M. Əliyeva: "Mən konkret işlə məşğul olmaq, insanlara yardım etmək, konkret problemləri həll etmək istəyirəm..."
"Tarix həyatda hər bir adamın yerini və təyinatını müəyyən edib. Kiçik və ya böyük rollar yoxdur. Yalnız sənin şəxsi dərk edilmiş məsuliyyətin öz həyat kitabını yazmağa imkan verir. Bunda isə hər bir kəs özünü ya yaradıcı, ya da özünün və dünyanın dağıdıcısı kimi göstərir. Olduğun kimi olmaq - bax, bizim həyatımız elə budur. Buna görə də özünə özgə rollar və obrazlar götürmək lazım deyil. Çünki sən və sənin dünyadakı yerin tək və nadirdir".
Bu sözlər dünyadakı yeri və rolu, doğrudan da, təkrarsız bir insana - Azərbaycanın birinci xanımı, Milli Məclisin deputatı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, "Azərbaycan mədəniyyətinin dostları" Fondunun prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, fəlsəfə elmləri doktoru, üç uşaq anası və nəhayət, iki nəvə nənəsi olan Mehriban xanım Əliyevaya aiddir. Bu titullar, sadəcə, etiket xatirinə səsləndirilmir, onların hər birinin əsasında Azərbaycan və türk-müsəlman dünyası, həmçinin, bütün bəşəriyyət qarşısında xidmətlər durur. Bu gün o, bizim çoxumuzun əzizidir. Və biz də bu əziz insanın ad gününü - avqustun 26-sı tarixini heç cür unuda bilməzdik.
Mümkünsüzü necə mümkün etmək olar? Gerçəkdən də ehtiyacı olan hər kəsə diqqət və qayğı göstərməyi kim bacarar? Bu, asan deyil, amma Azərbaycanın birinci xanımı bunu sadəliklə və mehribanlıqla edir, ən əsası, nəticə təsirli alınır. Bununla yanaşı, Mehriban xanım Əliyeva doğma Azərbaycanın xoş imicinin inkişafı üzrə geniş fəaliyyət göstərir. Doğrusu, onun yorulmaz iş qabiliyyətinə, ətrafdakıların taleyi ilə daim maraqlanmasına, müfəssəl və eyni zamanda, dövləti səviyyədə genişmiqyaslı düşünmə qabiliyyətinə yalnız heyran qalmaq olur.
Taleyüklü problemləri həll edərkən o, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi çox sayda rəsmi şəxslərlə görüşür. Mehriban Əliyeva dünya səviyyəsində qəbul edilən nüfuzlu şəxs kimi çox sayda daxili və beynəlxalq məsələlərin həllində iştirak edir. Bununla yanaşı, o, böyük diqqətlə sadə vətəndaşlarla ünsiyyət qurur, onları axıra qədər dinləyir və hər birinin şəxsi xahişinə ürəkdən yanaşır. Axı hər bir insanın problemi, öz-özlüyündə götürdükdə, ayrıca bir bəşəri insan faciəsidir!
Bu gün Mehriban Əliyevanın məşğul olduğu bütün sahələri sadalamaq, sadəcə, çox çətindir. Azərbaycanın birinci xanımı ölkənin bütün bölgələrində çağdaş, dünya standartlarına uyğun şəkildə təchiz edilmiş məktəblərin, mədəniyyət və idman obyektlərinin tikintisini, səhiyyə, xüsusilə də xəstə uşaqların və əlillərin himayə olunduğu müəssisələrin inkişafını öz himayəsinə götürüb.
Mehriban Əliyevanın tərcümeyi-halı hamıya yaxşı məlumdur, amma bir daha qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycanın gələcək birinci xanımı yaradıcı alim ailəsində anadan olub. Onun atası Arif Paşayev yazıçı və ədəbi tənqidçi Mir Cəlal Paşayevin oğludur, hazırda Bakıdakı Milli Aviasiya Akademiyasının rektorudur. Anası Aida İmanquliyeva isə tanınmış Azərbaycan jurnalisti Nəsir İmanquliyevin qızıdır, məşhur filoloq və ərəbşünas olub.
