ÜSYANKAR ŞAİR: "DÜNƏNƏM! BU GÜNƏM! GƏLƏCƏYƏM MƏN!"
"Xalq Bank"ın baş ofisində yerləşən incəsənət qalereyasında XX əsrin görkəmli Azərbaycan şairi Xəlil Rza Ulutürkün seçilmiş əsərlərinin təqdimatı keçirilib
Fəxri sırada
"Xalq Bank"ın təşəbbüsü ilə 2010-cu ildə start götürən və "Xalq Əmanəti" adını daşıyan xeyriyyə layihəsi çərçivəsində Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənətinin görkəmli nümayəndələrinin bədii əsərləri, elmi işləri, reproduksiya albomları yaradılır və nəşr edilir. "Xalq Əmanəti" silsiləsindən olan yüksək poliqrafik səviyyədə tərtib və nəşr edilmiş albom və kitablar bank tərəfindən ölkənin ali, orta təhsil müəssisələrinə, uşaq evləri və kitabxanalara, müxtəlif fondlara, dövlət müəssisələrinə, xarici dövlətlərin Azərbaycanda, ölkəmizin xaricdə fəaliyyət göstərən səfirlik və konsulluqlara, eləcə də sənətsevərlərə hədiyyə olunur.
Bu layihə çərçivəsində xalq rəssamları Böyükağa Mirzəzadə, Maral Rəhmanzadə, Səttar Bəhlulzadə, Mikayıl Abdullayev, Xalidə Səfərova və Mahmud Tağıyevin əsərlərinin yer aldığı bədii albomlar nəşr olunub və sənətkarların rəsmlərindən ibarət sərgilər təşkil edilib. Gəncə şəhərində Xalidə Səfərova, Rza Məmmədov, Gennadi Brijatyuk, Fazil Əliyev və heykəltəraş Qorxmaz Sücəddinovun yaradıcılığına həsr olunmuş "Gəncə rəssamları" albomu təqdim edilib. Xalq şairləri Məmməd Araz, Hüseyn Arif və Mikayıl Müşfiqin seçilmiş əsərləri, eləcə də görkəmli alim-numizmat, professor Əli Rəcəblinin "Azərbaycan sikkələri" kitabı nəşr olunub.
"Xalq Əmanəti" layihəsi çərçivəsində işıq üzü görmüş növbəti nəşr Xəlil Rza Ulutürkün əsərlərinin toplusudur və artıq sənətkarın yaradıcılığına dəyər verən hər kəs onu pulsuz əldə edə bilər. Bunun üçün sadəcə "Xalq Bank"ın baş ofisinə müraciət etmək kifayətdir.
Azadlıq carçısı
Xəlil Rza Ulutürk gənc yaşlarından carçı şair, humanist ədib və Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda vuruşan mübariz insan olub. Onun həyat və yaradıcılıq əqidəsini özündə əks etdirən ən erkən əsərlərindən biri, 60-cı illərdə yazdığı "Afrikanın səsi" şeiridir. İlk baxışda bu, ötən əsrin ortalarında Sovet ideologiyasına xas olan bütün dünyada məşhur kolonializmin dağılması mövzusunda yaranıb. Lakin bu şeirin əsl mənası daha da genişdir - şair ümumiləşdirilmiş formada insanın azadlığa meylini ifadə edə bilib:
Azadlığı istəmirəm zərrə-zərrə,
qram-qram,
Qolumdakı zəncirləri qıram gərək,
qıram!
Qıram!
Şeirin ahəngi sanki mübarizəyə qalxmış insanın hiddətli nəbzi kimi vurur. "Qram" və "qıram" sözlərinin alliterasiyası - sanki döyüşə səsləyən təbillərin harayıdır... Bu şeir yaranandan dərhal sonra, Azərbaycanda ona qaradərili Afrika insanının azadlıq mücadiləsindən daha geniş anlam verildi. Şairin ifadə etdiyi ideyaları oxucu Azərbaycan xalqının çoxdankı siyasi probleminə - Arazın böldüyü "iki sahil"in ayrılığına da şamil edərdi. Lakin zaman keçdikcə, tarixin gedişi bu şeirin fəlsəfəsində yeni siyasi qatlar açmış oldu: Sovet İmperiyasının qandallarında istiqlaliyyətə doğru cəhdlər...
