ABŞ insan haqlarını öz geosiyasi maraqlarının təmini üçün alətə çevirib
Beynəlxalq birlik ABŞ xüsusi xidmət orqanlarının yol verdikləri işgəncələrlə bağlı üzə çıxmış faktlardan hələ də şok yaşayır. Amerika Senatının kəşfiyyat məsələləri üzrə komitəsi tərəfindən açıqlanmış məruzədə MKİ-nin 2001-ci il terrorundan sonra həbs edilmiş şəxslərə qarşı yol verilmiş zorakılığın "xüsusi üsulları" təhlil edilib. O dövrdə məxfi həbsxanalarda şübhəli şəxslərə "uoterbordinq" (yəni insanı suda boğmaq, amma öldürməmək), günlərlə yuxusuz saxlamaq, edam imitasiyaları və həyat yoldaşlarının, uşaqlarının zorlanacağına dair hədələrlə işgəncələr veriblər. Məruzədə bildirilir ki, bu "son dərəcə yanlış olan" üsullar nəticəsində tez-tez ortaya saxta məlumatlar çıxıb: işgəncələrə məruz qalanlar zülmdən qurtarmaq üçün yalandan etmədikləri əməlləri boyunlarına alıb, yalandan ayrı-ayrı tanışlarının adlarını çəkiblər. Senatın Kəşfiyyat məsələləri komitəsinin sədri Dayann Faynstaynın bəzi məqamları etiraf etməkdən başqa yolu qalmayıb: "Xüsusi xidmət orqanları sərt davranış üsullarından istifadə ediblər. Onlar o qədər qəddar, vəhşi üsullardan istifadə ediblər ki, bəzən bunlar insanlara inanılmaz gələ bilər". Komitə sədri hesab edir ki, MKİ-nin bu əməlləri Amerika dəyərlərinə və tarixinə ləkədir.
MKİ-nin sabiq analitiki Reymond Makqovern isə Amerika xüsusi xidmət orqanlarının yol verdikləri işgəncə üsullarını gestapoda, faşist Almaniyasında geniş yayılmış üsullarla müqayisə edib.
Bununla yanaşı, məruzədə ən dəhşətli məqam 26 nəfərlə bağlı yazılanlardır. Məsələ ondadır ki, sonradan bu insanların günahlandırıldıqları terror əməllərinə aidiyyətlərinin olmadığı üzə çıxıb. Abd əl-Rahim əl-Naşiri həmin 26 nəfərdən biridir. Əl-Naşiridən 2000-ci ildə Amerikaya məxsus "Koul" esminesində terror aktının guya onun tərəfindən təşkil edildiyinə dair etiraf alınıb. O, düz 6 il işgəncələrə və təhqirlərə məruz qaldıqdan sonra azadlığa buraxılıb. Bu, əl-Naşiriyə əzab verənlərin yanıldıqlarını etiraf etmələrindən sonra mümkün olub...
Amerikalı senatorların məruzəsindəki daha bir maraqlı məqam: sənəddə bütün bu işgəncələrə şəxsən prezidentin - Corc Buşun icazə verdiyi ilk dəfə rəsmən etiraf olunur. Üstəlik, işgəncələrə Birləşmiş Ştatların ərazisində yol verilməyib. Terrorçuluqda ittiham olunanlar MKİ əməkdaşları tərəfindən başqa ölkələrin ərazilərindəki məxfi həbsxanalarda işgəncələrə məruz qalıblar. Misal kimi, Misiri, Əfqanıstanı, Tailandı, həmçinin Aİ üzvü olan Latviya, Litva, Rumıniya və Polşanı göstərmək olar.
Açıqlanan bu faktlar Avropanın ayrı-ayrı instansiyalarını əməlli-başlı sarsıdıb. Avropa Parlamentinin deputatları qurumun dekabrın 17-də keçirilən plenar sessiyasında Aİ-nin bir sıra ölkələrinin ərazilərində MKİ-nin məxfi həbsxanalarının olmasına dair məlumatların araşdırılmasını tələb ediblər.
