2014-cü ilin ən yaxşı idmançısı Hacı ƏLİYEV "R+"a müsahibəsində gələcək planları barədə danışdı
Yola saldığımız 2014-cü il bəzi idmançıların həyatında əlamətdar hadisələrlə zəngin və yaddaqalan oldu. Belə atletlərimizdən biri də böyüklərdən ibarət sərbəst güləş üzrə Azərbaycan yığmasının üzvü, 3 dəfə ölkə çempionu, dünya və Avropa çempionatlarının qalibi Hacı Əliyevdir. İlin yekunlarına görə, Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinin, eləcə də Azərbaycan Güləş Federasiyasının nominasiyası üzrə "İlin idmançı"sı seçilən güləşçimiz, Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin ilin yekunlarına görə keçirilən iclasında ölkə başçısı tərəfindən mənzillə mükafatlandırıldı.
Hacı Əliyev Avropa çempionatında qızıl medal qazananda, bəziləri uğurun davamlı olacağını düşünürdü. Amma gənc pəhləvan ardınca dünya çempionu oldu və bununla qələbələrinin təsadüfi olmadığını sübut etdi. "R+" 2014-cü ildə Azərbaycan idmanında parlayan Hacı Əliyevlə sizi yaxından tanış edir.
- Ötən il sənin üçün çox uğurlu oldu. 2014-cü ilin həyatında belə əlamətdar olacağını gözləyirdinmi?
- Uzun müddət böyük yarışlarda uğur qazanmaq üçün çalışırdım. 2014-cü ildə məşqlərin bəhrəsini gördüm. Belə ki, ilin əvvəlində üçüncü dəfə Azərbaycan çempionu titulunu qazandım. Onun ardınca Bolqarıstanda keçirilən ənənəvi beynəlxalq Dan Kolov-Nikola Petrov turnirində 1-ci yeri tutdum. Sonra Finlandiyanın Vantaa şəhərində Avropa çempionu tituluna layiq görüldüm. Almaniyada təşkil edilən Qran-pri yarışları da mənim üçün uğurlu oldu. Həmin yarışın finalında erməni idmançısına qalib gəldim. Bu il həm də dünya çempionu oldum. Daşkənddə keçirilən yarışda qızıl medal qazandım. Dövlət himnimiz səslənəndə, bayrağımız qaldırılanda sevincim yerə-göyə sığmırdı. Bu yaxınlarda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən mənzillə mükafatlandırıldım. Bir sözlə, 2014-cü il həyatıma qızıl hərflərlə yazıldı.
- 2014-cü ildə həm də ailə həyatı qurdun...
- Gənclərin, qız və ya oğlan olsun, fərqi yoxdur, tez və əlbəttə ki, öz istəkləri ilə ailə qurmaları gözəl haldır. Ailə qurmaq, ev-eşik sahibi olmaq insanda məsuliyyət və cavabdehlik hissini daha da artırır. Bu ilin oktyabrında ailə həyatı qurmuşam.
- Avropa və dünya çempionunun idmana gəlişi necə oldu?
- 1991-ci il aprelin 4-də Naxçıvan şəhərində anadan olmuşam. Uşaqlıqda çox dəcəl idim, bir yerdə durmazdım. Güləşlə 8 yaşımdan məşğul oluram. Bu idman növünə marağı məndə atam oyadıb. O, bir müddət Naxçıvanda idman müəllimi işləyib. Atam qardaşım Yaşarı da, məni də körpəlikdən güləşə yönəldib. Valideynlərimə çox minnətdaram. Atamın da, anamın da bizim tərbiyəmizdə, əsl vətəndaş kimi yetişməyimizdə böyük əməyi vardır. 17 yaşımda yeniyetmələr arasında Avropa çempionatının ikincisi olmuşam. 2011-ci ilin iyununda gənclər arasında Avropa çempionatının gümüş medalına layiq görüldüm və bundan sonra karyeramda, demək olar ki, yüksəliş dövrü başlandı.
- Ailədə iki güləşçi var - qardaşın Yaşar və sən. Hansınız daha güclüdür?
