Əsərlərini yalnız barmaqları ilə çəkən rəssam Sabir Çopuroğlu rəsmləri üçün neft boyalarını ilk dəfə Bayıldan əldə edib
200 qram neft, həl­le­dici və təb - azər­baycan­lı rəs­sam Sa­bir Ço­pu­roğlu­nun əsl şe­devr ya­rat­ma­sı üçün bun­lar ki­fay­ət edir. Sən de­mə, bej-qəh­vəyi pa­li­t­ra ənə­nə­vi par­laq boy­a­la­rı əvəz­lə­mək, ge­niş emo­siy­a­lar qam­­­ma­sı ifa­də et­mək iq­ti­da­rın­da imiş. Bu rəs­sa­mın əl­lə­rin­də "qa­ra qı­zıl" qəh­vəyi rə­ng­in bütün ça­lar­la­rı­nı alır.
Nef­tlə ya­rat­maq Azər­baycan üçün ki­fay­ət qə­dər rəm­zi mə­na kəsb edir. Azər­baycan, hə­m­çi­nin Gürcüs­tan Rəs­sam­lar it­ti­faq­la­rı­nın üzvü Sa­bir ÇOPUROĞLU "R+"a müsa­hi­bə­sin­də bu qey­ri-adi incə­sə­nət sa­hə­si­ni necə se­ç­mə­sin­dən da­nı­şıb.
- Necə ol­du ki, rəs­sam ol­du­nuz və nef­tlə rəsm çək­mək ki­mi ye­ni rəs­sam­lıq tex­ni­ka­sı­nı kəşf et­di­niz?
- Mən Gürcüstan­da, Bor­ça­lı ray­o­nu­nun An­qe­ra­van kən­din­də doğul­mu­şam. Hər şey­lə ma­raq­la­nan, bir yer­də qə­rar ta­pa bil­məy­ən uşaq idim. Ya­dım­da­dır, bir də­fə oy­naq­la­rın­da ağrı­lar olan nə­nə­mə kim­sə Azər­baycan­dan müa­licə­vi Naf­ta­lan nef­ti gə­tir­miş­di. Hər kə­sin gözündən yayı­na­raq əli­mi bu qa­tı, qəh­vəyi məh­lu­lun içə­ri­si­nə sal­dım və di­var­da ovucu­mun iz­lə­ri­ni qoy­mağa baş­la­dım. On­da nə­nəm yax­şıca payı­mı ver­miş­di. Hə­min döv­rdə Ti­f­li­s­də iş­ləy­ən va­li­deyn­lə­rim baş ve­rən­lər­dən xə­bər tut­du­q­da mə­nə rə­ng­li qə­ləm­lər və şə­kil çək­mək üçün al­bom gön­dər­miş­di­lər. Bu­nun­la da, bütün günü az qa­la fa­si­lə­siz şə­kil çək­məyə baş­la­dım. Tə­bii ki, ar­tıq or­ta mək­tə­bi bi­tir­dik­dən so­nra han­sı pe­şəyə yiy­ə­lə­nəcəy­im­lə bağlı su­al ak­tu­al­lığı­nı itir­miş­di. Əzim Əzim­za­də adı­na Rəs­sam­lıq Mək­tə­bi­nə qə­bul olun­maq ar­zu­su ilə Ba­kıya yol­lan­dım. Am­ma tə­əssüf ki, bəx­tim gə­tir­mə­di - im­ta­ha­na gecik­miş­dim. Nə­ticə­də, Ba­kı Döv­lət Tə­s­vi­ri İncə­sə­nət Mək­tə­bi­nə qə­bul olun­maq qə­ra­rı­na gəl­dim. Ora­da məş­hur Azər­baycan hey­kəl­tə­ra­şı və rəs­sa­mı Ham­let Mu­sa­y­ev­­dən dərs al­dım. Ti­f­li­s­də isə Zu­rab Se­ra­te­li və Me­rab Berd­ze­ne­ş­vi­li ki­mi ta­nın­mış us­ta­lar­la uzun müddət ünsiyyət­də ol­dum və bi­rgə ça­lış­dım. 90-cı il­lə­rin əv­vəl­lə­rin­də Ba­kıya kö­ç­­mək qə­ra­rı­na gəl­dim.
