SƏNƏTƏ HƏKK OLUNMUŞ TARİX
Marat Haqverdiyev özünün "Üç dənizin əfsanəsi"ni Akademik Milli Dram Teatrının səhnəsində görməyi arzulayır
Onun "Ai­lə­də məh­kə­mə", "Mə­həb­bət, şey­tan və lam­ba­da", "Mə­şu­qə­lər", "Ah, qa­dın­lar, qa­dın­lar", "Qıs­qanc ürək­lər", "Mə­həb­bət əzab­la­rı", "Ame­ri­ka­lı kürə­kən" və baş­qa pyes­lə­ri müxtə­lif te­atrlar­da - Aka­de­mik Mil­li Dram Te­a­t­rın­da və di­g­ər te­atrla­rı­mız­da səh­nə­ləş­di­ri­lib. Ma­rat Ha­q­ver­diy­ev yal­nız ko­me­diya ja­n­rın­da əsər­lər yaz­mayıb. Ta­ma­şa­çı­lar tə­rə­fin­dən ma­­raq­la qar­şı­la­nan "Sə­nin­lə və sən­siz", "Sə­ni göz­lə­y­i­rəm" və "Ji­qu­li əmə­liy­ya­tı" bə­dii te­le­vi­ziya filmlə­ri də onun sse­na­ri­si əsa­sın­da çə­ki­lib. "Qa­ra­bağ şi­kə­s­tə­si", "Fə­da­kar­lıq" və "Üç də­niz əf­sa­nə­si" əsər­lə­rin­də isə Azər­bayca­nın ən ye­ni ta­ri­xin­də baş ve­rən mühüm ha­di­sə­lər təcəssümünü ta­pıb.
- Ma­rat müəl­lim, iki sə­nət­ka­rın ai­lə­sin­də böyüdünüz. Yə­qin ki, uşaq­lıq il­lə­ri­niz çox ma­raq­lı ke­çib...
- Mən 1938-ci ilin 21 iy­u­lun­da Ba­kı­da dünyaya göz aç­mı­şam. Atam Xan­lar Ha­q­ver­diy­ev Azər­bayca­nın və Türkmə­ni­s­ta­nın Əmək­dar ar­ti­s­ti, Ope­ra və Ba­let Te­a­t­rı­nın so­li­s­tiy­di.
Anam Ca­han Əf­ruz (Di­la­no­va) isə şa­i­rə-dra­ma­turq idi. Onun "İki ana", "Se­vgi sə­tir­lə­ri", "Şe­ir­lər", "Dağlar", "İki bay­ram" ki­tab­la­rı rus, is­pan, türk­mən, hind dil­lə­ri­nə tər­cümə olu­nub. Hin­di­s­tan­da baş ve­rən ha­di­sə­lər­dən bəhs edən "Qan­qın böyük da­l­ğ­a­sı", "Ta­hi­rin aqi­bə­ti" və di­g­ər əsər­lə­ri 1970-ci il­lər­də Mos­k­va­da səh­nə­ləş­di­ril­di və böyük uğur qa­zan­dı. "Gəl­dim ki, dey­əm, se­vi­rəm", "İl­ham pə­ri­si" əsər­lə­ri Azər­baycan­da və ke­ç­miş SSRİ-nin baş­qa re­s­pub­li­ka­­la­rın­da ta­ma­şaya qoy­ul­du.
Ai­lə­də iki uşaq idik. Mən də, mən­dən üç yaş ki­çik qar­da­şım Za­ur da çox ma­raq­lı uşaq­lıq il­lə­ri ya­şa­dıq. Ata-ana­mı­zın do­stla­rı da sə­nət adam­la­rı idi. Bi­zə gə­lən­lər kim­lər idi? Şa­ir­lər, ya­zı­çı­lar, aktyor­lar, re­jis­sor­lar... Əl­bət­tə, be­lə ai­lə­də böyüyüb ədə­biyya­tı, te­a­t­rı, incə­sə­nə­ti sev­mə­mək mümkünsüz idi.
