"XÜSUSİ DİQQƏTDƏN" KƏNARDA
Pulların yuyulmasına qarşı maliyyə tədbirlərinin işlənməsi qrupu olan "FATF" Azərbaycanı da "xüsusi diqqət" tələb edən ölkələr siyahısına salanda çoxları inanmırdı ki, bu beynəlxalq təşkilat belə tezliklə rəyini dəyişəcək və ölkə bu arzuolunmaz siyahıdan çıxacaq. Doğrudur, bununla yanaşı, onda "FATF" tərəfindən xüsusi qeyd kimi göstərilirdi ki, Azərbaycanda pulların yuyulması və terrorizmin maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə (PY/TMM) sahəsində müəyyən boşluqlar var, amma ölkə hökuməti siyasi iradəyə və onların ləğv edilməsi üçün xüsusi fəaliyyət planına malikdir. Nəticə özünü çox gözlətmədi. Artıq bu ay Azərbaycan "xüsusi diqqət" tələb edən ölkələr siyahısından çıxarıla bilər. Ən azından, Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) başçısı Elman Rüstəmov belə bir optimizmə sahibdir.
Azərbaycanın fəaliyyət planının gerçəkləşdirilməsində əldə etdiyi uğurlar, eyni zamanda, milli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi və Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin funksionallığının artırılması "FATF"ın artıq 2010-cu ilin iyun ayında keçirilmiş plenar sessiyasında qeyd edilib. Bununla bağlı, Azərbaycanın üçüncü qrup ölkələr siyahısından çıxarılması prosedurlarına başlanmasının vacibliyi etiraf edilib. Məsələnin müzakirəsi oktyabrın 18-də Parisdə "FATF"ın plenar iclasında olacaq.
Cinayət gəlirlərinin leqallaşmasına və terrorizmin maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə sahəsində Azərbaycan hökumətinin hansı öhdəliklərə və gələcək fəaliyyət planına malik olması barədə jurnalımıza AMB yanında maliyyə monitorinqi xidmətnin başçısı Adışirin Qasımov danışır.
- "FATF"ın Azərbaycanı xüsusi diqqət tələb edən ölkələr siyahısından çıxarması üçün hansı tədbirlər görülməlidir? Əgər bu qərar "FATF"ın oktyabr sessiyasında qəbul olunmasa, onda məsələ ilə bağlı növbəti dinləmələri nə vaxta gözləmək olar?
- "Böyük İyirmilər"in 2009-cu ildə Londonda keçirilmiş sammitində qəbul olunmuş qərar əsasında "FATF" 140-a yaxın ölkədə cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitinin, ya da başqa əmlakın leqallaşdırılması və terrorizmin maliyyələşdirilməsi sahəsində mövcud durumun qiymətləndirilməsini aparıb.
Sonra oktyabr ayında "FATF"ın plenar iclasında pulların yuyulması və terrorizmin maliyyələşdirilməsi əleyhinə sistemin inkişafı sahəsində cari durum müzakirə edilib. Bildirmək gərəkdir ki, müzakirəyə əsas kimi Avropa Şurasının "Moneyval" ekspertlər komitəsi tərəfindən 2008-ci ildə keçirilmiş qiymətləndirmənin nəticələri götürülüb. Amma iki il qabaq Azərbaycanda hələ PY/TMM ilə bağlı əsas qanun qəbul edilməmişdi və maliyyə montorinqi orqanı yaradılmamışdı. Bununla bağlı "Moneyval" Azərbaycanda "kirli pul"ların ağardılması və terrorun maliyyələşdirilməsi əleyhinə mübarizə sisteminin təkmilləşdirilməsi üzrə bir sıra tövsiyələr irəli sürüb. Bu tövsiyələr uyğun qanunvericilik bazasının formalaşması və maliyyə monitorinqi orqanının yaradılması ilə bağlı olub.