- Ba­kı­da karye­ra­nız necə qu­rul­du? Hə­min dövr Azər­baycan üçün ki­fay­ət qə­dər ağır dö­nəm­lər idi.
- Hə­qi­qə­tən də, on­da Azər­baycan ağır günlə­ri­ni ya­şayır­dı. Çö­rək pu­lu qa­zan­maq la­zım idi. Ba­ha­lı boy­a­lar, fır­ça­lar al­maq üçün isə pul yox idi. Elə o an­da uşaq­lı­q­da nef­tlə rəsm çək­­mək­lə bağlı ya­şa­dığım uğur­suz təcrübəm ya­dı­ma düşdü. Bayı­la yol­lan­dım və ora­da­kı göl­mə­çə­lər­dən xam nef­ti əl­lə­rim­lə ve­d­rə­lə­rə yığ­mağa baş­la­dım. Nef­ti evə gə­tir­dim və düşünməyə baş­la­dım: nef­tlə ka­ğız üzə­rin­də necə iş­ləy­im ki, o, axıb get­­mə­sin? Axı, neft tə­miz hal­da rəsm işi­nə ya­ra­mır. Çünki bu hal­da o, pis qu­ruy­ur. Uzun-uza­dı ek­s­pe­ri­men­t­lər­dən so­nra onu buğa ver­mək qə­ra­rı­na gəl­dim. Bu­xar la­zım­sız mad­­də­lə­rin bu­xar­lan­ma­sı­na kö­mək edir və nə­ticə­də, al­ba­lı mürəb­bə­si­nin si­ro­pu­nu xa­tır­la­dan kon­sen­t­rat qa­lır. Əl­də et­diy­im mad­dəyə rəs­sam­lıq la­kı da əla­və et­dim və iş­lə­məyə baş­la­dım. Ye­ri gəl­miş­kən, bu kəş­fim­dən, de­mək olar ki, dər­hal so­n­ra ix­ti­ra­mı pa­ten­t­ləş­dir­dim. Mən fır­ça­lar­dan is­ti­fa­də et­mir və bir­mə­na­lı ola­raq, bar­maq­la­rım­la çə­ki­rəm. Odur ki, ya­rat­dığım hər bir rəsmdə mə­nim bar­maq iz­lə­rim qa­lır. Bun­dan baş­qa, heç za­man il­kin es­kiz və ya lay­i­hə çək­­mi­rəm - yal­nız tə­bi­mə gü­və­ni­rəm.
- Ma­raq­lı­dır, ilk "neft"li şə­kil­lə­ri­ni­zi nəyə həsr et­mi­si­niz?
- Doğma və­tə­nim olan Bor­ça­lıya və Xə­zər də­ni­zi­nə: tə­bi­ət, neft bu­ruq­la­rı və də­niz mən­zə­rə­si. Hər ax­şam rəs­sam­la­rın top­laş­dıq­la­rı "Tor­qo­vıy" ad­la­nan əra­ziyə yol­la­nır, neft­dən çək­diy­im rəsmlə­ri­mi nüma­y­iş et­di­rir­dim. Bu, hər kəs üçün ye­ni­lik idi. Əcnə­bi­lər gördüklə­rin­dən da­ha çox təccüblə­nir­di­lər. Ək­sər əsər­­­lə­ri­mi məhz əcnə­bi­lər alıb­lar.
- Necə ol­du ki, məş­hur­luq qa­zan­dı­nız?
