ƏSAS ODUR, ŞANS ƏLDƏN VERİLMƏSİN
Müasir Azərbayjan futbolunun ən tanınmış simalarından biri Rəşad Sadıqovdur. Uzun müddət "Neftçi"nin şərəfini qoruyandan sonra "Qarabağ"ın uğurları üçün çalışan müdafiəçi hazırda legioner həyatı yaşayır. "Qarabağ"la uğurlu Avrokubok mövsümündən sonra Sadıqov Türkiyə superliqasından gələn təklifi müsbət dəyərləndirdi. Bununla belə, komandanın artıq keçmiş baş məşqçisi Rza Çalımbay Sadıqova "Əskişəhərspor"da özünü göstərmək üçün şans vermədi. Millimizin kapitanı isə sözünü Avropa çempionatının seçmə mərhələsində Azərbaycan-Türkiyə görüşündə dedi. Yığmamızın qələbə topunun müəllifi matçdan sonra hər iki ölkədə əsl qəhrəmana çevrildi. Təsəvvür edin, bütün kanallar, qəzetlər və jurnallar yalnız Sadıqovdan danışdı. Türkiyə telekanalları onu canlı telefon bağlantısına çıxarır və karyerası barədə məlumat alırdı. Türkiyə üzərində qələbədən sonra, Sadıqovun klubdakı işləri də axarına düşdü. "Əskişəhərspor"un yeni baş məşqçisi Bülənt Uyğun "Karabükspor"la oyunda futbolçumuza şans verdi. Həm komandası 2:1 hesabıyla qələbə qazandı, həm də Sadıqov özünü yaxşı tərəfdən göstərdi. Daim medianın diqqət mərkəzində olan futbolçuya zəng vuranda əhvalı o qədər də yaxşı deyildi. Çünki son matçda Sadıqov ciddi zədələnmişdi. Söhbətə də elə bundan başladıq.
- Deyəsən, zədən ciddidir?
- Matç zamanı başımdan zədə aldım. Artıq həkimlər bir neçə tikiş qoyublar. Hələlik, növbəti matçda oynayacağım sual altındadı. Son sözü həkimlər deyəcək. İstənilən halda komandada dəyişiklik göz qabağındadı. Hər oyuna qələbə üçün çıxırıq. Tezliklə turnir cədvəlindəki vəziyyətimiz yaxşılaşajaq.
- Yeni baş məşqçi Bülənt Uyğun gələndən sonra işlərin yaxşı gedir.
- Mənim işim futbol oynamaqdır. Əvvəlki məşqçimiz Rza Çalımbay mənə etimad göstərmirdi. Amma Bülənt Uyğun gələndən sonra vəziyyət dəyişdi. Son matçda 90 dəqiqə oynadım, komandamız da qələbə qazandı. Əsas "Əskişəhərspor"un uğurudu. Eyni zamanda Azərbaycan-Türkiyə matçından sonra mənə şans veriləcəyi gözlənilirdi.
- Həmin oyundan sonra Türkiyədə yaman populyar olmusan?
- (Gülür) Türkiyə ilə oyun bizim futbolçularımız üçün əla fürsət oldu. Qələbədən sonra Türkiyə mediası futbolçularımızı diqqətdə saxlayır. Düz deyirsiniz, jurnalistlərdən çoxlu zənglər gəlir. Amma hamısı sevindiricidir. Bilirəm ki, qoldan sonra məndən daha yaxşı oyun gözləyəcəklər.
- Maraqlıdır, Azərbaycan-Türkiyə matçından sonra "Əskişəhərspor"un baş məşqçisi Bülənt Uyğun sənə nə dedi?
- Sadəcə, qələbə münasibətilə təbrik etdi. Media bu qələbəni hələ də gündəmdə saxlayır. Amma biz futbolçular artıq unutmuşuq. İndi bütün fikrim Türkiyədəki çempionat oyunlarındadı. Digər yığma üzvləri də klubdakı matçlara hazırlaşır.
- Yerli qəzetlərin birində sən "Türkiyəni "yıxan" adam" kimi təqdim olunmusan...
