ABŞ insan haqlarını öz geosiyasi maraqlarının təmini üçün alətə çevirib
Beynəlxalq birlik ABŞ xüsusi xidmət orqanlarının yol verdikləri işgəncələrlə bağlı üzə çıxmış faktlardan hələ də şok yaşayır. Amerika Senatının kəşfiyyat məsələləri üzrə komitəsi tərəfindən açıqlanmış məruzədə MKİ-nin 2001-ci il terrorundan sonra həbs edilmiş şəxslərə qarşı yol verilmiş zorakılığın "xüsusi üsulları" təhlil edilib. O dövrdə məxfi həbsxanalarda şübhəli şəxslərə "uoterbordinq" (yəni insanı suda boğmaq, amma öldürməmək), günlərlə yuxusuz saxlamaq, edam imitasiyaları və həyat yoldaşlarının, uşaqlarının zorlanacağına dair hədələrlə işgəncələr veriblər. Məruzədə bildirilir ki, bu "son dərəcə yanlış olan" üsullar nəticəsində tez-tez ortaya saxta məlumatlar çıxıb: işgəncələrə məruz qalanlar zülmdən qurtarmaq üçün yalandan etmədikləri əməlləri boyunlarına alıb, yalandan ayrı-ayrı tanışlarının adlarını çəkiblər. Senatın Kəşfiyyat məsələləri komitəsinin sədri Dayann Faynstaynın bəzi məqamları etiraf etməkdən başqa yolu qalmayıb: "Xüsusi xidmət orqanları sərt davranış üsullarından istifadə ediblər. Onlar o qədər qəddar, vəhşi üsullardan istifadə ediblər ki, bəzən bunlar insanlara inanılmaz gələ bilər". Komitə sədri hesab edir ki, MKİ-nin bu əməlləri Amerika dəyərlərinə və tarixinə ləkədir.
MKİ-nin sabiq analitiki Reymond Makqovern isə Amerika xüsusi xidmət orqanlarının yol verdikləri işgəncə üsullarını gestapoda, faşist Almaniyasında geniş yayılmış üsullarla müqayisə edib.
Bununla yanaşı, məruzədə ən dəhşətli məqam 26 nəfərlə bağlı yazılanlardır. Məsələ ondadır ki, sonradan bu insanların günahlandırıldıqları terror əməllərinə aidiyyətlərinin olmadığı üzə çıxıb. Abd əl-Rahim əl-Naşiri həmin 26 nəfərdən biridir. Əl-Naşiridən 2000-ci ildə Amerikaya məxsus "Koul" esminesində terror aktının guya onun tərəfindən təşkil edildiyinə dair etiraf alınıb. O, düz 6 il işgəncələrə və təhqirlərə məruz qaldıqdan sonra azadlığa buraxılıb. Bu, əl-Naşiriyə əzab verənlərin yanıldıqlarını etiraf etmələrindən sonra mümkün olub...
Amerikalı senatorların məruzəsindəki daha bir maraqlı məqam: sənəddə bütün bu işgəncələrə şəxsən prezidentin - Corc Buşun icazə verdiyi ilk dəfə rəsmən etiraf olunur. Üstəlik, işgəncələrə Birləşmiş Ştatların ərazisində yol verilməyib. Terrorçuluqda ittiham olunanlar MKİ əməkdaşları tərəfindən başqa ölkələrin ərazilərindəki məxfi həbsxanalarda işgəncələrə məruz qalıblar. Misal kimi, Misiri, Əfqanıstanı, Tailandı, həmçinin Aİ üzvü olan Latviya, Litva, Rumıniya və Polşanı göstərmək olar.
Açıqlanan bu faktlar Avropanın ayrı-ayrı instansiyalarını əməlli-başlı sarsıdıb. Avropa Parlamentinin deputatları qurumun dekabrın 17-də keçirilən plenar sessiyasında Aİ-nin bir sıra ölkələrinin ərazilərində MKİ-nin məxfi həbsxanalarının olmasına dair məlumatların araşdırılmasını tələb ediblər.