- Siz də uşaq­lı­q­dan rəs­sam­lığa ma­raq gö­s­tər­di­niz. Bəs sə­nət se­çər­kən me­mar ol­maq qə­ra­rı­nı ver­məy­i­ni­zə sə­bəb nə ol­du?
- Ba­kı­da­kı 74 nö­m­rə­li or­ta mək­tə­bi 1956-cı il­də bi­tir­dim. O za­man Azər­baycan­da Rəs­sam­lıq İn­sti­tu­tu yox idi. Bu sa­hə­də ali təh­sil al­maq üçün Mos­k­vaya, ya da Le­nin­qra­da (in­di­ki Sankt-Pe­ter­burq şə­hə­ri - Z.F.) get­mək la­zım idi. Ancaq atam-anam de­di­lər, sə­ni gözümüzdən uzağa bu­ra­xa bil­mə­rik. Elə me­mar­lıq da rəs­sam­lığa ya­xın sə­nət­dir. Ona gö­rə də sə­nəd­lə­ri­mi Azər­baycan Po­li­tex­nik İn­sti­tu­tu­na (in­di­ki Azər­baycan Tex­ni­ki Uni­ver­si­te­ti - Z.F.) ver­dim. İn­sti­tu­tun me­mar­lıq fakültə­si­nə da­xil ol­dum. Tə­lə­bə­lik il­lə­rin­də incə­sə­nə­tə olan se­vg­im, ma­rağım da­ha da art­dı. İn­sti­tu­tun xalq ça­lğı alət­lə­ri an­sam­blı və es­t­ra­da or­ke­s­t­ri­nin so­li­s­ti ki­mi ke­ç­­miş So­vet re­s­pub­li­ka­la­rın­da qa­s­t­rol sə­fər­lə­rin­də ol­dum.
- Uzun illər memarlıq sahəsində çalış­dı­nız...
- Bə­li. İn­sti­tu­tu bi­tir­dik­dən so­nra on il ti­kin­ti sa­hə­sin­də iş­lə­dim. Baş mühən­dis ol­dum. Ömrümün ot­uz beş ili­ni me­mar­lığa sərf et­dim. O vax­t­lar Mə­də­niyyət Na­zir­liy­i­nin ta­be­li­y­in­də fə­a­liyyət gö­s­tə­rən Ta­rix Mə­də­niyyət Abi­də­lə­ri­nin Bər­pa­sı İda­rə­sin­də müx­tə­lif və­zi­fə­lər­də ça­lış­dım. Re­s­pub­li­ka­da 1000-ə ya­xın abi­də­nin bər­pa­sı ilə mə­şğ­ul ol­dum. On­la­rın ara­­sın­da ta­rix və mə­də­niyyət abi­də­lə­ri­miz, eləcə də Ope­ra və Ba­let Te­a­t­rı, Rə­şid Beh­bu­dov adı­na Mah­nı Te­a­t­rı, mu­zey­lər, mə­scid­lər, mə­d­rə­sə­lər, qa­la və türbə­lər var idi.
- Be­lə de­mək olar ki, bə­dii ya­ra­dıcı­lıq is­te­da­dı si­zə ana­nız­dan ke­çib?
- Bə­li. Ümu­miyyət­lə, mən lap ba­laca­lı­q­dan Ope­ra Te­a­t­rı­na tez-tez ge­dir­dim. Atam uzun il­lər ça­lış­dığı, so­li­s­ti ol­duğu Ope­ra və Ba­let Te­a­t­rı­nın səh­nə­sin­də "Şah İs­mayıl"da Şah İs­mayıl, "Ley­li və Məcnun"da Məc­nun, "Əs­li və Kə­rəm"də Kə­rəm, "Aşıq Qə­rib"də Qə­rib ki­mi baş rol­la­rı ifa edir­di. Mən də hə­min ta­ma­şa­la­ra ba­xır­dım. Anam isə əsər­lər ya­zır­dı. Biz - qar­da­şım Za­ur və mən be­lə bir mühi­tin içə­ri­sin­də idik. Ona gö­rə də be­lə ol­ma­lı idi. Qar­da­şım Za­ur so­nra­lar mühən­dis ol­du. Ancaq o da ədə­biyya­tı, te­a­t­rı ürək­dən se­vir­di.