Mehriban gözəl oxuyub və 1982-ci ildə Bakıda 23 saylı orta məktəbi qızıl medalla bitirib. Bir neçə aydan sonra o, Azərbaycan Tibb Universitetinə daxil olub və sonra təhsilini İ.M.Seçenov adına Moskva Tibb Akademiyasında davam etdirib, 1988-ci ildə isə oranı fərqlənmə ilə bitirib.
Hələ tələbə olarkən, 1983-cü ildə İlham Əliyevə ərə gedib və qeyri-adi bir insanın - Heydər Əliyevin ailə üzvünə çevrilib. Şəksiz ki, Heydər Əliyevin öz ətrafında yaratdığı atmosfer, Mehriban xanımın da yaradıcı şəxsiyyət, fəal ictimaiyyətçi və xeyriyyəçi kimi formalaşmasında mühüm rol oynayıb.
1995-ci ildə Mehriban Əliyeva tərəfindən "Azərbaycan mədəniyyətinin dostları" Xeyriyyə Fondu yaradılıb. 2002-ci ildən isə Mehriban Əliyeva Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına rəhbərlik edir. Mehriban Əliyevanın şəxsiyyəti və nüfuzu sayəsində Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası iki dəfə (2003 və 2004-cü illərdə) bədii gimnastika üzrə dünya kubokunu və 2005-ci il dünya çempionatını Azərbaycan paytaxtında keçirməyə qərar verib.
Yarandığı 10 may 2004-cü il tarixindən bu yana Mehriban Əliyeva tərəfindən rəhbərlik edilən Heydər Əliyev Fondunun xətti ilə görülmüş işləri sadalamaq isə çətindir. Hazırda onun fəaliyyəti Azərbaycanın sərhədlərindən çox-çox kənarlara çıxır. Bu işlərin önəmi artıq dünya səviyyəsinə qalxıb. Azərbaycanın, demək olar ki, unudulmuş milli incəsənətinin fenomeni - muğamın dirçəldilməsi isə Mehriban Əliyeva tərəfindən görülən işlər sırasında ən unikallığı ilə seçilir. Azərbacan sənətkarlarının çıxış etdiyi beynəlxalq festivalların mütəmadi təşkil edilməsi sayəsində dünyada bu incəsənəti sevənlər getdikcə artırır. Unikal səs yazıları çağdaş formatda işlənərək yayılır, elmi-tədqiqat işləri nəşr etdirilir. Ən nəhayət, hazırda Bakıda Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə tikilmiş Muğam Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Bu məhsuldar iş diqqətdən kənarda qala bilməzdi - 2004-cü ilin avqust ayında Mehriban Əliyeva Azərbaycan şifahi xalq yaradıcılığının və musiqi irsinin qorunması və inkişafı sahəsində səylərinə görə YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri seçilir.
Dəfələrlə keçirilmiş sosial sorğuların nəticələrinə görə, Mehriban xanım "İlin qadını" fəxri adına layiq görülüb. O, beynəlxalq "Caspian Energy Integration Award" mükafatının "Xəzər - Qara dəniz regionunda ilin ictimai xadimi" nominasiyasının sahibi olub. 2006-cı ilin noyabrında isə İSESKO-nun xoşməramlı səfiri seçilib.
Mehriban Əliyeva ailə, ana və uşağın qorunmasında və sağlamlığının möhkəmlənməsində müstəsna xidmətlərinə görə, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) mükafatını alıb. 2007-ci ildə isə Mehriban Əliyeva genişmiqyaslı xeyriyyə fəaliyyətinə görə Rusiyanın "Altun ürək" mükafatını qazanıb. 2009-cu ildə isə Polşanın "Xidmət" ordeninin "Böyük komandor xaçı" ilə təltif edilib. Bu yaxınlarda isə Fransa Respublikası prezidentinin sərəncamı ilə Azərbaycanın birinci xanımı "Fəxri legion" ordeninin zabit dərəcəsi ilə mükafatlandırılıb.