Məhz bu hesabatın nəzərə alınması ilə "FATF"ın keçənilki oktyabr iclasında 24 ölkə ilə yanaşı, Azərbaycanın da "xüsusi diqqət" tələb olunan ölkələr siyahısına salınması barədə qərar qəbul edilib. Artıq 2010-cu ilin fevral ayında "FATF"ın plenar iclasında PY/TMM ilə bağlı mövcud risklər üzrə üç qrupa bölünüb:
- PY/TMM sahəsində böyük çatışmazlıqları olan və barələrindən sanksiyalar qəbul edilmiş ölkələr;
- PY/TMM sahəsində boşluqlara malik olan, amma bu barədə "FATF"la əməkdaşlıq etməyən ölkələr;
- PY/TMM sahəsində boşluqları olan, amma onların ləğvi üçün siyasi iradəyə və xüsusi fəaliyyət planına malik ölkələr.
Qiymətləndirmənin yekununa görə, Azərbaycan üçüncü ölkələr qrupuna aid edilib. "FATF"ın 2010-cu ilin fevral ayında açıqlanmış bəyanatında Azərbaycanda PY/TMM sisteminin inkişafınqda müsbət meyillərin olması qeyd edilib. Bu sahənin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı yüksək siyasi iradənin olması xüsusi vurğulanıb. "FATF", həmçinin, ölkədə PY/TMM sisteminin inkişafı məqsədi ilə ümum fəaliyyət planının gerçəkləşdirilməsinin başlanğıcını da müsbət hadisə sayıb.
Bununla yanaşı, Azərbaycana "FATF" və "Moneyval"la əməkdaşlığı davam etdirərək, PY/TMM sistemini beynəlxalq standartlara uyğun şəkilə qaldırmaq tövsiyə edilib. Milli qanunvericiliyin "FATF"ın tələblərinə uyğun şəkilə gətirmək üçün 5 mart 2010-cu il tarixdə PY/TMM üzrə yeni qanun qəbul edilib, martın 17-də isə onun tətbiqi ilə bağlı Azərbaycan prezidenti xüsusi fərman verib. Həmçinin Maliyyə Motnitorinqi Xidmətinin tamqiymətli fəaliyyəti təmin edilib.
PY/TMM üzrə qanunvericilik əsasında bütün lazımi normativ aktlar qəbul olunub ki, bu da Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin praktiki fəaliyyətinin tam təmin edilməsi üçün mexanizm formalaşdırmağa imkan verib. Hazırda orada monitorinq subyektlərindən göstərici yığım sistemi yaradılıb.
PY/TMM sisteminin inkişafı üzrə Azərbaycan tərəfindən göstərilən səylər "FATF"ın 2010-cu ilin iyun ayında keçirilmiş növbəti plenar iclasında yüksək qiymətləndirilib. Həmin iclasda Azərbaycanın "FATF"ın bu siyahısından çıxarılması üçün uyğun prosedurların başlanması barədə qərar qəbul edilib. Qeyd edək ki, 25 ölkə arasında bu qərar yalnız Azərbaycan və Qətər haqqında verilib. Bu qərarın yerinə yetirilməsi üçün "FATF" Azərbaycana yüksək çinli şəxslərdən ibarət qiymətləndirmə missiyası da göndərib. Missiyanın səfəri 2010-cu ilin 7-8 sentyabr günlərində baş verib. Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Azərbaycanın PY/TMM sahəsində uğurları ilə tanış olublar. Bir sözlə, növbəti plenar iclasda Azərbaycanın "xüsusi diqqət" tələb elən ölkələr siyahısından çıxarılması gözləniləndir.
- Bu siyahıdan çıxmaq Azərbaycana nə verəcək və ölkəni "FATF"da öz mövqeyini gücləndirmək üçün sonrakı addımlar nə olacaq?
