Bakıda dahi Azərbaycan bəstəkarına həsr olunmuş beynəlxalq musiqi festivalı keçirilib
Azərbaycanda dahi bəstəkar və ictimai xadim Üzeyir Hacı-bəyovun 125 illiyi qeyd edilib. Təntənəli tədbirlər bəstəkarın ad günü - sentyabrın 18-də Heydər Əliyev Sarayında başlayıb. Konsertin proqramına dahi Üzeyir bəyin əsərlərindən - "Koroğlu" operasından, "O olmasın, bu olsun", "Arşın mal alan" operettalarından, həmçinin ustadın təkrarsız gücə, milli koloritə və romantik cazibəyə malik başqa əsərlərindən parçalar daxil edilib. Festivalın açılış mərasimində SSRİ xalq artisti Fidan Qasımova, Azərbaycanın xalq artisti Xuraman Qasımova, həmçinin qonaqlar - Qazaxıstan Opera və Balet Teatrının solisti Gülzat Daurbayeva və Ankara Opera və Balet Teatrının solisti Şenol Talınlı çıxış ediblər.
Heyranedici üverturanı və  "Çənlibel" xorunu, həmçinin "Koroğlu" operasından rəqsləri, qəhrəmanların ariyalarını və operetta səhnələrini Rauf Abdullayevin idarəsi ilə Uzeyir Hacıbəyov adına Dövlət Simfonik Orkestri, Gülbacı İmanovanın idarəsi ilə Dövlət Xor Kapellası, opera və balet, pantomima, musiqili komediya teatrının dirijorları, solistlər, artistlər ustalıqla ifa ediblər. Onlar son üç ildə ustadın tamaşaçıların çoxdan görmədiyi "O olmasın, bu olsun" və "Arşın mal alan" kimi operettelarının tamaşalarını  bərpa ediblər.
Bir gün sonra isə Musiqili Komediya Teatrında "Arşın mal alan" operettasının tamaşası olub. Başqa teatrlar kimi, bu teatr da növbəti, 138-ci teatr mövsümünün açılışını Üzeyir Hacıbəyovun xatirəsinə, onun 125 illik yubileyinə həsr edib. Azərbaycan Opera və Balet Teatrı isə musiqili festival çərçivəsində "Koroğlu" operasını təqdim edib. Tamaşada baş rolları gənc artistlər - əməkdar artist, Bülbül adına vokalçıların I Beynəlxalq müsabiqəsinin laureatı Həsən Enami (Koroğlu) və İlahə Əfəndiyeva (Nigar) parlaq ifa ediblər. Tamaşanın musiqi rəhbəri və dirijoru xalq artisti, professor Cavanşir Cəfərov olub. Kukla Teatrında Üzeyir Hacıbəyovun ad günündə "O olmasın, bu olsun" tamaşasının premyerası keçirilib. Qeyd edək ki, məşhur operettanın bu qeyri-adi versiyasında kukla personajları ilə yanaşı, canlı aktyorlar da oynayır, özü də Məşədi İbadı Yaşar Nuri ifa edib. Teatr üçün kuklalar teatrın sifarişi ilə tanınmış Rusiya rəssamı Tatyana Melnikova tərəfindən hazırlanıb.
Görkəmli Azərbaycan bəstəkarının yubiley bayramına başqa ölkələrin də musiqiçiləri qatılıb. Belə ki, sentyabrın 22-də Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında MDB ölkələrinin Gənclər Simfonik Orkestri çıxış edib. Gənc musiqiçilərin ifasında C.Verdi, P.Çaykovski, K.Sen-Sans və J.Bizenin əsərləri, həmçinin Üzeyir Hacıbəyovun "Arazbarı" əsəri səslənib. Qeyd edək ki, bu kollektiv MDB ölkələrinin Hökumətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Şurasının təşəbbüsü ilə Moskva Dövlət Akademik Filarmoniyasının dəstəyi ilə üç il qabaq simfonik musiqi ifası ənənələrinin qorunması və inkişafı, həmçinin yaradıcı gənclər arasında qarşılıqlı anlaşma və ünsiyyət məqsədilə yaradılıb.
Festivalın daha bir unudulmaz və parlaq hadisəsi Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyində keçirilmiş fortepiano musiqisi axşamı olub. Əməkdar artist Murad Hüseynovun ifasında Azərbaycan və xarici bəstəkarların əsərləri səslənib.