- Bunların hamısı bir zarafatdır. Türkiyə mətbuatı daim maraqlı başlıq axtarışındadır. Ola bilsin, sadəcə, başlıqdır. Türkiyə yığmasına böyük hörmətimiz var. Onlar Avropa və dünya çempionatında qələbə qazananda biz çox sevinirik.
- "Fanatik" qəzeti "Sadıqov Türkiyəyə vurduğu qola sevinmədi" yazıb. Doğrudan, sən həmin qola sevinməmisən?
- Əslində, bu mənim xarakterimdir. Çalışıram, qoldan sonra çox sevinməyim. Qol sevincimi matçdan sonra qeyd eləyirəm. Axı qoldan sonra oyun davam edir və nəticə dəyişə bilər. Ona görə də sevincimi final fitindən sonraya saxlayıram.
- "Azərbaycansayağı" künc zərbəsindən əvvəllər də qol vurmusan?
- Avrokuboklarda Avstriyanın "Rid" və Slovakiyanın "Nitra" komandalarına künc zərbəsindən qol vurmuşam. Həmin vaxt "Neftçi"də oynayırdım. "Azərbaycansayağı" künc zərbəsi bizim gizli silahımızdı. Onu heç məşq etmirik. Bütün futbolçular onu necə yerinə yetirməyi yaxşı bilir. Künc zərbəsindən sonra 1 və ya 2 futbolçu topu buraxır, belədə qapıçının fikri yayınır. Cərimə meydançasındakı futbolçu isə qapıya zərbə endirir.
- Türkiyəyə məğlubiyyətdən sonra "Avro-2012"yə getmək şansını çətinə saldı...
- Azərbaycanda qardaş ölkənin çoxlu azarkeşləri var. Onların beynəlxalq yarışlarda qələbəsinə daim sevinmişəm. Amma bu oyunda biz layiqli qələbə qazandıq. İstənilən halda ay-ulduzluların qrupdan çıxmasını arzulayıram. Buna görə onlara kömək edəcəyik. Yəni Türkiyənin qrupda əsas rəqiblərindən sayılan Avstriya və Belçikadan xal almaqla qardaş komandaya kömək ola bilərik. Bunun üçün seçmə mərhələnin növbəti oyunlarında da belə əzmkarlıq nümayiş etdirmək lazımdı.
- Avstriyaya 0:3 məğlubiyyətdən 4 gün sonra Türkiyə üzərində qələbə. 4 gün ərzində millidə nə dəyişdi?
- Elə bilirsiniz, biz yaxşı oynamaq istəmirik? Hər bir futbolçumuz xalqımızı qələbəylə sevindirmək istəyir. Avstriya ilə oyundan sonra kəskin tənqid atəşinə tutulduq. Biz futbol oynamağı bajardığımızı sübut etmək istəyirdik. Üstəlik, Azərbaycan-Türkiyə matçında olan möhtəşəm azarkeş dəstəyini vurğulamamaq çətindir. 25 min fanat bizi qələbəyə səsləyirdi. İndi media ilə birləşərək, futbolumuz haqqında fikirləşməliyik. Qələbənin davamı gəlməlidir.
- Türkiyə üzərində qələbədən sonra millinin futbolçularının xarici klublara keçməsi nə dərəcədə realdır?
- Yığma üzvlərinin legioner həyatı yaşamasını hamımız arzulayırıq. Amma birdən-birə güclü kluba keçmək o qədər də yaxşı olmaz. Türkiyə klublarının hazırda 2-3 futbolçumuzla maraqlandığını söyləyə bilərəm. Bunu heç kim bilmir. Futbolçuların adını çəkməyəcəyəm. Əgər danışıqlar baş tutsa, qışda transfer zamanı onlar Azərbaycanı tərk edəcək.