- 2006-cı il­də Er­vitt-Xornda (Şi­ma­li Reyn, Ve­s­t­va­liya) ke­çi­ri­lən Rəs­sam­la­rın Bey­nəl­xalq Sim­po­zi­u­mu­na də­vət al­dım. Ora­da dünya­nın 16 öl­kə­sin­dən 30-dan ar­tıq rəs­sam və hey­kəl­tə­raş iş­ti­rak edir­di. Sim­po­zi­um­da nef­tlə çək­diy­im "Xə­zər sim­fo­niy­a­sı" rə­s­mi­mə gö­rə bi­rinci də­rəcə­li dip­lo­mat­la müka­fat­lan­dı­rıl­dım. Ya­dım­da­dır, təd­bir­də ta­nı­ma­dığım bir al­man mə­nə ya­xın­la­şa­raq bil­dir­di ki, bir vax­tlar ba­ba­sı Ba­kı­da neft ya­tağı­na sa­hib imiş. Al­man bu üzdən əsər­lə­ri­min ona çox ya­xın ol­duğu­nu, rəm­zi mə­na da­şı­dığı­nı söy­lə­di. O mə­ni evi­nə də­vət et­di, atı­nın rə­s­mi­ni ya­rat­mağı­mı is­tə­di. Həy­ət­də töv­lə var idi və ora­da gö­zəl, yax­şı qul­luq görmüş at­lar sax­la­nı­lır­dı. Rəsmlə­rim ye­ni ta­nı­şı­mın çox xo­şu­na gəl­di və o, əsər­lə­ri­mi öz kol­lek­siy­a­sı­na əla­və et­di. 2007-ci il­də Ba­kı­nın İs­tiq­lal mu­zey­in­də Xoca­lı faci­ə­si­nə həsr olun­muş fər­di sə­rg­im ke­çi­ril­di. Bir il so­nra Rəs­sam­la­rın Bey­nəl­xalq Sim­po­zi­u­mu­na qa­tıl­maq üçün ye­ni­dən Al­ma­niy­aya yol­lan­dım. Bu fo­rum­da iş­ti­rak edən ye­g­a­nə azər­baycan­lı idim. Neftdən çək­diy­im rəsmlər çox­la­rı­nın ma­rağı­na sə­bəb ol­muş­du. Rəsmlə­rim­dən iki­si­ni Lib­ştadt və Myun­ster şə­hər­lə­ri­nin bur­qo­mistrlə­ri­nə hə­diyyə et­dim, qa­lan­la­rı isə rəs­sam sə­nə­ti hə­və­s­kar­la­rı tə­rə­fin­dən alın­dı. Rəs­sam­lıq tex­ni­kam ziy­a­rət­çi­lə­ri o qə­dər ma­raq­lan­dır­mış­dı ki, elə ta­ma­şa­çı­la­rın göz­lə­ri qar­şı­sın­daca bir ne­çə rəsm çək­mə­li ol­muş­dum.
2009-cu ilin iy­u­nun­da isə 70-dək əsə­rim Ba­kı­da ke­çi­ri­lən yu­bi­ley "Xə­zər neft-qaz" bey­nəl­xalq sə­rg­i­sin­də nümay­iş et­di­ri­lib. Bu sə­rgi Xə­zə­rin neft ya­taq­la­rı­nın miqyas­lı şə­kil­də iş­lən­mə­si­nin əsa­sı­nı qoy­muş "Əs­rin müqa­vi­lə­si"nin im­za­lan­ma­sı­nın 15-ci il­dönümünə həsr edil­miş­di.
Bu il isə Ak­tau Mil­li mu­zey­in­də (Qa­za­xı­s­tan) fər­di sə­rg­im ke­çi­ri­lib. Ye­ri gəl­miş­kən, qar­şı­dan gə­lən il­də Al­ma­niya və Türkiy­ə­də də fər­di sə­r­g­i­lə­rim olacaq.
- Nef­tlə ya­na­şı, adi boy­a­lar­dan da is­ti­fa­də edir­si­niz?
