ERMƏNİSTANDAN SABOTAJ DƏRSLƏRİ
Ermənistan rəhbəri yenə Azərbaycanın dövlət sərhədini pozdu. Avqustun 28-də Serj Sarkisyan heç kəs tərəfindən tanınmamış "Dağlıq Qarabağ Respublikası"nın ("DQR") "müstəqilliyi"nin 19-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbirlərdə iştirak etmək üçün Dağlıq Qarabağa baş çəkib.
Sülh danışıqlarının getdiyi bir şəraitdə, Ermənistan tərəfindən törədilən bu cür təxribatlar artıq dünyanı təəccübləndirmir. Amma söhbət ildönüm?ndən düşdüsə, gəlin, tarixə baxaq.
Ermənistan Dağlıq Qarabağın işğalı prosesinə hələ 1988-ci ildə, bu vilayətin Azərbaycandan ayrılaraq, Ermənistana birləşdirilməsi tələbi ilə Qarabağ ermənilərinin mitinqlərini təşkil etməklə başlamışdı. Və artıq 1989-cu ilin dekabrında Ermənistan SSR-in ali soveti Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi (!) haqq?nda qərar qəbul etdi. Amma dünya ictimaiyyətinin bunu Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü kimi qəbul edəcəyini dərk etdikdən sonra, 1991-ci il sentyabrın 2-də ermənilər, İ.Krılovun təmsilində deyildiyi kimi, "işə heç olmasa, qanuni görüntü və məna vermək üçün" "DQR"in "müstəqilliyi" haqqında bəyannamə qəbul etdilər; özü də bu zaman millətlərin öz müqəddəratını təyin etmək hüququnu əsas göstərdilər. Bu zaman artıq nə Ermənistanda, nə də Dağlıq Qarabağda azərbaycanlılar qalmamışdı - yüz minlərlə insan etnik təmizləmələrin qurbanına, məcburi köçkün və qaçqına çevrilmişdi.
Amma erməni tərəfi "müstəqililk" "iradə" "müqəddəratın təyin olunması" və digər terminlərlə jonqlyorluq etməsinə rəğmən, dünya birliyi Yerevanı təcavüzkar kimi tanıyıb: BMT Baş Assambleyası, Avropa Şurası, Avropa İttifaqı, İslam Konfransı Təşkilatı və digər beynəlxalq təşkilatlarda indiyədək qəbul olunmuş çoxsaylı qətnamələrdə bu, birmənalı şəkildə əks edilib. Məhz elə buna görə Azərbaycanla danışıqların subyekti Qarabağ erməniləri yox, Ermənistandır.
Bu arada isə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərindən olan Rusiyanın məlumatına görə, münaqişənin nizamlanması prosesində irəliləyişlər var. Buna görə də Moskva nizamlanmanın baza prinsiplərinə dair sənədin əksər hissəsi ilə bağlı əldə olunmuş irəliləyişlərin rəsmiləşdirilməsi təklifi ilə çıxış edib. İTAR-TASS-ın məlumatına görə, bunu Rusiya XİN başçısı Sergey Lavrov bəyan edib.
"Mövcud baza prinsipləri üzərində indi də davam etdirilən iş hazırkı mərhələdə tərəflərin razılığnı müəyyən etməyə imkan yaradan fikirlər planında müəyyən nəticələr verib", - deyən nazir vurğulayıb ki, bu heç də o demək deyil ki, bu baza prinsipləri üzərində işin başa çatması ilə hər şey dərhal həll olnacaq.
"Tərəflər baza prinsipərindən sonra istənilən halda artıq hüquqi sənədin - sülh sazişinin hazırlanmasından çıxış edərək, bu işə qoşulurlar", - deyə S.Lavrov qeyd edib.
Düzdür, onun sözlərinə görə, hələlik baza prinsipləri ilə əlaqədar bütün məsələlər barədə razılığa gəlinməyib, "lakin mətnin xeyli hissəsi barəsində artıq anlaşma var, biz praktik olaraq, fikirlərimizi kompromis variantda ifadə edə bilmişik".