Yubiley təntənələri çərçivəsində xüsusi yeri Heydər Əliyev Fondunun himayəsi ilə buraxılmış çoxsaylı nəşr əsərlərinin - Üzeyir Hacıbəyovun və onun ardıcıllarının ölümsüz əsərlərinin, analitik araşdırmalarının və qeydlərinin təqdimatı olub. Təqdimatın ən yaddaqalan hadisəsi gerçəkdən əvəzsiz zəhmət nümunəsi - maestronun "Əsli və Kərəm" operasının partiturasının ilk nəşri olub. Çox illər ərzində Opera və Balet Teatrının orkestrinin artistləri bu əsəri müxtəlif və əllə köçürülmüş kopiyalar əsasında ifa ediblər. İndi isə qısa müddət ərzində musiqi kollektivi tərəfindən hazırlanmış partitura dahi Üzeyir bəyin xatirəsinə həsr edilmiş layiqli hədiyyə olub.
Gerçək musiqi sərrafları üçün daha bir hədiyyə "Ləzginka" rəqsinin paritutrasının ilk nəşrinin təqdimatı idi. O, ilk dəfə 1932-ci ildə xalq çalğı alətləri orkestri (tar, kamança, balaban və dəf) üçün yazılıb. Həmin dövrdə bəstəkar xüsusi olaraq yeni yaradılmış ilk notlu xalq çalğı alətləri orkestri üçün "Çahargah" və "Şur" ladlarında musiqili fantaziyalar yazıb. Muzey bu əlyazmanı dirijor Əşrəf Həsənovun arxivindən alıb. Ehtimal edilir ki, əlyazma dirijora Üzeyir Hacıbəyovun özü tərəfindən verilib. Üzeyir Hacıbəyov tərəfindən 1943-cü ildə yazılmış "Ləzginka-sonatina" bəstəkarın ev-muzeyində saxlanır. Bu əsərin bəstəkarın sağlığında ifa edilib-edilməməsi bəlli deyil.
Amma onun ölümündən sonra ilk dəfə Dövlət Musiqi Mədəniyyəti Muzeyinin təşəbbüsü ilə 2003-cü ildə, yazılmasından 60 il sonra "Sirlər və kəşflər" tədbiri çərçivəsində muzeydə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Gülağa Zeynalovun rəhbərlik etdiyi xalq çalığı alətləri orkestrinin ifasında səslənib. Beynəlxalq "Üzeyir Hacıbəyov - 125" musiqi festivalı çərçivəsində Azərbaycan Dövlət Akademik  Opera və Balet Teatrında "Leyli və Məcnun" operası göstərilib. Şərqin birinci operası, 102 il teatrın repertuarında əsas yeri tutan əsər tamaşaçılara əməkdar incəsənət xadimi Hafiz Quliyevin quruluşu ilə təqdim edilib.
Bu məşhur səhnə əsərinin quruluşçu rəssamı xalq rəssamı, Dövlət Mükafatı   laureatı Rafiz İsmayılov, xormeysteri Sevzixan Sərdarov, baletmeysteri əməkdar incəsənət xadimi Yuliana Əlikişizadədir. Əsas partiyaları əməkdar artist Gülyaz Məmmədova (Leyli) və teatrın gənc solisti Səbuhi İbayev (Məcnun) ifa ediblər. Tamaşaçılar həmişə olduğu kimi, "Leyli və Məcnun" tamaşasını böyük maraqla qarşılayıblar, yaradıcı heyəti gurultulu alqışlarla salamlayıblar. Musiqili festivalın çərçivəsində son tədbir Sinqapurdan olan "TANG" simli kvartetinin çıxışı olub, konsert sentyabrın 28-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində keçirilib.

В Баку состоялся Международный музыкальный фестиваль, посвященный выдающемуся азербайджанскому композитору
Автор: Сабина АЛИЕВА Баку
В Азербайджане отметили 125-летний юбилей выдающегося азербайджанского музыканта и общественного деятеля Узеира Гаджибекова. Торжества стартовали в день рождения композитора - 18 сентября во Дворце имени Гейдара Алиева. В программу концерта вошли отрывки из этапных произведений великого Узеир бека - оперы "Кероглу", оперетт "О олмасын, бу олсун", "Аршин мал алан", а также другие произведения маэстро с их неповторимой мощью, национальным колоритом и романтической прелестью.
В церемонии открытия фестиваля приняли участие народная артистка СССР Фидан Касимова, народная артистка Азербайджана Хураман Касимова, а также гости - солисты Казахского театра оперы и балета Гюльзат Даурбаева и Анкарского театра оперы и балета Шенол Талынлы.
Потрясающую увертюру и хор "Ченлибель", танцы из оперы "Кероглу", арии героев и сцены из оперетт мастерски исполнили Государственный симфонический оркестр имени Узеира Гаджибекова под управлением Рауфа Абдуллаева, Государственная хоровая капелла под управлением Гюльбаджи Имановой, дирижеры, солисты, артисты театров оперы и балета, пантомимы, а также музыкальной комедии, за последние три года возродившего такие шедевры маэстро, как оперетты "О олмасын, бу олсун" и "Аршин мал алан", которых долгое время не видели зрители.