- Neft məh­lu­lu­na ak­ril, tem­pe­ra və ya yağlı boy­a­lar qa­tı­ram. Nə­ticə­də, neft qa­rı­şıq­lı şə­kil­lər alı­nır. Am­ma şəx­sən mə­n tə­miz neft rə­ng­i­ni se­vi­rəm - qa­tı, par­laq­lığı olan qəh­vəyi rə­ngi. Nef­tin rə­ngi tor­pağı­mı­zın, qəh­vəyi isə münbit­liy­in rə­ng­i­dir. Ha­zır­da nef­tlə çə­kil­miş 500-dən ar­tıq rə­s­mim var. On­la­rın ara­sın­da mə­nim üçün ən doğma olan­la­rı "Ab­şe­ron", "Bor­ça­lı", "Azər­baycan nef­ti", "Qə­dim türklər", "At mu­rad­dır" se­riy­a­la­rı­dır. Əsər­lə­ri­min böyük bir his­sə­si ABŞ, Böyük Bri­ta­niya, İs­pa­niya, Fran­sa, Bel­çi­ka, Al­ma­niya, Tür­kiyə, İran, Mi­sir, Ya­po­niya ki­mi öl­kə­lər­də fər­di kol­lek­siy­a­lar­da yer alır. Naf­ta­lan­da isə meh­man­xa­na­lar­dan bi­ri ta­ma­mi­lə mə­nim rəsmlə­rim­lə bə­zə­di­lib. Ora­da düz 250 əsə­rim var.
- Bəs, bir rə­s­min çə­kil­mə­si üçün ne­çə qram neft tə­ləb olu­nur?
- Hər şey işin həcmin­dən ası­lı­dır. Mə­sə­lən, or­ta­ölçülü rəsm 200-300 qram nef­tə əmə­lə gə­lir.
- Tə­lə­bə­lə­ri­niz var­mı? Bu qey­ri-adi sə­nə­ti­ni­zi ki­mə­sə ötürürsü­nüzmü?
- Ki­çik oğlum Rə­him də rəs­sam­dır. Bu il Ba­kı­da Rəs­sam­lıq Aka­de­miy­a­sı­nı bi­ti­rib. Ar­tıq o, nef­tlə rəsm çək­məy­in tex­ni­ka­sı­nı öy­rə­nir.
- 2015-ci ilə az qa­lır. Neftdən əsər­lər ya­ra­dan rəs­sa­mın oxucu­la­rı­mı­za ar­zu­su nə­dir?
- Hər şey­dən öncə hər kə­sə sağlam­lıq və da­xi­li ra­hat­lıq ar­zu­layı­ram. Yə­qin ki, ha­zır­kı həy­əcan­lı dövrümüzdə ən vaci­bi bu­dur. Əg­ər pu­­lun yox­dur­sa, am­ma sağlam­lığın var­sa, hər za­man çö­rək­pu­lu ta­pa bi­ləcək­sən. Mə­nə­vi har­mo­niya isə həy­at­da asan, sər­bəst ad­dım­la­mağa im­kan ve­rir.

THE ARTIST THAT PAINTS OIL
Two hundred grams of oil, solvent and inspiration is all Azerbaijani artist Sabir Copuroglu needs to create a real masterpiece. The restrained beige and brown palette, as it turns out, can replace the usual bright colours and convey a whole range of emotions. In the hands of the artist, "black gold" blooms with all shades of brown: from pale golden to brownish black. Creating with oil is rather symbolic for Azerbaijan. A member of the Union of Artists of Azerbaijan and Georgia, Sabir COPUROGLU, told R+ where his journey in this extraordinary art began.
- How did you become an artist and come up with the new technique of painting with oil?
- I was born in Georgia, in the village of Angeravan in Borcali District. I was a curious and restless child. I remember that one day someone brought therapeutic Naftalan oil from Azerbaijan for my grandmother whose joints hurt. While no one was looking, I dipped my hands into the viscous brown liquid and left the imprints of my palms on the wall. My grandmother punished me for that. My parents, who worked in Tbilisi at the time, heard about this prank and sent me coloured pencils and a sketchpad. And I began to draw all day long. Naturally, after graduating from school, there was no question about choosing a profession. I went to Baku hoping to enter Azim Azimzada Art College, but alas, I was not lucky - I was late for the entrance exams. Therefore, I decided to enter the Baku State School of Fine Arts, from which I successfully graduated. I took lessons from the famous Azerbaijani sculptor and painter Hamlet Musayev, and Tbilisi I communicated and worked with such renowned artists as Zurab Tsereteli and Merab Berdzenishvili for a long time. In the early 1990s, I decided to move to Baku.