Bu arada usanmaz şairin poetik irsinə artıq yeni "proqram" şeirləri daxil olmuşdu ki, onlar da topluda yer alıb. Kitaba təkcə fərqli illərin müəllif əsərləri deyil, həm də bədii tərcümələr daxildir. Axı Xalq Şairi Xəlil Rza Ulutürk milli mədəniyyət tarixinə təkcə şair kimi deyil, həm də alim, tərcüməçi, publisist və salnaməçi kimi düşüb. Onun qələmindən 36 bədii nəşr və 15 tərcümə toplusu, 13 elmi iş və 7 memuar kitabı çıxıb. Şairin həyat yoldaşı Firəngiz xanım təqdimatda qeyd etdiyi kimi, dövlətin daimi dəstəyi sayəsində o, X. R. Ulutürkün əsərlərindən ibarət əllidən çox bədii toplu nəşr etdirib. "Xalq Bank"ın dərc etdirdiyi hazırkı toplu da onun sözlərinə görə, Xəlil Rza Ulutürk yaradıcılığına qiymət verənlər üçün çox böyük hədiyyə olacaq.
"Ən yaxşı çiçəklər dağlar qoynunda"
Kitabı hazırlayan heyət Xəlil Rzanın vətəndaş və məhəbbət lirikasını əks etdirən əsərlərindən, habelə uşaqlar üçün şeir və tərcümələrdən nümunələr seçməklə həqiqətən də böyük əmək zərf edib. Qeyd edək ki, topluya daxil olan tərcümələrin təkcə sayı deyil, eləcə də rəngarəngliyi də Ulutürkün tərcüməçi kimi maraq dairəsinin genişliyini göstərir. Buraya Avropa, rus, türk, İran, özbək və Anqola poeziyasından olan əsərlərin tərcüməsi daxildir. Bütün bunlar barədə təqdimat mərasimində toplunun tərtibçisi və redaktoru, alim və telejurnalist, Xəlil Rza yaradıcılığının bilicisi və pərəstişkarı, uzun illər onunla dostluq etmiş filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Günaydın belə deyib:
- Şairin yaradıcılıq irsindən ən görkəmli nümunələri seçmək asan iş olmadı. Axı Xəlil Rza ötən əsrin ən məhsuldar qələm sahiblərindən olub. Onun elmi və bədii irsi son dərəcə zəngin, dərin və çoxşaxəlidir. Onun digər dillərdən tərcümə etdiyi əsərlərin həcmi 1120 səhifə təşkil edir. Rəqəmə baxın! Bu, hələ işıq üzü görmüş tərcümələrdir, görün, nə qədər əlyazma özünün nəşr olunacağı vaxtı gözləyir! Toplunu tərtib edərkən, biz "yaxşıların yaxşısı" prinsipini əsas götürmüşük. Xəlil Rza özü deyərdi ki, ən yaxşı mirvarilər dənizin dərinliyində olar, ən yaxşı çiçəklər isə dağlar qoynunda...
Millət vəkili, akademik Nizami Cəfərov Xəlil Rza Ulutürkün "Xalq Əmanəti" layihəsi çərçivəsində nəşr edilmiş əsərlərini əsl vətəndaş poeziyasının təzahürü adlandırıb. "Xalq Əmanəti" layihəsinin icrasına böyük həcmdə vəsait yatıran bank, ədəbiyyat və incəsənətin möhtəşəm nümunələrini təbliğ edir, xalqının mənəvi sərvətlərini etibarlı şəkildə qoruyur və onu ilkin formada xalqın özünə qaytarır.
"Xəlil Rza müasir Azərbaycan ədəbiyyatının günəşidir", - deyə Nizami Cəfərov qeyd edib. - "Şair bütün məhrumiyyət və çətinliklərə sinə gərərək, özünün ali ideallarını qoruyub, onun ram olmayan ruhunu əzə bilməyən DTK zindanlarında belə onlara sadiq qalıb. Xəlil Rza poeziyası onun təmizliyi uğrunda tam səmimiyyətilə mübarizə apardığı Azərbaycan dili üçün bir hadisədir. Onda dahi Nəsimidən nəsə vardı, onun bədii təfəkkürü qlobal xarakteri, miqyası, pafosu və yüksək hissləri ilə fərqlənirdi. Nə yazmasından, hansı mövzuda yazmasından asılı olmayaraq, Xəlil Rzanın yaradıcılığı daim poetik olub, yüksək keyfiyyət və nadir əyarı ilə seçilib.
