2014-cü ilin ən yaxşı idmançısı Hacı ƏLİYEV "R+"a müsahibəsində gələcək planları barədə danışdı
Yola saldığımız 2014-cü il bəzi idmançıların həyatında əlamətdar hadisələrlə zəngin və yaddaqalan oldu. Belə atletlərimizdən biri də böyüklərdən ibarət sərbəst güləş üzrə Azərbaycan yığmasının üzvü, 3 dəfə ölkə çempionu, dünya və Avropa çempionatlarının qalibi Hacı Əliyevdir. İlin yekunlarına görə, Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinin, eləcə də Azərbaycan Güləş Federasiyasının nominasiyası üzrə "İlin idmançı"sı seçilən güləşçimiz, Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin ilin yekunlarına görə keçirilən iclasında ölkə başçısı tərəfindən mənzillə mükafatlandırıldı.
Hacı Əliyev Avropa çempionatında qızıl medal qazananda, bəziləri uğurun davamlı olacağını düşünürdü. Amma gənc pəhləvan ardınca dünya çempionu oldu və bununla qələbələrinin təsadüfi olmadığını sübut etdi. "R+" 2014-cü ildə Azərbaycan idmanında parlayan Hacı Əliyevlə sizi yaxından tanış edir.
- Ötən il sənin üçün çox uğurlu oldu. 2014-cü ilin həyatında belə əlamətdar olacağını gözləyirdinmi?
- Uzun müddət böyük yarışlarda uğur qazanmaq üçün çalışırdım. 2014-cü ildə məşqlərin bəhrəsini gördüm. Belə ki, ilin əvvəlində üçüncü dəfə Azərbaycan çempionu titulunu qazandım. Onun ardınca Bolqarıstanda keçirilən ənənəvi beynəlxalq Dan Kolov-Nikola Petrov turnirində 1-ci yeri tutdum. Sonra Finlandiyanın Vantaa şəhərində Avropa çempionu tituluna layiq görüldüm. Almaniyada təşkil edilən Qran-pri yarışları da mənim üçün uğurlu oldu. Həmin yarışın finalında erməni idmançısına qalib gəldim. Bu il həm də dünya çempionu oldum. Daşkənddə keçirilən yarışda qızıl medal qazandım. Dövlət himnimiz səslənəndə, bayrağımız qaldırılanda sevincim yerə-göyə sığmırdı. Bu yaxınlarda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən mənzillə mükafatlandırıldım. Bir sözlə, 2014-cü il həyatıma qızıl hərflərlə yazıldı.
- 2014-cü ildə həm də ailə həyatı qurdun...
- Gənclərin, qız və ya oğlan olsun, fərqi yoxdur, tez və əlbəttə ki, öz istəkləri ilə ailə qurmaları gözəl haldır. Ailə qurmaq, ev-eşik sahibi olmaq insanda məsuliyyət və cavabdehlik hissini daha da artırır. Bu ilin oktyabrında ailə həyatı qurmuşam.
- Avropa və dünya çempionunun idmana gəlişi necə oldu?
- 1991-ci il aprelin 4-də Naxçıvan şəhərində anadan olmuşam. Uşaqlıqda çox dəcəl idim, bir yerdə durmazdım. Güləşlə 8 yaşımdan məşğul oluram. Bu idman növünə marağı məndə atam oyadıb. O, bir müddət Naxçıvanda idman müəllimi işləyib. Atam qardaşım Yaşarı da, məni də körpəlikdən güləşə yönəldib. Valideynlərimə çox minnətdaram. Atamın da, anamın da bizim tərbiyəmizdə, əsl vətəndaş kimi yetişməyimizdə böyük əməyi vardır. 17 yaşımda yeniyetmələr arasında Avropa çempionatının ikincisi olmuşam. 2011-ci ilin iyununda gənclər arasında Avropa çempionatının gümüş medalına layiq görüldüm və bundan sonra karyeramda, demək olar ki, yüksəliş dövrü başlandı.
- Ailədə iki güləşçi var - qardaşın Yaşar və sən. Hansınız daha güclüdür?
- (Gülür) Biz qardaşımla birgə hər zaman öz çəkimizdə gücü olmağa çalışmışıq. Məndən iki yaş böyük olan qardaşım Yaşar 57 kq çəkidə çıxış edir. Keçən il Avropa çempionatına gedəndə hamı məndən qələbə gözləyirdi. Amma elə oldu ki, Yaşar bu yarışda bürünc medal qazandı, mən isə medalsız qaldım. Yaşar 2014-cü ildə keçirilən Azərbaycan çempionatının qalibidir.
- Avropa, dünya çempionluğundan sonra, yəqin ki, növbəti arzun Yay Olimpiya Oyunları ilə bağlıdır...