- How did your career in Baku develop? After all, it was a pretty difficult time for our country.
- Indeed, it was a difficult time for Azerbaijan. You had to make a living and to live on. And there was no money for expensive paints and brushes. It was then that I remembered my bad childhood experience in drawing with oil. I went to Bayil where I personally took a bucket of crude oil in oil puddles. I brought it home and began to think how to put oil on paper to keep it from dripping. After all, oil in its pure form is not suitable for drawing, because it dries very badly. After a lot of experimentation, I decided it to boil it down. As a result, unwanted substances evaporate and the necessary concentrate, which is like the syrup of cherry jam, remains. I added artistic varnish and pigment to it and began to draw. By the way, almost immediately after my discovery, I got a patent for my invention. I paint exclusively with my fingers without using a brush. So my fingerprints remain on each picture. And I never make preliminary sketches or drafts - I rely solely on my inspiration.
- I wonder what you dedicated your first "oil" pictures to.
- To my native Borcali and the Caspian Sea: beautiful nature, oil rigs and seascapes. Every night I went to Torgovaya, our artists gathered at that time, and exhibited pictures painted with oil. It was a novelty for everyone, and foreigners were especially surprised. They bought most of my paintings.
- How did you become famous?
- In 2006, I was invited to take part in an international symposium of artists in Erwitte (North Rhine-Westphalia). It was attended by more than 30 artists and sculptors from 16 countries. For my work "Caspian Symphony", drawn with oil, I received a diploma of the first degree. I remember that at that meeting a German came up to me and said that his grandfather used to own oil fields in Baku and my paintings are very close and symbolic to him. He invited me to his home and asked me to draw his horses. On the territory of the house there were stables inhabited by very beautiful and well-groomed horses. My new friend really liked my works, which he added to his private collection. In 2007, the Baku museum Istiqlal hosted my solo exhibition dedicated to the Xocali tragedy. A year later I went to Germany again to take part in the international symposium of artists. I was the only representative of Azerbaijan at this forum, and my works done in oil interested many people. I presented two of my works as a gift to the mayors of Liebstadt and Munster, while the rest were bought by fans of fine art. My art technology was so interesting to visitors that I had to draw several pictures right in the presence of the audience. And in June 2009, about 70 of my works were exhibited at the Baku jubilee international exhibition "Caspian Oil & Gas" organized on the occasion of the 15th anniversary of the signing of the "Contract of the Century", which initiated the large-scale development of Caspian oil fields. In the same year, the National Museum of Aktau (Kazakhstan) hosted my solo exhibition. By the way, in the coming year my solo exhibitions will be held in Germany and Turkey.
- Are you using usual paints along with oil?
- I add acrylic, tempera or oil paints to the oil solution. Coloured pictures with a touch of oil come out. But personally, I love the natural colour of oil - thick and rich brown with sheen. The colour of oil is the colour of our land, the brown colour is fertility. Now I have more than 500 works painted with oil. Among them are the series "Abseron", "Borcali", "Azerbaijani Oil", "Ancient Turks" and "The Dream Horse" Most of my paintings are kept in private collections in the USA, UK, Spain, France, Belgium, Germany, Turkey, Iran, Egypt and Japan. One of the hotels in Naftalan is fully decorated with my works. There are exactly 250 paintings there.
- How many grams of oil do you need to draw one picture?
- It all depends on the workload. For example, a medium-sized picture requires about 200-300 grams of oil.
- Do you have students? Who will you pass your unusual craft to?
- My youngest son Rahim is also an artist. This year, he graduated from the Academy of Fine Arts in Baku and is already learning the oil painting technique from me.
- 2015 is approaching. What will the artist who paints with oil wish our readers?
- First of all I wish you all good health and inner balance. This is perhaps the most important thing in our turbulent times. If you have no money, but have health, you can always earn a living. Harmony in the heart helps to go through life with ease.