"Xəlil" - "dost" deməkdir
Azərbaycanın istiqlaliyyəti naminə usanmaz mübarizin xatirəsini yad etmək, onun vulkan kimi coşan poeziya və mübarizə dünyasına yenidən toxunmaq üçün incəsənət və elm xadimləri, millət vəkiləri və ictimai xadimlər, işgüzar dairələrin nümayəndələri toplaşmışdı. Qonaqlar onu xalq qəhrəmanları və dünya ədəbiyyatının dahiləri ilə müqayisə edərək, şair haqda xatirələrini böyük sevgi və həyəcanla bölüşürdülər.
AMEA-nın M. Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli bildirib ki, Xəlil Rza poeziyasını onun yaşadığı dövrün özü formalaşdırıb:
- "Xəlil" "dost" deməkdir. Xəlil Rza xalqının dostu idi, lakin düşmənlərinə qarşı amansız və barışmaz qaldı. O, bütün ömrünü xalqına təkcə şair kimi deyil, həm də Azərbaycançılıq ideyasını təbliğ edən ictimai xadim kimi həsr edib. Bu dəyərlər naminə o, ən dəyərli olanları - azadlığını, oğlunu və həyatını qurban verib. Azərbaycanın düşmənləri mövcud olduqca, torpaqlarımız onların tapdağı altında qaldıqca, Xəlil Rza ideyaları və yaradıcılığı aktuallığını qoruyacaq və ona tələbat olacaq. Bəlkə də o, daha bir Füzuli və ya Virgili olmaq üçün doğulmuşdu. Amma zaman onu üsyankar şairə çevirdi.
Azərbaycanın Xalq Şairi Zəlimxan Yaqub Xəlil Rza poeziyasının ümumdünya əhəmiyyətindən danışıb:
- Xəlil Rza Ulutürk poeziyası Azərbaycanda öz Vətəninin azadlığı naminə şəhadət ideyalarına ibadət edən qəhrəmanlar nəslini yaratdı. O, türkçülük ideyalarıyla alışıb-yanırdı, böyük və vahid Azərbaycan haqqında düşünürdü. O, öz xalqının sədaqətli oğlu olmaqla yanaşı, bütün azadlıqsevər və müstəqil millətlərə mənsubdur. Onun üçün Azərbaycan xalqı başının üzərinə yüksək tutduğu bayraq idi. Bu gün də Azərbaycan xalqı Xəlil Rzanı bir bayraq kimi başı üzərinə qaldırır, şairi unutmur və onun yaradıcılığını qoruyur.
Üzeyir Hacıbəyov adına BMA-nın professoru, Əməkdar incəsənət xadimi, bəstəkar Aydın Əzimov Xəlil Rzanı təkcə gözəl şair kimi deyil, həm də dönməz vətəndaş mövqeyi olan insan kimi xatırladı:
- Hamımız vətənpərvərik və torpağımızı sevirik, amma Xəlil Rzanın sevgisi başqa idi. O, coşan, daşan, parlaq vulkana bənzəyirdi. Zaman və sonrakı hadisələr onun barışmazlığını göstərdi. Xəlil Rza, sözsüz ki, dövrümüzün dahi şəxsiyyətidir. O, torpağımızın üstü açılmış siniri, millətin vicdanıdır... Əsl xatirə gecəsinə çevrilən təqdimat mərasimində təkcə şairi yaxşı tanıyanlar danışmadı, onun öz səsi də eşidildi. Tədbir iştirakçıları 1990-cı ilin "Qanlı Yanvar"ından sonra Milli Azadlıq Hərəkatının fəal iştirakçısı kimi Lefortovo zindanına atılmış böyük şairin yazdığı "Mən yenə dönəcəm Azərbaycana" şeirinin audioyazısını dinləmək imkanı qazandı. Bundan başqa, "Xalq Bank"ın incəsənət qalereyasında tanınmış bəstəkar və pianoçu Salman Qəmbərovun ifa etdiyi musiqi sədaları altında şairin müxtəlif illərə aid fotoşəkilləri və əlyazmaları nümayiş etdirilib.