- Əsər­lər ya­zır­dı­nız. Am­ma ədə­biyya­ta tərcümə­çi ki­mi gəl­di­niz...
- 1970-ci il­lər­də ana­mın şe­ir­lə­ri­ni, po­ema­la­rı­nı rus di­li­nə çe­vir­dim.
- Bə­dii ya­ra­dıcı­lıq­la mə­şğ­ul ol­duğu­nuz­dan ana­nı­zın xə­bə­ri var idi?
- Anam hə­mi­şə dey­ir­di ki, sən də əsər­lər yaz. Mən ya­zır­dım, ancaq ana­ma de­məyə uta­nır­dım.
- O, bu­nu heç vaxt bil­mə­di?
- Yox, bil­mə­di... Ümu­miyyət­lə, va­li­deyn­lə­ri­miz bi­zə heç nəyi qa­da­ğan et­mir­di­lər. Ancaq on­la­rın say­ə­­sin­də biz ki­çik yaş­la­rı­mız­dan sə­nə­tin dəy­ə­ri­ni, mə­su­liyyə­ti­ni an­layır­dıq. Ona gö­rə hə­mi­şə dey­i­rəm ki, ata­mın ya­nın­da oxu­mağa, ana­mın ya­nın­da yaz­­mağa uta­nır­dım. On­la­rın sə­­nə­tə se­vg­i­lə­ri ki­mi, tə­ləb­lə­ri də çox yük­sək idi.
Anam 1984-cü il­də dünya­sı­nı də­y­iş­di. Atam da on­dan dörd il qa­baq və­­fat et­miş­di. Anam­dan so­nra onun yo­lu­nu da­vam et­di­ri­rəm.
- Əsər­lə­ri­niz 1990-cı il­lə­rin əv­vəl­lə­rin­də səh­nə­ləş­di­ril­di, dra­ma­turq ki­mi ta­nın­dı­nız...
- Əmək­dar incə­sə­nət xa­di­mi, Lən­kə­ran Döv­lət Dram Te­a­t­rı­nın baş re­jis­so­ru Ba­ba Rzay­ev hə­min te­at­rda ana­mın iki əsə­ri­ni səh­nə­ləş­dir­di. Ta­ma­şaya ha­zır­lıq za­ma­nı o mə­nə de­di ki, görürəm, sən çox xə­bər­dar­san, niyə özün yaz­mır­san? O qə­dər is­rar et­di ki, mən bə­dii ya­ra­dıcı­lıq­la mə­şğ­ul ol­duğu­mu ona söy­lə­dim. Onun tək­li­fi ilə bir pyes yaz­dım. İlk dram əsə­rim - "Ai­lə­də məh­kə­mə" ko­me­diy­a­sı Ba­ba Rzay­e­vin qu­ru­lu­şun­da ta­ma­şaya qoy­ul­du və uğur qa­zan­dı. De­di ki, sən yaz­ma­lı­san. "Mə­həb­bət, şey­tan və lam­ba­da" əsə­ri­ni qə­lə­mə al­dım. Səh­nə­ləş­di­ril­di və çox po­pluy­ar ol­du. Bun­dan so­nra bir çox te­atrla­rı­mız mə­nim­lə ya­ra­dıcı­lıq əla­qə­lə­ri sax­la­mağa baş­la­dı­lar.
