KÖHNƏ TƏCRÜBƏ DEYİR Kİ...
Uzun illər o, «soyuq müharibə»nin ön cəbhəsində döyüşüb. Bundan sonra, 1994-1997-ci illərdə ABŞ-ın müdafiə naziri vəzifəsində çalışıb. Bill Klintonun prezidentlik illərində Pentaqona rəhbərlik etmiş Uilyam Ceyms Perri NATO-nun Şərqi Avropa ölkələri ilə əməkdaşlığının genişləndirilməsinə xüsusi əhəmiyyət verib. Hətta özünün də etiraf etdiyi kimi, Rusiyanı NATO Şurasına daxil etməyə, onu alyansın vacib elementinə çevirməyə çalışıb. Standford Universitetinin professoru U. Perri indi də bu inteqrasiyanın tərəfdarıdır.
Bu yaxınlarda ABŞ-ın keçmiş müdafiə naziri Bakıda oldu və biz onunla ayaqüstü olsa da, müsahibə götürmək imkanını əldən vermədik.
- Çox sağ olun ki, suallarımızı cavablandırmağa razılaşdınız, cənab Perri. Azərbaycana səfərinizin məqsədi nədir?
- Cənubi Qafqaz dünyanın əsas diqqət etdiyi strateji bölgələrdəndir. Amma mənim səfərim daha çox bu regionun tarixi, mədəniyyəti ilə bağlıdır. Mən Cənubi Qafqaz xalqlarının adət-ənənələrini araşdırmaq məqsədilə bir növ turneyə çıxmıışam. Azərbaycanda da Xarici İşlər Nazirliyinin Diplomatik Akademiyasında (ADA) oldum. Onlara “Yenidenəqurmadan 25 il sonra post-sovet ölkələrində baş verən dəyişikliklər” adlı mühaziə oxudum. SSRİ dağılandan sonra bu ölklərin bəziləri daha tez dünyaya inteqrasiya etdi, bəziləri isə böyük çətinliklər yaratdı və bu, indi də davam edir.
- Post-sovet ölkəsi olan Azərbaycandakı dəyişiklikləri necə qiymətləndirirsiniz?
- Bu ölkə üçün müstəqillk heç də asan olmadı. 20 Yanvar faciəsi, Qarabağ konfliktini yaşamaq məcburiyyətində qaldı. Amma mən indi gördüklərimə əsasən deyə bilərəm ki, burada köklü dəyişikliklər olub. Əgər 5 il bundan əvvəl Azərbaycana gəlsəydim, təklif edərdim ki, elmi mərkəzlərə üstünlük verin. Amma indi ADA kimi bir təhsil ocağı məni valeh etdi. Bir ölkədə ki intellektə yüksək qiymət verilir, demək, oranın gələcəyi də olacaq.
- Regiondan söhbət açmışkən, bu yaxınlarda Rusiya ilə Ermənistan arasında hərbi-texniki müqavilə imzalanıb. Bunun regionda təhlükəsizliyə təsirini necə qiymətləndirirsiniz?
Biz əlbəttə ki, bunun əleyhinəyik. Ümumiyyətlə, regionda sabitliyin bərqərar olmasını istəyirik. Eləcə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və bölgədəki digər “dondurullmuş” konfliktlər güc tətbiq edilmədən həll olunmalıdır.
Amma Azərbaycan öz torpaqlarının hərbi yolla geri alınmasını da istisna etmir. Təbii ki, sülh yolu ilə alınmasa.
Azərbaycandakı hərbi inkişafla da bağlı kifayət qədər məlumatım var. Burada müdafiə sənayesində nazirlik yaradılıb. Amma bütün hallarda bu problemlər güc yolu ilə həll edilməməlidir.
- Azərbaycanla-ABŞ arasında münasibətlərin perspektivlərini necə görürsünüz?
- ABŞ Azərbaycanla bütün sahələrdə mübadilə aparmalıdır. Düzdür, ABŞ güclü dövlətdir. Amma o da mübadilə nəticəsində qarşı tərəfin təcrübəsini mənimsəyə bilir. Məsələn, bunun dəfələrlə şahidi olmuşuq. Azərbaycanın iqtisadiyyat, elm, yüksək texnologiyalar sahəsində potensialı var.

ПОДСКАЗКА СТАРОЙ ЗАКАЛКИ
В течение долгого времени он был на переднем крае "холодной войны", затем, в 1994-1997 годах, занимал пост министра обороны США. Возглавляя Пентагон в годы президентства Билла Клинтона, Уильям Джеймс Перри придавал особое значение вопросам расширения партнерства НАТО со странами Восточной Европы. И даже, как сам признается, старался включить Россию в Совет НАТО, сделать ее важным элементом Альянса. Будучи профессором Стэндфордского университета, и в настоящее время он выступает сторонником этой интеграции.
Совсем недавно Уильям ПЕРРИ побывал в Баку. И мы, естественно, постарались не упустить возможность сделать блиц-интервью с бывшим министром обороны США.
- Господин Перри, спасибо большое, что согласились ответить на наши вопросы. Что вас привело в Азербайджан?
- Южный Кавказ - один из стратегически важных регионов, находящихся в центре мирового внимания. Но мой визит больше связан с историей и культурой вашего региона. Я вышел в своеобразное турне с целью изучить традиции и обычаи народов Южного Кавказа. В Азербайджане побывал в Дипломатической академии Министерства иностранных дел. Там я прочитал лекцию на тему "Изменения в постсоветских странах спустя 25 лет после перестройки". После развала СССР некоторые из входящих в него стран быстро интегрировали в мировое сообщество, но некоторые испытали большие трудности, и они продолжаются по сей день.
- Как вы оцениваете изменения, произошедшие в постсоветском Азербайджане?
- Вашей стране независимость обошлась дорого. Она была вынуждена пережить трагедию 20 января, карабахскую войну. Но, исходя из увиденного сейчас, могу сказать, что здесь произошли коренные изменения. Если бы я приехал в Азербайджан 5 лет назад, то предложил бы отдавать предпочтение научным центрам. Но сегодня я поражен наличием в Азербайджане такого учреждения, как Дипломатическая академия. Если в стране интеллект оценивают высоко, значит, будущее у этой страны будет светлым.
- Еще один вопрос о ситуации в регионе. Совсем недавно были продлены сроки договора о присутствии российской военной базы в Армении. Как это может повлиять на безопасность в регионе?
- Мы, конечно, против этого. И вообще мы хотим восстановления стабильности в регионе. В том числе урегулирования нагорно-карабахского и других замороженных конфликтов без применения силы.
- Но Азербайджан не исключает возможность освобождения своих оккупированных территорий военным путем… Естественно, в случае, если мирные пути исчерпают себя.
- Я достаточно информирован о военном развитии Азербайджана. Здесь даже создано Министерство оборонной промышленности. Но во всех случаях проблему желательно решать без применения силы.
- Каким вы видите будущее отношений между США и Азербайджаном?
- США должны вести обмен мнениями с Азербайджаном во всех сферах. Конечно, Америка - сильное государство. Но в результате обмена мнениями она может перенять опыт противоположной стороны. Мы неоднократно становились свидетелями такого. Тем более что Азербайджан имеет большой потенциал в сферах экономики, науки и высоких технологий.