox böyük hörmətə malik olan bir ölkədir. İdman aləmində isə qeyd etdiyim kimi, idmana rəhbərlik edən bütün vəzifəli şəxslər Azərbaycanın uğurlarından danışırlar. Ona görə bu Oyunlar bizə imkan verəcək ki, Azərbaycanı olduğu kimi dünyaya təqdim edək və bir daha göstərək ki, gənc müstəqil Azərbaycan böyük uğurlara imza atır, dünyaya açıqdır, ölkəmiz müasirdir, eyni zamanda öz tarixinə, mədəni köklərinə bağlıdır, ölkəmizdə təhlükəsizlik tədbirləri yüksək səviyyədə təmin edilir".
Prezident İlham Əliyev müxtəlif beynəlxalq yarışlarda fərqlənən, ölkəmizdə idmanın inkişafına töhfə verən bir qrup idmançı və idman mütəxəssisinə yeni mənzillərin orderlərini təqdim edib.
İdmanda yüksək nailiyyətlər göstərən Elsevər Quliyev, Elvin Əhmədli, Əkbər Fərəcov və Cəsarət Əhmədov Milli Olimpiya Komitəsinin prezidentinin fəxri fərmanları ilə təltif edildilər. Respublikamızda idmanın inkişafında xidmətləri olan Rafiq Həsənova və Məmməd Hüseynova Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdlərinin verilməsi haqqında sənədlər təqdim olundu.
2014-cü ildə güləşçilərimiz, gimnastlarımız, karateçilərimiz nəticələrini daha da yaxşılaşdırdı. "Qarabağ" futbol klubu Avropa Liqasının qrup mərhələsinə adladı, millimizin baş məşqçisi Berti Foqts istefa verdi.
Beləliklə, "R+" 2014-cü ilin idman hadisələrini xatırlayır.
Bakı - 2015
Avropanın 5 müxtəlif şəhərində Avropa Oyunlarının təqdimatı keçirildi. Təşkilatçılar yarışın sponsorlarını müəyyənləşdirdi. Mötəbər oyunları yayımlamaq üçün xarici TV-lərlə müqavilələr imzalandı. 2014-cü ildə Avropa Oyunlarının açılış və bağlanış mərasimlərinin hazırlığına başlandı. 6000-dən çox idmançını qəbul edəcək Azərbaycanda idman qurğularının inşası son mərhələyə çatdı.
Azərbaycanda ən çox sevilən idman növündə bir sıra dəyişikliklər baş verdi. Milli komanda "Avro - 2016"nın seçmə mərhələsində ardıcıl 3 görüşdə məğlub oldu. Uğursuzluqdan sonra baş məşqçi Berti Foqts istefa verdi. AFFA yığmanı müvəqqəti olaraq Mahmud Qurbanova tapşırdı. Onun rəhbərliyi altında yığmamız Norveçə məğlub oldu. İlin sonunda AFFA xorvat məşqçi Robert Prosineçkini yığmada baş məşqçi vəzifəsinə təsdiqlədi.
Avrokuboklarda ən çox oyunu "Neftçi" və "Qarabağ" keçirdi. Ağ-qaralar pley-off mərhələsində Serbiyanın "Partizan" klubuna uduzmaqla qrup mərhələsinin bir addımlığında dayandı. Ağdamın "Qarabağ" klubu isə ölkə futbolunda yeni səhifə açdı. Qrup mərhələsinə adlayan Qurban Qurbanovun komandası ilk dəfə səfərdə qələbə qazandı, ilk dəfə 6 xal topladı.
2014-cü ilin əsas idman hadisələrindən biri 2020-ci ildə keçiriləcək Avropa Çempionatıyla bağlı oldu. UEFA qrup mərhələsində 3 oyunun və 1 pley-off matçının Azərbaycan paytaxtında keçiriləcəyini rəsmən təsdiqlədi. Bu ölkə futbolunda Bakıda keçirilən ən böyük yarış olacaq.
