KÖHNƏ TƏCRÜBƏ DEYİR Kİ...
Uzun illər o, «soyuq müharibə»nin ön cəbhəsində döyüşüb. Bundan sonra, 1994-1997-ci illərdə ABŞ-ın müdafiə naziri vəzifəsində çalışıb. Bill Klintonun prezidentlik illərində Pentaqona rəhbərlik etmiş Uilyam Ceyms Perri NATO-nun Şərqi Avropa ölkələri ilə əməkdaşlığının genişləndirilməsinə xüsusi əhəmiyyət verib. Hətta özünün də etiraf etdiyi kimi, Rusiyanı NATO Şurasına daxil etməyə, onu alyansın vacib elementinə çevirməyə çalışıb. Standford Universitetinin professoru U. Perri indi də bu inteqrasiyanın tərəfdarıdır.
Bu yaxınlarda ABŞ-ın keçmiş müdafiə naziri Bakıda oldu və biz onunla ayaqüstü olsa da, müsahibə götürmək imkanını əldən vermədik.
- Çox sağ olun ki, suallarımızı cavablandırmağa razılaşdınız, cənab Perri. Azərbaycana səfərinizin məqsədi nədir?
- Cənubi Qafqaz dünyanın əsas diqqət etdiyi strateji bölgələrdəndir. Amma mənim səfərim daha çox bu regionun tarixi, mədəniyyəti ilə bağlıdır. Mən Cənubi Qafqaz xalqlarının adət-ənənələrini araşdırmaq məqsədilə bir növ turneyə çıxmıışam. Azərbaycanda da Xarici İşlər Nazirliyinin Diplomatik Akademiyasında (ADA) oldum. Onlara “Yenidenəqurmadan 25 il sonra post-sovet ölkələrində baş verən dəyişikliklər” adlı mühaziə oxudum. SSRİ dağılandan sonra bu ölklərin bəziləri daha tez dünyaya inteqrasiya etdi, bəziləri isə böyük çətinliklər yaratdı və bu, indi də davam edir.
- Post-sovet ölkəsi olan Azərbaycandakı dəyişiklikləri necə qiymətləndirirsiniz?
- Bu ölkə üçün müstəqillk heç də asan olmadı. 20 Yanvar faciəsi, Qarabağ konfliktini yaşamaq məcburiyyətində qaldı. Amma mən indi gördüklərimə əsasən deyə bilərəm ki, burada köklü dəyişikliklər olub. Əgər 5 il bundan əvvəl Azərbaycana gəlsəydim, təklif edərdim ki, elmi mərkəzlərə üstünlük verin. Amma indi ADA kimi bir təhsil ocağı məni valeh etdi. Bir ölkədə ki intellektə yüksək qiymət verilir, demək, oranın gələcəyi də olacaq.
- Regiondan söhbət açmışkən, bu yaxınlarda Rusiya ilə Ermənistan arasında hərbi-texniki müqavilə imzalanıb. Bunun regionda təhlükəsizliyə təsirini necə qiymətləndirirsiniz?
Biz əlbəttə ki, bunun əleyhinəyik. Ümumiyyətlə, regionda sabitliyin bərqərar olmasını istəyirik. Eləcə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və bölgədəki digər “dondurullmuş” konfliktlər güc tətbiq edilmədən həll olunmalıdır.
Amma Azərbaycan öz torpaqlarının hərbi yolla geri alınmasını da istisna etmir. Təbii ki, sülh yolu ilə alınmasa.
Azərbaycandakı hərbi inkişafla da bağlı kifayət qədər məlumatım var. Burada müdafiə sənayesində nazirlik yaradılıb. Amma bütün hallarda bu problemlər güc yolu ilə həll edilməməlidir.
- Azərbaycanla-ABŞ arasında münasibətlərin perspektivlərini necə görürsünüz?
- ABŞ Azərbaycanla bütün sahələrdə mübadilə aparmalıdır. Düzdür, ABŞ güclü dövlətdir. Amma o da mübadilə nəticəsində qarşı tərəfin təcrübəsini mənimsəyə bilir. Məsələn, bunun dəfələrlə şahidi olmuşuq. Azərbaycanın iqtisadiyyat, elm, yüksək texnologiyalar sahəsində potensialı var.

HINT OF THE OLD SCHOOL
He was for a long time at the forefront of the Cold War and then, from 1994-1997, he served as US Secretary of Defence. As head of the Pentagon during Bill Clinton's presidency, William James Perry attached particular importance to the expansion of NATO's partnership with the countries of Eastern Europe. He himself admits that he tried to bring Russia into the NATO Council and make it an important element in the alliance. As a professor at Stanford University, William Perry still supports such integration.
He visited Baku recently. Naturally, we tried not to miss the opportunity to conduct a short interview with the former US Secretary of Defence.
- Mr Perry, thank you very much for agreeing to answer our questions. What brought you to Azerbaijan?
- The South Caucasus is one of the strategically important regions at the centre of world attention. But my visit is more concerned with the history and culture of your region. I am taking a kind of tour to explore the traditions and customs of the peoples of the South Caucasus. In Azerbaijan, I visited the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs. I delivered a lecture there on "Changes in the post-Soviet countries 25 Years after Perestroika." After the collapse of the Soviet Union, some of the former Soviet countries integrated quickly into the global community, but some experienced great difficulties, which continue to this day.
- How do you assess the changes in post-Soviet Azerbaijan?
- Independence cost your country dear. Azerbaijan had to overcome the tragedy of 20 January and the Karabakh war. But, based on what I have seen now, I can tell you that radical changes have happened here. If I had arrived in Azerbaijan 5 years ago, I would have suggested that preference should be given to scientific centres. But today I am struck by the presence of an institution like the Diplomatic Academy in Azerbaijan. If intelligence is valued highly in a country, then the future of that country will be a bright one.
- Another question about the situation in the region. Recently, the agreement on the presence of Russian military bases in Armenia was extended. How could this affect security in the region?
- We are certainly against this. In general, we want stability to be restored in the region and the Nagornyy Karabakh and other "frozen" conflicts to be resolved without the use of force.
- But Azerbaijan does not exclude the possibility of liberating its occupied territories by military means ... if, of course, if peaceful methods are exhausted.
- I am quite well informed about military developments in Azerbaijan. It even has a Ministry of Defence Industry. But in any event, it is desirable to solve the problem without the use of force.
- How do you see the future of relations between the US and Azerbaijan?
- The US should conduct an exchange of views with Azerbaijan in all spheres. Of course America is a strong state. But by exchanging views, it can learn from the experience of the other side. We have repeatedly witnessed this, especially as Azerbaijan has great potential in its economy, science and high technology.