QƏRB MÖVQELƏRİNİ İTİRİR - BƏLKƏ DƏ MÜHARİBƏ OLMAYACAQ
Noyabrın 12-də Seulda "Böyük İyirmilik" növbəti sammitini başa vurdu.  İştirakçıların fikrincə, toplantının əsas nəticəsi o  oldu ki, iştirakçılar  hamı üçün yaxın gələcəyin fəaliyyət planını qəbul etdilər. Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin bildirdiyi kimi, "iyirmilik"in ilk nəticəsi yalnız bəyannamənin imzalanması yox, hər bir üzv üçün ayrılıqda və "iyirmilik" üçün birgə fəaliyyət planının qəbuludur. "Biz hər şey haqda razılığa gəldik. Doğrudur, bəyannamənin ayrı-ayrı elementləri ilə bağlı mübahisələr var idi. Amma bu normaldır. Açıq deyim ki, "iyirmilik" daxilində hamının razılaşmaya hazır olması presedentsiz haldır. İri valyuta rezervlərinə malik dövlətlər bir-birinə diqqətlə qulaq asmağa və valyutanın kursunda manipulyasiyalara yol verilməməsi üçün bütün cəhdlərini birləşdirməyə hazırdırlar", - deyə Rusiya prezidenti bildirib.
Bununla da o, təhlilçilərə düşünmək üçün kifayət qədər geniş mövzu verib.
Güman ki, "Böyük İyirmilik" "Böyük Yeddilik"i kölgədə qoymaqdadır. Yalnız ona görə yox ki, iyirmi yeddidən böyükdür. Həm də ona görə ki, bu gün ənənəvi "böyük" (daha doğrusu, güclü) iqtisadiyyatlar inkişaf etməyə və möhkəmlənməyə macal tapmış "kiçik"lərin (və ya zəiflərin) səsinə də qulaq asmalı olur.
Diqqət yetirin: obrazlı şəkildə desək, indi dollar və avro güclənməkdən və ya zəifləməkdən qabaq yuana, iena və ya rubla tərəf "boylanmalı" olacaq. Əsas odur ki,  "valyuta müharibəsi" olmasın.
İyirmilik daxilində "razılıqla bağlı presedenti olmayan hazırlığı", həmçinin "G-20" üzvlərinin ilk dəfə rəsmi bəyanatla kifayətlənməyərək konkret fəaliyyət planı qəbul etməsini də bu istəklə əlaqələndirmək olar.
Hətta, baş verənlər, müəyyən mənada, qeyri-adi təsir bağışlayır. Doğrudur, indi nə Qərb, nə də Şərq vərdiş etdiyimiz kimi deyil. Əvvəllər qlobal problemlərdən çıxış yollarını Qərbdə axtarırdılarsa, indi Çin, Hindistan, Yaponiya, Koreya, Türkiyə, Rusiya kimi dövlətlərin səsi də daha güclü eşidilməyə başlayıb. Bununla əlaqədar olaraq, "The Independent" yazır: "Avropa və Şimali Amerika "iyirmilik" forumuna İkinci dünya müharibəsindən sonrakı ən güclü tənəzzül nəticəsində düşdükləri ciddi borc içərisində qatılmışdı. Asiya və Afrikanın böyük hissəsində isə elə bil ki, heç bir böhran baş verməyib".
Britaniyanın baş naziri G-20 tribunasından çıxışı zamanı zarafatla qeyd edib ki, Seula belə uzun yolu, yalnız, yaxşıca yatmaq üçün qət edib. O, üçüncü uşağının dünyaya gəlməsindən sonra yuxusuzluqdan əziyyət çəkdiyini söyləyib və indi evdən uzaqda olduğu bir neçə gündə bunun əvəzini çıxmaq fikrində olduğunu deyib.
Zarafat öz yerində, amma Britaniya hökumətinin başçısı bu dəfə əvvəlkitək qayğısız görünmürdü. Səbəbsə eynidir. "The Independent" Devid Kemeronun ixrac müqavilələrinin imzalanmasına nail olmaq üçün, Çinin ətrafında dövrə vurduğunu yazır.
ABŞ prezidenti Barak Obama isə yatacaq halda deyildi. O, Seula xarici ticarətdə müsbət balansın bərpasına nail olmaq kimi konkret məqsədlə gəlmişdi. Söhbət ixracın artırılması və ehtiyat valyuta kimi dolların imicini xilas etməkdən gedir. NTV telekanalının məlumatına görə, Vaşinqton ilk növbədə Çin və Almaniya ilə müqayisədə öz ticarət balansını mənfi saldodan xilas etmək üçün yenidən çap dəzgahını işə salıb. O, dünya iqtisadiyyatına əlavə 600 milyard dollar buraxmağı düşünür.
Almaniya artıq bu addımın köməyinin olmayacağını bəyan edib. Kansler Angela Merkel isə yeni "sabun köpükləri" yaratmamağa çağırıb.
Amma ABŞ-ın siyasəti daha çox dünya iqtisadiyyatının digər nəhəng oyunçusunu - Çini narahat edir. Buna baxmayaraq, Obama, deyəsən, Pekini sakitləşdirməyi bacarıb. O, bildirib ki, "ABŞ və Çin iqtisadi məsələlərin müzakirəsində ölü nöqtədən tərpənə biliblər".
"Dünyanın iki aparıcı iqtisadi mərkəzi kimi, bizim xüsusi öhdəliklərimiz var. Möhkəm iqtisadi balansın dəstəklənməsi, dayanıqlı iqtisadi artıma nail olunması üçün həmin öhdəliklərə əməl olunması vacibdir", - deyə B.Obama Çin rəhbəri Xu Tszintao ilə görüşündə bildirib.