- Hətta Azərbaycanın bu siyahıya salınması nəticəsində ölkənin nə maliyyə sistemi, nə maliyyə institutları ayrılıqda heç bir sanksiya və ya məhdudlaşdırıcı tədbirlə üzləşmədilər. Hətta "FATF"ın qərarında da bu cür tədbirlərin tətbiqi nəzərdə tutulmamışdı. Qurumun açıqlamasında bildirilmişdi ki, Azərbaycan PY/TMM sahəsində dünya ictimaiyyəti ilə tam əməkdaşlıq edir. Eyni zamanda, ölkə milli qanunvericilikdə müəyyən məqamların aradan qaldırılması üçün yüksək siyasi iradəyə malikdir.
Buna görə də Azərbaycanın bu siyahıdan çıxarılması ölkənin etibarlı maliyyə sisteminə malik olması üzrə beynəlxalq imicinin daha da möhkəmlənməsinə imkan verir. Bütün xarici maliyyə institutlarında, investorlarda, bütövlükdə dünya birliyində Azərbaycanın maliyyə sisteminin PY/TMM baxımından şəffalığı və etibarlılığına daha böyük inam yaranacaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, ölkədə PY/TMM sisteminin effektivliyinin uyğun beynəlxalq qurumlar tərəfindən qiymətləndirilməsi daimi xarakter daşıyır. Və Azərbaycan bunu nəzərə alır. Pulların leqallaşdırılması və terrorizmin maliyyələşdirilməsi əleyhinə möhkəm bünövrə üzərində qurulmuş mübarizə strategiyası çərçivəsində daim lazımi islahatlar aparılır.
Məsələn, Maliyyə Monitorinqi Xidməti PY/TMM sisteminin inkişafı ilə bağlı 2010-2013-cü illəri əhatə edən strategiya işləyib və qəbul edib. O, yalnız "FATF" və "Moneyval"ın deyil, başqa beynəlxalq qurumların da rəyi nəzərə alınmaqla hazırlanıb. Eyni zamanda, qəbul edilmiş strategiyanın gerçəkləşdirilməsi üçün Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin illik fəaliyyət planı hazırlanıb və hazırda o gerçəkləşdirilir.
- PY/TMM sahəsində əməkdaşlıq etməyən dövlətlər siyahısına edilən dəyişikliklər "FATF"ın qərarlarından nə dərəcədə asılıdır?
- PY/TMM sahəsində əməkdaşlıq etməyən dövlətlərin siyahısı həmin ölkələrin nazirlər kabinetlərinin təsdiq etdiyi qaydalar əsasında hazırlanıb. Bu qaydalar, əsasən, bü cür dövlətlərin siyahısı müəyyən meyarların nəzərə alınması ilə hazırlanır və xarici işlər nazirlikləri ilə razılaşdırılır. Onun tutulmasında BMT, Avropa Şurası, ATƏT, İqtisadi Əəmkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD), BVF, "FATF", "Moneyval" və başqa beynəlxalq institutların qərar və açıqlamaları da nəzərə alınır.
Bu siyahıdan bir sıra ölkələrin çıxarılması "FATF" və başqa beynəlxalq təşkilatlar qarşısında öhdəliklərin yerinə yetirilməsi, həmçinin uyğun tədbirlərin gerçəkləşdirilməsi nəticəsində mümükün olur.
- Azərbaycan "Moneyval" tərəfindən növbəti qiymətləndirməyə nə səviyyədə hazırdır?
- Azərbaycan cinayət yolu ilə əldə edilmiş pulların leqallaşdırılması və terrorizmin maliyyələşdirilməsi əleyhinə möhkəm bünövrə üzərində qurulmuş mübarizə strategiyasına malikdir. Azərbaycanda PY/TMM sisteminin inkişafı üzrə beynəlxalq tələblərə uyğun gerçəkləşdirilən tədbirlər sistemli və ardıcıl xarakterlidir.
