II Beynəlxalq Caz Festivalı başa çatdı
Oktyabr ayının ən parlaq musiqi hadisəsi dünyanın tanınmış ifaçılarının yığışdığı II Beynəlxalq caz festivalı oldu. Bu il festivala "Matt Bianco", "Jazzamor" və "Shakatak" kimi tanınmış kollektivlər, Al Di Meola, Keyko Matsui, Diana Rivz, Monti Aleksandr, Erik Vloemans, İsfar Sarabski, Emil İbrahim kimi musiqiçilər, Mayk Minerinin rəhbərliyi ilə "L'Image" layihəsi və başqaları qatılmışdı. Bütün pərəstişkarlar və caz sərrafları üçün bu böyük bayramı Mədəniyyət və Turizm Naziriliyi, Azərbaycan Mədəniyyət Fondu və "Sweet Production" təşkil etmişdi.
Qeyd edək ki, birinci festival 2005-ci ildə Bakıda keçib, paytaxt sakinlərinin və şəhərimizin qonaqlarının böyük marağına səbəb olub. Festival həm iştirakçıların təmsil elədiyi coğrafiyanın genişliyinə, həm də kollektivlərin səviyyəsinə görə heyrət doğururdu: ona Rusiya, Almaniya, Fransa, ABŞ, Gürcüstan, Kanada və başqa ölkələrdən həm təcrübəli, həm də nisbətən gənc cazmenlər qatılmışdılar. Bunu demək yetərlidir ki, festivalın baş qonağı tanınmış Co Zavinul və "Sindikat"ı idi, bu caz bayramının rəsmi proqramını o bağladı. Festivala həm də Əzizə Mustafazadə, Billi Kobem, El Cerrou, Herbi Henkokun kvinteti, Tuts Tilemans, Maynard Ferqüson, Qreq Ozbi, Brenford Marsalis, Riçard Bona, Qida de Palma "Cazino" qruppu ilə, Mariya Joao və Mario Laqinyanın kvarteti və başqaları qatılmışdılar.
On beş gün davam edən indiki caz bayramı əvvəlkilərindən yalnız uzun müddət davam etməsi ilə deyil, həm də tanınmış dünya ifaçılarının sayı ilə də seçilirdi. Festivalın təntənəli açılışı Heydər Əliyev Sarayında oldu. İlk çıxışı respublikanın əməkdar artisti Həsənağa Abbasquliyevin rəhbərliyi ilə Bakı Dövlət Sirkinin "Arena" caz ansamblı etdi. Onların hazırladığı proqram iki hissədən ibarət idi. Birinci hissədə Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri mövzusunda caz variasiyaları səsləndirildi.
Caz-bendin çıxışının ikinci hissəsi israilli saksafonçu, bəstəkar və dirijor Amikam Kimelmanın idarəsi ilə keçdi. Musiqiçilər əfsanəvi caz komandası, "r'n'j" - "ritm-n-caz" stilində çıxış etmiş "Yellowjackets"in solisti Boba Minserin əsərlərini ifa ediblər. "Arena" həm də Kimelmanın özünün əsərlərini ifa edib. Amikam Kimelman İsrail cazının fəxridir, saksofonçu, aranjemançı və prodüserdir, Təl-Əviv caz biq-bendinin musiqi direktorudur. Amma gecəni gerçəkdən "Arena"nın solistləri Aysel Məmmədova və Diana Hacıyeva unudulmaz etdilər. Sonuncu tamaşaçıların yadında inanılmaz istedadı və qeyri-adi ifa tərzi ilə yadda qaldı.
