TUNELİN SONUNDAKI ZƏİF İŞIQ
Azərbaycanla Ermənistan arasında danışıqlar artıq 16 ildir davam edir; amma nəticəsiz. Hər dəfə sülh prosesinin həlledici mərhələyə qədəm qoyduğu vaxt proses Ermənistan tərəfindən pozulur. Ya bu ölkədə prezident devrilir, ya parlamentdə terror aktı törədilir, ya da Yerevan diplomatların bir neçə il ərzində apardıqları ciddi işlər nəticəsində diplomatlar tərəfindən irəli sürülərək razılaşdırılmış təklifləri qəbul etməkdən boyun qaçırır.
Son illər Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesində təşəbbüsü Rusiya Prezidenti Dmitri Medvedev üzərinə götürüb. O, 2 il ərzində Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin 7 görüşünü təşkil edib. Nəticədə, tərəflər həlledici olmasa da, 2 son dərəcə əhəmiyyətli nəticə əldə ediblər. Onlardan birincisi, 2008-ci il noyabrın 2-də imzalanmış Mayndfor Bəyannəməsidir. İkinci razılaşmaya isə tərəflər 2010-cu il oktyabrın 27-də Həştərxanda gəlib.
Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin Həştərxan görüşü bir neçə saat davam edib. "Bu görüşlər asan keçmir və hərdən sərt mübahisə olur. Amma istənilən halda bu, münaqişənin fəal mərhələsindən yaxşıdır", - deyə D. Medvedev danışıqların yekununda bildirib və görüşdə müəyyən razılaşmanın əldə olunduğunu söyləyib.
Prezidentlər hərbi əsirlərin təcili olaraq dəyişdirilməsi və cəsədlərin qaytarılmasına dair birgə Bəyanat imzalayıblar. Bunun ATƏT-in Minsk qrupu və Qırmızı Xaç Komitəsinin vasitəçiliyi ilə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Rusiya Prezidentinin sözlərinə görə, tərəflər dekabrın 1-2-də ATƏT-in Astanada keçiriləcək sammitində "münaqişənin nizamlanması üçün ümumi prinsiplərin razılaşdırılmış variantını qəbul etmək" istiqamətində addımlar atacağına söz veriblər.
Rusiya Prezidenti onu da bildirib ki, tərəflər arasında hələ də xeyli razılaşdırılmamış məsələ qalır: "Amma mətnə uyğun olaraq, fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılmasına cəhdlər var".
Bu cəhdlərin nə ilə nəticələnəcəyi bu ilin sonunda bəlli olacaq. Hələliksə, aydın olan odur ki, vaxt Ermənistanın xeyrinə işləmir. Yerevanın bu faktı etiraf etməsi nizamlama prosesinin sürətlənməsinə kömək edərdi. Bunu erməni ekspertlərin Həştərxan görüşünün yekunlarına reaksiyası da təsdiqləyir. Erməni siyasətçi və politoloqlarının bu görüşlə bağlı şərhləri daha çox təsəlliyə köklənib: Həştərxan danışıqları qarşılıqlı inam atmosferinin bərpasına kömək edəcək, müharibə ehtimalını azaldacaq və s.
Yəni Ermənistanda Yerevana çoxdan xəbərdarlıqların olduğu reallıqla barışmağa başlayıblar. Xatırladaq ki, oktyabrda növbəti belə xəbərdarlıqla Amerikanın nüfuzlu "Foreign Policy" jurnalı çıxış edib. Jurnal bildirir ki, Dağlıq Qarabağda müharibə bərpa olunarsa, üstünlük Azərbaycanın tərəfində olacaq.
Məqalədə 1988-1994-cü illər aralığında baş vermiş müharibədə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionu və ona bitişik rayonların Ermənistan tərəfindən işğal edildiyi, həmin ərazilərdən etnik azərbaycanlıların qovulduğu, boşaldılmış rayonlara ermənilərin köçürüldüyü bildirilir. "Amma bu hadisələr Sovet İttifaqı dağılan zaman baş verib. Bu gün müharibə bərpa olunarsa, hər şey fərqli ola bilər", - deyə jurnal yazır. Məqalədə Azərbaycanda ümumi daxili məhsulun 46,13, Ermənistanda isə cəmi 11,92 milyard dollar təşkil etdiyi xatırladılır.
Bundan başqa, rəsmi Bakı yalnız qonşuları olan Rusiya, İran, Gürcüstan və Türkiyə ilə deyil, ABŞ və Çin kimi fövqəldövlətlərlə də yaxşı münasibət yaradıb: "Ermənistana isə simpatiya azdır. Ərazisində Rusiyanın hərbi bazası olan Ermənistan Gürcüstana etinasız münasibət göstərir, Türkiyə ilə isə ümumiyyətlə əlaqəsi yoxdur".