Beləliklə, "Böyük İyirmilik"in Seulda keçirilən sammiti qlobal iqtisadiyyatdakı durumu bir qədər aydınlaşdırıb. Amma maliyyə maraqlarının toqquşması və müvafiq olaraq, "valyuta müharibəsi"nin baş qaldırması təhlükəsi riski yenə də qalmaqdadır. Əsas məsələ - ölkələrin qısamüddətli rəqabət üstünlüyü əldə etmək məqsədilə öz valyutasını süni şəkildə zəiflətməsinə son qoyması məsələsi yenə də həllini tapmayıb. Məsələn, Çin lideri Xu Tszintao bildirib ki, onun ölkəsi yuanın kursunu formalaşdıran mexanizmlərdə islahatların aparılmasını müntəzəm şəkildə davam etdirəcək.
Hər halda, Rusiya prezidenti D.Medvedev hesab edir ki, Seul sammiti son böhran sammiti oldu. "Növbəti toplantı postböhran sammiti olacaq. O, 1 il sonra Fransada keçiriləcək", - deyə Medvedev qeyd edib.
Rusiya prezidentinin proqnozunun özünü doğruldub-doğrultmayacağını söyləmək çətindir. Aydın olan odur ki, dünyanın iqtisadi mərkəzi Qərbdən Şərqə doğru dayanmadan hərəkət edir. "İyirmilik"in Seul sammiti isə bunun bir daha nümayişi oldu.

The G-20 summit ended in Seoul on 12 November. The major outcome, according to its participants, was the approval of an Action Plan on Development for the medium term.
That is to say, as Russian President Dmitriy Medvedev explained, the G-20 has, for the first time, not resulted simply in a signed declaration, but with an endorsement of a concrete Action Plan for each country separately and for the G-20 as a whole.
"We have agreed on everything. Yes, there were disputes on separate elements of the declaration, but that is normal. I will tell you directly, the readiness to agree within the G-20 is absolutely unprecedented. The states - the largest issuers of reserve currencies and other significant currencies are ready to listen carefully to each other and to coordinate their efforts in order not to allow the manipulation of exchange rates," said the Russian president, giving analysts plenty of food for thought.
Apparently, the G-20 is beginning to eclipse the G-7 and not because twenty is more than seven. But because the traditionally "big" (to be precise, strong) economies are currently compelled to listen to the voice of the "small" (or weak), which have managed to grow and strengthen.
Pay attention: "the largest issuers of reserve currencies and other significant currencies are ready to listen carefully to each other". Figuratively speaking, the dollar and the euro, before strengthening or weakening, will now look back at the yuan, the yen or the rouble. The main point being that there will be no 'currency wars'. This desire probably also dictates the "absolutely unprecedented readiness" to agree inside the G-20 and is the reason the G-20 has accepted a concrete plan of action for the first time and not limited itself to rhetorical statements.
This is somewhat unusual. And the West and the East are not those to which we have become used. While previously, the solution to a global problem was sought in the West, now the voices are louder from China, India, Japan, Korea, Turkey and Russia. "Europe and North America were in the G-20 forum burdened with debt due to the strongest recession since the Second World War. Asia and most of Africa looked as if there had been no recession at all," reports the British Independent.
However, the British prime minister laughed the matter off, claiming from the tribune of the G-20 that he had travelled a long way to Seoul just to sleep properly. As he explained, after the birth of the third child in his family, he was suffering from a lack of sleep. And now, having escaped from home for some days, he had decided to make up for lost time. Joking apart, the head of the British cabinet of ministers looked less carefree than previously. And the reasons are clear. The same British Independent reports how David Cameron had courted China and achieved contracts for export.
In the meantime, US President Barack Obama had no time for sleep. He arrived in Seoul with the specific task of promoting the restoration of a positive balance in foreign trade, that is to say, to increase exports and to rescue the image of the dollar as the reserve currency. As the NTV channel reported, in order to take the trade balance out of the negative, especially in relations with China and Germany, Washington has again launched the printing machine and will inject 600bn dollars into the world's economy.
Germany has already described such decisions as hopeless and useless, and Angela Merkel warned against the creation of new bubbles. But the USA's policy worries China, another large player in the world economy, most of all.
However, Obama apparently managed to calm Beijing down. The American president has declared that "the USA and China have got off the mark in discussions about economic problems".
"We, as two leading economies of the world, have special obligations, which are necessary for the maintenance of a strong economic balance and steady economic growth," Barack Obama said in a meeting with President Hu Jintao of the People's Republic of China.
Thus, the G-20 summit in Seoul has discharged slightly the situation in the global economy. But the threat of a collision of financial interests and, accordingly, the probability of a 'currency war' nevertheless remains. The main task, which boils down to countries ceasing to artificially weaken their own currencies to achieve momentary competitive advantage, has not been solved. For example, the chairman of the Peoples Republic of China, Hu Jintao, has said that China will continue to reform the mechanism for establishing an exchange rate for the yuan, but will do it gradually.
Anyway, the President Dmitriy Medvedev of Russia considers that the G-20 summit in Seoul was the last crisis summit. "The next will be post-crisis. It will be held in France in a year's time," Medvedev said.
It is difficult to confirm the accuracy of the Russian president's forecast. What is clear is that the centre of gravity in the world economy has moved irrevocably from the West to the East. This was confirmed once again by the G-20 summit in Seoul.