Festivalın ikinci günü pop-cazın liderlərindən olan "Matt Bianko"nun çıxışı ilə yadda qaldı. "Matt Bianco" şən və yüngül caz deməkdir və adam rəqs etmək istəyir. Qrup bassanova və pop-caz ritmləri ilə ətrfı şənləndirdi və xoş, xeyirxah duyğular bəxş etdi. Qeyd edək ki, "Matt Bianco" əslində "Blue Rondo a la Turk" caz ansambının keçmiş üzvləri tərəfindən folmalaşmış kollektivdir. Sonucda "Matt Bianco" ingilis pop cazının liderlərindən birinə çevrilib. "Georgie Fame"in onlar tərəfindən işlənmiş "Yeh Yeh" kompozisiyası 1985-ci ildə ən yaxşı Avropa sinqli, "Wam Bam Boogie" isə 1988-ci ildə ən yaxşı klub treki sayılıb. Öz mövcudluğu dövründə "Matt Bianco" tərkibində ciddi dəyişikliklər edib. 2001-ci ildə buraxılmış növbəti "Rico" toplusu ənənəvi Kuba ritmləri qarışmış caza doğru dönüş demək idi.
Caz festivalı çərçivəsində M.Maqomayev ad?na Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında gənc və çox istedadlı pianoçu, Montrö (İsveçrə) caz festivalının qalibi İsfar Sarabskinin konserti olub. Sarabskinin ifasında caz bütün gözləntiləri üstələyib. Təsadüfi deyil ki, hər bir kompozisiyadan sonra zal ayaqüstə onu alqışlaıb. Konsertin davam etdiyi iki saatdan çox vaxt ərzində pianoçu çox sayda caz kompoziyaları - Baxın ariyasının, Vaqif Mustafazadənin əsərlərinin, "Oblivion"un, "Last Chance"in, "Novruz"un, "Agent"in və sairənin poppurisini təqdim edib. Yeri gəlmişkən, son kompozisiyalar İsfarın özü tərəfindən yazılıb və Avropada çox məşhurdurlar. Filarmoniya səhnəsində Sarabskinin çıxışını musiqiçilər Emil Həsənov (bas-gitara) və Moskvadan xüsusi dəvətlə gəlmiş barabançı Aleksandr Maşin müşayi?t ediblər.
Caz musiqisi ulduzlarını və bu janrın çoxsaylı pərəstişkarlarını bir araya gətirən "Baku Jazz Festival"n ən parlaq hadisələrindən biri "Şakatak" qrupunun konserti oldu. Bu il öz otuzillik yubileini qeyd edən dünyaca tanınmış ingilis qrupu Heydər Əliyev Sarayında çıxış edib. Adını London məhəllələrinin birində yerləşən musiqi alətləri dükanının adından götürmüş qrup bakılılara musiqidə həmlə etməyin nümunəsini göstərdi. Vokalçı xanım Cil Severd, klavişçi Bil Şarpa, gitaraçı Keyt Uayt, basçı Corc Anderson və barabançı Rocer Odel yüksək peşəkar ifa təqdim etdilər.
Festivalın unudulmaz konsertlərindən biri də Al Di Meolanın çıxışı oldu və konsertdə o, eyni vaxta iki müxtəlif gitaraçı rolunu ifa edirdi. Onlardan biri inanılmaz dərəcədə texnikalı və elektrogitarada yaradıcı füjn ifaçısı, digəri isə düşüncəli flamenko və çağdaş tanqo ifaçısı idi. İyirmidən çox solo-albomu buraxmış və müxtəlif vaxtlarda ən müxtəlif musiqiçilərlə işləmiş Al Di Meola öz dərin istedadı və yaradıcılıq uzunömürlülüyü ilə heyrətləndirməkdə davam edir.
Al Di Meola özünü müxtəlif musiqi janrlarında sınayıb və ntəicədə onun öz stili yaranıb, burada həm qaraçı, həm bosanova, həm caz, həm tanqo və əlavə çox şeylər yer alıb. Zal Al Di Meolanın incəsənətini ayaq üstə dayanaraq alqışlayıb. O, özü isə dinlyicilərə təşəkkür edərək deyib: "Mən sizin şəhərə bağlıyam. Birincisi, mən artıq bir dəfə burada olmuşam, ilk dəfə yeddi il qabaq gəlmişəm. Və indi bu dəfəki gəlişimdə bu şəhəri tanıya bilmədim. Çox dəyişib və gözəlləşib. İkincisi, mən bir neçə il qabaq Əzizə Mustafazadə ilə "Dance Of Fire" layhəsi üzərində işləmişəm. İnanın, o, sizin ölkənin fəxr etməli olduğu insandır".