Beynəlxalq birliyin gözündə Birləşmiş Ştatların imicinə bu ciddi zərbə ABŞ-ın özündə ara verməyən kütləvi etiraz aksiyaları fonunda dəyib. Amerikanın bir sıra şəhərlərində - Nyu-York, Boston, Çikaqo, Filadelfiya, Dallas, Los-Anceles, San-Fransisko, Ferqüsson və digər yerlərdə nümayişlər keçirilir. Aksiya iştirakçıları polis özbaşınalığına və irqi ayrı-seçkiliyə etiraz edirlər. Artıq etiraz dalğası ABŞ-ın 50 ştatından 37-ni bürüyüb. Hökumət iğtişaşların qarşısının alınması üçün yüzlərlə insanı həbs edib. Bununla yanaşı, ölkədə sosial problemlərin daha kəskin xarakter almaqda olduğu ortadadır. Birləşmiş Ştatlarda insan haqları sahəsində ciddi problemlərin olduğu aşkardır. Halbuki Vaşinqton məhz bu siyasi-ideoloji meydanda daim "hakim", demokratiya və "azad cəmiyyət" etalonu kimi çıxış etməyə çalışır.
Öz ölkələrində bu qədər ciddi nöqsanların olmasına baxmayaraq, ABŞ hökuməti digər dövlətlərə və xalqlara necə yaşamağın, hüquq müdafiəsi sahəsində necə davranmağın lazım olduğunu öyrətmək cəhdlərinə son qoymur. Vaşinqton ikili standartlara əsaslanan bu siyasətini Azərbaycana münasibətdə də nümayiş etdirir. "Demokratiya və insan haqları" mövzusunun arxasında gizlənən ABŞ Azərbaycanın daxili işlərinə getdikcə daha aşkar şəkildə qarışmağa çalışır. Amma Amerika insan haqlarının müdafiəsi cəhdlərində, həqiqətən, səmimidirsə, nədən erməni işğalçıları tərəfindən doğma torpaqlarından qovulmuş 1 milyon azərbaycanlının qayğısına qalmır? Cavab aydındır: insan haqları Birləşmiş Ştatların əlində çoxdan sadəcə öz maraqların təmini üçün alətə çevrilib. Bu mənada Vaşinqtonun "hüquq müdafiəçisi" siyasəti, təbii ki, Azərbaycanın maraqları ilə düz gəlmir. Bu mövzuda Azərbaycan prezidentinin mətbuat katibi Azər Qasımov kifayət qədər ətraflı danışıb: "Azərbaycanın tam müstəqil siyasət həyata keçirməsi, demokratik inkişaf istiqamətində böyük uğurlar əldə etməsi, fundamental azadlıqların təmin edilməsi istiqamətində ardıcıl siyasət aparması, onun beynəlxalq nüfuzunun artması və digər amillər ölkəmizi gözü götürməyən qüvvələri ciddi narahat edir".
A.Qasımov ABŞ-ın özündə insan haqları ilə bağlı problemlərin mövcud olduğunu, xüsusilə KİV-ə qarşı təqiblərin həyata keçirildiyini xatırladıb. Amerika hüquq-mühafizə orqanlarının mətbuat nümayəndələrinin internet yazışmalarına və telefon danışıqlarına nəzarət etdiyi heç kəs üçün sirr deyil. "Misal üçün, blogger Coş Volf San Fransiskodakı nümayişlərlə bağlı videomaterialları hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim etmədiyinə görə, 2007-ci ildə 226 gün həbs cəzasına məhkum olunmuşdu", - deyə A.Qasımov xatırladıb.
Ferqüssonda bu yaxınlarda irqi ayrı-seçkiliklə bağlı baş qaldırmış etirazlar zamanı isə "20-ə yaxın jurnalist polis zorakılığını qeydə aldıqlarına görə həbs olunmuşdu".