Beynəlxalq birliyin gözündə Birləşmiş Ştatların imicinə bu ciddi zərbə ABŞ-ın özündə ara verməyən kütləvi etiraz aksiyaları fonunda dəyib. Amerikanın bir sıra şəhərlərində - Nyu-York, Boston, Çikaqo, Filadelfiya, Dallas, Los-Anceles, San-Fransisko, Ferqüsson və digər yerlərdə nümayişlər keçirilir. Aksiya iştirakçıları polis özbaşınalığına və irqi ayrı-seçkiliyə etiraz edirlər. Artıq etiraz dalğası ABŞ-ın 50 ştatından 37-ni bürüyüb. Hökumət iğtişaşların qarşısının alınması üçün yüzlərlə insanı həbs edib. Bununla yanaşı, ölkədə sosial problemlərin daha kəskin xarakter almaqda olduğu ortadadır. Birləşmiş Ştatlarda insan haqları sahəsində ciddi problemlərin olduğu aşkardır. Halbuki Vaşinqton məhz bu siyasi-ideoloji meydanda daim "hakim", demokratiya və "azad cəmiyyət" etalonu kimi çıxış etməyə çalışır.
Öz ölkələrində bu qədər ciddi nöqsanların olmasına baxmayaraq, ABŞ hökuməti digər dövlətlərə və xalqlara necə yaşamağın, hüquq müdafiəsi sahəsində necə davranmağın lazım olduğunu öyrətmək cəhdlərinə son qoymur. Vaşinqton ikili standartlara əsaslanan bu siyasətini Azərbaycana münasibətdə də nümayiş etdirir. "Demokratiya və insan haqları" mövzusunun arxasında gizlənən ABŞ Azərbaycanın daxili işlərinə getdikcə daha aşkar şəkildə qarışmağa çalışır. Amma Amerika insan haqlarının müdafiəsi cəhdlərində, həqiqətən, səmimidirsə, nədən erməni işğalçıları tərəfindən doğma torpaqlarından qovulmuş 1 milyon azərbaycanlının qayğısına qalmır? Cavab aydındır: insan haqları Birləşmiş Ştatların əlində çoxdan sadəcə öz maraqların təmini üçün alətə çevrilib. Bu mənada Vaşinqtonun "hüquq müdafiəçisi" siyasəti, təbii ki, Azərbaycanın maraqları ilə düz gəlmir. Bu mövzuda Azərbaycan prezidentinin mətbuat katibi Azər Qasımov kifayət qədər ətraflı danışıb: "Azərbaycanın tam müstəqil siyasət həyata keçirməsi, demokratik inkişaf istiqamətində böyük uğurlar əldə etməsi, fundamental azadlıqların təmin edilməsi istiqamətində ardıcıl siyasət aparması, onun beynəlxalq nüfuzunun artması və digər amillər ölkəmizi gözü götürməyən qüvvələri ciddi narahat edir".
A.Qasımov ABŞ-ın özündə insan haqları ilə bağlı problemlərin mövcud olduğunu, xüsusilə KİV-ə qarşı təqiblərin həyata keçirildiyini xatırladıb. Amerika hüquq-mühafizə orqanlarının mətbuat nümayəndələrinin internet yazışmalarına və telefon danışıqlarına nəzarət etdiyi heç kəs üçün sirr deyil. "Misal üçün, blogger Coş Volf San Fransiskodakı nümayişlərlə bağlı videomaterialları hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim etmədiyinə görə, 2007-ci ildə 226 gün həbs cəzasına məhkum olunmuşdu", - deyə A.Qasımov xatırladıb.
Ferqüssonda bu yaxınlarda irqi ayrı-seçkiliklə bağlı baş qaldırmış etirazlar zamanı isə "20-ə yaxın jurnalist polis zorakılığını qeydə aldıqlarına görə həbs olunmuşdu".
Azərbaycanın Birləşmiş Ştatların təzyiqlərini prinsipial olaraq qəbul etmədiyi Azərbaycan Prezidenti Administrasiyası rəhbərinin yerli KİV-də dərc olunmuş məqaləsində də əksini tapıb. "İkili standartların dünya nizamı və müasir Azərbaycan" adlı məqalədə müəllif Ağ Evin sadiqlik göstərdiyi ikili standartlar konsepsiyasını tənqid edir: "ABŞ bu fakta necə göz yuma bilər ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazisini işğal edərək burada, özü də qarşıdurma vəziyyətində olan iki qoşunun təmas xəttinin lap yanında 40 mindən çox hərbi qulluqçunun və minlərlə vahid döyüş texnikasının iştirakı ilə hərbi təlimlər keçirir? Bəs, nəyə görə ABŞ Ermənistanı bu təhlükəli provokasiyaya görə qınamır, halbuki Ukraynada baş verən hadisələrlə əlaqədar Rusiyanın ünvanına az qala hər gün xəbərdaredici bəyanatlar səslənir? Ermənistanın ünvanına isə heç nə deyilmir. Məgər, bu, ABŞ-ın xarici siyasətində ikili standartların göstəricisi deyilmi?"
