ERMƏNİSTANDAN SABOTAJ DƏRSLƏRİ
Ermənistan rəhbəri yenə Azərbaycanın dövlət sərhədini pozdu. Avqustun 28-də Serj Sarkisyan heç kəs tərəfindən tanınmamış "Dağlıq Qarabağ Respublikası"nın ("DQR") "müstəqilliyi"nin 19-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbirlərdə iştirak etmək üçün Dağlıq Qarabağa baş çəkib.
Sülh danışıqlarının getdiyi bir şəraitdə, Ermənistan tərəfindən törədilən bu cür təxribatlar artıq dünyanı təəccübləndirmir. Amma söhbət ildönüm?ndən düşdüsə, gəlin, tarixə baxaq.
Ermənistan Dağlıq Qarabağın işğalı prosesinə hələ 1988-ci ildə, bu vilayətin Azərbaycandan ayrılaraq, Ermənistana birləşdirilməsi tələbi ilə Qarabağ ermənilərinin mitinqlərini təşkil etməklə başlamışdı. Və artıq 1989-cu ilin dekabrında Ermənistan SSR-in ali soveti Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi (!) haqq?nda qərar qəbul etdi. Amma dünya ictimaiyyətinin bunu Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü kimi qəbul edəcəyini dərk etdikdən sonra, 1991-ci il sentyabrın 2-də ermənilər, İ.Krılovun təmsilində deyildiyi kimi, "işə heç olmasa, qanuni görüntü və məna vermək üçün" "DQR"in "müstəqilliyi" haqqında bəyannamə qəbul etdilər; özü də bu zaman millətlərin öz müqəddəratını təyin etmək hüququnu əsas göstərdilər. Bu zaman artıq nə Ermənistanda, nə də Dağlıq Qarabağda azərbaycanlılar qalmamışdı - yüz minlərlə insan etnik təmizləmələrin qurbanına, məcburi köçkün və qaçqına çevrilmişdi.
Amma erməni tərəfi "müstəqililk" "iradə" "müqəddəratın təyin olunması" və digər terminlərlə jonqlyorluq etməsinə rəğmən, dünya birliyi Yerevanı təcavüzkar kimi tanıyıb: BMT Baş Assambleyası, Avropa Şurası, Avropa İttifaqı, İslam Konfransı Təşkilatı və digər beynəlxalq təşkilatlarda indiyədək qəbul olunmuş çoxsaylı qətnamələrdə bu, birmənalı şəkildə əks edilib. Məhz elə buna görə Azərbaycanla danışıqların subyekti Qarabağ erməniləri yox, Ermənistandır.
Bu arada isə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərindən olan Rusiyanın məlumatına görə, münaqişənin nizamlanması prosesində irəliləyişlər var. Buna görə də Moskva nizamlanmanın baza prinsiplərinə dair sənədin əksər hissəsi ilə bağlı əldə olunmuş irəliləyişlərin rəsmiləşdirilməsi təklifi ilə çıxış edib. İTAR-TASS-ın məlumatına görə, bunu Rusiya XİN başçısı Sergey Lavrov bəyan edib.
"Mövcud baza prinsipləri üzərində indi də davam etdirilən iş hazırkı mərhələdə tərəflərin razılığnı müəyyən etməyə imkan yaradan fikirlər planında müəyyən nəticələr verib", - deyən nazir vurğulayıb ki, bu heç də o demək deyil ki, bu baza prinsipləri üzərində işin başa çatması ilə hər şey dərhal həll olnacaq.
"Tərəflər baza prinsipərindən sonra istənilən halda artıq hüquqi sənədin - sülh sazişinin hazırlanmasından çıxış edərək, bu işə qoşulurlar", - deyə S.Lavrov qeyd edib.
Düzdür, onun sözlərinə görə, hələlik baza prinsipləri ilə əlaqədar bütün məsələlər barədə razılığa gəlinməyib, "lakin mətnin xeyli hissəsi barəsində artıq anlaşma var, biz praktik olaraq, fikirlərimizi kompromis variantda ifadə edə bilmişik".
