Azərbaycanlı, gürcü və erməni birlikdə kəşfiyyata gedirlər. Cəbhə xəttini keçəndə, onlardan biri tikanlı məftilə toxunur və orada asılmış dəmir qutular bir-birinə dəyərək sükunəti pozur. Alman qarovulçusu dərhal "Dayan, kimdir?!" deyə qışqırır. Erməni cəld tərpənərək, "myau uu-myauu" deyə, pişik kimi səs çıxarıb, almanı aldadır və kəşfiyyatçılar sərhədi keçirlər. Geri qayıdanda, yenə kimsə tikanlı məftilə toxunur. Almanın "Dayan, kimdir!" qışqırtısı yenə səslənir. "Bu bizik, pişiklər, geri qayıdırıq", - deyə özünü itirmiş erməni qışqırır və bununla da bütün əməliyyatı pozur.
Bu günlərdə ABŞ-da ifşa olunmuş erməni fırıldaqçıları, bu köhnə sovet lətifəsindəki erməni kimi, öz axmaqlıqlarının qurbanı olublar. Yəni, erməni fırıldaqçılarının qondarma patoloqanatomları diri xəstələrin qəbuluna görə hesab istəyirmişlər, oftalmoloqlar isə, nə qədər qəribə səslənsə də, sidik kisəsinin müayinəsi üçün pul tələb edirmiş.
Tarixdə ermənilər taktiki uğur qazansalar da, sonda strateji məğlubiyyət almalarına dair faktlar çoxdur. Amma ABŞ-ın tarixində belə hadisələrə çoxdan idi, rast gəlinmirdi.
Oktyabrın 13-də səhər tezdən Nyu-York və Los-Ancelesdə əsasını Ermənistandan olan mühacirlər və ya bu ölkənin vətəndaşlarının təşkil etdiyi cinayətkar sindikatın 40-dan çox üzvü həbs olunub. Onlara qarşı irəli sürülən ittihama görə, fırıldaqçılar minlərlə həkim və xəstənin şəxsi məlumatlarını oğurlayaraq, sonradan qocalara tibbi yardım üçün yaradılmış "Mediker" sistemindən milyonlarla dollar çıxarıblar. Sığorta ödənişləri əldə etmək üçün dələduzlar guya xəstələrin müalicə olunduğu, lakin əslində, mövcud olmayan tibbi klinikalar şəbəkəsi təsis ediblər. Bu barədə Nyu-Yorkda keçirdiyi mətbuat konfransında federal prokuror Prit Bharara bildirib. Bundan başqa, Ohayo, Nyu-Meksiko və Corciya ştatında da bu fırıldaqda şübhəli bilinən şəxslərə ittiham irəli sürülüb.
Bhararın sözlərinə görə, söhbət qocalara tibbi yardıma dair federal proqramın tarixində görünməmiş fırıldaqdan gedir. Həbs olunmuş şəxslər, oğurladıqları məlumatlardan istifadə edərək, ABŞ-ın 25 ştatında 118 saxta tibbi klinika təsis ediblər. Onlar "Mediker" sistemi vasitəsilə guya xəstələrin müalicə olunduğu, lakin əslində, mövcud olmayan klinikalar və göstərilməyən tibbi xidmətə görə 100 milyondan artıq vəsait alıblar. Bhararın dediyi kimi, cinayətkarlar həbs olunana qədər, fırıldaqçılıqla 35 milyon dolları mənimsəyiblər.
Federal Təhqiqat Bürosunun Nyu-York şöbəsinin direktoru Cenis Fedarçik isə deyir ki, cinayətkarların nəzərində, "Mediker" sistemindən pul oğurlamaq ona görə cəlbedici görünürdü ki, o, tam virtual idi. Yəni cinayətkarların tələb etdiyi vəsaitin arxasında nə real həkimlər, nə də real xəstələr olub. Hər şey miraj, oğurlanmış şəxsi məlumatlar əsasında qurulub.