S. Lavrovun sözlərinə görə, hələlik 2-3 məsələ ətrafında razılıq əldə olunmayıb və Rusiya tərəfi də bu məsələləri gələcəkdə müzakirə ediləcək məqamlar kimi qeyd etməyi məqsədəuyğun bilir. "Dəqiq şəkildə yazılmalıdır ki, bu iki məsələ həllini tapmadan, heç bir yekun razılaşmadan söhbət gedə bilməz", - deyə nazir əlavə edib. - "Bu, indiki mərhələdə mətnin əksər hissəsinə dair əldə edilmiş tərəqqini təsbit etməyə və eyni zamanda, iki-üç konkret məqam barəsində əlavə səylərə imkan yaradardı".
Lavrovun sözlərinə görə, Rusiyanın bu təklifini Minsk qrupunun digər həmsədrləri - ABŞ və Fransa da dəstəkləyib.
Bəs, münaqişə tərəfləri bu təşəbbüsü bəyənirmi? Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Araz Əzimovun sözlərinə görə, Ermənistan beynəlxalq vasitəçilərin səylərini düzgün qiymətləndirsəydi, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli artıq çoxdan tapılardı.
"Hələliksə, Ermənistan həmsədrlərin təkliflərini rədd edir və bu, danışıqlar prosesində müəyyən durğunluğa səbəb olub", - deyə Əzimov jurnalistlərə bildirib.
S. Lavrovun tərəflərin cəmi 2-3 məsələyə dair razılığa gəlmədiyi və baza prinsiplərinin böyük əksəriyyəti ilə bağlı irəliləyiş əldə olunduğu barədə dediklərinə gəlincə, A.Əzimov qeyd edib ki, hər şey razılaşdırılmamış məqamların əhəmiyyətindən asılıdır.
"Ola bilər ki, cəmi bir məqam razılaşdırılmasın, amma əhəmiyyətli olduğuna görə, o, yerdə qalan razılıqları da özündən asılı vəziyyətə sala bilər. Burada əsas məsələ nədir? Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyırmı, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində Dağlıq Qarabağdakı iki icmanın birgə yaşamasını təmin edəcək modelin işlənməsinə dəstək verməyə hazırdırmı?" - deyə Əzimov vurğulayıb.
"Başqa sözlə, Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyırsa, Azərbaycan da Ermənistanın ərazi bütövlüyünü tanıyacaq. Ərazi bütövlüyü çərçivəsində məsələlərin həllinə razılıq verilirsə, bütün digər məsələlər də bir gün ərzində həll oluna bilər. Bütün çətinliklər məhz bu məsələ ilə bağlıdır", - deyə nazir müavini söyləyib.
Hələliksə, Ermənistan beynəlxalq vasitəçilərin başını tovlamaqla məşğuldur və hər dəfə sülh prosesini həlledici mərhələdə sabotaj edir. Və Minsk qrupu həmsədrləri ermənilərin indiyədək sülh prosesində gündəmdə olmayan bu və ya digər prinsiplər haqqında bilməcəsindən baş çıxarmağa çalışdığı bir vaxtda, S.Sarkisyan beynəlxalq hüquq normalarına etimadsızlığını nümayi etdirərək, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində gəzintiyə çıxıb.

LESSONS IN SABOTAGE FROM ARMENIA
The leader of Armenia has violated Azerbaijan's state border once again. On 28 August, Serzh Sargsyan visited occupied Nagornyy Karabakh to take part in events dedicated to the 19th anniversary of the proclamation of the so-called "independence" of the unrecognized "Nagornyy Karabakh Republic" (NKR).
Such provocations by Armenia at a time when peace talks are underway have long ceased to surprise the world. But since they are talking about the anniversary, let us turn to history.