- (Gülür) Biz qardaşımla birgə hər zaman öz çəkimizdə gücü olmağa çalışmışıq. Məndən iki yaş böyük olan qardaşım Yaşar 57 kq çəkidə çıxış edir. Keçən il Avropa çempionatına gedəndə hamı məndən qələbə gözləyirdi. Amma elə oldu ki, Yaşar bu yarışda bürünc medal qazandı, mən isə medalsız qaldım. Yaşar 2014-cü ildə keçirilən Azərbaycan çempionatının qalibidir.
- Avropa, dünya çempionluğundan sonra, yəqin ki, növbəti arzun Yay Olimpiya Oyunları ilə bağlıdır...
- Növbəti hədəf əvvəlcə Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunları, sonra isə 2016-cı ildə baş tutacaq Yay Olimpiya Oyunlarında yüksək nəticə qazanmaqdır. Fikrimcə, idmançı hər qələbədən sonra növbəti uğur haqda düşünməlidir. Heç vaxt qazandığı nəticə ilə kifayətlənməməlidir.
- Amma bəzən idmançılarımız uğur qazanandan sonra, "ulduz xəstəliyi"nə tutulur...
- "Ulduz xəstəliyi"ndən söhbət ola bilməz. Bu il bir neçə mükafat qazandım. Amma istərdim ki, 2015-ci il də uğurlu olsun. Mənim güləşdə idealım Namiq Abdullayevdir. Onun iştirak etdiyi yarışları video ilə izləmişəm, Olimpiya çempionumuza bənzəməyə çalışmışam. Namiq Abdullayevin bir idmançı kimi məşq rejimi məni həmişə özünə çəkib. Həmişə Olimpiya çempionumuzu özümə örnək, nümunə götürmüşəm. O, heç vaxt qazandığı uğurdan sonra dəyişməyib.
- 2015-ci ildə güləşçilərimizin ən böyük sınağı Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarında olacaq. Bu yarışa necə hazırlaşırsan?
- İlin əvvəlindən təlim-məşq toplanışına başlamışıq. Qarşıda bizi Dünya Kuboku, bir neçə turnir və Avropa Oyunları gözləyir. Bu yarış ölkəmizdə keçirildiyindən, bizdən böyük məsuliyyət tələb edir. İstəyirəm ki, Avropa Oyunlarında birinci yeri tutum. İdman bazası var, məşqçi var, hər bir şərait yaradılıb. İdmançıya bundan artıq daha nə lazımdır? Bizim üçün hər cür şərait var, ona görə qələbə qazanmağa borcluyuq.
- Azərbaycanda idmançılar bəzən karyeralarına erkən son qoyur. Kolleksiyanda çatışmayan yeganə medalı qazanandan sonra, güləşdən ayrılmaq barədə düşünəcəksən?
- Olimpiya çempionu olduqdan sonra, bəlkə də bu barədə düşündüm. Rio-de-Janeyro Yay Olimpiya Oyunlarından sonra mənim hardasa 25 yaşım olacaq. Görsəm ki, gənc güləşçilər arasında istedadlı, perspektivli idmançılar yetişir, onlara güzəştə getməyə hazıram. Belə gənclərin qarşısından çəkilməyə dəyər. Görsəm ki, mənə ehtiyac var, o zaman növbəti olimpiadaya hazırlaşacağam.
- Güləşdən başqa, hansı idman növlərinə maraq göstərirsən?
- Futbolu çox sevirəm. Güləşçi olmasaydım, çox güman ki, futbolu seçərdim. Boş vaxtımız olanda uşaqlarla həvəslə futbol oynayırıq. Yeri gəlmişkən deyim ki, məhz Kriştano Ronaldoya görə "Real Madrid"ə azarkeşlik edirəm.
- Futbolçu Hacı Əliyev də güləşçi kimi uğur qazana bilərdimi?
- Bu suala cavab vermək çətindir. Futbol ölkəmizdə indi inkişaf edir. Amma güləşdə nəticələrimiz hər zaman olub. Güləş bizim milli idman növüdür. Ona görə güləşçi olduğuma görə peşman deyiləm. Güləş mənim həyat tərzimdir.

WRESTLING IS A WAY OF LIFE
The best athlete of Azerbaijan in 2014, Haci Aliyev, spoke about his future plans in an interview with R+
2014 was a significant year for some Azerbaijani sportsmen. One of these athletes was a member of the national team of Azerbaijan in freestyle wrestling, a three-time national champion and winner of World and European championships, Haci Aliyev. At the end of the season he was selected athlete of the year by the Ministry of Youth and Sports, as well as by the Azerbaijani Wrestling Federation. At the meeting of the National Olympic Committee of Azerbaijan dedicated to the results of the year, President Ilham Aliyev presented the wrestler with keys to an apartment in recognition of his work.