Saxta klinikalar da yalnız kağız üzərində olub, onların ünvanları kimi isə, çox vaxt, poçt qutuları göstərilib.
Görünür, bu kriminal fəaliyyətin belə çox gəlir gətirməsi də məhz bununla bağlıdır: axı virtual fırıldaq üçün xərc tələb olunmur. Nyu-York polisinin rəhbəri Reymond Kelli bildirib ki, dəstəyə rəhbərlik balaca bir ofisdən edilirmiş.
Federal prokuror Bharara ifşa olunmuş dəstənin "beynəlxalq dəstə" olduğunu deyərək, ona rəhbərlik edənlərin Ermənistanla sıx əlaqədə olduqlarını, mütəmadi bu ölkəyə səfərlər etdiyini və ABŞ-da qeyri-qanuni yolla əldə olunmuş vəsait hesabına, orada mülklər aldıqlarını da bildirib. Bharara bu dəstəni "klassik Cosa Nostra" ilə müqayisə edib, amma vurğulayıb ki, "qeyri-qanuni gəlirlər, coğrafi əhatəsi və ambisiyalarına görə ənənəvi mafiya, bu erməni-amerikan qruplaşmasına "həsəd apara bilər".
Qeyd edək ki, erməni mafiyasının başında "Pzo" ləqəbli "qanuni oğru" Armen Kazaryan dayanıb. "Kriminal Rusiya" İnternet-portalının məlumatına görə, 44 yaşlı Kazaryan ABŞ-dan Ermənistana qayıdandan sonra - 2009-cu il aprelin 7-də Yerevanda həbs olunubmuş. "Operativ məlumatlara görə, Pzo qaunsuz silah, qiymətli daşlar və metalların qanunsuz dövriyyəsi, narkotika qaçaqmalçılığı, həmçinin, insan oğurluğu və şantajla məşğul olan mütəşəkkil cinayətkar dəstənin rəhbəridir", - məlumatda belə göstərilir.
Sənədlərdə göst?rilir ki, 46 yaşlı Armen Kazaryan 1996-cı ildə Ermənistandan ABŞ-a mühacirət edib və bu ölkədə qaçqın statusu alıb. Cenis Fedarçikin sözlərinə görə, Kazaryan 1995-ci ildə ABŞ-da Vyaçeslav İvankovun (bu il Moskvada qətlə yetirilib) həbsindən sonra Birləşmiş Ştatlarda yaxalanmış "ilk avrasiyalı qanuni oğrudur.
Kazaryan Los-Ancelesdə yaşayıb və elə burada da həbs olunub.
İstintaqın məlumatına əsasən, erməni cinayətkar qrupuna Los-Ancelesdə David Mirzoyan, Nyu-Yorkda isə Robert Tercanyan başçılıq edib. "Mirzoyan-Tercanyan" dəstəsi (rəsmi ittiham sənədlərində qruplaşma belə adlanır) fırıldaqçılıq, reket, saxta kredit kartlarının hazırlanması, çirkli pulların yuyulması, narkotk, şantaj, qanunsuz siqaret və hətta saxta "viaqra"nın satışı ilə də məşğul olub.
İstintaq bir ilə yaxın çəkib, erməni mafiyasının isə 4 il əvvəl formalaşdığı məlum olub. Araşdırmaların başlanmasına, "Medikar" sistemi ilə müalicə olunan 2 900 nəfərin şəxsi məlumatlarının oğurlanması səbəb olub.
Prokuror Bharara etiraf edir ki, istintaqın əldə etdiyi faktlar, "əla bir film üçün ssenari ola bilərdi, amma bu, kino yox, üzləşdiyimiz reallıqdır".
"Bu gün irəli sürülən ittihamlar Amerikanın səhiyyə sistemi hesabına qanunsuz varlanmaq istəyən və amerikalı vergiödəyicilərinin pullarını oğurlmaq istəyən hər bir kəs üçün örnək olmalıdır - siz öz cinayətlərinizə görə cəzanızı alacaqsınız!" - deyə prokuror bildirib.