Azərbaycanın Birləşmiş Ştatların təzyiqlərini prinsipial olaraq qəbul etmədiyi Azərbaycan Prezidenti Administrasiyası rəhbərinin yerli KİV-də dərc olunmuş məqaləsində də əksini tapıb. "İkili standartların dünya nizamı və müasir Azərbaycan" adlı məqalədə müəllif Ağ Evin sadiqlik göstərdiyi ikili standartlar konsepsiyasını tənqid edir: "ABŞ bu fakta necə göz yuma bilər ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazisini işğal edərək burada, özü də qarşıdurma vəziyyətində olan iki qoşunun təmas xəttinin lap yanında 40 mindən çox hərbi qulluqçunun və minlərlə vahid döyüş texnikasının iştirakı ilə hərbi təlimlər keçirir? Bəs, nəyə görə ABŞ Ermənistanı bu təhlükəli provokasiyaya görə qınamır, halbuki Ukraynada baş verən hadisələrlə əlaqədar Rusiyanın ünvanına az qala hər gün xəbərdaredici bəyanatlar səslənir? Ermənistanın ünvanına isə heç nə deyilmir. Məgər, bu, ABŞ-ın xarici siyasətində ikili standartların göstəricisi deyilmi?"
Həqiqətən də, Azərbaycan həqiqətlərini mənfi qiymətləndirməyə vərdiş etmiş Vaşinqton nədənsə cinayətkar rejimin nəzarətində olan Ermənistandakı durumu yada salmır. Halbuki Serj Sarqsyanın Ermənistanda hakimiyyət başına hansı qanlar bahasına qalxdığı hər kəsə aydındır. Məşhur "Qarabağ klanı"nın bu "cəsur" qəhrəmanının hesabında minlərlə dinc azərbaycanlının, həmçinin erməninin ölümü var. Yoxsa Vaşinqton 2008-ci ildə Ermənistanda prezident seçkisinin saxtalaşdırılmasından sonra baş verənləri, İrəvanda bu saxtakarlığa etiraz edən dinc sakinlərin başına gətirilənləri, polisin 10 dinc vətəndaşı öldürdüyünü, yüzlərlə nümayişçinin yaralandığını da unudub? Bəs, nədən ABŞ-ı Ermənistandakı siyasi məhbusların taleyi narahat etmir? Axı, onların mövcudluğunu Ermənistan parlamentinin insan haqlarının müdafiəsi və ictimai məsələlər daimi komissiyasının bu yaxınlarda keçirilmiş iclasında bir daha dilə gətiriblər. Komissiyanın iclası siyasi məhbusların qohumları tərəfindən təşkil olunmuş və "Milyon maska marşı" adlandırılan etiraz aksiyası fonunda keçirilirdi. Birləşmiş Ştatlar isə nədənsə Ermənistanda baş verən bütün bu daxili reallıqları görmək istəmir.
Əvəzində Vaşinqton bu yaxınlarda Türkiyədə "Hizmət" hərəkatının tərəfdarlarının həbs olunmasına dərhal reaksiya verib. Yeri gəlmişkən, hərəkatın müsəlman təbliğçisi olan rəhbəri Fətullah Gülən, məhz ABŞ-da yaşayır. ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Cen Psaki Ankaranın "hökuməti açıq şəkildə tənqid edən kütləvi informasiya vasitələrinə təzyiqlər göstərməsindən" narahatlığını dilə gətirib. Ağ Evin bir sıra ölkələrdə insan haqlarının pozulduğunu görmədiyini, digər ölkələrdə isə bunu dərhal gördüyünü nəzərə alsaq, hansısa qənaətə gəlmək o qədər də çətin deyil: zaman keçdikcə, Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın siyasəti ABŞ-ı qane etmir. Vaşinqtonun son zamanlar Türkiyə hökumətinin bu və ya digər addımları ilə bağlı tənqidlərini artırması da bununla əlaqədardır.
Ərdoğan isə öz növbəsində Türkiyədə son illər baş qaldırmış etiraz aksiyalarının ilhamverici qüvvəsinin məhz ABŞ və Aİ olduğuna dəfələrlə ehyam vurub. Deyəsən, "Hizmət" hərəkatı tərəfdarlarının davam edən etiraz aksiyalarına Qərbin reaksiyası Ərdoğanı ölkəsinin daxili işlərinə kənar müdaxilələrə imkan verməyəcəyini bir daha bəyan etmək məcburiyyətində qoyub.
