Görkəmli Qarabağ xanəndəsinin təkrarolunmaz səsinin sirri nədədir?
İnsan dünyaya göz açandan musiqi ilə dostlaşır. Musiqi onu bütün həyatıboyu müşayiət edir. İnsan körpəlikdən ana laylasını eşidir və onda oxumaq istəyi də həmin dövrdə başlayır. O, anasının layla təranələri altında rahatlıq tapır və yuxuya gedir. Bəzən də elə olur ki, körpə anasının laylasını özünün körpə zümzüməsi ilə müşayiət edir. Onda oxumaq həvəsi yaranır və bu həvəs körpəni özünün musiqi dünyasına aparır. Körpə böyüyəndən sonra da oxumaq həvəsini itirmir.
Elə bir adam tapmaq olmaz ki, oxumağa meyilli olmasın. Səsi olan da, olmayan da oxuya bilməsə də, zümzümə etməyi xoşlayır. Və bu oxumaq həvəsi onu, hətta müğənniliyə də aparır. Hamı nə vaxtsa səs tellərinin açılacağı xəyalı ilə yaşayır, müxtəlif "səsaçan vasitələrin" tətbiqinə çalışır. Səsi olan xanəndələr qida rasionlarında səsə ziyanlı yeməklərdən boyun qaçırırlar. Deyilənlərə görə, sənət aləmində səsinin gözəlliyinə, diapazon genişlyinə görə tayı-bərabəri olmayan Xan Şuşinski düyü xörəyi yemirmiş. Deyirmiş ki, düyü səs tellərini qurudur, oxumağa əngəl törədir. Xan əmi rütubətli havada müəyyən muğamları oxumaqdan vaz keçirmiş. İstedadlı musiqi tədqiqatçısı Firudin Şuşinski danışırdı k, günlərin birində Tərtər raonunda çal-çağır şənlik məclislərinin birində Xan əmidən "Çahargah muğamı oxumasını xahiş edibmiş. Firudinin sözünə həmişə hörmətlə yanaşan Xan əmi bu dəfə Firudinin təklifinə əməl etməyib, deyib ki, "Firi bala, rütubətli hava həmin muğamın oxunması üçün məsləhət deyil. Ona görə ki, səs telləri rütubətli havada çevikliyini itirir və xanəndənin "sözünə baxmır". Xan əmininn səs dərmanı ətirli Azərbaycan çayı idi. O, oxumağa başlamazdan qabaq stəkan?ndakı təzədəm ətirli çayı qoxulamaqla səsini kökləyərdi. Xan əmi, radioya canlı konsert verməyə gələndə də özü ilə gətirdiyi kəmşirin çayın "dadına baxandan" sonra oxumağa başlardı.
Ötən əsrin 50-ci illərində radio ilə verilən konsertlərdə xanəndələr indikindən fərqli olaraq canlı ifa dəbdə idi. Müğənnilər öz səslərinə arxayın olduqdan sonra oxuyardılar. Xan əminin səsi ilahidən gələn səs idi. Oxuyanda bəzi müasir xanəndələr kimi qışqırıq qoparmazdı. Məlahətli səsi dinləyənləri heyran qoyardı. Tarın zil pərdələrində oxuyanda da ağzını elə açardı ki, badamcıqları yox, cəmi 4-5 qabaq dişi görünərdi. Onun bal səsi öz mənbəyini sanki kosmik fəzadan götürürdü. Ona görə də özü kimi yaraşıqlı bənzərsiz səsi qəlbləri riqqətə gətirirdi.
Yaşlı qohumlarım danışırdılar ki, Xan Şuşinski Mircəfər Bağırovun göstərişi ilə Bakıya köçəndən sonra ilk konsertinə insan axını çox güclü olduğundan növbədə dayanaların sırasına atlı milisionerlər nəzarət edirmiş. Onun saysız-hesabsız fanatları səhər çağı Xan əmini hətta kənardan görmək üçün filarmonyaya gedən yol boyu düzülüb böyük xanəndənin gəlib-keçməsini gözləyirdilər.
