Kiberməkanda artıq özünəməxsus "silahlanma yarışı"na başlanılıb
Kompüter və İnternet əvvəl möcüzə və "cah-cəlal" sayılırdı. Sonra o, insanların həyatının bir hissəsinə çevrildi. Yenidən əvvəllər olduğu kimi, elektron məktub göndərməyin mümkün olmamasını, dünyanın digər başında yaşayan şəxslə saatlarla "skayp"la danışmaq imkanının itməsini, İnternetlə hərraclarda iştirak etməyin, nə isə almağın və ya dünyanın istənilən nöqtəsində baş vermiş hadisəni cəmi bir neçə dəqiqə sonra izləməyin mümkün olmamasını təsəvvür edirsinizmi?
Ümumdünya şəbəkəsi bir tərəfdən, həyatımızı daha rahat, rəngarəng, digər yandan həmişəlik "zəbt" edib. Bu yaxınlarda keçirilmiş sorğu göstərib ki, ABŞ-da işəgötürənlərin, təxminən, yarısı işçi kimi namizəd saydıqları şəxs haqqqında məlumatı İnternetdən alır. Biz kompüterdən asılıyıq və İnternet artıq həyatımızın bütün sahələrinə daxil olub - təhsildən asudə vaxtadək, siyasətdən iqtisadiyyatadək. Virtual məkana qoşulmuş maşınlara hətta təhlükəsizliyimizi də etibar ediblər.
Və yalnız indi insanlar anlamağa başlayıb ki, Ümumdünya şəbəkəsinin imkanları və inkişaf perspektivləri hələ tam açılmayıb. Söhbət həm də kibermüharibələrdən gedir. Bir çox siyasətçi və ekspertlər hesab edir ki, bu təhlükəyə son dərəcə ciddi yanaşılmalıdır. Çünki gələcəkdə virus hücumları daha mütəmadi və genişmiqyaslı olacaq.
Hələ ki, şəbəkəyə əsl qorxulu "kiberyırtıcı"nı yarada və buraxa biləcək mütəxəssislərin sayı o qədər də çox deyil. Amma kibersilahı əldə etmək çox asandır: onun hazırlanmasına nüvə silahı istehsalı kimi nəzarət etmək olmur və bunun üçün o qədər də ciddi avadanlıqlara ehtiyac duyulmur. Bundan başqa, nüvə silahları elə ilk andan hökumətin, daha sonra isə beynəlxalq müqavilələrin nəzarətindədirsə, İnternetin, müxtəlif lokal şəbəkələrin və onların yaratdığı təhlükələrin effektiv tənzimlənməsi yollarını isə hələ heç kəs bilmir.
Kibermüharibə və kibersilahlara növbəti maraq bu yaxınlarda peyda olmuş Stuxnet virusu ilə bağlıdır (amma bu virusun çoxdan mövcud olduğuna dair məlumatlar da var). Onun müxtəlif ölkələrin (əsasən İranın) kompüterlərində "dolaşması" dünyada böyük rezonansa səbəb olub.
Stuxnet (bu ad, onun kodundakı əsas sözlərdən əmələ gəlib) dünyaya məlum olan ilk kibersilah, yeni eranın müjdəçisi adlandırılır. Yeni era deyərkən isə kiberterrorçuluq, kibersilah və kibermüharibə nəzərdə tutulur.
Məsələn, Pentaqonun yeni kiberkomandanlıq mərkəzinin rəhbəri general Kit Aleksandr bildirir ki, belə virusdan "böyük zərər" gözləməyə dəyər. Bu, həqiqətən də belədir. Çünki Stuxnet virusunun hədəfi aparıcı infrastruktur obyektlərinin kompüter sistemləridir. Virus əsasən, boru xətlərinin, elektrik stansiyalarının (məsələn, neft borularının idarəedilməsi mərkəzləri) idarə olunduğu sənaye qurğularına hücum edir.