Həqiqətən də, Azərbaycan həqiqətlərini mənfi qiymətləndirməyə vərdiş etmiş Vaşinqton nədənsə cinayətkar rejimin nəzarətində olan Ermənistandakı durumu yada salmır. Halbuki Serj Sarqsyanın Ermənistanda hakimiyyət başına hansı qanlar bahasına qalxdığı hər kəsə aydındır. Məşhur "Qarabağ klanı"nın bu "cəsur" qəhrəmanının hesabında minlərlə dinc azərbaycanlının, həmçinin erməninin ölümü var. Yoxsa Vaşinqton 2008-ci ildə Ermənistanda prezident seçkisinin saxtalaşdırılmasından sonra baş verənləri, İrəvanda bu saxtakarlığa etiraz edən dinc sakinlərin başına gətirilənləri, polisin 10 dinc vətəndaşı öldürdüyünü, yüzlərlə nümayişçinin yaralandığını da unudub? Bəs, nədən ABŞ-ı Ermənistandakı siyasi məhbusların taleyi narahat etmir? Axı, onların mövcudluğunu Ermənistan parlamentinin insan haqlarının müdafiəsi və ictimai məsələlər daimi komissiyasının bu yaxınlarda keçirilmiş iclasında bir daha dilə gətiriblər. Komissiyanın iclası siyasi məhbusların qohumları tərəfindən təşkil olunmuş və "Milyon maska marşı" adlandırılan etiraz aksiyası fonunda keçirilirdi. Birləşmiş Ştatlar isə nədənsə Ermənistanda baş verən bütün bu daxili reallıqları görmək istəmir.
Əvəzində Vaşinqton bu yaxınlarda Türkiyədə "Hizmət" hərəkatının tərəfdarlarının həbs olunmasına dərhal reaksiya verib. Yeri gəlmişkən, hərəkatın müsəlman təbliğçisi olan rəhbəri Fətullah Gülən, məhz ABŞ-da yaşayır. ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Cen Psaki Ankaranın "hökuməti açıq şəkildə tənqid edən kütləvi informasiya vasitələrinə təzyiqlər göstərməsindən" narahatlığını dilə gətirib. Ağ Evin bir sıra ölkələrdə insan haqlarının pozulduğunu görmədiyini, digər ölkələrdə isə bunu dərhal gördüyünü nəzərə alsaq, hansısa qənaətə gəlmək o qədər də çətin deyil: zaman keçdikcə, Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın siyasəti ABŞ-ı qane etmir. Vaşinqtonun son zamanlar Türkiyə hökumətinin bu və ya digər addımları ilə bağlı tənqidlərini artırması da bununla əlaqədardır.
Ərdoğan isə öz növbəsində Türkiyədə son illər baş qaldırmış etiraz aksiyalarının ilhamverici qüvvəsinin məhz ABŞ və Aİ olduğuna dəfələrlə ehyam vurub. Deyəsən, "Hizmət" hərəkatı tərəfdarlarının davam edən etiraz aksiyalarına Qərbin reaksiyası Ərdoğanı ölkəsinin daxili işlərinə kənar müdaxilələrə imkan verməyəcəyini bir daha bəyan etmək məcburiyyətində qoyub.
"Biz diz çökməyəcək, yalan xəbərlərlə Türkiyəni yolundan döndərməyə çalışanlarla barışmayacağıq", - deyə prezident qeyd edib. Ankaranın demokratiya prinsiplərini pozduğuna dair ittihamları rədd edən Ərdoğan türk polisinin həyata keçirdiyi xüsusi əməliyyatın "azadlığın məhdudlaşdırılmasına yönəlmədiyini" bildirib. Əslində, Ankara bir daha ABŞ və Aİ-yə suverenliyinə hər hansı məhdudiyyətin tətbiqinə imkan verməyəcəyini göstərib.
Bu bir daha təsdiqləyir ki, insan haqları mövzusundan böyük dövlətlərin maraqları naminə istifadə etmək yolverilməzdir. Qərbin geniş tətbiq etdiyi bu yanaşma nəinki demokratik inkişaf baxımından son dərəcə vacib olan bu sahədə müsbət dəyişikliklərə kömək etmir, hətta dövlətlərarası münasibətləri də korlayır. Üstəlik bu, özünü demokratik dəyərlərin və insan haqlarının müdafiəçisi elan etmiş güclərin nüfuzunu qətiyyən artırmır.