- Növbəti hədəf əvvəlcə Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunları, sonra isə 2016-cı ildə baş tutacaq Yay Olimpiya Oyunlarında yüksək nəticə qazanmaqdır. Fikrimcə, idmançı hər qələbədən sonra növbəti uğur haqda düşünməlidir. Heç vaxt qazandığı nəticə ilə kifayətlənməməlidir.
- Amma bəzən idmançılarımız uğur qazanandan sonra, "ulduz xəstəliyi"nə tutulur...
- "Ulduz xəstəliyi"ndən söhbət ola bilməz. Bu il bir neçə mükafat qazandım. Amma istərdim ki, 2015-ci il də uğurlu olsun. Mənim güləşdə idealım Namiq Abdullayevdir. Onun iştirak etdiyi yarışları video ilə izləmişəm, Olimpiya çempionumuza bənzəməyə çalışmışam. Namiq Abdullayevin bir idmançı kimi məşq rejimi məni həmişə özünə çəkib. Həmişə Olimpiya çempionumuzu özümə örnək, nümunə götürmüşəm. O, heç vaxt qazandığı uğurdan sonra dəyişməyib.
- 2015-ci ildə güləşçilərimizin ən böyük sınağı Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarında olacaq. Bu yarışa necə hazırlaşırsan?
- İlin əvvəlindən təlim-məşq toplanışına başlamışıq. Qarşıda bizi Dünya Kuboku, bir neçə turnir və Avropa Oyunları gözləyir. Bu yarış ölkəmizdə keçirildiyindən, bizdən böyük məsuliyyət tələb edir. İstəyirəm ki, Avropa Oyunlarında birinci yeri tutum. İdman bazası var, məşqçi var, hər bir şərait yaradılıb. İdmançıya bundan artıq daha nə lazımdır? Bizim üçün hər cür şərait var, ona görə qələbə qazanmağa borcluyuq.
- Azərbaycanda idmançılar bəzən karyeralarına erkən son qoyur. Kolleksiyanda çatışmayan yeganə medalı qazanandan sonra, güləşdən ayrılmaq barədə düşünəcəksən?
- Olimpiya çempionu olduqdan sonra, bəlkə də bu barədə düşündüm. Rio-de-Janeyro Yay Olimpiya Oyunlarından sonra mənim hardasa 25 yaşım olacaq. Görsəm ki, gənc güləşçilər arasında istedadlı, perspektivli idmançılar yetişir, onlara güzəştə getməyə hazıram. Belə gənclərin qarşısından çəkilməyə dəyər. Görsəm ki, mənə ehtiyac var, o zaman növbəti olimpiadaya hazırlaşacağam.
- Güləşdən başqa, hansı idman növlərinə maraq göstərirsən?
- Futbolu çox sevirəm. Güləşçi olmasaydım, çox güman ki, futbolu seçərdim. Boş vaxtımız olanda uşaqlarla həvəslə futbol oynayırıq. Yeri gəlmişkən deyim ki, məhz Kriştano Ronaldoya görə "Real Madrid"ə azarkeşlik edirəm.
- Futbolçu Hacı Əliyev də güləşçi kimi uğur qazana bilərdimi?
- Bu suala cavab vermək çətindir. Futbol ölkəmizdə indi inkişaf edir. Amma güləşdə nəticələrimiz hər zaman olub. Güləş bizim milli idman növüdür. Ona görə güləşçi olduğuma görə peşman deyiləm. Güləş mənim həyat tərzimdir.

ОБРАЗ ЖИЗНИ - БОРЬБА
Лучший спортсмен Азербайджана по итогам 2014 года Гаджи АЛИЕВ в интервью R+ рассказал о будущих планах
Завершившийся 2014 год был знаменательным для некоторых азербайджанских спортсменов. Одним из таких атлетов стал член национальной сборной Азербайджана по вольной борьбе, трехкратный чемпион страны, победитель чемпионатов мира и Европы Гаджи Алиев. По итогам сезона он был выбран спортсменом года Министерством молодежи и спорта страны, а также Азербайджанской федерацией борьбы. На посвященном итогам года собрании Национального олимпийского комитета Азербайджана президент Ильхам Алиев вручил борцу ключи от квартиры в знак признания его заслуг.
Когда Гаджи Алиев завоевал золотую медаль на чемпионате Европы, некоторые подумали, что это была случайность. Но победив затем на чемпионате мира, молодой борец доказал, что это не так. Г.АЛИЕВ ответил на вопросы R+ по поводу развития своей карьеры и будущих планов.
- Прошедший год был очень удачен для тебя. Ожидал ли ты, что 2014 год станет таким знаменательным для тебя?