S. Lavrovun sözlərinə görə, hələlik 2-3 məsələ ətrafında razılıq əldə olunmayıb və Rusiya tərəfi də bu məsələləri gələcəkdə müzakirə ediləcək məqamlar kimi qeyd etməyi məqsədəuyğun bilir. "Dəqiq şəkildə yazılmalıdır ki, bu iki məsələ həllini tapmadan, heç bir yekun razılaşmadan söhbət gedə bilməz", - deyə nazir əlavə edib. - "Bu, indiki mərhələdə mətnin əksər hissəsinə dair əldə edilmiş tərəqqini təsbit etməyə və eyni zamanda, iki-üç konkret məqam barəsində əlavə səylərə imkan yaradardı".
Lavrovun sözlərinə görə, Rusiyanın bu təklifini Minsk qrupunun digər həmsədrləri - ABŞ və Fransa da dəstəkləyib.
Bəs, münaqişə tərəfləri bu təşəbbüsü bəyənirmi? Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Araz Əzimovun sözlərinə görə, Ermənistan beynəlxalq vasitəçilərin səylərini düzgün qiymətləndirsəydi, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli artıq çoxdan tapılardı.
"Hələliksə, Ermənistan həmsədrlərin təkliflərini rədd edir və bu, danışıqlar prosesində müəyyən durğunluğa səbəb olub", - deyə Əzimov jurnalistlərə bildirib.
S. Lavrovun tərəflərin cəmi 2-3 məsələyə dair razılığa gəlmədiyi və baza prinsiplərinin böyük əksəriyyəti ilə bağlı irəliləyiş əldə olunduğu barədə dediklərinə gəlincə, A.Əzimov qeyd edib ki, hər şey razılaşdırılmamış məqamların əhəmiyyətindən asılıdır.
"Ola bilər ki, cəmi bir məqam razılaşdırılmasın, amma əhəmiyyətli olduğuna görə, o, yerdə qalan razılıqları da özündən asılı vəziyyətə sala bilər. Burada əsas məsələ nədir? Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyırmı, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində Dağlıq Qarabağdakı iki icmanın birgə yaşamasını təmin edəcək modelin işlənməsinə dəstək verməyə hazırdırmı?" - deyə Əzimov vurğulayıb.
"Başqa sözlə, Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyırsa, Azərbaycan da Ermənistanın ərazi bütövlüyünü tanıyacaq. Ərazi bütövlüyü çərçivəsində məsələlərin həllinə razılıq verilirsə, bütün digər məsələlər də bir gün ərzində həll oluna bilər. Bütün çətinliklər məhz bu məsələ ilə bağlıdır", - deyə nazir müavini söyləyib.
Hələliksə, Ermənistan beynəlxalq vasitəçilərin başını tovlamaqla məşğuldur və hər dəfə sülh prosesini həlledici mərhələdə sabotaj edir. Və Minsk qrupu həmsədrləri ermənilərin indiyədək sülh prosesində gündəmdə olmayan bu və ya digər prinsiplər haqqında bilməcəsindən baş çıxarmağa çalışdığı bir vaxtda, S.Sarkisyan beynəlxalq hüquq normalarına etimadsızlığını nümayi etdirərək, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində gəzintiyə çıxıb.

УРОКИ САБОТАЖА ОТ АРМЕНИИ
Глава Армении вновь нарушил государственную границу Азербайджана. 28 августа Серж Саргсян посетил оккупированный Нагорный Карабах, чтобы принять участие в мероприятиях, посвященных 19-й годовщине провозглашения так называемой "независимости" никем не признанной "Нагорно-Карабахской Республики" ("НКР").
Подобные провокации со стороны Армении в условиях, когда ведутся мирные переговоры, давно перестали удивлять мир. Но раз уж речь зашла о годовщине, обратимся к истории.
Напомним, что Армения дала  старт процессу оккупации Нагорного Карабаха еще в 1988 году, организовав среди карабахских армян митинги с требованием отделения этой области от Азербайджана и присоединения к Армении. Уже в декабре 1989 года Верховный Совет Армянской ССР принял решение о присоединении (!) Нагорного Карабаха к Армении. Но осознав, что мировое сообщество расценит эти действия как агрессию Армении по отношению к Азербайджану, 2 сентября 1991 года армяне, как говорится в знаменитой басне И.Крылова, решив "делу дать хотя законный вид и толк", приняли декларацию о так называемой "независимости" самопровозглашенной "НКР", апеллируя принципом самоопределения наций. Ни в Армении, ни в самом Нагорном Карабахе к тому времени азербайджанцев уже не было - сотни тысяч людей стали жертвами этнических чисток, превратившись в беженцев и вынужденных переселенцев.