Qeyd edək ki, dünyada tanınmış ictimai və siyasi xadimlərə, dövlət xadimlərinə, mədəniyyət və elm adamlarına verilən bu orden hələ 1802-ci ildə imperator Napoleon Bonapart tərəfindən təsis edilib. Fransanın yüksək dövlət mükafatı olan "Fəxri legion" ordeninin beş dərəcəsi var. Onun təltif edilməsinə icazə ordenə təqdim edilmiş şəxslər haqqında məlumatın 11 nəfərdən ibarət nüfuzlu Mükafat Komissiyası tərəfindən öyrənilməsindən sonra verilir. "Fəxri legion" ordeninin Fransa Respublikası qarşısında xüsusi xidmətləri olan şəxslərə verilən zabit dərəcəsi ilə dünyanın bir çox görkəmli insanları təltif olunub. Azərbaycanın birinci xanımının bu ordenə layiq görülməsi bir daha göstərir ki, Mehriban Əliyevanın ictimai fəaliyyəti, təhsilin və mədəniyyətin inkişafına onun verdiyi töhfələr yalnız Azərbaycanda deyil, həm də beynəlxalq aləmdə hörmət və ehtiram qazanıb.
Dünya KİV təkrar-təkrar qeyd edir ki, Azərbaycanın birinci xanımı əsl Şərq gözəlidir, cazibədarlıq və ziyalılıq təcəssümüdür. Eyni zamanda unutmaq olmaz ki, Mehriban Əliyeva prezidentin xanımı, ana və nənədir, bütün bu məsuliyyətli, qəlbinə əziz olan "rütbələri" o, şərəflə yerinə yetirir. Prezidentin xanımı olmaqla yanaşı, ictimai və ailə missiyalarını da yerinə yetirmək necə mümkündür? Rusiyanın "İzvestiya" qəzetinin müxbirinin bu sualına Mehriban Əliyevanın özü müsahibələrində belə cavab verib.
"Bir sözlə, bu, çox məsuliyyətlidir", - deyə Mehriban xanım bildirib. - "Mən artıq ölkə prezidentinin xanımı olanda, bütövlükdə, həyatım, demək olar ki, dəyişmədi. Uşaqlıqdan məni ictimailik elementi olan mühit əhatə edib. Nəzərə alsaq ki, mən Heydər Əliyev ailəsinin üzvü olanda birinci kurs tələbəsi idim, onda aydın olar ki, iyirmi ildən artıq çox sayda amillər mənim üçün hansısa oturuşmuş davranış tipini şərtləndirib. Buna görə də mənə hansısa önəmli dəyişikliyin olmasını iddia etmək çətindir. Özümlə bağlı bəzi şeylər dəyişdi. Mənim həyat kredom həmişə belə olub ki, eləməyə çalışdığın yaxşılıq barədə məlumat yaymaq heç cür olmaz. Mən artıq bu imkandan məhrumam. Birinci xanım statusunda artıq ictimaiyyətin diqqətindən kənarda qalan heç bir xeyriyyə aksiyası keçirə bilmirəm. Bu ictimailik elementi yormur, amma istənilən halda həyatıma müəyyən nüanslar qatır ki, bunları da olduğu kimi qəbul etməliyəm. Rəsmiyyətçi olmayan bir adam kimi bu, mənim üçün çətindir.
- Buna sizin uşaqlar necə yanaşır?
- Müxtəlif cür. Heydər, yəqin ki, sadəcə fərqinə varmır. Ondan ötrü, heç nədən asılı olmayaraq, valideynləri ən əsas adamlardır, onlardan güclü, ağıllı və xeyirxah adam, əlbəttə, ola bilməz. Qızlar isə artıq böyükdürlər və mənə elə gəlir, onlar artıq məsuliyyət yükünü layiqincə daşıyırlar.
- Sizin ailədə söz azadlığı necədir, "müxalifət" varmı?
- Ailə, hər şeydən öncə, həmfikirlərdir. Bu insanlar - qadın və kişi uyğun həyat prinsplərinə və mənəvi dəyərlərə malikdirlər. Mənim İlhamla çox şeydə görüşlərim oxşardır. Biz, təxminən, oxşar mühitdə böyümüşük. Bu, ötən əsrin mürəkkəbliklərinə baxmayaraq, öz ideallarına, mənəvi dəyərlərinə, milli ənənələrinə sadiqliyini qorumuş Azərbaycan ziyalısının mühitidir. Bu cür köklərə malik olmaq, sadəcə, xoşbəxtlikdir.