Днем позже в Театре музкомедии прошел показ оперетты "Аршин мал алан". Как и ряд других театров, он посвятил начало очередного, 138-го по счету, театрального сезона памяти Узеира Гаджибекова, его 125-летнему юбилею. Азербайджанский государственный театр оперы и балета в рамках музыкального фестиваля представил оперу "Кероглу". Главные партии в нем блестяще исполнили молодые артисты - заслуженный артист, лауреат I Международного конкурса вокалистов имени Бюльбюля Гасан Энами (Кероглу) и Илаха Эфендиева (Нигяр). Музыкальный руководитель и дирижер спектакля - народный артист, профессор Джаваншир Джафаров. А в Театре кукол ко дню рождения Узеир бека состоялась премьера спектакля "О олмасын, бу олсун". Отметим, что в этой необычной версии знаменитой оперетты кукольные персонажи действуют наряду с живыми актерами, причем Мешади Ибада сыграл Яшар Нури. Куклы для спектакля были сделаны по заказу театра известной российской художницей Татьяной Мельниковой.
К празднованию юбилея прославленного азербайджанского композитора присоединились и музыканты других стран. Так, 22 сентября в Азербайджанской государственной филармонии имени Муслима Магомаева выступил Молодежный симфонический оркестр стран СНГ. В исполнении молодых музыкантов прозвучали произведения Дж.Верди, П.Чайковского, К.Сен-Санса, Ж.Бизе, а также "Аразбары" Узеира Гаджибекова. Отметим, что этот коллектив был создан по инициативе Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств - участников СНГ при поддержке Московской государственной академической филармонии всего три года назад с целью сохранения и развития традиций исполнения симфонической музыки, а также укрепления взаимопонимания и общения творческой молодежи. Еще одним незабываемым и ярким событием фестиваля стал вечер фортепианной музыки, который прошел в Азербайджанском государственном музее искусств. В исполнении заслуженного артиста Мурада Гусейнова прозвучали произведения азербайджанских и зарубежных композиторов.
Особое место в рамках юбилейных торжеств заняла презентация выпускаемых под эгидой Фонда Гейдара Алиева многочисленных печатных изданий - бессмертных трудов Узеир бека и его последователей, аналитических исследований и нот. Украшением презентации стал поистине бесценный труд - впервые изданная партитура оперы маэстро "Асли и Керем". В течение многих лет артисты оркестра Театра оперы и балета исполняли это произведение по разрозненным и переписанным вручную копиям, и теперь вот кропотливо воссозданная коллективом музыкантов партитура стала достойным подарком, посвященным памяти великого Узеир бека.
Еще одним презентом для истинных ценителей музыки стала презентация первого издания партитуры танца "Лезгинка". Она была написана в 1932 году для оркестра народных инструментов (тара, кяманчи, балабана и дефа). В этот период композитор специально писал для созданного тогда первого нотного оркестра народных инструментов музыкальные фантазии в ладах чаргях и шур. Эту рукопись музей получил из архива дирижера Ашрафа Гасанова. Предполагается, что рукопись была передана дирижеру самим Узеиром. "Лезгинка-сонатина", написанная Уз.Гаджибековым в 1943 году, хранится в доме-музее композитора. Неизвестно, исполнялось ли это произведение при жизни автора. Но после его кончины впервые оно прозвучало по инициативе музея в 2003 году, спустя 60 с лишним лет после написания в рамках мероприятия "Тайны и открытия" в Государственном музее музыкальной культуры в исполнении оркестра народных инструментов Азербайджанского государственного университета культуры и искусства под руководством Гюльаги Зейналова. В рамках международного музыкального фестиваля "Узеир Гаджибеков-125" в Азербайджанском государственном академическом театре оперы и балета была показана опера "Лейли и Меджнун". Первая опера на Востоке, 102 года занимающая главное место в репертуаре театра, была представлена зрителям в постановке заслуженного деятеля искусств Хафиза Гулиева. Художник-постановщик прославленного сценического произведения - народный художник, лауреат Государственной премии Рафиз Исмаилов, хормейстер - Севзихан Сердаров, балетмейстер - заслуженный деятель искусств Юлана Аликишизаде. Главные партии исполнили заслуженная артистка Гюльяз Мамедова (Лейли) и молодой солист театра Сабухи Ибаев (Меджнун). Зрители, как и всегда, с большим интересом встретили постановку "Лейли и Меджнун", приветствовали творческий состав спектакля восторженными аплодисментами. Последним мероприятием в рамках музыкального фестиваля стал концерт струнного квартета TANG из Сингапура, который состоялся 28 сентября в Международном центре мугама.