Aka­de­mik Mil­li Dram Te­a­t­rı­nın o vax­tkı di­rek­to­ru Hə­sə­nağa Tu­ra­bov ta­ma­şaya bax­dı, ta­nış ol­duq. O, mə­nə de­di ki, siz is­te­dad­lı adam­sı­nız, niyə bi­zə də pyes yaz­mır­sı­nız? 1992-ci il­də "Ah, qa­dın­lar, qa­dın­lar" ko­me­diy­a­sı­nı ya­zıb Hə­sə­nağa Tu­ra­bo­vun özünə tə­q­dim et­dim, çox bəy­ən­di. Hə­sə­nağa Tu­ra­bov yal­nız sə­nət­kar dey­il­di, həm də böyük şəx­siyyət idi. O, re­jis­sor Mə­ra­him Fər­zə­li­bə­y­o­vu çağır­dı. De­di ki, bu əsə­ri oxu­mu­şam, apar oxu. Aka­de­mik Mil­li Dram Te­a­t­rı­nın səh­nə­sin­də Mə­ra­him Fər­zə­li­bəy­ov "Ah, qa­dın­lar, qa­dın­lar" əsə­ri­ni ta­ma­şaya qoy­du. Baş rol­da Siy­a­vuş As­lan və Fi­rə­ng­iz Mütəl­li­mo­va oy­na­dı­lar. Ta­ma­şa ma­raq­la qar­şı­lan­dı. Bir il­dən so­nra "Qıs­qanc ürək­lər" ko­me­diy­am ye­nə də bu te­at­rda Mə­ra­him Fər­zə­li­bəy­o­vun qu­ru­lu­şun­da ta­ma­şa­çı­la­ra tə­q­dim olun­du. Ya­şar Nu­ri və Arif Qu­liy­ev ta­ma­şa­da elə oy­na­dı­lar ki, sə­si hər yan­dan gəl­di.
- Bu ko­me­diy­a­nı­zın so­rağı Tür­kiy­ə­dən də gəl­di...
- Bə­li, "Qıs­qanc ürək­lər" ko­me­diy­am Türkiy­ə­nin İs­tan­bul şə­hə­rin­də­ki Sa­rıy­er bə­lə­diyyə te­a­t­rı­nın ya­ra­dıcı hey­ə­ti tə­rə­fin­dən ta­ma­şaya qo­y­ul­du. 2000-ci il­də mə­ni İs­tan­bu­la ta­ma­şa­nın premye­ra­sı­na də­vət et­di­lər. Premye­ra hör­mət əla­mə­ti ola­raq, adə­tən, döv­lət təd­bir­lə­ri­nin ke­çi­ril­diyi "Çı­rağan" sa­rayın­da tə­q­dim edil­di və yüksək sə­viyyə­də keç­di. Ora­da mən­dən baş­qa əsər is­tə­di­lər, "Ah, qa­dın­lar, qa­dın­lar" pye­si­ni ver­dim. Hər iki əsər Türkiy­ə­nin bir çox te­atrla­rın­da - İs­tan­bu­lun Çem­ber­li­taş te­a­t­rı, Sa­rıy­er bə­lə­diyyə te­a­t­rı, Fa­tih Uni­ver­si­te­ti­nin te­a­t­rın­da səh­nə­ləş­di­ril­di.
- Dram əsər­lə­ri ilə ya­na­şı, ma­raq­lı sse­na­ri­lə­rin də müəl­li­fi­si­niz...
- Re­jis­sor Lütfi Məm­məd­bəy­ov mə­nim sse­na­rim əsa­sın­da "Sə­nin­lə və sən­siz" bə­dii te­le­vi­ziya fil­mi­ni çək­­di. Film Azər­baycan Döv­lət Te­le­vi­ziy­a­sı ilə də­fə­lər­lə gö­s­tə­ril­di. "Sə­ni göz­ləy­i­rəm" əsə­ri­mi Lütfi Məm­məd­bəy­ov ek­ran­laş­dır­dı.
- Ya­ra­dıcı­lığı­nın so­nra­kı mər­hə­lə­sin­də öl­kə­mi­zin icti­mai-siy­a­si hə­y­a­tı­nı əks et­di­rən əsər­lər yaz­mağa baş­la­dı­nız. "Qa­ra­bağ şi­kə­s­tə­si", "Fə­da­kar­lıq", "Üç də­niz əf­sa­nə­si" əsər­lə­ri ən ya­xın ta­ri­xi­miz­də baş ve­rən ha­di­sə­lə­ri əks et­di­rir...