Но, как бы армянская сторона ни "жонглировала" терминами "независимость", "свободное волеизъявление", "право на самоопределение", мировое сообщество признало Ереван оккупантом, о чем говорят многочисленные резолюции Генассамблеи ООН, Совета Европы, Европейского союза, ОИК и других международных организаций. Потому и субъектом переговоров с Азербайджаном также является Армения, а не карабахские армяне.
Между тем по информации России, одного из сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в процессе урегулирования конфликта наметились подвижки. Посему Москва предлагает предварительно зафиксировать прогресс, достигнутый по подавляющей части документа о базовых принципах урегулирования. Об этом заявил глава МИД России Сергей Лавров, сообщает ИТАР-ТАСС.
"Продолжающаяся работа над так называемыми базовыми принципами принесла определенные результаты в плане нахождения формулировок, которые на данном этапе могут позволить зафиксировать согласие сторон", - отметил министр, пояснив, что это вовсе не означает, что с завершением работы над базовыми принципами проблема будет решена. "Стороны участвуют в этой работе, исходя из того, что после базовых принципов, в любом случае, предстоит готовить юридический документ - мирное соглашение", - сказал Лавров.
Правда, по его словам, не обо всем, что касается проекта базовых принципов, удалось договориться, но "по значительной части текста есть понимание, что мы практически достигли компромиссных формулировок", - информировал глава МИД РФ.
С.Лавров отметил, что несогласованными остаются два-три вопроса, которые российская сторона предлагает зафиксировать как требующие дальнейшего обсуждения. "Далее четко записать, что без этих двух вопросов никакой окончательной договоренности не будет", - добавил министр.
"На данном этапе это позволило бы зафиксировать прогресс, который был  достигнут по подавляющей части текста, и в таком виде закрепить то, что было достигнуто на сегодняшний момент", - резюмировал он.
По утверждению Лаврова, предложения России поддержали и другие сопредседатели Минской группы ОБСЕ - США и Франция.
Но поддержат ли эту инициативу стороны конфликта? По словам замминистра иностранных дел Азербайджана Араза Азимова, решение карабахского конфликта стало бы возможным уже сейчас, если бы Ереван верно оценил усилия международных посредников.
"Пока же Армения отвергает предложения сопредседателей, и это создало в переговорах определенный застой", - заявил Азимов журналистам в Баку.
Что касается заявления С.Лаврова о том, что несогласованными остаются всего два-три вопроса и стороны могут уже зафиксировать прогресс по большей части базовых принципов, азербайджанский дипломат обратил внимание на то, что все зависит от значимости несогласованных моментов.
"Возможно, даже один вопрос не будет согласованным, но он по своему значению может оставить все остальные вопросы в подвешенном состоянии. Главный вопрос в этом деле - готова ли Армения продвигаться вперед вместе с Азербайджаном? Т.е. признавая территориальную целостность Азербайджана, готова ли Армения поддерживать разработку модели совместного проживания в Нагорном Карабахе двух общин (азербайджанской и армянской) в рамках территориальной целостности Азербайджана", - сказал Азимов.
"Иными словами, - пояснил он, - если Армения признает территориальную целостность Азербайджана, то Азербайджан также признает территориальную целостность Армении. В случае согласия Армении решать проблему в рамках территориальной целостности все другие вопросы могут найти свое решение в течение одного дня. Все трудности связаны именно с этим вопросом", - передает "Интерфакс".
Пока же Армения продолжает водить международных посредников за нос, саботируя каждый раз мирный процесс на решающем этапе. И в то время как сопредседатели Минской группы ОБСЕ пытаются отгадать очередную армянскую шараду о каких-то новых, неизвестных до сих пор принципах урегулирования, С.Саргсян прогуливается по оккупированным территориям Азербайджана, демонстрируя безразличие к нормам международного права.