Kompüterlərə USB daşıyıcılarla daxil olan virus Windows sisteminin 4 ən zəif xüsusiyyətindən istifadə edərək, sənaye sistemlərinin nəzarət proqramına yayılır və sonda onları dağıdır. Mütəxəssislərin sözlərinə görə, bu virusla mübarizə aparmaqda problem həm də ondadır ki, virusun kodunun bu və ya digər müəssisənin dağıdılmış sisteminin kodu ilə tutuşdurulması nadir halda mümkün olur. Çünki onlar həmişə sirr kimi saxlanılır.
Bildirilir ki, Stuxnet ziyanverici proqram kodu məhz İranın kompüter sistemlərinə hücum məqsədilə hazırlanıb (bu virus vasitəsilə kompüterlərin "sındırılması" hallarının 60%-nə məhz İranda rast gəlinir) və hədəfdə qaz kəmərləri, elektrik stansiyalarına nəzarət edən sistemlərdir. Maraqlı olan məqamlardan biri odur ki, virus Almaniyanın Siemens şirkətinin neft borularının idarəolunması üçün istehsal etdiyi sənaye proseslərinə nəzarət sisteminin işini, həmçinin elektrik stansiyalarının və bütün dünyadakı atom elektrik stansiyalarının işini pozur. Belə kompüterlərin isə İranın nüvə sistemində istifadə edildiyi bildirilir.
Məsələ ondadır ki, 40 il əvvəl Buşəhrdə AES tikintisinə məhz Siemens başlamışdı. Lakin Tehranın nüvə proqramından imtina etməməsi üzündən ona qarşı daha ciddi sanksiyaların tətbiqindən sonra şirkət bu ölkə ilə əlaqələrini tam dayandırıb. Nəticədə stansiyanın tikintisini Rusiyanın "Atomstroyeksport" şirkəti davam etdirsə də, kompüter nəzarət sistemi güman ki, elə Siemens şirkətinə məxsus olaraq qalıb.
Tehran etiraf edib ki, sözügedən virus Buşəhrdəki mülki atom reaktorundakı Siemens sistemini sıradan çıxarıb. Ehtimala görə, məşhur AES-ə virus hansısa yolla orada iş aparan rusiyalı mütəxəssislərə verilmiş flaş kart vasitəsilə ötürülüb.
Bəs, İrana bu kiberhücumun arxasında kimlər dayanır? Deyəsən, əksər ekspertlər bu suala cavab axtararkən ilk olaraq İsrail haqda düşünür. Birincisi, bütün məqamlar virusun hansısa dövlətin köməyilə yaradıldığını göstərir. Çünki o, yaradıcılarına heç bir maliyyə qazancı gətirmir, əksinə, yəqin ki, virusun hazırlanmasına xeyli pul xərclənib.
İkincisi, Stuxnet virusunun yazılması üçün Buşəhrdəki AES haqda informasiyalara, yəni kəşfiyyat məlumatlarına malik olmaq vacib idi. Üstəlik, hadisənin motivi də tam aydındır: Büşəhr AES-in işini əngəlləmək və ümumiyyətlə, İranın nüvə proqramının inkişafının qarşısını almaq.
Amma Tehran Buşəhrdəki "vacib sistemlər"in korlanmadığını bildirsə də, İrandan gələn məlumatlar ölkənin sənaye obyektlərində yeni versiyada virusların yayıldığını göstərir. Rəsmi Tehran isə Buşəhr AES-in açılmasının başqa səbəbdən təxirə salındığını bildirir. Rəsmi məlumata görə, səbəb soyuducu göldə cüzi sızmanın olması ilə əlaqədardır. Hər halda, bunun özü özlüyündə şübhəlidir.
Bütün bunlarla yanaşı, yuxarıda qeyd olunanlar ortaya belə bir sual çıxarır: İranda uranın zənginləşdirilməsi sahəsində məşhur olan Natanzedəki nüvə obyektləri də "yoluxubmu"? Bir sıra dünya informasiya agentliklərinin məlumatına görə, Stuxnet Natanzedə də kifayət qədər çox sayda sentrifuqanı sıradan çıxarıb. "The New York Times" yazır ki, İranın kompüter şəbəkəsinə virus hücumundan dəymiş zərər, İsrail Hərbi Hava Qüvvələrinin İrana zərbəsi vura biləcəyi zərərə bərabərdir.