Beynəlxalq caz festivalı çərçivəsində Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında tanınmış Amerika kollektivi "Vijay Iyer Trio"nun konserti olub. Ansamblın musiqisində böyük pianoçuların ənənəsi ilə yanaşı çağdaş musiqinin təsiri də görünür. "Vijay Iyer Trio"nun iştirakçıları artıq beş ildir ki bir yerdə çıxış edir və musiqi yazdırırlar. Ansamblın diskoqrafiyasına trio təkibində yazılmış bir studiya albomu və alt-saksofonçu Rudreş Maxantappa ilə iki birgə disk daxildir. Ansamblın lideri, hind mənşəli Amerika pianoçu Vicay Ayer çacdaş caz səhnəsinin aparıcı pianoçularından biri sayılır. Nüfuzlu Amerika jurnalı "Downbeat Ayer"in caz tənqidçilərinin apardığı sorğuya əsasən o, iki il dalbadal - 2006-cı və 2007-ci illərdə caz musiqçisi və bəstəkar kimi "Doğan ulduz" nominasiyasının qalibi olub, 2009-cu ildə isə caz pianoçusu kimi qalib gəlib. Onun diskoqrafiyasında 10-dan çox albom var. Vicay Con Zorn, Rosko Mitçell, Vadada Leo Smit, Stiv Koulmen və Amiri Barak ilə əməkdaşlıq edib.
Festivalın parlaq çıxışı yaponiyalı "ulduz" pianoçu və bəstəkar, xanım Keyko Matsuiyə məxsus oldu. O, caz və "new age" stilində musiqi ifa etdi. Keyko artıq 12 solo albom buraxıb və bu, ona beynəlxalq şöhrət gətirib. Keyko Matsui çağdaş cazın ən tanınmış ifaçılarındandır, bütün dünyadan olan dinləyicilərin qəlbinə yüngül və zərif caz-oriental motivləri ilə yol tapıb. Son 10 ildə yapon pianoçusu Keyko Matsui tez-tez Ukraynada solo konsertlər verib. Elə ilk konsertindən kütlələri fəth edən Keyko hər dəfə dinləyicilərə yeni sürprizlər bəxş edir - yeni proqramların, albomların təqdimatını keçirir, simfonik orkestrlə çıxış edir və s. Onun proqramının melodiyaları əvvəlki kimi səmimi və ruh oxşayandır. "Mən inanıram ki, musiqi Yaradanın və ya Kainatın vergisidir, bizə ona görə verilib ki, onun yardımı ilə vəhdəti hiss edək", - deyə ifaçı vurğulayır. Keykonun ifa etdiyi üslubu adətən "çağdaş caz" və ya "böyüklər üçün çağdaş musiqi" adlandırırlar.
Musiqi istqamətlərinə bir az da baş vurduqda, bu musiqi "New Age", "Smooth Jazz" və "Easy Listening" arasında orta bir şeydir. Günün istənilən çağında əla sakitləşdirici fon yaradır. Bu zaman onun melodiyaları yetərincə orjinaldır, çox sayda alətlərdən istifadə etməklə gerçəkləşdirilən aranjeman onun musiqisini tamamilə tanımaz edir. Caz-pop və füjn dili ilən danışan Matsui Şərqin musiqisinə sadiq qalan orjinal bəstəkar və özünəməxsus vokalçı kimi tanınır.
Beynəlxalq caz festivalını qapayan Amerika caz müğənnisi Dayana Rivz gücülü və çevik səsə malikdir, həm də gözəl görünür, əsil caz ledisidir. O, hər şeyi qeyri-adi yüngüllüklə və şövqlə edir. Rivz səhnəyə çıxanda mikofona yaxınlaşır və az qala ondan bir metr aralı dayanaraq oxumağa başlayır. Onun güclü səsinin bütün zalı necə "örtdüyü" açıqca hiss edilir. Həmin andan konsertin sonuna kimi Dayana tempini itirmir, hər bir taktda öz səsinin yeni-yeni imkanlarını göstərir. Və saat yarım bir an kimi keçir.