Ötən əsrin ortalarında Moskvanın konsert salonlarının birindən televiziya ilə yayımlanan konsertdən qabaq ifaçılara paylanan not kağızlarında oxunan əsərin not klavirlərində kişi və qadın səsləri üçün nəzərdə tutulmuş tonallıqlarqarışıq salındığından Xan əmi qadın səsləri tonallığında oxumalı olmuşdu. Bundan xəbər tutan təşkilatçılar çox dərin narahatlıqlar keçirsələr də, konkret tədbir görə bilməmişdilər. Konsert başlamışdı. Həmin konsertin efirə yayımlanan lent yazısına indi də baxa bilirik. Söhbət Şövkt Ələkbərova, Sara Qədimova və Xan Şuşinski kimi mahir sənətkarların iştirak etdiyi konsertdən gedir. Səid Rüstəmovun diricorluq etdiyi xalq çalğı alətləri orkestrinin müşayiəti ilə "Qarabağ Şikəstəsi yuxarı tonallıqda ifa olunurdu. Xan əmi heç bir şey olmayıbmış kimi qadın səs tonallığında çox rahat və çətinlik çəkmədən oxuyurdu. Həmin konsertin şahidi olan böyük bəstəkar Tofiq Quliyev bu hadisəni heyranlıq hissi ilə nağıl edirdi. O deyirdi: "Həmin konsertdə Xan əmi özünə xas arxayınlıqla və çox gözəl oxudu. Səsi yüksək registirlərdə insanı heyrətə gətirən çalarlara bürünmüşdü. Əsasən, ruslardan və xarici ölkə vətəndaşlarının dinləyici auditoriyası Şövkət Ələkbərovanın, Sara Qədimovanın və ən başlıcası, Xan Şuşinskinin tamaşaçıları heyran qoyan səs tembrinin bənzərsizliyindən vəcdə gələrək Azərbaycanın mahir ifaçılarının ifa mədəniyyətini sürəkli alqışlarla dəyərləndirmişdilər. Hamını Xan əminin İlahidən gələn səsi məftun qoymuşdu. Xan əmi gənc ifaçılara səslərini soyuqdan qorumağın vacibliyini başa salmağı özünə borc bilirdi
Qarabağda çox baməzə musiqiçi yaşayırmış. Bəy nəslindən olan həmin kişinin adı Abbasqulu ağa imiş. Özünü bolşeviklərin təqiblərindən qorumaq üçün tarzənlik edirmiş. Səsinin açılması üçün çıxış yolunu daim yumurta içməkdə görən ortabab xanəndənin rəvan səslə oxuya bilməməsinin səbəbini soruşanda həmin xanəndə demişdi: "Evimizdə təzə yumurta olmadığına görə, yumurta içə bilmədiyim üçün səsim yaxşı işləmir". Qeyzini güclə saxlayan Abasqulu ağa belə deyibmiş: " Ə, adamsan, adam oğlusan, bir şeyi bil ki, çiy yumurta içməklə səs düzəlmir". Sən demə, Abasqulu ağa səsin yaxşı çıxmasının səbəbini yumurtada görməməklə özünün vokal sahəsindəki biliyini nümayiş etdirirmiş. Çaykovski adına Moskva Dövlət Konservatioriyasının vokal fakultəsinin dekanı Rusiyanın xalq artisti tenor Pyotr Skuçenko deyir ki, hər bir tenor, istər lirik tenor, istər dramatik tenor olsun, yuxarı oktavanın yuxarı registrində "do" notunu götürə bilməlidir. Belə ifaçılar barmaqla sayılan qədərdir. Səsin başlıca tərkib hissəsi onun tembral bəzəyidir. Bu, təbiətdən gələn bir şeydir. Çiy yumurtanın səsə xeyrini düşünmək mənasızlıqdır. Yumurtanın sarısı və ağı böğazın selikli qişasını qurudur və ifaçınının normal oxumasıına imkan vermir.
Səs mütəxəssislərinin fikrinə görə, müğənni tamaşadan bir neçə əvvəl heç nə yeməməlidir ki, qarın presi rahat olsun.
Amma pəhriz gözləmək hallarından istisnalar da məlumdur. Məsələn Azərbaycan muğam operasının bənzərsiz solisti Əlövsət Sadıqov üç boşqab yağlı bozbaş, üstündən də 1 kq dondurma yeməmiş səhnəyə çıxmazmış. Müğənninin oğlu Nadir Sadıqov danışırdı ki, "Atam bir gün tamaşadan çox qanıqara qayıtmışdı. Səbəbini soruşanda demişdi ki, "tamaşadan qabaq üç yox, iki boşqab bozbaş yediyimə görə, yaxşı oxuya bilmədim". Yeri gəlmişkən, onu da deyim ki, çox zil muğam notlarıi ilə zəngin olan Şah İsmayıl partiyasını Əlövsət kimi nöqsansız oxuyan müğənni olmamışdı, yəqin ki, olmayacaq da. O, Şah İsmayılın partiyasını böyük cəsarətlə oxuyurdu. Şaqraq zən-gulələri adamları vəcdə gətirirdi. Respubliukanın xalq artisti, bənzərsiz Həqiqət Rzayeva - Ərəbzəngi ilə tərəf-müqabil səhnəsində Əlövsətin şaqraq zəngulələri, qaltanlı səs xüsusiyyətləri ilə xüsusi bir musiqi aləmi yaradırdı. Sadıqovun yuxarı registrlərdə asanlıqla oxuması tamaşaçılara xüsusi zövq verirdi. Səsi çox dolğun və nüfuzedici idi. Çox təəssüf ki, onun ifaçılıq irsi öyrənilmir, ifa xüsusiyyətləri tədqiq olunmur.