When Haci Aliyev won a gold medal at the European Championship, some thought it was an accident. But winning the World Championship later, the young wrestler proved that it was no accident.
Haci Aliyev answered questions from R+ on the development of his career and future plans.
- Last year was very successful for you. Did you expect that 2014 would be so significant to you?
- For a long time I tried to succeed in major competitions. Finally, in 2014, hard work bore fruit. At the beginning of the year I became a champion of Azerbaijan for the third time. Then I took first place at the traditional Dan Kolov - Nikola Petrov tournament in Bulgaria. Then I won the European title in the Finnish city of Vantaa. In the final of the Grand Prix held in Germany, I beat an Armenian wrestler. I won the title of world champion at the championship held in Tashkent. When the national anthem of Azerbaijan was played and our flag was raised, my joy knew no bounds. Recently, Azerbaijani President Ilham Aliyev gave me an apartment. In short, 2014 entered my life in letters of gold.
- In 2014, you started a family...
- When young people start a family - it doesn't matter whether it's a guy or girl, it's a great event. Creating a family strengthens the sense of responsibility in people. I got married in October last year.
- How did the champion of Europe and the world come to sports?
- I was born on 4 April 1991 in Nakhchivan. As a child, I was a very naughty, restless child. I took up wrestling at 8. It was my father who aroused my interest in the sport. He briefly worked as a physical education teacher in Nakhchivan. My father instilled in us - me and my brother Yasar - love for wrestling since childhood. I'm very grateful to my parents. Both father and mother put a lot of work to educate us as true citizens of our country.
At 17 years, I won a silver medal at the European Junior Champi-onship. At the European Youth Championship in July 2011, I was awarded a silver medal. I can say that it was after this period that I began a period of recovery.
- In your family there are two wrestlers - your brother Yasar and you. Which one of you is stronger?
- (Laughs) My brother and I have always tried to be the strongest in our weight classes. Yasar is older than me by 2 years and works in the category of 57 kg. When I went to the European Championship in 2013, everyone was waiting for me to be back with a victory. However, it turned out that Yasar won the bronze medal there and I returned home without a medal. And in 2014, Yasar won the championship of Azerbaijan.
- After winning European and world championships, you probably dream about winning the Olympic Games...
- The next goal is to achieve success in the European Games to be held in Baku, and later at the Summer Olympics in 2016. In my opinion, after each victory an athlete has to think about the next success. You should never be complacent.
- Some athletes get a swelled head after their success...
- There can be no talk of getting a swelled head. Last year I won several awards. I would like 2015 to be successful as well. My ideal in wrestling is Namiq Abdullayev. I watched video recordings of a competition with his participation and tried to be like our Olympic champion. I've always been attracted by the training regime of Namiq Abdullayev, and I regarded him as an example for myself. He never changed after successes.
- In 2015, the biggest challenge for our wrestlers will be the European Games to be held in Baku. How are you preparing for this competition?
- From the beginning of the year, we started practices. Ahead of us is the World Cup, several tournaments and European Games. The conduct of the European Games in our country imposes great responsibility on us. My dream is to take first place in them. We have sports facilities and coaches, and all conditions have been created for us. What else does an athlete need? So we just have to win.
- Sometimes athletes in Azerbaijan finish their careers very early. Will you think of parting with the sport after winning the last medal missing from your collection?
- After becoming an Olympic champion, maybe I'll think about it too. After the Olympic Games in Rio de Janeiro, I'll be around 25. If talented, promising athletes appear among young wrestlers, I'm willing to give way to them. All conditions need to be created for such young people. But if you need me, I will prepare for the next Olympics.
- What other sports are you interested in apart from wrestling?
- I love football. If I hadn't become a wrestler, I would have most likely chosen football. I play football with guys in my spare time with great pleasure. By the way, I'm a fan of Real Madrid because of Cristiano Ronaldo.
- Would footballer Haci Aliyev achieve the same success as wrestler Haci Aliyev?
- It's hard to say. Football in our country is just developing. And in wrestling we've always had good results. Wrestling is the only national sport for us. So I don't regret that I became a wrestler. For me, wrestling is a way of life.