2014-cü il Azərbaycan Güləş Federasiyası üçün növbəti uğurlu illərdən biri olub. Yığma komandalarımız iştirak etdikləri beynəlxalq turnir və çempionatlarda yüksək nailiyyətlər əldə ediblər. Güləşçilərimiz 2014-cü ildə iştirak etdikləri rəsmi beynəlxalq yarışlarda 27 qızıl, 22 gümüş, 16 bürünc - toplam 65 medal qazanıb. Bunların 28-i yeniyetmə güləşçilərin payına düşür. Yeniyetmə güləşçilərimiz Avropa və Dünya çempionatlarında, II Olimpiya Oyunlarında 13 qızıl, 9 gümüş, 6 bürüncə sahib çıxıblar. Gənc güləşçilərimizin də rəsmi yarışlarda iştirakı onların uğurlu çıxışı ilə yadda qalıb. Belə ki, gənclərimiz Avropa və Dünya çempionatında 10 qızıl, 5 gümüş, 5 bürünc medal qazanmaqla ötən ildəki uğurlu nəticələrini davam etdiriblər. Böyüklərdən ibarət yığma komandalarımız isə, 4-ü qızıl, 8-i gümüş, 5-i bürünc olmaqla, 17 medal qazanıblar. Güləşdə ilin əsas qəhrəmanı isə Hacı Əliyev olub. İdmançımız 2014-cü ildə həm Avropa, həm də dünya çempionluğunun sevincini yaşayıb.
Ötən il Azərbaycan Gimnastika Federasiyası üçün uğurlu keçdi. Milli Gimnastika Arenasının açılışı ilin yaddaqalan hadisəsi oldu. Bu mükəmməl arenada yaradılmış şərait nəinki idmançılarımızın məşqləri üçün, həm də gimnastikanın 6 növü üzrə yerli və beynəlxalq yarışların təşkili üçün əlverişlidir. Təsadüfi deyil ki, dünyanın müxtəlif qitələrindən bura təlim-məşq toplanışlarına gəlirlər. Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan Çempionatının təşkilindən sonra, iyun ayında burada gimnastikanın bu növü üzrə Avropa Çempionatı keçirildi və bu tədbir mütəxəssislər və Avropa Gimnastika İttifaqının rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirildi.
Bakıda bədii gimnastika üzrə məşqçilər üçün Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (BGF) Akademiyası təşkil olundu.
Bu il gimnastlarımız öz medallarıyla bizi sevindirməyə davam etdilər. Belə ki, bədii gimnastika üzrə gənc gimnastlarımız ilk dəfə olaraq komanda hesabında Avropa Çempionatında bürünc medal qazandılar. Böyük gimnastlarımız da onlardan geridə qalmadı. Qrup hərəkətləri komandamız da ilk dəfə olaraq, Avropa Çempionatında 3 top - 2 lent ilə çıxışlarına görə gümüş medal qazandılar.
Qadın idman gimnastikasında Azərbaycan üçün ilk medalı Avropa Birinciliyində dayaqla tullanma hərəkətlərinə görə ikinci yerdə qərarlaşan Anna Pavlova gətirdi. O, həmçinin Dünya Kubokundan da ilk medalı qazandı. Sloveniyanın paytaxtında keçirilən yarışlarda müxtəlif hündürlüklü qollarda hərəkətlərinə görə o, qalib oldu.
Kişi idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokundan ilk medalı isə Oleq Stepko gətirdi. Xorvatiyanın Osiek şəhərində təşkil olunan yarışda paralel qollardakı hərəkətinə görə o, 3-cü yerdə qərarlaşdı. Bolqarıstanın Borovets şəhərində aerobika üzrə komandamız fərqlənərək, ilk dəfə olaraq Dünya Kubokunun fəxri kürsüsünə (bürünc medal) yüksəldi.
Oleq Piunov və İlya Qrişunin də batut üzrə Dünya Kubokundan ilk medalımızı Portuqaliyada 3-cü olaraq əldə etdilər.
2014-cü il ərzində gimnastlarımız 42-si qızıl, 30-u gümüş və 42-si bürünc olmaqla 114 medal əldə etdilər. Bu medalların böyük hissəsi (68) bədii gimnastikanın payına düşür. Ötən il ölkəmizin bayrağı daha çox Jalə Piriyeva və Marina Durundanın şərəfinə qalxdı. Hesabında ən çox qızıl olan Marina Durunda Avropa Oyunlarının səfiri seçildi. Böyüklərdən ibarət yığma komandamız 2014-cü ili Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının qrup komandalarının reytinqində (çoxnövçülük) 3-cü yerdə başa vurdu.
Gələn il bizi gimnastikanın 6 növü üzrə yarışların keçiriləcəyi Avropa Oyunları, Dünya və Avropa Çempionatları və digər tədbirlər gözləyəcək.
Başa çatan ildə kişi boksçular arasında Avropa və Dünya Çempionatı olmadı. İlin ən yaddaqalan uğuru qadın boksuyla bağlıdır. Yelena Vıstropova Avropa Çempionatında qızıl, Dünya Çempionatında isə bürünc medala layiq görüldü.
