QADINLAR KİŞİLƏRƏ NÜMUNƏ OLDU
Xantı-Mansiyskdə təşkil edilən şahmat üzrə olimpiada kişi şahmatçılarımız üçün uğursuz, qadın komandamız üçün isə fantastik nəticəylə əlamətdar oldu. Yarış ərəfəsində böyük ümidlər bəslənilməyən qadın şahmatçılardan ibarət yığma hamını əla nəticəylə sevindirdi. Zeynəb Məmmədyarovanın lideri olduğu komanda boyundan hündürə tullandı desək, yanılmarıq. Hər tur maksimum nəticəyə oynayan zərif cinsin nümayəndələrinə bürünc medal qazanmaq üçün cüzi xal ehtiyatı çatmadı.
Qadınlar at belində
Bəs qadın şahmatçılarımızın uğurunun sirri nədədir? İlk olaraq komandanın oyuna rahat çıxması qeyd olunmalıdır. Çünki böyük ümidlər bəslənilən kişi şahmatçılardan fərqli olaraq, qızların üzərində psixoloji təzyiq daha az idi. Bununla belə qadın şahmatçılarımızın ustalığı, qətiyyəti və əzmkarlığı da qeyd olunmalıdır. Güclü rəqibləri sıradan çıxaran komandamız sonda tarixinin ən yaxşı nəticələrindən birini rəsmiləşdirdi. Son turda Vetnamla görüş dramatikliyi ilə yadda qaldı. Türkan Məmmədyarovanın məğlubiyyətindən sonra hesabda geri düşsəkdə, Zeynəb Məmmədyarova ilə Gülnar Məmmədovanın qara fiqurlarla qələbə qazanması görüşün taleyini həll etdi. Yığmadan ilk 15-liyə düşmək tələb olunurdusa, xanımlarımız 3-8-ci yerləri bölüşdürməklə tarix yazdı. Üstəlik, Zeynəb Məmmədyarova fərdi göstəricilərə görə birinci lövhədə gümüş medala layiq görüldü. Uğurda kapitan Fikrət Sideyifzadənin də adı çəkilməlidi. Uzun müddət Azərbaycan şahmatının inkişafı uğrunda çalışan təjrübəli kapitan olimpiada zamanı komandaya yüksək səviyyədə rəhbərlik etdi. Vacib oyunlar ərəfəsində liderləri görüşə yaxşı hazırlayan Sideifzadə kapitan funksiyasını layiqincə yerinə yetirdi.
Kişilər "qurşaqdan aşağı" şah aldı
Kişi şahmatçılarımızın başlıca vəzifəsi medal qazanmaq idi. Hərçənd komandanı Avropa çempionatında qələbəyə daşıyan kapitan Zurab Azmayparaşvili ilk beşliyə daxil olmağı yetərli sayırdı. Komandanın ayrı-ayrı üzvlərinin oyununu təhlil etsək, Şəhriyar Məmmədyarovla Teymur Rəcəbovun liderliklərini sübut etdiyini görərik. Həm Şəhriyar, həm də Teymur öz reytinqini qaldırdı. Şəhriyarın Ukrayna ilə görüşdə Vasili İvançuk üzərində qələbəsini unutmaq olmaz. İvançuk məğlubedilməzlik seriyasına məhz həmyerlimizlə görüşdə son qoydu.
Təəssüf ki, müxtəlif turlarda vajib xallar qazanan Rauf Məmmədov, Qədir Hüseynov və Eltac Səfərli həlledici anlarda toparlana bilmədi. Qədir Hüseynovun 10-cu turda italiyalı rəqibinə uduzması, Rauf Məmmədovun son partiyada Rublyovskiyə təslim olması dediyimizi sübut edir. Eltac Səfərli perspektivli şahmatçı olmasına baxmayaraq, mötəbər turnirdə ilk dəfə çıxış etdiyinə görə təcrübəsi kifayət qədər deyildi.
Kişi şahmatçılarımız ən gözəl oyununu prinsipial görüşdə Ermənistan komandasına qarşı göstərdi. Üç lövhədə heç-heçə qeydə alındığı zaman Qədir Hüseynov qələbə qazanmaqla ümumi uğurda əsas pay sahibi oldu.
Komandanın medalsız qalmasında əsas səbəblərdən biri Vuqar Həşimovun olimpiadada olmaması idi. Digər başlıca problem kapitanla bağlı oldu. Olimpiada ali şahmat qurumu - FİDE-yə seçkilərlə üst-üstə düşdü. Zurab Azmayparaşvili 8 il icra etdiyi FİDE-nin vitse-prezidenti postuna yenidən iddiasını nümayiş etdirdi. Amma seçilmədi. İstənilən halda olimpiada zamanı vitse-prezident postuna seçkilərlə məşğul olan Azmayparaşvili milliyə lazımi vaxtını ayıra bilmədi. Bəlkə də buna görə Xantı-Mansiysk olimpiadası başa çatandan dərhal sonra kişi şahmatçılardan ibarət komandamızın kapitanı Zurab Azmayparaşvili istefa verdi. Hələlik Azərbaycan Şahmat Federasiyasının istefanı qəbul edib-etmədiyi açıqlanmır.