Qadın, hətta prezident xanımı olsa belə, hər şeydən öncə qadındır, ailədə dincliyin, mehribanlığın və sevginin zəmanətçisidir. Məndən ötrü çox vacibdir ki, kişi həddindən qaynar və gərgin iş günündən sonra evə gəlir, orada onu başa düşürlər və dəstəkləyirlər, onu qiymətləndirirlər və sevirlər.
- Siz buna nail olursunuz?
- Nail oluram, yoxsa yox, İlhamın özündən soruşmaq lazımdır.
Mehriban xanımın "Başqa qadınlar kimi siz də siyasətə qoşula bilərdinizmi?" sualına isə cavabı aşağıdakı kimi olub:
- Əlbəttə, bu zaman böyük imkanlar açılır. Amma hər şey adamından asılıdır. Əgər siyasi fəaliyyət sənə yaxındırsa, onda uğur təmin ediləcək. Mən siyasətlə məşğul olmuram, sadəcə, insanlara yardım edirəm. Əgər bunu siyasət sayırsınzsa, onda buyurun, sayın. Çox vaxt siyasətdən danışanda, bunu insanın hakimiyyətə can atması ilə bağlayırlar. Mən hakimiyyətə can atmıram. Bu, mənlik deyil.
YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi mən öz vacibliyimi hiss edirəm. Hər gün mənim adıma 200-dən çox məktub gəlir. Onların heç biri diqqətdən kənarda qalmır. Mən konkret işlə məşğul olmaq, konkret insanlara yardım etmək, konkret problemləri həll etmək istəyirəm. Kömək etməyi bacaranda sevinirəm, məndən asılı olmayan hansısa səbəb üzündən bunu bacarmayanda kədərlənirəm. Bəzən tale, qəzavü-qədər qarşısında gücsüzlüyümü anlayanda əzab çəkirəm. Amma xilas olmuş körpənin gülüşü məni sevindirir. Mənim seçimim budur.
"Bəzən insan elə vəziyyətə düşür ki, döydüyü heç bir qapı açılmır və onda o, öz bədbəxtliyi, problemi ilə təkbaşına qalır. Və ona elə gəlir ki, artıq heç nə və heç kim ona kömək edə bilməz. Belə olan halda o, bizim fonda üz tutur. Mən deyə bilmərəm ki, biz bütün problemləri bir saata həll edirik. Amma burada insan nə laqeydliklə, nə də soyuq münasibətlə qarşılaşır və mütləq onun probleminin həlli üçün bütün mümkün vasitələrdən istifadə edilir. Yəqin ki, xeyirxahlıq, insanpərvərlik, rəhimdillilik Azərbaycan xalqının mentalitetinə, əsrlərboyu formalaşan ənənələrinə xas gözəl keyfiyyətlərdir. Və biz Heydər Əliyev Fondu olaraq, bu ənənələri davam etdirməyə can atırıq".
Yaradan həmişə xeyirxahlığa, inama və düzgünlüyə görə mükafatlandırır və hər bir insan öz xalqına hansısa kömək imkanına malikdirsə, qoy bunu etsin. Azərbaycanın birinci xanımının yorulmadan bunu etdiyi kimi. Şərəflə, yəni ləyaqətlə, şövqlə və düşünərək.

"History has defined a place and mission for everyone in life. There are neither great nor small roles. Only by taking responsibility for yourself do you give yourself the chance to write the book of your life, in which everyone proves to be a creator or destroyer of him/herself and the world. To be who you are is our life. Consequently, it is not necessary to adopt the roles and images of others. Both you and your place in the world are incomparable and unique."
These words belong to a person whose place and role in the world really are unique - the first lady of Azerbaijan, member of the Milli Majlis (parliament), president of the Heydar Aliyev Foundation, president of the Friends of Azerbaijani Culture Foundation, president of the Gymnastics Federation of Azerbaijan, goodwill ambassador of UNESCO and ISESCO, Doctor of Philosophy, mother of three children and, finally, grandmother of two grandsons - Mrs. Mehriban Aliyeva.
The listing of these titles isn't a simple formality. Behind each of them stand services to Azerbaijan, the Turkic and Muslim world, and even to all mankind. Today she is a close friend of many of us. And as loyal friends, we couldn't forget her birthday - 26 August.