Necə deyərlər, əlavə şərhə ehtiyac yoxdur. Prokurorun sözlərinə yalnız əlavə etmək olar ki, erməni mafiyasının misli görünməmiş fırıldaqları Amerkanın hüquq-mühafizə orqanları üçün ciddi siqnal olmalıdır. Yəqin ki, ABŞ-da yaşayan ermənilərin gəlir mənbələri daha ciddi araşdırılmalıdır.
Çünki birincisi, böyük maliyyə imkanlarına malik olan erməni diasporunun ABŞ-ın həm qanunverici, həm də icraedici hakimiyyətinə güclü təsir imkanları var.
Yaxşı məlumdur ki, çox vaxt bu təsir altında olanlar ABŞ-ın strateji və milli maraqlarına uyğun gələn bir sıra qərarların qəbuluna imkan vermirlər, Özü də, belə görünür ki, elə amerikalı vergiödəyicilərinin öz pulları hesabına.
İkincisi, məlumdur ki, ABŞ-a köçən ermənilər buraya heç də keflərindən gəlməyiblər və əsasən, sosial yardım hesabına yaşayırlar. Özü də bu yardımı yalnız erməni lobbisi və kilsəsindən yox, digər dini cərəyanlar və xeyriyyə fondlarından da alırlar. Odur ki, həmin təşkilatları da ermənisayağı "təşəkkür" gözləyə bilər.
Və sonda. İttihamnamədə qeyd olunur ki, cinayətkarlar ABŞ-ın immiqrasiya xidmətini aldadaraq, "xarici hökumətin nümayəndələrinin köməyi ilə elə bir şərait yaradırdılar ki, hökumət ABŞ-dan deportasiya olunmuş şəxsləri qəbul etməkdən imtina edirdi. Nəticədə, Amerika hakimiyyəti bu şəxsləri ölkədən çıxara bilmirdi".
Bu isə artıq o deməkdir ki, mafiyanın Ermənistan rəhbərliyi ilə əlaqələri daha dərindən araşdırılmalıdır.

BUT THIS IS NOT A MOVIE
An Azerbaijani, a Georgian and an Armenian go on a recce mission. As they cross the front line, one of them gets stuck on barbed wire hung with tin cans which begin to rattle in the silence of the night. "Halt!" - shouts the German sentry. "Meow!" - says the Armenian in reply and, deceiving the enemy in this manner, the recce men successfully cross the front line. Returning from their emission, someone touches the barbed wire again. "Halt!" -- the sentry shouts. "It is us, the kittens, again," - says the confused Armenian and wrecks the operation.
The Armenian swindlers recently exposed in the USA were caught for the same type of folly demonstrated by the Armenian in the old Soviet joke. For example, the pathologists invented by the Armenian swindlers turned in invoices for the reception of living patients, and ophthalmologists, strangely enough, demanded payment for examining a bladder.
History has many examples of Armenian tactical successes which ended up in strategic defeat. But this sort of thing has not happened in the US for a very long time.
Early in the morning of 13 October, more than 40 members of a criminal syndicate were arrested in New York and Los Angeles; the syndicate was formed by immigrants from Armenia and citizens of that country. They are charged with stealing the personal information of thousands of doctors and patients which the criminals then used to pump millions of dollars from the Medicare system, which provides medical aid to the elderly. US Attorney Preet Bharara made a statement at a news conference in New York. In addition, charges were brought against suspects in Ohio, New Mexico and Georgia, reports the Voice of America.
According to Attorney Bharara, it was the largest scam involving the federal programme of medical care for the elderly in history. The accused used the information they had stolen to open 118 fictitious medical clinics in 25 states. They sent invoices worth a total of about $100 million for medical services which in reality were not provided or received by anyone, for payment through the Medicare system. The criminals had managed to fraudulently collect $35 million by the time of their arrest, Bharara said.