Onun musiqiyə marağı 11 yaşında yaranıb, öz sənətini sevən müəlliminin hesabına daha da artıb. Musiqiyə olan böyük sevgi Dayanada müğənni olmaq istəyi yaradıb. 1970-ci illərdə Rivz trubaçı Klark Terrinin qrupunda karyera pilləkəni ilə irəliləməyə başalyıb, bununla yanaşı latın cazını da mənimsəməyə başlayıb. Müğənni xanım 1977-ci ildə "Welcome My Love" adlı debüt diskini buraxıb. Hazırda Rivzin diskoqrafiyasında iyirmiyə yaxın disk daxildir.
Yeni minilliyin başlanğıcı Dayana üçün "Qremmi" mükafatı, bu caz divasını göylərə qaldıran fikirlər bəxş etmiş konsertlər və disklərlə yadda qalan olub. Beş oktava səsə malik olan müğənni dünya üzrə çağdaş caz ifaçıları arasında ən yaxşılardan bir kimi tanınır, öz canlı ifaları və çoxsaylı albomları ilə şöhrətlənib.
Yeri gəlmişkən, nüfuzlu Avropa telekanalı "Euronews" Bakıdakı caz festivalı haqqında reportaj hazırlayıb, Azərbaycanda cazın tarixi və inkişafı, çağdaş ifaçılar barədə müfəssəl məlumat verib. Xüsusi qeyd edilib ki, bizim ölkədə ənənəvi caz festivalları böyük vüsət götürür. Bu festivallarla dünyanın ən yaxşı musiqiçilərinin iştirakı müsahibələrdə Azərbaycan caz məktəbinin tanınmış təmsilçilərinin dediklərini əminliklə sübut edir.

Завершился II Международный джазовый фестиваль
Самым ярким музыкальным событием октября стал II Международный джазовый фестиваль, на который съехались именитые мировые исполнители.
В этом году фестиваль посетили такие известные коллективы, как Matt Bianco, Jazzamor и Shakatak, музыканты Ал Ди Меола, Кэйко Матсуи, Диана Ривз, Монти Александр, Эрик Влоеманс, Исфар Сарабский, Эмиль Ибрагим, проект L'Image под руководством Майка Миньери и другие. Большой праздник для всех поклонников и ценителей джаза организовали Министерство культуры и туризма, Фонд культуры Азербайджана и Sweet Production.
Отметим, что первый фестиваль прошел в Баку в 2005 году и вызвал колоссальный интерес у жителей столицы и гостей нашего города. Фестиваль поразил как географией участников, так и уровнем коллективов: в нем приняли участие как опытные, так и относительно молодые джазмены из России, Германии, Франции, Турции, США, Грузии, Канады и других стран. Достаточно сказать, что главным гостем фестиваля был знаменитый Джо Завинул со своим "Синдикатом", закрывавший официальную программу праздника джаза. За время существования фестиваля на нем побывали Азиза Мустафазаде, Билли Кобэм, Эл Джерроу, Квинтет Херби Хэнкока, Тутс Тилеманс, Майнард Фергюсон, Грег Озби, Брэнфорд Марсалис, Ричард Бона, Гида де Пальма с группой "Джазиньо", Квартет Марии Жоао и Марио Лагинья и многие другие.
Нынешний праздник джаза отличался от других не только продолжительностью (он проходил 15 дней), но и количеством известных мировых исполнителей. Торжественная церемония открытия фестиваля состоялась во Дворце имени Гейдара Алиева. Первым на нем выступил джазовый ансамбль Бакинского государственного цирка "Арена" под управлением заслуженного артиста республики Гасанаги Аббаскулиева. Подготовленная им программа состояла из двух частей. В первой были исполнены джазовые вариации на тему произведений азербайджанских композиторов. Во второй части джаз-бэнд выступал уже под управлением саксофониста, композитора и дирижера из Израиля Амикама Кимельмана. Музыканты исполнили произведения Боба Минцера - солиста легендарной джазовой команды Yellowjackets, играющей в стиле "r'n'j" - "ритм-н-джаз". "Арена" исполнила и произведения самого Кимельмана.  Амикам Кимельман - гордость израильского джаза, саксофонист, аранжировщик и продюсер, музыкальный директор Тель-Авивского джазового биг-бэнда. Но поистине незабываемым сделали вечер солистки "Арены" Айсель Мамедова и Диана Гаджиева. Последняя запомнилась зрителям невероятным талантом и необычным стилем исполнения.