Can one embrace the boundless? Bestow care and attention on all who really need it? It is hard, but the first lady of Azerbaijan does it with love and simplicity and, most importantly, to great effect. At the same time, Mrs. Mehriban Aliyeva conducts a wide-range of activities to promote a positive image of her native Azerbaijan. Frankly speaking, one cannot but be surprised by her tireless capacity for work, her constant interest in the destinies of associates and her ability to think in detail and at the same time within the widest frames.
While solving crucial problems as the head of the Heydar Aliyev Foundation, she meets many officials. Mehriban Aliyeva takes part in the resolution of many domestic and international issues as someone of internationally-recognised authority. At the same time, she communicates with ordinary citizens with great pleasure, showing a readiness to listen, taking all personal requests to heart. After all, behind each humanitarian problem stands a separate and, in its own way, universal human tragedy!
It is very difficult to encompass all the spheres in which Mehriban Aliyeva is engaged today. Azerbaijan's first lady has taken under her wing the building of modern schools equipped to world standards, cultural and sports facilities across the country and the development of public health service institutions, in particular those supporting sick children and the disabled.
Mehriban Aliyeva's biography is well-known, but we should mention once again that the future first lady of Azerbaijan was born into a creative family of scientists. Her father, Arif Pashayev, the son of writer and literary critic Mir Calal Pashayev, is the rector of the Baku National Aviation Academy; and her mother - Aida Imanquliyeva, the daughter of outstanding Azerbaijani journalist Nasir Imanguliev, was a well-known philologist and arabist. Меhriban was a perfect student and finished school No 23 in Baku with a gold medal in 1982.
Several months later, she entered the Azerbaijan Medical University and then continued her studies at the I. M. Sechenov Moscow Medical Academy, from which she graduated with distinction in 1988. She was still a student when, in 1983, she married Ilham Aliyev and became a member of the family of the pre-eminent Heydar Aliyev. Of course, the atmosphere which Heydar Aliyev created around himself also helped Mrs Mehriban Aliyeva to become a personality actively engaged in public and charity activities.
In 1995 Mehriban Aliyeva established the welfare foundation Friends of Azerbaijani Culture. In 2002 she headed the Gymnastics Federation of Azerbaijan. Mrs. Aliyeva's personality and authority played such dominant roles that the International Gymnastics Federation twice decided to hold the World Cup in Rhythmic Gymnastics (2003 and 2004), as well as the World championship in 2005, in the capital of Azerbaijan.
It is difficult to list all that has been done by the Heydar Aliyev Foundation under Mehriban Aliyeva's leadership since its creation - on 10 May 2004. And today the glory of these activities resonates far beyond Azerbaijan's borders. The work to revive a phenomenon of national art - mugham, which had almost been forgotten, is uniquely the result of Mehriban Aliyeva's efforts.
International festivals in which Azerbaijani masters perform are regular events and the number of connoisseurs of the art is increasing around the world. Unique records are duplicated in modern format and research works are published.
Finally, the Mugham Centre in Baku, which was constructed at the initiative of Mrs. Aliyeva, is in full operation. This productive work could not go unnoticed - in August 2004, for her efforts to preserve and develop oral national creativity and the musical heritage of Azerbaijan, Mrs. Mehriban Aliyeva was awarded the honorary title of goodwill ambassador of UNESCO.
She has many times been awarded the title of Woman of the Year as a result of opinion polls. She became the holder of an International Caspian Energy Integration Award in the category Public Figure of the Year in the Caspian-Black Sea Region and, in November 2006, she was also awarded the title of Goodwill Ambassador of ISESCO.
Mehriban Aliyeva was awarded a World Health Organization (WHO) prize for her exclusive merits in the protection and strengthening the health of the family, mother and children; in 2007 she became the first recipient of the Russian Golden Heart award for large-scale charity work; in 2009 she was awarded the Commander Grand Cross Medal of Poland.
And, not long ago, by order of the President of the French Republic, the first lady of Azerbaijan was awarded the Legion of Honour - officer class. We should note that this honour, awarded to internationally-known politicians, statesmen, art workers and scientists, was founded in 1802 by Emperor Napoleon Bonaparte. The Legion of Honour, the highest state award in France, has five classes.