POET AND NONCONFORMIST: YESTERDAY, TODAY, TOMORROW
The presentation of a book of the collected works of the eminent Azerbaijani 20th century poet Xalil Rza Uluturk has taken place in the art gallery at Xalq Bank's head office
Author: Naila BANNAYEVA Baku
In an honourable line
The charity project, instigated by Xalq Bank and given the name "Xalq Amanati" ("National Heritage"), which began in 2010, includes the compilation and publication of works of art, academic works and albums of the reproductions of well-known exponents of Azerbaijani literature and art. Beautifully designed and published to the highest standards, the bank donates the books and albums in the "Xalq Amanati" series to higher and secondary educational establishments, children's homes and libraries and offers them to various foundations, state institutions and foreign embassies and legations in Azerbaijan, Azerbaijani embassies and consulates abroad and also distributes them among lovers of Azerbaijani culture.
Art albums have been published and exhibitions organized of the works of people's artists Beyukaga Mirzazada, Maral Rahmanzada, Sattar Bahlulzada, Mikayil Abdullayev, Xalida Safarova and Mahmud Tagiyev as part of this project. The album "Artists of Ganca" was presented and an exhibition of the works of Xalida Safarova, Fazil Aliyev, Gennadiy Brizhatyuk, Rza Mammadov and Qorxmaz Sucaddinov organized in Ganca. The collected essays of Mammad Araz, Huseyn Arif and Mikayil Musfiq, as well as a paper "Coins of Azerbaijan" by the eminent numismatist, Professor Ali Racabli, have also been published. The latest publication in the "Xalq Amanati" project - a collection of the works of X.R. Uluturk - may be obtained absolutely free of charge by all devotees of his work; all one needs to do is apply for the book at Xalq Bank's head office.
The voice of freedom
Since he was a young man Xalil Rza Uluturk had been known as a poet and orator, a humanist and man of letters and an ardent fighter for Azerbaijan's freedom. One of his earliest works, which embodied his beliefs about life and work, was the poem "Voice of Africa", which he wrote in the 1960s. At first glance it had been created on the wave of the defeat of colonialism throughout the world, which was popular in the Soviet Union in the middle of the last century. However, the true meaning of this work is much broader - the poet was able to express in a general way man's desire for freedom:
Azadlığı istəmirəm zərrə-zərrə,
qram-qram,
Qolumdakı zəncirləri qıram gərək,
qıram!
Qıram!
I don't want freedom by the speck,
By the gramme,
I want to break my chains,
Break them!
The ragged rhythm is like the frantic pulse of a man who is up for the fight. The alliteration of "qram" and "qiram" ["break" in Azeri] is like the beating of drums calling for battle…It was then, immediately after he wrote this poem, that its meaning was perceived much broader in Azerbaijan than the struggle of the black population of Africa for their freedom. The reader in our republic extended the ideas expressed by the poet to the age-old political problem of the Azerbaijani people - the "two shores" separated by the Araz [river]. However, as time passed, the course of history showed that the meaning of philosophical generalization in this poem has another political undertone: a desire for freedom from the chains of the Soviet empire… But by that time other "staple" poems, some of which can be found in the new book, had already emerged in the poetical heritage of the tireless poet.
The book includes not only the author's works over different years, but also translations of literature. After all, people's poet Xalil Rza Uluturk is well known in the history of our culture not only as a poet, but also as an academic, translator, publicist and chronicler. He wrote 36 poetical works and 15 collections of translations, 13 academic works and 7 books of memoirs.
In the 20 years since the poet's death his wife Firangiz xanim, with the constant support of the state, which she gratefully acknowledged at the presentation, published over 50 collections of her husband's poetry. The current collection, published by Xalq Bank, will, she said, be a valuable gift for connoisseurs of Xalil Rza Uluturk's work.
"The best flowers are on the mountain peaks"
The team working on the book have produced a truly monumental work, selecting works from Xalil Rza's social poetry, his love poetry, and also poetry for children and translations. It should be noted that not only the quantity but also the sheer variety of the translations in the book shows the broadness of Uluturk's interests as a translator - it includes works from European, Russian, Turkish, Iranian, Uzbek and Angolan poetry.