- Долгое время я старался добиться успеха в крупных соревнованиях. Наконец в 2014 году упорные тренировки принесли свои плоды. В начале года в третий раз стал чемпионом Азербайджана. Затем занял первое место на традиционном турнире "Дан Колов - Никола Петров" в Болгарии. Потом завоевал титул чемпиона Европы в финском городе Вантаа. В финале Гран-при, прошедшем в Германии, выиграл у армянского борца. А титул чемпиона мира завоевал на прошедшем в Ташкенте чемпионате. Когда звучал Государственный гимн Азербайджана и поднимали наш флаг, радости моей не было предела. Недавно президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев наградил меня квартирой. Одним словом, 2014 год вписался в мою жизнь золотыми буквами.
- В 2014 году ты вступил и в семейную жизнь…
- Обзаведение молодыми, не имеет значения - парнем или девушкой, семьей - прекрасное событие. Создание семьи усиливает в человеке чувство ответственности. Я женился в октябре прошлого года.
- Как пришел в спорт чемпион Европы и мира?
- Родился я 4 апреля 1991 года в городе Нахчыван. В детстве был очень озорным, беспокойным ребенком. Борьбой начал заниматься с 8 лет. Интерес к этому виду спорта пробудил во мне отец. Он некоторое время работал в Нахчыване учителем физкультуры. Отец с детства привил нам, мне и брату Яшару, любовь к борьбе. Я очень благодарен своим родителям. И отец, и мать вложили много труда для того, чтобы воспитать нас истинными гражданами своей страны.
В 17 лет я стал серебряным призером чемпионата Европы среди юниоров. На молодежном чемпионате Европы в июле 2011 года был удостоен серебряной медали. Можно сказать, что именно после этого у меня начался период подъема.
- В вашей семье два борца - твой брат Яшар и ты. Кто из вас сильнее?
- (смеется) Мы с братом всегда старались стать сильнейшими в своей весовой категории. Яшар старше меня на два года, выступает в категории 57 кг. Когда я поехал в 2013 году на чемпионат Европы, все ждали, что я вернусь с победой. Однако получилось так, что Яшар там стал бронзовым призером, а я вернулся домой без медали. А в 2014 году Яшар стал победителем первенства Азербайджана.
- После чемпионства на первенствах Европы и мира ты, наверное, мечтаешь о победе на летних Олимпийских играх?..
- Очередная цель - добиться успеха на Европейских играх, которые пройдут в Баку, а потом и на летних Олимпийских играх 2016 года. По-моему, после каждой победы спортсмен должен думать об очередном успехе. Никогда нельзя довольствоваться достигнутым.
- Некоторые спортсмены после успеха заражаются звездной болезнью…
- О звездной болезни не может быть и речи. В прошедшем году я завоевал несколько наград. Хотелось бы, чтобы 2015 год также стал удачным. Моим идеалом в борьбе является Намиг Абдуллаев. Я смотрел видеозаписи соревнований с его участием, старался походить на нашего олимпийского чемпиона. Меня всегда притягивал режим тренировок Намига Абдуллаева, я считал его примером для себя. Он никогда не менялся после достигнутых успехов.
- В 2015 году самым большим испытанием для наших борцов станут Европейские игры, которые пройдут в Баку. Как ты готовишься к этим соревнованиям?
- С начала года мы приступили к учебно-тренировочному сбору. Впереди нас ждут Кубок мира, несколько турниров и Европейские игры. Проведение Европейских игр в нашей стране возлагает на нас огромную ответственность. Мечтаю занять на них первое место. Спортивная база и тренеры у нас есть, для нас созданы все условия. Что же еще надо спортсмену? Поэтому мы просто обязаны побеждать.
- Иногда в Азербайджане спортсмены очень рано заканчивают свою спортивную карьеру. Станешь ли думать о расставании со спортом после завоевания недостающей в твоей коллекции последней медали?
- Став олимпийским чемпионом, возможно, я тоже подумаю об этом. После Олимпийских игр в Рио-де-Жанейро мне будет примерно 25 лет. Если среди молодых борцов появятся талантливые, перспективные спортсмены, я готов уступить им. Такой молодежи надо создавать все условия. Но если буду нужен, тогда стану готовиться к очередной Олимпиаде.
- Какими видами спорта, кроме борьбы, интересуешься?
- Очень люблю футбол. Если бы не стал борцом, скорее всего выбрал бы именно футбол. С удовольствием играем в футбол с ребятами в свободное время. К слову, я болею за мадридский "Реал" из-за Криштиано Роналдо.
- Мог бы футболист Гаджи Алиев добиться таких же успехов, каких добился борец Гаджи Алиев?
- Трудно сказать. Футбол в нашей стране только развивается. А в борьбе у нас всегда были высокие результаты. Борьба для нас - национальный вид спорта. Поэтому я ничуть не жалею, что стал борцом. Для меня борьба - это образ жизни.