Görkəmli Qarabağ xanəndəsinin təkrarolunmaz səsinin sirri nədədir?
İnsan dünyaya göz açandan musiqi ilə dostlaşır. Musiqi onu bütün həyatıboyu müşayiət edir. İnsan körpəlikdən ana laylasını eşidir və onda oxumaq istəyi də həmin dövrdə başlayır. O, anasının layla təranələri altında rahatlıq tapır və yuxuya gedir. Bəzən də elə olur ki, körpə anasının laylasını özünün körpə zümzüməsi ilə müşayiət edir. Onda oxumaq həvəsi yaranır və bu həvəs körpəni özünün musiqi dünyasına aparır. Körpə böyüyəndən sonra da oxumaq həvəsini itirmir.
Elə bir adam tapmaq olmaz ki, oxumağa meyilli olmasın. Səsi olan da, olmayan da oxuya bilməsə də, zümzümə etməyi xoşlayır. Və bu oxumaq həvəsi onu, hətta müğənniliyə də aparır. Hamı nə vaxtsa səs tellərinin açılacağı xəyalı ilə yaşayır, müxtəlif "səsaçan vasitələrin" tətbiqinə çalışır. Səsi olan xanəndələr qida rasionlarında səsə ziyanlı yeməklərdən boyun qaçırırlar. Deyilənlərə görə, sənət aləmində səsinin gözəlliyinə, diapazon genişlyinə görə tayı-bərabəri olmayan Xan Şuşinski düyü xörəyi yemirmiş. Deyirmiş ki, düyü səs tellərini qurudur, oxumağa əngəl törədir. Xan əmi rütubətli havada müəyyən muğamları oxumaqdan vaz keçirmiş. İstedadlı musiqi tədqiqatçısı Firudin Şuşinski danışırdı k, günlərin birində Tərtər raonunda çal-çağır şənlik məclislərinin birində Xan əmidən "Çahargah muğamı oxumasını xahiş edibmiş. Firudinin sözünə həmişə hörmətlə yanaşan Xan əmi bu dəfə Firudinin təklifinə əməl etməyib, deyib ki, "Firi bala, rütubətli hava həmin muğamın oxunması üçün məsləhət deyil. Ona görə ki, səs telləri rütubətli havada çevikliyini itirir və xanəndənin "sözünə baxmır". Xan əmininn səs dərmanı ətirli Azərbaycan çayı idi. O, oxumağa başlamazdan qabaq stəkan?ndakı təzədəm ətirli çayı qoxulamaqla səsini kökləyərdi. Xan əmi, radioya canlı konsert verməyə gələndə də özü ilə gətirdiyi kəmşirin çayın "dadına baxandan" sonra oxumağa başlardı.
Ötən əsrin 50-ci illərində radio ilə verilən konsertlərdə xanəndələr indikindən fərqli olaraq canlı ifa dəbdə idi. Müğənnilər öz səslərinə arxayın olduqdan sonra oxuyardılar. Xan əminin səsi ilahidən gələn səs idi. Oxuyanda bəzi müasir xanəndələr kimi qışqırıq qoparmazdı. Məlahətli səsi dinləyənləri heyran qoyardı. Tarın zil pərdələrində oxuyanda da ağzını elə açardı ki, badamcıqları yox, cəmi 4-5 qabaq dişi görünərdi. Onun bal səsi öz mənbəyini sanki kosmik fəzadan götürürdü. Ona görə də özü kimi yaraşıqlı bənzərsiz səsi qəlbləri riqqətə gətirirdi.
Yaşlı qohumlarım danışırdılar ki, Xan Şuşinski Mircəfər Bağırovun göstərişi ilə Bakıya köçəndən sonra ilk konsertinə insan axını çox güclü olduğundan növbədə dayanaların sırasına atlı milisionerlər nəzarət edirmiş. Onun saysız-hesabsız fanatları səhər çağı Xan əmini hətta kənardan görmək üçün filarmonyaya gedən yol boyu düzülüb böyük xanəndənin gəlib-keçməsini gözləyirdilər.