Belə bir məlumat da var ki, İranla yanaşı virus Çin, İndoneziya, Pakistan və Hindistanın müəssisələrinin kompüterlərinə də "toxunub". Bəzi məlumatlara görə, Almaniya, Kanada və ABŞ-da da "yoluxmuş" kompüterlər var.
Beləliklə, Stuxnet açıq şəkildə göstərib ki, əvvəldən də hərbi obyektlərdən daha zəif mühafizə olunan bir çox mülki sənaye obyektləri təhlükə qarşısındadır. Boru xətlərinin və elektrik stansiyalarının idarə edilmə sistemlərindən başqa, rabitə, hava və dəniz nəqliyyatı və bir sıra digər sahələr də təhlükə ilə üz-üzədir.
"The Financial Times" vaxtilə 2001-ci ilin 11 Sentyabr terrorunu əvvəlcədən "görmüş" Riçard Klarkın sözlərini xatırladır: "15 dəqiqə ərzində Amerikanın şərq sahillərinin enerji şəbəkəsini sıradan çıxara biləcək hücumu təsəvvür edin. Təssəvür edin ki, bu halda elektron poçtla göndərilən məktublar "azır", hava nəqliyyatının idarəolunması sistemi sıradan çıxır, dəmir yolu nəqliyyatında qəzalar baş verir, banklar və elektron ödəmə sistemləri işini dayandırır".
Bir çox dövlətlərin xüsusi xidmət orqanlarının kibersilahdan terrorçuların istifadə edə biləcəyindən narahatlıq keçirməsi təəccüblüdürmü? Aydındır ki, kiberhücum, məsələn, hansısa reaktorun işində problem yaradarsa, yaxud hansısa nəhəng beynəlxalq aeroportda uçuşların idarəolunması sisteminə mane olarsa, bu, ciddi təlafatla nəticələnə bilər. Amma terrorçuları nəzərə almadan belə, vəziyyət ideal deyil. Çünki kibermüharibə dövrünün gəlməsi ümumilikdə milli təhlükəsizliyə yanaşmanı kökündən dəyişir: artıq bu işdə silahın keyfiyyəti və kəmiyyəti, ordunun böyüklüyü, hətta coğrafi vəziyyət də əhəmiyyətini itirir. Bu halda artıq Ştirlits və Ceyms Bond obrazları ilə də vidalaşmaq olar - canlı kəşfiyyatçılar "döyüş meydanını" elektron viruslara uduzacaq.
Xatırladaq ki, kiberhücumlarla bağlı məlumatlar əvvəllər də olub. Məsələn, 3 il əvvəl bu taktikadan İsrail ordusunun istifadə etdiyi məlumdur. O zaman məqsəd Suriyanın Şimali Koreyanın köməyilə tikdiyi gizli atom enerjisi qurğusunun bombardman edilməsi idi. Rusiyanın da Cənubi Osetiyadakı müharibə ərəfəsində kiberhücuma əl atdığı bildirilir. Başqa məlumata görə, Rusiya 2007-ci ildə eyni hücumu Estoniyanın hökumət saytlarına qarşı törədib.
Almaniya ordusunun kompüterlərinə, Google serverinə və digər şirkətlərə, həmçinin Amerikanın dövlət qurumlarına da anoloji hücumlar edilib. Belə hesab olunur ki, hücumların əksəriyyəti Çin və Rusiya ərazisindən gəlir. Amma əksər hallarda əlbəttə ki, hücum edən tərəfi müəyyənləşdirmək praktik olaraq, mümkünsüzdür.
Bütün bunların fonunda o da nəzərə alınmalıdır ki, kibersilah özünün nəhəng və hələ tam qiymətləndirilməmiş imkanları ilə çox cəlbedicidir. Hələ bu və ya digər dövlətin kiberhücuma və ya müdafiəyə nə qədər hazır olduğu da bilinmir. Amma kiberhücumlar özü-özlüyündə beynəlxalq münaqişələrə səbəb ola bilər. Aydındır ki, gələcəkdə heç bir münaqişə kibersilahdan istifadə olunmadan ötüşməyəcək. Çünki artıq indi heç bir müasir ordu kompüter şəbəkələri və proqramları olmadan keçinə bilməz.