Второй день фестиваля был ознаменован выступлением ансамбля Matt Bianko - одного из лидеров поп-джаза. Matt Bianco - это веселый, легкий джаз, под который хочется потанцевать. Группа заводила ритмами босановы и поп-джаза, которые дарили добрые, приятные ощущения. Отметим, что Matt Bianco - это коллектив, сформированный бывшими членами джазового ансамбля Blue Rondo a la Turk. Matt Bianco в итоге стал одним из лидеров английского поп-джаза. Их обработка композиции Georgie Fame Yeh Yeh стала лучшим европейским синглом 1985 года, а Wam Bam Boogie - лучшим клубным треком в 1988-м. За время своего существования Matt Bianco претерпела серьезные перемены в своем составе. Выпущенный в 2001 году очередной номерник Rico обозначил поворот к "кислотному джазу" с примесью традиционных кубинских ритмов.
В рамках джаз-фестиваля в Азербайджанской государственной филармонии имени М.Магомаева состоялся концерт молодого и очень талантливого пианиста, победителя Международного джаз-фестиваля в Монтрё (Швейцария) Исфара Сарабского. Джаз в исполнении Сарабского превзошел все ожидания. Не случайно после каждой композиции зал аплодировал стоя. За два с лишним часа, а именно столько длился концерт, пианист представил множество джазовых композиций: ария Баха, попурри из произведений Вагифа Мустафазаде, Oblivion, Last Chance, Novruz,  Agent и другие. Кстати, последние композиции написаны самим Исфаром и уже довольно известны в Европе.  Выступление Сарабского на сцене филармонии сопровождали музыканты Эмиль Гасанов (бас-гитара) и Александр Машин (перкуссия) - специально приглашенный барабанщик, живущий и работающий в Москве.
Одним из самых ярких событий Baku Jazz Festival, который сплотил звезд джазовой музыки и многочисленных поклонников этого жанра, стал концерт группы "Шакатак". Отмечающая в этом году свой тридцатилетний юбилей, всемирно известная английская группа выступила во Дворце имени Гейдара Алиева. Группа, имя которой произошло от названия магазина музыкальных инструментов, расположенного в одном из кварталов Лондона, наглядно продемонстрировала бакинцам, как можно сохранить порох в музыкальных пороховницах, несмотря на солидный возраст. Вокалистка Джил Сэвэрд, клавишник Бил Шарпа, гитарист Кейт Уайт, басист Джордж Андерсон и барабанщик Роджер Одел продемонстрировали высокопрофессиональную игру.
Еще одним из долгожданных концертов фестиваля стало выступление Ал Ди Меолы,  в котором уживаются два гитариста одновременно: один - невероятно техничный и изобретательный исполнитель фьюжн на электрогитаре, другой - вдумчивый исследователь фламенко и современного танго. Выпустивший более 20 сольных альбомов и в разное время работавший с самыми разносторонними музыкантами, он не перестает удивлять глубиной своего таланта и творческим долголетием. Ал Ди Меола попробовал себя в различных музыкальных жанрах, и в итоге на свет появился его собственный стиль, в котором переплелись и цыганские мотивы, и босанова, и джаз, и танго, и еще много чего. Зал стоя аплодировал искусству Ал Ди Меолы. Сам же он, благодаря слушателей, сказал: "Я связан с вашим городом. Во-первых, уже бывал здесь, - это случилось семь лет назад, и сейчас, приехав, не узнал города - настолько он изменился и похорошел. А во-вторых, несколько лет назад мне довелось работать с Азизой Мустафазаде над проектом Dance Of Fire. И поверьте, она - одна из тех, кем ваша страна должна гордиться".
В рамках Международного джазового фестиваля в Азгосфилармонии состоялся концерт знаменитого американского коллектива Vijay Iyer Trio. В музыке ансамбля наравне с традициями великих пианистов прослеживаются и современные музыкальные влияния.