Voleybol
Qadın voleybolçulardan ibarət Azərbaycan millisi Dünya Çempionatında uğurlu çıxışla yadda qaldı. Millimiz qrupdan çıxaraq növbəti mərhələdə mübarizə aparmaq imkanı qazandı. Yekunda mükafatçılar sırasında yer almasaqda, komandamızın çıxışı müsbət qiymətləndirildi. Yığma mundialı 15-ci pillədə başa vurdu.
Taekvando
İdmanın bu növündə gənclərdən ibarət komanda bir sıra uğurlar qazandı. İdmançılarımız Qran-pri turnirlərində yaxşı nəticə göstərdi. İlin ən böyük uğuru Radik İsayevin böyüklərin Avropa Çempionatında qızıl medal qazanması oldu.
Rusiyanın Çelyabinsk şəhərində keçirilən cüdoçuların Dünya Çempionatı Azərbaycan yığması üçün fiaskoyla yadda qaldı. Hacıağa Hacıəhmədovun rəhbərlik etdiyi komandamız Vətənə mükafatsız qayıtdı. Cüdoçu İlham Zəkiyev paraolimpiyaçıların Avropa Çempionatında 5-ci dəfə qızıl medala layiq görüldü.
Sambo
Avropa Oyunlarına daxil edilən sambo idman növündə ən böyük uğur Dünya Çempionatına təsadüf etdi. Amil Qasımov (74 kq) qızıl, Ağasif Səmədov (52 kq) gümüş, Emil Həsənov (68 kq) isə bürünc medala layiq görülüb.
SOCAR-Azərbaycan şahmat klubu Avropa Kubokunda maksimum nəticəylə çempionluq sevinci yaşadı. Təmsilçimiz 7 görüşdə 7 qələbə qazanmaqla rəqibləri üçün əlçatmaz oldu. Şəhriyar Məmmədyarov Mixail Talın xatirəsinə həsr edilən blits turnirində qələbə qazandı. Teymur Rəcəbov Pekində keçirilən İntellektual Oyunlarda bir gümüş və bir bürünc medala sahib çıxdı. Azərbaycan millisi şahmat olimpiadasına uğurlu start götürsə də, yekunda 5-ci oldu. Bu millinin tarixində ən yaxşı nəticə kimi yadda qaldı.
Avtomobil yarışları
Bakı Kristal Zalında Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən "VI Challenge Azerbaijan" yarışında yüksək sürət, adrenalin, qeyri-adi tryuklar tamaşaçılara həyəcanlı anlar yaşatdı.
Gənclər və İdman Nazirliyi "Formula-1" ilə 7 illik müqaviləyə imza atdı. Bununla, Azərbaycan keçmiş SSRİ-də Rusiyadan sonra "Formula-1" yarışının "Qran-pri" mərhələsini keçirəcək ikinci ölkə olacaq.
Azərbaycan karateçilərinin 2014-cü ildə ilk böyük uğuru Finlandiyanın Tampere şəhərində böyüklərin 49-cu Avropa Çempionatına təsadüf etdi. Fərdi kumite yarışlarında Şahin Atamov (84 kq) və Niyazi Əliyev (67 kq) gümüş medalları, Nuranə Əliyevanın isə (50 kq) bürünc mükafatı ilə birlikdə ümumi nəticədə Azərbaycan medal qazanan ölkələr arasında 4-cü pilləyə yüksəlib. Komanda yarışlarına gəldikdə isə Azərbaycan karateçiləri bütün rəqiblərini məğlub edərək, fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb.
2014-cü İLİN YEKUNLARINA GÖRƏ AZƏRABAYCANIN ƏN YAXŞI KOMANDALARI VƏ İDMANÇILARI (GƏNCLƏR VƏ İDMAN NAZİRLİYİNİN RƏYİNƏ GÖRƏ)

Azerbaijani sportsmen won more than 800 medals in international tournaments in 2014
The year 2014 will be remembered for its brilliant wins and significant events in Azerbaijani sport. Last year Azerbaijani sportsmen won 805 medals (25 more than in 2013) - 275 gold, 255 silver and 275 bronze.
Last year will also be remembered for a number of significant events in preparing for the upcoming First European Games in Baku. Baku-2015 promotion ceremonies have been held in several European countries, and the construction of the sports facilities for the Olympiad is in its final stages.
In keeping with tradition, Azerbaijan's president and chairman of the National Olympic Committee Ilham Aliyev had a meeting with the sportspeople and trainers. Azerbaijan's president assessed 2014 as a successful year in our sporting activities: "From year to year our sportsmen have been winning more and more medals. This has been no exception. At international competitions, world and European championships they have won 805 medals, including 275 gold ones. The number of medals has risen again compared with last year. This also indicates that our sportspeople are trying to achieve the best results they can. We are naturally pleased about the number of medals, since this is the main indicator that sport is continuing to develop."