Ötən əsrin ortalarında Moskvanın konsert salonlarının birindən televiziya ilə yayımlanan konsertdən qabaq ifaçılara paylanan not kağızlarında oxunan əsərin not klavirlərində kişi və qadın səsləri üçün nəzərdə tutulmuş tonallıqlarqarışıq salındığından Xan əmi qadın səsləri tonallığında oxumalı olmuşdu. Bundan xəbər tutan təşkilatçılar çox dərin narahatlıqlar keçirsələr də, konkret tədbir görə bilməmişdilər. Konsert başlamışdı. Həmin konsertin efirə yayımlanan lent yazısına indi də baxa bilirik. Söhbət Şövkt Ələkbərova, Sara Qədimova və Xan Şuşinski kimi mahir sənətkarların iştirak etdiyi konsertdən gedir. Səid Rüstəmovun diricorluq etdiyi xalq çalğı alətləri orkestrinin müşayiəti ilə "Qarabağ Şikəstəsi yuxarı tonallıqda ifa olunurdu. Xan əmi heç bir şey olmayıbmış kimi qadın səs tonallığında çox rahat və çətinlik çəkmədən oxuyurdu. Həmin konsertin şahidi olan böyük bəstəkar Tofiq Quliyev bu hadisəni heyranlıq hissi ilə nağıl edirdi. O deyirdi: "Həmin konsertdə Xan əmi özünə xas arxayınlıqla və çox gözəl oxudu. Səsi yüksək registirlərdə insanı heyrətə gətirən çalarlara bürünmüşdü. Əsasən, ruslardan və xarici ölkə vətəndaşlarının dinləyici auditoriyası Şövkət Ələkbərovanın, Sara Qədimovanın və ən başlıcası, Xan Şuşinskinin tamaşaçıları heyran qoyan səs tembrinin bənzərsizliyindən vəcdə gələrək Azərbaycanın mahir ifaçılarının ifa mədəniyyətini sürəkli alqışlarla dəyərləndirmişdilər. Hamını Xan əminin İlahidən gələn səsi məftun qoymuşdu. Xan əmi gənc ifaçılara səslərini soyuqdan qorumağın vacibliyini başa salmağı özünə borc bilirdi
Qarabağda çox baməzə musiqiçi yaşayırmış. Bəy nəslindən olan həmin kişinin adı Abbasqulu ağa imiş. Özünü bolşeviklərin təqiblərindən qorumaq üçün tarzənlik edirmiş. Səsinin açılması üçün çıxış yolunu daim yumurta içməkdə görən ortabab xanəndənin rəvan səslə oxuya bilməməsinin səbəbini soruşanda həmin xanəndə demişdi: "Evimizdə təzə yumurta olmadığına görə, yumurta içə bilmədiyim üçün səsim yaxşı işləmir". Qeyzini güclə saxlayan Abasqulu ağa belə deyibmiş: " Ə, adamsan, adam oğlusan, bir şeyi bil ki, çiy yumurta içməklə səs düzəlmir". Sən demə, Abasqulu ağa səsin yaxşı çıxmasının səbəbini yumurtada görməməklə özünün vokal sahəsindəki biliyini nümayiş etdirirmiş. Çaykovski adına Moskva Dövlət Konservatioriyasının vokal fakultəsinin dekanı Rusiyanın xalq artisti tenor Pyotr Skuçenko deyir ki, hər bir tenor, istər lirik tenor, istər dramatik tenor olsun, yuxarı oktavanın yuxarı registrində "do" notunu götürə bilməlidir. Belə ifaçılar barmaqla sayılan qədərdir. Səsin başlıca tərkib hissəsi onun tembral bəzəyidir. Bu, təbiətdən gələn bir şeydir. Çiy yumurtanın səsə xeyrini düşünmək mənasızlıqdır. Yumurtanın sarısı və ağı böğazın selikli qişasını qurudur və ifaçınının normal oxumasıına imkan vermir.
Səs mütəxəssislərinin fikrinə görə, müğənni tamaşadan bir neçə əvvəl heç nə yeməməlidir ki, qarın presi rahat olsun.