Öz tərəfimizdən əlavə edək ki, 2011-ci ildə Azərbaycanın hərbi xərcləri 3 milyard dolları ötəcək. Ermənistanın ümumi dövlət büdcəsi isə 2 milyard dollardan bir qədər artıqdır. İllər keçdikcə, bu fərq daha da artacaq. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dediyi kimi: "Ermənistandan fərqli olaraq, biz bunu heç bir ölkədən asılı olmayaraq edirik. Heç bir ölkəyə borclu deyilik və heç kimə yalvarmırıq".
Ermənistan isə həm beynəlxalq ictimaiyyətin etibarından, həm də erməni cinayətkar qruplarla bağlı nəhəng korrupsiya qalmaqalları ilə əlaqədar olaraq, kənardan aldığı maliyyə dəstəyindən də məhrum ola bilər.
"Avropanın yüksəkrütbəli məmurları ilə görüşlərim göstərir ki, beynəlxalq strukturların səbri tükənmək üzrədir və Ermənistan hakimiyyəti ilə hesablaşma vaxtı yaxınlaşır", - deyə Ermənistanın eks-prezidenti Levon Ter-Petrosyan jurnalistlbərə açıqlamasında bildirib. Onun sözlərinə görə, Rusiya, ABŞ və Malayziyadakı son korrupsiya qalmaqalları Ermənistan hakimiyyətinə beynəlxalq təzyiqin artdığından xəbər verir. Qeyd edək ki, bu qalmaqallarda Ermənistanın adı narkotrafik mərkəzi və digər beynəlxalq miqyaslı cinayətlərin iştirakçısı kimi çəkilir.
Daha bir vacib faktor demoqrafik vəziyyətdir. "Bu gün Azərbaycan əhalisinin sayı 9 milyon nəfəri ötüb. Ermənistanda isə insanlar ölkəni kütləvi şəkildə tərk edir. Çünki insanlar oradakı dözülməz şəraitdən bezib", - deyə İlham Əliyev hökumətin iclasında bildirib.
Yeri gəlmişkən, Ermənistan Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Zoya Tadevosyan tərəfindən açıqlanmış statistikaya görə, 2010-cu ildə ölkəni 25 000 ailə tərk edib. Tadevosyan buna "ümidsiz sosial-iqtisadi vəziyyət, iflasa uğramış xarici siyasət və hazırkı hakim rejimin səbəb olduğunu" bildirir.
Prezidentlərin Həştərxan görüşünü şərh edən bəzi KİV daha bir məqama diqqət çəkib. "Amerikanın səsi" radiosunun reportajında bildirilir ki, Həştərxan görüşü bu şəhərdə Heydər Əliyevin abidəsinin açılışı ilə üst-üstə düşüb: "Bəzi ekspertlər bunda Azərbaycan diplomatiyasının uğurunu görür".
Bu məsələyə Ermənistanın LRAGIR portalı da diqqət çəkib. Portal qeyd edir ki, Həştərxan görüşündə D.Medvedev Ermənistanın deyil, bu zəif və zərif oyunun favoriti olan Azərbaycanın xeyrinə çalışıb.
LRAGIR yazır ki, Həştərxan görüşünü Ermənistan üçün lap əvvəldən diplomatik nöqteyi-nəzərindən zərərli saymaq olardı: "Belə çıxır ki, İlham Əliyevi atasının abidəsinin açılışına çağırıblar, sonradan isə fikirləşiblər ki, bəlkə, elə Sarqsyanı da dəvət edək?.. Serj Sarqsyan isə əlbəttə ki, Dmitri Medvedevin dəvətindən imtina etməyib. Çünki onun özünün də etiraf etdiyi kimi, Rusiya Prezidenti ilə danışmaq elə də asan deyil. O da olsun imtina etmək".
Necə deyərlər, əlavə şərhə ehtiyac yoxdur. ATƏT-in Qazaxıstanda keçiriləcək sammitini gözləmək qalır.

DIM LIGHT AT THE END OF THE TUNNEL
The talks between Azerbaijan and Armenia have been going for 16 years, with virtually no result. Every time the peaceful settlement process reaches a crucial stage, it is disrupted by the Armenian side. First the country's president gets overthrown and then a terrorist attack is launched on the Armenian parliament; after that, Armenia refuses to accept proposals from the international mediators agreed upon after several years of meticulous work by the diplomats.
In recent years, Russian President Dmitriy Medvedev has taken the initiative in the Armenian-Azerbaijani settlement. In two years he has hosted seven meetings between the presidents of Armenia and Azerbaijan in which the two parties have reached significant, if not decisive, agreements. The first of them was the Mayndorf declaration signed on 2 November 2008. The sides reached a second agreement on 27 October 2010 in Astrakhan.