- 1993-cü il­də və­ziyyət hə­lə də çox ağır idi. Müha­ri­bə ge­dir­di. Hə­min dövrü xa­tır­la­dıqca, ya­şa­dığı­mız mürək­kəb icti­mai-siy­a­si və­ziyyət­lər­dən da­im qa­lib ki­mi ay­rı­lan bir şəx­siyyə­tin par­laq ob­ra­zı göz­lə­ri­min önündə can­la­nır. Bu, xal­qı­mı­zın Ümum­mil­li Li­de­ri Hey­dər Əliy­ev­dir. Elə bu­na gö­rə də mə­nim ya­ra­dıcı­lığı­mın böyük bir his­sə­si ümum­mil­li pre­zi­den­ti­mi­zə həsr olu­nub.
O çə­tin günlər­də Hey­dər Əliy­ev xal­qı Və­tə­ni qo­ru­mağa çağır­dı. Onun bu çağı­rı­şı mə­nə böyük tə­sir et­di. "Qa­ra­bağ şi­kə­s­tə­si" əsə­ri­ni yaz­dım. 1993-cü il­də yaz­dığım bu əsər­də böyük siy­a­sət­çi­nin Azər­bayca­nın ağır günündə ha­ki­miyyə­tə qayı­dı­şın­dan, öl­kə­nin xi­la­sı na­mi­nə ta­ri­xi xid­mət­lə­rin­dən bəhs edir. Bu sse­na­ri əsa­sın­da Mə­ra­him Fər­zə­li­bəy­ov iki­se­riy­a­lı bə­dii te­le­vi­ziya fil­mi çək­di. Film Azər­baycan Döv­lət Te­le­vi­ziy­a­sı ilə nümay­iş et­di­ril­di və səs-sə­da sal­dı. Ümum­mil­li Li­der haq­qın­da ikinci əsə­rim "Fə­da­kar­lıq" ad­la­nır. Hə­min əsə­rin sse­na­ri­si əsa­sın­da "Fə­da­kar­lıq" bə­dii te­le­vi­ziya fil­mi çə­kil­di. So­n­ra bu sse­na­ri­nin pyes va­ri­an­tı­nı yaz­dım. Əsər Sum­qayıt Döv­lət Mu­si­qi­li Dram Te­a­t­rın­da səh­nə­ləş­di­ril­di, prem­ye­ra­sı isə Aka­de­mik Mil­li Dram Te­a­t­rın­da uğur­la ke­çi­ril­di.
- Ba­kı-Ti­f­lis-Cey­han neft kə­mə­ri­nin ti­kin­ti­sin­dən bəhs edən "Üç də­niz əf­sa­nə­si" pye­si­ni­zi ya­ra­dıcı­lığı­nı­zın zir­və­si ad­lan­dı­rır­sı­nız...
- Azər­bayca­nın ye­ni ta­ri­xin­də çox mühüm ha­di­sə­lər baş ve­rib. Ba­kı-Ti­f­­lis-Cey­han neft kə­mə­ri be­lə nə­hə­ng lay­i­hə­lər­dən bi­ri­dir. Bu möh­tə­şəm lay­i­hə Azər­bayca­nın dünya­da­kı möv­qey­i­ni möh­kəm­lən­di­rən, bu­günkü və gə­ləcək in­ki­şa­fı üçün vacib olan lay­i­hə­dir. Ba­kı-Ti­f­lis-Cey­han neft kə­mə­ri­nin ti­kin­ti­sin­dən bəhs edən "Üç də­niz əf­sa­nə­si" pye­si­ni ya­zar­kən müxtə­lif sə­nəd­lər­lə, rə­s­mi ma­te­ri­al­lar­la ta­nış ol­dum. Sə­nəd­lər üzə­rin­də ça­lış­dım və Hey­dər Əliy­e­vin necə böyük siy­a­sət­çi, döv­lət xa­di­mi ol­duğu­nu bir da­ha gördüm. Azər­baycan döv­lət­çi­liy­i­ni is­tə­məy­ən qüvvə­lər Ba­kı-Ti­f­lis-Cey­han neft kə­mə­ri­nin çə­ki­li­şi­nin qar­şı­sı­nı al­mağa ça­lış­dı­lar. On­la­rın məkrli plan­la­rı­nın qar­şı­sı­nı yal­nız Hey­dər Əliy­ev ki­mi müdrik, qə­tiyyət­li siy­a­sət­çi ala bil­di. Ona gö­rə də üçüncü də­fə bu da­hi şəx­siyyət­lə bağlı möv­zuya müraci­ət et­dim.