Bu tədbirlər ölkənin beynəlxalq imicinin daha da möhkəmləndirilməsinə imkan verir. Buna görə də PY/TMM sisteminin istənilən beynəlxalq təşkilat tərəfindən qiymətləndirməyə hazırdır və istənilən beynəlxalq qiymətləndirmə müsbət nəticələr verə bilər. Ölkənin "Moneyval" tərəfindən növbəti qiymətləndirilməsi 2012-ci ildə və ya 2013-cü ildə keçirilə bilər.
Yeri gəlmişkən, indən belə PY/TMM sisteminin inkişafının qiymətləndirilməsi üzrə hesabatların hazırlanması yalnız "FATF" və ya "Moneyval" tərəfindən aparılmır. Məsələn, bu ilin avqust ayında ABŞ Dövlət Departamenti tərəfindən açıqlanmış 2009-cu il ərzində ölkələrdə terrorizm üzrə hesabatda Azərbaycan tərəfindən terrorizmə və terrorizmin maliyyələşdirilməsinə qarşı uğurla mübarizə aparılması qeyd edilir. Hesabatda Azərbaycanın PY/TMM sisteminin inkişafı uğurları xüsusi göstərilib (http://www.state.gov/documents/organization/141114.pdf).
- Xidmət fəaliyyətə başlayandan bu yana Azərbaycanda cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vasitələrinin və ya əmlakın leqallaşdırılması, eləcə də terrorizmin maliyyələşdirilməsi hallarına rast gəlinibmi?
- İstənilən maliyyə monitorinqi orqanının əsas funksiyası monitorinq subyektləri tərəfindən təqdim edilmiş göstəricilərin təhlili əsasında maliyyə əməliyyatlarında pulların yuyulması və terrorizmin maliyyələşdirlməsi üzrə elementlərinin olmasını aşkarlamaqdır. Mən əvvəlcə qeyd etdiyim kimi, artıq tamamilə monitorinq subyektlərinin müvafiq göstəriciləri bizim xidmətə təqdim etməsi üçün sistem formalaşdırılıb. İndiyə kimi bütövlükdə 20 min bu cür göstərici təqdim olunub.
Dünya praktikası göstərir ki, istənilən yeni yaradılmış maliyyə monitorinqi orqanı ən azı bir-iki il ərzində formalaşmış məlumat bazası əsasında uyğun nəticələr əldə edə bilər. Bu baxımdan Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin məlumat bazası indii-indi formalaşmağa başlayır.
Bununla yanaşı, bir sıra maliyyə əməliyyatlarının mövcud baza əsasında aparılmış tədqiqatı xidmətdə terrorizmin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı şübhələr yaradıb. Bu məlumatlar qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada müvafiq qurumlara təqdim edilib.
- Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin əhatəsinə düşən fəaliyyət sahələrinin genişləndirilməsi planlaşdırılırmı?
- Azərbaycanda hazırda PY/TMM sahəsində mövcud olan qanunvericilik beynəlxalq standartların və qabaqcıl dünya təcrübəsinin nəzərə alınması ilə hazırlanıb, pulların yuyulması və terrorizmin maliyyələşdirilməsi ilə mübarizə sahəsində ən son meyillərin tətbiqini nəzərdə tutur.
Buna görə də mövcud qanunvericilik cinayət yolu ilə əldə edilmiş pulların leqallaşdırılması və terrorizmin maliyyələşdirilməsi ilə mübarizədə lazım olan bütün fəaliyyət sahələrini əhatə edir. Yeni işlək qanunvericilikdə bütün monitorinq subyektləri və PY/TMM-də iştirak etməli olan bütün nəzarət qurumları müəyyənlişdirilib. Bu istiqamətdə siyahının genişləndirilməsi nəzərdə tutulmur.

NO LONGER UNDER "SPECIAL ATTENTION"
FATF removes Azerbaijan from the list of the countries with deficiencies in combating money-laundering.
When the FATF - the Financial Action Task Force - included Azerbaijan on its list of countries demanding so-called "special attention", many didn't believe that it would be possible to apply its recommendations so quickly and leave the list of undesirables. However, the FATF made a proviso that although Azerbaijan had some deficiencies in anti-money laundering / combating terrorist financing (AML/CFT), the government had the political will and a special action plan to eliminate them.