Amma pəhriz gözləmək hallarından istisnalar da məlumdur. Məsələn Azərbaycan muğam operasının bənzərsiz solisti Əlövsət Sadıqov üç boşqab yağlı bozbaş, üstündən də 1 kq dondurma yeməmiş səhnəyə çıxmazmış. Müğənninin oğlu Nadir Sadıqov danışırdı ki, "Atam bir gün tamaşadan çox qanıqara qayıtmışdı. Səbəbini soruşanda demişdi ki, "tamaşadan qabaq üç yox, iki boşqab bozbaş yediyimə görə, yaxşı oxuya bilmədim". Yeri gəlmişkən, onu da deyim ki, çox zil muğam notlarıi ilə zəngin olan Şah İsmayıl partiyasını Əlövsət kimi nöqsansız oxuyan müğənni olmamışdı, yəqin ki, olmayacaq da. O, Şah İsmayılın partiyasını böyük cəsarətlə oxuyurdu. Şaqraq zən-gulələri adamları vəcdə gətirirdi. Respubliukanın xalq artisti, bənzərsiz Həqiqət Rzayeva - Ərəbzəngi ilə tərəf-müqabil səhnəsində Əlövsətin şaqraq zəngulələri, qaltanlı səs xüsusiyyətləri ilə xüsusi bir musiqi aləmi yaradırdı. Sadıqovun yuxarı registrlərdə asanlıqla oxuması tamaşaçılara xüsusi zövq verirdi. Səsi çox dolğun və nüfuzedici idi. Çox təəssüf ki, onun ifaçılıq irsi öyrənilmir, ifa xüsusiyyətləri tədqiq olunmur.
Deyəndə ki, ifaçı səsini qorumalıdır, adamda belə bir fikir yaranır: g?rək səs olsun ki, onu qorusun. Səs olmayanda onun çxarılmasına heç nə kömək etmir. Orta nəslin nümayəndələri, yəqin ki, ötən əsrin ortalarında Dunayevskinin musiqisi əsasında "Mosfilm" kinostudiyasında istehsal olunmuş "Şən uşaqlar" (Vesyolıye rebyata) musiqili komediyasındakı meşşan qadının öz səsini yumurta içməklə düzəltməsi kadrlarını yaxşı xatırlayırlar. Filmdəki meşşan qadının piano arxasına keçib bir tas çiy yumurtanı tədricən içməklə səsini düzəltməsi məqamlarına baxıb xeyli gülüblər. Ona görə ki, hər dəfə çiy yumurtanı yanındakı büstün burnuna vurub sındırmaqla içəndən sonra, "səstənzimləmə" məşqini davam etdirən həmin qadının sonda səsi qalınlaşaraq kişi bariton səsinə çevrilir.
Deyilənlərə görə, bassəsli müğənnilərdən biri tamaşa günü ayaqlarını 3-4 saat buzlu suda saxlamaqla çox bəm notlarda səsinin yaxşı gurlamasına çalışır. Əgər başqa birisi ayaqlarını buzlu suda bir saat saxlasa, yəqin ki, ən azı, sətəlcəm xəstəliyinə düçar olar. Deməli, səsin yaxşı səslənməsi üçün mütləq bir resept yoxdur.

THE MIRACULOUS VOICE OF XAN
From birth man becomes a friend to music, which accompanies him throughout his life. As an infant, he hears a lullaby, and from then onwards, he has a wish to sing. He sleeps to his mother's lullaby. Sometimes the baby even accompanies her singing with his twittering.
Everyone has some inclination to sing. Even those who have no voice hum. Sometimes this desire prompts a person to become a singer (and many of us live with the hope that our "voice" will be discovered). Singers who have a good voice do their best to preserve it, avoiding foods that may harm it. They say Xan Susinski, who was famous for the huge range of his unique voice, did not eat rice dishes, claiming that rice dries the vocal cords and hinders song. In wet weather, he chose not to perform certain mughams. The talented musicologist Firidun Susinski said that at one event in Tartar District, he asked Xan to perform the Cahargah mugham. Xan, who always listened carefully to Firudin's requests, refused, saying: "Son, that mugham should not be performed in wet weather. In such weather, the vocal cords lose elasticity and do not obey the singer." Sweet Azerbaijani tea was a kind of balm for Xan's voice. Before a performance, he inhaled the scent of freshly brewed tea in a teapot, as if he was setting his voice. Even for a live performance in a radio studio, he would first "taste" the sweetened tea he had brought with him.