- "Üç də­niz əf­sa­nə­si"nin səh­nə­yə gə­li­şi niyə bu qə­dər uzun çək­di?
- Mən qə­ti möv­qeyi olan bir ziy­a­­lı, bir və­tən­daş ki­mi he­sab edi­rəm ki, ulu ön­də­ri­miz Hey­dər Əliy­e­vin, onun lay­iq­li da­va­m­çı­sı, möh­tə­rəm Pre­zi­den­ti­miz İl­ham Əliy­e­vin re­s­pub­li­ka­nın in­ki­şa­fı və xoş­bəxt gə­ləcəyi na­mi­nə gördüklə­ri iş­lər, həy­a­ta ke­çir­dik­lə­ri iri­miqyas­lı, qlo­bal lay­i­hə­lər mə­də­niyyət sa­hə­sin­də də lay­incə işıq­lan­dı­rıl­ma­lı­dır. Bu ba­xım­dan ulu ön­dər Hey­dər Əliy­e­vin xa­ti­rə­si­nə həsr edil­miş Azər­baycan neft stra­te­­g­i­y­a­sın­dan, öl­kə­mi­zin ta­ri­xin­də mi­sil­siz na­iliyyət olan kə­mə­ri­nin ti­kin­ti­sin­dən bəhs edən "Üç də­niz əf­sa­nə­si" dra­mı­nı və bə­dii film sse­na­ri­sini yaz­dım. Bu əsər üzə­rin­də çox iş­lə­dim. "Üç də­niz əf­sa­nə­si" dra­mı­nı beş ilə yaz­dım. Pyes müva­fiq şö­bə­lər­də oxu­nub bəy­ə­nil­dik­dən so­nra, Pre­zi­dent Ad­mi­ni­s­t­ra­siy­a­sı­nın rəh­bə­ri, aka­de­mik Ra­miz Meh­diy­e­vin mək­tu­bu əsa­sın­da Mə­də­niyyət və Tu­rizm Na­zir­liy­i­nə gön­də­ril­di və na­zir­liy­in 2013-cü il üçün tə­s­diq et­diyi re­per­tu­ar pla­nı­na əsa­sən, Gəncə Döv­lət Dram Te­a­t­rın­da səh­nəyə qoy­ul­du. Gəncə Te­a­t­rı­nın kol­lek­ti­vin­dən çox ra­zıy­am. Qu­ru­luş­çu re­jis­sor, Əmək­dar ar­tist Ra­miz Və­liy­ev baş­da ol­maq­la bütün ya­ra­dıcı və tex­ni­ki he­y­ət ta­ma­şa üzə­rin­də ürək­lə ça­lış­dı. Am­ma te­a­t­rın mad­di ba­za­sı zə­if, kadrla­rı az idi. Ona gö­rə də əsər tam şə­kil­də səh­nə­də əks olun­ma­dı. Mə­nim ən böyük ar­zum­dur ki, Mə­də­niyyət və Tu­rizm Na­zir­liy­i­nin kö­məyi ilə "Üç də­niz əf­sa­nə­si" pye­si Aka­de­mik Mil­li Dram Te­a­t­rın­da və ya tex­ni­ki im­kan­la­rı ge­niş olan pay­taxt te­atrla­rı­nın baş­qa bi­rin­də ye­ni­dən ta­ma­şaya qoy­ul­sun.