The compiler and editor of the work, scholar and television journalist, connoisseur and enthusiast of Xalil Rza's work, who was his friend for many long years, Dr of Philosophy and Philology Yusuf Gunaydin, spoke about this at the presentation:
"Selecting outstanding examples from the poet's creative heritage was a difficult task, because Xalil Rza was one of the most prolific writers of the last century. His academic and artistic legacy is incredibly rich, profound and diverse. For example, the number of pages he has translated from other languages is 1,120. What a figure! These are published translations, but how many manuscripts are still waiting to be published? In compiling this book, we were guided by the principle 'cream of the cream', because Xalil Rza himself used to say that the best jewels are at the bottom of the sea and the best flowers on the mountain peaks…"
Milli Maclis deputy, academician Nizami Cafarov described the publication of Xalil Rza Uluturk's works as part of the "Xalq Amanati" project as a manifestation of true citizenship. The bank, by implementing the "Xalq Amanati" project, shows itself to be a reliable keeper of the spiritual treasures of our people who, after a while, return to it in its original form, investing considerable sums and promoting shining examples of literature and art.
"Xalil Rza is the shining light of modern Azerbaijani literature," Nizami Cafarov said. "The poet conveyed his high ideals through all hardships and difficulties and remained true to them in the prisons of the KGB which failed to break his indomitable spirit. Xalil Rza's poetry is an event in the Azeri language, for the purity of which he fought devoutly. There was something of the great Nasimi in it and his poetical thinking was distinguished by its global nature, its breadth, pathos and lofty sentiments. Whatever Xalil Rza wrote, whatever subject he turned to, his work was always poetic, of a high quality and a rare standard."
"Xalil" means "friend"
Dignitaries from the world of the arts and science, MPs and public figures and representatives from business circles came to pay their respects to the tireless fighter for Azerbaijan's independence and to once again enter his turbulent world of poetry and struggle. The guests shared with great reverence and love their memories of the poet, comparing him with the popular heroes and world geniuses of literature.
Academician Teymur Karimli, Director of the M. Fuzuli Institute of Manuscripts of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, recalled that Xalil Rza's poetry was shaped by the time in which he lived:
"'Xalil' means 'friend'. Xalil was a friend of his people, but he remained ruthless and uncompromising towards his enemies. He devoted his whole life to his people not only as a poet, but also as a public figure, promoting the ideas of Azerbaijani life and culture. It was for these values that he devoted what was most dear to him - his freedom, his son and his life. While Azerbaijan still has enemies, for so long as our country wilts under the enemy's jackboot, Xalil Rza's ideas and work will be topical and in demand. Perhaps he was born to become another Fizuli or a Virgil, but life made him a poet and nonconformist…
Azerbaijani People's Poet Zalimxan Yaqub noted the global significance of Xalil Rza's poetry:
"The poetry of Xalil Rza Uluturk created a generation of heroes in Azerbaijan, embracing the ideas of the martyrdom in the name of the freedom of their Homeland. He was obsessed by the ideas of Turkism and dreamed of a great and united Azerbaijan. He was a devoted son of his people and he belongs to all freedom-loving and independent nations. For Xalil Rza the people were a lofty banner and today the Azerbaijani people exalt him like a banner and glorify the poet and his work.
Aydin Azimov, professor of the Uzeyir Hacibayov Baku Academy of Music, Merited Artiste and composer, remembered Xalil Rza not just as a fine poet, but also as a man with a strong outlook on life:
"We are all patriots and we love our country, but to Xalil Rza love had another quality - it was like a seething volcano, restless, vivid. Time and subsequent events proved that his uncompromising attitude was the right one. Xalil Rza was, without doubt, an outstanding individual of our time, an exposed nerve of our country, the conscience of a nation…"
At the presentation, which turned out to be a real evening of memories, one could hear not only the voices of those who knew the poet well, but his own voice, too. This was an audio recording of the poem "I return again to Azerbaijan", written by the poet in 1990 in Lefortovo Prison, where he was confined after "Black January" as an active member of the national movement. And an exhibition of archive photographs and manuscripts of the poet to the accompaniment of poignant music by the celebrated jazz pianist and composer Salman Qambarov was organized in Xalq Bank's arts gallery.