Ilham Aliyev recalled that a number of prestigious competitions had been held in Azerbaijan over the last year: two of them were the European artistic [rhythmic] gymnastics and taekwondo championships. International competitions are being held in Azerbaijan every year. Thus, Azerbaijan is able to show what it has to offer in this sphere. We shall naturally make sure that we go on with these successes. The Youth Summer Olympic Games in China in 2014 may be cited as an obvious example of this. At these games our sportsmen won the greatest and, it may be said, a historic victory. Young Azerbaijani men and women occupied 10th place in the team score in these games in which 204 countries took part. That is a great, historic achievement. It will be hard to repeat that success in the future. But we should strive to do it, the president said.
President Ilham Aliyev said that holding the First European Games was also an indicator of the might of Azerbaijan: "Since only strong states are able to hold such major events, such sports events. Azerbaijan is a country that enjoys great respect in the international arena. In the world of sport, as I have mentioned, all officials in charge of sport talk about Azerbaijan's successes. Therefore these Games will allow Azerbaijan to show the world what it is really like and to demonstrate once more that a young, independent Azerbaijan is achieving great successes, is open to the world, that our country is a modern one, while remaining attached to its history and cultural roots, and that there is tight security in our country."
President Ilham Aliyev presented a group of sportsmen and sports experts who had distinguished themselves at various international competitions with the deeds for new flats.
Elsevar Quliyev, Elvin Ahmadli, Akbar Faracev and Casarat Ahmadov, who achieved the top results, were awarded an honorary certificate of the National Olympic Committee. For their services to the development of sport, Rafiq Hasanov and Mammad Huseynov were presented with documents granting them personal pensions from the president of the Republic of Azerbaijan.
In 2014, our wrestlers, gymnasts, and karatekas improved their results. The "Qarabag" football team attained the League of Europe level in the group qualifying stage, the chief coach of the national football team, Berti Vogts stepped down.
This is how Regionplus recalls the main sports events of 2014.
European Games 2015
The promotion of the European Games took place in five different cities in Europe. The organisers determined who should sponsor the competitions. Contracts were concluded with foreign TV stations to broadcast the Games live. In 2014 preparations for the Games' opening and closing ceremonies began. The last stage in the construction of the sports facilities in Azerbaijan, which are to welcome more than 6,000 sportsmen, was started.
A number of changes have occurred in Azerbaijan's favourite sport. The national team was beaten three times in a row in the qualifying stages of the Euro-2016 championships, after which its chief trainer Berti Vogts resigned. The AFFA [Association of Football Federations of Azerbaijan] has temporarily put Mahmud Qurbanov in charge of the team, under whose management it was defeated by Norway. At the end of the year, the Croatian professional footballer Robert Prosinecki was appointed the team's chief coach.
"Neftci" and "Qarabag" played the largest number of European Cup matches. After conceding defeat to "Partizan" from Serbia, the white and blacks came to a halt just a step away from the group qualifying stage. The "Qarabag" club from Agdam opened a new page in Azerbaijani football. Qurban Qurbanov's trainees managed to make it into the Europa League group qualifying stage.
One of the main sporting events of 2014 was linked to the European Championships 2020. UEFA has officially confirmed that three games in the group qualifying stage and one match in the play-off are to be held in the Azerbaijani capital. These matches in Baku will become major football competitions in the country's history.
The year 2014 has been yet another successful one for the Wrestling Federation of Azerbaijan. All in all, Azerbaijani wrestlers won 65 medals - 27 gold, 22 silver and 16 bronze. Of these, the junior wrestlers won 28 (13 gold, nine silver and six bronze), which they brought back from the World and European championships and II Youth Olympic Games. The successful performances of the young wrestlers are also worthy of mention.
After winning 10 gold, five silver and five bronze World and European Championship medals, they have gone on to perpetuate last year's successes. The adult team added 17 medals (four gold, eight silver and five bronze) to the total winnings. The top sportsman in this type of sport was Hazi Aliyev, who became the European and World Champion in 2014.
Last year was a successful one for the Azerbaijani Gymnastics Federation as well. The opening of the National Gymnastics' Arena was a particularly noteworthy event. The conditions created at that arena are appropriate for the conducting of local and international competitions in six types of gymnastics. It is no accident that sportspeople from different continents come here to coach and train their teams. After organising a test-tournament for the Azerbaijani championships in artistic gymnastics in June, the European Championships in this type of sport were held here. Experts and the management of the European Union of Gymnastics gave the competitions a high assessment.