Bunun fonunda iddia olunur ki, ABŞ, Çin, Rusiya, Almaniya, Cənubi Koreya, Hindistan, Pakistan, Fransa, İsrail və bir sıra digər dövlətlərdə artıq çoxdan kibermüharibələrin aparılmasına məsul olan bölüklər yaradılıb. Məsələn, ABŞ-da bu bölük U.S. Cyber Command adlanır. Məlumata görə, çox vaxt bu işə ən istedadlı xakerlər cəlb edilir. Əslində, kiberməkanda artıq özünəməxsus "silahlanma yarışı" başlanıb və onun sıralarına qatılacaq əsgərlər ən müxtəlif mənbələrdən verbovka olunur - böyük ümidlər verən tələbələrdən tutmuş cinayətkar cəmiyyətlərin üzvlərinədək.
Bununla əlaqədar olaraq, ekspertlər kiberməkanın tənzimlənməsi üçün təcili olaraq beynəlxalq razılaşmanın əldə olunmasını vacib sayır. Onların fikrincə, "düşmən kiberhücumlarından vaxtında xəbər tutulması üçün vahid sistem"in yaradılması da vacibdir. Bu məsələdə Avropa ölkələri və NATO üzvləri xüsusilə narahatlıq hiss edir.
Yeri gəlmişkən, Şimali Atlantika Alyansının yeni strateji konsepsiyasında digər məsələlərlə yanaşı kiberhücumlarla müasir mübarizə vasitələri haqda da danışılır. Xatırladaq ki, bu konsepsiyanın NATO-nun noyabrda Lissabonda keçiriləcək sammitində qəbul ediləcəyi gözlənilir. NATO Nizamnaməsinin 5-ci paraqrafı internet məkanındakı hücum zamanı da işə düşəcək. Qeyd edək ki, həmin paraqrafda kollektiv müdafiədən danışılır.
"La Stampa" bu baxımdan italiyalı admiral Luçano Dzappatanın fikirlərinə yer ayırıb. O, hesab edir ki, "mövcud risqlər ictimai həyatın bütün aspektlərinə təsir edə bilər, odur ki, onlar bütün vətəndaşların maraqlarına toxunur".
Bununla yanaşı, NATO üzvü olan ölkələrin bir çox təmsilçiləri düşünür ki, kiberməkanda təhlükəsizlik sisteminin yaradılması işinin əsas iştirakçılarından biri Rusiya olmalıdır.
Bundan başqa, siteua.org yazır ki, İnternetin milli nailiyyət adlandırıldığı ABŞ-da xüsusi qanunlar hazırlanır. Deyilənə görə, qanun Vaşinqtona dünyanın istənilən regionunda İnterneti lokal şəkildə kəsmək imkanı verəcək, Amerika xüsusi xidmət orqanlarına istənilən növ elektron məktubu "tutmaq"a şərait yaradacaq. Burada söhbət həm də elektron poçtlar, sosial şəbəkələr və Skype vasitəsilə yazılmış məktublardan gedir.
"The New York Times" yazır ki, qanun provayderlərin üzərinə xüsusi öhdəlik qoyacaq. Onlar xidmətlərini xüsusi mexanizmlə təchiz etməli olacaqlar. Bu mexanizmlər isə lazım gələcəyi təqdirdə istifadəçilərin gizli yazışmalarına nəzarət etmək imkanı yaradacaq.

A kind of "arms race" has already begun in cyberspace
Initially, the computer and the Internet seemed to be miraculous and luxuries, and then they became something without which our daily lives are no longer conceivable. Can you imagine a reality in which it was suddenly impossible to send an email, talk with a friend via Skype for two hours from a thousand miles away, buy something interesting or useful from an Internet auction or online store, or watch the latest news from around the globe just a few seconds after an event or incident has occurred?
On the one hand, the World Wide Web has made our lives much easier and more varied, but on the other, it has completely trapped us, catching us in its net forever. Just think about these words - a recent survey showed that at least half the employers in the US are browsing the Internet for all the information they can find online about this or that candidate.