Armenia launched the occupation of Nagornyy Karabakh in 1988, organizing rallies among the Armenians of Karabakh demanding separation from Azerbaijan and incorporation into Armenia. In December 1989, the Supreme Soviet of the Armenian SSR adopted a decision to incorporate (!) Nagornyy Karabakh into Armenia. But, realizing that the world would view these actions as Armenian aggression against Azerbaijan, on 2 September 1991, the Armenians, as Krylov's famous fable says, decided "to give a legitimate form and sense to the issue" and adopted a declaration on the so-called "independence" of the self-proclaimed NKR, appealing to the principle of national self-determination. No Azerbaijanis were left in either Armenia or Nagornyy Karabakh by that time - hundreds of thousands of people had been the victims of ethnic cleansing and were made refugees and internally displaced persons.
But, no matter how the Armenian side "juggled" the terms "independence", "free will" and "right to self-determination", the world recognized Yerevan as the occupier, as evidenced by numerous resolutions of the UN General Assembly, Council of Europe, European Union, OIC and other international organizations. Therefore, the negotiator with Azerbaijan is Armenia, and not the Armenians of Karabakh.
Meanwhile, according to Russia, one of the co-chairs of the OSCE Minsk Group, the process of settling the conflict has seen some advances. Therefore, Moscow suggests recording the progress that has been made on most of the document on the basic principles of a settlement, according to an ITAR-TASS report of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov's words.
"The ongoing work on the so-called basic principles has borne some fruit in terms of finding formulations that can make it possible to ensure the parties' consent at this stage," the minister said, adding that this does not mean that with the completion of work on the basic principles, the problem will be solved. "The parties are involved in this work based on the fact that after the basic principles, in any case, they need to prepare a legal document - a peace agreement," Lavrov said.
However, in his words, the parties had failed to reach agreement on everything concerning the draft basic principles, but "on a substantial part of the text, there is an understanding that we have almost reached compromise formulations", the Russian foreign minister explained.
Lavrov noted that two or three questions remain unsolved, and the Russian side proposes that they should be considered as points that require further discussion. "It should be written more clearly that without these two questions, there will be no final agreement," the minister added.
"At this stage it would make it possible to record the progress that has been achieved on most of the text and, in this way, to consolidate what has been achieved to date," he concluded.
According to Lavrov, Russia's proposals were backed by the other co-chairs of the OSCE Minsk Group - the United States and France.
But will the parties to the conflict support this initiative? According to Deputy Foreign Minister Araz Azimov, it would be possible to resolve the Karabakh conflict now if Yerevan assessed the efforts of the international mediators correctly.
"In the meantime, Armenia rejects the co-chairs' proposals, and this has created a certain stagnation in the negotiations," Azimov told reporters in Baku.
As for Lavrov's statement that only two or three questions remain unsolved and the parties can already record progress on most of the basic principles, the Azerbaijani diplomat pointed out that it all depends on the significance of the unresolved issues.
"Perhaps just one issue will remain disputed, but its significance can leave all other issues in limbo. The main issue in this case is whether Armenia is ready to move forward together with Azerbaijan. That is to say, while recognizing the territorial integrity of Azerbaijan, is Armenia ready to support the development of a model of coexistence between the two communities (Azerbaijani and Armenian) in Nagornyy Karabakh, based on the territorial integrity of Azerbaijan?" said Azimov.
"In other words, if Armenia recognizes the territorial integrity of Azerbaijan, Azerbaijan will also recognize the territorial integrity of Armenia," he explained. "In the case of Armenia's consent to solving the problem based on territorial integrity, all other questions can be resolved in a single day. All difficulties are centred on this issue," according to Interfax.
In the meantime, Armenia is pulling the wool over the international mediators' eyes, sabotaging the peace process at a critical point every time. While the OSCE Minsk Group are trying to second guess the next Armenian charade about some new, hitherto unknown principle of the settlement, Serzh Sargsyan strolls around in the occupied territories of Azerbaijan, demonstrating his disregard for international law.