And the result was not slow to appear. Already this month, Azerbaijan may be removed from the group of countries demanding "special attention". At least Elman Rustamov, head of the Central Bank of Azerbaijan, is optimistic.
Azerbaijan's success in realizing the action plan, including improving national legislation and increasing the functionality of the Financial Monitoring Service, were noted in June 2010 at a plenary session of the FATF. It was recognized as expedient to begin the process of removing Azerbaijan from the list of countries in the third group. Discussion of this issue will take place on 18 October at a plenary session of the FATF in Paris.
Adisirin Qasimov, director of the Financial Monitoring Service of the Central Bank of Azerbaijan, spoke to our correspondent about the government's tasks and further plans for counteracting the legalization of criminal incomes and the financing of terrorism:
- What measures were necessary for the FATF to remove Azerbaijan from the list of countries demanding special attention? If this decision is not accepted at the October meeting of the FATF, when should we expect the next hearing on the matter?
- On the basis of a decision made at the G-20 summit in London in 2009, the FATF assessed almost 140 countries on the existing situation in counteracting the legalization of money and other property obtained through criminal means and the financing of terrorism.
This was then discussed at the plenary session of the FATF in October. It should be underlined that the results of an assessment of Azerbaijan concluded in 2008 by the committee of experts from Moneyval of the Council of Europe, were used as a basis.
But two years ago Azerbaijan had not yet adopted the principal law on AML/CFT anti-money laundering / combating the financing of terrorism, and the Financial Monitoring Service was not in place. Therefore, Moneyval put forward some recommendations for improving the system of combating money laundering and the financing of terrorism in Azerbaijan. These recommendations focused on developing the relevant legislative base and creating a financial monitoring organisation.
Taking this assessment report into account at the October session of the FATF last year, a decision was taken to include Azerbaijan, along with 24 other countries, on the list of countries demanding "special attention".
In February 2010, at a plenary session of the FATF, these countries were subdivided into three groups according to existing risks in the sphere of AML/CFT:
- Countries with essential shortcomings in AML/CFT, resulting in sanctions being applied;
- Countries with deficiencies in AML/CFT and not cooperating with FATF;
- Countries with deficiencies in AML/CFT, but with the political will and a special action plan to eliminate them.
At the end of the assessment, Azerbaijan was placed in the third group of countries. A February 2010 statement by the FATF underlined the positive tendencies in the development of AML/CFT in Azerbaijan. The presence of strong political will in this sphere was especially noted. The FATF also considered that the start made on a comprehensive action plan to develop an AML/CFT system was a positive sign.
At the same time, it was recommended that Azerbaijan, in cooperation with the FATF and Moneyval, brought the system of AML/CFT into line with international standards. Relevant measures have been taken to implement these recommendations. In conformity with the requirements of the FATF, a new law on AML/CFT was adopted on 5 March 2010 and the corresponding decree by the President of Azerbaijan was signed on 17 March. The proper functioning of the Financial Monitoring Service was given the go-ahead at the same time. On the basis of the legislation on AML/CFT, all the necessary statutory acts have been approved to establish a mechanism for maintaining the practical work of the Financial Monitoring Service. A system to gather data from the subjects of monitoring has been set up.
The efforts undertaken by Azerbaijan to develop the AML/CFT system were highly appreciated at the regular plenary session of the FATF in June 2010. At the same session, a decision was taken to begin procedures to remove Azerbaijan from the FATF's list. We should note that of the 25 countries, this decision was adopted only with regard to Azerbaijan and Qatar. The FATF dispatched an assessment delegation comprising high-ranking officials to Azerbaijan to implement this decision. The mission took place on 7-8 September 2010. The delegation familiarized itself with Azerbaijan's achievements in AML/CFT. In a nutshell, Azerbaijan's removal from the list of countries demanding "special attention" is expected at the next plenary session in October.