Deyəndə ki, ifaçı səsini qorumalıdır, adamda belə bir fikir yaranır: g?rək səs olsun ki, onu qorusun. Səs olmayanda onun çxarılmasına heç nə kömək etmir. Orta nəslin nümayəndələri, yəqin ki, ötən əsrin ortalarında Dunayevskinin musiqisi əsasında "Mosfilm" kinostudiyasında istehsal olunmuş "Şən uşaqlar" (Vesyolıye rebyata) musiqili komediyasındakı meşşan qadının öz səsini yumurta içməklə düzəltməsi kadrlarını yaxşı xatırlayırlar. Filmdəki meşşan qadının piano arxasına keçib bir tas çiy yumurtanı tədricən içməklə səsini düzəltməsi məqamlarına baxıb xeyli gülüblər. Ona görə ki, hər dəfə çiy yumurtanı yanındakı büstün burnuna vurub sındırmaqla içəndən sonra, "səstənzimləmə" məşqini davam etdirən həmin qadının sonda səsi qalınlaşaraq kişi bariton səsinə çevrilir.
Deyilənlərə görə, bassəsli müğənnilərdən biri tamaşa günü ayaqlarını 3-4 saat buzlu suda saxlamaqla çox bəm notlarda səsinin yaxşı gurlamasına çalışır. Əgər başqa birisi ayaqlarını buzlu suda bir saat saxlasa, yəqin ki, ən azı, sətəlcəm xəstəliyinə düçar olar. Deməli, səsin yaxşı səslənməsi üçün mütləq bir resept yoxdur.

ЧУДОТВОРНЫЙ ГОЛОС ХАНА
Человек с момента появления на свет дружит с музыкой, которая сопровождает его на протяжении всей жизни. Еще младенцем он слышит колыбельную, и с тех самых пор у него появляется желание петь. Он засыпает под колыбельную матери. Иногда младенец даже сопровождает ее пение своим щебетанием.
Нет человека, который бы не был склонен к пению. Напевают даже те, у кого нет голоса. Иногда именно это влечение и приводит к тому, что человек становится певцом (а многие из нас живут надеждой на то, что когда-то  прорежется голос). Обладающие хорошим голосом певцы стараются хранить его, избегая в своем рационе блюд, способных навредить голосу. Говорят, что прославившийся широким диапазоном своего неповторимого голоса Хан Шушинский не ел рисовых блюд, утверждая, что рис иссушает голосовые связки и мешает пению. При влажной погоде Хан предпочитал не исполнять некоторые мугамы. Талантливый музыковед Фиридун Шушинский рассказывал, что однажды на одном веселом мероприятии в Тертерском районе он попросил Хана исполнить мугам "Чахаргях". Хан, который всегда с вниманием относился к просьбам Фирудина, на этот раз отказал ему, сказав: "Сынок, не рекомендуется петь этот мугам в сырую погоду. Ведь в такую погоду голосовые связки теряют эластичность и "не слушаются" певца". Бальзамом для голоса Хана был душистый азербайджанский чай. Перед тем как начать петь, он вдыхал аромат свежезаваренного чая в стакане, словно настраивая свой голос. Даже отправляясь на радио для выступления в прямом эфире, он сначала "пробовал на вкус" принесенный с собой подслащенный чай.
В середине 50-х годов прошлого века на концертах было модно выступать не только без фонограммы, но и микрофона - "живьем".  Певцы соглашались петь только после того, как уже не оставалось сомнений в их мастерстве. Голос Хана был подарком Всевышнего. Он никогда не срывался, даже когда брал самую верхнюю ноту. Его мелодичный голос очаровывал слушателей. При переходе на высокую тональность его рот раскрывался настолько, что были видны несколько зубов переднего ряда. Голос его словно подпитывали сами небеса. Поэтому его пение буквально приводило в трепет слушателей.
Мои родители рассказывали, что после переезда Хана Шушинского в Баку по указанию Мирджафара Багирова от желающих попасть на его первый концерт не было отбоя. Пришлось даже выставить конную полицию. Его бесчисленные фанаты с раннего утра выходили на ведущую к филармонии дорогу,  чтобы увидеть своего кумира.