The Academy of the International Federation of Gymnastics for Trainers has also been set up in Baku.
This year our gymnasts continued to make us happy with their successful performances. Thus, the rhythmic gymnastics junior team became bronze award winners in the European championship in the team rating for the first time.
The adult sportswomen were not far behind them, also winning silver medals for the first time in performances with three ribbons ad two balls.
Anna Pavlova, who won the silver in the vaulting, won the first medal for Azerbaijan in the women's sporting gymnastics in the European Championships. Besides this, she won Azerbaijan's first medal in a regular stage of the World Cup in the Slovenian capital Ljubljana in performances on the parallel bars.
Oleg Stepko won the first medal in the World Cup sporting gymnastics competitions for men. At the competitions held in the Croatian town of Osijek he took third place for his performance on the parallel bars. The Azerbaijani aerobics team also won a bronze medal for the first time at the World Cup in the town of Vorobec (Bulgaria). In Portugal Oleg Puinov and Ilya Grishunin managed to make the third step on the podium of honour, after winning medals in the World Cup competitions.
All in all, the gymnasts won 114 medals in 2014 - 42 gold, 30 silver and 42 bronze, the greater part being won for artistic gymnastics. The Azerbaijani flag was raised most of all in honour of Jala Piriyeva and Marina Durunda. With more gold medals to her name than anyone else, Marina Durunda was chosen as the envoy for the European Games. Azerbaijan's main artistic gymnastics' team completed the year in third place in the team ratings for the mixed events of the International Federation of Gymnastics.
Next year competitions in six types of gymnastics await us at the European Games, as well as World and European championships and other contests.
There were no World and European championships for men this year. The most memorable attainment was in the women's boxing, where Yelena Vistropova became European champion and won the bronze medal at the World Championship.
Volleyball
The women's national team of Azerbaijan performed successfully at the World Championship. Managing to get through the qualifiers, the girls obtained the right to play in the second round of the qualifying stages. The team ended up in 15th place, but was regarded as playing well.
The youth team attained a number of successes in this type of sport. Our sportsmen managed to get a good result at the Grand Prix tournament. Radik Isayev, who won the gold medal at the European Championship among the adults, achieved the greatest success.
At the World Championship held in the Russian city of Chelyabinsk the Azerbaijani team suffered a fiasco. Headed by Haciaga Haciahmadov, the Azerbaijani team returned home without any awards. At the European Championship for Para-Olympians Ilham Zakiyev was awarded the gold medal for the fifth time.
Sambo
In this type of sport, which has been included in the European Games' programme, our sportsmen achieved the greatest success at the World Championship where Amil Qasimov (74 kg) and Agasaf Samadov (52 kg) won silver medals, and Emil Hasanov (68 kg) became a bronze medallist.
Chess
At the European Cup, the "SOCAR-Azerbaijan" chess club had the pleasure of becoming champions, winning all seven games, Sahriyar Mammadyarov won the Mikhail Tal Memorial Rapid Chess Tournament. At the World Mind Games in Beijing, Teymur Racabov won the silver and bronze medals. After starting off the Chess Olympiad successfully, the Azerbaijani team ultimately won fifth place. But this was the best result in the team's history.
Motor racing competitions
Organised by the Azerbaijan Automobile Federation, the VI Challenge Azerbaijan competition with its extremely high speeds and unusual stunts gave the spectators something really exciting to watch. The Ministry of Youth and Sport has signed a contract on holding Formula-1 competitions in Baku. Thus, Azerbaijan itself will become the second country after Russia on the territory of the former Soviet Union to host Formula-1 races.
Azerbaijani karatekas attained their first major success of 2014 at the European Championship for adults in the Finnish city of Tampere. In the competitions for individual kumite [free-style sparring] Sahin Atamov (84 kg) and Niyazi Aliyev (67 kg) won silver medals, while Nurlana Aliyeva (50 kg) became a bronze medallist. As a result, Azerbaijan took fourth place among the medal-winning countries. In the team competitions, Azerbaijani karatekas reached the highest step on the podium, after beating all their rivals.
THE BEST SPORTSMEN AND TEAMS IN AZERBAIJAN BY 2014 RESULTS
(ACCORDING TO THE FIGURES OF THE MINISTRY OF YOUTH AND SPORT)
The best team of the year
Azerbaijan's women's volleyball team
The best football team
"Qarabag"
The "golden" 10 sportsmen
Hazi Aliyev (free-style wrestling, European and World champion)
Mariya Stadnik (women's wrestling, bronze medallist at the World Championships and European champion)