- What will Azerbaijan's removal from this list mean and what further actions will be taken to further improve its position in the FATF?
- Neither sanctions nor restrictive measures were applied against the country's financial system or financial institutions as a result of its inclusion on the list. Such measures were not even envisaged in the FATF's decision. Its statement said that Azerbaijan cooperated fully with the international community on AML/CFT. At the same time, the country had a strong political will to eliminate certain drawbacks in its legislation.
Thus Azerbaijan's removal from this list facilitates a further strengthening of the international image of the reliability of its financial system. All foreign financial institutions and investors will still have great confidence in the transparency and reliability of Azerbaijan's financial system with regard to AML/CFT.
We should underline that the assessment of the efficiency of our AML/CFT system by the relevant international organizations is on-going. And Azerbaijan is taking heed of it. Within the limits of the combat strategy constructed to counteract the legalization of money and financing of terrorism, the necessary reforms are being consistently enacted.
For example, the Financial Monitoring Service has devised and accepted a strategy for 2010-13. It has been developed not only on the basis of recommendations from the FATF and Moneyval, but also from other international organizations. At the same time, an annual plan of work for the Financial Monitoring Service has been drafted and is now being implemented.
- To what extent do changes made by the Financial Monitoring Service to the list of states not cooperating on AML/CFT, depend on the FATF?
- On the basis of rules endorsed by the country's Cabinet of Ministers, the service has prepared a list of the countries which are not cooperating on AML/CFT. According to these rules, the list of such states is formed according to certain criteria and is coordinated with the Ministry for Foreign Affairs. While drawing it up, statements and decisions of the United Nations, the Council of Europe, the OSCE, the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), the IMF, the FATF, Moneyval and other international institutions are considered. The removal from this list of a number of countries contributed to the execution of the obligations to the FATF and other international organizations as well as it helped to the realization of relevant measures.
- To what extent is Azerbaijan ready for the next assessment by Moneyval?
- Azerbaijan possesses a strategy for combating the legalization of money obtained through criminal means and the financing of terrorism. The measures being implemented in Azerbaijan to develop an AML/CFT system in line with international requirements are systematic and consecutive. These measures contribute further to the strengthening of the country's international image. Therefore, the country is ready for an assessment of its AML/CFT system by any international organization, and any international assessment would yield positive results. The next assessment by Moneyval could be held in 2012 or 2013.
By the way, henceforth, the preparation of reports to assess the development of the AML/CFT system is not only based on FATF or Moneyval. For example, the US State Department's August 2010 report on terrorism in countries during 2009 noted Azerbaijan's successful conduct of the struggle against terrorism and the financing of terrorism. The report also highlighted Azerbaijan's achievements in the development of its AML/CFT system. (http://www.state.gov/documents/organization/141114.pdf)
- Have there been cases (since the beginning of the service's work) of legalizing dirty money and property received by criminal means for the financing of terrorism in Azerbaijan?
- The key function of any financial monitoring body is to reveal the presence of elements of money-laundering and the financing of terrorism in financial operations by analysis of the data presented by the subjects of monitoring. As I have already noted, the system for providing the relevant data is already fully developed. As of now, about 20,000 such data have been presented to our service. International practice shows that any newly created financial monitoring body needs a minimum of one to two years to achieve results once the database is formed. From this point of view, the database of the Financial Monitoring Service has just begun operations. However, based on the results of studies, the service has suspected some bodies of financing terrorism. This information was handed over to the relevant bodies in the legally established order.
- Is it planned to expand the range of activities to be monitored by the Financial Monitoring Service?
- Azerbaijan's law on AML/CFT has been drawn up according to international standards and advanced international experience and provides for the application of the latest methods to combat money-laundering and the financing of terrorism. Therefore, the legislation covers completely all the activity necessary. The new legislation has established all the subjects to be monitored and the bodies to supervise them within the scope of AML/CFT. It is not planned to expand the list.