HISTORY MADE INTO ART
Marat Axverdiyev dreams of seeing his Legend of Three Seas on the stage of the National Academic Theatre of Drama
13.01.2015
His plays Family Court; Love, the Devil, and the Lambada; Mistresses; Oh Women, Women; Jealous Hearts; The Pains of Love; American Son-in-Law; and others have won the hearts of readers and theatre-goers for years. These works were staged at the National Academic Theatre of Drama and other theatres in Azerbaijan. But Marat Axverdiyev doesn't write only comedies. The television movies With You and Without You, Waiting For You, and Operation Zhiguli have been based on his screenplays. In the works Qarabag Sikastasi, Selflessness, and Legend of Three Seas he depicts the most important events in Azerbaijan's recent history.
- Marat muallim, you grew up in a family of artists. Your childhood years must have been very interesting.
- I was born on July 21, 1938, in Baku. My father, Xanlar Axverdiyev was a Merited Artiste of Azerbaijan and Turkmenistan and a soloist of the Opera and Ballet Theatre. My mother, Cahan Afruz, was a poet and playwright. Her poetry collections Two Mothers, Lines of Love, Poems, Mountains, and Two Holidays have been translated into Russian, Spanish, and Turkmen, as well as published in India. Her works about India Big Wave on the Ganges and Tahir's Fate and others were staged at Moscow theatres in the 1970s, where they were very successful. Her works I Came to Say that I Love You and The Muse were produced in Azerbaijan and other republics of the USSR.
There were two children in the family. My brother Zaur, who is three years older than me, and I had an interesting childhood. Our parents' friends were also from the world of the arts. Poets, writers, actors, directors…they all came to visit. Of course, in a family like that it was impossible to not fall in love with literature, art, and the theatre.
- Since childhood you have been interested in painting. When choosing a profession, why did you pick architecture?
- In 1956 I graduated from School No. 74 in Baku. At the time there was no institute of painting in Azerbaijan. I would have had to go to Moscow or Leningrad to get a university education in that field. My parents told me that they wouldn't let me go, and architecture is a profession very close to painting. That's why I applied to the Azerbaijan Polytechnic Institute (now the Azerbaijan Technical University - Z.F.) I enrolled at the faculty of architecture. During my university days my love for art grew even stronger. I visited the republics of the former Soviet Union during tours as a soloist for the institute's ensemble of folk instruments and stage orchestra.
- You worked in architecture for many years…
- Yes. After finishing the institute, I worked in the construction industry for 12 years. I became a head engineer. I dedicated 35 years of my life to architecture. In those years I occupied different posts in the Administration for the Restoration of Historical and Cultural Monuments at the Ministry of Culture. While there I participated in the restoration of nearly 1,000 sites, among which were monuments related to our history and our culture, as well as the Opera and Ballet Theatre, the Rasid Behbudov Theatre of Song, museums, mosques, madrasas, palaces and turbe.
- Could it be said that you got your literary talent from your mother?
- Yes. From very early childhood I often spent time at the Opera and Ballet Theatre, where my father worked for many years as a soloist. He performed lead roles - Shah Ismail in the opera Shah Ismail, Macnun in Leyli and Macnun, Karam in Asli and Karam, Qarib in Asig Qarib. I watched those plays. My mother wrote her poetry. That is the atmosphere my brother Zaur and I grew up in. What happened only makes sense.
- You are the author of many works, but you came to literature as a translator.
- In the 1970s I translated my mother's poetry into Russian.
- Did your mother know that you worked with literature?
- Mom always encouraged me to start writing. I wrote, but I was reluctant to tell her about it.
- Did she ever find out about it?
- No, she never did… In general my parents never forbade us from doing anything. However, thanks to them we knew the value of art from the cradle, we understood what responsibility is. That's why I was always reluctant to sing in front of my father and write in front of my mother. Their artistic demands were just as great as their love for art.
Mother passed away in 1984, four and a half years after my father's death. I am continuing my mother's work.
- They began to stage your plays in the early 1990s, and you made a name for yourself as a playwright…
- Baba Rzayev, Merited Person of the Arts and head director of the Lankaran State Dramatic Theatre, staged two of my mother's works in his theatre. While preparation was underway for the performances, he asked me why I didn't write myself, since I understood writing so well? He insisted so strongly that I had to admit that I did some creative writing. After he suggested it, I wrote my first work - the comedy Family Court - and gave it to him. As staged by Baba Rzayev it was very successful. He told me that I had to continue. I wrote Love, the Devil, and the Lambada. Its staging was also successful and became very popular. After that many theatres established a working relationship with me.