We depend on computers and the Internet in all spheres of our lives - from education and entertainment to politics and economics. Among other things, we have entrusted our security to machines connected in virtual space.
Only now are people really starting to realize that the opportunities and broad possibilities of the World Wide Web are, in fact, not well understood; this includes the threat of cyber war. Many politicians and experts agree that this risks should be treated with the utmost seriousness, because in the future super-virus attacks will occur much more frequently and on a much larger scale.
There are, currently, few professionals who can create and unleash a truly terrible "cyber-beast" but, in principle, cyber-weapons are sufficiently available that cannot be traced to source, just like work on nuclear weapons, but their production does not require such sophisticated equipment. Moreover, nuclear weapons have been controlled by governments almost from the beginning, and then by international agreements, but no-one knows yet how to effectively regulate the Internet, the different local area networks and the dangers emerging from them.
The recent upsurge of interest in cyber-war and cyber-weapons is linked to the emergence of the super-virus Stuxnet (though there is evidence that Stuxnet has been around for more than a year), whose "march" through computers in different countries (mostly Iranian) caused a worldwide outcry.
Stuxnet (the name comes from keywords hidden in its code) is known as the first cyber-weapon in the world and is the harbinger of a new era - an era of cyber-terrorism, cyber-weapons and cyber-warfare.
For example, Gen, Keith Alexander, head of the new cyber command centre at the Pentagon, said that such a virus could cause "huge damage". This is true, since the Stuxnet worm targets computer systems of key infrastructure facilities - the virus mainly attacks industrial machinery, in particular that used for the management of pipelines and power plants (for example, an oil pipeline control centre).
The worm, which infiltrates computers via USB carriers, uses four vulnerabilities of the Windows operation system, moves forward, seizes control of industrial systems and ultimately destroys them. The problem for the fight against the worm, according to experts is, among other things, the fact that there is seldom an opportunity to compare the virus code with the code of the affected control system at an enterprise, as that is usually a big secret.
It is believed that the malicious Stuxnet code was created specifically to attack Iranian computer systems (60 per cent of hacker attacks with the worm were launched against Iran) responsible for controlling gas pipelines and power plants. What is interesting is that the virus triggers a failure in systems controlling industrial processes created by the German company Siemens to control oil pipelines, power networks and nuclear power plants around the world. These computers are allegedly also used in the Iranian nuclear cycle.
The point is that it was Siemens which began the construction of the Bushehr nuclear plant 40 years ago. The company finally terminated its contracts with Tehran after the introduction and further tightening of sanctions against Iran over that country's reluctance to halt its nuclear programme. The construction of the Bushehr nuclear power plant was completed by Russia's Atomstroyeksport, but Siemens' computer production management system is still used there.
Tehran acknowledged that the malicious code had hit the Siemens system used in the civilian light water nuclear reactor at Bushehr.
It is assumed that the malware infiltrated the very well-known plant through a flash drive, which was somehow slipped to Russian specialists building the reactor.
But who is behind the cyber-attack on Iran? Most experts seem to agree that it was Israel. First, all data indicate that the virus emerged with the sponsorship of a state; not only does it bring no financial benefit to its creators, on the contrary, it demands solid sponsorship investment. Second, in order to develop Stuxnet, it was necessary to have information about the nuclear plant at Bushehr, i.e. intelligence. The motive in this version seems plausible - it is to stall the opening of the Bushehr plant and the general development of Iran's nuclear programme.
In addition, some believe that the word myrtus found in the code of the worm is an indication of its origin. In Hebrew, "myrtle" is hadassah, which is thought to be the real name of Esther, of whom the Old Testament says that she disclosed and prevented a Persian plot against the Jews, and the Stuxnet attack seems to have actually slowed down Iran's nuclear programme.
Although Tehran stated that the "most important systems" at Bushehr were not damaged, reports coming in from Iran say that new versions of the virus are spreading through the country's industrial enterprises. The Iranian authorities stated that the launch of the Bushehr nuclear power plant had been postponed due to a small leak in the cooling pond and was in no way related to the cyber-attack; this, however, seems suspicious in itself...