Kişi şahmatçılarımızın gələn il keçiriləcək Avropa çempionatına qədər özünə gələcəyinə ümid etmək qalır. Qitə birinciliyinə Avropa çempionu kimi yollanacaq qrossmeysterlərimiz titulu qorumağa çalışacaq.

ЖЕНЩИНЫ ПОДАЮТ ПРИМЕР
Результаты шахматной Олимпиады в Ханты-Мансийске для мужской сборной Азербайджана удачными не назовешь. Зато для женской команды итоги, можно сказать, были просто фантастическими. Женская команда, на которую в преддверии соревнований особых надежд и не возлагалось, приятно удивила. Играя в каждом туре на максимальный результат, азербайджанские шахматистки были всего в нескольких шагах от "бронзы".
Женщины на коне
В чем же секрет успешного выступления девушек? В первую очередь надо сказать, что, в отличие от мужчин, спрос с которых был больше, женская команда выходила на игру под меньшим психологическим давлением. Вместе с тем нельзя не отметить мастерство и достойную борьбу, которые продемонстрировали азербайджанские шахматистки. Одолев сильных соперников одного за другим, женская сборная Азербайджана подписалась под одним из лучших результатов в своей истории.
Правда, встреча Туркян Мамедъяровой с вьетнамской шахматисткой в последнем туре завершилась для нее драматически, после чего команда стала отставать в счете. Но победы Зейнаб Мамедъяровой и Гюльнар Мамедовой, играющей черными фигурами, предрешили исход. Женская сборная, от которой требовалось лишь войти в число первых 15 команд, разделила 3-8-е места. Вдобавок З.Мамедъярова была удостоена серебряной медали в индивидуальном зачете на первой доске.
Немалая заслуга в удачном выступлении азербайджанских шахматисток принадлежит капитану команды Фикрету Сидеифзаде. Опытный капитан достойно справился со своей задачей, обращая особое внимание на подготовку лидеров команды к важным встречам.
Мужчины: шах ниже пояса?
В отличие от женщин, перед мужской сборной Азербайджана по шахматам стояла задача вернуться из Ханты-Мансийска с медалью, хотя приведший команду к победе на чемпионате Европы капитан Зураб Азмайпарашвили считал достаточным войти в первую пятерку. Так или иначе, но справиться с амбициозными планами мужчинам не удалось. Вместе с тем Шахрияр Мамедъяров и Теймур Раджабов оправдали себя в качестве лидеров команды. По итогам Олимпиады оба шахматиста поднялись в рейтинге. Отдельного внимания достойна встреча Шахрияра с Василием Иванчуком, в которой азербайджанский шахматист прервал серию побед украинского спортсмена. Этого, к сожалению, не скажешь о Рауфе Мамедове, Гадире Гусейнове и Эльтадже Сафарли, которые не смогли собраться в решающий момент. Правда, Э.Сафарли считается игроком с хорошими перспективами, и если его неудачу еще можно оправдать тем, что он впервые выступал на столь престижном соревновании, то проигрыш Г.Гусейнова итальянскому сопернику в 10-м туре, а Р.Мамедова - Рублевскому в последней партии однозначно разочаровал болельщиков.
В то же время азербайджанские шахматисты показали прекрасную игру, победив в принципиальной встрече с армянской командой. Зафиксированную на трех досках ничью дополнила победа Гадира Гусейнова, и перевес перешел к азербайджанской стороне.
Одной из главных причин, почему мужская команда Азербайджана вернулась из Ханты-Мансийска без медали, можно назвать отсутствие Вугара Гашимова. Во-вторых, в команде ощущалась нехватка капитанского внимания: Олимпиада совпала с выборами в FIDE - Международную федерацию шахмат, а капитан азербайджанской команды Зураб Азмайпарашвили претендовал на должность вице-президента этой структуры, которую он занимал до этого 8 лет. На этот пост З.Азмайпарашвили избран не был, а занятость в выборах отразилась на результатах команды. Может, именно поэтому он и подал в отставку с поста капитана сборной. Хотя пока не известно, приняла ли его прошение Федерация шахмат Азербайджана.
Остается надеяться, что до чемпионата Европы 2011 года мужская сборная Азербайджана по шахматам восстановит прежнюю форму и на мировое первенство отправится, сохранив за собой титул чемпионов континента.