"Biz diz çökməyəcək, yalan xəbərlərlə Türkiyəni yolundan döndərməyə çalışanlarla barışmayacağıq", - deyə prezident qeyd edib. Ankaranın demokratiya prinsiplərini pozduğuna dair ittihamları rədd edən Ərdoğan türk polisinin həyata keçirdiyi xüsusi əməliyyatın "azadlığın məhdudlaşdırılmasına yönəlmədiyini" bildirib. Əslində, Ankara bir daha ABŞ və Aİ-yə suverenliyinə hər hansı məhdudiyyətin tətbiqinə imkan verməyəcəyini göstərib.
Bu bir daha təsdiqləyir ki, insan haqları mövzusundan böyük dövlətlərin maraqları naminə istifadə etmək yolverilməzdir. Qərbin geniş tətbiq etdiyi bu yanaşma nəinki demokratik inkişaf baxımından son dərəcə vacib olan bu sahədə müsbət dəyişikliklərə kömək etmir, hətta dövlətlərarası münasibətləri də korlayır. Üstəlik bu, özünü demokratik dəyərlərin və insan haqlarının müdafiəçisi elan etmiş güclərin nüfuzunu qətiyyən artırmır.

THE SPECIAL METHODS OF "WORLD DEMOCRACY"
The international community is still in shock from the revelations of the use of torture by the US special services. The US Senate Intelligence Committee published a report in which it analyzed the "special methods" used by the CIA against those arrested after the terrorist acts of 2001. In secret prisons suspects were tortured by "waterboarding" (when a person is almost killed by drowning), days of being deprived of sleep, simulated execution and threats of raping their wives and children. The report claims that these "profoundly wrong" methods of interrogation often resulted in "false" information: those subjected to torture incriminated themselves and others to avoid further torture.
Dianne Feinstein, the chair of the US Senate Intelligence Committee, was forced to admit that "the special services used methods of cruel treatment. Their methods were so relentless and brutal that people could hardly believe it". In her opinion, the CIA's actions have tarnished American values and history.
Former CIA analyst Raymond McGovern compared the torture methods used by the American special services with those widely used by the Gestapo in fascist Germany.
Meanwhile, one is particularly astounded by facts in the report of the cruel torture of 26 people who, it was later disclosed, were innocent of the charges against them of terrorist activity. Among these was Abd al-Rahim al-Nashiri. A confession was beaten out of him that it was he who organized the terrorist act on the destroyer USS Cole in 2000. And it was only after six years of torture and humiliation that al-Nashiri was released. After his torturers admitted they were wrong…
Another important discovery contained in the American senators' report is that it has been officially admitted for the first time that it was the US president of the time - George Bush - who gave permission for the torture. And the torture was not carried out on US territory. The CIA agents tortured those accused of terrorism in secret prisons in other countries, particularly Egypt, Afghanistan, Thailand and even states who are members of the EU - Latvia, Lithuania, Romania and Poland.
The revelation of these facts stunned authorities and institutions in Europe. At their plenary session on 17 December, deputies of the European Parliament demanded an investigation into the involvement of a number of EU countries in the fact that secret CIA prisons came to be on their territory.
Meanwhile, this serious blow to the image of the United States in the eyes of the international community occurred against the background of widespread acts of protest within the US itself. Demonstrations were held in many American cities - New York, Boston, Chicago, Philadelphia, Dallas, Los Angeles, San Francisco, Ferguson and others - in which the rioters protested against police tyranny and racial discrimination. The wave of popular discontent gripped 37 out of the 50 states. To avoid disturbances the authorities were forced to arrest hundreds of people. It is clear that social problems are becoming more exacerbated in the US. There are serious problems in human rights in the United States, i.e. in that political-ideological world where Washington tries to present itself as some kind of world referee, a paradigm of democracy and a "free society".
Despite such serious flaws in their own country, the US authorities are not giving up in their attempts to tell other countries and peoples how to live and behave when it comes to human rights. This policy of Washington's based on double standards is also being implemented in relation to Azerbaijan. Under cover of "democracy and human rights", the United States is unashamedly trying to interfere in Azerbaijan's internal affairs.
But if the United States is really sincere in its championing of human rights, why is it not concerned about the plight of over a million Azerbaijani refugees who have been banished from their homeland by the Armenian occupation forces? The answer is obvious and stems from the fact that human rights have long been turned by the United States into a tool to promote their own geopolitical interests. And in this context Washington's "human rights" policy in no way fits in with Azerbaijan's interests.