Участники Vijay Iyer Trio уже почти пять лет выступают и записываются вместе - в дискографии ансамбля один студийный альбом, записанный в составе трио, и два совместных диска с альт-саксофонистом Рудрешом Махантаппой. Лидер ансамбля, американский пианист индийского происхождения Виджай Айер, считается одним из ведущих пианистов на современной джазовой сцене. По результатам опроса джазовых критиков авторитетнейшего американского журнала Downbeat Айер два года подряд - в 2006-м и 2007-м - побеждал в номинациях "Восходящая звезда" как джазовый музыкант и как композитор, а 2009 году - в качестве джазового пианиста.
Всего в его дискографии более 10 альбомов. Виджай сотрудничал с Джоном Зорном, Роско Митчеллом, Вадада Лео Смитом, Стивом Коулменом и Амири Барака.
Яркое выступление фестиваля - "звездная" японская пианистка и композитор Кейко Матсуи, исполняющая музыку в стилях джаз и new age. Кэйко выпустила уже 12 сольных альбомов, принесших ей международную славу. Кейко Матсуи - одна из самых известных исполнительниц современного джаза, покорившая публику всего мира легкими и изысканными джазово-ориентальными мотивами. За последние 10 лет японская пианистка  посещала Украину с сольными концертами довольно часто. С первого же концерта покорившая публику, она каждый раз теперь преподносит слушателям сюрпризы - презентации новых программ, альбомов, выступления с симфоническим оркестром и т.д. Мелодии ее программы по-прежнему сердечны и душевны. "Я верю в то, что музыка - это дар Господа или Вселенной, посланный нам для того, чтобы мы могли ощутить единение с его помощью", - считает исполнительница. Стиль, в котором играет Кейко, обычно называют "современным джазом" или "современной музыкой для взрослых". Если немного углубиться в музыкальные направления, то данная музыка - нечто среднее между new age, smooth jazz и easy listening. Отличный расслабляющий фон для любого времени суток. При этом ее мелодии в достаточной мере оригинальны, а аранжировки с использованием большого количества инструментов делают ее музыку вполне узнаваемой. Матсуи, говорящая языком джаз-поп и фьюжн, получила также признание как оригинальный композитор, сохранивший верность музыкальной культуре Востока, и как своеобразная вокалистка.
Американская джазовая певица Дайана Ривз, чей концерт закрыл Международный джазовый фестиваль, обладает сильным и гибким голосом и прекрасно выглядит - настоящая леди Джаз. Она все делает с необыкновенной легкостью и задором. Когда на сцене появляется Ривз, подходит к микрофону и начинает напевать тему, тихо и стоя чуть ли не в метре от микрофона, уже чувствуется, какой это мощный голос, как он "накрывает" весь зал. С этого момента и до конца концерта Дайана не теряет темп, в каждом такте показывая все новые и новые грани своего голоса. И полтора часа пролетают как одна минута.
Интерес к музыке, который у нее появился в 11-летнем возрасте, еще больше увеличился благодаря учителю, воодушевленному своим предметом. Огромная любовь к музыке как раз и пробудила в Дайане желание стать певицей. В 1970-е годы Ривз взбиралась по карьерной лестнице в группе трубача Кларка Терри, одновременно с этим черпая вдохновение в латинском джазе. В 1977 году певица выпустила дебютный диск под названием Welcome My Love. На сегодняшний день в дискографию Ривз входит около двух десятков дисков.
Начало нового тысячелетия ознаменовалось для Дайаны рядом наград "Грэмми" и восхвалявшими джаз-диву до небес рецензиями на ее концерты и диски. Женщина с голосом в пять октав признана одной из лучших современных джазовых певиц во всем мире и прославилась как живыми выступлениями, так и многочисленными альбомами.
Кстати, репортаж о джазовом фестивале в Баку показал влиятельный европейский телеканал Euronews, подробно рассказав об истории джаза, его развитии и современных исполнителях в Азербайджане. Особо отмечалось, что традиционные джазовые фестивали в нашей стране приобретают все больший размах - участие в нем лучших мировых музыкантов тому убедительное доказательство, о чем говорили в своих интервью и известные представители азербайджанской школы джаза.