The talks between the presidents of Russia, Azerbaijan and Armenia in Astrakhan lasted several hours. "These meeting are difficult and are sometimes accompanied by harsh polemic, but talks are always better than an active phase of conflict," said Dmitriy Medvedev, adding that the talks had managed to reach some specific agreements.
The presidents agreed on a joint statement about an immediate exchange of prisoners and the return of bodies with the assistance of the OSCE Minsk Group and the International Committee of the Red Cross. In addition, according to the Russian president, the parties agreed that they would make an attempt to secure "a coordinated version of the general principles of conflict resolution" by the OSCE summit to be held in Astana on 1-2 December.
At the same time, the Russian president stressed that there are still uncoordinated issues, "but the parties have the desire to reach agreement on textual differences".
By the end of this year, we will know the results produced by this desire. For the time being, the only thing that is clear is that time is working against Armenia and recognition of this fact by Yerevan could accelerate the settlement process. This is confirmed by the reaction of Armenian experts to the outcome of the Astrakhan meeting. Comments by Armenian politicians and political scientists are built entirely on the consolation that the declaration adopted in Astrakhan will contribute to the restoration of mutual trust, reduce the likelihood of war and so on in this vein.
That is to say Armenia is already beginning to accept the realities of which it has long been warned. In October, another such warning was delivered by the influential US journal Foreign Policy. The journal writes that in the event of a resumption of war over Nagornyy Karabakh, Azerbaijan will have an advantage.
The article notes that during the 1988-1994 war, Armenia occupied Nagornyy Karabakh and surrounding areas, that Azerbaijanis were expelled from these territories and the vacant land was thus populated by Armenians.
"However, these events occurred during the collapse of the Soviet Union. If the war resumes today, everything could be different," the journal writes, recalling that while Azerbaijan's GDP is $46.13 billion, Armenia's only amounts to $11.92 billion.
Further, Baku has established good relations not only with its neighbours - Russia, Iran, Georgia and Turkey, but also with countries such as the USA and China. "Armenia is getting less sympathy. Armenia, which hosts Russian military bases in its territory, shows indifference towards Georgia and has no ties with Turkey," says Foreign Policy.
For our part, we should add that, in 2011, Azerbaijan's military spending will exceed $3 billion, while the entire state budget of Armenia is only slightly higher than $2 billion. Over the years, this imbalance will increase rapidly. Moreover, as noted by Ilham Aliyev, "in contrast to Armenia, we are doing this with our own money, we do not depend on one country, we do not owe a single country and we are not begging anybody".
Armenia, meanwhile, might lose the trust of the international community and financial injections from outside because of large-scale corruption scandals involving Armenian criminal groups.
"My meetings with top European officials demonstrate that international organizations are running out of patience, and the day of reckoning is drawing near for the Armenian authorities," said Armenia's former president, Levon Ter-Petrosyan.
The strengthening of international pressure on the government is proved by recent corruption scandals in the US, Russia and Malaysia, in which Armenia is mentioned as a centre of drug trafficking and other major international crimes, he said.
Another important factor is demographics. "Today, Azerbaijan's population is more than 9 million. In Armenia, there is mass migration from the country, because people are tired of the intolerable conditions prevailing there," said President Ilham Aliyev at a cabinet meeting.
Incidentally, according to statistics disclosed by Zoya Tadevosyan, a member of the Central Election Committee, 25,000 families left the country in 2010. According to her, people are forced to leave the country due to "the desperate socioeconomic situation, failed foreign policy and the current authoritarian regime".
Commenting on the Astrakhan meeting of the presidents, a number of media drew attention to one further point. A Voice of America report noted that the meeting in Astrakhan coincided with the unveiling of a monument to Heydar Aliyev in the city. "Some experts see this as some success for Azerbaijani diplomacy," the report said.
The Armenian portal LRAGIR also drew attention to this event, saying that at the meeting in Astrakhan, Medvedev was trying to play not for Armenia, but for Azerbaijan as the favourite in this weak and vulnerable game.
LRAGIR writes that the meeting in Astrakhan could be considered damaging to Armenia from the diplomatic point of view even before it started. "It turns out that Ilham Aliyev was invited to the unveiling of a monument to his father, and they thought that they would use the opportunity and also invite Serzh Sargsyan. Serzh Sargsyan, of course, did not say no to Dmitriy Medvedev, because, as he himself admitted, he finds it hard to talk to the Russian president, let alone say no," the article says.
Comment, as they say, is unnecessary. It remains to wait for the OSCE summit in Kazakhstan. Perhaps we will see then at least a dim light at the end of the long Nagornyy Karabakh tunnel.