Permission to make this award is given by the authoritative 11-man Award Commission after studying information on persons proposed for awards. The Legion of Honour - officer class, awarded to persons having special merit for the French Republic and its people, has been presented to many of the world's outstanding people. Making this award to the first lady of Azerbaijan once again confirms that Mehriban Aliyeva's contribution to the development of education and culture has won respect and esteem, not only in Azerbaijan, but also internationally.
The world's media does not cease to stress that the first lady of Azerbaijan is a genuine eastern beauty - the embodiment of elegance and intelligence. At the same time, one should not forget that Mehriban Aliyeva is the spouse of the president, a mother and grandmother, and she bears with honour all these responsible heartfelt 'titles'.
What is it to be the wife of the president, combining both public and family missions? Mehriban Aliyeva answered this question in an interview with the Izvestiya newspaper.
- In short … it is a great responsibility, Mrs. Aliyeva said. When I became the spouse of the president of the country, life in general did not change. Since childhood I have been in an environment with elements of publicity. If we consider that I was a first-year student when I became a member of the Heydar Aliyev family, it is obvious that over twenty years a number of factors generated a certain type of behaviour. So it is difficult for me to say that there were any especially significant changes. Something has changed - something inside me.
My life's credo has always been in no way to advertise the good that you try to do. Now that is almost impossible. In the status of first lady, I cannot allow myself to carry out any charitable activity beyond public view. It is not so much that it is a burden for me but, nevertheless, it adds some nuances to my life, which I have to accept. As to a non-public person, this comes with some difficulty.
- And what do your children think of it?
- In different ways. Heydar probably does not notice it. For him, irrespective of anything, his parents are the most important people, and there cannot be anyone stronger, cleverer and kinder than them. And the girls are already adults and, it seems to me, they bear the burden of responsibility properly.
- What about freedom of speech in your family? Is there an "opposition" there?
- The family is first of all a union of like-minded persons. They are people - a man and a woman - with similar principles of life and moral values. I and Ilham share a lot in common. We grew up in approximately similar environments. This was the Azerbaijani intelligentsia - which, despite the complexities of the last century, held to its ideals, cultural values and national traditions. It is my good luck to have such roots.
The wife, even if she is the wife of the president is, first of all, a woman; she is the guarantor of peace, harmony and love in a family. For me, it is very important that the spouse, after an improbably busy and tense working day, comes to a home where he is understood and supported, where he is appreciated and loved.
- Do you manage this?
- You should ask Ilham whether or not I manage this.
Here is how Mrs. Aliyeva answered the question "Could you could engage in politics like other women?"
- Certainly, great possibilities could arise. But it all depends on the individual. If political activity appeals to you, then your start will be guaranteed. I am not in politics, I simply help people. If you consider it politics, please do so. Often, when the talk is of politics, it is associated with the fact that someone begins to aspire to power. I am not a person of authority and don't aspire to power. It is not for me.
As a goodwill ambassador for UNESCO and as the president of the Heydar Aliyev Foundation, I feel needed. I receive over 200 letters on a daily basis. None of them remains unanswered. I want to do practical work, to help real people, to solve concrete problems. It is a pleasure to see if it is possible to help, and to be upset because it isn't possible to do something due to circumstances beyond your control. To suffer, realizing sometimes one's powerlessness before fate, and to rejoice, seeing the smile of a rescued child. It is my choice.
… "At times a person gets to a situation when all doors are closed and he remains alone with his trouble, his problem. And it seems to him that nothing, nobody can help. In that case, he looks to our foundation. I don't want to say that we can solve all problems within an hour. But a person will meet neither indifference nor a cold response here, and all possible means will be used for the resolution of his/her problem. Virtue, philanthropy and mercy are fine qualities, probably peculiar to the mentality of the Azerbaijani people, to traditions formed over centuries. And we, as the Heydar Aliyev Foundation, aspire to continue these traditions".
The Almighty always rewards kindness, belief and the truth, and anyone who has the opportunity to help his/her people, is allowed to do so. The first lady of Azerbaijan does this indefatigably. With honour - with dignity, elegance and intelligence.