"From the criminals' point of view, the scheme for collecting funds from the Medicare system was 'wonderful' in that it was entirely virtual," said Janice K. Fedarcyk, assistant director in charge of the FBI's New York office. There were no real doctors or real patients behind the claims sent by the criminals. The entire doctor-patient relationship was a mirage based on stolen personal information." The phony clinics existed only on paper, and post office boxes were often used for their addresses.
This is why the criminal scheme was so profitable: it did not require any great expenditure. Police Commissioner Raymond Kelly said that the gang was run from a small second-floor office above a car repair shop in Coney Island.
Federal Attorney Bharara described the criminal group as "international," stressing that its leaders had close ties with Armenia, regularly visited the country and purchased real estate there using the proceeds from the criminal activities in the USA.
Bharara compared the gang with the "classical Cosa Nostra," adding, however, that in terms of illegal profits, geographical scope and ambition, the group "puts the traditional Mafia to shame."
According to investigators, the Armenian mafia was headed by criminal kingpin Armen Kazaryan, nicknamed Pzo. Internet portal "Kriminalnaya Rossiya" reports that Kazaryan, 44, was arrested in Yerevan on 7 April 2009 when he arrived from the USA. The portal reports that "investigators had information that Pzo was the leader of an organized criminal group involved in the illegal trade of arms, gems and rare-earth metals, drug trafficking, abductions and extortion."
The indictment published in New York reads that Kazaryan emigrated to the USA in 1996 and his request for asylum was granted there. Janice Fedarcyk said that Kazaryan was the "first Eurasian criminal boss to be arrested in the United States since the detention of Vyacheslav Ivankov (who was killed in 2010 in Moscow) in 1995, and the first criminal kingpin to be arrested on charges brought under the Racketeering Influenced and Corrupt Organizations (RICO) Act, which lays down severe criminal and civil punishment for persons involved in 'systematic organized criminal activity.'" Kazaryan lived, and was arrested, in LA.
According to investigators, Davit Mirzoyan of Los Angeles and Robert Terjanian of New York were directly in charge of operations for the Armenian criminal group. The Mirzoyan-Terjanian group -- so designated in the indictment -- was involved in scams, racketeering, the theft of personal data, counterfeiting credit cards, money laundering, drug trafficking, extortion, the illegal distribution of cigarettes and even counterfeit Viagra.
The investigation continued for about a year and, according to the prosecution, the Armenian mafia established itself in the USA at least four years ago. The investigation was launched when the personal data of about 2,900 Medicare users who received medical aid at the regional medical centre in Orange County, California, were stolen.
The facts discovered during the investigation could make a great movie, said Attorney Bharara. But this is not a movie. This is reality. The charges brought must be a clear signal that anyone who attempts to defraud the US health care system or appropriate the money of US taxpayers intended for the elderly, will be punished, the attorney added.
No comment required, as the saying goes. The only thing to be added to the tale is that this unprecedented crime by the Armenian mafia must be a clear signal to the US law enforcement system. Perhaps they should take a closer look at the sources of income of Armenians residing in the USA, if only for the following reasons.
First, the Armenian diaspora in the USA has huge financial resources and, therefore, great influence on both the legislative and executive branches of power in that country. And the latter, as is known, often veto decisions which are needed to promote the strategic and national interests of the US. And to all appearances, this happens at the expense of US taxpayers themselves.
Second, it is known that Armenians who did not emigrate to the USA because their lives back home were so great, are mainly receiving benefits paid to them not only by the Armenian lobby and the Armenian Church, but also from other religious groups and charity funds. This is why it cannot be ruled out that these organizations, too, might fall victim to Armenian "gratitude."
And finally, the indictment reads that the criminals misinformed the US immigration authorities and, "with help from representatives of a foreign government, arranged that government's refusal to accept persons deported from the USA, thereby depriving the US authorities of the possibility of extraditing them to their native country." This makes it necessary to investigate more closely the links between the mafia and the Armenian government.