The Azerbaijani president's press secretary Azar Qasimov spelt out his views on this subject: " Azerbaijan's completely independent policy, its great successes in democratic development, its consistent policy in providing basic freedoms, the increase in its international standing and other factors are a serious concern to forces that do not appreciate our country."
The Azerbaijani leader's press secretary recalled problems in the sphere of human rights within the US itself, specifically in the persecution of the media. It is no secret that the American law-enforcement bodies are fully monitoring the telephone calls and e-mails of press employees. Azar Qasimov recalled that in 2007 "the blogger Josh Wolf was detained for 226 days for not providing the law-enforcement bodies with videos of demonstrations in San Francisco". And during the recent events in Ferguson against racial discrimination "about 20 journalists were arrested for recording police violence".
Azerbaijan's basic non-acceptance of the political pressure applied by the United States has also been expressed in an article by the head of the Azerbaijani president's administration, Ramiz Mehdiyev, "The world order of double standards and contemporary Azerbaijan" , which was published in our media. The author condemns the concept of double standards applied by the White House. "How can the US ignore the fact that having occupied Azerbaijani territory Armenia is conducting military exercises here involving over 40,000 servicemen and thousands of items of military equipment, directly on the contact line of the two opposing sets of troops? And why does the US not condemn Armenia for this dangerous provocation, at the same time as in connection with the events in Ukraine it is making warning statements against Russia practically every day? Where Armenia is concerned there is total silence. Is this not a clear case of double standards in US foreign policy? Mehdiyev asks.
Indeed, Washington, which has made a habit of negatively assessing Azerbaijan's activities, for some reason fails to recall the situation in Armenia which is vegetating under the rule of a criminal regime. Although everyone knows for a fact the bloody price that has been paid to keep Serzh Sargsyan, the "gallant" representative of the notorious "Karabakh clan" who is responsible for the lives of thousands of innocent Azerbaijanis and, indeed, Armenians, in power. Or has Washington forgotten that after the rigged presidential elections in 2008 in Armenia Sargsyan and his clique managed to usurp power through the brutal suppression of peaceful demonstrations in Yerevan when 10 people were killed by the police and hundreds of citizens were injured? And why is the US not concerned at the political prisoners in Armenia, whose presence was recalled at the recent hearings in the standing committee of the Armenian parliament on human rights defence and public affairs? The meeting was held against a background of protest actions organized by relatives of the political prisoners and pointedly called the "Million Mask March". The United States tries to ignore all these things that are happening within Armenia - an example if ever there was of the double standards they widely promote.
Instead, Washington reacted like lightning to the recent arrests in Turkey of supporters of the Hizmet movement, headed by the Muslim preacher Fethullah Gulen, who, incidentally, lives in the US. A spokeswoman for the US State Department, Jen Psaki, expressed dissatisfaction over the fact that the Turkish authorities were putting pressure on the "media which has openly criticized the government".
If one takes into consideration the fact the White House ignores human rights violations in some countries and doesn't in others, then one can only conclude that the policy of Turkish President Recep Tayyip Erdogan is more and more unacceptable to the US, which also accounts for Washington's increasing criticism of various actions by the Turkish authorities.
Erdogan, meanwhile, has made it clear on a number of occasions that he believes the US and the EU were the instigators of the acts of protest that have rocked Turkey in recent years. And it would appear that the West's reaction to the continuing arrests of supporters of Hizmet has given Erdogan another pretext to demonstrate his resentment at any foreign interference in Turkey's internal affairs.
"We will not fall on our knees and won't tolerate those who try to misdirect Turkey," Erdogan said. He rejected accusations that Ankara had violated democratic principles, because the special operation carried out by the Turkish police was, he said, "not aimed at infringing people's rights". In point of fact, Ankara has again made it clear to the US and the EU that it will not permit any restriction of its sovereignty.
And this once again shows the unacceptability of using the subject of human rights in the context of high-power expedience. This approach, broadly applied by the West, not only discourages an improvement in the situation in this sphere which is, of course, vital for democratic development, but also has a negative impact on inter-state relations. Not to mention the fact that it does nothing for the prestige of those world forces who have themselves taken the credit as champions of upholding democratic values and human rights.