СПЕЦМЕТОДЫ "МИРОВОЙ ДЕМОКРАТИИ"
Международная общественность все еще пребывает в шоке от рассекреченных фактов применения пыток спецслужбами США. Комитет американского Сената по делам разведки опубликовал доклад, в котором проанализированы "спецметоды", применявшиеся ЦРУ по отношению к арестованным после терактов 2001 года. В секретных тюрьмах подозреваемых пытали "уотербордингом" (когда человек едва не отдает "концы", захлебываясь водой), многодневной бессонницей, имитациями казни и угрозами изнасилования их жен и детей. Доклад утверждает, что эти "глубоко неверные" методы допроса часто имели своим результатом "сфабрикованную" информацию: подвергавшиеся пыткам оговаривали себя и других, стремясь избавиться от мучений.
Председатель комитета Сената США по разведке Дайанн Файнстайн вынуждена была признать: "Спецслужбы использовали методы жестокого обращения. Их методы были настолько безжалостными, зверскими, что люди едва могут поверить в такое". По ее же мнению, действия ЦРУ запятнали американские ценности и историю.
Бывший аналитик ЦРУ Рэймонд Макговерн сравнил методы пыток, которые применяли американские спецслужбы, с теми, которые широко использовали гестаповцы в фашистской Германии.
Между тем в докладе особенно поражают факты жестоких пыток 26 человек, которые, как выяснилось впоследствии, не были виновны в инкриминируемой им террористической деятельности. К таковым относится, в частности, Абд аль-Рахим аль-Нашири. Из него выбивали признание, что именно он организовал теракт на американском эсминце "Коул" в 2000 году. И лишь через шесть лет пыток и унижений аль-Нашири был отпущен на свободу. После того, как его мучители признались в том, что ошиблись...
Еще одно важное откровение, содержащееся в докладе американских сенаторов, - впервые официально признано, что разрешение на пытки дал сам президент США - в тот период Джордж Буш. Причем пытки проводились не на территории Соединенных Штатов. Обвиняемых в терроризме агенты ЦРУ истязали в секретных тюрьмах на территориях других стран, в частности Египта, Афганистана, Таиланда и даже государств, входящих в ЕС, - Латвии, Литвы, Румынии, Польши.
Обнародованные факты потрясли европейские инстанции. Депутаты Европарламента на своей пленарной сессии 17 декабря потребовали расследовать информацию по поводу причастности ряда стран ЕС к появлению на их территории секретных тюрем ЦРУ.
Между тем столь серьезный удар по имиджу Соединенных Штатов в глазах международного сообщества последовал на фоне массовых акций протеста в самих США. Во многих американских городах - Нью-Йорке, Бостоне, Чикаго, Филадельфии, Далласе, Лос-Анджелесе, Сан-Франциско, Фергюсоне и других проводились демонстрации, участники которых протестовали против полицейского произвола и расовой дискриминации. Волна народного недовольства охватила 37 из 50 штатов.Для предотвращения беспорядков властям пришлось арестовать сотни человек. Очевидно, что острота социальных проблем в США нарастает. Налицо серьезные проблемы в сфере прав человека в Соединенных Штатах, то есть именно на том политико-идеологическом поле, где Вашингтон пытается выступать неким мировым арбитром, эталоном демократии и "свободного общества".
Несмотря на наличие столь серьезных недостатков в собственной стране, власти США не оставляют попыток поучать другие страны и народы относительно того, как им следует жить и как вести себя в правозащитной области. Эта политика Вашингтона, зиждящаяся на двойных стандартах, реализуется и в отношении Азербайджана. Прикрываясь темой "демократии и прав человека", Соединенные Штаты все более неприкрыто пытаются вмешиваться во внутренние дела Азербайджана.
Но если Соединенные Штаты действительно искренни в своем отстаивании прав человека, то почему их не заботит положение более миллиона азербайджанских беженцев, изгнанных со своих родных земель армянскими оккупантами? Ответ очевиден и вытекает из того, что права человека уже давно превращены Соединенными Штатами в инструмент для продвижения их геополитических интересов. И в этом контексте "правозащитная" политика Вашингтона, разумеется, никак не вписывается в интересы Азербайджана.
Обстоятельно на данную тему высказался пресс-секретарь президента Азербайджана Азер Гасымов: "Проведение Азербайджаном абсолютно независимой политики, его большие успехи в демократическом развитии, последовательная политика в области обеспечения фундаментальных свобод, рост международного авторитета и другие факторы серьезно беспокоят силы, не воспринимающие нашу страну".