In the mid 1950s, it was fashionable to perform at concerts not only without recorded backing, but also without a microphone - "live". Singers agreed to sing only after there was no longer any doubt about their prowess. Xan's voice was a gift from God. It never failed him, even when he hit the highest note. His melodious voice captivated an audience. As he moved up to a higher pitch, his mouth opened so wide that he revealed a long row of teeth. His voice seemed to be fuelled by the heavens themselves. It literally instilled a sense of awe in the audience.
My parents told me that after Xan Susinski moved to Baku at the order of Mircafar Bagirov, there was no end to those who wanted to attend his first concert. The authorities had to deploy mounted police. His countless fans stood on the road leading to the Philharmonic Hall from early morning to see their idol.
A concert was once held in a Moscow concert hall and broadcast on television. In the notes and librettos distributed to the singers before the concert, the masculine and feminine genders were confused. The organizers did not notice the mistake immediately and were then very worried because it was too late to do anything. A recording of that concert, which featured such prominent musicians as Sovkat Alakbarova, Sara Qadimova and Xan Susinski, has survived. The orchestra of folk musical instruments was led by Said Rustamov. To his accompaniment, "Qarabag Sikastasi" was performed in a high register. Xan sang quietly and without any effort. The outstanding composer Tofiq Quliyev, who was present, described the event in awe of the singers: "At the concert, Xan performed with typical restraint and composure. In the high registers, his voice exuded enchanting tones. The skill and fantastic timbre of the voices of Sovkat Alakbarova, Sara Qadimova and, especially Xan Susinski, simply shocked the audience, which consisted mainly of Russians and foreigners, and they were rewarded by long and rapturous applause. The audience was particularly fascinated by Xan's divine voice.
Xan Susinski felt duty-bound to explain to young performers the need to protect their voices against a cold.
A musician who was a great joker once lived in Karabakh. He was of noble birth and his name was Abbasqulu Aga. To escape persecution by the Bolsheviks, he wandered through the villages, playing the tar. When he asked one singer with a mediocre voice, who always drank raw eggs, why he had problems with his voice, he replied: "I have run out of fresh eggs at home. That's why my voice has become hoarse." Barely restraining his sarcasm, Abbasqulu Aga said: "Listen, get a life and remember once and for all that raw eggs won't improve your voice." Thus, he demonstrated his knowledge of singing.
The dean of the Singing Faculty at Moscow State Conservatory, People's Artist of Russia and tenor Peter Skuchenko, says that any good tenor, whether he is a lyric or a dramatic tenor, must be able to hit the note "Do" in the upper register of the upper octave. The main component of the voice is its timbre embellishment. This is a natural gift, and those who have it can be counted on the fingers. There is no point in depending on raw eggs. On the contrary, the yolk and white cause dryness in the mucous membrane in the throat and prevent a singer from performing normally.
According to experts, a singer should not eat anything for hours before a performance to ensure normal pressure in the stomach. But there are also exceptions. For example, the leading singer of Azerbaijani opera Aliovsat Sadiqov did not go onstage without eating three servings of bozbas - a meat sauce with peas, and 1 kg of ice cream. The singer's son Nadir Sadigov said that "once his father returned from a concert extremely upset. When he was asked the reason, he replied that prior to the concert, he had eaten two, not three, plates of bozbas and therefore, could not sing properly." But there was not, and probably will never be, a soloist to perform the part of Shah Abbas, which was full of high mugham notes, as impeccably as Aliovsat Sadiqov. His roulades brought indescribable delight to the audience. Together with the unparalleled People's Artist of the Republic, Haqiqat Rzayeva, who performed the part of Arab Zangi, they created a unique world of music. The audience especially liked the ease with which Aliovsat sang high notes. His voice was powerful and heartfelt.
When they say that a singer must protect his voice, I can't help saying: the main thing is to have something to protect. If you have no voice, no tricks will help. The middle generation might remember the musical comedy "The Merry Guys", based on music by Dunayevskiy, in which a lower middle class woman tries to improve her voice by wolfing down a myriad of raw eggs. Over and over again, sitting at the piano during vocal lessons, she breaks a raw egg on the nose of a bust standing next to her. In the end, the woman's voice coarsens and she becomes a male baritone...
They say one bass singer kept his feet in iced water for 3-4 hours before performances to ensure good production of especially low notes. Had anyone else done this, they would surely have come down with pneumonia at least. This means that there is no particular recipe or panacea for improving the voice.