Однажды в одном из музыкальных салонов Москвы состоялся концерт, который транслировался по телевидению. По случайности в розданных певцам перед концертом клавирах были перепутаны мужские и женские тональности. Организаторы не сразу догадались о допущенной оплошности и очень переживали, так как уже поздно было что-то предпринимать. Запись трансляции того самого концерта, на котором выступали такие выдающиеся мастера, как Шовкет Алекперова, Сара Гадимова и Хан Шушинский, дошла до наших дней. Оркестром народных музыкальных инструментов дирижировал Сеид Рустамов. В его сопровождении "Карабах шикястяси" исполнялся в верхней тональности. Хан пел спокойно и без всяких усилий. Лично участвовавший в этом концерте выдающийся композитор  Тофиг Гулиев с восхищением описывал это событие: "На том концерте Хан выступал с присущими ему выдержкой и спокойствием. На высоких регистрах голос его источал чарующие тональности. Мастерство, неповторимый тембр  голосов Шовкет Алекперовой, Сары Гадимовой и особенно Хана Шушинского просто потрясли аудиторию, состоявшую, в основном, из русских и иностранцев, которые наградили их долгими и бурными овациями. Особенно очаровал их божественный голос Хана".
Хан Шушинский считал своим долгом разъяснять молодым исполнителям необходимость оберегать свой голос от простуды.
Жил когда-то в Карабахе музыкант, который был большим балагуром. Был он знатного рода и звали его Аббасгулу ага. Чтобы избежать преследований со стороны большевиков, скитался по селам и весям, играл на таре. Когда он спросил однажды у одного певца с посредственным голосом, который вечно пил яйца, в чем причина его проблем с голосом, тот ответил: "Дома закончились свежие яйца, потому и голос мой сел". Едва сдерживая сарказм, Аббасгулу ага сказал: "Слушай, будь человеком, запомни раз и навсегда, от сырых яиц голос не прорезается". Тем самым он продемонстрировал свои знания в области вокала.
Декан факультета вокала Московской государственной консерватории, народный артист России тенор Петр Скученко говорит, что любой хороший тенор, будь он тенором-лириком или тенором драматическим, должен уметь брать ноту "до" в верхнем регистре верхней октавы. Главной составной голоса является его тембральное украшение. Это прирожденный  дар, и владеющих им можно пересчитать по пальцам. Надеяться на сырые яйца - бессмысленное дело. Наоборот, желток и белок приводят к сухости слизистой оболочки горла и препятствуют нормальному выступлению певца.
По мнению специалистов, за несколько часов до выступления певец не должен ничего есть, чтобы его желудочный пресс был в норме. Но известны и исключения. К примеру, солист азербайджанской оперы Алиовсат Садыгов не выходил на сцену, не съев предварительно три порции бозбаша - мясного соуса с горохом, а сверху 1 кг мороженого. Сын певца - Надир Садыгов рассказывал, что "однажды отец вернулся с представления крайне расстроенным. Когда его спросили о причине,  он ответил, что перед представлением съел не три, а две тарелки бозбаша и потому не смог выступить достойно". Зато не было и, наверное, не будет солиста, который исполнял бы насыщенную высокими мугамными нотами партию Шаха Аббаса так безукоризненно, как Алиовсат Садыгов. Его рулады приводили в неописуемый восторг аудиторию. Вместе с несравненной народной артисткой республики Хагигат Рзаевой, исполнявшей партию Араб-зенги, они создавали неповторимый мир музыки. Особенно нравилось слушателям то, с какой легкостью брал Алиовсат высокие ноты. Голос его был могучим и проникновенным.
Когда говорят, что певец должен оберегать свой голос, так и хочется сказать: главное, чтобы было что оберегать. Если голоса нет, то никакие ухищрения не помогут. Среднее поколение наверняка помнит кадры из музыкальной комедии "Веселые ребята" на музыку Дунаевского, где одна мещанка старается улучшить свой голос посредством поглощения несметного количества сырых яиц.  Раз за разом, сидя за роялем, она во время вокальных занятий разбивает сырое яйцо о нос стоящего рядом бюста. В конце концов голос женщины грубеет и становится мужским баритоном…
Говорят, один обладавший басом певец в дни представлений по 3-4 часа держал ноги в ледяной воде, чтобы добиться хорошего звучания особенно низких нот. Сделай это кто-то другой, наверняка заработает, как минимум, воспаление легких. То есть это говорит о том, что какого-то определенного рецепта, панацеи для улучшения голоса нет.