Пресс-секретарь главы азербайджанского государства напомнил о проблемах в сфере прав человека в самих США. В частности о преследованиях СМИ. Не секрет, что американские правоохранительные органы полностью контролируют телефонные разговоры и интернет-переписку сотрудников прессы. Азер Гасымов напомнил о том, что "блогер Джон Вольф в 2007 году был осужден на 226 дней ареста за то, что не предоставил правоохранительным органам видеоматериалы, связанные с демонстрациями в Сан-Франциско". А во время недавних событий в Фергюсоне на почве расовой дискриминации "около 20 журналистов были задержаны за то, что зафиксировали насилие полицейских".
Принципиальное неприятие Азербайджаном политического давления, оказываемого Соединенными Штатами, выражено и в опубликованной в отечественных СМИ статье главы администрации президента Азербайджана Рамиза Мехтиева "Миропорядок двойных стандартов и современный Азербайджан". Автор осуждает концепцию двойных стандартов, которой придерживается Белый дом. "Как могут США закрывать глаза на то, что, оккупировав территорию Азербайджана, Армения проводит здесь военные учения с участием более 40 тысяч военнослужащих и тысячи единиц военной техники и это прямо у линии соприкосновения двух противостоящих войск? Так почему же США не осуждают Армению за эту опасную провокацию, в то время как в связи с событиями в Украине в адрес России чуть ли не каждый день делают предупреждающие заявления? В адрес же Армении - полное молчание. Разве это не есть показатель двойных стандартов во внешней политике США?" - ставит вопрос Мехтиев.
Действительно, Вашингтон, взявший себе за привычку негативно оценивать азербайджанскую действительность, почему-то не вспоминает о ситуации в Армении, прозябающей под властью преступного режима. Хотя всем доподлинно известно, какой кровавой ценой утвердился на вершине власти в Армении Серж Саргсян - "доблестный" представитель пресловутого "карабахского клана", на счету которого жизни тысяч мирных азербайджанцев, да и армян. Или в Вашингтоне забыли, что после сфальсифицированных президентских выборов 2008 года в Армении Саргсяну и его клике удалось узурпировать власть через жестокое подавление мирных демонстраций в Ереване, когда полицией были убиты 10 человек, сотни граждан получили ранения? И почему США не волнуют политзаключенные в Армении, о наличии которых напомнили состоявшиеся совсем недавно слушания в постоянной комиссии армянского парламента по защите прав человека и общественным вопросам? Заседание прошло на фоне акции протеста, организованной родственниками политзаключенных и показательно названной "Марш миллиона масок". Всех этих внутриармянских реалий пытаются не замечать в Соединенных Штатах - чем не подтверждение раскрученных ими двойных стандартов.
Зато Вашингтон молниеносно отреагировал на недавние аресты в Турции сторонников движения "Хизмет", возглавляемого проживающим, кстати, в США мусульманским проповедником Фетуллахом Гюленом. Представитель Госдепартамента США Джен Псаки выразила недовольство тем, что власти Турции подвергают давлению "средства массовой информации, которые открыто критиковали правительство".
Если учесть, что в случае с одними странами Белый дом не замечает нарушений прав человека, а с другими - наоборот, то напрашивается вывод: политика президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана все больше не устраивает США. В связи с чем, собственно, и связана участившаяся критика Вашингтона в отношении тех или иных действий турецких властей.
Эрдоган, между тем, уже неоднократно давал понять, что считает США и Евросоюз вдохновителями акций протеста, будоражащих Турцию последние годы. И похоже, что реакция Запада на продолжающиеся аресты сторонников движения "Хизмет" дала Эрдогану очередной повод продемонстрировать свое неприятие какого-либо внешнего вмешательства во внутренние дела Турции.
"Мы не упадем на колени и не примиримся с теми, кто лживыми новостями пытается сбить Турцию с пути", - заявил Эрдоган. Он отверг обвинения в нарушении Анкарой демократических принципов, поскольку осуществленная турецкой полицией спецоперация, по его словам, "не была направлена на ущемление свободы". По сути Анкара вновь дала понять США и Евросоюзу, что не допустит никакого ограничения своего суверенитета.
И это еще раз говорит о неприемлемости использования темы прав человека в контексте великодержавной целесообразности. Данный подход, широко применяемый Западом, не только не способствует улучшению ситуации в этой, безусловно, важной для демократического развития сфере, но и негативно влияет на межгосударственные отношения. Не говоря уже о том, что ничуть не прибавляет авторитета тем мировым силам, которые собственноручно повесили на себя лавры чемпионов по отстаиванию демократических ценностей и прав человека.