Meanwhile, a question arises here: are the nuclear facilities in Natanz infected - the well-known Iranian venture to enrich uranium? According to a number of the world's leading news agencies, Stuxnet has damaged a fairly large number of centrifuges at Natanz and, according to The New York Times, the damage caused by the virus attack on Iran's computer networks is comparable with the consequences of an Israeli air force attack.
Meanwhile, there is information that, in addition to Iran, the worm is also entrenched in computers at enterprises in China, Indonesia, Pakistan and India. According to some reports, computers in Germany, Canada and the USA are also infected.
Thus, Stuxnet has clearly demonstrated that it is a threat to many civilian industrial facilities, which originally had much weaker protection than military facilities. In addition to pipeline control systems and power plants, also at risk are communication systems, air and sea transport and many other similar enterprises.
The Financial Times quotes Richard Clarke, who once predicted the terrorist attacks on 11 September 2001, as saying: "Imagine a coordinated attack which incapacitates the energy grid on the eastern coast of America in 15 minutes, mixes up e-mail messages, halts the air traffic control system, causes accidents on rail transport and disables banks and electronic payments systems."
Is it any wonder that the intelligence services of many countries are seriously concerned that terrorists might use a cyber-weapon? It is clear that cyber-attacks could lead to significant casualties, if, for example, the virus triggered a failure in a reactor, or interfered in the work of the flight control centre at a major international airport.
However, even without terrorists, the situation seems bleak, as the "era of cyber-war" is fundamentally changing the well-established approaches to national security in general, when the quantity and quality of weapons, military personnel and even geographical location no longer matter. You can also say goodbye to the images of Stirlitz and James Bond - live spies will be replaced by electronic worms "on the battlefield".
It is worth noting that news reports about cyber-attacks have appeared previously. For example, we know that three years ago this tactic was used by the Israeli army to bomb a secret nuclear power installation that the Syrians were building with North Korean help. It is believed that Russia resorted to cyber-attacks on Georgia ahead of the war in South Ossetia and launched a massive hacker attack on government websites in Estonia in 2007. There were also attacks on German army computers, servers of Google and other companies and US government agencies. It is assumed that most of these attacks came from China and Russia, although in most cases it is practically impossible to establish the attacker.
We should not forget here that cyber-weapons are very tempting in terms of their huge, and still not fully understood, potential. At the same time, it is not known whether a country is ready to defend itself or attack, while cyber-attacks by themselves can cause conflicts between states. It is clear that in the future, no conflict will go without the use of cyber-weapons, because no modern army can now exist without computer networks and software.
Against this background, it is claimed that the US, China, Russia, Germany, South Korea, India, Pakistan, France, Israel and other countries have long since set up divisions responsible for cyber-warfare. For example, in the USA, it is the US Cyber Command. There is information that the most talented hackers are often involved in so-called service. In fact, a kind of "arms race" has already begun in cyberspace, and the soldiers in its ranks are recruited from a variety of sources - ranging from promising students to members of criminal organizations.
In this respect, experts are talking about the urgent need to develop international agreements to regulate cyberspace, as well as a "unified system for the early detection of enemy cyber attacks". European countries and members of NATO are particularly concerned.
Incidentally, NATO's new strategic concept, which should be adopted at the NATO summit in Lisbon in November, provides, among other things, for joint action against cyber attacks. Thus, Paragraph 5 of the NATO Charter, which refers to collective defence, will come into force in the event of Internet attacks.
La Stampa quotes Luciano Zappata, an Italian admiral and deputy head of NATO's Allied Command Transformation, as saying that "risks are projected for all aspects of public life and, thus, affect citizens' interests ". At the same time, many representatives of NATO countries believe that Russia must be a major party to the cyberspace security system that is being created.
Moreover, according to siteua.org, there has been talk that the US, where the Internet is hailed as a national treasure, is preparing legislation that will give Washington the authority to disable the Internet locally anywhere in the world, as well as allowing US intelligence agencies to intercept any type of electronic communications, including email, social networks and Skype. The New York Times writes that the law will force all providers to supply the services with mechanisms to allow access to users' private communications if need be.