THE MOST IMPORTANT THING IS NOT TO MISS THE CHANCE
Rasad Sadixov is a famous and popular football player in Azerbaijan. A Neftci defender who then played for Karabakh, he now lives the life of a legionnaire. After the Eurocup season which was quite successful for Karabakh, Sadixov accepted a proposal from the Turkish Super League. However, he had little opportunity to express himself in Eskisehirspor, because the former coach rarely let him play on the pitch. But the Azerbaijan captain still had his say in a fixture with the Turkish national team in Euro 2012 qualifiers. The author of the winning goal for the Azerbaijani national team became a hero in both countries after the match. All the newspapers and magazines wrote about Rasad, while his name was on all the Turkish and Azerbaijani TV channels.
Things got better at Eskisehirspor after the victory as the new head coach Bulent Uygun gave our footballer a chance to prove himself in a game with Karabuyukspor. The team won with a score of 2:1, and the Sadixov did very well.
When we called him, Rasad was not in the right frame of mind since he got injured during the last game. It is this question that we started our conversation from.
- It seems that your trauma is pretty serious?
- I received a head injury during the match. Doctors even put a few stitches. For the time being, my participation in the next game is in question. The last say belongs to the doctors. In any case, changes in the team are undeniable. We go to every match with a desire to win. The team's standings will soon improve as well.
- With the arrival of the new coach Bulent Uygun, you've been doing better...
- My job is to play football. The former coach Riza Calimbay did not trust me. But with the arrival of Bulent Uygun, the situation changed. In the last game, I was on the pitch for 90 minutes, and our team won. The main thing is the victory of Eskisehirspor. Moreover, after the Azerbaijan-Turkey game, it was expected that I would be given a chance.
- After the match, you became very popular in Turkey...
- (Smiles). The match with the Turkish national team was a great chance for our players. Since that victory, they have been the focus of Turkish media attention. You're right, I get a lot of calls from journalists. I know that after the goal I scored in that match, they expect even better play from me.
- We wonder what the head coach Bulent Uygun told you after the Azerbaijan-Turkey match?
- He just congratulated me on our victory. The press still continues to give this win a lot of attention. But for us it's all over. Now all attention is focused on the Turkish championship. The remaining members of the team are preparing for games in the club.
- A local newspaper presented you as "a man who vanquished Turkey"...
- It's just a joke. In Turkey, the press is always in search of screaming headlines. Perhaps, this one, too, was of the same series. We have great respect for the Turkish national team and were very pleased with its success in European and world championships.
- Fanatik newspaper wrote that "Sadixov was not happy about the goal he scored against Turkey". Is this true?
- In fact, this is a trait of my character. I do not like to show elation after scoring a goal. I prefer to do it after the match. After all, even if a goal is scored, the game goes on and everything can change. That's why I try to express my delight only after the final whistle.
- You previously scored "Azerbaijani-style" goals after corner kicks?
- In European cups, I scored goals after a corner against Austria's Rid and Slovakia's Nitra. At that time, I played for Neftci. The "Azerbaijani-style" corner is our crowning kick. We do not even work on it. All the players are well aware of how to perform this attack. After a corner kick, one or two players miss the ball, diverting the goalkeeper's attention, while a player in the penalty area strikes.
- After the defeat, the Turkish national team does not have much of a chance to go to Euro 2012...
- In Azerbaijan, this team has a huge army of fans. I've always rejoiced at the success of Turkish football players in the international arena. But we won this match deservedly. In any case, I want the Turkish national team to make it into the European Championship. We will do our best to help the team of brotherly Turkey. To do this, we will try to take points from their main rivals - Austria and Belgium. And that requires the same kind of selfless play in other qualifiers.
- You beat Turkey only four days after losing 3:0 to Austria. What changed in the Azerbaijani national team in such a short period of time?
- Do you think we do not want to show good play? Every footballer wants to please his people with victories. After the game with Austria, we came under a barrage of criticism. We wanted to prove that we can play football. In addition, we should note strong support from the spectators during the Azerbaijan-Turkey match. Some 25,000 fans expected us to win. Now we and the press should think about the future of our football. This victory may not be the last.
- How realistic is the transfer of our other players to foreign clubs after they won the last match?
- We all wish that. But it is very difficult to go straight into a strong team. I know that Turkish clubs are now interested in several of our players. If the negotiations are successful, they will leave Azerbaijan during the winter transfer.