The director of the National Academic Theatre of Drama at the time, Hasanaga Turabov, saw the show as well. We met. He told me: "You're a talented person. Why don't you write plays?" In 1992 I wrote the play Oh Women, Women and handed it to Turabov himself. He really liked it. He got the director Marahim Farzalibayov to come over. He said: "I've already read this, you read it too." Marahim Farzalibayov staged Oh Women, Women on the stage of the drama theatre with Siyavus Aslan and Firangiz Mutallimova in the lead roles. The performance was received with interest. A year later viewers at the theatre saw my comedy Jealous Hearts, staged by the same Marahim Farzalibayov. The superb acting of Yasar Nuri and Arif Quliyev made a name for the play.
- The play made a name for itself in Turkey as well.
- Yes. The comedy was put on by the artistic collective of the Municipal Theatre of Sariyer in Istanbul. In 2000 I was invited to the premiere there. They honoured me by producing it at the Ciragan Palace, where state-level events usually take place, and it was a great success. They also asked me for something else I had written, and I passed on to them the play Oh Women, Women. Both were performed on various stages in Turkey - at the Cemberlitas Theatre and the Municipal Theatre of Sariyer in Istanbul, at the theatre of Fatih University.
- You are the author not only of dramatic works, but also of interes-ting screenplays.
- The director Lutfi Mammad-bayov filmed a TV film entitled With You and Without You based on my script. The film has been shown on state television many times. Another of my works, Waiting for You, was also filmed by Lutfi Mammadbayov.
- At the next stage of your creative work you started to write pieces that describe the socio-political life of our country. Qarabag Sikastasi, Selflessness, and Legend of Three Seas depict events from recent Azerbaijani history.
- In 1993 our country was still in a tough situation. A war was going on. When I recall that period, I can always see the image of that brilliant person who was able to consistently come out the victor in the most difficult socio-political situations. That person is the leader of our nation, Heydar Aliyev. That is why a large part of my creative output is devoted to this outstanding person and his work.
In those difficult days Heydar Aliyev came forward and called on all of us to rise to the defence of our homeland. That call really stuck with me, and I wrote my play Qarabag Sikastasi. Written in 1993, it speaks of how a great politician returned to power in Azerbaijan at a difficult time, about his historical service to save the country. Marahim Farzalibayov filmed a two-episode TV miniseries based on that script. The movie was shown on state television.
My second work about our national leader is named Selflessness. The TV movie of the same name was shot based on this script. Later I used the screenplay to write a play, which was staged at the Sumqayit State Theatre of Musical Drama, as well as at National Academic Theatre of Drama, where its premier went over very well.
- You have said that the play Legend of Three Seas, which is devoted to the construction of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, is your greatest achievement.
- Many very important events have taken place in Azerbaijan's recent history. The Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline is one of the great projects which have secured Azerbaijan's position in the world. It is very important for the current and future development of our country. While working on Legend of Three Seas, I looked at various documents, official materials, and saw once more how great a politician and statesman Heydar Aliyev was. Forces coming out against the Azerbaijani state strove to disrupt the construction of the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline. Their treacherous plans could only be prevented by a politician as wise and decisive as Heydar Aliyev. For that reason I choose this brilliant person as my theme for a third time.
- Why did it take so long for this play to reach the stage?
- I worked on it for a fairly long time - five whole years. The play was staged at the Ganja State Dramatic Theatre in 2013 as part of a Ministry of Culture-approved repertoire. I'm very satisfied with the acting collective of that theatre. The entire creative and technical staff, headed by the stage director, Honoured Artist of the Republic Ramiz Valiyev, worked on the performance with all their heart. However, the theatre had poor facilities, and there weren't enough personnel - the entire play could not be put on the stage. My greatest dream is staging the play Legend of Three Seas with the help of the Ministry of Culture and Tourism on the stage of the National Academic Theatre of Drama or another Baku theatre with greater technical opportunities.